De Leidsche begrooting voor 1935 75s,e Jaargang LE1DSCH DAGBLAD, Donderdag 24 Januari 1935 Vierde Blad No. 22957 De algemeene beschouwingen. De derde dag Men kijkt naar Uw mond als U spreekt. Boldoot's Pastol maakt Uw tanden blank! maakt Uw tanden blank! VRAGENRUBRIEK. o 26 Sprekers aan 't woord geweest Het antwoord van B. en W. EEN FINANCIEEL BETOOG. De heer DE REEDE zal bekende dingen moeten zeggen, hetgeen blijkbaar noodig Is. De economische toestand biedt weinig aspecten op verbetering, eerder 't tegen overgestelde. De openbare middelen zullen zeker de eerste jaren niet beter vloeien. Daarom staat spr. sympathiek tegenover de voorstellen-v. Stralen, de werkloosheid beter te leeren kennen. Dat lijkt hem zeer gewenscht om het meest doeltreffend de werkloosheid te kunnen bestrijden. Spr. helt er toe over, dat de positie in SI. H. altijd zoo is geweest als nu en daarom begrijpt hij de moeilijke positie van mevr. Braggaar niet, die in feite precies hetzelfde doet als de andere raadsleden en dus .bourgeois", hetgeen spr. op zichzelf prijst. Waarom bracht zij haar voorstellen niet eerst in M. H? Knuppels hebben zijn sym pathie niet, doch het is al 34 Jaren zoo, render dat zij ooit gebruikt zijn. Voor het voorstel stemmen zal spr. niet, waar de raak nog pas beslist ls. Daarbij moet men- rich neerleggen. Spr. is het niet eens met hetgeen de beer v. Eek „den natuurlijken weg" noem de ter verbetering van den economischen druk, daar deze daarbij „krukken" gebrui ken wil. Beter ls de weg, dien de minister noemde. Overheidssteun is altijd beperkt, gezien de financiën en het territoir. Een premieregeling ls thans wel het dwaaste, gelet op de daling der prijzen. Een zeer mooi doel ls het op peil houden van het loon, doch verdeeling over meer hoofden ls toch eisch van rechtvaardigheid. Het part. Initiatief doet pogingen te ko men tot een sportfondsenbad, geen luxe bier. Men vordert, doch de hulp der ge meente zal beslist noodzakelijk zijn, an ders komt er niets van en spr. verwacht deze. Wat wil het college doen met de zweminrichting aan den Hooge Rijndijk, vraagt spr. Voldoende gelegenheid tot iwemmen is z.I. niet te missen. Voor de sport- en speelvelden is toe te passen de methode van het Sportfondsen- bad: Zloh zelf bedruipen, althans zooveel mogelijk! De Levendaal-demping hapert nu nog alleen op de vraag van minister Marchant over stadsschoon. Het college had z.I. kunnen voorkomen, dat deze vraag werd opgeworpen, door zelf tevoren in te lichten want stadsschoon ls er mee gemoeid. De VOORZITTER: Neen, opruiming van stadsvuil! Dat bezwaar was toch niet te voorzien. De heer DE REEDE heeft waardeering voor B. en W„ dat naar zijn overtuiging de tinancleele verhoudingen hier goed zijn, terwijl het college alles doet om deze goed te houden. Wanneer hij enkele voorstellen zal steunen, ls dat alleen een kleine cor rectie, meer niet. Voor het algemeen be leid niets dan lof. In 1930 waren de Inkomsten f. 250.000 lager dan nu, hoewel de welvaart is ge daald. Dit als een gevolg van belastingver- hooging. Er is heel weinig meer bij te doen! Voorts zijn de reserves der Licht- fabr. etc. herhaaldelijk aangesproken. Een voorstander is. spr. daarvan niet, want nu beroept men zich geregeld op de algemeene reserve ad f. 500.000, die feitelijk al ver dwenen zijn. Bezuinigd is er veel en op dien weg zsil men moeten voortgaan, om te komen tot een peil dat te handhaven zal zijn. Het Rijk komt ln menig opzicht tegemoet aan de gemeenten, dit tegenover de beschuldigingen, dat het Rijk alleen maar inkrimpt. Men vergete niet, dat het rijksbelang voorop staat! Ook in het be lang der gemeenten zelf. Op de salarissen zal niet of zoo weinig mogelijk meer worden bezuinigd. De finan- deele toestand hier ls kerngezond, spr. herhaalt het. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag). Het bedrijfsleven weer op gang te brengen is eerste eisch. Daarom geen be- hstingverhooging meer, om niet te zeg- gen: belastingverlaging is eisoh. Iedere gelegenheid daartoe dient aangegrepen te «orden, evenals tot verlaging der tarieven, al wil hij niet den weg der heeren v. Eek ea v. Weizen op. De grens van die voorstel len is niet te controleeren en maakt de 'oorstellen practisch onuitvoerbaar. Mis schien is er toch nog een middel te vin den: spr. zou willen bezuinigen op de materieele uitgaven, hetgeen de diensten niet zal belemmeren en op de telefoon aansluiting der gemeente-ambtenaren. Dit tot verlaging der tarieven, hetgeen de fabrieken zelf eveneens kunnen bevorde ren. Zou de tarieven-politiek niet volledig kunnen worden bezien door middel van een raadscommissie? Het lijkt spr. zeer gewenscht. De reserve te gebruiken voor rente en aflossing, zooals de heer Wilmer voor stond, geschiedt z.i. nu al. Daarom voelt hij niet voor de idee-Wilmer, evenmin als voor de idee-Verwey om op het rijk te steunen. Spr. wil vrij blijven en geen regeerings-voogdlj aanvaarden. In 1934 behoefde niet geleend te worden en dat is een groot voordeel. Voor het Stadhuis zal stralks geleend moeten wor den, dat houde men in het oog! Verdere leeningen provoceeren de gewone uitgaven m den vorm van rente en aflossing. Zoolang de raad vertrouwen heeft in en w„ late men het college de leiding, dat is het verstandigste, NOG TWEE R.K. MEENINGEN. De heer TOBÉ meent, dat het beleid der 'bedrijven te veel gericht is op het maken 'an winst. Doch zijn B. en W. zoo zeker «an winst? Spr. ls daarvan niet overtuigd, gelet op de wijze, hoe goedkooper midde len zijn te bezigen dan gas en electriciteit. Daarom waarschuwt spr. en raadt B. en doch dit ls reden te meer om met matig heid tevreden te zijn. Ook voor de slachttarieven geldt voor zichtigheid. Als men eens een abattoir vestigt even over de grens? Wethouder GOSLINGA: Dan betaalt men hetzelfde voor invder! De heer TOBÉ komt dan op tegen het afbetalingssysteem al noemen B. en W. dit in zekeren zin een sociaal belang. Spr. bepleit ter bezuiniging concentra tie van de sociale diensten, waardoor z.I. is te bezuinigen met daarnaast concen tratie in de bedrijven. Voorts korting van 20 pet. op salarissen boven f. 5000, als noodoffer bezuiniging op rijwielen en telefoon-aansluitingen. Kan de gemeente niet zelf een brand-verzekering openen? Is hier de werkwijze wel snel genoeg? Spr. twijfelt, gezien op de verbouwing der school aan de Mare, die een jaar onge veer is getraineerd. Dat kan toch wel anders! De voorstellen tot verlaging der llcht- tarieven oordeelt spr. onuitvoerbaar, al zijn zij sympathiek. Een levensmiddelen- raad maakt de prijzen slechts duurder en voor beperking van het aantal winkels is dit lichaam overbodig. Als men alle armlastigen alles moest geven wat daar noodig is, dan zou ieder op f. 100 komen. Doch daarvoor heeft het Crisis-Comité, helaas, geen geld. Hetzelfde geldt voor de formulieren' door afdeeling B van dit comité. De géiden laten niet toe er meer uit te geven. Spr. laat liever de organisaties beslissen wie het het hardst noodig heeft dan het Crisis-Comité, ook ter voorkoming van werk. Spr. verklaart zich tegen schoenrepe- ratie van overheidswege, gezien hoe dit Den Haag op f. 1,81 p. p. kwam, doch prijst den heer v. Stralen gelukkig bij noodzaak werkverschaffing te willen aanvaarden. De S.D.A.P. levert veel woorden, en zoo zijn er wel anderen ook, doch daden levert zij niet, slechts willende „leunen" op over heidssteun, zulks in tegenstelling tot de R.K. Zie wat van deze zijde gedaan wordt voor de werkloozen, apr. geeft een opsom ming. Laat de S.D.A.P. zioh daaraan spiegelen. W de middelen anders te vinden en be lichtfabrieken meer te doen concur- 'wren. Over de vraag of de winsten matig zijn, wordt natuurlijk verschillend geoordeeld. De heer BERGERS dankte B, en W. voor hun gevoerd beleid, waardoor de belastin gen niet zullen behoeven te worden ver hoogd, waarin spr. ziet een groot stads belang. Spr, voelt Iets óhbillijks in de meter- huren der Lichtfabrieken Deze wordt soms tien en meermalen betaald! Daarin dient z.i. verandering te komen. De heer van Eek pleitte voor den middenstand, doch laat zijn partij niet koopen ln de groote warenhuizen, dat' is beter en van meer effect en laat zij dan niet zijn voor uitvoering van werken in eigen beheer. Een levensmiddelenraad geeft niets, zoolang de saneering niet van boven af komt Voor werkloozen-ontspanning zou f. 500 een drop in den emmer zijn. Invoer-recht voor vleesch zou niet zoo veel bedragen als het slachtgeld. dus is voorzichtigheid bij de abattoir-tarieven in derdaad gewenscht. Voor winst-object mag dat niet worden gebruikt. Spr. is voor soepele aanpassing der Zon dagswet. dat is bekend. Dit naar aanleiding van de opmerking van den heer v. Es. Zoo'n lustrum brengt beweging in de brouwerij De heer Kooistra is koopziek naar zijn meening en nader zet hij uiteen, hoe hij in het aankoopen van alles wat los en vast is. geen heil ziet. HET VOORSTEL KOOLE. De heer KOOLE verdedigt zijn voorstel om de subsidies aan de vereenigingen voor het uitzenden van kinderen naar ge- zondheids-vacanties-kolonies volledig te handhaven. Daarin ziet spr. een groot stadsbelang, daar anders heel wat minder kinderen uitgezonden kunnen worden en dat in deze tijden van crisis! Dat de kin deren in gezondheid achteruitgaan, ls zienderoogen waarneembaar. Zelfs onder voeding! Is een algemeen onderzoek naar den toestand niet wenschelijk? DE DERDE A.R. De heer ELKERBOUT meent, dat loons verlaging geen werk geeft, doch wel om gekeerd, zie het gevolg van bestellingen uit sovjet-Rusland! Tegen de z.g. contra prestaties zijn diverse bezwaren, waarop hij nader ingaat, doch er zijn ook voor deden Het voornaamste is toch: arbeid. Wat de formulieren van Crisis-Comité B betreft, bepleit spr. een andere werk wijze, b.v meer letten op groote gezinnen. Bij het Werkfonds (beschikkend over 60 millioen) is al voor meer dan 200 millioen aangevraagd. Lelden mag dus wel haast maken. Terwijl uit andere plaatsen bekend is. voor welke werken is aangevraagd en zelfs al toegezegd, weet men hier niets over de gevoerde besprekingen. Hoe staat het daarmee? Spr. vreest, dat men te veel wacht op brieven. Is men er al eens ge weest? Dat ls de manier. De voorstellen Inzake lichttarieven-ver- laging lijken hem practisch onmogelijk. Een bewonderaar van knuppels voor armbezoekers is spr. niet, doch hij kan zich toch wel indenken, gezien een geval, dat zij iets voor verdediging hebben. TWEE S.D.A.P.-SPREKERS. De heer KUIPERS breekt een lans voor promotie aan de Lichtfabrieken, die reeds zoo lang stop staat, voor enkele catego rieën werklieden als monteurs 2e klasse, tot le klasse, en voor spoediger vaste aanstelling. Hoe staat het nu met het ambtenaren-reglement voor de politie? Dat wordt toch tijd. De veiligheid der RECLAME. 5181 buitenwijken laat te wenschen over. Nog eens verdedigt spr. een voorstel tot instel ling van een arbeidsreserve. De heer GROENEVELD wijst op het misbruik van gebruik van gemeente auto's voor part, doeleinden en hij dringt aan al deze auto's van een duidelijk kenmerk te voorzien, zooals de werk- auto's al hebben. Nogmaals dringt hij aan op bespoedi ging der gemeente-verslagen en hij steunt het verzoek van den heer Tobé een lijst over te leggen van het gemeente-perso neel, dat neven-betrekkingen heeft. Z.i. zou dit nog wel eens voor werkloozen baat kunnen geven. Voor transformator-huisjes, urinoirs, etc., zal men eerder terrein moeten reser veeren, anders bederft men het stads beeld, zooals nu te vaak geschiedt. Of men weet geen plaats te vinden. Hierna schorsing. AVONDZITTING. DE LAATSTE S.D.A.P.'er. De heer SCHüLLER bevestigt het mis bruik van dienstauto's aan de Licht fabrieken. Zelfs vacantie-reisjes zijn daar mede gemaakt met extra nieuw aange brachte banden. Benzine en olie worden op "rekening gebracht der werkauto's. Re paraties geschieden door een aparte firma. Voor kapotte auto's moesten vaak auto's gehuurd worden, terwijl best had kunnen woorden gerepareerd. Spr. verwacht een serieus onderzoek in deze. Het gemeente- pesoneel heeft zijn volle plicht te doen, doch de gemeente tegenover dit personeel eveneens. Aan dit laatste mankeert nog wel eens iets. Hoe de voorstellen der S.D.A.P. worden weggestemd, de heer Vos wees daarop reeds. De behandeling van het werkprogram op 4 September ls trou wens bewijs daarvoor. Volledig neemt de SJ3AP. deel aan alle commissies, van alleen debatteeren, zooals de heer Bosman destijds zeide, is geen sprake, integendeel. Voorts bestrijdt ook spr. de brochure van den heer Bosman. Daarna volgt bestrijding van de heeren Wilmer, Beekenkamp en Wilbrink, die volgens spr. elkaar tegenspreken bij hun bestrijding der S.D.A.P.! Dat de S.D.A.P. voorstellen onmogelijk waren, wordt het beste weerlegd door het feit, dat B. en W. later zelf met eenige voorstellen kwamen tot uitvoering van enkele der genoemde punten. Nu komt de heer Wilmer zelf met een voorstel te adresseeren bij de regeering hetgeen altijd door hem werd afge wezen, als de S.D.AJ. er meer kwam. Spr. verdedigt nader eenige voorgedra gen punten, dit verbindend met een be schuldiging aan het college van B. en W. dat het verantwoordelijkheden van zich afschuift. Aan de werken van ruim f. 1 millioen, door den heer Beekenkamp genoemd, werkten ln totaal 79 arbeiders! Tegen ruim 4500 werkloozen. Dat de kostenberekening ontbreekt, is reeds door den heer Verwey weerlegd. Zoo'n berekening kan geen fractie geven, evenmin als een opgaaf over het aantal te werk te stellen arbeiders. De heer WILMER: meer arbeiders dan bij de ruim f. 1 millioen? De heer SCHüLLER: in ieder geval komt er toch weer werk en zelfs van beduiden den omvang. Laten het er duizend of tweeduizend zijn, dat zegt toch veel. (Hard gelach van diverse zijden. De heer Lom- bert: jawel, misschien honderd!). Gevraagd worden plannen en berekenin gen van B en W., meer niet! Dat Gemeen tewerken het er druk mede zouden krij gen, wat zegt dat? Het personeel is er voor of men neme het er voor. En blijkt dan uit de cijfers, dat het niet kan, welaan, dan legt zijn partij zich daarbij neer. Zelfs bij niet-uitvoeren is dan het werk nog niet tevergeefsch geweest, daar het allemaal werken betreft, die eens uitge voerd zullen moeten worden. En er zijn urgente dingen bij, waarbij B. en W. van hooger hand als 't ware 't mes op de keel wordt gezet, b.v. wat betreft de centrale rioleering. HULDE AAN B. EN W. De heer v. d. REYDEN brengt gaarne hulde aan B. en W. als tegenhanger van de onware en onverdiende critiek, die het ge meentebelang schaadt en de burgerij on tevreden maakt. B. en W. doen alles wat mogelijk is in deze tijden. Aan f. 1 part. steun hebben de werkloozen meer dan aan duizend woorden van den heer v. Stralen. DE HEER SCHONEVELD ALS 26ste SPREKER. De heer SCHONEVELD heeft de heer v. Eek wel eens principieeler gehoord dan bij dit begrootingsdebat. De heer v. Weizen wijst spr. op de waarde van geestelijke goederen, die bij diens partij niet veilig zijn. Laat iedere vakbeweging haar eigen tac tiek volgen, raadt hij den heer v. Stralen aan. De Chr. vakbeweging zal eigen peul tjes doppen en doet z.i. meer aan daden dan aan woorden, zooals de moderne. Spr. doet dan volgend voorstel: Onder geteekende stelt voor het bedrag van f. 25.000.—aangegeven ais een lagere uitgave voor de post salarissen, voorloopig te dekken door een gelijk bedrag van de algemeene reserve, teneinde de Raad in de gelegenheid te stellen eerst kennis te nemen van het advies van de Commissie van georganiseerd overleg inzake Ambte naren- en Werkliedenzaken. Met den heer Kooistra erkent spr. dat B. en W. wel wat laat zijn gekomen met de huurverlaging der gemeentewoningen daar Bouw- en Woningtoezicht niet voldoende geoutilleerd is. Daarin kan verbetering ko men buiten een Woningbeurs om. In deze materie stelt spr. eenige vragen. Kunnen de voorstellen tot verlaging der lichttarieven niet gelijk behandeld worden met het voorstel van hem en de heeren Lombert en v. Rosmalen? ANTWOORD VAN B. EN W. De voorzitter. De VOORZITTER zal in 't algemeen ant woorden. De heer v. Eek klaagde, dat de algemeene beschouwingen zoo weinig re sultaat opleveren en de heer Wilbrink noemde ze zelfs overbodig. Ze zouden zeer nuttig kunnen zijn, doch dan moeten ze staan op zeer hoog peil. Daarom ls spr. er ook niet voor ze ieder Jaar te houden. Gehoord dit debat 26 sprekers in 16 uur betwijfelt spr. zeer het nut, Is het debat niet al te zeer uit een sfeer van het gemeentebelang getrok ken door economische beschouwingen en zelfs futiliteiten? Waarom beperkt het debat zich ook niet tot de fractie-leiders? Laat men eens nagaan, of in die richting niet iets ls te doen. Dat de maatschappij ziek is, erkent spr., doch de heer v. Eek wil geneesmiddelen opdringen die goed kunnen zijn in diens maatschappij, doch niet in deze bestaande. Beter is een geneesheer te zoeken in de kringen, die deze maatschappij voorstaan in fundeering. De heer v. Eek ls tegen part. initiatief, voor regeeringsalmacht, maar die almacht der regeering ondermijnt de democratie, spr. verwijst naar de Ver. Sta ten waar de president bijkans oppermach tig is. Had hier de premier zoo'n macht, men zou roepen van een dictatuur! De werkverruiming is de qulntensens van het debat geweest, gelet ook op het voor stel der S.D.AP., dat niet bepaald nieuw is voor B. en W. daar het college bijkans dagelijks met de opgesomde werken in aanraking komt. Gebrek aan ernst wil hij de S.D.A.P. niet ontzeggen doch laten zij deze ook bij het college erkennen. Het ver schil is, dat B. en W. meenen, dat niet alles in eens kan. In spr.'s tijd is al veel ge daan al blijft nog veel te doen over „Col lega's spraken meermalen hun verwonde ring uit, dat Leiden nog zooveel kan! Het aantal te werk te stellen arbeiders zou ook niet zoo groot zijn een 100200. Stel daartegenover de financien! Doch al waren het er 1000, wat zegt het nog op de 4500. En de werken duren ook maar eenigen tijd, dan weer nieuwe werken met nieuwe lasten? De heer Wilmer kende een overdreven waarde toe aan de reserve, want deze zou slechts voldoende zijn voor eenige jaren. Met genoegen hoorde spr. den heer de Reede. De heer Wilmer, op wiens oordeel B. en W. altijd prijs stellen, blijft wat te vaag, zoodat het college niet weet of hij voor of tegen zal zijn. Uit een onnoozel zinnetje uit het sectieverslag, bleek, dat hij een ge heel andere werkwijze wil van gemeente bestuur, blijkbaar van meening, dat dè raad niet altijd capabel ls om besluiten te nemen. De grondgedachte is spr. sympa thiek en spr. wijst er op, hoe reeds in menig opzicht daaraan is tegemoet geko men door advies te vragen van specialis ten. Laat de heer Wilmer echter later hierover zijn oordeel eens nader formu leeren. Over concentratie van diensten zijn B. en W. al doende. Wat het groot aantal vreemde werkkrachten betreft, de arbei ders zelve zullen verbetering moeten bren gen, want zij hebben de loonschalen ont worpen. De middelen van den heer v. Stralen geven geen uitweg. De vermindering der subsidies betreurt ook spr. zij waren geheel verantwoord doch de tijden dwingen en uitzonderin gen op de bezuiniging te maken, lijkt spr. onjuist. Hoeveel subsidie zou voor andere dingen niet gewenscht zijn! Dat uit den raad voorstellen van B. en W. verdedigd worden voor de wethouder spreekt, blijft spr. tegenover den heer Vos verdedigen, als gewenscht. Dan de motie der rechterzijde tegen Rijk en Ged. Staten. Spr. gaat den gang van zaken na inzake het besluit tot dem ping van het Levendaal de wettelijk ge stelde termijnen worden bijkans nooit overschreden en ook hier is niet van be- teekenis gezondigd. Hierbij dient echter gewezen op de overlading der Prov. Griffie. Wat bereikt deze motie? Z. i. weinig of niets en hij raadt aan deze motie niet te handhaven. Nu moet nog gewacht worden op den minister van O. K. en W. doch hij ver wacht spoedige oplossing. Zelf sturen van besluiten aan den minister lijkt hem van meer risico dan afwachten of de minister zelf bezwaren inbrengt. De heer WILMER: wij bedoelen niet al leen het Levendaal. De VOORZITTER zal over het 60-mil- lioen-plan laten spreken. De gummistokken der armbezoekers be- hooren niet in den raad thuis en hij zal daarop niet Ingaan. Er zal geen kermis op Zondag zijn tij dens de Lustrumfeesten zegt hij den heer v. Es. Voorts de politie. Is het toezicht niet voldoende, late men een voorstel doen meer agenten aan te stellen. Spr. kan ze heel goed gebruiken, doch beslist noodig oordeelt spr. ze niet. Het uitkomen der verslagen zullen B. en W. zooveel mogelijk bespoedigen en tevens op verkorting aandringen. De wijze van werken van het Werkfonds ls thans bekend. B. en W. hebben trouwens verzoeken om steun volledige becijferin gen daaruit reeds vroegtijdig ingediend en besprekingen met desbetreffende Inge nieurs zijn reeds gevoerd. Spoedig zal men nadere gegevens kunnen verwachten, 6 ton zullen wij niet krijgen! B. en W. zijn tegen een ventverbod, tegenstanders van locale protectie als zij zijn. Op het toelaten van kinderen in de bioscopen wordt op tweeërlei wijze con trole geoefend en deze is z.i. volledig. Spr. gelooft, dat de heer Lombert zich vergist. WETHOUDER TEPE. Wethuuder Tepe zal op zijn spreektijd ernstig bezuingen. De heer v. Eek is inzake medezeggenschap niet afgescheept, hij wil echter Leiden daarmee opschepen. Deze kwestie zal tegelijkertijd van zelf aan de orde komen. Gelet op de vele rapporten oordeelde spr. het in menig opzicht (b.v. de leiding der bedrijven etc.) een gevaarlijk experiment, zie naar Amsterdam! Daar durft men een proefneming niet aan, al liggen de plannen sinds 1931 gereed. Hij ontraadt aanneming van het voorstel v. Eek dan ook ten zeerste. B. en W. willen de vrouw niet weren doch alleen de gehuwde vrouw volgens de wettelijke bepalingen. Mevr. Braggaar hield haar pleidooi voor de vrouw dus onnoodig. Spr. apprecieert de specerijen ln het be toog van den heer Vos ten zeerste. Met den heer Vos zou spr. in 't algemeen ook liever zien belastingverhooging, dan sala risverlaging, doch aan het heffen van be lastingen is een grens! Op Onderwijs is niets bezuinigd, waardoor dit ernstig is geschaad. Ontkennend beantwoordt spr. de vraag of thans contract-arbeiders lan ger worden aangehouden in deze positie. De lijst van den heer Vallentgoed is on mogelijk te geven. Een arbeidsreserve ont raadt hij op de volkomen bekende gron den. Het voorstel Schoneveld ontraadt spr. ten zeerste. Ook spr. betreurt, dat het G. O. niet tijdig was te hooren, doch het was door de drukke werkzaamheden niet mo gelijk. Op de beslissing van het G .O. loo- pen B. en W. overigens niet vooruit, zoo als hij nader uiteenzet. Weigert de raad straks, dan zal de raad alleen voor f.25.000 dekking hebben te zoeken, anders niet. Om de goedkeuring der begrooting niet op te houden, vraagt hij den heer Schoneveld intrekking van zijn voorstel. Inzake de bezoldiging van het perso neel der school voor buitengewoon Lager Onderwijs, doen B. en W. een nieuw voor stel, waardoor de schrapping der gemeen te-marge eenigszins wordt verzacht. WETHOUDER SPLINTER. Wethouder SPLINTER kan korter zijn dan vorige malen. Het werkprogram der S.D.A.P. heet opbouwend en positief, dat verheugt spr., want B. en W. trachten niet anders te doen. In totaal zijn bij gemeen tewerken aanhangig voorstellen tot 'n be drag van f. 1.421.000. Spr. geeft een na dere detailleering. Volkomen Juist is, dat het de werkloosheid niet noemenswaardig verminderde, hoogstens 200 ln den druk- sten tijd. Het plan der S.D.A.P. zou echter even weinig effect in dit opzicht sor- teeren. Tot het weren van vreemde werkkrach ten kunnen B. en W. weinig doen daar 't meeste werk geschiedt door particulieren. Trots de behandeling van 4 Sept. j.l. gaat spr. nog opnieuw in op het SD.A.P. werkplan. Slechts voor 6 werken ls hulp uit 't Werkfonds gevraagd, niet voor 11. Dat er niets te verwachten ls uit genoemd fonds, betwist spr., doch het raderwerk daarvan gaat nu pas werken. Het geld krijgen wij ook niet als fonds perdu, het zal moeten worden gecompenseerd. Globaal kan spr. de cijfers geven van het S.D.A.P.-plan: ln totaal f. 1.684.000. Dat dit onmogelijk ls, spreekt voor zichzelf, al zijn alle werken op zich zelf wenschelijk. Spr. zou er nog wel een 20 naast kunnen stellen. Met de financiën moet terdege re kening worden gehouden. De soc.-dem. wethouder van Haarlem denkt er ook zoo over. Spr. behandelt dan het werkprogram punt voor punt, er op wijzend, hoe B. en W. zelf al twee punten werkelijkheid wil len maken. Een nieuw bewijs, dat B. en W. van goeden wille zijn. De overige zijn alle ln ernstige studie, doch nog niet rijp voor uitvoering. Wanneer spr. zegt, dat de heer Schuller dit toch allemaal weet, erkent deze dit, doch hij zegt alleen adviseur te zijn zijner fractie in dezen, niet meer. Zijn fractie kan toch beslissen wat zij wil. De wethouder vindt het vreemd, dat de fractie dan tegen het advies van den vol ledig ingelichte ingaat en niet iemand in de C. v. F. aanwijst, die meer het vertrou wen heeft. Vlugger saneering als de heer Kooistra wil, kost geld. Dat der Bouwelouwesteeg kost al ruim f. 5000 per jaar aan rente en dat willen B. en W. eerst klaar zien. Meer woningen zijn onnoodig, want 603 huizen staan leeg, waarvan 209 beneden een huurwaarde van f. 6 en bovendien 76 gemeentewoningen! Gelden voor 260 wo ningen zijn daarnevens nog toegestaan. Er is dus reserve genoeg. De huren zullen uit zich zelf naar beneden gaan, het is al in wording. Particuliere woningbouw is ook geenszins duurder.. Een premie-regeling blijft hij ontraden op dezelfde gronden als vorig jaar. Hij noemt deze eenvoudig een verkapte toe slag aan particulieren. Het voorstel v. Weizen tot verlaging der huren der gemeentewoningen met 25 pCt. ontraadt spr. evenzeer als vorig jaar het voorstel Kooistra. De huren zijn niet te hoog en zullen nog Iets verlaagd worden en er is nog de duurtetoeslag. Waar het mogelijk is, wordt gehandeld naar den wensch van den heer Groene- veld inzake transformatorhuisjes etc. Wat vroeger gebeurd is, kan dit college niet helpen. Hierna half twee schorsing. Sportliefhebber Het adres van „Sport-Echo" luidt: Pletterijstraat 103— 107, Den Haag. P. R. te L. Dergelijke vragen kunnen wij niet beantwoorden. C. de V. te L, De door u gevraagde maatschappijen zijn gevestigd: 1. Wilhel- minakade, Rotterdam; 2. Oostelijke Han delskade, Amsterdam; 3. Amsterdam; 4. Veerhaven 7, Rotterdam; 5. Prins Hen drikkade 108, Amsterdam; 6. idem; 7 Idem Chf, Z. te L. Hoewel het in het alge meen niet gebruikelijk is, is hij daartoe volkomen bevoegd.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13