Ver. van Vrouwelijke Studenten te Leiden. 75ste Jaargang DONDERDAG 24 JANUARI 1935 No. 22957 Viering van het 7de lustrum. Het voornaamste Nieuws van heden. VAANDEL-OVERDRACHT. LEIDSCH DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 36 ets. per regel. Voor zalkenadverteniies belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. Verplicht bewijsnummer 8 ets. Noordeintkplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Rostcbêque- en Girodienst No. 5X055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COÜRANTT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden 1.2.35 per week f. 0.18 Franco per post 1.2,35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 1.0.80 per 3 mnd.) Feestelijke intocht der reünisten o.w. H. K. H. Prinses Juliana. Prinses Juliana temidden van haar jaar-genooten. Na een langdurige en drukke periode van voorbereiding, na schier eindeloos vergaderen van de Lustrumcominissie In het statige clubgebouw aan het Rapen burg is vandaag dan te langen leste de eerste dag van het 7de lustrum der V.V.S.L. aangebroken. 't Was vanmorgen al vroeg dag voor allen, die maandenlang reikhalzend naar deze heuglijke gebeurtenis hadden uitge zien; niet alleen voor de huidige vrouwelijke studentengeneratie, die in allerijl In de verschillende zalen van het clubgebouw de laatste hand aan de versiering legde, maar ook voor haar voorgangsters, die zich van heinde en ver opmaakten om zich te be geven naar de Sleutelstad en in feeste- lijken optocht door de oude vertrouwde straten te trekken, waar zij in vroeger jaren hun studententijd doorbrachten. Tegen halfelf verzamelde zich alles, wat V.V.S.L.-lid is op het Stationsplein in af wachting van de reünisten, die tusschen halfelf en elf uu-r uit de onderscheiden lichtingen zouden arrlveeren. Hier bevonden zich ook vele belangstel lende familieleden en stadgenooten, zoo dat er op het plein een gezellige drukte heerschte. Een groot deel dier belangstelling gold vanzelfsprekend de koninklijke reuniste, Prinses Juliana, die evenals het 6de, ook het 7de lustrum zou meevieren. De aan komst van ie deren trein gaf aanleiding tot nieuwe vreugde en herhaald zingen van het oude ,,Io Vivat", ingezet door het Leidsch Politiemuziekgezelschap, dat zich op het perron had opgesteld, terwijl op het Stationsplein de Postharmonle met vroolijke marschmuziek het wachten kortte De politie hield de belangstellende toe schouwers op eenigen afstand. Even over halfelf arriveerde de eerste trein met reünisten uit de richting Den Haag. Prinses Juliana was een der eersten, die uit de trein sprong en haar vroegere studievriendinnen vroolijk begroette. Aan alle kanten werden handen geschud en be groetingen gewisseld. Korten tijd later arriveerden ook de treinen uit de richting Amsterdam en Utrecht en kon de stoet worden geformeerd. Aan het hoofd stelde zich het Politie muziekgezelschap onder leiding van den heer Bolderdijk, dat zich belangeloos had bereid verklaard de cortège met muziek te begeleiden. Daarachter volgde de vaandel draagster der V.V.S.L. te paard, een keu rige eerewacht te paard, gevormd door 32 leden der vereeniging, het bestuur en de Lustrumcormmissie, de besturen der I zustervereenigingen te Groningen, Utrecht, 1 Amsterdam, Delft, Wageningen en Rotter dam, de eere-leden, de reünisten, de be- sturen der sub-vereenigingen en tenslotte de leden der V.V.S.L., in afdalende volg orde der jaren, te beginnen met het 5de jaar, terwijl de Postharmonle den stoet sloot. Na een korte marsch door de feestelijk met vlaggen getooide binnenstad, waar honderden kijkers zich langs den weg had den geschaard, 'begaven de studenten en reünisten zich naar het Clubgebouw aan het Rapenburg, vanwaar de reünisten, ten getale van ongeveer 360, zich wederom begaven naar café-restaurant „In den Vergulden Turk" aan de Breestraat, waar zij zich vereenigden aan een lunch, waarhij ook Prinses Juliana aanzat. Voor de Academie en het oude clubge bouw (het Nutsgebouw) werd het Io Vivat gezongen. Om halfdrie kwamen reünisten en stu denten weer samen in de groote Stadsge- Pe opstelling yan den stoet op het Stationsplein, De eerewacht te paard. hoorzaal, waax de praeses der V.V.S.L., ttiej. C, L. de Roos de openingsrede uitsprak. Spr, begon haar rede met het gedenken van H.M. de Koningin-Moeder en Z.K.H. Prins Hendrik, wier heengaan het geheele land en ook de V.V.S.L. zoozeer met droef heid vervuld heeft. Voor den groei van de V.V.S.L. tot de gedaante, waarin gij allen haar thans op vijf-en-dertigjarigen leef tijd tegemoet treedt, aldus vervolgde spr., is heel wat noodig geweest, dat zeker de moeite waard is om aan de vergetelheid ontrukt te worden. Spr. ging daarna uit voerig in op de geschiedenis van de V.V.S.L. en eeide daarbij sprekende over de stu- deerende vrouw uit het eind van de vorige eeuw: Gij allen weet, uit verhalen en ge schriften van dien tijd, dat het studee- rende meisje, behalve door de voorstan ders der emancipatie, als een onvrouwlijk werkwezen, als een blauwkous werd be schouwd. Misschien was zij dat ook, als men haar vergelijkt met het gemiddelde meisjesstudemtentype van tegenwoordig. Maar wij mogen bij dat vergelijken niet vergeten, dat wij geen strijd meer te strijden hebben, en dat zij, die dat in het eind van de l-9e eeuw wèl hadden, zich zóó daarop concentreerden, en zoo enthou siast waren hun doel te bereiken, dat zij, om zoo sterk mogelijk te staan tegenover de vijandige houding der buitenwereld, niet anders konden zien dan dat doel, de vrouw gelijke rechten als den man te geven, en daarnaast hun studie, die zij daardoor ook, naar ik vermoed, meer om der wille van de studie beoefenden dan velen onzer tegenwoordig. In 1900 waren er dertig meisjes-studen ten te Leiden ingeschreven, dertien van haar sloten zich toen aaneen tot een Lees gezelschap van vrouwelijke studenten, waarmee de kiem was gelegd van de toe komstige vereeniging van vrouwelijke stu denten te Leiden, welke naam reeds een half jaar later werd aangenomen. Spr. bracht hulde aan de drie oprichtsters. Cohen Stuart, De Waal en Reudler. Gezel ligheid via een band door studiebelangen mislukte voorloopig. Een andere weg werd ingeslagen, en het nieuwe plan, het houden van wetenschappelijke lezingen over onder werpen uit ieders eigenstudie, bleek meer sympathie te hebben van het kleine aan tal leden. In de jonge vereeniging doken verlangens op naar eigen kamers. Maar pas in 1902 werden deze verlangens wer kelijkheid en trokken de meisjesstudenten in hun eerste „eigen" kamer op de Lange- brug boven het Vegetarisch Restaurant. De gezelligheid werd gediend voornamelijk Dinsdagsmiddags, als op een vast uur allen die behoefte hadden elkaar te spreken, bijeenkwamen. Uit die eerste Dinsdagmiddagen groeiden in den loop der tijden de vaste theemid dagen. Meer en meer ging de V.VB.L. zich in eigen huis als vereeniging voelen en een behoefte tot geregeld bespreken van clubaangelegenheden werd omgezet in het houden van vaste algemeene vergaderin. gen. Tegen het eerste lustrum was er een enorme stijging in de gezelligheidslijn. Nog steeds was de Litteraire-Faculteitsverga- dering de meest bloeiende en zoo lang zamerhand wist zij zich een kleine biblio theek te vermeesteren, welke sindsdien steeds vooruit is gegaan. In dezen tijd van algemeenen vooruitgang werd ook de sport niet vergeten en de L.V.S.R.V. „De Vliet", onze voornaamste en grootste subvereeni- ging zag het levenslicht. Op de wedstrijd- baan verschenen toen nog geen meisjes; pas in 1918 werd voor het eerst deelgeno men aan stijlroeien op „Hollandla". In 1906 kreeg de V.V.S.L. de hevigverlangde rechtspersoonlijkheid. Nu breken de jaren aan, dat de vereeniging zich zoo sterk achtte, dat er van optreden naar buiten en contact met de andere studentenver- eenigingen sprake kon zijn. De V.V.S.L. ging de rede op 8 Februari bijwonen. In deze jaren valt een snelle opbloei te be speuren: sub-vereenigingen werden, de een na de ander opgericht, alles uiting van een behoefte aan ontspanning door middel van den onderlingen band. Op enkele uitzonderingen na Is het type meisjesstudent wel zeer veranderd, aldus spr. Wij denken er niet meer over dat de plaats, welke wij als vanzelfsprekend aan vaarden in de Universiteitswereld ééns moeizaam veroverd is. Naast onze studie eischen alleen afleiding als sport, bezig heden in sub-vereenigingen, vriendinnen, onze aandacht. Wij behoeven geen ge dachten meer te wijden aan de problemen die de eerste meisjesstudenten haast nog meer bezighielden dan hun studie zelf. Is zóó te verklaren een verschuiving in belangstelling, een grootere zorgeloosheid? Hoe verschillend wij echter ook mogen zijn, allen hebben wij vanaf 1900 dien eenen band door middel van de V.V.S.L. welke vastgelegd werd in ons clublied van 1910. Na vele schommelingen in het V.V. S.L.-leven werd de groote stap gewaagd, het verzoek om officieele erkenning. Het was in 1912, dat voor het eerst een V.V. S.L.-bestuur achter de fiere blauwwitte pluimen naar een oratie reed. Sedert dat moment werd een vaste bank voor het be stuur gereserveerd. Dit alles had ook de officieele erkenning van andere studen tencorporaties ten gevolge. In 1912 werd besloten tot de oprichtiiig der Muziekclub, een onderdeel, dat niet meer gemist kon worden. In 1913 werd, omdat het aantal leden steeds toenam een eetkamer bijgehuurd: omdat, in tegenstelling met 13 jaar geleden de gezelligheid zeer begon toe te nemen, een debating-club opgericht, om zoodoende het evenwicht met den ernst weer te herstellen. Over de jaren, die nu volgen, valt weinig mede te deelen. De ge stadige groei kan op de beste manier aan getoond worden door enkele getallen van novieten te noemen: In 1919 meldden zich 68 novieten, dit aantal was in 1921 gestegen tot 92. Van dien tijd af dateert die periode van hoog-conjunetuur in het aantal V.V.S.L.-leden, die zich tot op heden heeft voortgezet, en welke nu, waarschijnlijk on der invloed van de crisis, weer eenlgszins afneemt. In 1922 verscheen de eerste al manak, zoowel uit artistiek als uit finan cieel oogpunt een experiment. Zij baarde in de eerste jaren zorgen, doch zij heeft zich staande gehouden en thans verschijnt er jaarlijks in banden van zeer verschei den uiterlijk, een dikke almanak. Aan het initiatief van het toen zeer actieve bestuur, onder leiding van Martien Tjeenk Willink is het te danken, dat in 1928 de verhuizing naar ons huidige Clubgebouw aan het Rapenburg door middel van een leening mogelijk werd. Kon bij het vorige lustrum de toenmalige praeses van de V.V.SL. in haar openingsrede spreken over de stu dente en het V.V.S.L.-lidmaatschap van Prinses Juliana, thans wil ik niet nalaten te vermelden hoezeer het ons allen ver heugd heeft, dat zij vlak na dit lustrum, in 1930, tot eere-doctor is gepromoveerd. Hoewel wij natuurlijk vol geestdrift zijn over de vlucht, die het aantal meisjesstu denten heeft genomen, aldus spr., waar door tevens de mogelijkheden werden ge schapen voor het ontstaan van een zoo bloeiende vereeniging als de V.V.SL., toch studeeren er tegenwoordig beslist te veel meisjes. Wel wordt door den druk der tijden, ook door de meisjes, meer ernst betracht in de studie, maar toch zijn er nog te velen, die meer om de aantrekke lijkheden van het meisjesstudentenleven dan wel wegens 'belangstelling in de studie aan de Universiteit zijn ingeschreven. Spr. wil niet ingaan op de mogelijkheden, welke de meisjesstudente na afloop van haar studie openstaan en evenmin op de problemen, welke de vrouwenarbeid tegen woordig weer in zoo ruime mate biedt, maar slechts op de wenschelijkheid wijzen, dat alleen diegenen hun middelbare op leiding vervolgen met een academische studie, die niet alleen door aanleg daar toe geschikt zijn, maar welker belangstel ling ook in hooge mate naar die richting uitgaat, welke zij zich als studievak heb ben gekozen. Uit den enormen vooruitgang welke de V.V.S.L. in deze 35 jaren ge maakt heeft, zal wel voldoende blijken, aldus besloot spr., hoezeer zij voorziet in een behoefte der meisjesstudenten en wei niemand zal haar bestaansrecht meer be twisten. Van een direct contact tusschen alle leden kan geen spTake meer zijn: de vereeniging is meer de alles omvattende band van de sub-vereenigingen, corpora ties en jaarclubs, waarin een ieder vele harer behoeften naast de studie kan ver wezenlijken. Spr. eindigde haar rede met den wensch uit te spreken, dat de bloei van de V.V.S.L. in de komende vijf jaren zal voortduren en bevorderd worden. De plechtigheid werd besloten met het zingen van het Clublied, De muziekclub der V.V.S.L. verleende hierbij muzikale medewerking. Op de receptie, welke na afloop in het Clubgebouw werd gehouden, komen wij morgen, zoo noodig, terug. Na afloop der receptie is er een officieel diner in de Stadszaal voor alle deelneem sters aan het lustrum, gevolgd door uit reiking van den almanak en cabaret, te verzorgen door leden der V.V.S.L. Morgen is er een lunch in het clubge bouw en de première van „Tot in lengte van dagen" in het Gebouw van K. en W., te Den Haag. Dit nummer bestaat uit VIER blaoen EERSTE BLAD. BINNENLAND. Het 7de lustrum der Ver. van Vrouwelijke studenten te Leiden. (Stadsnieuws, le BI.) 26 sprekers bij de algemeene beschou wingen over de Lcidsche Gemeentebe- grooting. (4e Blad.) Minister Marchant heeft een commissie geïnstalleerd voor de vaststelling van een woordenlijst der nieuwe spelling. (3e Blad) De Eerste Kamer over het buitenlandsch beleid der regeering. (Binnenland, 3e BI.) Algemeene vergadering der Herv. Geref. Staatspartij; ds. Lingbeek over z'n Tweede Kamer-ervaringen. (Binnenland, 3e Blad) Het clearingvraagstuk; causerie van prof. Bruins. (Binnenland, 3e Blad.) Het akkerbouw-teeltplan '35; steun voor tarwe en peulvruchten verlaagd. (Land en Tuinbouw, 4e Blad.) Ernstig auto-ongeluk hij Almelo; één doode en twee gewonden. (Gemengd, 3e Blad.) De sterrit Monte Carlo; 103 deelnemers gearriveerd, waarvan 60 zonder straf- punten. (Sport, 3e Blad.) In de Staatsloterij is heden de honderd duizend gevallen op nummer 718. BUITENLAND. Japansche troepen zijn de Chineesche provincie Tsjahar binnengevallen. (Bui tenland, 4e Blad en Tel., 2e Blad.) Een rede van dr. Schacht. (Buitenland 4e Blad.) Wordt 6 Febr. te Parijs weer een dag van strijd? (Buitenland, 4e Blad en Tel., 2e Blad.) STRAATVERSIERING VOOR DE LUSTRUMFEESTEN. Men schrijft ons: De Breestraatcommissie voor de straat- versiering tijdens de Lustrumfeesten, is reeds in actie. De uitnoodigingen voor een vergadering op a.s. Maandagavond in „de Turk" zijn reeds verzonden aan alle Breestraatbewoners en mocht er al iemand vergeten zijn, men kan er van verzekerd zijn, dat iedere Breestraatbewoner, van harte welkom zal zijn. Wanneer nu een ieder zijn of hare medewerking wil ver- leenen, zal er zeker van de Breestraat- I versiering heel wat te maken zijn. Wij schrijven allen, omdat wij ons I herinneren, dat er bij de vorige lustrum viering hier en daar de versiering moest worden onderbroken, doordat enkele win- keiiers, en wel juist die, die hun clien tèle zeker onder de familieleden der Lustrumvierenden hebben, weigerden iets bu te dragen in de kosten van deze ver siering. Ook in deze is het „Eendracht maakt Macht" zeer zeker van toepassing. Foto Bleuzé Ter gelegenheid van haar 18de jaarfeest bood de afd. Leiden van den Ned. Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarbeider s het bestuur een vaandel aan Zittend het bestuur, van 1. n. r.: M. Selier, alg. adj.; I. v. d. Reyden, secretaris; Jac. van Es, voorzitter; A. Batenburg, penningmeester en M. Brands, 2e penningmeester. Staande de vaandelcommissie van 1. n. r.: J. Karstens; A. Botermans; J. van der Vos (voor zitter vaandelcomm., H. Rotmensen en F, Breedijk,

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1