75*le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 24 Januari 1935 Derde Blad No. 22957 Het verbouwde Raadhuis te Leiderdorp BINNENLAND. Foto Bleuzé. Hierboven een foto van het geheel verbouwde Raadhuis te Leiderdorp, dat eigenlijk als nieuw bestempeld mag worden. Een prachtige aanwinst voor die gemeente! Het nieuwe gebouw past zich uitstekend aan bij de omgeving. Met de afwerking is men thans nog druk bezig, zoodat het nog wel enkele weken zal duren voor de algeheele in-gebruik-stelling zal volgen. Een der zalen werd hedenmorgen reeds voor een vergadering van den Raad benut. Men mag de inwoners van Leiderdorp met dit fraaie Raadhuis, dat een uitnemenden indruk maakt, zeker gelukwenschen! HET CLEARINGVRAAGSTUK. CAUSERIE VAN PROF. MR. DR. G. W. J. BRUINS XE AMSTERDAM. Prof. Bruins. Het Departement Amsterdam van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel heeft hedenmiddag in „Krasnapolsky" een koffiemaaltijd geor ganiseerd, tijdens welken prof. mr. dr. O. W. J. Bruins, president-directeur van het Nederlandsche Clearing Instituut, een cau serie heeft gehouden over het Clearlng- vraagstuk. Men moet dit vraagstuk zien als een poging om langs den weg van een twee- zijdig verdrag den eenzijdigen druk van de autonome deviezen-regelingen van 't an dere land zooveel mogelijk op te heffen. Tal van landen hebben gedurende de laatste twee jaren dergelijke verdragen gesloten. Hun aantal loopt thans tegen de honderd en de techniek heeft zich midde lerwijl belangrijk verbeterd. Vooral tegen over landen, waarmede het handelsver keer allengs tot een minimum was ineen geschrompeld. hebben zij in vele gevallen een belangrijke verbetering in den toe stand kunnen teweegbrengen. De clearing met Duitschland ls thans vier maanden oud, waarvan anderhalve maand onder het nieuwe verdrag. Voor een eenigszlns gefundeerd oordeel is deze periode, het spreekt vanzelf, veel te kort. Enkele voorloopige opmerkingen kunnen echter worden gemaakt. Allereerst de stortingen. Tot 31 December jl was hier te lande in totaal f. 54,5 mil- lioen gestort. Ook al had dit cijfer vrijwel uitsluitend betrekking op den goederen- invoer in het Rijk in Europa, zoo mag men het toch niet zonder meer vergelijken met de cijfers van de handelsstatistiek, "die in dezelfde periode een invoer uit Duitsch land van f. 60 millioen aanwijst. Daarge laten nog, dat tusschen invoer en betaling een, zij het in den regel niet lange, periode pleegt te verloopen, moeten toch van het laatste bedrag enkele millioenen worden afgetrokken in verband met de transfer regeling, wegens aankoop van niet-Duit- sche goederen (in de eerste plaats katoen over Bremen) etc. De toestand is dus voor de eerste maanden wellicht niet al te on bevredigend, hij kan echter stellig nog in Verschillend opzicht worden verbeterd. Zooals bekend, bedraagt het tekort in de clearing op het oogenblik ruim f. 16 millioen. Dit verschijnsel, dat zich bij alle clearingen met Duitschland heeft voorge daan, is behalve aan enkele speciaal aan de aanvangsperiode verbonden omstandig heden, in hoofdzaak te wijten aan de j groote behoefte van Duitschland aan tal van goederen, gepaard aan de gestegen binnenlandsche koopkracht. De beperkin gen, reeds door het handelsverdrag aan gelegd, bleken niet voldoende, hetgeen de Regeering er toe noopte het Crisis- Uitvoer Bureau in het leven te roepen. Inderdaad is bij de bestaande verhoudin gen en bij de zeer geringe geldelijke op offering, die bij den rentestand hier te I lande een tijd wachtens voor kapitaal krachtige verkoopers beteekent, de enkele i publicatie van de clearingcijfers niet vol- doende correctief. Men kan volhouden, dat wanneer de I Kortingen te Berlijn zich tot de stortin- j Kn hier te lande hadden verhouden naar merkwaardige constante verhouding I V. de cijfers van het Nederlandsch fcitsehe handelsverdrag in jaren, waarin hdt een vrijwllige credietverleening 1926- M29) of wat later gedwongen credietver- Itening bleek te zijn (medio 1934) de relatie verschoof, de clearing tot dusver vermoedelijk nauwelijks een tekort zou j hebben gelaten. Indien clearingen één voordeel hebben, dan is het dit, dat zij het algemeen be ginsel, dat uitvoer invoer tot voorwaarde beeft, tot tastbare werkelijkheid maken, J»at bovendien tengevolge heeft, dat de belangen van beide landen veel meer gaan samenvallen, dan anders het geval is. Ver grooting van den invoer uit Duitschland beteekent thans automatisch vergrooting van den uitvoer daarheen en al doet de Practijk van het Clearinginstltuut dage lijks ervaren, hoezeer de groepen van Ne derlanders, die bij den invoer dan wel bij den uitvoer betrokken zijn, uiteenlooperj, fpr. vertrouwde, dat de erkenning van het ovbenstaande er toe zal bijdragen den weg I tot een juiste ontwikkeling van het weder- Jijdsche handelsverkeer met Duitschland w effenen. Spr. stond vervolgens nog bij enkele andere quaesties stil. Wanneer door het Wearinginstituut tegen een ontwikkeling van het particuliere compensatie verkeer baast de algemeene clearing bezwaar wordt ganiaakt, dan is zulks in hoofdzaak, omdat net handelsverkeer met Duitschland uit aJn aard veel minder elastisch is, dan zulks b.v. met het handelsverkeer met Chili het geval is. Slechts zeer bijzondere omstandigheden kunnen in individueele Kvallen doen afwijken van het beginsel, "at wachttermijnen, zijn zij éénmaal ontstaan, voor allen hebben te gelden. Dat, helaas aan den internationalen han- "el geen plaats in de clearing kan worden gegeven, wordt door de cijfers bevestigd. Mn regeling, waarbij in driehoeksclea- nngverkeer de tusschenliandel zou worden '"geschakeld, laat zich gemakkelijker in 'neorie denken, dan ln de praktijk uit voeren. HERVORMDE (GEREFORMEERDE) STAATSPARTIJ. Ds. Lingbeek over zijn Kamer-ervaringen. De Hervormde (Gereformeerde) Staats partij heeft gisteren te Utrecht haar jaar- Hjksche algemeene vergadering gehouden. Ds. H. E. Gravemeyer. Hervormd predi kant te Amsterdam, voorzitter der partij, legde in zijn openingsrede den nadruk op de kracht van het beginsel, dat ook moet worden uitgeleefd op het politieke terrein. Dit standpunt keert zich eigenlijk tegen dc partij formaties, op grond van het schriftwoord „Een Woord is de waarheid". De partijen zijn eohter noodzakelijk in het parlementaire stelsel, en als zoodanig ls aan haar invloed niet te ontkomen. Spr. zette het standpunt der H.G.S uiteen ten aanzien van verschillende gebeurtenissen, o.m. gispte hij de geestelijke verwijdering van de anti-revolutionairen van 'het Her vormd beginsel, gepaard gaande met een geestelijke samenvloeiing met Rome. Spr. wekte op. om het oude beginsel trouw te blijven, en daarbij te blijven volhouden. Ds. A. C. G. den Hertog, ds. C. A. Ling beek en de heer B. G. Peereboom werden als bestuursleden der partij herkozen. Blijkens het verslag van den secretaris is het aantal afdeellngen der partij ln den lande groeiende. Besloten werd een nationalen landdag te organiseeren en de kwestie van de pro vinciale besturen nader te regelen. Het ingediende ontwerp-verkiezlngsma- nlfest zal nader door het bestuur over wogen worden. De vergaderng betuigde voorts haar In stemming met het beleid van het hoofd bestuur. Ds. Lingbeek. Ds. C. A. Lingbeek, lid van de Tweede Kamer heeft gesproken over zijn Kamer- ervaringen. Hij wees erop, dat zijn taak ln de Kamer zeer zwaar ls geweest, alleen al omdat hü alleen de Partij vertegenwoordigt, en voorts, omdat steeds nog de bekende prin- cipieele vraagstukken behandeling behoe ven, ondanks -het crisiskarakter van het ministerie. Want niettegenstaande dat karakter ls het kabinet in wezen toch een rechts ministerie, zoodat de beginselstrijd toch niet kan worden gestaakt. Het minis terie is rechts door een handige verdeeling der zetels: de belangrijkste departementen zooals Binnenlandsche Zaken en Justitie, zijn immers in handen van rechtsche politici. En onderwijs kreeg een linkschen minister, om op het onderwijs te bezuini gen. De linksche ministers zijn roeiers op het schip, maar de kapitein en de stuur lieden zijn reehtsch. Dat blijkt wel duide lijk uit de benoemingen, die zijn er nog altijd op gericht ons land te verroomschen of te „verafgescheidenen". Vroeger kon de H.G.S. nog wel eens rekenen op steun van links maar nu zijn liberalen en vrijzinnig-democraten aan handen en voeten gebonden. Zij zouden wel willen maar zij kunnen niet. Toen bij voorbeeld minister Marchant bezuinigde op het openbaar onderwijs juichte men hem van rechts van harte toe. Maar toen hij ook op het bijzonder onderwijs wilde gaan bezuinigen toen kreeg hij geen steun. En de liberalen en vrjjz.dem. stem den zelfs tegen de motie-Ter Laan tot be zuiniging op het bijzonder onderwijs. Men verklaarde dat men die motie „niet noodig had. Hetzelfde kwam aan den dag als spr. klaagde over partijdige benoemingen. In Groningen krioelt het van afgescheiden burgemeesters, en er is maar één christe- lijk-historische burgemeester. De SD.A.P. is geen aandeelhouder in het kabinet, maar zij laat toch niet veel van zich hooren en merken. Zij hebben waarschijnlijk altijd nog de „uiterste nood zaak" in het hoofd, die voor hen in het wolkje ter grootte van een mans hand, waarvan zij hopen, dat het eenmaal een fiksche regenbui zal worden. Spr. betoogde dat de groote partijen in het parlement zich in niets laten leiden door de kleine partijen. En als er door deze critiek wordt geoefend, dan wordt daar langs heen gepraat, zonder precies op de zaak in te gaan. Zoo was sprekers stem dikwijls die des roependen ln de woestijn, maar het getuigenis is weer opnieuw ge geven. en dat zal zijn werk wel doen. Want men vreest ter rechterzijde ons getuigenis; dat blijkt wel uit het feit dat men ons dood zwijgt. Men heeft van het Protestant- sche schip van Staat een wrak gemaakt, opdat men van de overblijfselen een Roomsch vlot kon maken, en ook een af gescheiden vlot. Dat men ons vreest, blijkt ook uit het ontwerp tot wering van de kleine partijen De groote partijen kunnen zich alleen blijkbaar nog handhaven met het recht van den sterkste. Zoover hebben wii het dus met onze actie gebracht, en soreker hoopte, dat het getuigenis der H.G.S gehoord zal blijven. Na deze rede sprak ds. WUlekes, uit Spijk een slotwoord over „De Kerk in het midden". o NOTARIAAT. Bij Kon. Besluit is benoemd tot notaris te Neuzen K. J. Hoving, candidaat-notaris te Niekerk: is benoemd tot notaris te Oostburg J. Mijs, candidaat-notaris aldaar. BUITENL. BELEID DER REGEERING. OORDEEL DER EERSTE KAMER. Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van bui- tenl. zaken. Wat Ruslands toelaten tot den Volken bond betreft hadden vele leden bezwaar tegen de onzekere houding, door de regee ring bij de motiveering van haar beslis sing aangenomen. Hiertegenover verdedig den anderen met kracht de houding der regeering en zij wezen er op, dat het niet erkennen van Rusland „de jure" ge schiedde op dezelfde motleven, die de Zwlt- sersche regeering hebben geleid. De tegenstanders van de toelating van Rusland tot den Volkenbond verklaarden, dat het hun volstrekt niet is te doen om censor morum te spelen, maar er dient toch rekening mede te worden gehouden, dat in Rusland elke basis ontbreekt voor erkenning van goede trouw, waarheid en recht. Rusland keert zich herhaaldelijk principieel tegen de door den Volkenbond aanvaardde algemeene rechtsbeginselen. Op den weg van onze regeering kan het geenszins liggen, het aanknoopen en on derhouden van handelsbetrekkingen met Rusland tegen te gaan, maar deze'te be vorderen om stoffelijke voordeelen, achtten zij ten eenenmale verwerpelijk. Hulde werd gebracht voor het onmiddel lijk genomen besluit om troepen naar de Saar te zenden. Zij zagen hierin een reden tot verheugenis, omdat dit strekte tot ver hooging van het aanzien van den Volken bond. Eenige leden zouden gaarne worden in gelicht, of de minister reeds te rade is ge gaan om de, door de gewijzigde politieke verhoudingen verzwakte, Internationale positie van Nederland te versterken door het sluiten van non-agressie-verdragen met naburige staten. Verscheiden leden hadden met belang stelling kermis genomen van de mededee- lingen van den minister over de Belgische kwestie bij het mondeling debat over dit begrootingshoofdstuk in de Tweede Kamer. Onder den indruk van pijnlijke ervaringen in het verleden vonden deze leden evenwel aanleiding tot het uitspreken van de stel lige verwachting, dat bij eventueele nieuwe onderhandelingen het huidige kabinet de uitspraak, tijdens de verkiezingen door zijn leider gedaan, dat geen verdrag zou wor den gesloten, hetwelk niet in Nederland „op nagenoeg algemeene instemming reke nen kon", zou gestand doen. Eenige leden vroegen, hoe het bedrag van f. 40.000, uitgetrokken voor kosten van voorlichting omtrent het buitenland, en verbreiding in den vreemde van kennis omtrent Nederland wordt besteed. In het bijzonder wenschten zij te worden inge licht, of uit dezen post salarissen worden betaald aan personen in het buitenland, die in het geheim werkzaam zijn, om inlichtingen aan onze regeering te ver schaffen. Verscheidene leden hadden bezwaar tegen toekenning van 'n bedrag van f. 2000 voor representatiegelden aan den chef van de diplomatieke afdeeling. In herinnering werd gebracht, dat in 1933 buitenlandsche regeeringen, die staatsobligaties hadden uitgegeven met een goudclausule, deze laatste verplichting van de hand hebben gewezen, somwijlen met een beroep op de wetgeving van an dere landen. Gewezen werd bijvoorbeeld op de Zweed- sche regeering en haar dollarobligaties. De Nederlandsche houders daarvan hebben groot nadeel geleden, en dus indirect ook de Nederlandsche fiscus. Met het oog daarop drong men er op aan, dat de Ne derlandsche regeering, met een beroep op haar fiscale belangen, de rechtmatigheid van de afwijzing der verplichting, vervat in de goudclausule, zou betwisten, en deze zaak zoo noodig aan het permanente hof van Internationale justitie ter berechting zou voorleggen. o KATHOLIEK DEMOCR. PARTIJ. Het Partijbestuur der Katholiek Demo cratische partij in Nederland verzoekt ons te willen mededeelen, dat het zich met het volgende schrijven heeft gericht tot het Episcopaat: Nu wederom verkiezingen voor de Pro vinciale Staten en de Gemeenteraden in aantocht zijn, constateeren wij met even veel ergernis als leedwezen, dat allerlei geestelijken, zoowel reguliere als secu liere, zich in het politieke strijdperk be geven door bijdragen in kranten, speciaal parochiebladen, te schrijven politieke strekking, alsmede door op te treden als verkiezingspropagandisten der R.K. Staats partij in kiezersvergaderingen. Al is het verre van ons, om maar in het minste te willen afdingen op de staat kundige rechten dier geestelijke heeren, meenen wij toch met eerbied onder de aandacht van Uwe Hoogwaardige Excel lenties te moeten brengen,, dat de poli tieke voorlichting van genoemde heeren altijd een hoogst eenzijdig karakter draagt en dikwijls blijkt gespeend te zijn van de meest elementaire kennis der politieke feiten en verhoudingen in ons vaderland. Het kan naar onze bescheiden meening niet uitblijven of dergelijk optreden zal grootelij ks schade toebrengen aan het geestelijk gezag met de noodlottige ge- volgens van dien voor het godsdienstig en kerkelijk leven. Het geeft te meer aanstoot, omdat aan ons en onze duizenden leden stelselmatig de gelegenheid wordt onthouden, om daar tegen, hetzij schriftelijk, hetzij monde ling. verweer te voeren. Het is om deze redenen, dat wij Uwen Hoogwaardigen Excellenties met eerbied, maar tevens met nadruk, verzoeken, aan dergelijk optreden een spoedig einde te maken. o CONGRES BEDRIJFSORGANISATIE. Bij beschikking van den minister van economische zaken zijn benoemd tot ver tegenwoordigers der Ned. regeering op het van 15 tot 20 Juli a.s. te Londen te hou den zesde int-motlona'p congres voor wetenschappelijke bedrijfsorganisatie bui ten bezwaar van 's Rijks schatkist, de heeren mr J. L .C. van Meerwijk en prof. Th. Limperg Jr., resp. voorzitter en vice- voorzitter van het Ned. Instituut voor Efficiency. DE MARGARINE-PRODUCTIE VERMINDERD. DE BOTERPRODUCTIE TOEGENOMEN. Adres der N.V. Unilever aan den Minister van Economische Zaken. Door de N.V. Unilever te Rotterdam werd den Minister van Economische Zaken een uitvoerig adres gezonden. Naar aanleiding van het onlangs dooi den Algemeenen Nederlandschen Zuivel- bond, de Vereeniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne en den Bond van Kaas producenten aan dezen Minister gezonden adres, merkt adressante op, dat het stre ven om de margarine een aanvullende positie ten aanzien van den boterverkoop te doen innemen, geen rekening houdt met de koopkracht der bevolking, waarvoor de goedkoopere, maar aan voedingswaarde evenrijke margarine, van zeer groot be lang ls. Sinds de boter een belangrijk handels artikel vertegenwoordigt, heeft de bin nenlandsche markt voor den boterafzet hooit meer dan een aanvullende positie ingenomen in tegenstelling met den mar- garinehandel, die uitsluitend gebaseerd was op een zoo groot mogelijken bin- nenlandschen afzet tegen den laagst mogelijken prijs. De boter was een spijs met een groote verfijning, de margarine daarentegen volksvoedsel. Gerekend naar den omzet in de jaren 1929/31 heeft de margarine-industrie mede door het menggebod met 25 Tc boter een omzetverlies geleden van 25.37o op den verkoop, en rekening houdende met de bereiding voor de armen en de men ging met boter een productieverlies van 37 Tc De boterproductie daarentegen be droeg in de jaren 1929/31 gemiddeld 86.2 millioen KG. en in 1933 85.5 millioen KG. Aan de hand van een productie-staatje toont adressante aan dat de met een be drag van f. 85 millioen gesteunde boter industrie in de laatste weken van 1934 haar productie met 14% heeft uitgebreid. Uitvoerig bespreekt adressante het overheidsingrijpen, waarbij zij drie sta dia onderscheidt: 1. de Crisiszuivelwet met menggebod en vaststelling van prijzen; 2. de contingen- tèering en 3. de verbreking van de prijs verhouding 3 2. Tenslotte komt adressante tot de vol gende conclusies: a. Een volksvoedsel als margarine kan niet vervangen worden door boter, die slechts voor de beter gesitueerden bereik baar is. b. De margarine had over de laatste drie maanden van 1934 aan omzet 25% en aan productie 37% verloren. De boterpro ductie bleef, over 1934 gerekend, op peil en ging, over de periode van 9 Dec. 1934 tot 5 Januari 1935 gerekend, met 14% vooruit. c. Het margarine-bedrijf is niet onge moeid gelaten maar integendeel volkomen aan banden gelegd. d. De margarine-kostprijs is aanzienlijk hooger dan 20 ct. per KG e. De vastgestelde verhouding tusschen den boter- en den margarine-prijs van 3 2 is onjuist; zelfs een verhouding 2 1 zou nog geen benadeeling van de boter beteekenen; en toch heeft men de ver houding 3 2 ten gunste van de boter verbroken. f. De door een heffing hooggehouden margarine prijs legt op het weinig draag krachtige deel van ons volk een druk, welks handhaving op den duur ernstige sociale en econoniische gevolgen moet na zich sleepen. o DE VOORGESTELDE TOLHEFFING OP DE BRUGGEN. Onder voorzitterschap van den Com missaris der Koningin in de provincie Gelderland, mr. S. baron van Heemstra, heeft gistermiddag in het Provinciaal Huis te Arnhem een conferentie plaats gehad tusschen de colleges van B. en W. van Arnhem en Nijmegen en het college van Ged. Staten van Gelderland, in welke vergadering beraadslaagd is over het voornemen der regeering om op onze groote verkeersbruggen tol te gaan heffen. Besloten werd, bij den minister van waterstaat ad interim voor de beide ge meentebesturen en voor het Prov. Bestuur een audiëntie aan te vragen. Van het verloop van deze onderhande lingen zal het afhangen, welke stappen de drie Instanties verder zullen doen. CENTRALE CONTACT-COMMISSIE. De Centrale Contact-Commissie, ge vormd door de Nederl. Vereeniging van Huisvrouwen en den Koninkl. Nederl. Mid denstandsbond, heeft onder leiding van mevr. C. Eerdmansde Holl een vergade ring gehouden in het gebouw van den Koninkl. Nederl. Middenstandsbond te Den Haag. Naar aanleiding van hetgeen in de vo rige vergadering besproken was over het garandeeren van kunstzijden stoffen, deelde de heer van Bommel mede, dat hiervoor over het algemeen door den fa brikant niet wordt ingestaan, doch dat in den regel goede zaken voldoende cou lance tegenover den kooper toonen. Van huisvrouwen-zijde werd opgemerkt, dat dit een voor den winkelier onbillijke re geling ls. Medegedeeld werd, dat de Nederl. Ver eeniging van Huisvrouwen door tusschen- komst van haar afdeelingen een onder zoek instelt naar de ervaring met de om zetbelasting. Besloten werd dit onderwerp ook aan de Contact-Commissie ter beoor deeling voor te leggen. Besloten is om een nader onderzoek in te stellen naar de oorzaak van een op vallend prijsverschil van een bepaald ar tikel. Op de vraag van de voorzitster of de opinie van den georganiseerden mid denstand ten aanzien van de Damesbeur zen veranderd was, werd ontkennend ge antwoord. Een bespreking werd gewijd aan het onlangs verschenen rapport van het Economisch Instituut voor den midden stand over kosten en winsten in den klein handel. waaruit blijkt, dat de belooning van den kleinondernemer in verhouding tot de vaste lasten van zijn bedrijf sterk is verminderd. Van huisvrouwen-zijde werd bezwaar gemaakt tegen het feit. dat in het rap port vrouwen voor halve werkkrachten worden gerekend. Besloten werd ter be- voegder plaatse hierop de aandacht te vestigen en het rapport aan de plaatse lijke contactcommissies ter bestudeering te zenden. Vervolgens werd een uitvoerige bespre king gewijd aan de pogingen tot bestrij ding van het korting-euvel in den stoffenhandel, welke ondernomen worden door de vereeniging „De Staalmeesters" De heer mr. A. J. M. van Moorsel, secretaris dezer vereeniging, gaf toelichting tot het daarbij gevolgde systeem, waartegen van huisvrouwen-zijde werd aangevoerd, dat een algemeen stelsel van korting, bij con tante betaling gewenscht schijnt, maar dat het hier besproken stelsel slechts een bevoordeeling is van de grootere tegen over de kleinere. Overeengekomen werd, dat deze bezwaren, welke zich ook richten tegen het bonus-systeem, ter kennis ge bracht zullen worden van het bestuur van „De Staalmeesters", opdat nader overleg kan volgen. Nadat in een vorige vergadering reeds was besloten de aandacht van stoffen- fabrikanten te vestigen op de omstandig heid, dat tengevolge van de contingen- teering de betere kwaliteit steeds moei lijker verkrijgbaar wordt, werd besloten tot de fabrikanten van confectiekleeding, lingeries en derg. het verzoek te richten om zooveel mogelijk lapjes stof en bijpas sende knoopen bij elk artikel verkrijgbaar te stellen, teneinde het repareeren te ver gemakkelijken. Met voldoening werd vastgesteld, dat tusschen de huisvrouwenorganisatie en de middenstandsbonden overeenstemming bestaat omtrent de wenschelijkheid van verplichte aanduiding van hoeveelheid van verpakte artikelen krachtens de warenwet. Wederzijds is hierover geadresseerd. o DE IJSSELBRUG BIJ WESTERVOORT. In den loop van dit jaar zal de vaste brug over den IJssel bij Westervoort, wel bekend bij hen, die daar ter plaatse de Nederlandsch-Duitsche grens pascoeren, belangryk verbreed worden. De rijweg is thans slechts 41/; meter breed, Er zullen rijwielpaden buiten de brugbogen worden aangelegd en de rijweg zelf zal aanzien lijk worden verbreed. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de Arnhemsche schipbrug na het openstellen van de vaste brug over den Rijn bij Arn hem. tijdens de werkzaamheden aan de IJsselbrug naar Westervoort zal worden verlegd om daar tijdelijk dienst te doen. o

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9