LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Vrijdag 1 Februari 1935 BUITENLAND. sopraan, mede door de uitstekende accous- tlek, mooi gedragen werd door 't stemmige kerkgebouw. Nog wat meer routine en durf zij haar lntusschen hartelijk aanbevolen, om haar tang werkelijk boeiend te maken. ZD wist ons veel meer te bekoren dan de lieeren Borkent (tenor* en Hulsbos (bas), die belden nog hard moeten werken. De stem van den eerste is barytonaal getlm- breerd en lijkt ons naar 't tenorale op gedreven. De klank doet wat rauw tn ver moeid aan. terwijl hij zich voor 't mezza voce kennelijk moet inspannen. De maat' vastheid liet te wenschen. de voordracht was over 1 algemeen te uitdrukkingsloos De heer Hulsbos hebben wij wel eens gunstiger gehoord.' Of tljn technische vor ming zich tegenwoordig in andere banen beweegt weten wi] niet, doch ons viel dit maal een minder edele toongevlng op; warmte ontbrak daarin. Speciaal wenschen wij hem een beweeglijker uitdrukkingswijie toe: nu bleef hij te teer aan den drogen, monotonen kant. Innerlijke bezieling ligt bij deze jeugdige solisten nog te veel in windselen maar zal op den duur hopelijk wel groeien. ZIJ moeten zich echter zeker hoeden voor de neiging tot trekken, die vooral ln de tenorsoll en in het terzett „Opwaarts dan het oog geheven" zeer sterk tot uiting kwam. Dit werd veel te lyrisch, zonder het vereischte snelle tempo en de nadrukkelijke, kernachtige rythmiek voor gedragen. Wat de begeleiding betreft: deze was bij Hennie Schouten natuurlijk perfect ver zorgd. Zijn fluweelzachte, subtiele en pre- cleuse toongeving kwam vooral prachtig tot uiting in het teedere passagespel van koraalvoorspel ..Valet will lch dlr geben" van J B Bach. Ook de Chaconne van Buxtehude en Couperin's rijkgeschakeerde ..Dialogue' twee korte, doch wondere orgelstukjes werden onder zijn handen tot fijnzinnig weergegeven juweeltjes Hoe sterk werden wij in Couperin aan de klank van het clavecymbaal herinnerd! Schou ten heeft met zijn bescheiden, te snel be ëindigd spel ten volle zijn naam als ar tistiek kunstenaar gehandhaafd Zijn medewerking verhoogde ongetwijfeld het niveau van dezen avond in hooge mate! Het concert werd door een tamelijk groot aantal toehoorders bijgewoond. DE ALGEMEENE TOESTAND. De politieke besprekingen te Londen en in Polen. Te Londen gaan de groote en belangrijke besprekingen beginnen! De Fransche minister-president Flandin en de minister van Buitenlandsche Za ken Laval zijn gistermiddag met de „Gol den Arrow" naar Londen vertrokken In hun gezelschap bevinden zich de secre taris-generaal bij het minister-presidium en gezant te Praag, Noel, de secretaris generaal van Buitenlandsche Zaken, Léger er. de leider der Fransche afdeeling bij den Volkenbond Massigli. Voor zijn vertrek naar Londen heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, Laval, nog den Russischen ambassadeur, Potem- kin. en den Roemeenschen gezant te Parijs. Cesiano, ontvangen. Te Parijs werden Flandin en Laval uit geleide gedaan door bijna al hun collega's en den Engelschen gezant Clerk. De Fran sche gezant was zijn landgenooten tot Dover tegemoet gereisd en heeft hen naar Victoria Station begeleid, waar de gasten op eenvoudige, doch hartelijke wijze door Mac Donald en Baldwin ontvangen zijn. Na zich eenige minuten hartelijk met hun Engelsohe collega's onderhouden te hebben, begaven Flandin en Laval zich naar het Savoy Hotel, waar zij tijdens hun verblijf te Londen zullen logeeren. Flandin heeft gisteravond aangezeten aan een particulier diner bij Lord Lon donderry, waaraan hebban deelgenomen de Fransche gezant te Londen, Mac Donald, Sir John Simon en Chamberlain. Laval bleef in zijn hotel. De besprekingen over den algemeenen Europeeschen toestand zijn heden om 10.30 u. in Downingstreet 10 begonnen. Van Engelsche zijde nemen Mac Donald, Simon en Baldwin aan de besprekingen deel, evenals Eden. Zooals gisteren reeds bleek, is de stem ming thans gunstig, nadat aanvankelijk, vooral van Fransche zijde, de grootste terughoudendheid was betracht. Men rekent nu vrijwel zeker op overeenstem ming ln een geest als reeds gemeld is. Hedenavond zal ln het departement van buitenlandsche zaken een diner aangebo den worden, dat zal worden voorgezeten door Mac Donald. Morgen zullen de be sprekingen worden voortgezet, waarna Laval tijdens het week-end naar Parijs zal terugkeeren en Flandin nog eenlgen tijd voor een kort particulier bezoek aan enkele persoonlijke vrienden ln Engeland zal blijven Van Duitsche zijde blijft men bijkans volledig zwijgen. Slechts een enkel blad waagt het de groote vraagstukken aan te snijden, en dan klinken weinig optimisti sche klanken. B.v. spreekt de „Frankf. Ztg" van „sluw maar valsch" ten opzichte van de Londensche besprekingen Goerlng heeft zijn bezoek aan Polen be ëindigd, na l'/i uur met Pllsudskl te heb ben geconfereerd. Het resultaat? Het is opmerkelijk, dat men te Berlijn thans algemeen een afwijzing van het Oostelijk pact ook door Polen als een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid behandelt. Dat Polen ondanks alle bezwaren, welke dit, naar de meening van derden, voor dit land zou kunnen meebrengen, boven toe treding tot een Oostelijk Locarno, het voorlooplge Isolement te zamen met Duitschland zal verkiezen, houdt men ln verschillende diplomatieke milieux te Ber lijn voor waarschijnlijk. Doch zekerheid is er nog niet, dat ver- gete men vooral niet! Goering is te Berlijn teruggekeerd. ROEMENIE. Minister-wisseling. RECLAME. 3818 DAOtlUKSCN WCIISEtlCNp De minister van financiën Slavlscu heeft zijn ontslag genomen. Dit naar aanlei ding van ernstige meeningsgeschlllen over de economische vraagstukken ln den boezem van de regeering. Antonesou volgt hem op. BELGIE. Een nationaal comité van arbeid. De Kamer zit midden in de debatten over de werkloosheid en alles wat daar mee annex is. Door de socialisten is een felle aanval op de regeering gedaan. Minister Theunls heeft in de Kamer officieel de instelling bekend gemaakt van een nationaal comité van arbeid, waaraan vertegenwoordigers van alle par tijen kunnen deelnemen Het doel van dit comité Is de nationale economie levens krachtig te maken. De taak van het comité zal zijn te onderzoeken wat men moet doen om aan lederen Belg zijn dagelijksch brood te ver zekeren. Theunis noodlgde in het bijzon der Vandervelde uit aan het comité deel te nemen. De leider der socialisten zal daaromtrent beraad plegen met zijn partij. Vandervelde is nochtans van meening. dat de instelling van het comité, wil zij leiden tot een ontspanning, zal moeten worden voorafgegaan door opschorting van toepassing van de economische be sluiten. FRANKRIJK. De Stavisky-affaire Een 1-uur-staking Fabrikanten uit het Saargebied Her vorming der Sureté Nationale. De parlementaire commissie van onder zoek in de zaak Stavisky heeft gisteren met algemeene stemmen besloten den mi nister van justitie in een rapport opmerk zaam te maken op de gebreken in de instructie van de zaak Stavisky en daar mee samenhangende zaken. De commissie meent, dat er eigenlijk van een instructie geen sprake is geweest, ondanks den ernst van de beschuldiging en de feiten. De in structie schijnt, naar de meening der com missie, van het begin af aan hen, die wa ren aangewezen als de leiders der ontoe laatbare ondernemingen bulten het be reik van de justitie te hebben geplaatst. Vooral de instructie van den rechter Grebaut heeft de commissie aanleiding tot haar kritiek gegeven- Het blijkt n.l. dat in een £n 1826 spelende zaak, waarbij Stavisky en Hayotte de voornaamste be schuldigden waren, geen van beiden ern stig vervolgd is. Zij zijn zelfs niet onder vraagd. Verder heeft de commissie besloten den minister van justitie te wijzen op tekort komingen van Rateau als directeur van crimineele zaken aan het ministerie van justitie. Zij meent, dat een onderzoek naar zijn handelingen geboden is. Ten slotte heeft de parlementaire com missie van onderzoek gisteren besloten op nieuw bij den minister van justitie te pro testeeren tegen de langzaamheid van de instructie in de verschillende zaken, die met de zaak samenhangen. De vakbond van arbeiders in Fran- schen openbaren dienst heeft voor de ar beiders in de Fransche arsenalen en mili taire werkplaatsen het parool uitgevaar digd, dat heden een staking van 1 uur zal worden gehouden als protest tegen de aangekondigde loonsverlaging van 4 pCt. Hoe de regeering daarop zal reageeren? m Volgens de „Journée Industrielle" heb ben vele fabrikanten in het Saargebied, die er bij voorbaat van overtuigd waren, dat het gebied naar Duitschland zou te rugkeeren reeds sedert eenige maanden gedeelten van hun fabrieken de grens overgebracht, om ze op Fransch grondge bied in de buurt van Bouiay, Bouzonville, Forbach of Sarreguemines opnieuw op te bouwen. De reden van deze verhuizing is, dat de betreffende fabrieken, toen er nog een tolunie met Frankrijk bestond, in dit land een goed afzetgebied vonden. Sedert het plebisciet zijn echter de goe deren, die van het Saargebied naar Frankrijk uitgevoerd worden, onderhevig aan de Fransche invoerrechten en contin- genteering, terwijl goederen, die van het Saargebied naar Duitschland worden ge ëxporteerd, moeten concurreeren met de Duitsche producten. Teneinde nu hun Fransche afnemers te kunnen behouden, heeft een zestigtal fabrikanten besloten naar Frankrijk te trekken. Sedert het plebisciet zijn echter de machinerieën en werktuigen die Frank rijk binnenkomen, onderworpen aan in voerrechten. lntusschen zijn de Fransche fabrikanten eenlgszlns verontrust door den toevloed van fabrikanten uit het Saargebied, daar de door dezen geproduceerde artikelen ln Frankrijk reeds aan overproductie lijden. Ook heeft de aanwezigheid van Duitsche fabrieken nabij de Fransche grensverster- kingen tot eenige ongerustheid aanleiding gegeven. Op 6 December heeft de Senaat reeds een wet aangenomen, waarbij het bouwen van fabrieken binnen een afstand van 30 K.M. van de fortificaties aan ze kere beperkende bepalingen wordt onder worpen. Deze wet zal binnenkort aan de Kamer worden voorgelegd. De bepalingen ervan hebben reeds tot resultaat gehad, dat de werkzaamheden aan enkele der nieuw op te richten fa brieken tijdelijk zijn stopgezet. m De Süreté Nationale zal worden gereor ganiseerd, zoodat het gebrek aan samen werking, dat bij het onderzoek ln verschil lende schandalen van den laatsten tijd aan den dag is getreden, voortaan tot het verleden zal behooren. Magny, de directeur-generaal, zal wor- 4 den bijgestaan door twee adjunct-direc teuren, een voor de controle der admini stratieve en algemeene politiediensten en de ander voor de diensten belast met de zorg voor de veiligheid des lands en het toezicht op vreemdelingen. Voor dit doel zullen speciale gendarmerie-brigades wor den gevormd, wier taak het uitsluitend is de grenzen te bewaken. De commissarissen en inspecteurs van dezen dienst zullen verscheidene vreemde talen moeten kun nen spreken. Men hoopt, dat deze nieuwe dienst het onmogelijk zal maken, dat ongewenschte vreemdelingen het land binnendringen en misdadigers over de grens vluchten. Als een gevolg van den aanslag te Marseille is voorts een speciale dienst ln het leven geroepen, die zal optreden bij de officieele bezoeken, en zal waken over vooraanstaande gasten uit het buiten land Deze dienst ra) ondergebracht wor den bij de administratieve politie en over velerlei hulpmiddelen beschikken om de bewegingen van terroristen na te gaan, wanneer het bezoek van een politieke per soonlijkheid uit het buitenland opkomst is. Magny verklaarde, dat sedert het be ging van 't vorig jaar een groot aantal dis ciplinaire maatreglen waren genomen: vijf ambtenaren waren ontslagen, van twee was de promotie opgeschort, twee waren er overgeplaatst, een was gedegra deerd, terwijl voorts dertien ambtenaren onder controle waren gesteld. ENGELAND. Het Lager- en Hoogerhuis. Het Lagerhuis heeft in tweede lezing het wetsontwerp ln zake den bouw van hygië nische woningen aangenomen met 291 tegen 46 stemmen. De krotwoningen zullen krachtens deze wet worden opgeruimd. m Het Hoogerhuis heeft goedkeuring ge hecht aan een motie, ingediend door Lord Hallsham, inzake instelling van een com missie van belde hulzen ter overwegng van de petitie van den staat West-Austra- lië, bereffende een wetsontwerp voor de verwerkelijking van het uittreden van West-Australlè uit het federale Gemeene- best van Australië en om rapport uit te brengen over de vraag of hierop kan wor den ingegaan. Lórd Hallsham zelde, dat zoowel het Geimeenebest van Australië als de staat Weet-4ustralië gehoord willen wonden. HONGARIJE. Uitbreiding bevoegdheden van Horthy. Nieuwe stakingsonlusten te Fuenfkirchen. Na langdurige beraadslagingen heeft het bestuur van de party der Nationale Een heid, de regeeringspartij, met algemeene stemmen het wetsontwerp inzake uitbrei ding van de machtsbevoegdheden van den fyksbestuurder aangenomen Volgens berichten ln de bladen zou de ryksbestuurder door dit nieuwe wetsont werp het recht krijgen het parlement te ontbinden en de door het parlement aan genomen wetten definitief goed te keuren, terwyi volgens de tot dusver geldende grondwetsbepaling de door het parlement aangenomen wetten ook zonder toestem ming van den ryksbestuurder, rechtsgel digheid kregen. De uitgebreide machtsbe voegdheden van den ryksbestuurder zou den echter slechts gelden voor den ambts- duur van den tegenwoordigen ryksbestuur der, Horthy. In het steenkoolmijndistrict van Fuenf kirchen waar reeds In October j.l. een al gemeene hongerstaking onder de mijnwer kers was uitgebroken, welke verscheidene dagen geduurd heeft, zyn wederom sta kingsonlusten ontstaan. Het was den laat sten tyd tusschen chrlsteiyk-sociale en socialistische arbeiders herhaaldelijk geko men tot ernstigê "vechtpartyen. Een elsch van het socialistische deel der arbeiders om de christeiyk-soclale arbeiders te ontslaan, is door de myndlrectie afgewezen al thans deze lezing van den toestand wordt gegeven waarop een algemeen stakings parool uitgegeven werd. Volgens de laatste berichten zouden 40 chr.-soc. mynwerkers door soc arbeiders ln de mynen vastge houden zyn, terwyi geweigerd wordt ze vry te laten, zoolang de directie de soc. eischen niet inwilligt. UIT HET VERRE OOSTEN. Chineesch-Japansche overeenkomst in Tsjahar, De overeenkomst over de regeling der militaire verhoudingen ln Oost-Tsjahar zal morgen ln het Japansche hoofdkwartier te Tatan onderteekend worden, voor Japan door 2 vertegenwoordigers van het Kwan- toengleger en één van het Japansche gar nizoen in Noord-China, voor China door den chef van den staf van het 29e leger en 2 vertegenwoordigers der provinciale regeering van Tsjahar. De overeenkomst zal waarschyniyk het leedwezen van de Chineesche regeering over de Incidenten en de verbintenis tot teruggave van de door de regeering van Tsjahar ln beslag genomen wapens van het betwiste gebied en de terugtrekking der Chineesche troepen achter den weg van Koejoean naar Toesjlkou bevatten. Op deze plaats zal langs beide zyden een smalle strook militair onbezet blijven. Het verloop van de grens is nog niet vastge steld. Van Toesjlkou loopt een door de Japan ners aangelegde autoweg naar Koeng Tsjoeang, een station van den Soeyoean- spoorweg, ten N. van den Nankan-pas, on geveer 63 km van Peking. Men ziet China heeft opnieuw moeten toegeven. Waar had het ook hulp vandaan moeten krijgen.... Japan biyft overigens zyn principe ge heel getrouw. De Japansche minister van Oorlog, Hayasji, heeft verklaard, dat de militaire botsingen ln Tsjahar en Jehol geen „oor logsoperaties" mogen worden genoemd. Het betreft eenvoudig een actie der Ja- panschMandsjoerysche troepen ter be- stryding van het bandietisme en de ver drijving der Chineezen uit de provincie Jehol. Er kan geen sprake zyn van een oorlog met China. Zelfs zal Japan zich met China verstaan. Ongetwyfeld: op den voet van overwin naar en overwonnene. DE FRANSCHE MINISTERS TE LONDEN. Londen, 1 Febr, (Reuter). De Fransche correspondent van de „Daily Telegraph" schryft, dat reden bestaat om aan te nemen, dat het bericht over een te Parys gesloten voorloopig accoord inzake de be sprekingen tusschen de Fransche en Engelsche ministers juist is. De officieele tekst van dit accoord zou reeds door Léger, den Secretaris-Generaal van Buitenlandsche zaken, ln overleg met den Britschen gezant, sir Gorge Clerk, ln Parijs zyn opgesteld en aldus lulden: De verklaring der mogendheden van December 1932, waarin aan Duitschland rechtsgciykheid binnen een stelsel van algemeene veiligheid wordt beloofd, ls nog van kracht. Tot zoolang heeft Duitschland niet het recht zyn uit het verdrag van Versailles voortvloeiende verpliohtingen te verzaken. Regionale pacten zyn schreden in de richting der algemeene veiligheid en zyn nuttig by de voorbereiding van het voorgenomen Oostelijk pact. M LONDEN. 1 Febr. (Reuter) De Fransche ministers waren heden na af loop der ochtendbesprekingen de gast aan een lunch aangeboden door Baldwin. Daarna werden de besprekingen hervat. Verwacht wordt, dat heden een tusschen- tljds communiqué zal worden uitgegeven, doch dat er weinig nieuws zal zijn vóór de beëindiging der besprekingen. DE FRANSCHE DIENSTTIJDEN. PARIJS, 1 Febr. (Reuter). In het as. voorjaar, waarschyniyk eind Mei, na de gemeenteraadsverkiezingen, zal het Par lament, naar „Oeuvre" meldt, een wets ontwerp in behandeling nemen over de verhooging van den militairen diensttijd De Generale Staf heeft een volledig plan uitgewerkt, dat de invoering van den tweejarigen diensttyd inhoudt. Het in October van dit jaar vrykomende con tingent zal tot April 1936 ln dienst biyven. De recruten van April 1935 blijven nog 18 maanden onder de wapenen, die van October echter twee jaar. Dit plan zou van kracht moeten biyven totdat men de aan recruten arme jaren te boven ls. Flandin en Laval zouden volgens de „Matin" by hun besprekingen met de Engelsche ministers als voorwaarde stel len, dat Frankryk voor de aan reeruten- arme jaren volledige vryheid van hande len krygt. HET SAARGEBIED. BAZEL, 1 Febr. (Reuter) De onder handelingen over het Saargebied raken ten einde. De vertegenwoordigers van Frankryk en Duitschland hebben gisteren overeenstemming bereikt in«de sociale ver zekeringen, de particuliere verzekeringen en het spoorwegnet. VEREENIGDE STATEN. Rapport over de luchtvaart - Geen fln&n- tieele overeenstemming met de sovjets - Gezant Child, t President Roosevelt heeft het Congres ln een speciale boodschap het rapport toe gezonden van de den vorigen zomer door hem ingestelde luchtvaartcommissie, dat een belangwekkend overzicht geeft van de Amerlkaansche luchtvaartpolitiek. De com missie heeft zoowel de by het transport van luchtpost door particuliere luchtvaart- vaartmaatschappyen aan den dag getre den misstanden als ook de ontwikkeling van het Amerlkaansche luchtvaartwezen ln het algemeen bestudeerd en vergeiy- klngen getrokken met Europa en Mldden- Amerlka. Voorts heeft de commissie uitvoerige, openbare verhooren gehouden van alle vaklieden en belanghebbenden, zy heeft geconstateerd, dat het Amerlkaansche luchttransportwezen een leidende positie ln het wereldluchtverkeer Inneemt, doch dat zekere flnancleele problemen bestaan die onder federale controle moeten worden opgeheven en ln de toekomst moeten wor den verhinderd. In het rapport wordt vastgesteld, datln nabye toekomst een regelmatige vliegver binding over den Atlantischen en Stillen Oceaan met watervliegtuigen en lucht schepen verwacht kan worden en beveelt aan het beschikbaar stellen van federale gelden ter voorbereiding van de lynen. Dezen moeten op doelmatige wqze aller eerst van staatswege worden ingericht, doch later in particuliere handen over gaan. Als vervanging voor het bulten dienst gestelde luchtschip „Los Angeles" wordt de bouw aanbevolen van een ma rineschoolluchtschip. Ook verder wordt een grootsch opgezette uitbreiding van de landsverdediging door vliegtuigen en luchtschepen gevraagd. De voorraad vlieg tuigen by leger en marine is in den loop van de laatste 5 jaar met ongeveer 80°/« gestegen. Voorts wordt gevraagd een ver dere ontwikkeling van de Dieselmotoren en het bouwen van militaire vliegtuigen met motoren van 1200 P.K. en meer, be nevens een uitvoeriger en diepergaande opleiding van reserve-piloten. De reserve-officieren moeten Ir. den ver volge een opleiding van drie achtereen volgende jaren doormaken by de staande luchtvaarttroepen. Leger en marine moe ten ten slotte nog nauwer dan tot dus verre bij de verdeeling van hun taken op het gebied der luchtverdediging samen werken. Hoezeer het mislukken betreurend, zeide minister Huil, dat de onderhandelingen met sovjet-Rusland vrijwel als geëindigd konden worden beschouwd, zonder dat eenig resultaat was verkregen. De vroegere gezant van de Vereenigde Staten ln Italië, Richard Washburn Child, is in den ouderdom van 54 jaar tengevolge van een longontsteking overleden. Hy was de voornaamste vertegenwoordi ger der Vereenigde Staten op de confe renties van Genua en Lausanne. VERKEERSVLIEGTUIG VERONGELUKT. ELF DOODEN. BERLIJN, 1 Febr. (Reuter). Gisteravond ls een vliegtuig van de Luchtvaartmaat- sohappy „Deruluft" op de lyn Konings bergen—Berlijn verongelukt doordat het by een poging een tusschenlandlng te ma ken op het vliegveld van Stettin ter hoog te van Podejuch ontydig met de aarde ln aanraking kwam. Het vliegtuig vloog te gen een heuvel, die 130 M. hoog ls. Hlerby zyn behalve de drie leden van de bemanning, bestaande uit kapitein Westöhel, den radiotelegrafist Kuehne en den werktuigkundige Zlmmermann, acht passagiers om het leven gekomen. De slachtoffers zyn Frelherr Maarschalk von Biebersteln, dr. Lang uit Danzlg, mej, Oleltz uit Danzlg, de heer Sotuitag uit Danzlg, de heer Von Schulz uit Zoppott, de heer Rohde ut Koningsbergen, de heer Rudelsdorff uit Beriyn en de heer Vletpr uit Bremen. Het vliegtuig was gistermiddag te 16 uur op den vastgestelden tyd van Danzlg naar Beriyn vertrokken. Tengevolge van het slechte weer zag de bestuurder zich genoodzaakt een tusschen landing te maken te Stettin, vanwaar ra- diopelllngen waren ontvangen. Het vlieg tuig meldde te 18.17 uur een vlieghoogte van 400 Meter. Achttien minuten later meldde een radiobericht, dat de vlieghoog te 200 meter bedroeg. Tegeiykertyd deelde de radiotelegrafist mede, dat het vliegtuig zich in de wolken bevond en dat de an tenne met ys beslagen was. Het is het ernstigste ongeluk dat de Deruluft in 13 jaar ls overkomen. o DE OPSTAND IN URUGUAY. BUENOS AIRES, 1 Febr. (Reuter) Inzake de revolutie ln Uruguay wordt ge meld, dat de commandant van de regee- rlngstroepen Urrutla terug moest trekken onder den grooten drang van de opstan delingen. In Montevideo ls een poging tot muiterij van een regiment snel onderdrukt, de meerderheid van het leger ls betrouwbaar Te Montevideo zyn 2000 personen gear resteerd. Naby de grens hebben opstan delingen een vliegtuig van de regeerings- troepen omlaag geschoten, de piloot werd gewond. o DE STAVISKY-AFFAIRE. PARIJS, l Febr. (Reuter) De rechter van Instructie, die belast ls met het on derzoek naar het geval van den vroegeren afgevaardigde Rene Renoult heeft zyn conclusies ingediend by den officier van justitie. Volgens deze bescheiden heeft Renoult als politicus geschenken aanvaard om Stavisky by verscheidene officieele Instanties begunstigingen te bezorgen. Renoult wordt dus beschuldigd van omkooping. o VERLENGING AUTOMOBIEL-CODE WASHINGTON, I Febr. (Reuter) Roosevelt heeft de automobiel-code tot 16 Juni verlengd. De Amerlkaansche auto mobiel-fabrikanten moet in het vervolg ook in het najaar hun nieuwe modellen lanceeren, evenals de Europeesche fabri kanten, en niet meer, zooals zy tot nu toe gewoon waren, ln Januari. o HITTEGOLF IN ZUID-AMERIKA. BUENOS AIRES, 1 Febr. (VD.). Te Buenos Aires werd gisteren de hoogste temperatuur sinds 1856 geregistreerd. De temperatuur bedroeg 104.9 graden. In het binnenland steeg de temperatuur op sommige plaatsen tot 112 graden. o OOK GRIEP-EPIDEMIE IN ROEMENIE. BOEKAREST, 1 Pebr. (V.D.), Te Boe karest heerscht op het oogenbllk een grlep-epidemie. Twintig percent van alle kinderen te Boekarest ls ziek. De meeste sdholen zyn gesloten. Ook vier leden van het kabinet, onder wie de premier Georg Tatarescu, zyn UJdende aan griep. o ENGELSCH SCHIP VERMIST. TSJIFOE, 1 Febr. (Reuter). Het Engel sche stoomschip „Tungchow" is 24 uur over tyd. Aan boord bevinden zich 70 Engelsche kinderen, die van vacantle zouden terug keeren. Het Engelsche marinestation t« Welhalwei heeft schepen uitgezonden, daar men vreest, dat het stoomschip ln handen van zeeroovere gevallen is. De „Tungohow", die met mooi weer van Shanghai is vertrokken, heeft tot dusver geen antwoord gegeven op radiotele grammen. o DE MOORD OP FORMYS. PRAAG, 1 Febr. (Reuter). De politie heeft een kellner van het hotel „Zakori", waar de Duitsche emigrant Foimys werd vermoord, gearresteerd onder verdenking van begunstiging van den moord. De autoriteiten zetten het onderzoek naar de moordenaars naar Duitschland nog steeds voort. Hét schijnt vast te staan, dat Formys by het binnenkomen van zUn kamer met een zwaar voorwerp tegen den grond ls geslagen. Daarna werden de sohoten op hem gelost, waarvan twee in de hersenen en één m de hartstreek doodeiyk waren. In de kamer waar de moord gepleegd is, heeft men bloedsporen gevonden, waaruit blykt, dat een der daders gewond is. HET INTERN. ARBEIDSBUREAU. GENEVE, 1 Febr. (Reuter) De raad van beheer van het Internationaal Ar beidsbureau heeft acht staten aange wezen, die recht hebben op een perma nenten zetel in dezen raad wegens hun belangryke industrie, t.w.: Duitschland, Amerika, Frankryk, Engeland, Indië, Italië, Japan en Sovjet-Rusland. o WEER DOODVONNISSEN IN RUSLAND. MOSKOU, 1 Febr. (Reuter) Te Tju- men zyn vier ambtenaren van een coöpe ratie wegens speculaties in levensmiddelen ter dood veroordeeld; het vonnis is on- middeliyk voltrokken. o BRAND TE BRISTOL. BRISTOL, 1 Febr. (Reuter). Alhier ls door brand de bekende Guildenhall groo- tendeels vernield. «-I

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2