75sle Jaargang WOENSDAG 23 JANUARI 1935 No. 22956 STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets, per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zaïkenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ots. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplem Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:' Voor Leidein en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zij®: per 3 maanden t. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten Ivoor binnenland f. 0.80 per 3 nmd.) Oit nummer bestipt uit VIER blauen EERSTE BLAD. BEZWAREN TEGEN HET UITBREIDINGSPLAN. BEHANDELING VOOR GED. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De beslissing volgt later. In een gistermiddag gehouden vergade ring van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland zijn verschillende bezwaarschrif ten behandeld, welke Ingebracht waren door C. C. van der Bosch. prof. mr. R. Kranenburg. N.V. Gebr. Hoeken's Hout handel, A. van Diggelen. M. C. van Stra ten e.a., A. van Hartevelt, allen alhier en door P. A. Janssen, directeur der N. V. Gemeenschappelijk Eigendom te 'sGra- venhage tegen het besluit van den Raad der gemeente Leiden van 6 November 1933 tot herziening van het uitbreidingsplan dier gemeente. Rapporteur in deze zaak was het lid van Gedeputeerde Staten de heer H. van Boeijen. Het Gemeentebestuur van Leiden was vertegenwoordigd door den wethouder Splinter, door mr. J. Bool, referendaris ter gemeente-secretarie en door den heer W. M. den Hartigh, hoofdambtenaar bij den dienst der Gemeentewerken. De rapporteur deelde nog mede, dat in gekomen was een verzoekschrift van een aantal bewoners der P. J. Blokstraat hou dende het verzoek om geen goedkeuring aan het uitbreidingsplan te verleenen en de daarin vervatte bouwbepalingen niet goed te keuren. Aangezien deze bewoners niet bij den Gemeenteraad hun verzoek schrift hebben ingediend, zal niet-ont- vankelijkverklaring moeten volgen. Nadat de verschillende ingekomen stuk ken en ambtsberichten waren voorgelezen, was er gelegenheid voor appellanten hun bezwaren toe te lichten. De heeren C. C. van den Bosch en archi tect Kraan, raadsman van den heer Harte velt, zetten hun bezwaren uiteen. Prof. mr. Kranenburg was vertegenwoor digd door mr. B. W. Kranenburg, die wees op het natuurschoon, dat tengevolge van het uitbreidingsplan zal verdwijnen. Lei den heeft betrekkelijk weinig natuur schoon en de grond, welke voor industrie terrein bestemd is, vormt een geliefd plekje natuurschoon voor de Leidenaars en spr. verzocht het college daarmede re kening te houden. Voor de N.V. Gebr. Hoeken's Houthandel trad op mr. P. J. Teebal, die de bezwaren van appeUante uiteenzette. Wel heeft het Gemeentebestuur zich bereid verklaard aan de bezwaren van appellante tegemoet te komen, maar een waarborg daarvoor ont breekt. Een raadsbesluit is daarvoor noo- dig, dat besluit moet ter visie liggen, er kannen bezwaren tegen ingebracht wor den. Kortom, appellante moet maar af wachten hoe het loopt. Spr. schetste de houding van het Gemeentebestuur als zeer formalistisch en zeide, dat het Gemeente bestuur het daaraan te wijten zou heb ben. wanneer de herziening van het uit breidingsplan vertraging zou ondervinden. De adjunct-directeur van Gemeen schappelijk Eigendom lichtte vervolgens nog eenige bezwaren toe. Wethouder Splinter besprak vervolgens de aangevoerde bezwaren tegen de herzie ning van het Uitbreidingsplan. Dat appel lante Van den Bosch. Van Hartevelt en Van Diggelen schade zouden ondervinden, betwistte de wethouder. Voorloopig kun nen de genoemde personen rustig hun be drijf blijven uitoefenen. Wanneer de be doelde rooilijnen worden doorgetrokken, sal de gemeente met de belanghebbenden tot overeenstemming moeten komen, even tueel tot onteigening moeten overgaan. Echter is voorloopig daarvan nog geen sprake. Wethouder Splinter erkende, wat betreft de bezwaren* van prof. Kranenburg, dat het hier betreft een stukje natuurschoon, maar de uitzetting van de stad dwingt daartoe. Leiden heeft de industrie-terrei nen noodig en heeft die daarom in het uitbreidingsplan vastgelegd. Wat betreft de zaak van Gebr. Hoeken's Houthandel, zegde de wethouder toe, dat B. en W. van Leiden met kracht, de toe zegging aan de firma gedaan, zullen hand haven en alles in het werk zullen stellen om deze wijziging in het uitbreidingsplan spoedig haar beslag te doen krijgen. De desbetreffende voorstellen zullen bij den Raad worden ingediend en door B. en W. worden verdedigd. Zooveel vertrouwen kan de firma wel in het gemeentebestuur van Leiden stellen. Bezwaren daartegen verwacht de wethouder niet.. De inspecteur van de Volkshuisvesting, de heer Van Booven, zeide; dat hij zich in het algemeen met de verdediging van het Leidsche Gemeentebestuur wei kon vereenigen. Wat betreft 't bezwaarschrift van den heer v. d. Bosch, merkte de in specteur op, dat de straat, welke over het open terrein van appellante is geprojec teerd reeds in het uitbreidingsplan van 1907 was vastgelegd. Echter is de nood zaak van deze straat zoo gering, dat thans ruim 20 jaar later nog steeds geen uit voering aan dit plan is gegeven. Gedeputeerde Staten zullen nader hun beslissing mededeelen. ZILVEREN ZAKEN-JUBILEUM. Van de firma A. N. Turksma. Heden is het 25 jaar geleden, dat de heer A. N. Turksma in het perceel Haar lemmerstraat 171 zijn manufacturen-zaak stichtte! In deze kwart eeuw is de aan vankelijk tot een kamer beperkte winkel uitgegroeid en uitgebreid tot den huldi gen vorm, waarbij het aanvankelijke'hoofd artikel: manufacturen, meer en meer op den achtergrond is geraakt. Immers sinds 1932 wordt de firma door den zoon van den oprichter, den heer N. Turksma, ge dreven en met succes! Allengs zijn de hee- ren-modeartikelen hoofdzaak geworden, al is de firma evenzeer bekend om haar kleermakersfournituren en dameshand- werken. Daarnaast drijft de heer Turksma een groothandel in het z.g. kleine vak, ga ren, band enz.! Door een tweetal verbou wingen, n.l. in 1919 en 1929 was het mo gelijk, dat de firma onafgebroken in een en hetzelfde pand gevestigd bleef. Dat in een breeden kring dit zilveren jubileum gewaardeerd wordt, bewijst de schat van bloemstukken, welke niet alleen den win kel maar ook het woonhuis een feestelijke aanblik geven. Ter gelegenheid van dit zilveren feest, schreef de firma een zóó origineelen en aantrekkelijken wedstrijd uit, dat het haast onnoodig schijnt hierop de aan dacht te vestigen! E. H. B. O. Kringwedstrijd te Voorschoten. Gisteravond zijn in het gymnastieklokaal te Voorschoten de eerste wedstrijden ge houden in Eerste Hulp bij Ongelukken door verschillende groepen uit omliggende gemeenten, waartoe op een der vergade ringen van de nog jonge Kring Leiden en Omstreken was besloten. Zeventien groe pen werkten aan deze wedstrijden mee. Als juryleden fungeerden: Centrale Jury: dr. M. v. d. Stoel, de hee ren J. G. Bouw en G. G. Roep, voorts di'. H. de Boer, dr. Baart de la Faille, Wassenaar, dr. H. C. H. Reyers, Veur, dr. A. in 't Veld, dr. S. A. Liezenberg, Leiden, dr. J. M. v. d. Stam, Veur, dr. Rijkmans, Rijnsburg, dr. Eikelenboom. Katwijk aan Zee en dr. Bergsma, Wassenaar. Er werd door drie groepen tegelijk ge kampt, waarbij een ernstig auto-ongeval werd geïmiteerd met twee patiënten. De heer J. Overduin heeft met een korte toespraak omstreeks 8 uur de wedstrijden geopend, waarbij hij mededeelde, dat de burgemeester van Voorschoten tot zijn spijt verhinderd was aanwezig te zijn. Spr roemde de ondervonden medewerking van de zijde van verschillende autoriteiten, dankte de heeren docenten voor de op offeringen en ten slotte het mandoline gezelschap, dat onder leiding van mej. Johanna E. Rozier aan het begin van den avond opgewekte muziek had ten gehoore gebracht, waardoor het wachten ten zeer ste werd bekort. In het bijzonder sprak de voorzitter een woord van welkom tot den heer v. Buuren, chef-verbandmeester van den Haagschen Geneeskundigen Dienst en de rechterhand van wijlen dr. Buyze, kortgeleden over leden. Na nog medegedeeld te hebben dat voor de groepen een drietal medailles was be schikbaar gesteld, evenals een leidersprijs en een prijs voor den eerewedstrijd, viel de eerste gongslag en konden de eerste drie groepen beginnen. De prijzen werden gewonnen door: 1. Katwijksche Reddingsbrigade, leider A. Kuiper. 154 punten. 2. Afd. Leiden. Ned. Ver. E.H.B.O, leider W. M. v Kampenhout, 151 punten. 3. Afd. Voorschoten, idem, leider M. G. Bouw, 145 punten. Leidersprijs W. M. v. Kampenhout, Leiden, 58 punten. Eerewedstrijd: Afd. Leiden. Ned. Ver. E.H.B.O.. leider W. M. v. Kampenhout, 171 punten. Met gespannen aandacht heeft de stampvolle zaal de werkende dames en heeren gevolgd en wij kunnen niet anders constateeren, dan een zeer groot succes voor de afdeeling Voorschoten met haar chef-leider dr. M, v. d. Stoel. Er heeschte ook onder de, in afzondering gebrachte groepen een bijzonder gezellige stemming en zoowel Alphen a. d. Rijn als Leiden, Noordwijk, Stompwijk. Hillegom. Sassen- heim, Wassenaar als Katwijk zat aange naam bijeen, in spanning wie zon winnen. De prijzen zijn met een korte toespraak door dr. M. v. d Stoel uitgereikt. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: T. Vuyk en Zonen, Groeneweg 19a Al phen aan den Rijn. Handelskweekerij „Dana". Eigenaar: A. Vuyk, Alphen a. d. Rijn. Wijziging: N.V. Manufacturenhandel „De Witte Ster" (filiaal), Haarlemmerstraat 170 Lei den. Hoofdzetel: Hang 15/17, Rotterdam. De zaken zijn overgegaan aan de N.V. Rot terdamsche Manufacturenhandel. die het filiaal te Leiden drijft onder den naam: Het Lingeriehuis. DE BODEMKARTEER1NG VAN DELI. Voordracht van dr. J. H. Druif, Dr. J. H. Druif, agrogeoloog van het landbouwproefstation Deli, heeft voor de Leidsche Geologische Vereeniging en de Leidsche Biologen Club een voordracht gehouden over „De bodemkarteering van Deli uit geologisch en biologisch stand punt bezien." Spreker begon zijn lezing met te wijzen op den grooten invloed die de aard van den bodem heeft op het produkt, de tabak De prijzen per pond tabak varieeren van f. 0.18 tot f. 2.50, al naar den grond, waar op zij geplant werd. Ook ziekten, b.v. de slijmziekte, komen op den eenen bodem veel meer voor dan op den anderen. De aard van den grond, in samenwerking met het uiterst vochtige warme klimaat zijn oorzaak van de uitstekende kwaliteit van de tabak. De geoloog onderscheidt in dit gebied lipariet- en dacitolipariettuffen, oude en jonge daciet, lahars, rivierterrassen en alluviale gronden (kustzone), waartusschen op enkele plaatsen oudere formaties aan den dag treden. De lipariettuffen zijn grootendeels geleverd door een vulkaan, die de plaats van het tegenwoordige Toba- meer innam, en beslaan een oppervlakte van 20000 KM2 met een gemiddelde dikte van minstens 100 M. Langs de kust loo- pen deze tuffen onder de jongere afzet tingen door; men trof ze o.a. aan in een boring in de haven van Belawan. De ri vieren snijden diepe dalen in de tuffen in, waarvan de hellingen ook veeal voor ta bakscultuur worden gebruikt; door het zware werk en de regenschade is deze be planting echter weinig economisch. De tuffen zijn meestal diagenetiseh verhard; er snijden zich dan door kolkvorming zeer diepe kloven in. Soms treedt verharding op door silificatie (vooral in de nabijheid van storingen), die aanleiding geeft tot het ontstaan van mooie watervallen De lahargronden zijn gevormd door de vroegere vulkaan Sibajak, waarvan nu nog resten als wal om den tegenwoor- digen krater heen staan. Deze laharstroom bezit de enorme lengte van 70 K.M. bij een breedte van 20 K.M. en levert een zeer goeden grond voor de tabakscultuur. Enkele vulkanen in dit gebied bevinden zich nog in solfatarenstadium (D. Sina- boeng, D. Sibajak). Tot de post vulkani sche verschijnselen behoort ook de vor ming van Kalkvulkaantjes, kalsinterter- rassen bij Tinggi Radja. Onder de tuffen liggen tertiaire mariene zanden, daaronder volgt een hypersteen- andesiettuf, die als een rug in het terrein kenbaar is. Deze rug heeft indertijd de jonge dacietlahars tegengehouden, zoodat deze stroomafwaarts hiervan alleen langs de rivieren als hoogterrasafzettingen op treden. Deze rivierterrassen zijn belang rijk vruchtbaarder dan de daartusschen^ liggende rug van oude daciet. Een deel van de daciet heeft zich nog door een bres in den rug heengeslagen en is op de lipariettuffen terechtgekomende grens tusschen de beide formaties wordt door een riviertje gemarkeerd. Verder naar het Z.W. komen we in die pere lagen, die steeds sterker geplooid zijn: de grensklei, dan oudtertiaire kalk- steenen, daaronder permocarboon (trias komt slechts op een enkele plaats voor.) Dat het gebied tektonisch nog niet tot rust is gekomen, bewijzen enkele zeer jonge breuken en de epirogenetische opheffing van de kust. Vroeger onderscheidde men alleen witte, roode en zwarte gronden. Het bleek echter dat sommige plantages op roode grond veel betere tabak leverden dan andere, ofschoon de bodem schijnbaar gelijk was. Het petrografisch onderzoek wees uit, dat men hier met een strook dacitolipariet tuffen tusschen de lipariettuffen te ma ken heeft. De witte gronden (alluviale afzettingen langs de kust) verschillen in samenstelling al naar den aard van het gesteente in het achterland; zoo is er b.v. een strook, afgezet door twee rivieren, welke hun oorprong hebben in een jong dacietgebied, die betere tabak levert dan de overige witte gronden. Deze rivieraf zettingen zijn bovendien alle vruchtbaar der dan het achterland zelf. De zwarte gronden zijn de laharafzettingen; plaat selijk echter danken zij hun ontstaan aan hydrothermale kalksteenafzettingen en zijn dan veel minder vruchtbaar. Men vindt soms twee soorten tuf boven elkaar, b.v. daciettuf op iipariettuf. Bij beplanting van hellingen, waarop deze twee lagen optreden, krijgt men „bonte" tabak. Spreker behandelde daarna nog de mi- neralogische samenstelling van de ver schillende gronden. Opmerkelijk is het voorkomen van orthiet in de lipariettuffen wat waarschijnlijk door zijn gehalte aan zeldzame aarden de oorzaak is, dat op deze gronden de z.g. topziekte niet voorkomt De daciet bleek merkwaardigerwijs perows kiet te bevatten. Het tertiair onderscheidt zich door de groote hoeveelheid daar.n voorkomende mineralen. Deze buitengewoon interessante lezing werd toegelicht met verscheidene kaarten en een groot aantal lantaarnplaatjes. RECEPTIE LEIDSCH POLITIE- MUZIEKGEZELSCHAP. NED. VEGETARIËRSBOND. Alhier is na een goed geslaagden pro- paganda-avond een afdeeling van den Nederlandschen Vegetariërshond opge richt. Het secretariaat is gevestigd bij mej. Zr. M. L. Meijer, Academisch Zieken huis, alhier. Ter gelegenheid van het derde lustrum. Ter gelegenheid van zijn 15-jarig be staan hield het Leidsch Politiemuziekge- zelschap gisteravond in den foyer van „Den Burcht" een zeer druk bezochte receptie. Onder de talloos velen, die het bestuur in de feestelijk versierde zaal kwamen complimenteeren, bevonden zich ook de burgemeester en mevrouw van de Sande Bakhuyzen. De burgemeester zeide deze gelegenheid gaarne te willen aangrijpen om andermaal uiting te geven aan zijn groote waardee- ring jegens de jubileerende vereeniging. Spr. deed zulks niet alleen als bescherm heer van een alom gunstig bekend staande vereeniging, maar ook als burgemeester en hoofd der politie, die trotsch is op het muziekgezelschap, dat terecht de trots vormt van de burgerij en gebleken is een groote aanwinst te zijn en van groote be- teekenis voor het leven in het korps. Evenais de commissaris is ook spr. ver heugd over de goede prestaties van het ge zelschap, dat steeds gelukkig is geweest in de keuze van zijn muzikale en administra tieve leiding. Spr. eindigde met het uit spreken van zijn oprechte felicitaties, waaraan hij zijn beste wenschen voor de toekomst toevoegde. De commissaris van politie, de heer R. J. Meyer gaf eveneens uiting aan de groote sympathie, welke hij de, jubilaresse toe draagt. Spr. sprak den wensch uit, dat de vereeniging een voorspoedige toekomst te gemoet gaat, tot voldoening van hen, die er hun beste krachten aan geven en tot ver hooging van den goeden naam van het Leidsch politiekorps. Als tastbaar bewijs van zijn waardeering bood spr. tenslotte een muziekstuk aan. De heer Binnenkamp, sprekende namens de donateurs en donatrices, wees erop hoe de korte tijd van voorbereiding het comité verhinderd heeft om allen te bereiken, die anders zonder twijfel gaarne hadden wil len bijdragen aan een huldeblijk. Naar schatting bedraagt het aantal dergenen, die thans een bijdrage konden schenken, slechts één derde deel van het totaal aan tal. Namens die groep bood spr een muziek instrument (een kostbare ringbas) bene vens een geldsbedrag aan, bedoeld als grondslag voor een te vormen muziekfonds, waarbij hij met groote dankbaarheid een niet onbelangrijke bijdrage van H K. H. Prinses Juliana memoreerde. Mej. Verkerk bood vervolgens namens een dames-comité het bestuur een stel pauken aan, welke mevr. van de Sande Bakhuyzen bereidwillig onthulde. Hieraan voegde mej. Verkerk nog een oorkonde toe benevens een faudraal voor de kleine trommel Daarna bood een lange rij van afgevaar digden van zustervereenlgingen gelukwen- schen en geschenken aan. Wij zagen ach tereenvolgens den hoofdinspecteur van po litie, den heer Eskens, de inspecteurs, de heeren Wijk, van der Wal, van der Ham, de Gast en Bueninck, (de heer Duval was door dienst verhinderd, terwijl de heer Weyers het bestuur schriftelijk compli menteerde) en den directeur van den Gen. Dienst voor Sociale Zaken, den heer Wijk- mans. Voorts afgevaardigden van den Bond van Leidsche Harmonie- en Fanfarekorp sen, van het muziekkorps P. C. en L., van het muziekkorps 6 R.V.A., van de Utrecht- sche Politiemuziekvereeniging, van de Har moniekapel T. en D„ van „Het Nieuwe Tooneel", van de Leidsche Chr. Harmo- nievereeniging en van „Werkmans Wils kracht" die hun gelukwenschen allen ver gezeld deden gaan van de aanbieding van fraaie bloemenmanden. Ook was er nog een bloemenhulde van de Muziekvereeni- ging „Nieuw Leven" en van den oud-com missaris van politie, den heer P. Stapel. Bovendien waren er nog zeer velen, die cadeaux van meer blijvende waarde schonken in den vorm van een muziek stuk naar keuze. Dat waren in de eerste plaats de sympathieke, grijze „Burcht- graaf", de heer A. Backer en voorts het Rotterdamsche Politie-muziekgezelschap „Hermandad", de Muziekver. Orpheus", de Leidsche Politieschietver. „Burgemees ter de Gijselaar", de afd. Leiden van den alg. Bond van Politiepersoneel in Neder land, de R.K, Politiebond afd. Leiden, de leden van verdienste, de heeren van dei- Schaft en Post, de Leidsche Politie Sport- vereeniging en de Post-harmonie. Voorts werden nog gelukwenschen aangeboden door den Chr Bond van Politie-ambtena- ren in Nederland afd. Leiden, door „Sint Cecilia" uit Voorhout, door de R.K. Zang- vereeniging „Pulchrï Studio"; door den voorzitter der 3 Octobervereeniging, den heer van der Laan, welke vereeniging een geldelijke bijdrage voor de feestviering schonk en door de Buurtver. „Eensgezind heid", welker vertegenwoordiger een ver siering voor het vaandel aanbood. Tenslotte waren nog schriftlijke felici taties ingekomen van de R.K. Muziekver. „Perosi", de Haagsche en Delftsche Politie muziekvereeniging, Warmond's Fanfare en „Trouw moet blijken" uit Lisse. Eindelijk aan 't slot gekomen van dezen stroom van sympathie-betuigingen, dankte de voorzitter van de jubileerende vereeni ging, de heer Dragt voor dit overweldigend huldebetoon. Spr. wist wel, dat het Politiemuziekge- zelschap populair is in onze stad, maar een dergelijke grootsche huldiging over treft zijn stoutste verwachtingen. Spr, gaf BINNENLAND. Voortzetting der behandeling der Leid sche begrooting. (4e Blad). Ingediend is een wetsontwerp tot stich ting van een gemengd zender-bedrijf voor den radio-omroep. (3e Blad). Wijziging der Ongevallenwet. (Binnen land, 3e Blad). Voorloopig geen voortzetting der Zui- derzee-werken; een andere koers hij Waterstaat? (Binnenland, 3e Blad). De Eerste Kamer over de Postbegrooting (Binnenland, 3e Blad). Grootsche plannen inzake een filmstad nabij Den Haag. (Binnenland, 3e Blad). Wijziging der Boterwet. (Land- en Tuin bouw, 4e Blad). Het Iandbouw-crisisfonds; voorloopig verslag der Tweede Kamer. (Land- en Tuinbouw, 4e Blad). Overleden is de schilder Simon Maris (Kunst, 3e Blad). BUITENLAND. Bezoek van Oostenrijksche ministers aan Londen. (Buitenland, 4e Blad). De moord aan de Abessynische gTens (Buitenl., 4e Blad en Tel., Ie Blad). De Britsch-Inaische wetgeving. (Buiten land, 4e Blad). de verzekering, dat het gezelschap zijm uiterste best zal doen om zich die alge- meene waardeering waardig te toonen. Aan de leden van het dames-comité en aan mevr. Bolderdijk bood spr. bloemen aan en aan de heeren Stoeke, Binnenkamp en van der Heyden, die tezamen het comité uit de donateurs vormden, een zilveren potlood met inscriptie. Zich vervolgens richtende tot den heer Bolderdijk, huldigde spr. hem voor alles, wat hij voor het gezelschap heeft gedaan. Dat ons gezelschap thans uitkomt in de superieure afdeeling, aldus spr., is te dan ken aan uw bekwaamheden en groote toewijding. Als blijk van waardeering bood spr. hem een gouden potlood met inscriptie aan onder het uitspreken van den wensch, dat de heer Bolderdijk nog vele jaren den dirigeerstok zal mogen zwaaien. De heer Bolderdijk dankte met eenige goed gekozen woorden en hoopte, dat de verstandhouding in 'de toekomst zou mo gen zijn, zooals zij in het verleden steeds geweest is. Tenslotte bood mej. Verkerk het echt paar Bolderdijk nog een fruitmand en den voorzitter een mascotte aan. Na afloop bleef men nog eenigen tijd ge zellig bijeen. De voorziter verzocht ons nog even te willen meedeelen, dat voor de uitvoering van heden- en Vrijdagavond nog slechts enkele kaarten beschikbaar zijn. LOGE „LEIDEN VOORUIT Het internationaal karakter der drankbestrijding. Door de Leidsche Loge der Int. Orde van Goede Tempelieren was in haar gebouw aan de Hoogl. Kerkkoorsteeg 7 gisteravond een openbare vergadering belegd, welke vrij goed bezet was. De heer H, Zunderman Jr. opende de bijeenkomst en heette allen welkom waarna hij in 't kort het doel van dezen avond uiteenzette n.l. meer bekend heid te geven aan het internationaal ka rakter der Orde. De spreker van dezen avond, onze stadgenoot de heer P. L. Hes- sing zeide, dat een van de punten, welke de Orde van andere drankbestrijders-orga nisaties. onderscheidt, is haar internatio naal karakter. Zij heeft namelijk over heel de wereld haar vertakkingen en is vooral in de havensteden een steun voor vele zeelieden tegen de verleidingen van den alcohol met al de gevolgen van dien. Aan de hand van een aantal voorbeel den wijst spreker er op dat ook de drank handel internationaal samenwerkt, waar tegen zijn inziens alleen internationaal strijd kan worden gevoerd Het werk hier te lande besprekende, merkte de spreker op. dat de Ned. Loge vooral in dezen tijd van moedeloosheid, nu velen het glas grijpen, de geestelijk- defecten opzoekt, ze uit de kroeg haalt en op een hooger geestelijk plan tracht te brengen met meer levensvreugde voor hen en hun gezin. Spr eindigde zijn met aandacht aange hoorde rede met een vuriee aansporing het werk der IOGT to steunen door toetre ding of anderszins, waarop ook de voorzitter in zijn slotwoord nog eens aan drong.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1