P®L® P®!.® 1 p® L® p® Li® 75,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 14 Februari 1935 Derde Blad No. 22975 BRIEVEN UIT BERLIJN. 7hxAllikxAywij. BINNENLAND. VRAGENRUBRIEK. (Van onzen correspondent). TWEE JAAR NATIONAAL-SOCIALISME. Berlijn, 10 Februari. zelden zal in de wereldgeschiedenis de tltuatle van een groot volk zoo uiterst moeilijk te beoordeelen zijn als ln die linden, die, gelijk Sovjet-Rusland en Hitler-Duitschland. zich meer of minder goedwillig geschikt hebben onder de dic tatuur van een enkele groep, die onder aanvoering van een feitelijk onbeperkt heerscher, alle verantwoordelijkheid draagt, maar daarom ook geen enkele ver antwoording schuldig meent te zijn. De berichtgeving over Duitschland sedert de omwenteling van 30 Januari 1933 be- lioort daarom stellig tot de moeilijkste problemen, niet alleen op zulver-journa- jstiek vakgebied, maar ook wat betreft de Internationale verhoudingen, welke tot op zekere hoogte door deze bericht- (eving beheerscht worden. Wij hebben itórover op deze plaats de laatste maan- toi openlijk gezegd, wat wij meenden, dat jezegd behoorde te worden; en wij willen tier herhalen, dat wij evenmin de wel teer eenzijdige en vaak minderwaardlg- jjjandlge „voorlichting" van zekere nlet- Dultsche organen der openbare meening ti hun berichtgeving over Duitschland wenschen te dekken, als het naïeve pro- test-geschrijf van buitenlandsche bezoe kers, die na een verblijf van eenlge dagen of uren reeds gereed staan met hun oor deel, dat in het Derde Rijk alles botertje tot-den-bodem ls. en de booze pers haar lizers over Duitschland niets dan schan delijke onwaarheden heeft voorgezet. Neen, zoo eenvoudig mag men zich van de dingen werkelijk niet afmaken, noch In lovenden, noch ln veroordeelenden zin. Het Duitsche volk heeft sinds 1914 ont- aglljk veel doorgemaakt. Het ls onder tallooze beproevingen een groot volk ge- tdeven, een volk met alle eigenschappen, die menschelijk zijn maar vooral ook met goede, nobele eigenschappen, die zeker op ons, naburige Nederlanders, wil len we eerlijk zijn, een diepen indruk be lmoren te maken en ons met oprechte bewondering behooren te vervullen. Het komt mij van Berlijn uit gezien voor, dat deze onze plicht jegens het groote buur- vulk door ons verzet tegen zekere staat kundige en eultureele ontwikkelingen die lk nog altijd voor een overgangstoe stand houd wat al te zeer in het ge drang gekomen is. Het wil mij toeschijnen dat wij al te snel geneigd geweest zijn, politieke verschijnselen met volkseigen- schappen te verwarren, „volk" te lezen, raar „partij" of „beweging" geschreven stond, en ons door verbluffende plebisciet- resultaten al te voorbarig hebben laten verleiden. overweldigende toestemming vóór cultureel afwaartsche nelgingen te canstateeren, waar slechts vaderlandslie vende bereidwilligheid voor een krachtige wedergeboorte op te merken viel. De nationaal-soclalistische beweging van Adolf Hitler ls voor het Duitsche volk de stormachtige reactie op een hoogst on populaire democratische ontwikkeling ge west en heeft haar verbijsterend succes Ie danken gehad aan een hardnekkig- lóppige voorbereiding tot ln kleinste on- terdeelen, gepaard aan een ten slotte elke kerke protestbeweging naar boven per sende verwarring en oneenigheld bij de becrschende machten ,niet in de laatste pliats als gevolg van een volkomen on begrijpelijk gebrek aan inzicht in die Europeesche hoofdsteden, op welke de itervende democpatle ln Duitschland haar laatste hoop gezet had. Nog heden, na twee jaren vair natio naal-soclalistische practijk, is dit Duit sche volk evenmin werkelijk nationaal- soclalistisch als het ooit werkelijk Marxis tisch zou geworden zijn. Het is alleen maar Duitsch. En Duitsch zijn beteekent: veel zin voor tucht, orde, discipline; veel nei- ging tot zwoegen zonder morren; veel liefde voor uniform en militair vertoon; poote bereidwilligheid tot overschatting der eigen nationale beteekenls en ln ver band daarmee neiging tot praten, tot uiterlijkheid, tot superlatieven en records; en vooral: een merkwaardige geneigdheid, eenmaal aanvaarde beginselen in de prac tijk zonder compromissen door te voeren, ook al ls het goede beginsel door dogma tische hardnekkigheid reeds lang tot on- lin en gevaar geworden. Stellen ons de nationaal-socialisten, die jan de bestuurstafel zitten, de dingen ook heden en zeker nog morgen, zoo voor als of nu werkelijk de vroeger utopisch ge noemde eenheid bereikt is, en de omvor ming van vrijwel alle Duitschers tot aan hangers en verdedigers van de Hitleriaan- ache „wereldbeschouwing" nog slechts een mestle van tijd; schilderen ze ons het Jetde Rijk als een snelle overgang naai den volkomen Heilstaat, de thans op groeiende jeugd als „Nieuw Sparta" en het toekomstige Duitsche Rijk als 'n voor beeldige gemeenschap van nationaal- altruïsten, weerbaar tot den laatsten man, eerlijk als de beste „koninklijke koop man", dapper en opofferend, eerst volks kameraad en dan pas eenling, dan roeien ze in stille oogenblikken van Inkeer waarschijnlijk zelf wel, dat ze het onmo gelijke beloven om toch maar gelijken wd te houden met een lawineachtige ont wikkeling, die met de practische door- roerbaarheden geen rekening gehouden heeft; en die nu dwingt tot een groot spraak, waarvan men de tweesnljdige ge vaarlijkheid ten deze ondervindt. Dit nationaal-socialisme is niet in de Dhitsche massa's normaal gegroeid, het slechts door die massa's die er heden bm den drommel niet overal geestdriftig mee Instemmen, maar het aan een critlek onderwerpen, die voor de buitenlandsche nauwelijks onderdoet, aanvaard als het -cherpste zwaard, dat in een wel algemeen geroeide noodzakelijkheid om zich zijn oude plaats in het wereldgebeuren te her- oreren, nu eenmaal ter beschiking stond, uat men daarmee het risico van den nieuwe ideologieën mede aanvaardde, is oeo gemiddelden Duitscher natuurlijk niet maar zoo dadelijk bewust geworden. Hij "j als massa, gaan meeloopen met een wrffi meol°open bood hij zichzelf het b™ i nde beeld van 'n grootsche volks lening, van een eenheid, waar hem de en i?Pers al die uiterlijkheden toonden l? a'die zichtbare en hoorbare kietelingen achten waarnaar zijn nationaal-aange- hid al lane vergeefs gesnakt RECLAME. 6255 De rest is allernieuwste geschiedenis. De massa der Duitschers rolt nog voort ln de nieuwe banen, die de Hitlerbeweglng gewezen heeft. In de gelederen der aan voerders echter is in deze twee korte jaren reeds meer gewijzigd, aangepast, gezui verd. verschoven, ontmaskerd, geëxecu teerd en met pensioen gezonden dan men voor mogelijk zou gehouden hebben. Maar het ware onvoorzichtig aan een en ander nu weer overdreven beteekenls te hech ten. De ontwikkeling is gegroeid ln natio- nalistischen, staatskapitalistschen, niet in socialistischen zin. De dikkoppen in de hoogere leiding geraken op den achter grond. De gematigden komen vaster te zitten en verheugen zich in de hooge be scherming van de gewapende macht. De hoogste leiding op het midden van de wip heeft gezorgd voor tegenwicht door „de partij". De partij, die niet over het schiet geweer, maar over de schrijfmachine van den Staat te beschikken heeft. En die zich nog heel goed weet te herinneren, hoe in dertijd de Kapp-contra-revolutie niet al leen door de algemeene werkstaking maar ook door het lijdelijk verzet der ministe ries ten doode gedoemd werd. In deze twee nationaal-soclalistische jaren is grondige arbeid verricht. Positief, en negatief. Waarbij ik onder negatief rangschik de vernietiging van elke aan de Hitlerbeweglng vijandige mogelijkheid van organisatie. Die het schier ondenkbaar maakt, dat heden ten dage de ontevreden nationale socialisten onder de „oude strij ders", de ondergrondsche boringen van de mannen om Hugenberg, de nog altijd niet uitgestorven Schleicherianen onder de echte conservatieven, de in diepste lagen voortwoekerende marxisten of welke an dere revolteerende groepjes eenige kans op succes zouden hebben. Het Duitsche volk van heden is niet nationaal-socialistisch, maar het gaat om zoo te zeggen accoord met het nationaal- socialisme als „pushing power". En het is in die stemming bereid, te aanvaarden, dat straks het eultureele leven nog verder afzakt, de sinds Januari met 310.000 ge vallen toegenomen werkloosheid nog groo- ter offers van de gemeenschap verlangt, het dictatoriaal bewind voortgaat, zijn boeken en kasoverzichten gesloten te hou den, rooskleurige overzichten te publi- eeeren, die vaak in krasse tegenstelling schijnen met verminderde koopkracht, onvoldoende loonen en salarissen, stij gende prijzen en dagelijks dreigender ge brek aan grondstoffen. Want dit Duitsche volk Is een dapper volk, dat echte vader landsliefde kent en echte dankbaarheid aan zijn leiders, zoolang het van hun on baatzuchtigheid overtuigd is. En het is een volk, dat dweept met consequentie, met grondigheidtot de dood er op volgt, als 'tzijn moet. Het Duitsche volk volgt thans Adolf Hitler, al ls het ook nimmer als geheel het met diens nationaal-socia lisme eens geweest. Voor de „oude strij ders" is Hitier niet radicaal genoeg, voor de conservatieven is hij de man van een voudige afkomst, die nimmer respect zal kunnen afdwingen: voor de generaals, op weinige uitzonderingen na, de man, die het nooit verder dan tot onderofficier ge bracht heeft; voor de eens-marxistische arbeiders de „fijn" gewordene met de luxe-auto's en de keurige uniformen; voor de vrome r.-katholieken de afvallige, wiens totale staat de Actio Catholica en de pauselijke almacht in de verdrukking gebracht heeft; voor de vrijzinnigen de dwingeland, die het Duitsche volk zijn vrijheid van drukpers van vereenlging en vergadering, zijn internationaal cultureel peil en zijn artistieke en andere reputa ties genomen heeft; voor de „Duitsch- geloovigen" de weifelaar, die in kerkelijke dingen geen partij heeft willen kiezen; voor de monarchisten de alleenheerscher, die de eenige werkelijke hinderpaal is voor den zoozeer gewenschten terugkeer der gekroonden. En toch: negentig procent? Ja, ondanks alles, negentig procent Om dat te begrijpen, moet men Duitsch land kennen. Duitschland, met zijn mach tig, alles overheerschend patriottisme, dat in tijden van onderdrukking vuur en vlam kan zijn voor het allerhoogste: het vader land! Voor dezen Duitscher, niet voor de „intellectueele" groepjes, die meer met 't hoofd, dan met het hart te rade gaan, maar voor den gemiddelden Duitscher, die zijn vaderland lief heeft en deze categorie is in alle niet internationaal ge- orienteerde stroomingen ten slotte verre in de meerderheid is deze man Hitier een soort Verlosser, een door God aan het volk geschonkene. Hij zal dat blijven, ook nog in tijden (die wellicht komen zullen) waarin hij zal moeten bekennen, dat vele dingen zich heel anders ontwikkelen, dan hi.i het volk voorspeld had. Zijn voorspellingen zijn, evenals zijn idealen, in hoofdzaak geen export-artikel en stellig onbruikbaar voor andere volken; maar als ze een stap voorwaarts zouden blijken voor het groote, nobele volk der Duitschers dan komen we terug, op wat we in den aanvang geschreven heb ben: dan mogen wij. berichtgevers, ons niet zoo gemakkelijk van onzen plicht afmaken. Dan gaat het er voor ons om, niet alleen de schaduwen te zien, maar ook het licht. Het licht ook dan, waar het door nationaal-socialisten ontstoken ls. ROLAND, Trambestuurders, bedenkt dat uw voetbei een eenvoudig waar schuwingssignaal en geen slag werk is. VERTROUWEN IN LUCHTSCHEPEN ONGESCHOKT EEN ONDERHOUD' MET DEN HEER VAN TV EN. (Van onzen reisredacteur.) De ramp van de Macon is binnen vijf Jaar het derde ongeluk, waardoor de Ver- eenlgde Staten een vlaggeschip van hun luchtvloot verliezen. In 1930 verbrandde de Shenandoah, in 1933 stortte de Akron in zee, waarbij slechts 3 van 76 opvaren den konden worden gered, thans ls de Macon aan deze droeve lijst toegevoegd, waardoor opnieuw naar voren ls gekomen, dat het met de Amerikaansche luchtsche pen nog niet alles „O. K." Is. Wij hebben naar aanleiding van dit laatste ongeluk een onderhoud gehad met den heer J. E. van Tijen, den adviseur van het Syndicaat voor luchtschipver- keer tusschen Nederland en Nederlandsch Indië, die zelf twee jaar lang lid der be manning van de Graf Zeppelin is ge weest en onder leiding van dr. Eckener op tal van vluchten gegevens en ondervin dingen heeft verzameld over het ver keerswezen per luchtschip, en die dus als expert op dit gebied mag gelden. De heer Van Tijen kon ons uiteraard niet een definitief oordeel over de ramp van de Macon geven, zoolang hij nog niet over nadere gegevens beschikte. Er wordt echter een officieel onderzoek naar de ooi-zaak Ingesteld, waarvan het rapport wel zal worden gepubliceerd. Het is een goede gewoonte, aldus de heer Van Tijen, dat deze rapporten openbaar zijn, zooals ook te hopen is, dat eens het rapport over de ramp van de Uiver openbaar zal worden gemaakt. Wel kan worden medegedeeld, dat door deze gebeurtenis nog geenszins het ver trouwen van het Syndicaat ln het lucht schip als verkeersmiddel is verdwenen. Ongelukken kunnen bij elk vervoermid del voorkomen; het aantal ongelukken cp den weg laat de meeste menschen onbe wogen, doch een luchtschdp-ramp heeft aller aandacht, doordat er nog zoo betrek kelijk weinig luchtschepen zijn. Ook met een vliegtuig komen ongevallen voor. Men zou echter wel heel dwaas zijn, om door een ramp als welke de Uiver trof, zijn vertrouwen in het vliegtuig te verliezen. De heer Van Tijen bleef dan ook van meening, dat een weibevaren luchtschip even veilig is als een ander luchtverkeers- middel. Het onderzoek naar de oorzaak zal dit maal met veel meer nauwkeurigheid kun nen geschieden, dan bij de Akron, daar de opvarenden bijna alle zijn gered. Het Syndicaat zal alle beschikbare details van het onderzoek nauwkeurig bestudeeren; men acht dit ook plicht tegenover dege nen, die men in de plannen tot het stichten van een Nederlandsche lucht- schipreederij heeft betrokken of nog zal betrekken. Aan dr. Eckener is tenslotte gevraagd om wat hij misschien eerder te weten komt dan de Hollandsche belang hebbenden, te willen doorgeven. Het moet leder opvallen, dat bij de Amerikaansche luchtschepen meer dan eens een catastrophe plaats heeft, ter wijl de Graf Zeppelin maar met constan te regelmaat zijn tochten over Europa en zelfs over den oceaan blijft volbrengen. Wij hebben den heer Van Tijen gevraagd, of hem misschien verschillen in de con structie bekend waren, die daarvan de oorzaak konden zijn. Er zijn wel enkele ondergeschikte constructieve verschillen, was hierop het antwoord, doch deze duiden geenszins op een verschil in Veiligheid. De Macon was tenslotte ook van het Zep pelin-type en er is niets, dat er op duidt, dat haar vliegcapaciteitsn minder waren. Men mag echter niet vergeten, dat het hier een oorlogsschip betrof, waar allerlei ontplofbare stoffen aan boord waren, die de veiligheid van de vaart verkleinden. Een belangrijke creditpost voor de Macon is. dat dit schip, ondanks den totaal vernielden achtersteven, nog goed is neer gekomen en dat de bemanning zich tijdig heeft kunnen redden. Dit is een fraaie prestatie van de besturing geweest, die voor een deel ook te danken is aan het feit, dat dit luchtschip met helium was gevuld in plaats van met het zoo uiterst brandbare waterstofgas. Heliumgas is echter buiten Amerika niet in voldoende mate te krijgen, zoodat men het in Europa voorloopig nog met waterstofgas moet doen. Dank zij strenge voorzorgsmaatre gelen is dit voor de Graf Zeppelin even wel nimmer nog een bezwaar gebleken. o MOEILIJKHEDEN IN HET MIJNBEDRIJF Voorstellen der directies van de particuliere mijnen. Gisteren heeft de Contact-Commissie voor het Mijnbedrijf te Heerlen vergaderd ter behandeling van de opzegging door de particuliere mijnen van de loon- en ar beidsovereenkomst. Op deze bijeenkomst hebben de directies der particuliere mijnen haar voorstellen uiteengezet, die als volgt lulden a.) 1. Opzegging der restrictie 3 pCt, loonsverlaging bij vier dagen werken. 2. Bij vijf dagen werken 5 pCt. loonsver laging boven de oorspronkelijke 3 pCt. 3. Bij zes dagen werken 10 pCt, loons verlaging boven de oorspronkelijke 3 pCt. b.) De kindertoeslag wordt van 4 gulden gebracht op 3 gulden per kind beneden de 14 jaar. c.) Het aantal verlofdagen met behoud van loon wordt gehalveerd met ingang van 1 Januari 1936. d.) De directies kunnen voor sociale ver zekeringen in de toekomst niet meer be talen dan ze zouden moeten behalen, wan neer de arbeiders bij de wet verzekerd wa ren, d. w. z. bij ziekteverzekering maxi maal 3.75 pCt. van het loon en voor pen sioensverzekering 60 cent per arbeider per week, hetgeen een verlaging beteekent van 3.80 gulden tot 2.60 gulden per maand. Wanneer omtrent deze voorstellen geen overeenstemming wordt bereikt, zouden de directies nog een evenredige loonsverla ging moeten toepassen. De bonden zullen de voorstellen nader bespreken Intusschen is nog geen datum voor een volgende vergadering der Con tact-Commissie vastgesteld. SCHEEPVAARTVERBINDING MET ZUID-AMERIKA. EEN ONDERHOUD MET DEN GEZANT VAN ARGENTINIË. „Schip van 30.000 ton noodig." In een onderhoud, dat het Ned. Corres pondentie-bureau had met den gezant van Argentinië, den heer J. M. Llobet, kwam ter sprake de kwestie van de scheep vaartverbindingen tusschen Nederland en Zuid-Amerika, met name met Argentinië. De gezant drukte er zijn leedwezen over uit, dat de Kon. Hollandsche Lloyd in moeilijkheden is geraakt en zich genood zaak heeft gezien den passagiersdienst op Zuid-Amerika stop te zetten. Vooral in Ar gentinië heeft men deze ontwikkeling met leedwezen gevolgd. De Hollanders en de Hollandsche schepen waren er zeer gezien en steeds van harte welkom. De voornaamste reden van de moeilijk heden van de Kon. Hollandsche Lloyd is, naar de meening van den gezant, niet al leen de economische crisis. Volgens hem is niet de vermindering van het aantal pas sagiers de hoofdzaak, maar er zijn vele andere factoren, welke de Kon. Holland sche Lloyd uit haar belangrijke plaats hebben gedrongen. Na den oorlog ls het in de eerste plaats Duitschland geweest, waar men de geweldige prestatie leverde om de „Cap Arcona" van 28.000 ton te bouwen, een schip met een luxe en com fort, welke die der beste hotels overtreft. Dit voorbeeld werd gevolgd door Engeland, dat de „Alcantars" en de „Asturias" bouw de, van een even groote tonnage met een comfort en luxe .welke die van de „Cap Arcona" evenaarde. Vervolgens kwam. Italië met de „Augustus" en de „Conté Grande", van meer dan 30.000 ton en ten slotte Frankrijk met de „Atlantique". Dit zijn allen snelle schepen, die de reis bin nen 15 a 17 dagen doen. Ook Holland heeft ongetwijfeld zijn vloot verbeterd, welke steeds een uitnemende service en goede keuken bezat. Echter ter vervanging van de „Frisia", de „Gelria" en de „Zeelandia", heeft men in Nederland gebouwd de „Orania" en de „Flandrla", uitstekende schepen ongetwijfeld, maar klein en langzaam in vergelijking met de anderen. Zij maken de reis Buenos-Aires Amsterdam in 22 dagen. Dat is lang. Dit is een der redenen, dat men veelal de voorkeur gaf aan de schepen der buiten landsche maatschappijen. Ik twijfel er niet aan aldus besloot de gezant dat de Hollandsche Scheep vaart op Zuid-Amerika, haar plaats weer zou kunnen hernemen, met een groot schip van 30,000 ton met hetzelfde com fort en de service, maar dan met een relsduur van 15 dagen. De bouw van zulk een schip zal voor Nederland zeer veel voordeelen hebben, niet het minst omdat daardoor ook veel' werk in ons land verschaft zou worden. RECLAME. 6256 7hxA 11,1kxAywij. AFSCHAFFING WETHOUDERSPENSIOENEN? MAATREGEL TE WACHTEN IN HET CUMULATIE-ONTWERF. Afloopend wachtgeld gedurende drie jaren. Naar de „Stand." verneemt is de Re geering voornemens maatregelen voor te stellen, welke bedoelen een einde te ma ken aan het toekennen van pensioen aan wethouders. In het door den minister-president dr. H. Colijn in de Eerste Kamer aangekon digde wetsontwerp tegen de cumulatie zijn zoodanige bepalingen ongenomen. Het moet in de bedoeling der Regeering liggen, dat voortaan aan wethouders bij hun aftreden een afloopend wachtgeld voor den tijd van drie jaren zal kunnen worden toegekend. Verkregen rechten zou den worden erkend, echter met dien ver stande, dat een afgetreden wethouder, die pensioen geniet, weder in functie tredend, zijn pensioenrechten zal verliezen, even als een wethouder, die op grond van vroe gere wethoudersjaren recht op pensioen heeft, doch wiens pensioen op 't oogen- blik van afkondiging der wet stilstaat, omdat hij weder als wethouder is opge treden. o NEDERL. INTERNEERINGSKAMP. Voor vreemdelingen, gevaarlijk voor openbare orde of veiligheid. Naar wij vernemen is de regeering voor nemens een lnterneerings-inrichting in 't leven te roepen, waarm de vreemdelin gen, die voor de openbare orde of veilig heid hier te lande gevaarlijk geacht wor den, zullen worden opgenomen. o DIENSTREGELING BIJ DE SPOORWEGEN. Zij wordt 15 Mei volgens Amsterdamschen Zomertijd ingericht. Naai' het „Hbld." meldt, heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen besloten de Zomerdienstregeling, welke tegen 15 Mei a.s. ingaat, te doen samenstellen volgens den bestaanden Amsterdamschen Zomer tijd, dus ongeacht de eventueele beslissing der Eerste Kamer om Nederland bij de landen met Midden-Europeeschen tijd in te deelen. j WERKLOOSHEIDS-SUBSIDIEFONDS. Memorie van Antwoord verschenen. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Ka mer over de wetsontwerpen: wijziging der wet van 15 Juli 1929; wijziging van de wet van 8 Dec. 1933, houdende tijdelijke voorziening tot ver sterking van de middelen tot dekking vajt de uitgaven des Rijks; houdende voorzieningen ter zake van gemeentelijke kosten van werkloosheids- zorg. De meening, dat het uitgangspunt deB regeering bij deze wetsontwerpen zou zijrt geweest, dat het Rijksbudget moet worden ontlast, wijst de regeering, in dezen alge- meenen vorm geuit, af. Het betreft hier correcties met het oog op te voren, bij de Instelling van het gemeentefonds, niet voorziene omstandigheden. Ten aanzien van de voorziening in de werkloosheids uitgaven beoogt de thans voorgestelde re geling een meer billijke verdeeling van lasten tusschen de gemeente onderling en tusschen het Rijk en de gemeenten in het leven te roepen. Dat in de financieele gevolgen van deze wetten en in de extra bijdragen in de werkloosheidslasten een groot gevaar zou kunnen zijn gelegen, moet de regeering ontkennen. Eenige leden uitten de vrees, dat bij" vele gemeenten de prikkel zal verminde ren om de kosten der uitkeeringen aan werkloozen zoo laag mogelijk te houden, houden. De regeering stelt daartegenover, dat zij voor de verleening van steunuit- keeringen uitvoerige subsidievoorwaarden heeft vastgesteld. Daarnaast heeft de re geeringen nog verschillende maatregelen in overweging, welke ten doel hebben, dit gevaar, waar noodig, te keeren. Het schijnt weinig vruchtdragend, zich in bespiegelingen te verdiepen over da vraag, wie en welke omstandigheden oor zaak zijn van de huidige financieele moei lijkheden van vele gemeenten. Hoofdzaak is, dat eendrachtig wordt gewerkt aan de saneering der overheidsfinanciën op een lager niveau. De regeering is van meening, dat de ge meenten tijdig het bedrag der uitkeering moeten weten, zy zal er naar streven om spoedig nadat dit ontwerp tot stand is ge komen, de uitvoeringsvoorschriften aan de Kroon ter vaststelling aan te bieden, opdat nog vóór 1 Mei 1935 het bedrag der nieuwe uitkeering, voor zoover dit althans aan de hand der geraamde belastingop brengsten mogelijk is, ter kennis van de gemeentebesturen kan worden gebracht. -o- WAT DUNKT U VAN DE S.D.A.P.? De schrijver der brochure uit de partij gezet. Het bestuur van afdeeling VIII van de Amsterdamsche Federatie der S.D.A.P. be richt aan het „Volk", dat deze afdeeling den heer S. Algra heeft moeten royeeren als lid van de partij. De heer Algra is de schrijver van de brochure „Wat dunkt U van de S.D.A.P., partijgenoot?", die in een deel van de pers de aandacht heeft getrokken. Het blad deelt hierbij mee dat het royementsvoor- stel reeds aanhangig was vóór het ver- schynen van genoemde brochure. Men achtte het noodig, den heer Algra de partij te doen verlaten, omdat bij onder zoek bleek, dat zyn politieke opvattingen niet te rijmen vielen met het lidmaat schap van de S.D.A.P. en omdat hij bij, herhaling bhjk gaf van uitgesproken anti- semietische gevoelens. o OVERTREDING VAN HET UNIFORM VERBOD? Te Enschedé is een vergadering gehou den, belegd voor de N.S.B., alleen toegan- gankelijk voor geïntroduceerden. Om een rechterlijke beslissing uit te lokken of die vergadering al dan niet als een openbare moest worden beschouwd, is tegen twee personen proces-verbaal op gemaakt wegens overtreding van het uni formverbod. „Vad." o VERSPREIDE BERICHTEN. De dienstplichtigen der lichtingen 1923 en 1931 van alle regimenten Infanterie, die de eerste oefening hebben vervuld bij een der oefeningsdetachementen voor de school voor reserve-officieren der infan terie en behooren tot de indeelingsdistric- ten Leeuwarden, Groningen, Zwolle, Arn hem, Utrecht, Haarlem en Amsterdam, komen in 3 gelijke groepen bij de school voor reserve-officieren van het wapen te Kampen voor herhalingsoefeningen onder de wapenen en wel van 25 Juli t/m. 10 Aug., van 14 Aug, t/m. 30 Aug. (zoo moge- lyk geen Roomsch-Katholieken) of van 5 t/m. 21 September. C,. te L. Op het gebied van de staats inrichting bestaat een zeer uitgebreide litteratuur. In openbare leeszalen en bibliotheken zyn veelal bekende werken beschikbaar. Naast werken van grooten omvang zyn er beknopte overzichten ver krijgbaar. Tot laatstgenoemde categorie behooren o.a.: Beknopt overzicht van de staatsinrichting door mrs. Andreae en Schenk; idem door mr. Vorstman en door mr. dr. Spaander. Abonné. Als u verliest kunt u vragen, of een termyn kan worden toegestaan. Met zekerheid is niet te zeggen, of daarin al of niet zal worden toegestemd. Z„ te S. Uit de opbrengst moeten eerst de hypothecaire schulden betaald worden. De rest komt den erfgenamen ten goede. N. N.. te L. Als de verzekering geslo ten is ten bate van de ouders, zal hun de verzekeringssom worden uitbetaald. Van de nagelaten goederen erven de ouders ieder een vierde gedeelte en de broers en zusters te zamen de andere helft

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9