DONDERDAG 14 FEBRUARI 1935 No. 22975 STADSNIEUWS. VISSCHERIJBEBICHTEN. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD W&GBitm MOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: M de. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tailed. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. by maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzendfng van brieven 10 ets. porto te betalen. -* Verplicht bewysnummer S ets. D ui eau Nooniemclsplem Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Rostchêque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURAffF: yoor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden 1.2.35 per week 1.0.18 Franco per post 1.2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 1. 0.80 per 3 mud.) Dit nummer beslaat uit VIER blatfen EERSTE BLAD. CRIMINOLOGISCH INSTITUUT. VOORDRACHTEN VAN PROF. VAN BEMMELEN EN Dr. WIERSMA. Prof. mr. J. M. van Bemmelen en dr. D. Wlersma hebben gisteravond voor het Criminologisch Instituut voordrachten ge houden resp. over „Reclasseerlng" en „Re- classeering van crimlneele psychopathen." Prof. van Bemmelen, sprekende over: Reclasseering en straftoemeting, wil twee problemen behandelen op dezen en op een volgenden avond. Het eerste is: welke In vloed mag en moet aan de reclasseerings- gedachte worden toegekend bij de straf toemeting: het tweede is, welke mag en moet die invloed zijn bij de straftoepas sing en strafexecutie? Voor de oplossing van deze kwesties is het allereerst nood- sakelljk een overzicht te geven van de huidige criminaliteit en hare ontwikkeling Daarna moet het huidige strafstelsel en deszelfs evolutie bekeken worden. Dan blijkt dat de huidige misdaadbestrijding in alle landen hoogst gebrekkig ls. Zoo wel in Engeland als In Duitschland alsook hier te lande beweegt zich de recidive om de 40n/o van het totaal aantal veroordeel den. Dat toont ten duidelijkste, dat het thans geldende systeem niet deugt. Dat ligt vooral daaraan, dat de beteekenis van de vrijheidsstraf en ook van de geldboete ontzaggelijk overschat wordt. Voor de vrijheidsstraf was dit inzicht reeds ge rijpt omstreeks 1900 Het gevolg is ge weest, dat de vrijheidsstraf steeds minder wordt, toegepast en vervangen wordt door geldboete. De jaarlijksche gestichtsbevol king ls in Nederland verminderd van 53000 in 1900 tot 27000 in 1931. In Engeland be droeg het aantal jaarlijks in gevangenis sen opgenomen personen in 1914 ongeveer 159.000 in 1930 ongeveer 39.000. Deze cijfers van Engeland en Nederland zyn op zich zelf niet vergelijkbaar, maar vertoonen toch een zelfde tendenz. Overschat is ln het bijzonder de generaal-preventieve en ipeciaal preventieve werking van de korte vrijheidsstraf. Dat blijkt wel het duidelijkst bij de zedendelicten, de oplichting en de verduistering. Sedert 1913 zijn zooals uit de onderzoekingen van Van Sandlck blijkt hier de straffen steeds korter ge worden. Hetzelfde is voor de oplichting in Duitschland vastgesteld door Beger. In het bijzonder de beroepsoplichter wordt veel te vaak met korte vrijheidsstraffen behandeld. Hier kan alleen een Intensieve en langdurige behandeling doel treffen. Hetzelfde geldt voor de recidivisten ver duisteraars. De beroepsinbrekers worden thans reeds, met veel langer straffen ge troffen dan aan de oplichters en verduis teraars worden opgelegd. Maar naast de ernstige recidivisten wordt dan toch ook een groot gedeelte der criminaliteit bedreven door personen, die voor het eerst met den strafrechter in aanraking komen. Als de meest geschikte tusschenvorm tusschen voorwaardelijke en onvoorwaar delijke veroordeeling, beveelt spr. aan een voorwaardelijke veroordeeling gecombi neerd met de verplichting om op Zater dagmiddagen en Zondagen een aantal we ken achtereen gevangenisstraf te onder gaan. Wat de toeneming van de belasting- tuisdrijven aangaat gelooft spr. dat de etlfers een bewijs leveren, dat hier niet zoo jeer de straftoemeting in gebreke ls. alswel ue wetgever die criminogene belastingen schept. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek verschafte spr. de cijfers voor de oelastingdelicten. Daaruit bleek, dat het ™?£al de rijwielbelasting (met in 1932: «18 veroordeelingen en de wegenbelas- ™ig met 1798) zijn, die aansprakelijk moeten worden gesteld voor de enorme Vermeerdering van dit soort delicten. Spr. J er dus voor aan de voorwaardelijke veroordeelingen nog verdere uitbreiding te geven. Hierna sprak Dr. Wlersma over Reclas sering van crimineele psychopathen. Onze psychopathenwetgeving streeft een twee- jeaig doel na, aldus spr. Naast de bescher- mg van de veiligheid door verwijdering "er geestelijk afwijkende delinquenten uit maatsehappy, staat de behandeling der pauenten, waarvan een hernieuwde invoe- pÏ? m het tnaatschappelijk verband als r'™resultaat wordt gehoopt. En dit wordt muerdaad dikwijls bereikt. Het eerste vraagstuk, dat onder de oogen moet wor sen gezien, c, de vraag, op wie de reclas- «eenngsmaatregelen behooren te worden ««gepast. In een psychopathenasyl vinden X.. ho°Mzaak drie groote groepen pa oenten: verstandelijk debielen, tempera- 'trapsychopathen (vooral nerveuzen en morphen) en karakter-psychopathen «ueel abnormen, pathologische leuge- ann "jders aan insanla moralis en vele iüpt Behalve met deze diagnose moet et den ernst der vroeger gepleegde mis- Jljyett worden rekening gehouden. Van »»i doodslag, ernstige sexueele delicten .~®6tt herhaling tot eiken prijs willen ovp den en dus alleen tot reclasseering vp=i atl' wanneer deze vrijwel als uit- uesioten mag worden beschouwd. Voor '.""er ernstige misdrijven moet de maat- laaPPb eenig risico aanvaarden. Met beelden werd geïllustreerd, dat debie len en temperamentspsychopathen dlkwyis gunstige kansen bieden, wanneer het ge lukt, niet hen aan de maatschappy aan te passen, (hetgeen vrywel onmogeiyk ls), maar de omstandigheden waaronder zij worden gebracht, met hun geaardheid ln overeenstemming te brengen. Veel slechter en dlkwyis onaanvaardbaar zyn de kansen, wanneer de afwy kingen door ongunstige karaktertrekken worden gecompliceerd. Moeiiyk is het uit het gedrag van een pa tiënt ln het asyl conclusies te trekken over de vraag, hoe hy zich ln vryheld houden zal Daarom is onzekerheid nooit te ver- myden, zoodat Intensief en deskundig toezicht altqd noodlg biyven. De karakter- psychopathen leveren weer andere moel- ïykheden op. De vooruitzichten zyn hier meestal slecht, maar by niet al te ernstige misdryven moeten herhaalde reclassee- ringspogingen toch worden gedaan, omdat er op den duur toch nog wel iets van kan terechtkomen. Bovendien zyn er soms in zekere opzichten zeer waardevolle persoon- ïykheden onder, die men, zoowel om hun zelfs wil als ter wille van de maatschappij niet duurzaam mag Interneeren. De leiding van de reclasseering der crimlneele psy chopathen behoort altyd by den psychiater te berusten. Hy ls de eenige die zich ln hun abnormale gevoels- en gedachtenleven goed kan verplaatsen en daardoor het voor welslagen zoo noodige vertrouwen kan wekken. Hy alleen kan ook de deskundige voorschrift geven voor de levenswyze van zyn pupil. Voortdurende samenwerking met een socialen werker en liefst ook met den psychlatrischen dienst van het asyl, waaruit de patient afkomstig is, moet ech ter bUjven bestaan. Prof. Dr. L. van Itallie, die wegens onge steldheid verhinderd was op 30 Jan. zyn aangekondigde voordacht over het aantoo- nen van alcohol te houden, zal dit onder werp in de volgende bijeenkomst op 27 Febr bespreken. De tweede voordracht van dr. Wlersma over reclasseering van crimi neele psychopathen zal dan vervallen. ORANJE-GARDE, AFDEELING LEIDEN. Het éénjarig bestaan herdacht. Gisteravond hield de afdeeling Leiden voor hare leden een vergadering ter vie ring van haar één-jarig bestaan, in de zaal van de My. voor Toonkunst, Nieuwe Ryn. De leden waren by na allen opgekomen. De voorzitter van den raad van toezicht, ds. C. de Meyere, opende de vergadering, door het gezamenlijk zingen van twee coupletten van 't Gardelied en met gebed. In zyn openingswoord wekte hij de leden op tot liefde voor het Oranje-huis, er op wijzende, dat Prins Willem I, de Vader des Vaderlands, kan worden be schouwd als de stamhouder van alle Vor stenhuizen van Europa, met uitzondering van den Koning van Servië en den Sul tan van Turkye. Daarna gaf spr. de leiding der vergade ring over aan den sedert kort benoemden voorzitter, den heer J. C. Elsgeest, die de verschillende vereenigingsaangelegenheden over het afgeloopen jaar memoreerde er. dank bracht aan de heeren Wullfraat en Overduin en mej. Wolters, die wegens ver trek genoodzaakt waren geweest hun bestuursfuncties ter beschikking te stel len. Deze wijzigingen hadden tot gevolg gehad, dat de Vereeniging zich niet ont wikkeld had op die wijze, zooals gaarne gewenscht werd. doch gehoopt en verwacht werd, dat met alle krachten gewerkt zal worden, om zoo mogelijk eind Maart een openbare propaganda-avond te houden. Na nog dank gebracht te hebben aan verschillende personen, die op een of andere wijze medewerking hebben verleend aan de afdeeling, had de vendel-comman dant, de heer Groot Enzerink het wooTd voor het doen van enkele technisch^. mede- deelingen. Spr. wekte speciaal op. om goed voor de afstandsmarschen te trainen opdat men met goed gevolg kan deel nemen aan de op tweeden Paaschdag te houden afstandsmarsch in Alphen a. d. Ryn. Een verrassing was het aanbieden van een mooi eikenhouten kastje, waarin de reeds verworven bekers en medailles een plaats zullen vinden. De hoop werd uit gesproken, dat spoedig meerdere tropheeën hun plaats hierin vinden. Een hartelijk applausje was den vervaardiger en aan bieder deel. Voorts werd de avond opgeluisterd door den humorist-declamator Spaanderman, die met zyn liedjes de vergadering koste- lyk vermaakte. Vooral de typen van het voetbalveld oogstten veel bijval. Voor het muzikaal gedeelte zorgde de heer Plu. met zyn ensemble „Symphonia". Tegen 11 uur werd de avond gesloten, waarby ds. de Meyere in dankgebed voor ging. o INBRAAK OP HET STATION. Toen gistermorgen de controleur de deur van de 2den klasse wachtkamer op het station alhier wilde ontsluiten (de wachtkamers worden 's nachts afgesloten) bleek, dat deze deur reeds geopend was. Bij nader onderzoek bleek, dat de deur met een looper was geopend en dat er was Ingebroken in de restauratie van de 2den klasse wachtkamer, waarvoor ongeveer f. 36 aan sigaretten en chocolade werd buit gemaakt. De politie stelt een onder zoek in. MICROSEISMISCHE ONRUST. Lezing door dr. S. W. Visser. Voor de Leidsche Geologische Vereeni ging hield dr. S. W. Visser gisteravond een lezing, die bovenstaande titel tot onder werp had. Eerst sedert het begin van deze eeuw. aldus spr.. heeft men. dank zy de gevoelige seismografen, eenlg Inzicht ge kregen in deze verschynselen in onze aard korst. Het spreekt vanzelf, dat het noodzakeiyk is. bU het vastleggen van deze lichte tril lingen. elke andere trilling, die storend kan werpen, zooveel mogelUk tegen te gaan. Tal van plaatselijke oorzaken doen op de seismogrammen lijnen ontstaan, die byna niet te onderscheiden zijn. van die genen. die werkeiyk afkomstig zyn van microselsmische bewegingen. Men stelt de Instrumenten daarom zoo geïsoleerd moge- hjk op. en gaat op deze wijze de invloed van de wind op het gebouw, van het pas- seeren van voertuigen, van tocht in de kamer, waar de instrumenten zijn opge steld. e.d, ln hooge mate tegen. Desondanks is het niet gelukt alle storende invloeden tegen te gaan, zoo vertoont de seismograaf in het observatorium te Batavia op Zon en feestdagen belangrijk minder werk zaamheid dan door de week! Over de oorzaak van de mlcroseismlsche onrust hebben vele geleerden zich uitge sproken. Reeds in 1902 merkte Laske op, dat het verschijnsel gewoonlijk samenviel met het optreden van depressies boven Skandinavlë. De meeste aanhangers telt Wiechert. die het verschijnsel in 1903 toe schreef aan de Invloed van de branding op de kust. Vooral de golfslag op de Skan- dinaafsche kust zou van veel invloed zijn, althans ln Duitschland. De Duitsche geo fysicus Gutenberg heeft de opvatting in latere jaren met concrete waarnemingen verdedigd. Tams vond in 1933 als resultaat van zijn onderzoekingen, dat ln 88 van de gevallen, branding op de Noorsche kust gepaard ging met het optreden van micro- seismische bewegingen in Duitschland. Tegenover deze opvatting stelde Prof. van Everdingen in 1911 de invloed van depressies boven de oceaan, ver van de kust verwijderd. De trillir en zouden dan via de zee en de oceaan oodem naar het vasteland worden overgebracht. Intusschen is het nog een open vraag, of de trillingen dan nog zoo sterk zijn. dat ze op het vaste land kunnen worden waargenomen. Toch wint deze meening veld. Zoo nam Gherzi waar. dat de taifoens boven de Chineesche zee. ongeveer 2000 KM. uit de kust steeds met rnicroseismlsche onrust gepaard gaan. Tot een soortgelijk resultaat leidden de onderzoekingen in het meteorologisch ob servatorium te Batavia. In 1930 verzamel de de Engelschman Lee de microseismische gegevens van de maand Januari, en ver geleek die met de meteorologische. Hü kwam hierbij tot de slotsom, dat in 46 van de gevallen, microseismische onrust gepaard ging met depressies boven de Atlantische oceaan. Liet hy echter de ge gevens van de eerste week van Januari buiten beschouwing, dan steeg dit percen tage tot 96 Spr. vestigde er dan ook nog eens de nadruk op. hoe voorzichtig, men moet wezen met de uitkomsten van niet al te lange waarnemingsperioden. Tenslotte vestigde spr de aandacht op eenige geologische'ten van het onder werp Na de golven van de grootere aard bevingen. kunnen ook de microseismische trillingen van beteekenis worden voor het onderzoek van dieoer gelezen bodemlagen. Spr. achtte zich evenwel niet terzake kun dig genoeg om te oordeelen over de op vatting van Schwinner die de voortzetting van het Skandlnaafsche gebergte niet in Schotland doch in Duitschland zocht. Hierdoor zou tevens verklaard worden, waarom juist de branding en de depressies bij dit schiereiland van zoo'n invloed op de microseismische bewegingen in Duitsch land zouden ziin. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Pereboom's Chemische Bedrijven N.V., Hoofdstraat 15, Sassenheim; fabricage van en handel in chemische producten. Direc teur J. Pereboom, Sassenheim. Comm. D. Pereboom, Ede en D. Dirkse, Amsterdam. Maatsch. kap. f. 10.000, waarvan geplaatst en gestort f. 3000. o EEN GOEDE VANGST. Twee jeugdige rijwieldieven aangehouden. De politie heeft gisteravond twee jongens aangehouden, den 14-jarigen J. L. en den 15-jarigen P. B„ die ervan werden ver dacht zich bij herhaling te hebben schul dig gemaakt aan rijwieldiefstal. Een huis zoeking in de respectieveiyke ouderlyke woningen leverde het onomstootelijk be- wys van hun schuld, die zy dan ook vol mondig bekenden. Het veelbelovende tweetal had alleen gisteravond niet minder dan zes fietsen gestolen. ZU deden dit al Jus: eerst brach ten zy de onbeheerd staande rijwielen naar een stille straat, lieten ze daar eeni- gen tijd ook onbeheerd staan en keerden vervolgens terug om de voornaamste on derdeden eraf te halen. Op hun aanwijzingen werden zoodoende gisteravond zes fietsen teruggevonden, die over eenige uren gedeeltelijk gesloopt zou den zyn. terwill M; de huiszoeking nog een groot, aantal onderdeden als wielen, stu ren, lampen, zadels, dynamo's, spatborden e.d. te uoorschyn kwamen. De gesloopte rij wielen werden soms achtergelaten, veelal ook door de jeugdige schavhiten in de Zylslngelgracht ge worpen. Wie in de afgeloopen weken het een of andere onderdeel van zyn fiets heeft ver mist, doet verstandig zich te vervoegen by de afdeeling recherche aan het politie bureau alhier en zich ervan te vergewissen of het vermiste voorwerp zich wellicht daar bevindt. Men is er momenteel op het gebied van rywielen en onderdeden ruim gesorteerd! FEESTAVOND CHR. H. B. S. Een gezellige avond. De jaariyksche feestavonden van de Chr. H.B.S.-vereeniging mogen zich ln steeds toenemende belangstelling verheu gen. Met eigen krachten is men er ook voor de tiende uitvoering, die gisteravond in de Stadsgehoorzaal werd gegeven, in geslaagd met een „lustrum-programma" voor den dag te komen, dat er wezen mocht. Zelfs had men door de vertooning van lichtbeelden, betrekking hebbende op het leven der school, tydens de tooneel- verwisseling voor een aangename afwis seling gezorgd. Dat de sfeer, dergelijke avonden eigen, aanwezig was, behoeft haast niet opge merkt te worden. Het contact tusschen tooneel en zaal was dan ook den geheelen avond aanwezig. Men wist de vaak zeer goede prestaties van „het dilettanten corps" op prijs te stellen, een waardeering, die men niet onder stoelen of banken stak. De voorzitter van de H.B.S.-vereeniging Parmentier heeft aan het begin alle aan wezigen, w.o. directeur, leeraren en afge vaardigden v. zustervereeniglngen hartelijk welkom geheeten. Woorden van dank richtte hij tot de heeren HulstJjn, Van der Ham, De Bruyn en den concierge Van den Brink, die zich op een of andere wyze ver dienstelijk hadden gemaakt. Het rijk gevarieerde programma opende met het komische zangspel „Eine land- liche Konzertprobe" dat door zyn aller aardigste strekking een goeden inzet vormde. Na een mooie demonstratie keurturnen en vendelzwaaien onder leiding van den heer De Bruyn volgde het bUjspel „En- gelsch zonder leermeester". De muzikale show, die na de pauze ging, vormde wel de grootste attractie van den avond. Viool- en pianospel, het optreden van de „Three Boys" en hun songs en last not least het optreden van „The Cottage Players" deden 't enthousiasme hoog op laaien. Vele malen moest gebisseerd wor den. Tenslotte werd nog een parodie ln twee bedrijven opgevoerd naar het Fran- sche tooneelstuk „Le Cid" van Corneille. De tiende uitvoering van de Chr. H.B.S- Vereeniging behoort tot het verleden, maar lang zal nog nagepraat worden over dezen recht-gezelligen avond. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen theologie de heer J. L. Springer (Leiden). Niet de heer N. C. maar H. C. Holtz is geslaagd voor het diploma E. H. B. O. Gistermiddag is de 68-jarige C. B. in de fabriek van de firma Le P. aan de Garenmarkt met zijn linkerhand bekneld geraakt tusschen een wals. Hij werd niet ernstig verwond, doch moest zich in het Academisch Ziekenhuis laten behandelen. IJMUIDEN, 14 Februari. Tarbot per KG. f. 1.100.90; Griet per kist van 50 KG. f.2912; Tongen per KG. f. 1.100.60; Groote Schol per kist van 50 KG. f. 11.50—9; Middelschol f.16—11.50; Zetschol f.20—14; Kleine Schol f.16— 6.50; Bot f. 7.50—4: Schar f. 11—8; Rog gen per 20 stuks f. 145; Vleeten per stuk f. 1.25Pieterman en Poontjes per kist van 50 KG. f.1311; Groote Schelvisch f.25—20; Middel Schelvisch f. 21—19; Kleinmiddel Schelvisch f.2318; Kleine Schelvisch f. 189; Kabeljauw per kist van 125 KG. f.5221; Gullen per kist van 50 KG. f. 147.50; Lengen per stuk f. 1.60 —0.30; Heilbot per KG. f.0.750.61; Wij ting per kist van 50 KG. f.82.80; Kool- visch per stuk f. 0.530.11; Makreel per kist van 50 KG. f. 14.50. Aanvoer 82 kisten versche haring f. 4.90 4.60 per kist. Aangekomen de stoomtrawlers: IJM 71 met f.3054; IJM. 90 met f.1469; IJM. 384 met f.3060; IJM. 135 met f.1206; IJM. 89 met f.1371; IJM. 88 met f.1555; IJM, 42 met f.1374; IJM. met f.1472; IJM. 44 met f.3565 besomming. De loggers: KW. 78 met f. 1103; KW. 167 met f.710; KW. 173 met f.631; KW 35 met f.1333; SCH .132 met f.463; SCH. 250 met f.965; SCH. 69 met f.908 en de beuger VL. 195 met f. 1391 besomming. Levende beugvisch: leng f.61.20 per stuk; kabeljauw f. 5.80—1.60 per stuk; groote gul f. 13 per 40 KG., kleine gul f. 11 Doode beugvisch: tarbot f. 1.20—1 per KG.; heilbot f. 1.20- 0.90 per KG.; vleet f. 3.25—1 80 per stuk; leng f.2 150.64 per stuk; wyting f.4.50 per 50 KG.; groote gul f. 11.50; kleine gul f 10.50 -7.50; ka beljauw f. 25—18 per 125 KG. BINNENLAND. De regeering: overweegt de inrichting van een interneeringskamp voor onge- wenschte vreemdelingen. (Binnenland, 3e Blad). Het vertrouwen in luchtschepen is onge schokt, aldus de heer Van Tijen in een onderhoud met onzen reisredacteur. (Bin nenland, 3e Blad). Zal de regeering de wethouderspensioe nen afschaffen? (Binnenland, 3e Blad). Ons parlementair overzicht. (3e Blad). De moord te Hoofddorp; verdachte is vrijgesproken; de officier van justitie heeft hcoger beroep aangeteekend. (Rechtzaken, le Blad). BUITENLAND. Heden het Duitsche antwoord inzake het accoord van Londen verwacht. (Buiten land, le Blad). Ontspanning in het conflict tusschen Italië en Abessynië. (Buitenland, le Blad). Hauptmann schuldig bevonden en ter dood veroordeeld. Hooger beroep zal worden aangeteekend. (Buitenl. Gemengd 3e Blad en Tel., le Blad). Na de ramp der Mac on. (Buitenl. Ge mengd, 3e Blad en Tel., le Blad). E«: ALGEMEENE TOESTAND. Het Duitsche antwoord. Men denkt algemeen, dat de nota der Duitsche regeering betreffende de over eenkomsten van Londen, welke heden avond te Berlijn aan de ambassadeurs van Frankrijk en Engeland zal worden over handigd, vóór het einde der week zal kun nen worden gepubliceerd, zooals het geval was met de Fransch-Engelsche verklaring, die de grondslag vormt der onderhande lingen. Volgens de weinig talrijke inlichtingen, die men bezit over den inhoud van het document, stemt Duitschland toe onder handelingen aan te knoopen, waarvan de grondslagen door de Fransche en de Brit- sche ministers werden vastgelegd. Het is echter te voorzien, dat de nota den jongsten indruk zal bevestigen, ill. dat de leiders te Beriyn zich in beginsel gunstig gezind zullen toonen ten aanzien van een luchtconventie, vrij terughoudend, wat het pact betreffende de onafhanke lijkheid van Oostenrijk aangaat en eer vyandig aan het ontwerp van een Oostelyk verdrag. Overigens schijnt het wel, dat dit me morandum, in algemeene bewoordingen gehouden, de Duitsche bezwaren zal laten doorschemeren, veeleer dan het ze uiteen zet, ln verzoeken om ophelderingen en toe lichtingen omtrent de beteekenis van het geheel der overeenkomsten en omtrent elk der punten, waaruit zij bestaan. DUITSCHLAND. Goering te Bremen - De „Reichswart" verboden. Ter gelegenheid van een bezoek aan Bremen heeft Rijksminister Goering een redevoering gehouden in de Club aldaar. Goering zeide o.m.. dat het bedrijfsleven niet primair is, zooals een vervalschte li beralistische these steeds heeft beweerd. Het primaire is het politieke gebeuren, binnen welks wetten het bedryfsleven zich moet schikken. Het gaat er om het socialisme in daden om te zetten en er naar te streven den welstand der geheele natie te verheffen. Al heeft bezit ook rechtvaardiging, daar zonder bezit geen cultuur zou kunnen be staan, toch zou het profyt niet het laatste doel van het bedryfsleven mogen zijn. Wat ons in dezen tijd bezig houdt, zyn niet de materieele, doch de ethische waarden. Het weekblad „Der Reichswart" is tot nader order verboden. Dit wegens een ar tikel van een 20-jarigen jongeman in het nummer van den 3den Februari, waarin onder den titel: „Wir sind doch ganz al- lein" scherpe aanvallen werden gericht tegen het kapitalisme. In 't artikel wordt betoogd, dat een groot aantal niet-natio- naal-socialisten officieele posities be kleedt, hoewel het toch duidelijk is, dat de werkelijke problemen slechts door de nationaal-socialistisch en niet door de kapitalistisch denkenden kunnen worden opgelost. Tenslotte is het toch slechts woordenspel, of men zegt evolutie dan wel revolutie. Het komt er slechts op aan, dat het nationaal-socialisme zijn groot sten vyand het kapitalisme, vernietigt. Het spreekt vanzelf, dat een dergelyke gedachtengang niet in overeenstemming is met den koers, welken dr. Schacht volgt.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1