De Geschiedenis van een Spionne. 75,le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 1 Februari 1935 Vierde Blad No. 22964 RECHTZAKEN. KERK- EN SCHOOLNIEUWS BURG. STAND VAN LEIDEN het drama te hoofddorp. Uitspraak op 14 Februari. In den nacht van 5 op 6 September j.l. is »je 43-jarige electriclen Van Brussel in zijn werkplaats in Hoofddorp vermoord. Als herdacht van dezen moord werd de pleeg zon van Van B., de 24-jarige W. K., die zn verhouding zou gehad hebben met de [jouw van het slachtoffer, aangehouden. Op 6 December van het vorig jaar heeft t voor de Haarlemsche rechtbank terecht [gestaan. Na een zeer langdurig getuigen verhoor achtte de officier van justitie be- Vezen, dat K. den doodslag gepleegd heeft, j eischte tien jaar gevangenisstraf. '■Veertien dagen geleden gelastte de Lchtbank, dat de maaginhoud van den (vermoorde zou worden onderzocht. Gisteren werd de zaak voor de recht bank voortgezet. De verdediger mr. J. A. P. |c. ten Bokkel betoogde dat de maaginhoud ian het slachtoffer niet onderzocht kon volden, omdat deze bij het eerste onder- ïk is vernietigd. Pleiter besprak verder jige details van het getuigenverhoor, [barbij is o.a. sprake geweest van giet- nen, die door verdachte vervaardigd en Icoor den vermoorde vernield zouden zijn. pleiter achtte het buitengesloten dat Van deze vormen vernield heeft. Spr. meende fat de knecht de vormen heeft stukgesla gen uit wraak omdat hij jaloersch was op Het slachtoffer kan kwaad geworden rijn op den knecht. Misschien is een wor teling ontstaan, waarbij de knecht moge lijk den doodslag gepleegd heeft. De knecht |beeft altijd een zenuwachtigen en zonder ingen indruk gemaakt. Pleiter vond het Ijsmmer, dat naar dezen man geen nader ijderzoek is ingesteld. Hij ging nog eens |alle omstandigheden na, wees op enkele [«waarschijnlijkheden en concludeerde, [dat verdachte onschuldig is. Alleen, die verdachte kennen, achten het onmogelijk, [dat hij schuldig Is. De officier van justitie zei in zijn repliek fat het nader onderzoek van den maagin houd van het slachtoffer dat op instigatie Ivan den verdediger is geschied, niets posl- |tiefs heeft opgeleverd. De verdediger ziet in den knecht den herdachte, doch hij heeft op de plaats van |hel misdrijf tegen spr. verklaard, dat de «echt het onmogelijk gedaan kon hebben. I Ook heeft pleiter gezegd, dat spr. zich ver- Igist heeft. Dat is alleen zoo ten aanzien Ivan de straf; de eisch had hooger moeten Isiln. Mr. ten Bokkel kon zich niet herinneren op de plaats van het misdrijf gezegd te ■hebben, dat de knecht buiten de zaak ctond De rechtbank zal op 14 Februari uit- Icpraak doen. haagscre politierechter. Voor den Politierechter stond terecht h. C. J. v. d. P. uit Wassenaar, wien ten laste was gelegd heling van sigaretten uit een automaat te Wassenaar. De Officier van Justitie eischte gezien het gunstig reclasseeringsrapport van verd. 4 maanden gev.straf voorwaardelijk met 3 jaar proef tijd. De Politierechter veroordeelde verd. tot 3 maanden gev.straf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en onder toezichit- stelling van het Leger dep Heils. o barmat opnieuw contra „de telegraaf". Naar wij vernemen, heeft mr. Ed. Emme- ring ten verzoeke van Julius Barmat, gis teren voor de derde maal „De Telegraaf" met toestemming van den president der Amsterdamsche rechtbank op verkorten termijn doen dagvaarden. De vordering is thans erop gebaseerd, dat „De Telegraaf" bij de vermelding van het vonnis, in een vorig proces ten nadeele van „De Telegraaf" uitgesproken, als op schrift op voor hem beleedïgende wijze had vermeld, dat de rechtbank de reputa tie van Barmat algemeen bekend achtte, terwijl het vonnis deze bewering niet in hield, doch op dit punt slechts de meening van „De Telegraaf" weergaf. Voorts acht Barmat de publicatie van het vonnis, op de wijze als die gedaan is, beleedigend of onrechtmatig; vooral de vermelding: „De levensloop van Barmat voor het eerst uiteengezet", daar hier „De Telegraaf" opzettelijk ten onrechte den indruk wekt, dat de rechtbank als vast staand aanneemt hetgeen „De Telegraaf" zonder eenig bewijs had beweerd. Eischer stelt voorts, dat gedaagde te kwader trouw de conclusie in de vorige procedure vol met onware feiten heeft ver vuld, stammende uit verdachte en onge controleerde bronnen, waarvan „De Tele graaf" zelf de onjuistheid had kunnen begrijpen; met het doel deze conclusie, die formeel deel uitmaakt van het vonnis, la ter te kunnen publiceeren en zoo ten na deele van eischer zich te wreken over haar verloren processen, Eischer vraagt schadevergoeding en aan plakking van het vonnis. BOTSING TUSSCHEN TRAM EN AUTOBUS TE LISSE. Een trambestuurder uit Haarlem was in appèl gekomen van een vonnis van den Haarlemschen kantonrechter, waarbij hij veroordeeld was tot f. 15 sub. 10 dagen hechtenis, omdat hij in den avond van 22 Augustus met een door hem bestuurden tramtrein te Lisse een autobus heeft aan gereden, waarvan de motor Juist op de tramrails was afgeslagen. De officier eischte een hoogere boete, nl. f. 75 sub. 30 dagen hechtenis. De Haarlemsche rechtbank bepaalde, dat op 28 Febr. nog eenige getuigen gehoord zullen worden. PREDIKBEURTEN. voor zondag 3 februari. benthuizen. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, de heer Lijklema van Waddinxveen; nam. 6 uur. leesdlenst. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 2 en 6 uur. ds. Kersten van Rotterdam. bodegraven. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. de Bruijn van Alphen; nam. 6 uur, ds. Hoeufft van Velsen van Ter Aar. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Dam. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur. leesdlenst. Evang. Luth. Gem.: Voorm, 10 uur, ds. J. J. Simon van Gouda. boskoop. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. van Dijken van Gouda; nam. 6 uur. ds. Jacobs Geref, Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Petersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Bijdemast. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdlenst. Rem. Geref. Gem.: Nam. 7 uur, afscheid yan ds. Mispelblom Meijer. hoogmade. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uut. ds. D. Jacohs van Boskoop. de kaag. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, d6. Verwaal. katwijk aan den rijn. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur. ds. Warmolts. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Meijering. koudekerk. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Odé. Geref. Kerk: Voorm, halftien en nam. halfzeven, ds, Haspers. leiderdorp Ned. Herv. Kerk: Voorjp. 10 uur (Bed. H.Den nam. halfzeven, ds. Streeder. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam, halfzeven, ds. Dijk. nieuwkoop. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. van Wijngaarden. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Speel man van Nieuwveen; nam. halfzeven, leesdlenst. Remonstr. Kerk; Voorm. kwart over' 10 uur, ds. Haantjes van Haarlem. nieuw vennep. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfdrle. ds. Bouman. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 3 uur ds. Smilde. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 3 uur, leesdlenst. noordwijkerhout. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. van Noort. oegstgeest. Groene Kerkje: Voorm. 10 uur. ds. Jan sen Schoonhoven. Pauluskerk: Voorm. 10 uur, prof. dr. J. N. Bakhuyzen van den Brink van Leiden; nam. 5 uur. ds Henneman. oude wetering. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Geerling. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfdrie, ds. van der Bos. Remonstr. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. l. W. van Wijngaarden. sassenheim. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krljkamp. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur. ds. Kuiper Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, leesdienst. Pinkstergemeente: Hedennam. 8 uur, pastor van der Woude: Zondag voorm. kwart over 10 uur en nam. halfacht, dienst; Maandag nam. 8 uur, pastor van der Woude. valkenburg. Ned. Herv. Kerk: Voorm, 10 uur (Bed. H.D.) en nam. halfzeven, ds. Steenbeek. veurleidschendam. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Vermet. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Boukema. waddinxveen. Ned. Herv Kerk: Voorm. halftien (Bed. H.D.), ds L. Vroeg-in-de-Weijnam. 6 uur. ds. W. Vroeg-in-de-Weij van Zegveld. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam, 6 uur, ds. Smidt. Chr. Afg. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur ds. Grisnigt. woubrugge. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien (Bed. H.A.), ds. Stehouwer van Alphen; nam. halfzeven, ds. Schoneveld van Alphen. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Warnink van Ter Aar. WARMOND. Ned, Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur. ds. de Bel. zoeterwoude. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Eijkman. zwammerdam. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien (B«% H.D.) en nam. halfzeven, ds. van Woerden. Geref Kerk: Voorm. halftien. leesdlenst; nam. halfzeven ds. Zwaan. Rem. Geref. Gem.: Voorm. kwart voor 10 uur, mej. ds. Günther. ned herv. kerk. Aangenomen: Naar Wateringen H. J. Groenewegen, cand. en hulppred. te Loos duinen. geref. kerken. Bedankt: Voor Drogeham J. G. Adema te Opende (Gron.) o W. L. stokvis. Morgen viert de heer W. L. -Stokvis, voorganger van de Ned. Israël. Gemeente te Steenwijk, zijn gouden jubileum bij deze gemeente. De jubilaris dien in 1929 met emeritaat ging heeft in het geheel 61 dienstjaren en is thans 85 jaar. Voor dat hij aan de ge meente te Steenwijk verbonden werd ar beidde hü te Zwartsluis, Denekamp. Dwln- gelo. Delft, Bolsward en Tilburg. Omstreeks 1870 arbeidde hij als leeraar te New York, Boston en Providence. Tal van Joodsche werken schreef de heer Stokvis terwijl hij o.m. het Wilhelmus en de Gedichten van den Schoolmeester in het Hebreeuwsch vertaalde Naast tal van bekende figuren als prof. dr. Leo Polak die van hem hun opleiding ontvingen heeft hij ook tot hun. dienstwerk bekwaamd de voorgangers van. de Israël Gemeenten te Breda. 'sGraven- hage en Middelharnis. De verdiensten van den krassen grijsaard vonden erkenning in zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. geboren. Guibertus Hendricus Petrus, zoon van H. Alders en C. C. M. v. d. Zwart Jo hanna Bernardina, dochter van l. b. Brusse en J. B. Schippers Andreas, zoon van Th. VeTbiest en C. Westerhoven Elisabeth GeraTda Jozefa, dochter van C, P. A. v. d. Zalm en E. Visser. ondertrouwd. A. B. Pouw, jm., 25 jaar en J. Hoger* vorst, jd., 24 jaar. overleden. K. W. Kleinjan, dr., 25 jaar J. W. Middelham, wedn, 78 jaar J. C. Hooger- vorstSigmond, wede., 69 jaar B. M. v. Tol, dr., 6 dagen. EEN meisje wil aan de film. Ellen Bang." Dat is eigenlijk niets buitengewoons, er tijn er velen, die zich daartoe geroepen voelen, doch niet allen zijn uitverkoren, om den strijd tegen een wereld vol hin dernissen op te nemen. De weg naar het doel is eindeloos, hij is geplaveid met kleine spitse steentjes van belachelijke toevallig heden, ongedachte moeilijkheden en met de keien der menschelijke bekrompenheid. Hebben dat niet allen, die den weg naar den roem betraden, ondervonden? En on dervond ook Ellen Bang, het meisje dat aan de film wilde, dit niet? 0, zij heeft dit nog lang niet vergeten, alhoewel er nu een nieuw deel is aange broken: het engagement voor de eerste grootere filmrol. Zij is zich echter be wust, dat met het uit den weg ruimen der uiterlijke moeilijkheden, de innerlijke strijd voor haar artistieke ontwikkeling hog lang niet is uitgevochten. Zij is „Überhaupt" meer op de hoogte met den strijd, om haar artistieken aanleg hoog „'houden, dan men bij den eersten blik li m 2achte gezichtje, waarin de groote, "cnte oogen zoo opvallend domineeren, zou vermoeden. Haar sierlijk figuurtje doet meisjesachtig aan en haar jonge trekken toonen een onmiskenbare overeenkomst metMariene Dietrich. weet niet, of ik hier gelukkig of on ion8 over rnoet zijn" zegt Ellen, „in 'der geval vind ik het zoo dom van de u- 'hen, om zonder in 't minst op dg ™ogte te zijn van mijn werkelijk streven, tin n hobootslng van Mariene Dietrich te 1,''®"!. Vanzelfsprekend accentueer ik de «akteristieke trekken in mijn gezicht, anders zou ik geen tooneelspeelster zijn. Dat er een gelijkenis voor handen is, dat is werkelijk niet mijn schuld. Op een manier, die geheel in .tegen spraak is met haar jeugd, vertelt zij van de moeilijkheden en de verlangens die haar leven tot nog toe beheerschen van het kinderlijke tooneeispeeigedoetje met parasols en verkleedpartijen, van den strijd thuis om toestemming te verkrijgen de tooneelschool te mogen bezoeken, van de harde en ernstige studie daar; de eer ste tooneelsuccessen aan het theater in Bremen. „Dat lijkt nu allemaal zoo eenvoudig en normaal. En toch was alles anders, veel moeilijker! Kan men dezen onafgebroken tegenstand, tegen plotseling opkomende machten schilderen? Is het mogelijk, iemand, die dat alles niet doorgemaakt heeft, duidelijk te maken, hoeveel kracht de strijd met het verlangen kost; op te geven. en dan toch weer verder te moeten? Het is onmogelijk. Maar het be hoort zeker tot ons beroep. Endat maakt het eigenlijk zoo mooi; want wan neer men op zekeren dag een werkelijke overwinning behaalt, dan stemt ons dat ook oneindig veel gelukkiger!" Zóó sprak een meisje, dat aan de film wilde, dat aan de film kwamen dat een groote plaats bij de film zal veroveren Binnenkort zal men haar ook hier kunnen zien! EEN amsterdamsche jongen werd filmspeler! Ideaal, als tramconducteur door deze stad te mogen reizen. Zijn ouders gingen destijds nog niet in op zijn toekomst- droomen en eigenlijk vonden ze alles goed als hij maar niet aan het tooneel zou gaan, want de jongen groeide op in een tooneel-omgeving, daar zijn vader direc teur van de Plantage Schouwburg was. Na de lagere school doorworsteld te hebben, werd Sylvain naar de H.B.S. ge zonden. Hij was wel een goed leerling, maar had geen geduld de vele wijsheden, die hem voorgelegd werden, rustig te ver werken en het tweede leerjaar kreeg hij een rapport, waarop voor een zeer groot gedeelte „eentjes" prijkten. Toen de Di recteur van de H.B.S. hém vroeg, wat dit moest beteekenen, zei Poons: „Deze streepjes zijn de heipalen, waarop de fun damenten voor een nieuw leven gelegd kunnen worden!" Deze woorden waren een profetie, want niet lang daarna nam zijn vader hem van school. De jonge Poons probeerde van alles aan te pakken, doch zijn hart trok naar de planken en spoedig werd hij bij zijn va der in de Plantage Schouwburg aangeno men als figurant tegen het enorme salaris van f. 12.50 per week, waarmee hij best tevreden was, tot een collega opslag kreeg, welke hem geweigerd werd en hij zijn be sluit te kennen gaf, het gezelschap te ver iaten. Zijn vader gaf hem nog een laatste kans en om te kunnen bewijzen, dat hij werkelijk iets presteerde, kreeg hij zijn eerste groote rol. Naar aanleiding hiervan werd hij door Kreeft en Pauwels geëngageerd, bij wie hij een jaar tijd verschillende groote rollen speelde. Vervolgens,was hij verbonden aan het gezelschap van Herman Heyermans, waarbij hij o.a. optrad in „De Generale repetitie van een kostbaar leven", maar zijn hart trok naar het luchtiger genre en spoedig nam hij een engagement aan in het oude Amsterdamsche Flora Thea ter, waar hij in 'n operette optrad. Toeh mevr. Nöggerath, de toenmalige directrice hem zag spelen, gaf zij hem zeer duide lijk te kennen, dat hU beter deed met te gaan wandelen. Hierna volgde een tijd van korte enga gementen bij operettes en revues en een enkele maal bij groote tooneelgezelschap- pen, on. bij Verkade, tot na eenige jaren zijn genre beter gewaardeerd werd en hij regelmatig in revues en operettes optrad. Een eigenaardigheid van Poons is, dat hij haast nooit een pruik draagt. Zijn eigen haar, dat van nature krullend is, kan hij voor alles gebruiken en voor spe ciale rollen laat hij dit in de vereischte vorm knippen. Voor een filmrol, eenigen tijd geleden, ging hij zelfs zoo ver, dat hij het grootste gedeelte van zijn hoofd liet kaal scheren en slechts enkele lange lok ken opzij liet staan, die als strepen over de kale plekken gelegd waren. Sylvain Poons, die men reeds in twee Hollandsche films zag optreden, vervult een van de hoofdrollen in de film van Loet C. Barnstijn's Film Productie „De familie van mijn vrouw". Sylvain Poons. Een rasechte Amsterdammer is Sylvain Poons. Zijn wieg stond in het oude Am sterdam en als jongen was zijn grootste HET VIEL ZE NIET MOEILIJK. Het gebeurt in Hollywood herhaaldelijk dat meisjes voor de film worden geënga geerd, die nog op de H.B.S. zijn en die het plan hebben na de korte onderbreking in de studio de lessen op school weer voort De tragische levens van spionnen zijn ons tijdens en na den oorlog meermalen beschreven in de film „Ik was een spion" verhaalt ons de geschiedenis van de be kende Belgische verpleegster Martha Cnockaert, die in de oorlogsjaren achter het Duitsche front haar liefdewerk ver richtte, maar tevens België met spionnage diende. Volgens authentieke gegevens van de Belgische en Engelsche militaire sta ven werd dit filmwerk, waarin Madeleine Carroll de rol van Martha Cnockaert ver vult, opgenomen. Haar tegenspelers zijn Conradt Veidt, die tegenwoordig zeer ac tief in de Engelsche filmindustrie werk zaam is en die men binnenkort in diverse andere films verwachten mag, Herbert Marshall en Gerald du Maurier. Victor Saville belastte zich met de regie hij deed het in de laatste oorlogsjaren zoo veel besproken Belgische stadje Roulers buiten Londen geheel opbouwen. Men vindt natuurgetrouw de bekende straatjes, huizen, Vlaamsche opschriften, de stoom tram en het marktplein weergegeven en zal onder den indruk komen van de dra matische voorvallen, die in den wereld- krijg niet slechts in de loopgraven, maar evenzeer daarachter gebeurden. te zetten. Meestal geven ouders alleen op die voorwaarde toestemming tot het film- experiment. Volgens de Californische wetten moeten dergelijke meisjes ook tijdens het film engagement minstens vier lesuren per dag hebben en zoo was bij de opname van de film „Zijn dat Ouders?" (Finishing school) ergens op een rustig stuk van een der vele opname platforms (om van tooneel dan maar niet te spreken) een schoolklasse in gericht waar vijf meisjes les kregen van miss EIva Nelson, de voor dergelijke kar weitjes vastaangestelde leerares. Als de meisjes voor de opnamen noodig waren, werden zij door den regisseur op geroepen en ze stapten van de echte naar de imitatieklasse. De overgang zal de meisjes wel niet moeilijk gevallen zijn! De meisjes, die aldus, soms wel een paar maal per dag, van de werkelijkheid in de fantasie overstapten en vice versa zijn: Dawn O'day, Claire Mijers, Rosa Cough- lan, Susanne Thompson en Edith Vale. het leven van sara bernardt. Nadat Max Reinhardt zijn werkzaam heden aan „Een Midzomemachtsdroom" zal hebben voltooid, zal hij zich gaan be lasten met de verfilming van de levens geschiedenis van Sarah Bernardt. Cecile Sorel wordt naar Hollywood gedirigeerd om de titelrol te spelen. Charles Boyer zou eveneens aangezocht zijn. om de manne lijke hoofdrol te vertolken. Met dit duo in de sterrollen is men van plan een Fran- sche en Engelsche versie van de film te maken. WIST U AL, ....dat Sylvia Sidney in haar nieuwe film „Behold my wife" de rol van een modern opgevoed Indiaansch meisje speelt? dat Mitchell Leisen, regisseur van „Drie Dagen bij de Levenden", „Moord in de Follies" en van de nieuwe Sylvia Sid- neyfilm „Behold My Wife", als onbekend acteur naar Hollywood kwam en via het baantje van costuum-ontwerper en assis tent van Cecil de Mille regisseur werd?

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13