LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 19 Januari 1935 UIT DE RIJNSTREEK. SCHAKEN. DAMMEN. ALPHEN. Uitvoering van „Con Amore". De Chx. zangver. „Con Aniore" gat ten bate van het pl. crisiscomité ln het Nut haar derde openbare uitvoering. Bene vens tal van andere nummers, die over het geheel zeer goed werden weergegeven, was het hoofdnummer het „Welhnachts Ora torium" van H. Barth. Een niet gemakke lijke keuze had de betrekkelijk nog Jeug dige vereenlging gedaan. Uit de vertolking bleek, dat men een ernstige studie had gemaakt. Dank zij mede de eminente lei ding van den directeur, den heer Henrl Welbooren uit Lelden, werd ook dit orato rium zoowel door koor als solisten zeer zuiver en beschaafd gezongen. Als solisten werkten mede: Jo Stallinga, sopraan; Chr. v. d. Kwast, tenor; K. Hulsbos, bas en H. Zlrkzee en Relnautt, piano en orgel. Ook de solisten gaven blijk van veel talent, waarvan ons de sopraan-soliste het best voldeed. De avond werd geopend en gesloten door den heer Jac. Westmaas. Door den burge meester en den heer J. B. Samson werden woorden van warme aanbeveling gespro ken ten bate van het pl. crisiscomité. De ju de pauze géhouden verkooping van enveloppen met prijzen leverde een be drag van f. 75.op. Zoowel koor, bestuur als dirigent kunnen met veel genoegen op deze geslaagde uitvoering terugzien. Burgerlijke Stand. Geboren: Mathilda Margretha, d. van Fr. J. Binken en C. van Toor Cornells, z, van J. van Noort en M. Mooij Theo dora Antonia Geertruida, d. van C. v. d. Linden en A. C. Kuljf Cornelia Saakje d. van G. Kraan en C. Ververs Jacoba Maria, d. van J. G. Vork en C. Hooger- vorst Cornells Adrianus, z. van J. Goed hart en E. M. de Rijk Franciscus, z. van Fr. SChmal en A. G. Mol Maria Gerarda, d, van A. Bruljnes en P. Borst Jacobus Bartholomeus Antonlus, z, van J. M. Ver- degaal en J. C. Alkemade. Gehuwd: Antonlus Florentius van Enge len 22 j. en Zijtje Koopman 23 j. Jaco bus Westmaas 26 j. en Elizabeth Diewerke van Willigen 27 j Overleden: Willem Hoogeveen 57 j. Adriana Marrlgje Kooij 47 J„ echtgenoote van Christoffel Goedhart Johanna Schijff 74 j„ echtgenoote van Johannes W. Kedegeld Wilhelmina Maria Visser 65 j., echtgenoote van Dirk de Knegt. Loop der Bevolking. Ingekomen van: Haarlem: Wilhelmina Vrijlandt, huishoudster, Leliestraat 21 Amsterdam: Benjamin H. A. Nleweg, koopman, Rijnkade 10 's-Gravenhage: Gerritje Theil, echtgen. van H. P. Flem- ming, zonder beroep. Steekterweg 120 Keeuwijk: Gerardus de Jong, boeren arbeider, Steekterweg 81 Dinxperlo: Ja cobus N. Teijken en gezin, arbeider N. S., Gouwsluischeweg 69a LandsmeerMaria J. Corsel, zonder beroep, Steenstraat 113 Apeldoorn: Johannes G. Verweij, zonder beroep, Dorpstraat 113 Putten (Gld.) Keeltje J. Marijs, hulshoudster, Raadhuis straat 192 Noordwijk; kinderen Tukken, zonder beroep, Raadhuisstr. 44. Vertrokken naar: Zegwaart, Dorpstraat 29, Pokeitje Dijkstra, zonder beroep Lei den, Levendaal 108, Gerke Ademg, zonder beroep Bodegraven, Kerkstraat 71, Si mon Kuiper en gezin, visohhandelaar Voorburg, L. v. Oostenburg 32, Jantje E. van Otterloo, dienstbode Woubrugge, B. 167, Antje G. Roos, dienstbode Voor burg, Opwijkstraat 7, Hendrika C. van Diggele, winkeljuffrouw 's-Gravenhage, Goudenregenstraat 190, Obrlstina Rijne- ker, dienstbode Reeuwijk, Weth. Vente- weg H 163, Pieterje van der Kleij, dienst bode 's-Gravenhage, Tesselscheplein 32, Jan Waraven, zonder beroep. Huurverlaging. De huurprijs der huizen van de woning- bouwver. „De Nutsstichting" in het z.g. Roede dorp welke In Aug. 1933 met 75 ct. tot f. 1 is verlaagd, zal opnieuw belangrijk worden verminderd. GEMEENTERAAD. Nieuwjaarsrede van den burgemeester Na heftige discussie tot gemeente-secr. benoemd met 98 st. mr. F. A. Helm- strijd, secr. van Boskoop Tewerk stelling aan de nieuwe brug Aarkanaal. Gisteravond kwam de raad bijeen. Voor zitter burgemeester P. A. Colijn. Aanwezig alle leden. Secretaris de heer K. Salverda. De voorzitter hield de gebruikelijke Nieuw jaarsrede en wees enkele lichtpunten, le op de samenwerking tusschen den raad en B en W. waardoor de gemeentelijke huis houding in orde bleef, zonder tot afbraak van wat met zorg was opgebouwd te moe ten overgaan. Dank zij de door de regee ring genomen maatregelen, mag worden Verwacht dat de finanoieele toestand der woningbouwvereenigingen, waarbij de ge- meenteflnanciën zoo nauw betrokken zijn, niet onbelangrijk zal verbeteren, terwijl tot verdere huurverlaging zal kunnen worden overgegaan. Een totaal van 150 sterfgevallen, wijst op het zeer lage sterftecijfer van ruim 8 per 1000. De be volking welke door meerder vertrek dan vestiging verminderde met 68, steeg door tiet geboortesurplus met 384, zoodat de totale aanwas 316 bedroeg, gevende per 31 December een bevolkingscijfer van 18444. De jaarcijfers der gemeentebedrij ven geven geen reden tot paniekstemming. Liep het gasverbruik in 1933 met 9,6% terug, voor het afgeloopen jaar was dit cijfer 7,1%. Bij het electriciteitsbedrijf steeg het aantal verbruikers van 3011 op 3140. De teruggang in -de stroomafname, welke 6,7% bedroeg, is voor honderd pro cent toe te schrijven aan mindere afname voor groote industrieën. Het waterver bruik was iets hooger dan in 1933; het grondbedrijf verkocht 4120 vierk. Meter grond tot een totaal bedrag van f. 22436,-, tegenover 3487 vierk Meter voor f. 21.867,- UJ 1933. Door B. en W. werd gedurende het afgeloopen jaar vergunning verleend tot den bouw van 66 woningen, tegen 49 in 1933. Voorts wees spr. op de verlaging van den gasprijs en de belastingdruk. Ook de werkloosheid neemt eer toe dan af, verscheiden bronnen van inkomsten loo- pen terug zoodat het gemeentelijk bewind met zeer veel beleid zal moeten worden gevoerd, wij gaan het nieuwe jaar in, niet met optimisme, maar ook niet met vertwijfeling. Spr. eindigde met 't woord: „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toe komst". De nestor van den raad, de heer J. H. Rutlng, antwoordde uitvoerig. De notulen der vorige vergadering wer den aangehouden. Z.h.st. werd aangenomen het voorstel van B. en W. Inzake aankoop effecten ten behoeve van het waarborgfonds i.z. woningbouw. Bij het voorstel van B. en W. Inzake advies aan Ged. Staten tot nadere definitieve regeling van de bezol diging der ambtenaren van den burger lijken stand, zelde de heer van Kleef, dat de belooning, die een ambtenaar van den burg. stand geniet, begrepen is ln zijn loon als secretarie-ambtenaar, niet zijn instem ming heeft, gelet op de groote verantwoor delijkheid. Hij ls er tegen dat de belooning van f. 150 en f. 100 wordt gekort op de jaarwedde dier ambtenaren. Bovendien* geniet de ambtenaar, belast met de vol trekking van huwelijk, slechts f. 2, min 10% korting of f. 1.80. Hij zou gaarne ver nemen, welk bedrag ln andere gemeenten wordt uitgekeerd. De heer Boeren sloot zich hierbij aan. De voorzitter raadde aan eerst de be slissing van Ged. Staten af te wachten. De heeren Den Uijl, v. Kleef, Boeren en Rutlng zijn tegen het voorstel teft ver laging der presentiegelden. Discussie ontstond tusschen wethouder Herngreen en den heer Boeren, die had gesproken dat men Ged. Staten moet la ten zien, dat men eenige ruggegraat heeft. Als slot werd een amendement op het voorstal van B. en W. aangenomen om de post terug te brengen tot een bedrag van f. 750, met 13—4 st. Tegen stemden de heeren v. Muiswinkel, v. 't Riet en de beide wethouders. Na aanneming der be sluiten tot wijziging van de gemeente- begrooting voor 1934 en 1935 kwam aan de orde de benoeming van den gemeente secretaris. Door B. en W. waren aanbevolen als No. 1 mr. F. A. Helmstrijd, secretaris van Boskoop en No. 2 J. W. J. toe Water, hoofdambtenaar afdeellngschef ter ge meentesecretarie van Arnhem. De heer Boeren had namens de R.K. fractie liever gezien dat de aanbeveling vroeger was ontvangen. Juist met het oog op de a.s. verkiezingen had men gehoopt, dat het college van B. en W. bleef samengesteld als het nu is. Zulks voor het algemeen belang. Wij vinden 't niet goed, aldus spr., dat alle beste posten door de O. H. wor den bezet; wij hadden graag een aanbe veling van een A.R.-candidaat gezien, temeer daar er een ls, die ajgemeen ge schikt is. Spr. vreest dat men thans haken en oogenj zal krijgen. Bovendien besprak de heer Boeren de benoeming van een sollicitant uit de eigen ambtenaren, waar door misschien een opschuiving en be zuiniging mogelijk is. De heer van Kleef, had eveneens met verwondering van deze aanbeveling kennis genomen, meer daar het eigenaardig aandeed dat de aanbeve ling was onderteekend door den loco- burgemeester. Eveneens had spr. bezwaar tegen de late ontvangst. Hij wil ten nadeele der uitnemend aanbevolen ge schikte ambtenaren' niets zeggen, doch het doet ook vreemd aan dat naast de aanbeveling van nr. 1 die secretaris is als nr. 2 geen secretaris doch hoofdambte naar wordt aanbevolen, terwijl B. en W. hebben gevraagd bij voorkeur Iemand met den titel van mr. in de rechten. Boven dien stelt hij de vraag, wat de reden ls dat het eigen personeel niet in aanmer king komt. Hij stelt de vraag, of er op de eigen secretarie geen ambtenaar is die hier voor bekwaam geacht wordt. Omtrent de verschillende aangemelden heeft men in formatie genomen, doch omtrent eigen ambtenaren heeft men niets vernomen. Wat moet het niet beteekenen voor het eigen personeel, in eigen gemeente te wor den gepasseerd' Ik heb dit zelf gevoeld in 1918. Hoe men wordt gewond voor het verdere leven, door het geschacher in de politiek. In 1918 was het zoo en nu is het weer zoo! De wethoudersbenoemingen worden naar voren geschoven! Weth. Hengreen en den heer den Ouden roepen onwaar! De voorzitter tot den heer van Kleef: „men moet iemand niet op zijn ziel trappen!" De heer van Kleef: „dat doet men dan de ambtenaren!" De heer den Uijl: „men spreekt over polltieke-be- noemingen? Dit is wel eens geschied en heeft soms eenige duizenden guldens gekost! Dat een politiek-eollega gebruik maakt van haar macht, kan ik begrijpen maar men moet dit niet tever voeren". Spr. was er ook voor geweest gelegenheid te geven aan eigen ambtenaren. De heer Koren merkt op dat hij ook van het publiek heeft gehoord wat de heeren Boeren en van Kleef in het midden brengen. De voorzitter merkte den heer Boeren op. dat de politieke kunst hier geen moge lijkheden heeft, zooals door dezen in te- genovergestelden zin was gezegd. Er zijn verkeerde conclusies getrokken. De aanbe- volene die nr. 1 is gesteld, is een man wiens reputatie algemeen in het land er kend. Men heeft den secretaris bij het college van B. en W. betrokken. Men heeft zich geuit dat men maar weer een A.R. had moeten nemen. Tot den heer Boeren: „conclusies moeten geen verdachtmaking worden! Ik sta buiten de partijen. Men heeft nu in het leven eenmaal beter en best. Nr. 2 ls bovendien de richting der minderen toegedaan en zal binnenkort tot dokter ln de rechten promoveeren. Onze gemeente gelet op de thans heerschende omstandigheden heeft recht op den besten man, die ieder moment van alle zaken op de hoogte is. Aanstelling van iemand uVt eigen personeel geeft geen bezuiniging. Tenslotte gaf spr; ln overweging van elke politieke beschouwing af te zien. Wat de opmerking over de onderteekentng betreft dat kwam door zijn afwezigheid naar het Saargefoied; over dergelijke kleinigheden moet men niet direct allerlei oorzaken zoeken. De heer Boeren zei geen verdachtmaking te hebben willen maken; doch blijft er bij dat den A.R, deze functie toekomt. De heer Verdonk gaf de verzekering dat in de C.H. fractie niet is gezinspeeld op de a.s. verkiezingen. Dit dubbeltal is geen poli tieke voordracht; nu vindt het hoogst onaangenaam, als men veronderstellingen gaat maken. Nr. 1 der voordracht mr. Helmstrijd werd dan na verdere discussie met 98 st. gekozen. Nr. 2 der voordracht kreeg geen enkele stem, doch de heer A. Veenhuijsen, ambtenaar ter secretarie alhier, behooren- de tot de A.R., 8 st. Zonder stemming werden aangenomen de voorstellen van B. en W. om hooger cre- dlet toe te staan voor boordvoorziening van de Ziende; de heer A. v. Hoorn werd benoemd tot agent der arbeidsbemidde ling. Rondvraag. De heer Rutlng had lie ver gezien dat de carosserie voor de nieuwe auto der water- en Uchtbedrijven was ge leverd door een wagenmaker in eigen ge meente. Weth. Herngreen: de auto is geleverd aan den laagste inschrijvers n.l. garage D. v. Gorkum alhier, doch het zou moeilijk zijn geweest om ook de z.g. bak, schilder werk, enz. aan Ingezetenen uit te besteden. De heer Rutlng: ik had gehoopt, dat u aan den kleinen middenstand had ge dacht. Na diverse besprekingen deed de voor zitter nog een belangrijke mededeeling nl. dat het na overleg met Prov. Staten en het Dep. van Sociale Zaken mogelijk zal zijn, dat voor het door Prov. Staten aanbe steedde werk n.l. het maken van opritten voor de nieuwe brug over het Aarkanaal, via de arbeidsbeurs verschillende arbeiders tewerk zullen kunnen worden gesteld. Hierop volgde sluiting. Aan het politiebureau Jullanastraat zijn inlichtingen te bekomen omtrent een onbeheerd gevonden damesrijwiel. In de vacature van den heer L. Spreij als voorzitter van Uitbouw der N. H. Kerk, die wegens drukke werkzaamheden heeft bedankt, werd voorzien door de benoeming van den penningmeester den heer P. Smits. Tot penningmeester werd benoemd de heer J. G. Hoogteyling. Gevonden: 1 busje Maggi; 1 beursje met inhoud; 1 portemonnaié met Inhoud; 1 belastingplaatje; 1 Zuidwester. Inlich tingen politiebureau. De door de Geref. Jeugdvereenlgin- gen in Den Hoorn gehouden bazaar ten bate van het orgelfonds is schitterend ge slaagd. De netto-opbrengst bedraagt plm. f. 165. Naar wij vernemen is het aantal 'leden van de Chr. Mlddenstandsvereeni- glng reeds toegenomen tot 70. De heer W. Frenkel, assistent bij de Rijksbelastingen alhier, wordt op zijn ver zoek met ingang van 1 Februari a.s. in gelijke functie overgeplaatst naar Utrecht. Door de politie te Rotterdam werd naar hier op transport gesteld een min derjarige verpleegde van de Martha- Stiohting alhier, die deze inrichting op heimelijke wijze had verlaten en aan het passagieren was gegaan. Onze plaatsgenoot J. de Jong, slaagde aan het A.S.S.O. instituut te Arnhem voor het diploma boekhouden. Bij de te Rotterdam gehouden exa mens stenografie slaagde o.a. onze plaats- genoote mej. W. Joha; te Den Haag slaag den voor typen onze1 plaatsgenooten mej. Pop Lam en de heeren M. Stapper en F. Vellekoop, allen opgeleid aan de inrichting van den heer G. Klok, alhier. RECLAME. 3818 OAOUÜXSCH WEteetlffCMT BODEGRAVEN. Aanrijding. Op den Goudschen weg stak een fiet sende jongen den weg over zonder de hand uit te steken om richting aan te ge ven. Hij werd door een achter hem rijden de auto gegrepen en met fiets en al in den wegkant geslingerd. Hevig bloedend uit een gapende hoofdwonde werd hij op genomen en bij een boer in de omgeving binnengedragen, waar de wonde behan deld werd. Zilveren jubileum van den heer Van Rijswijk. De arb.-rangeerder C. van Rijswijk her dacht zijn zilveren jubileum bij de Ned. Spoorwegen. Daar de jubilaris van een huldiging na mens de directie op het station had afge zien was hij 's morgens naar Utrecht ver trokken, waar hij op het Inspectie-bureau der Ned. Spoorwegen werd ontvangen. Onder een hartelijke toespraak ontving de jubilaris van den Inspecteur het ge bruikelijke geschenk onder couvert met de jubileum-oorkonde voor 25 jaren trouwen dienst. Op het station nam de stationschef, de heer Veen het woord, die in zeer hartelijke bewoordingen den heer Rijswijk met zijn 25-jarlg Jubileum gelukwenschte en hem als blijk van waardeering van het sta- tionspersoneel een mooie vulpen aanbood; diep onder den indruk dankte de jubilaris. Te zijnen huize ontving de heer Rijswijk nog veel blijken van belangstelling. De heer B. uit de Kerkstraat slaag de er in een jongen, die aan het spelen was op een hoop steenen langs den Rijn oever en die ln het water was gevallen, te redden. Op 14 Februari e.k. zal in de Ned. Herv. Kerk de door den Geref. Zendings- bond uit te zenden zendeling, de heer Pol, door ds. Kruishoop uit Ermelo worden In gezegend tot zijn dienstwerk. Men ver wacht daarvoor groote belangstelling. In de Geref. Kerk trad, dank zij de restauratie der Hervormde, voor de Ver. tot Chr. verzorging van Krankzinnigen op ds. H. Drent, em, predikant, oud-geeste lijk verzorger van de stichtingen te Zuid- laren en te Wolfhezen. De belangstelling was niet groot, doch de mededeelingen, die door den spreker gedaan werden over het geestelijk werk onder de geesteszieken waren interessant en getuigden van groo- ten zegen op dit werk. Ten slotte werd door den spreker een collecte gehouden voor de vereenlging. In het Parochiehuis is opgericht een organisatie van Kruisklnderen, waartoe waren uitgenoodigd de leerlingen van de hoogere klassen der R.-K. scholen. De or ganisatie gaat uit van de Graalwacht. Onder leiding van de dames B. Stolwijk en M. Kuipers zullen een tweetal afdeelin- gen worden gesticht voor reidansen en voormuziek. KOUDEKERK. Jaarvergadering Eieren-veiling. Ten huize van den heer T. de Bruin werd de algemeene jaarvergadering der „Eieren-velling Koudekerk-Rijndijk" ge houden. Nadat door den heer J. Mostert deze ver gadering was geopend en de notulen waren goedgekeurd werd door den secre taris een kort jaarverslag uitgebracht. Hieruit kon men constateeren, dat er in het afgeloopen jaar zijn geveild 217.192 eieren, 1244 pond boter, en 6826 pond kaas, en kippen, hanen, konijnen, fruit enz. tot een drag van f. 9033.17. Het verslag van den penningmeester sloot met een kassaldo van 77 cent. Tot het nazien der boeken en bescheiden werden benoemd de,heeren J. E. Goedhart en P. van Kempen, die alles in de beste orde be vonden, waarna den penningmeester décharge werd verleend. Van de aftredende bestuursleden, de heeren H. J. Borst en Joh. Hoogeboom, werd eerstgenoemde herkozen, de heer Hoogeboom stelde zich niet herkiesbaar. Ook de heer Jac. Verbree, die een vijftal jaren de functie van afslager heeft be kleed, .bedankte als bestuurslid, in zijn plaaAs werd gekozen de heer J. Wille JS'. Tot leden der kascommissie voor het eerste half jaar 1935 werden benoemd de heeren A. Zuidwijk en W. Schellingertiout. Daar de voorzitter als zoodanig niet meer in aanmerking wensehte te komen werd benoemd als voorzitter de heer G. Dorre- paal Gzn., de heer H. J. Borst zal als secre taris-penningmeester aftreden. o NIEUWVEEN. Loop der bevolking. Gevestigd: D. Goudriaan uit Groot- ammers J. G. Bosman uit Amsterdam P. M. Olsthoven uit Den Haag H. J. Schouten uit Den Haag M. C. Baart- mans uit Bergen M. W. C. Alberse uit Bergen J. Spring uit Bergen H. J. Hagenkam.p uit Bergen G. A. de Jong uit Bergen J. A. Acda uit Alkmaar. Vertrokken: A. Freijee en gezin naar Ter Aar J. v. Harten naar Haarlem N. H. Kooistra naar Nieuwer-Amstel G. J. Stouten naar Den Haag L. C. Mesman naar Alphen a. d. Rijn D. Twaalfhoven naar Nieuwkoop M. M. J. Speet naar 's Hertogenbosch ,1Bezuijen n. Leiden. Burgerlijke Stand. Geboren: Janke Maatje, d. van K. Knobbe en M. Meima Johanna Petro- nella Maria, d. van G. C. van der Weijden en M. A. B. Rekelhof. TER AAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia Anna Maria, d. v. C. Lek en A. A. v. d. Pouw Kraan. Gehuwd: B. v. Egmond 43 j. en J. Jan sen 30 j. G. J. Bosman 25 j. en M. Th. Wildenburg 22 j. J. P. v. Rijn 25 j. en J. G. Wildenburg 24 j. Loop der Bevolking. Vertrokken: J. P. van Rijn n. Leiden J. G. Wildenburg n. Leiden. De op het gemeentehuis gedeponeer de bus ten bate van de Ned. Herv. Armen, heeft over 1934 plm. f. 12 opgeleverd. De oplossing van het probleem van Bett- mann is 1 Pb6. Er dreigt nu Lg3t en Pc8t. Na Tel volgt Lc6, na Tdl volgt Ld5 enz. De oplossing van het probleem van Golubeff is 1 Pe4. Er dreigt Pdf4. Dit volgt ook na Ke2. Na Td5: komt La6t, na Dd8: kan De3:t. D. PRZEPIORKA. Tournooi TeplitzSchönau 1922. le prijs. Wit begint en geeft mat ln drie zetten. Wit: Kal, Db2, Lg2, Pdl en e3, pi e2 en e4. Zwart: Kei, Tf7, Pf8 en g7, pi a5, d5, e6 en e7. Uit het gehouden tournooi te Dusseldorf is deze partij. Elm Kieninger 1. e4 c5 2. Pf3 Pf6 3. Pc3 d5 4. ed5: Pd5: 5. Lc4 e6 Siciliaansch. Beter was 3 e5 voor wil. Wit kiest een rustiger weg. 6. 0—0 Pc3: 7. bc3: Le7 8. d4 0—0 9. Pe5 Pd7 10. f4 Pb6 11. Le2 Dcr/ 12. Khl cd4: 13. Dd4: Lf6 Wit gaat nu op aanval spelen. 14. Ld3 Td« 15. De4 g6 16. c4 Lg7 17. La3 Pd7 Zwart is verlegen, hoe de aanval het beste af te slaan. 18. Tael Pf6 19. Df3 Ld7 20. Dh3 Le8 20. Dh3 Le8 21. Te3 Pd7 Dit lijkt niet goed. 22. Le7 Tc8 23. Pg4 h5 Pg4 was niet mogelijk als het zwarte paard nog op f6 stond. Nu moet h5 wel. 24. Pf2 Pf6 Weer een paardzet van zwart. 25. Lf6: Lf6: 26. Pe4 Lg7 27. Pg5 Db6 28. Tfel Dd4 Dit is echter fout en wit maakt hiervan gebruik. Td8 moest geschieden. 29. Lg6: Tc6 Na fg6: volgde De6:t, De8:, Te8:, Te8:, Te8:, Te8:, Lf8, Tf8:t en Pe6t. 30. Lh7t Kf8 31. Te6: fe6: 32. Pe6:t Te6: 33. De6: Df6 34. Dg8t mat. Dr. P FEENSTRA KUIPER. Alle correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan het Bureau van ons Blad of aan den Red. C. DE NIE, Stortenbekerstraat 176, 's-Gravenhage. Probleem no. 1054. E. VAN E. Zwart 5 sch. op: 3, 5, 8, 13, 18, dam op 2 en 42. Zwart. 1 2 8 4 6 46 47 48 49 60 Wit. Wit: 10 sch. op: 14, 16, 24, 27, 28, 35, 39, 43, 44, en 50. Probleemwedstrijd. In de volgende maand beginnen we met een probleemwedstrijd uitsluitend voor abonné's; ook zij kunnen deelnemen die tijdens den wedstrijd abonné geworden zijn. Door de Directie van het „L. D." zul len weer drie prijzen beschikbaar gesteld worden bestaande uit damwerk, kunst voorwerp, medaille of beker naar keuze. Bij aanvang zal het een en ander nog nader worden omschreven; voor ongepu bliceerde problemen houden we ons aan bevolen. Vervolg remisepartij. 8e zet wit 3430, zwart 1420; 9. 30— 25, 1014; 10. 2722, 18 x 27; wit ZOU 47 ep 41 kunnen spelen, doch dan sloot hij 46 op en verhinderde deze schijf zijn wer» king te doen, hoewel zulks nog niet ver« eischt wordt. Wanneer zwart ln het ver< volg mocht noodig oordeelen om met 24 af te ruilen naar 29 zou wit met schijf 38 niet kunnen afruilen wanneer hem dit te pas kwam, wat aangaat schijf 46, deze be hoort wit ook niet te spelen om zwart geen gelegenheid te geven om met 26 op 46 dam te worden. Er blijft dan geen an dere keus over, of met 40 op 34 of 2722, Op 4034 te spelen keur ik niet goed, daar zwart met 24 op 29 zou kunnen schuiven en door middel van dit moorden de schijf 45 (het tientje) van zijn plaats zou kun nen krijgen. Dit zou voor wit niet anders zijn dan het steunpunt van den rechter vleugel van zijn spel te verzwakken, daar hij geen schijf op 50 hebbende alsdan zijn ongedekte ruit 45 niet kan dekken. Deze proeve zal zulks nader bevestigen als wij bij het einde van het spel zien zullen, dat wit ook door middel van zijn schijf 45 de remise volbrengt (alius v. E.) De belangstellende lezer zal bemerken dat in dit gedeelte de theorie van de cen trumopening een aanvang heeft genomen het zijn dan ook de Haas en Battefeld die op den aanval van den zwakken vleugel, ln bovenstaande reeds aangetoond door v. E., hebben voortgebouwd en meer uit gebreid het zwakke punt 45 en 50 ln de centrum-opening in „Het Damspel" ont leed hebben, Voor hen die de historie en ontwikkeling van het spel willen onder zoeken zal het duidelijk zijn dat, voorna melijk hier in Holland, het bewuste tien tje van van E. aanleiding is geweest tot een theoretische en practische studie van de centrumopening. Wit 11. 31—22, 12—17; 12. 36—31, 17— 21; 13. 31—27, 8—12; 14. 33—29, 24 x 33; 15. 38 x 18, 12 x 23; 16. 42—38. Wit bemerkende dat zwart met drie zijner schijven, 16, 21 en 26, niets ver richten kan, begrijpt dat de toeleg van zwart zal zijn, om 7 naar 17 te brengen, met oogmerk om alsdan, in vergelding van het bedwang waarin wit, die zes schijven van zwart, 6, 11, 16, 17, 21 en 26 voor als nu zou kunnen houden, door middel van die zes schijven ook zes schijven van wit, 22, 27, 28, 32, 37 en 46, werkloos te zetten. In dit vooruitzicht ontdekt zich nu het geheim van hetgeen wij in wit afgekeurd zouden hebben zoo hij 47 of 41 gespeeld had, in de onderstelling dat zwart met 7 op 17 zal geraken niet zes schijven tegen zes schijven, maar zwart zou de zes zijner ge melde. zeven schijven van wit belemmeren. (Wordt vervolgd.) S—2

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 7