75,te Jaargang MAANDAG 21 JANUARI 1935 No. 22954 Leidsch Crisis-Comité. 0FFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. SCHEEPSVERBINDINGEN. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets, per regel. Voor zalkenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 9 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Bostchêque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week 1.0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten Ivoor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. Giro No. 188690. Verantwoording van ontvangen giften van 10 October tot en met 31 Dec. 1934. B. E. f 10.H. de G. f2.50; verkoop Julianabrlefk. Noodfonds Simavl f 24. R. v. W. f2.50; J. G. f6.—, f6—, f2.50; A. L. B. f 10; A. d. B. f 10—; Dr. J. D. t. B. f5—; B. B. f 10—; Mr. A. S. B. f30—; Mevr. R. v. G. verl. Poppenhuis f5—; Lunchtafel Rotaryclub f 84.72; V. G. f4.49; Pers. L. D. M. f 20.90; N. N. f25—; V. M. 11.29; T. B. 18.60, f 1.83: Kon. Mil. Inv.- huis f5.50, f7.40, f6.90; Prof. Dr. J. D. f 2 50, f2.50, f2.50; Dr. P. v. T. f5—; Mevr. R. F. f 1—, f 1—; Prof. Dr. C. v. d. H. f2.50, f2.50; Mr. J. S. f 2.50, f2.50; M. H. N. f 1—, f 1—; J. B. f 6—; Personeel C. en A. f 16.80, f 16.60, f 15.60; Prof. Dr G. K. f2.50, 12.50; L. Stud. Corps 1 672.50; Verg. H. en I. Middenst. f 100.108/9 coll. f689.47; 110/1 f634.29; 112/3 f 659.15; 114/5 f623.84; 116/7 1 676.13; 118 1 329.28; Verg. v. Huisvr. f 128.25, f 80.05; E. L. S. f7— AFSLUITING SCHELUWBRUG. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat op Dinsdag 22 Januari en Woensdag 23 Jan. de Scheluwbrug voor alle verkeer zal zijn afgesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. Leiden, 21 Januari 1935. ONDERWIJS-VOORSTEL. Gratis onderwijs gevraagd voor kweekelingen met akte. Door de afdeeling Leiden van den „Bond van Nederlandsche Onderwijzers" ls aan den Raad der gemeente Lelden het vol gende adres toegezonden. Handelende namens de afdeeling Leiden van den „Bond van Nederlandsche Onder wijzers", goedgekeurd bij Kon. Besluit van 16-1-'13, Staatsblad no. 9, domicilie kie zende Wasstraat 46, te Leiden, hebben ondergeteekenden de eer om naar aan leiding van de deze maand te behandelen Gemeentebegrooting voor 1935 U te ver zoeken om te willen bepalen, dat a. De onderwijzers, die zonder eenige geldelijke belooning op de scholen als kweekeling met akte werkzaam zijn en b. de onderwijzers, die als kweekeling met akte een toelage van f. 100 f. 160 per jaar ontvangen, allen vrijgesteld worden van de verplich ting om f. 50.Schoolgeld voor de hoofd akte-cursus aan de Gemeentelijke Kweek school te betalen. Het verzoek gaat vergezeld van een uitvoerige toelichting. CHR. HIST. UNIE. De candidaatstelling voor de Statenverkiezingen. De candidatenlijst der Chr. Historische Unie in den Statenkring Leiden is voor wat de eerste 10 candidaten betreft, als volgt samengesteld: 1. H. van Boeyen, Voorburg; 2. Jac. Wil brink, Leiden; 3. C. D. v. d. Vijver, Rijns burg. 4. C. v. d. Steen, Scheveningen; 5. prof. dr. J. de Zwaan, Leiden; 6. W. Boer, Bodegraven; 7. mr. J. J. R. Schmal, Voor burg; 8. mr. J. J. Schokking. Wassenaar; 9. B. Sprey, Alphen a. d. Rijn; 10. mr. J. A. de Visser, Den Haag. De kring Gouda komt met dezelfde lijst uit. GOEDKOOPE KAAS VOOR WERKLOOZEN In het Waaggebouw is heden aan 1200 daarvoor door Maatschappelijk Hulpbe toon aangewezen gezinnen tegen den prijs van slechts één dubbeltje een kilogram kaas uitgereikt. Deze kaas is door de re geering ter beschikking van de gemeen tebesturen gesteld en bleek van uitmun tende kwaliteit. Door het groot aantal ge gadigden in uurgroepen te verdeelen, werd gedrang voorkomen en had de aflevering een ordelijk en vlot verloop. o BELGIË ALS TOERISTENLAND. Naar wij vernemen, heeft Zijne Excel lentie Oh. Maskens. Gezant van België, zijn voornemen te kennen gegeven, de voordracht bij te wonen van den heer S. de Leve, lid van het Hoofdbestuur der Nederl Reis-Vereeniging. te houden op Donderdag 24 Januari a.s. In de boven zalen van Calè Rest. In den Vergulden Turk" Hef mderwerD van deze voordracht is: ..België als to»ristenland pitoreske Plaatsen en streken folklore en legenden", terwijl een schitterende collectie lichtbeel den zal worden vertoond. GEOLOGISCH MIJNBOUWKUNDIG GENOOTSCHAP. Lezing van dr. Neumann van Padang. Voor de Geologische Sectie van het Geologisch Mljnbouwkundig Genootschap hield dr. Neumann van Padang Zaterdag middag in het Geologisch Instituut alhier een lezing over „Enkele resultaten van 't vulkanologisch onderzoek ln Nederlandsch Oost Indië." Opgericht in September 1920, een jaar na de verschrikkelijke uitbarsting van de Kloet in 1919, bestaat de Vulkanologische Dienst met de daaraan verbonden vulkaan bewakingsdienst thans meer dan veertien jaar. Men bedenke, aldus spr., dat de In dische archipel honderd en drie vulkanen telt, die als actief moeten worden be schouwd. Hiervan zijn er drie en zeventig nog in historischen tijd werkzaam geweest de overige dertig verkeeren in het solfa- tarenstadlum. Bij deze laatste groep is de kans op een uitbarsting dus nog steeds aanwezig. Zoo heeft de Solfatara, een vul- kaantje in Italië, dat sedert de elfde eeuw reeds in het solfatarenstadium verkeerde, nog kort geleden weer ernstige teekenen van vulkanische werkzaamheid gegeven. Java telt dertig vulkanen, van welke nog uitbarstingen zijn te duchten. Achttien hiervan hebben in historischen tijd nog een uitbarsting gehad, terwijl twaalf in het solfatarenstadium verkeeren. Boven dien telt Java nog zes solfatarenvelden. De dichte bevolking ln aanmerking geno men, mag een vulkaan-bewakingsdienst hier zeker niet overbodig genoemd worden Het nut hiervan bleek wel zeer duidelijk bij de laatste groote uitbarsting van de Merapi in 1930. De kraterpijp mondde toen op de westelijke helling uit, zoodat aan die zijde ook het grootste gevaar te duchten viel. De vulkanologische dienst wees toen, op grond van den te verwachten loop der lavastroomen en gloedlawines een zestal dessa's aan, die ontruimd dienden te wor den. Alle zes werden inderdaad verwoest; in drie ervan had de bevolking zich even wel onwillig betoond, de streek te ver laten, en hier waren bijna alle slacht offers te betreuren, die ln totaal vielen bij deze ramp. Een uitbarsting, als die van de Kraka- tau in 1883, zou een vijfde van Java of twee derde gedeelte van Nederland heb ben verwoest, indien de vulkaan geen eiland was geweest! Daar men een vulkanische uitbarsting niet kan verhoeden, is het vanzelfsprekend dat men middelen zoekt om althans tijdig te worden gewaarschuwd. Meende men oorspronkelijk, dat een uitbarsting steeds voorafgegaan zou worden door een be langrijke stijging van de bodemcultuur, de jarenlange waarnemingen hebben dit ver moeden niet bevestigd. Meer succes had men met de seismische methode. Het bleek n.l. dat de seismogrammen van de bij de vulkanen opgestelde seismografen vóór naderende uitbarstingen steeds groote afwijkingen van de naald uit zijn even- wichtsstand vertoonden. De betrekkelijk hevige trillingen begonnen in vele geval len reeds twee a drie weken voor de eruptie. Spr. was dan ook van oordeel dat men met deze methode met vrij groote zekerheid naderende erupties kan voor spellen. Hët valt slechts te betreuren, dat de uitvoering met hooge kosten gepaard gaat. daar de aanschaf van de instrumen ten zeer kostbaar is, terwijl bovendien voor de observatie nog weer personeel noodig is. Een vijftal vulkanen op Java heeft thans echter een volledig seismisch instrumentarium. Tenslotte vermeldde spr. nog de voor uitbarsting als waarschuwingsteeken. De meeste erupties worden nl. korteren of langeren tijd van te voren, door kleinere uitbarstingen voorafgegaan. Bij vulkanen met een kratermeer vormen ook de voor uitbarstingen een groot gevaar, daar reeds direct de inhoud hiervan, het gloeiend heete water, wordt uitgeworpen. Bij de Kloei werd ln den nacht van 19 op 20 Mei 1919 40 millioen kubieke meter water uit geworpen. Door den aanleg van tunnels hoopt men in de toekomst het gevaar aanmerkelijk te verminderen. De Inhoud van dit kratermeer bedraagt thans nog „slechts" 2 millioen kub. meter. AVONDJEUGDDIENST NED. HERV. GEMEENTE. Naar wij vernemen zal met ingang van Zondag 3 Februari één maal per maand ook 's avonds in de Ned. Herv. Kerk een jeugddienst worden gehouden. Deze dienst vangt om zes uur aan. „DE PRINCEVLAG" Het ls de bedoeling van bovengenoemde vereeniging verschillende historische be zienswaardigheden, in de onmiddellijke nabijheid van Leiden onder deskundige leiding te gaan bezichtigen. Begonnen zal worden met het mausoleum •><.- o-gnies in de Nieuwp Kerk te Delft. Aangezien een en ander steeds op Zater dagmiddag zal geschieden verwacht het bestuur veel belangsteling. BEZOEK VAN DEN BISSCHOP VAN HAARLEM. Tot toediening van het H. Vormsel. Heden heeft Mgr. Aengement, bisschop van Haarlem een bezoek aan onze stad gebracht tot het toedienen van het H. Vormsel aan de vormelingen der diverse parochies hier ter stede. In de buurt van de parochie van Maria Hemelvaart en St. Joseph wapperden hedenmorgen al vroeg meerdere vlaggen met de pauselijke wimpels. In de parochie kerk, waarvan het altaar in feestgewaad was gestoken, droeg Z.H.E. de H. Mis op. De kerk was geheel gevuld. Na het op dragen der H. Mis werd door den Bisschop het M. Vormsel toegediend. Ook in de parochie OX.V. Onbevlekt ontvangen, H. Petrus en H. Leonardus vond een zelfde plechtigheid met de gebruikelijke ceremoniën plaats. DE DRANG NAAR JJBRNIEUWING. Lezing van Dr. G. W. Oberman. Vanwege den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente zullen enkele winterlezingen in de Marekerk gehouden worden. Als hoofd thema voor deze lezingen is opgegeven: „Traditie en vernieuwing". Dr. G. W. Oberman van Utrecht trad als eerste spreker in deze lezingencyclus op en sprak over „De drang naar ver nieuwing". Nadat spr. allereeerst enkele beelden gegeven heeft, waarin de hoop naar een nieuwe toekomst uitkwam, zette spr. uit een, dat er aan alle kanten een bestrij ding is van deze drang naar vernieuwing. Vele bezwaren zijn aan te voeren. Velen komen met voorbeelden uit den Bijbel en laten zich zeer pessimistisch uit. Anderen zeggen weer, dat men vra gende om vernieuwing, den menscli op den voorgrond wil plaatsen. Overschatting en hoogmoed, zeggen zij, vieren hoogtij. Weer een ander zegt: vernieuwing is veronachtzaming van wat God gesteld heeft. Uitvoerig zetté spr. nu de ordening Gods uiteen zoowel in de schepping als mede in de wereld. Duidelijk liet spr. hierbij uitkomen, dat de gevallen wereld door God toch als Zijn ■wereld wordt erkend. God laat Zijn zon opgaan over goeden en kwaden en regeert over rechtvaardigen en onrechtvaardigen. Toch rijst de vraag of de wereld zoo moet blijven als zij is. In den Bijbel zien wij dat veel en spr. wees hierbij op de profeten voor vernieuwing werd gedaan. Diep in zijn ziel wordt de mensch door Christus aan gegrepen en dan komt de vernieuwing. Christus, die het nieuwe brengt, zal het oude doen scheuren. Een voortdurende worsteling, tot op den jongsten dag, zal waar te nemen zijn tus- schen het rijk van Christus en het rijk van den satan. Midden in deze wereld heeft de kerk een ontzaglijke roeping. Zij zal hebben te prediken en voortdurend wakker te hou den den drang naar vernieuwing. Door dezen drang zuilen wij ook duide lijk onze verhouding tofden medemensch zien. Tenslotte zette spr. uiteen, dat er op verschillend terrein sprake is van drang naar vernieuwing en wel in de eerste plaats ten opzichte van het nationalisme, vervolgens van het vraagstuk van oorlog en vrede, op het terrein van de sociale en kerkelijke toestanden en tenslotte ten op zichte van het eigen hart. Vooral op dit laatste terrein wil Christus gaarne ver nieuwing aanbrengen. In een ernstige peroratie wees spr. ten slotte op Christus, als het Licht der we reld. o SPEELTUINVER. „NOORDERKWARTIER" Propaganda-feestavond. Zaterdagavond hield de Speeltuinver- eeniging „Noorderkwartier" een propa ganda-feestavond. Omstreeks kwart over acht opende met een hartelijk welkomswoord tot de aan wezigen, in het bijzonder tot de dona teurs (trices), afgevaardigden van Zuster verenigingen en van de woningbouw verenigingen „Ons Belang" en „De Goede Woning" e.a. De voorzitter memoreerde vervolgens het werk in den tuin en vroeg daarvoor meerdere belangstelling der ouders. Hierna sprak.de heer West, hoofdbe stuurder van de Ned. Unie van Speeltuin- organisaties Deze zette het nut der Speeltuinen uit maatschappelijk en cul tureel oogpunt uiteen. 90 Aangesloten speeltuinverenigingen beoogen het peil dr Jeugd lichamelijk en geestelijk op hooger niveau te brengen on der de vrij willige leiding van leidsters en leiders. De heer West besprak het terugloopen van 'het ledental in „Noorderkwartier" en achtte de crisis geen reden voor de ouders om als lid van een dergelijke jeugdver- eeniglng te bedanken. Zijn woorden wer den met applaus onderstreept. Daarna kwam als eerste nummer van het programma het dansgroepje van den tuin op het tooneel, dat onder leiding van de dames Lasschuit en Hemerik en niet muzikale begeleiding van de heeren Hering en Hemerik, eenige dansjes uit- yoerden, waarvoor zij een dankbaar applaus in ontvangst hadden te nemen. Een ensemble onder leiding van den heer Coster bracht op verdiensrtelijke wijze mu ziek ten gehoore. Daarna was de beurt aan het Haarlemsch Klein-Cabaret, dat met een mooi Volendamsch nummer zijn op treden aanving en de aanwezigen spoedig op zijn hand had door hen de refreintjes te laten meezingen. In de pauze werd een tombola gehouden waarvoor veel animo was. Na de pauze gaf het H.K.C. achtereen volgens een mooie een-acter „Op huwe lijksreis", levensliedjes en het besloot zijn succesvol optreden met gezamenlijken zang, waarmede de geheele zaal instemde. Het gezelschap Houben heeft eer van zijn werk gehad. Een gezellig bal, onder leiding van den heer Anton de Groot besloot dezen feestelijken propaganda-avond. OPLEIDINGSSCHOOL VOOR GYMNASIUM EN H.B.S. AAN DE BOOMMARKT. Ouderavond. Aan deze school is een goed bezochte Ouderavond gehouden. De Voorzitter, de heer Hokkeling, hoofd der school heette alle aanwezigen hartelijk welkom en bood, onder toelichting der oorzaken, de verontschuldigingen van het bestuur aan voor het te laat houden van deze vergadering. Na de opening werd het woord gegeven aan den secretaris voor het lezen der notulen, die, onder dankzegging, onveranderd werden goedgekeurd. Thans was aan de orde de verkiezing van vijf leden der Oudercommissie, wegens periodieke aftreding. Om de vergadering gelegenheid te geven candidaten voor de te vervullen vacatures naar voren te bren gen werd besloten eerst aan den voorzitter der Oudercommissie Prof. van der Klaauw het woord te verleenen voor het houden van een voordracht over de gedachten van het kind over het dier. Uitvoerig en duide lijk licht spreker een en ander toe aan de hand van meerdere voorbeelden en de ver schillende onderscheidingen, die hët kind tusschen de dieren maakt, zooals mooi of lëelijk, goed of slecht, prettig of onaange naam. Verduidelijkt wordt, dat en waarom iéder dier zijn plaats in de natuur heeft en dat het voor de mensch verbazend moeilijk te beoordeelen is, welke dieren men kan verdelgen, zonder het evenwicht te verbre ken, temeer, daar de mensch beschikt over verstand en de technische middelen om in de natuur in te grijpen, terwijl hij veelal nog maar weinig van de dierenwereld af weet. Spreker is van oordeel, dat kinderen bijgebracht moet worden, eerbied te heb ben voor het leven ook voor een dieren leven dat hetzelf niet het middelpunt van alles is. Na de voordracht, beantwoordt spreker, die met hartelijk applaus wordt beloond, nog den heer van Schaik, die van zijn er varingen betreffende de houding van kin deren ten opzichte van dieren vertelt. De voorzitter brengt spreker dank voor de ge houden lezing, waarna het uitgestelde punt der verkiezing aan de orde komt. Na stem ming en herstemming werden verkozen; Mevr. Ligtenberg (aftr.), Mevr. Hoekstra, de heeren Heydemann (aftr.), de heer Teljeur (aftr.) en de heer Millaard, terwijl mevr. Hoff en de heer Hekstra nog in functie blijven en de heeren v. d. Klaauw en van Rijnbach zich niet weder herkies baar stelden. In de pauze werd thee rond gediend en aan de ouders gelegenheid gegeven het werk van de kinderen te zien en met het onderwijzend personeel te spreken. Daarna had de rekening en verantwoor ding plaats van het schoolfonds. De daar toe aangezochte commissie uit de vergade ring deelt mede alles in orde te hebben be vonden, zoodat den penningmeester, onder dankzegging voor het accurate beheer, decharge werd verleend. De voorzitter deelde nog mede dit jaar een proef te zullen nemen met een school- spaarfonds voor het maken van een school reisje, terwijl bij de rondvraag uit de ver gadering stemmen opgingen den aanvang der ouderavonden op 8 1/4 uur te stellen in verband met de winkelsluiting. Verzocht wordt de aanschaffing van een school- piano te overwegen. Nadat de voorzitter nog dank had ge bracht aan de scheidende leden der Ouder commissie en aan een onderwijzeres, die de school heeft verlaten behalve wat de Fransche cursus betreft, werd de vergade ring gesloten. o De alhier tot arts bevorderde semi- artsen H. M. de la Pavia en J. R. Romeijn zijn bestemd tot reserve-officier van ge zondheid 2e kl. bij den geneeskundigen dienst der Koninklijke landmacht. De directie dö Stedelijke Lichtfa brieken heeft het bouwen van twee hoog spanningsgebouwtjes opgedragen aan H. C. Heemskerk, aannemer alhier. Voor een zeer goed bezette Schouw burg gaf de Burgerzangschool van den heer de Rook j.l. Zaterdag een tweede op voering van de kinderoperette „Prins Pauweveer"; ditmaal ten bate van de Ver eeniging ..Zuigelingenzorg". Evenals bij de eerste uitvoering was het succes ook t.hans weer groot Dr. Munk dankte aan het slot van den avond voor den steun, welke de Burger- i zangschool in dezen sympathieken vorm J aan de vereeniging 'heeft willen schenken, 1 BINNENLAND. Het beleid der regeering; voorloopt® verslag der Eerste Kamer. (3e Blad). Garantievoorschotten aan exporteurs naar Duitscbland; een wetsvoorstel inge diend. (Binnenland, 3e Blad). Het achterhouden van brievén op adver tenties; het vrijsprekend vonnis bevestig® (Rechtzaken, le Blad). Sensationeele jacht op een beschonken autobestuurder door Wassenaar, Oegst- geest, Rijnsburg en Katwijk. (Gemengd, 3e Blad). De heer Braat, oud-lid der Tweede Kamer, heeft zich aangemeld voor het lidmaatschap der N. S. B. (Laatste Berich ten, le Blad). BUITENLAND. Een memorandum van Laval inzake de Saar-vluchtelingen. Ook dezen doen een beroep op den Volkenbond. (Buitenland, le Blad). Italië en Abessinië zullen trachten het onderling eens te worden. (Buitenland, le Blad). Bulgarije verwerpt de economische rege. ling van den Volkenbond. (Buitenland, le Blad). Nieuwe wrijving tusschen China en Japan. (Buitenland,, le Blad). LEIDSCH CRISIS-COMITE. WIJ KOMEN WOENSDAG BIJ U AAN! |l(l U STELT OHS TOCH MIET TELEUR Van de hand van onzen stadgenoot dr. W. Th. Boissevain verscheen bij de Uitgeversmaatschappij „Holland" te Am sterdam een brochure, getiteld „Een chris telijke staat", bevattende een uitvoerige verhandeling over artikel 36 der Ned. Ge loofsbelijdenis, ontleend aan de politieke nalatenschap van dr. Ph. J. Hoedemaker. De reeks geschriften, waarvan deze brochure de eerste is. draagt de leuze „Heel de Kerk en heel het volk" en staat onder redactie van dr. Boissevain en dr. J. van Ham. Eerstgenoemde zal nog schrijven over de nationale en kerkelijke roeping der Ned. Herv Kerk, terwijl dr. van Ham de positie der overheidsschool in een belijdenden staat en de verhouding tusschen kunste naars en het volk zal bespreken Nog twee stadgenooten werken aan deze uitgave mede n.l dr. L. Krantz. die het vraagstuk der werkloosheid zal behandelen en de heer Leo Mens die zal schrijven over oor sprong en behandeling der psalm melodieën. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen Datum. Volw. pers. Kind. Totaal Maandag 14 Jan. 61 61 Dinsdag 15 Jan. 61 61 Woensdag 16 Jan. 63 63 Donderdag 17 Jan. 61 61 Vrijdag 18 Jan. 61 61 Zaterdag 19 Jan. 62 62 De navolgende schepen zijn morgen radiotelegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen-Radio. Alphacca, Alpherat, Alwaki, Colombia, Costa Rica, Dempo, Johan van Oldenbar- nevelt, Kota Agoeng. Kota Baroe, Kota Nopan, Kota Pinang, Kota TJandi, Marnix van St. Aldegonde, Oranje Nassau. Poelau Roebiah, Van Rensselaer, Sibajak, Volen- dm, Zeelandia. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningen-Radio bedragen de totale kosten 44 cent per woord. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningen-Radio te bereiken.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1