THIJS IJS EN HET GEHEIMZINNIGE EILAND. 0IDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 14 Februari 1935 UIT DE RIJNSTREEK. Kht stellen wegens den leeftijd, over- pkomstlg het bepaalde ln het Alg. Pol- rreglement. Bij de herstemming werd voorzitter gekozen de heer G. H. HelJ- s die 25 stemmen verkreeg, terwijl op n' heer J. M. J. L. A. Speelman 24 stem- heD werden uitgebracht. Voorts werden ongeldige stemmen en 2 blanco bevon- De heer Heljnes verklaarde de benoe- lin'g aan te nemen en sprak een dank- jord tot de vergadering. De scheldende „jatter dankte de Ingelanden voor de ,ttige samenwerking. Öe heer E. J. leelman werd door de Ingelandenverga- ering van 31 Maart 1915 tot Polder- Kster benoemd, terwijl hij 25 April 1923 t voorzitter werd gekozen, get bestuur werd vervolgens gemach- ,d tot het doen van onderhandsche 'ubesteding of tot uitvoering van werken eigen beheer, als bedoeld ln artikelen i en 104 van meergenoemd reglement. Hierna werd de Rijksweg Sassenheim nsterdam, welke door den polder zal on, uitvoerig besproken. Wellicht zal [ivoor binnenkort een vergadering wor- n belegd, op welke vergadering een pol- imeester zal moeten worden benoemd gens de ontstane vacature door de be- [ming van den heer G. H. Heljnes tot witter, die vóór de benoeming polder- ester was. Sa rondvraag volgde sluiting. STOMPWIJK. Raadsagenda. De Raad dezer gemeente komt op Dlns- 19 Febr. in openbare vergadering te uur nam. bijeen. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. Behandeling gemeentebegrooting voor et dienstjaar 1935, met de daarbij behoo- :nde voorstellen tot wijziging van diverse [lasting verordeningen. 1. Voorstel tot wijziging der verordening, gelende de eisehen van benoembaarheid d de bezoldiging van de veldwachters. 5. Voorstel naar aanleiding van adres inden heer B. Hoogwerff Kroon te Voor- I boten (aansprakelijkstelling gemeente j i zake door onbevoegden kappen hout- i) op zijn eigendom). Voorstel tot onbewoonbaar-verklaring oning Veenweg no. 11 (eigenaar A. G. oeling, Veenweg no. 12). Voorstel n.a.v. adres bestuur R.K. iiddenstandsvereeniging „de Hanze" afd. «idschendam ter zake verrichten neven- [rkzaamheden gemeente-opzichter. 8. Voorstel betreffende wegen ln park •euwenbergh, mede in verband met adres reoners van genoemd park. 9. Verder voorkomende zaken. Raadsstukken. De loonen der politiebeambten, welke ruimen tijd een punt van langdurige ge- ithtenwisseling hebben uitgemaakt, zijn ans ook het georganiseerd overleg, waar- i betrokken waren de R.K. Bond St. ichaelis en den Bond van Chr. Politie ambten gepasseerd. B. en W. dezer gemeente stellen thans mraad voor deze als volgt vast te stel- Gewoon politieman f. 13501750, hei-veldwachter f. 16002000. Daarnaast beschikbaar stellen door hu il of bouwen ambtswoningen waarvoor a 12Vo van het salaris als huur zal wor- gekort. In verband met het feit, dat boeide beambten voor hun pensioens tor- i vallen in den hoogeren grondslag, zijn en W. bereid van deze pensioestortlng -20'/» voor rekening van de gemeente te men. grond dat volgens Ged. Staten tompwljk een plattelands gemeente is, at B. en W. afwijzen onder verwijzing aar Leidschendam- Vliet- en Westvllet- eg, stelde dit college voor de loonen te epalen als volgt f. 13001700, verhoogd iet f. 25 resp. f50 voor diploma, f. 100 oor schoeisel en f. 30 voor rijwiel, benevens in kindertoelage. Voor den chef-veld- aehter f.250 hooger salaris. Op last van Ged. Staten stellen B. en W. Mer den raad voor de schoolgeldheffing (wijzigen, door n.l. bij een inkomen van 3000 het schoolgeld te brengen van f. 15 P f. 30 p. j. Daarnaast zal de verplichting it betaling van schoolgeld reeds worden itvoerd bij een inkomen van f. 700, voor al f. 800. Het tarief wordt als volgt: 7001000 f. 3.— f. 1000—1300 f. 6.— 1300—16 00 f. 9.— f.1600—1900 f. 12.— 1900-23 00 f. 15.60 f. 2300—2600 f. 19.20 2600-3 0 00 f. 24.— f. 3000—3500 f. 30.— 35004000 f. 36.— f. 4000—5000 f. 42.— 5000-6000 f, 48.— f. 6000—7000 f. 54.— '000 en daarboven f. 60. 6e opbrengst van f. 520.wordt daar- "W geraamd op f. 725.—. t, 6. en w. deelen den raad mede dat ln irband met de verschillende opmerkingen jp Ged. Staten ten opzichte van de be- rooting 1935, het tarief van de honden- elasting voor werk- en waakhonden moet [orden gebracht van f2 op f2.50. Het fa 's 'an f. 6 voor 1 gewone hond en voor [ke volgende hond f. 7.50 blijft ongewij- 8. en W. stellen den raad voor in «band met de eisehen van Ged. Staten, [ft tarief van de Vermakelij kheidsbelas- J11? te verhoogen van 10%> op 201/0. De post P ae begrooting 1935 wordt daardoor f50 PPbger en op f. 100 gebracht. Ged. Staten hebben aan B. en W. in wijd medegedeeld dat zij niet accoord ■wa rnet de h.i. te lage heffing der straat- dasting. Als gevolg daarvan stellen B. en thans voor te heffen: 2>/!°/o voor onge huwde eigendommen, 4.63»/o voor gebouw- eigendommen, de heffing voor rioleering het inebgrepen, waarvoor 3% zal worden ™even. De geraamde opbrengst zal dan in voor gebouwde eigendommen, rlolee- K ,mbeirepen f. 11.051.66, voor onge huwde eigendommen f. 906.64, wegens toe- Mm, uw ln 1934 f-11.70 totaal f.12000, ik,a e4raB voldoende is om de begrooting """end te maken. «15 W. deelen den raad mede dat jwrugkomen op het raadsbesluit van 28 ■"'■•1934, inzake de niet onbewoonbaar- Tuig van het perceel Veenweg 11. Burgerlijke Stand. üSl,a'i?n: W H. van Leeuwen geb. v. d ff C. Buitelaar geb. Los, Z. Il°'«leden: - - 1 Rsvik. m, VALKENBURG. Lezing van Mevr. Eerdbeek. Voor een talrijk gehoor heeft mevr. Eerdbeek uit Katwijk een lezing gehouden over „Valkenburg". Ds. Steenbeek opende met een welkomstwoord. In een boelend betoog, waarin zij ons vele bijzonderheden meedeelde, over de Romeinsche vondsten, het stichten der kerk en de paarden markt, hield spreekster de aandacht voort durend gespannen. Tal van kaartjes en lantaarnplaatjes luisterden het gespro kene op en gaven velé typische bijzon derheden te zien. Een hartelijk applaus beloonde spreekster voor haar belange- looze moeite. Ter afwisseling deed de Harmonie" zich hooren. Ds. Steenbeek bedankte mevr. Eerdbeek hartelijk namens allen voor den genotvollen avond. De collecte voor emeriti-predikanten en weduwen en weezen bracht in de Herv. Kerk f. 16.45 op. VEUR—LEIDSCHENDAM. Propaganda-avond der B. V. L. In café „Het Blesse Paard" is door den B.V.L. (buurtschap) een propaganda-avond gehouden welke uitnemend is geslaagd. De voorzitter opende de bijeenkomst met een hartelijk welkom, inzonderheid aan de heeren Rooyaard, voorzitter Zuid-Holland West; res. kapitein van der Zanden, de Boer, propagandist, res. lult. karres en Dirksen, res. majoor Boots en de Lange. Kolonel v. d. Ende uit Voorschoten had bericht van verhindering gezonden. Nadat de aanwezigen het Wilhelmus hadden ge zongen, was de beurt aan de R.K. Har monie „Juliana". Het woord was toen aan den heer Rooyaards. Spr. wees op de hui dige economische omstandigheden. Overal is teruggang en ontevredenhld, zelfs, in de politieke beweging. Hoe het ook zij de B.VL. wil trouw blijven aan Oranje en wenscht geen dictatuur. Spr. gaf vervol gens nog een uiteenzetting van het doel en de werkwijze van den B.V.L. De B.VL. is, aldus spr., toch geen instituut van haat, integendeel van liefde en opoffe ring. Na de pauze hield de heer de Boer een lezing over Rev. uitingen in Rusland en Nederland, verduidelijkt door lichtbeelden. Res.-majoor Boots reikte hierna de prij zen uit van de gehouden -schietwedstrij den, n.l.: Ie prijs, wisselbeker, A. Luiten, 2e prijs: A. van Vliet, 3e prijs: B. van Vliet; 4e prijs: F. Beekman; 5e prijs: J. de Groot. De heer A. van Vliet kreeg de zilv. medaille van de Gewest, commissie, zijnde de hoogste schutter in 1934. De heeren M. v. d. Pijl, A. van Vliet, H. Welp A. Luiten, J. de Groot verkregen het bre vet van scherpschutter. Met een woord van dank en het Wil helmus werd de bijeenkomst gesloten. De R.K. Middenstandsver. „De Hanze" gaf haar jaarlijksche feestavond in het R.K. Vereenlgingsgebouw. Na opening door den voorzitter, den heer Scholtes, werden ten bate van de Santos Tuber culosebestrijding tableaux vivans ver toond met declamatie, gevolgd door een bloempjesverkoop welke f. 59.12 opbracht. De beurt was thans aan de R.K. tooneel- club „Ernst en Luim" uit Zeist, welke het kluchtspel „Gebrs. Kalkoen" bracht, het welk meerdere malen den lachtlust op wekte ep met een dankbaar applaus werd bekroond. De houthandel en zagerij van de fa. Koerts is thans door gebrek aan orders vrijwel geheel stilgelegd en het personeel, uitgezonderd de machinist? is ontslagen. Eenige jaren geleden bedroeg de perso- neelsterkte nog 24 man, welke geleidelijk is ingekrompen, 't laatste jaar werkte men nog slechts om de andere week. De afd. van de Vara hield haar Jaar vergadering. Uit de goedgekeurde jaarver slagen bleek dat het totaal aantal leden steeg van 95 op 102. De „Houdt Stand"- actie bracht op f. 56.70. Aan werkloozen werden 175 reductiebonnen uitgereikt voor betaling radiodistributlecontributle. Als leden der controle commissie werden ge kozen de heeren Visser en Tant. Tot be stuursleden de heer Kemp, voorz., Bloem- heuvel, secr., de Wolde penningm., bene vens de dames Verhagen en Kruger. Voor de K. J. M. V. sprak de heer Wm. Bleijs over „De overgang van de Veursche Kapel". Spr. schetste de tot standkoming van Veur, indertijd behoorende bij Voorscho ten. Veur had echter altijd een eigen aan de H. Agatha gewijde kapel; evenals Leidschendam, waarheen later ook de zetel van de Veursche Kapel werd ver plaatst. Tusschen beide kapellen ontstond echter strijd. Pastoor Roell sloot echter de Veursche kapel, ondanks de protesten van de Veurenaren, zelfs een bisschoppelijk bevel tot slooping werd niet uitgevoerd. Toen in 1829 de kerk te Leidschendam werd ver groot, verdween zonder eenig verzet de Veursche kapel, welke werd afgebroken. De voorzitter sloot den avond met een woord van dank aan den spreker. In het perceel Broekweg 89, bewoond door den spoorwegman V. brak een schoorsteenbrand uit, welke ook &êt hout werk van den vloer aantaste. Door spoedig ingrijpen werd erger voorkomen. A. Menken,'m. 72 jaar N. 70 jaar. VOORHOUT. Grootsche huldiging van Dr. H. A. G. Bots. Na de kerkelijke viering van het jubi leum van dr. Bots, vond ln het parochie huis de officieele huldiging van de bur gerij plaats. Hoewel het weer verre van meewerkte, ontbrak bij den aanvang geen der genoodlgden. Nadat een feestmarsch was gespeeld, nam allereerst het woord de heer G. Bul ten, burgemeester onzer gemeente. Spr. wees erop dat de jubilaris de eerste me dicus was welke zich in Voorhout ves tigde en schetste daarna uitvoerig de vele verdiensten van den heer Bots. Als bewijs van de groote sympathie en erkentelijk heid van uw medeburgers, zoo eindigde de burgemeester, meenden wij dat we deze hulde gepaard moesten laten gaan met een stoffelijk blijk van waardeering en wel in den vorm van een schilderij. Moge God u nog vele jaren kracht en sterkte geven om uw medisch ambt met dezelfde nauwgezetheid te kunnen ver vullen, tot heil en zegen van de Voor- houtsche ingezetenen. Pastoor H. F. Heytveldt, die hierna aan het woord kwam, wees er op dat het geen onverschillige zaak is te weten hoè een dokter zijn ambt uitoefent. Een dokter die zijn ambt vervult zonder meer. kan nooit die erkentelijkheid ondervinden, welke u thans geboden wordt. U is degene die voelt wat er ln zoovele menschenhar- ten omgaat, ln de harten van hen met wie u medeleeft; het zijn uw patiënten. Uw nauwe plichtsbetrachting als medicus gaat ten nauwste samen met uw voorbeel dig en godsdienstig leven als mensch. Dat is dan ook de reden waarom het paus Plus XI heeft behaagd u bij deze gelegen heid het gouden eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" te verleenen, waarvan ik u hier de pauselijke bul overhandig. Daarna sprak nogmaals de burgemees ter namens het gemeentebestuur en na mens de ambtenaren. Namens huize „Sint Agnes" werden bloemen aangeboden. Vervolgens namen nog het woord ds. Klomp, Hervormd predikant, welke geluk wenschte namens het Prot. deel der be volking en de heer J. v. d. Berghe, hoofd der Chr. school. Tenslotte nam de jubilaris zelve, met ontroerde stem, het woord. Hij dankte God, die hem de kracht had gegeven zijn arbeid ln deze gemeente te verrich ten. Ook bracht hij warme dank aan zijn echtgenoote, die voor hem steeds een groote steun is geweest, vervolgens aan den Paus voor de verleende onderschei ding en voorts aan alle verdere sprekers. Hierna kregen de aanwezigen gelegen heid dr. Bots zelve de hand te drukken. Het was een bijna eindelooze rij. Hieron der bevonden zich een deputatie van de Ver. van Huisartsen, afd. Leiden, alsmede doktoren uit Warmond, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Noordwijk, Noordwijkerhout e.a. De dag van deze huldiging zal bij velen als een onvergetelijke herinnering blijven voortleven. WARMOND. Vergadering Crisiscomité. Onder voorzitterschap van burgemeester A. J. L. Ketelaar, werd ten Raadhuize een vergadering gehouden van het pl. Crisis comité. Na een woord van welkom deelde de voorzitter mede, dat mr. R. Schölvlnck, wegens vertrek naar elders, ontslag uit het comité had verzocht, dat hem onder dankzegging voor het vele, wat hij voor het comité had gedaan, werd verleend. Zijn plaats zal worden ingenomen door den heer G. B. de Vroomen. Besloten werd zich aan te sluiten bij het Crisis- borgstellingsfonds voor den Middenstand, zulks in overleg en in samenwerking met de Hanze alhier, hetgeen voor het comité een kosten met zich medebrengt van f 180. Neringdoenden die derhalve meenen, dat zij voor een crediet in aanmerking kun nen komen, kunnen zich wenden tot ge- Inoemd fonds te Lelden. Uit het financieel verslag ontleenen wij: 31 maal werd ge collecteerd met crisis-bussen en de totale opbrengst hiervan heeft bedragen f 1052.93 Hieronder is begrepen een collecte ge houden op het ijs en een extra collecte tijdens de Kaagweek. In 1933 was dit bedrag f.44 zoodat een achteruitgang te bespeuren is van f. 10 p. collecte. Gezien de steeds zwaarder wor dende tijdsomstandigheden is deze achter uitgang alleszins verklaarbaar. De voor zitter bracht den ingezetenen hartelijk dank voor de wijze waarop zij het comité financieel hadden gesteund en vertrouw de dat zij ook in de toekomst hun steun niet zouden onthouden. Ook de dames col- lectrices hadden een woord van bijzonde ren dank in ontvangst te nemen voor haar ijver en toewijding. De totale uitgaven hadden bedragen f. 912.44. Onder- dit be drag zijn begrepen verstrekte voorschot ten, welke voor een gedeelte weer in de kas zullen terugvloeien. Aan het Nationaal Crisiscomité was afgedragen een bedrag van f. 148.90. Onder dankzegging volgde sluiting. ALPHEN. Door 's Levens Poorten. Voor de N.H. Jongelingsver. op G. G. „De Heere is Onze Banier", trad in het Evan gelisatielokaal Hooftstraat op ds. G. Lans van Hulzen over bovengenoemd onder werp. Geopend werd met het gem. zingen van ps. 65 2. Na schriftlezing van Matt. 7 1327 en gebed hield spr. een korte inleiding. Als tekstwoorden koos spr. Ezechiël 46 2 „doch de poort zal niet ge sloten worden tot op den avond". Spr. verdeelde zijn rede in: „de poort van het aardsche leven: de poort der genade Gods en de poort van het nieuwe Jeruzalem". Hij schetste den Ingang tot het leven n.l. de geboorte en verdere ontwikkeling van den mensch, de idealen in jongere jaren en het daarbij vooruitzien. Als volwassene leert men dan terugzien. Vervolgens merkte hij op, hoevelen den breeden weg bewandelen die leidt tot de wijde poort en hoe weinigen slechts zoeken naar de enge poort, die alleen de weg is tot be houd der ziel. Bij zijn laatste punt wees hij speciaal op den waren breeden weg na het ingaan door de enge poort die leidt tot het nieuwe Jeruzalem. Tenslotte zong men ps. 118 70, waarna gebed volgde. Uitvoering „Die Alphe Sanghers". Door de sinds kort opgerichte zangver. het Chr. mannenkoor „Die Alphe Sanghers' werd onder leiding van haar directeur den heer J. Coljé, uit Utrecht, haar eerste uitvoering gegeven. Medewerking werd verleend door het Chr. kinderkoor „Zingt den Heere" uit Zwammerdam, eveneens onder leiding van den heer Coljé en de solisten: J. Kuiper, tenor en F. van Zwie- ten, piano-viool. De belangstelling was zeer groot. Bij de opening door ds. J. de Bruijn ■bleek de zaal geheel gevuld. Rekening houdende met het feit, dat de vereeniging nog geen jaar bestaat, kunnen wij zeggen dat de verwachtingen die men koesterde geenszins zijn tegengevallen. Het geheel getuigde van een ernstige studie, alhoewel verschillende partijen nog min of meer te zwak bleken te zijn. Men is zeker niet teleurgesteld: voor de toekomst kan van dit koor veel goeds worden verwacht, dank zij den dirigent, die blijk gaf van goede bekwaamheid. Ook de door het kinderkoor uitgevoerde nummers waren over het ge heel zeer goed. Door den tenor werd met pianobegeleiding van den heer Coljé ver dienstelijk gezongen „Ons lied" van Arn. Spoel; deze oogstte een daverend applaus. Talentvol werd door den heer van Zwle- ten uitgevoerd Le Canari (Polka) van F. Poliakin, die gebisseerd moest worden. Geëindigd werd met 's Heeren intocht van Handel, gezongen door Mannen- en Kin derkoor. hetgeen een waardig slot was. Ds. de Bruyn bracht terecht dank aan allen voor het welslagen van dezen avond. Cabaret-avond der A. V. V. „Alphen". Ten bate der terreinfondscommissie der A. V. V. Alphen" werd in de bovenzaal van hotel „Centraal" een cabaretavond gehouden waarvoor als artisten de heer en mevr. Meiloc uit Amsterdam waTen uitge- noodigd. De voorzitter de heer v. d. Kolk heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom, waarbij hij in het kort uiteenzette het doel en het streven van de commissie; wij stip pen o.a. aan. dat het niet verwezenlijken van het doel der com., n.l. een nieuw ter rein in dit jaar, niet ligt aan de com missie of het bestuur der vereeniging maar ditmaal aan het bestuur dezer ge meente wat wel zeer jammer is, daar men dit jaar zoo gaarne een nieuw terrein in gebruik had genomen. Hierna trad het duo Meiloc op, waarbij vooral het optreden van den heer Meiloc als dwerg-imitateur en buikspreker zeer in den smaak viel. Een hartelijk applaus viel den artisten dan ook ten deel. Na een geslaagde tombola, volgde een gezellig bal, onder muzikale medewerking van het trio Jac. Boer. 10. Het schip kwart) steeds maar dichter naar het eiland toe; Thijs vroeg den schipper wat en hoe dat rotsig land wel was. „Dat is", sprak schipper Baard, „het welbekende eiland Alikas. Niemand is er ooit aan land geweest; en door den zeeman wordt het ln den nacht heel erg gevreesd. Zie nu eens die steenklomp aan; een handig man, die dóór aan land kan gaanl Het is niet te be klimmen. En in het donker, luister goed, ziet men daar donk're schimmen, alsof er menschen loopen! Nooit hoef ik hier 's nachts te zijn, naar ik wil hopen; want hij, die er tegenaan vaart met zijn boot, waoht onherroepelijk den dood." „Men hoort en ziet toch vreemde dingen hier op zee," dacht Thijs, „ik ga vast eens vaker mee." Door den hulnkeurmeester geassis teerd door de politic werd bij M. een frauduleus geslacht varken en schaap inbeslag genomen. Na inbeslagneming werd een en ander vervoerd naar de noodslachtplaats, terwijl tegen M. proces-verbaal is opgemaakt. Bij het te Schoonhoven gehouden examen Hasconeer Relief slaagde onze plaatsgenoot de heer A. Vis. schildersgezel bij de fa. J. Z. v. Hellemond alhier. BOSKOOP. PERMANENTE TENTOONSTELLINGS GEBOUW. Prachtige aanwinst voor de gemeente. Centrum voor de Boskoopsche producten. Omtrent het op 20 Februari a.s. alhier te openen Permanente Tentoonstellings gebouw ontvingen wij van den architect den heer D. L. Landman uit Almelo diverse gegevens, waaraan wij het volgende ont leenen Het gebouw is bestemd voor het houden van bloemen- en plantententoonstellingen, terwijl ter verkrijging van een economi sche exploitatie, de inrichting en indee- ling van het gebouw zoodanig is, dat ook het houden van concerten, tooneeluitvoe- rlngen en bioscoopvoorstellingen tot de mogelijkheden behoort. De bouw is ontworpen op een systeem van kwadraten, elk groot 4,20 x 4,20 Meter. De indeeling is als volgt: Begane grond: een groote tentoonstel lingszaal met een oppervlakte van 400 M2. en een podium van 100 M2.; een kleine tentoonstellingszaal met een oppervlakte van 100 M2.; een ontvangzaal, tevens res tauratie met dienruimten en keuken ter gezamenlijke oppervlakte van 205 M2.; garderobe, telefooncel, toiletten etc. Op de verdieping is een vergaderzaal groot 105 M2.; een fllmcabine en een conciërgewoning. Voorts zijn er diverse ruime kelders. De fundeering bestaat uit groepen van 4 tot 8 palen, elk lang 1418 Meter; de toren daarentegen is gefundeerd op een groep van 45 palen. Het gebouw rust in totaal op ruim 450 palen. De buitenmuren zijn van gele hand vormsteen opgetrokken. De hellende da ken zijn afgedekt met roode leipannen. In graniet zijn uitgevoerd alle muur afdekkingen, dorpels en buitensToeptredén. Alle buitenramen en -deuren zijn gemaakt van staal, vóór het verven met de zand straal bespoten. Van de hoofdentree en de daarachter liggende gang, zijn de wanden bekleed en de vloeren belegd met Solenhofenersteen; de wanden bovendien afgedekt met een zwartmarmeren band. In de groote zaal is een naadlooze vloer bestaande uit een kurk-asbest-cement- procedé gelegd. De ontvangzaal, kleine zaal, garderobe en dienruimte hebben z.g. „tile-tex" vloe ren. De wanden van alle zalen zijn ge- pleisters. Het onderste gedeelte daarvan is „géhasconeerd", het bovenste gedeelte is geschilderd in een afwaschbare muurverf. De wanden van keukens en toiletten zijn betegeld. Ter verkrijging van een goede acoustiek in de groote zaal, is het plafond daarvan bekleed met celotex. De lichthoframen van de ontvangzaal zijn met gebrandschilderd glas in lood bezet. De daarop aangebrachte voorstel lingen symboliseeren kunst en wetenschap, met name de natuurlijke kunst, welke ge vonden wordt in bloemen en planten en voorts muziek, tooneel, dans, astronomie etc. De verlichting in de ontvangzaal, groote zaal en kleine zaal is te onderschelden in drie groepen, te weten: directe, indirecte en half-indirecte verlichting. In de groote zaal zijn tien lichtsuilen, elk lang 2 M„ geplaatst, welke door hun constructie 'n bijzonder lichteffect geven. Voor de verwarming Is als systeem ge kozen een warmwaterverwarming met z.g. onderverdeeling en verhoogde circulatie, bewerkstelligd door een pompaggregaat. Het gebouw is aan den Zuid-Westelijken hoek afgesloten en geaccentueerd door een lichttoren, welke met de spits reikt tot 'n hoogte van 29 Meter boven de straat. Het bovenste gedeelte, ter hoogte van 4 Meter is geheel in staal en opaalglas uitgevoerd en voorzien van een electrische verlichting. Hierdoor zal deze „fakkel" ook bij avond in wijden omtrek zichtbaar zijn en in 't algemeen een accent ver leenen aan de ter plaatse voorvallende gebeurtenissen. Op initiatief van den bekenden en voortvarender. Boskoopschen kweeker, den heer J. H. van Straaten van Nes werd het plan in 1930 door de architect D. L. Land man te Almelo ontworpen. Door de des tijds steeds slechter wordende tijdsom standigheden geraakte het plaft op den achtergrond. Aan het onvermoeide door tasten van den promotor, daarbij gerug- gesteund door de energie van tallooze Bos koopsche kweekers, welke ook in deze voor hen zeer zware en vaak hachelijke periode van productie-inkrimping en handels belemmeringen met het buitenland, meen den niet bij de pakken te moeten neer zitten en de toestand gelaten te moeten aanzien en mede door den financieelen steun van enkele overheidslichamen, is het te danken, dat met den bouw in Februari 1934 kon worden aangevangen De bouw had een vlot verloop en kon binnen de gestelde tijd (12 maanden) worden opgeleverd in Februari 1935. Door dezen bouw en de kort geleden geopende spoorweg Gouda—Alphen a. d Rijn, door welke laatste de gemeente uit haar isolement werd verlost, zijn vele en nieuwe mogelijkheden voor de schoone Boskoopsche producten geopend, produc ten waarvan nog te weinig in eigen land bekend is en deswege de volle aandacht van iederen Nederlander verdienen. Ter verbreiding van de meerdere be kendheid van dit product zal het per manente tentoonstellingsgebouw in de toekomst alle gelegenheid bieden De eer ste tentoonstelling verkeert reeds in een gevorderd stadium en zal in April van dit jaar plaats hebben. Het dageliiks toezicht van den bouw berustte bij ir J A. L. Cuperus, terwijl de hoofdaannemers van den bouw waren de Gebr, van Rijswijk te Heemstede. 1-3

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 7