75sle Jaargang WOENSDAG 6 FEBRUARI 1935 No. 22968 STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarlel. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ots. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijii: per 3 maanden t. 2.35 per week t. 0.X8 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten fvoor binnenland f0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. HOOGLEERAARSBENOEMING. Prof. dr. J. P. B. de Josselln de Jong, bijzonder hoogleeraar en conservator aan let Rijksmuseum voor Volkenkunde alhier, die, zooals wij gisteren nog ln een gedeelte van onze oplage konden melden, bij Kon. besluit benoemd ls tot gewoon hoogleeraar in de volkenkunde van Ned.-Indlë in ver band met de algemeene volkenkunde. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter L. de heer E. A. M. van Steenbergen (Den Haag) en voor het doctoraal examen wis- en na tuurkunde hoofdvak sterrekunde de heer A. J. Wesselink (Den Haag) UNITAS STUDIOSORUM LUGDUNO BATAVA. Het eerste lustrum. Tijdens de drukbezochte receptie, welke (e Senaat van de U.S.L.B. gistermiddag in bet Soeieteitsgebouw aan het Rapenburg Ier gelegenheid van haar eerste lustrum hield, kwamen zeer velen hun gelukwen sten aanbieden. Onder hen merkten wij op den president-curator, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, den curator mr. P. E. Brlët, den secretaris van curatoren, mr. P. J. Idenburg, prof. dr. G. A. van Poelje directeur-generaal van onderwijs en lid tan de commissie van advies voor de ünitasden rector-magnificus, prof. dr. W. van der Woude, vele hoogleeraren, het collegium van het Leidsche Studenten corps, het bestuur der V.VBL., de verte- {enwoordigers der Unitates en bonden uit Delft, Amsterdam .Utrecht en Rotterdam cn tal van deputaties van sub-vereerügin- gen, bevriende corporaties e.a. Na afloop vereenigden zich leden, reu- eisten en genoodlgden aan een lustrum- diner. De gevel van het gebouw werd den ge- heelen avond met schijnwerpers belicht. De dag van heden wordt geheel in be slag genomen door feestjes in intiemen tóng. Morgenavond geeft „Dedil" in den Schouwburg een uitvoering van „Helle gang" van Jean Cocteau in de vertaling fan J. j. van Loon, terwijl de feestweek Zaterdagavond wordt besloten met een "1 in het „Roomhuis" te Den Haag. HERSTELLINGSOORD „VILLANDRY". Propaganda-avond. Gisteravond had het hoofdbestuur van 't herstellingsoord „Villandry" voor spoor- öi tramwegpersoneel in het Nutsgebouw een propaganda-avond belegd voor het leidsche spoor- en tramwegpersoneel. Te ongeveer 8 uur opende de heer G. C. Dalkestein de bijeenkomst met er aan te herinneren, dat ongeveer 27 jaar geleden je Rotterdam de vereeniging met ongeveer 5100 leden werd opgericht om aan de hedellijsten een einde te maken, die noo- ™g waren als iemand aan de spoorwegen een herstellingsoord moest worden op genomen. Dank zij de medewerking der ™ed. Spoorwegen ging de Vereeniging met 'euzenschreden vooruit en nu telt de Ver eeniging 17.400 leden. Bestonden in 1923 Pannen om in Harderwijk met medewer king der Ned. Spoorwegen een nieuw her- Helhngsoord te bouwen, deze plannen sprongen af doordat het landgoed, waarop net tegenwoordige Herstellingsoord staat, e'gendom der Vereeniging werd. Konden eerst 31 patiënten opgenomen worden, nu ls. er plaats voor 60 personen en voor 500 hnderen in het kinderhuis. Juist vandaag h de bouw van een nieuw isolatiehuis aan besteed a f. 10.000, waarvoor een verloting plaats hebben. Daarna werd de film jjn het herstellingsoord „Villandry", die •tóeden jaar is opgenomen, vertoond Een strijkje verleende medewerking. Met ™roening kan 't bestuur op dezen goed dochten propaganda-avond terugzien. CHR. DEM. UNIE. De candidatenlijst voor de Prov. Staten. Gisteravond was de afd. Lelden van de Christelijk Democratische Unie in het ge bouw „Patrimonium" ln huishoudelijke vergadering bijeen. Toen de voorzitter de heer J. Noppe, de vergadering op de gebruikelijke wijze met gebed geopend had, las hij Romeinen 12 voor. Voorts riep hij de vergadering, wel ke gëed bezocht was een hartelijk welkom toe, en wekte allen op tot onvermoeiden ijver voor de a.s. verkiezingen. Daarna las de secretaris, de heer A. Sjardijn, de no tulen der vorige vergadering, welke wer den goedgekeurd. Vervolgens had de verkiezing plaats van den afgevaardigde naar het congres, dat 23 Februari te Utrecht gehouden wordt. Gekozen werd de heer C. G. Perfors. Daar na werd de definitieve candidatenlijst voor de Provinciale Staten vastgesteld, welke luid als volgt: 1. A. P. Jungcurt, Den Haag. 2. J. J. Geitz, Den Haag. 3. R. v. d. Burg, Gouda. 4. C. G. Perfors, Oegst- geest. 5. Spierenburg, Maassluis. 6. J. Scho- neveld, Katwijk aan Zee .7. D. Schneider, Rotterdam. 8, L. Brouwer, Vlaardlngen. 9. W. Barendrecht, Waddingsveen. 10. H. Steeketee, Den Haag. Daar de afdeellng hier ter stede juist vijf jaar oud is, werd besloten tot het vie ren van een eerste lustrum. Er zal dan ook een propaganda-feestvergadering wor den gehouden. Hiervoor werd een feest commissie gevormd, die de voorbereiding daartoe met kracht zal aanpakken. Het ligt ln het voornemen deze in de eerste helft van de maand Maart te doen plaats vinden. Voorts werd besloten om ook voor den gemeenteraad met een candidatenlijst uit te komen en tevens tot een krachtige pro paganda voor beide verkiezingen, waartoe ook een commissie gevormd werd, die de werkverdeeling voor de a.s. verkiezingen zal regelen. Na gehouden rondvraag, sloot de heer C. G. Perfors met dankgebed, dezen goed geslaagden avond. EERSTE LEIDSCHE E.H.B.O.-BRIGADE. Propaganda - feestavond. Gisteravond heeft de E.H.B.O. in den stampvollen foyer der Stadsgehoorzaal een feestavond gegeven. Te acht uur riep de voorzitter der bri gade, dr. E. J. J. G. Renaud, allen een hartelijk welkom toe, ln 't bijzonder aan dr. M. D. Horst, direct, van den Gemeen telijken Geneeskundigen Dienst, dien hij dank bracht voor het vele, dat hij in den loop der Jaren voor de E.H.B.O. heeft ge daan Verder bracht spreker dank aan al len, die hebben medegeholpen om dezen avond te doen slagen. De E.H.B.O. telt op dit oogenblik meer dan honderd gediplo meerde leden, wat een prachtig resultaat is. Hij spreekt den wensch uit, dat in de toekomst nog meerdere leden zullen toe treden en de E.H.B.O. nog grooter en bloeiender zullen maken. Na dit korte woord kon worden overge gaan tot het afwerken van het uitgebreid programma. Allereerst trad voor het voetlicht het duo van Noort, dat er met een liedje en een praatje al gauw de juiste stemming in wist te brengen. Na dit optreden konden de liefhebbers van zang genieten van mej. Greta Versteeg, die, begeleid door den heer Han Zirkzee, een drietal liederen zong. Een hartelijk applaus was maar een klein be wijs van den dank van een aandachtig gehoor. Nadat het duo van Noort nog een aardig blijspelletje ten beste had gegeven, brak de pauze aan, waarin de tijd verkort werd met een attractie, waarmee men schitterende prijzen kon winnen. Na de pauze trad het duo van Noort nog verschillende malen op het podium met ernst en luim, waarna mej. Versteeg nogmaals eenige liederen ten gehoore bracht, die wederom met een gul applaus werden beloond. Rest nog te vermelden, dat tusschen de verschillende nummers de muziek op goede wijze werd verzorgd door de „The blue rhythm Boys", die ook het gezellig samenzijn, dat den avond besloot, met hun muzikale prestaties opvroolijkten. De E.H.B.O. kan op een prettigen en goed geslaagden avond terugzien. HET KANTONGERECHT. Met ingang van 1 Februari j.l. ls bij be schikking van den minister van Justitie bepaald, dat de gewone zitting voor de behandeling van burgerlijke zaken wordt gehouden op eiken Woensdag, des voor middags te 10 uur en de gewone zitting voor de behandeling van strafzaken wordt gehouden op eiken Maandag des voor middags om 10 uur. Voor de behandeling van buitengerech telijke werkzaamheden wordt zitting ge houden op eiken Woensdag, na afloop der gewone zitting voor burgerlijke zaken. Op den Nieuwjaarsdag, op de Christe lijke Tweede Paasch- en Pinksterdagen, op den verjaardag der Koningin, op den der den October en op de beide Kerstdagen worden geene zittingen gehouden. R.K. M.V. „DE HANZE". De Jaarvergadering. In een der zalen van „Zomerzorg" werd gisteren de jaarvergadering gehouden van de afdeellng Lelden van de R.K. M.V. „de Hanze". De waarn. voorzitter de heer Molkenboer opende de vergadering met den Chr. groet heette de geestelijke adviseurs van „de 1 Hanze" alsmede van de onder-afdeelingen en verder alle aanwezige leden hartelijk welkom en ging er vervolgens toe over om den in de vorige vergadering tot voor zitter gekozen heer Schoondergang te in- stalleeren. De heer Schoondergang sprak vervolgens in een kort en kernachtig woord zijn ge noegen uit over de flinke opkomst en spoorde vooral aan op trouw vergadering- bezoek. De notulen der vorige vergadering wer den vervolgens met dank aan den secreta ris, den heer van Deene, goedgekeurd. Uit het verslag der kasnazieners bleek, dat boeken en bescheiden in de beste orde werden bevonden. De secretaris las vervolgens een uitge breid jaarverslag voor, waaruit o.m. bleek, dat hoewel nieuwe leden zijn toegetreden, het ledental Iets ls teruggeloopen en de afd. Lelden momenteel 239 leden telt. Als verheugend feit werd echter aangestipt, dat het actief medeleven van de zijde der leden in stijgende lijn is. Het jaarverslag van den penningmeester sloot met een batig saldo. De voorzitter bracht daarop zijn dank en die van de vergadering aan secretaris en penning meester voor hun verslagen. Tot kasnazieners werden benoemd de heeren Welling, Nieuwenhoven en van Gassel. De begrooting 1935 werd goedgekeurd. De bestuursverkiezing bracht tot resul taat, dat de heeren G. J. van Deene en H. M. Simonis werden herkozen, terwijl de heeren Arn. Berger en J. Pollmann als nieuwe bestuursleden werden gekozen. De voorzitter wilde den door deze be stuursverkiezing van het bestuur scheiden den heer Bouchier een woord van danken waardeering brengen voor de wijze waarop hij vele jaren in het bestuur mede de be langen van de organisatie en hare leden heeft behartigd. De geestelijk adviseur prof. Cleophas constateerde eveneens met groot genoegen het grooter wordende vergaderingbezoek. Spreker beval de retraite nog eens bijzon der bij de Hanzeleden aan en brak ver volgens een lans voor het Santosfonds. Na een geanimeerde rondvraag sloot de voorzitter de vergadering met den Chr. groet. o LEIDSCHE RADIO-VEREENIG ING. BEVESTIGING EN INTREDE VAN DS. H. A. WIERSINGA. Clubavond. Op den zeer goed bezochten clubavond heette de voorzitter allen welkom, in het bijzonder den heer Ker van de firma N.V. de Groot en Roos te Amsterdam. Daarna gaf de voorzitter het woord aan den heer Ker. Spreker wilde als Inleiding een uit eenzetting geven van het doel en streven van het opgerichte comité ter bevordering van het radio-amateurisme kortaf ge noemd B.R.A. De meening, dat de amateur die zijn toestel zelf wil bouwen, toch nim mer gelijk staat met de apparaten welke de Industrie aan de markt brengt, berust op verkeerd gegeven inlichtingen of op het feit dat schema's van werkelijk moder ne toestellen niet of heel weinig tot hun recht komen. Het streven van de BRA. is om door samenwerking van de deskundige theoretici en technici schema's en toestel- ontwerpen voor den zelfbouwenden ama teur te brengen, welke up to date zullen zijn. Spr. raadde allen aan een proefnum mer aan te vragen aan het secretariaat van de BR.A, Orionweg 94 te Haarlem. Vervolgens kwam in bespreking het eerste schema der B.R.A., een Superhet met to taal 7 lampen wat betrekkelijk weinig kost. Spr, gaf daarna gelegenheid tot vra gen stellen, welke door spr. naar genoe gen werden beantwoord Tenslotte werd met 'n behandeld toestel gedemonstreerd: het resultaat overtrof de verwachtingen. De voorzitter was de tolk der vergade ring. toen hij den heer Ker hartelijk dankte voor het eebodene en hem een tot weerziens toeriep, waarna de sluiting volgde ESPERANTO. Voor de Leidsche Esperantlstenvereen. „Pacen" draaide de heer J. Ravensteijn Jr. uit Den Haag. de door hem vervaardigde films van de Esperanto-congressen te Parijs en Stockholm. Het clublokaal (Gerecht 10) was geheel gevuld met leden en belangstellenden, welke zeer genoten van de mooie films Verschillende gebeurtenissen werden weer eens in het geheugen teruggeroepen en veel bekende buitenlandsche esperantisten trokken aan het oog voorbij Het was een geslaagde avond -o DE STATENVERKIEZINGEN EN DE S D A. P. De S.D.A.P heeft voor de as Staten- erkiezingen in het district Leiden de vol lende candidatenlijst ingediend: 1 mr D A. van Eek, 2. J J van Stralen, 3 T Groeneveld, 4. C. M Simonsz, 5. Ph. Fijma, 6. J. C. de Cler—de Bruyn. IN DE GEREFORMEERDE HOOIGRACHT-KERK. In de stampvolle Hooigracht-kerk had gisterenavond de bevestiging en intrede plaats van ds. H. A. Wiersinga van Vlis- singen, die in de vaeature-ds. A. de Bondt beroepen was, als derde predikant der Gereformeerde Kerk hier ter stede. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de wethouders Goslinga en Splinter, ds. Thomas, ds. de Bondt, ds. Houtzagers, ds. Eringa, ds. Broekstra en ds. Ingwersen. Wegens ongesteldheid van den eigen lijken bevestiger, ds. Wiersinga uit Loos duinen, een broeder van den nieuwen predikant, trad nu als aoodanig op ds. W. Bouwman, Geref. pred. alhier. De bevestiging. Aan het begin van den dienst werd Joh. 3 2636 gelezen. Als bevestlgingstekst koos ds. Bouwman 2 Cor. 11 2: .„Want ik ben ijverig over u met eenen ijver Gods. Want ik heb ulieden toebereid, om u als een reine maagd aan éénen man voor te stellen, namelijk aan Christus". In het begin van zijn toespraak wees spr. er op hoe wij in alles afhankelijk zijn van God orn dan, zich bepalende bij het tekstwoord, in enkele trekken te wijzen op het huwelijk van Jezus Christus met Zijn bruidsgemeente. Voor haar gaf Christus Zijn eigen dierbaar bloed. De werving en toebereiding van deze bruidskerk zal ech ter voortgaan tot op den jongsten dag. Waren het voorheen de apostelen, thans zijn het de dienaren des Woords, die als gezant van Christus, den Hemelschen Bruidegom, Zijn Woord prediken. Deze positie is voor de dienaren des Woords zeer hoog. Zij dienen de oogen dan ook hemelwaarts te heffen en in het oog houden het groote doel: het hart der verkoren bruid voor Christus te winnen. Den Bruidegom zullen zij aan de bruid in Zijn persoon en werk aanprijzen. Als ver lovingsgezant zal de dienaar des Woords optreden. Tevens zal zijn arbeid de hei ligmaking en vervolmaking der gemeente ten doel hebben. De gemeente zal straks den Bruidegom ontmoeten, een ontmoe ting, die niet zonder heiligmaking zal kunnen gaan. Rusteloos zal de gemeente moeten worden voorbereid, om straks als reine maagd te worden voorgesteld. Nimmer zal het de toeleg zijn de ge meente voor zich zelf te winnen. Zulk één gezant zou juist den bruidegom in den weg staan Een strenge gezant zal ook de boetprediking en bestraffing niet achter wege houden. De gemeente zal zich daar entegen gewillig onder het woord schik ken. want zij is de bruid van Christus. Zij aan Hem dan ook meer en meer Uw hart en uw hand gewijd. Zich wendende tot den nieuwen predi kant, zeide spr., dat ook zijn doel moge wezen een trouwe afgezant van Jezus Christus te willen zijn. Ernstig vermaande spr. vervolgens de gemeente om de dienaren des Woords te gedenken in het gebed. Hierna werd het bevestigings-formulier gelezen. Nadat ds. Wiersinga bevestigend had geantwoord op de hem gestelde vragen werd hem de zegenbede uit ps. 134 toege zongen. Ds. Wiersinga aanvaardt zijn ambt. Nadat nog Ps. 134 1 was gezongen, be klom ds. Wiersinga den kansel tot het uitspreken zijner intree-predikatie. In zijn voorafspraak zette spr. uiteen, dat het zijn eenige bedoeling is Jezus Christus te brengen, die gezet is tot een val en een opstanding Als lntree-tekst koos spr. Lukas 2 34 en 35. deze woorden: „Zie deze wordt gezet tot een val en opstanding veler In Israel, opdat de gedachten uit vele harten ge openbaard worden" Bij de ontvouw'ng van deze punten wees spr er op. dat bracht Christus eens in Zijn rondwandeling op aarde splitsing, dat nog heden ten dage zoo is. Nog steeds waar Christus gepredikt wordt, geldt de ■Jt BINNENLAND. Bevestiging en intrede van ds. H. A. Wiersinga als Gereformeerd predikant te Leiden. (Stadsnieuws, le Blad). Een handelsverdrag met Italië; wets ontwerp ingediend. (Binnenland, 3e Blad). Minister De Graaff over z'n buitenl. be leid; memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. (Binnenland, 3e Blad). Vliegongeluk in Indië; legervliegtuig in een ravijn gestort en vernield; van het lot van den bestuurder nog niets bekend; piloot van een ander toestel gewond. (Uit Ned. Oost-Indië, le Blad). BUITENLAND. Rond het accoord van Londen. (2e Blad Tel. Ie Blad). De regeling voor het Saargebied vrijwel gereed. (Buitenl., le Blad). De herdenking van 6 Febr. te Parijs. (Buitenl., le Blad). vraag: is Christus U alles of niets. Neu traal tegenover Jezus kunnen wij niet blijven. Onbewogen wil de mensoh wel Jezus passeeren, maar dat kan niet. Dan is Jezus tot een val. Daartegen zijn er ook, die Christus niet zonder meer voorbij kunnen loopen maar zich voor Hem ge wonnen willen geven en dan is Hij tot een opstanding. Spr. wil het evangelie van Jezus Christus brengen. Zoo, dat een rijkejongeling henen gaat, maar ook zoo dat armen van geest bij dat evangelie vertroost worden. Spr. zal Christus prediken zooals Hij ls of tot een val of tot een opstanding. Jezus Christus als een rots ln de levenszee. Niet alleen, dat wij door dezen rots zouden behouden worden, maar ook, dat wij daartegen te pletter zouden loopen. Voortgaande schetste spr. dat God Jezus Christus midden in deze wereld zet, opdat het uit zou zijn met alle vermomming en valschen godsdienst. Voor Zijn evangelie geplaatst, kunnen wij er niet meer om heen loopen en schuil-vinkje spelen. Met enkele voorbeelden uit den bijbel ver duidelijkte spr. hoe Jezus tot een val en tot een opstanding is geplaatst Ook w:, komen, telkens als wij het evan gelie opslaan, met Jezus in aanraking. In Zijne tegenwoordigheid wordt alles open baar. Ons zelf zullen wij zien in ons diepste wezen. Door middel van zijn dienst hoopt spr, het zielsoog te richten als op een rots door God zelf daar gesteld. In een ernstige peroratie wees spr. nog op de groote waarde van het evangelie om in verband hiermede den wensch uit te spreken dat mlede door zijn prediking voor velen Christus tot een opstandig moge zijn. Met een enkel persoonlijk woord heeft ds. Wiersinga zich voorts tot het dage lij ksch bestuur van de gemeente Leiden, de collega's in de classis Leiden, zijn be vestiger, ds. Bouman, ds. H. Thomas, den heer Sdhalekamp, kerkeraadsleden, cate chisanten en ten slotte tot de gemeente gewend. Altoos zal spr. tijd hebben om te spreken over Jezus Christus. Ds. Thomas heeft hierna namens den Kerkeraad den Teer Schalekaimp bedankt voor zijn tijdelijk werken ln het midden der gemeente om zich voorts met een enkel woord tot den nieuwen predikant te richten. Spr. verzocht tenslotte den nieu wen predikant Ps. 121 4 toe te zingen. Ds. Houtzagers, van Voorschoten, voerde hierna namens de classis Leiden het woord. De plechtige dienst, die door een tal rijke schare belangstellenden werd bijge woond, werd besloten met het staande zingen van „Hallelujah, eeuwig dank en eere". WAARSCHUWING. Aan het adres Stationsweg 36 te 's Gra- venhage is 1 Januari j.l. gevestigd een „Steuncomité" voor noodlijdende kunste naars en intellectueelen". Dit comité, dat uit drie personen blijkt te bestaan ver dient geen vertrouwen Wie inlichtingen wenscht. welke bona fide instellingen hulp verschaffen aan noodlijdende kunstenaars en intellectuee len, wende zich tot. den Armenraad, Nieuwsteeg 6 telef. 1052. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: A. Ruiter, Kerkstraat 74, Noordwijker- hout. Schildersbedrijf. Eigenaar: A. Ruiter, Noordwijkerhout. Wijziging: G. F. J. Peters, Kerkstraat 73, Noord wijkerhout. Schildersbedrijf. Uittredend eigenaar: G. F. J. Peters, d.d. 31 Dec. 1934, Wijziging handelsnaam In: A. Ruiter.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1