75*te Jaargang ZATERDAG 19 JANUARI 1935 No. 22953 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ots. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bi) maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postreebt. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordemdsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Bostchêque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER blaaen EERSTE BLAD. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR OPENBARE LAGERE SCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter kennis van belangheb benden lo. dat tot het doen inschrijven van leerlingen voor de toelating, met Maart a s., tot de openbare lagere scholen op het Schuttersveld, aan dc Duivcnbodestraat, aan de Haverstraat, aan de Paul Kruger- straat, aan den Zuidsingel, aan de Medu sastraat en aan de Vrouwenkerksteeg, ge legenheid zal worden gegeven aan die scholen tot en met 16 Februari e.k., dage lijks van des voormiddags half negen tot negen uur en op Maandag, Dinsdag, Don derdag en Vrijdag bovendien van half twee tot twee uren des namiddags; 2o. dat bij de inschrijving het bewijs van geboorte-inschrijving moet worden getoond: 3o dat de kinderen vóór 1 April a.s. den leeftijd van zes jaar moeten hebben be reikt. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, den 19en Januari 1935. 5088 INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE BEWAARSCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter kennis van belangheb benden, dat aan de Openbare Bewaar scholen in de Gortestraat, aan de Atjehstraat en aan het Elisabethshof tot en met 16 Februari e.k. gelegenheid bestaat tot het doen inschrijven van leer lingen en wel des voormiddags van ktfart vóór negen tot half tien en uitgezon derd Woensdags en Zaterdags des na middags van kwart vóór twee tot kwart na twee uur. De kinderen moeten op 1 Maart a.s. den leeftijd van 4 jaar hebben bereikt. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris Leiden, 19 Januari 1935. 5089 Dr. J. C. M. TIMMERMANS t LUSTRUMVIERING L. S. C. De Lustrumcommissie heeft onder de leden en oud-leden van het Leidsch Stu denten-Corps een prijsvraag uitgeschre ven voor het teekenen van een reclame plaat. Hierop moeten de woorden „Lustrum, Lelden, Landjuweel en Vos Reinaerde" voorkomen. Bovendien moet het onderwerp van de teekenlng betrekking hebben op het landjuweel en het tooneelstuk van den Vos Reinaerde. De inzending sluit 1 Maart. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Maandag a.s. gaan voor onze stadge- nooten Denijs van der Blom en Petronella Margaretha Wagenaar, wonende Sint Ste venshof Nr. 3 de gouden bruidsdagen in, terwijl zij 4 Februari hét feit hopen te herdenken, dat zij voor 50 jaar in den echt worden verbonden. Uit hun huwelijk werden vier kinderen geboren, die op hun beurt weer 16 nakomelingen bezitten. De bruidegom was behoudens een korte onderbreking gedurende 45 jaar werkzaam als bakker bij de N.V. Stoombroodfabriek „De Vereeniging" voorheen Koole en Ni- cola. Ongeveer tien jaar geleden moest hij zijn werkkring neerleggen en werd hij in het genot van een pensioentje gesteld. De tijdsomstandigheden hebben ook deze „in komsten" niet ongerept gelaten, zoodat de weelde in het kleine huisje niet thuis is. Gelukkig zijn belden ondanks hun 79 Jaren nog goed gezond en stellen zij aan het leven geen" al te hooge eischen. Mogen zij nog eenige goede jaren voor elkaar gespaard blijven. MINISTERIEEL BEZOEK. Aan het Kon. Militair Invalidenhuis. Gisteren heeft de minister van defensie, Zijne Excellentie mr. Deckers, vergezeld van zijn adjudant ten bezoek gebracht aan het Kon. Militair Invalidenhuis aan den Hooge Rijndijk alhier. De hooge gast werd ontvangen en rond geleid door den voorzitter van het bestuur, jhr. Six en den commandant, den heer J. H. van Waveren. Z. Ex. bezichtigde het geheele gebouw en informeerde belang stellend naar de behandehng en gezond heid der verpleegden. Na een bezoek van ongeveer 2 uur keerde Z. E. naar de Residentie terug. Wijlen dr. Timmermans. Nauwelijks een halfjaar nadat hij zijn praktijk, welke hij gedurende bijna 40 jaar hier ter stede met groote toewijding voor zijn patiënten heeft waargenomen, heeft neergelegd, is te zijnen huize in Oegst- geest in den ouderdom van 67 jaar over leden de heer dr. J. C. M. Timmermans. Nog duidelijk ligt in de herinnering het 40-jarig Jubileum van dr. Timmermans als arts op 3 Februari 1934, waarbij hem van velerlei zijden bewijzen van erkente lijkheid gebracht zijn. Dr. J. C. M. Timmermans was na zijn bevordering tot arts aan de Leidsche Universiteit, gedurende enkele jaren werkzaam bij wijlen prof. Iterson. Hij promoveerde tot doctor in de genees kunde op proefschrift, getiteld „Bijdrage tot de chirurgie der lever en der gal- wegen" op 26 Febr. 1897, waarna hij zich korten tijd later hier ter stede vestigde als huisarts. Vol toewijding waren steeds zijn zorgen voor zijn talrijke particuliere en fondspatiënten. Bovendien vond dr. Timmermans tijd, lust en gelegenheid zich op verschillend maatschappelijk terrein verdienstelijk te maken. Vele jaren was hij leider der cursussen in E H B. O. van het Ned. Roode Kruis, afd. Leiden, waarvan hij ook het voor zitterschap bekleedde. Zijn groote ver dienste als zoodanig werden erkend door de onderscheiding, welke hem door den voorzitter van het hoofdbestuur .wijlen Z K.H. Prins Hendrik werd verleend. Dr. Timmermans fungeerde voorts als voor zitter der voormalige commissie, belast met het afnemen van het examen der ver pleegsters van het Academisch Zieken huis: ook had hij zitting in den kerkeraad der Waalsche Gemeente. Tevens wa* hij sedert vele jaren regent van het Pleter Loridanshofie aan de Oude Varkenmarkt en van het Jean Michielshofie aan Di-- terskerkstraat. Ten tijde van het Hospital Wallon gaf hij onderricht aan de ver pleegsters dier inrichting. Tenslotte was hij in vroeger jaren nog voorzitter van het college van commissa rissen der Maatschappij voor Toonkunst. Het stoffelijk overschat van dr. Tim mermans zal as. Dinsdag om 12 uur in allen eenvoud op „Rhijnhof" worden ter- aarde-besteld. DE LOONSVERLAGING BIJ DE N.Z.H. De Noord-Zuid-Holl. Tramweg Mij. kreeg van den minister machtiging tot invoe ring van een 10 pCts. loonsverlaging, met een toeslag van 5 pCt. gedurende 3 weken. In een extra dienstorder deelt de directie naar aanleiding van deze verlaging nog mede, dat eenzelfde percentage toegepast zal worden op de vaststelling van het „ge waardeerd loon in dienstkleeding, zoodat de betrekkelijke bezoldigingen, wat het geldelijke deel betreft, eenigszins gunstiger worden. De huren der dienstwoningen wor den in verband met de loonsverlaging dienovereenkomstig verlaagd. De huren der overige woningen, die door personeel bewoond worden, zullen met 10 pCt. wor den verlaagd. De verlaging van 10 pCt. wordt ook toe gepast op persoonlijke toelagen, vergoe ding der conducteurs voor dienst doen als wagenvoerder, toekenning van wagenvoer- dersloon aan een conducteur hij riekt- vergoeding voor „thuisdiensten", vergoe ding voor dienst doen in een hoogere be zoldigde betrekking, enz R.K. JEUGDBEWEGING. Gisteravond is de Oud-Hollandsche Kermis ten bate van de R.K. Jeugdbewe ging in het St. Antonius Clubhuis in de Hazewmdsteeg door Pastoor Schmitz, met een toepasselijk woord geccend. Al snoedie heerschte in de gezellig in- gc-Vhte za'.en een prettige stemming en werd van de verschillende kermisattracties een zeer druk gebruik gemaakt De eerste avond was een groot succes. DE AMBACHTSSCHOOL. Naar ons gemeld wordt, bestaatrer we der gelegenheid voor inschrijving van nieuwe leerlingen. Jongens, die in Maart van dit jaar den leeftijd van 12 Jaren hebben bereikt, kunnen tot de school wor den toegelaten. De opleiding voor de vak ken, genoemd in de advertentie, duurt drie Jaren, waarna aan de leerlingen een diploma kan worden uitgereikt. Het schoolgeld wordt berekend naar het zuiver gezinsinkomen. Wij raden een ieder die belang stelt in of belang heeft bij dit onderwijs, aan, zich met den directeur der school in verbinding te stellen, die gaarne alle gewenschte inlichtingen ver strekt. HERVORMDE JONGEREN ORGANISATIE De jaarvergadering. Onder leiding van den voorzitter, den heer Zandee, is de jaarvergadering van de Hervormde Jongeren Organisatie ge houden. Uit de jaarverslagen bleek, dat ondanks de inzinking die de groote bestuursveran- dering medebracht, het afgeloopen Jaar een gezegend jaar voor de organisatie is geweest. Behalve in de breedte is de kern van trouwe H.J.O.'ers ook in de diepte gegroeid. Mej. B. van Nes, die gerulmen tijd met al haar krachten de H. J. O. heeft ge diend, heeft in deze bijeenkomst in ver band met haar vertrek naar Frankrijk, dat hedenmiddag plaats had, afscheid genomen. Na het zingen van het H.J.O.-hed werd de samenkomst door mej. van Nes op ge bruikelijke wijze gesloten. LEIDSCHE MAATSCHAPPIJ TER VOOR KOMING VAN VERVAL TOT ARMOEDE. Jaarlijksche algemeene vergadering. Onder voorzitterschap van mr. P. A. Pijnacker Hordijk had de algemeene ver gadering van de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid ter voorkoming van verval tot armoede in „In den Vergulden Turk" plaats. Behalve het hoofdbestuur waren aanwezig de burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, de wethouder van sociale zaken, mr. A. J. Romijn, de directeur van de Gemeentelijke Hulpbank tevens bestuurslid van de Stichting „Leidsch Borgstellingsfonds", de heer P. A. van Aggelen, en eenige leden. De voorzitter opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen, speciaal tot de aanwezige autoriteiten, wier aanwezigheid hier op zeer hoogen prijs wordt gesteld. Hierna las de secretaris de notulen, die ongewijzigd werden goedgekeurd. Namens de kascommissie bracht mr. Brièt verslag uit, dat alles in de beste orde was aangetroffen en de commissie gaarne tot décharge adviseerde, waartoe de vergadering besloot. De voorzitter dank te de penningmeesteresse hartelijk voor al het werk, dat zij weer in het afgeloopen jaar had gedaan. De aftredende hoofdbestuursleden, mr. P. A. Pijnacker Hordijk, prof. dr. J. A. J. Barge en de heer F. H. Sobels werden bij acclamatie hekozen. Hierna bracht de secretaris zijn jaar verslag uit, waaraan wij het volgende ontleenen: Met diep leedwezen herdenken wij het overlijden van onze beschermvrouwe H. M. de Koningin-Moeder. Onze Maatschappij heeft weer een werk zaam jaar achter den rug, onder den in vloed van de economische crisis, die nog onverzwakt geheerscht heeft. In vele gevallen mocht de Maatschappij weer het vertrouwen ondervinden van H. M de Koningin, die advies vroeg over ver zoekschriften van Leidenaars. Wanneer door H. M. de Koningin een gift werd gegeven, belastte het hoofdbe stuur zich meestal met de uitkeering. De maatschappij ontving een legaat van f. 5000 van wed. Van WijkSchalij, welk legaat dankbaar aanvaard werd. Aan giften werd in het afgeloopen jaar ontvangen f.1076 50 (vorig jaar f 1319.59). Aan rente werd verworven f 5309 84 (vo rig jaar f. 5371.55). terwijl het netto pro venu van de Leidsche Hulpbank bedroeg f. 724.87 (vorig jaar f 443.30). Voor kosten van onderwijs (schoolgeld, leermiddelen examengelden enz.i werd een bedrag van f. 94.14 besteed (vorig jaar f 175.901 Aan den Gemeentelijken Geneeskundi gen en Gezondheidsdienst werd voor me dische hulp een bedrag van f. 17 50 (vorig jaar f.90) uitgegeven. De medewerkers ontvingen voor de bij hen ingedeelde ge zinnen een bedrag van f 8006.86 (vorig jaar f. 7553.99). De onkosten voor bodeloon, drukwerk, advertentiën, administratiekosten enz. be droeg f. 710.97 (vorig jaar f.803). Uit het Kuiperfonds werd aan „Pauvres Honteux" f. 5065 uitgekeerd (vorig jaar f. 4605.50). Met betrekking tot de werkzaamheden van de Hulpbank der Leidsche Maatschap pij wordt het volgende betoogd: In het afgeloopen jaar liep het bedrag der uitstaande leeningen weer iets terug. Bedroeg het saldo op 1 Januari 1933 van verstrekte leeningen f. 34017.75, op 1 Ja nuari 1934 bedroeg dit f. 30.237.09. Tot vol doening strekt het steeds, dat vele men- schen aan kleine credieten op voordeelige voorwaarden kunnen geholpen worden. Speciaal in dezen tijd, waarin op alle mo gelijke manieren de woekerbestrijding ter hand genomen wordt, bewijst de Leidsche Hulpbank zulke goede diensten. Waar het uitstaande bedrag kleiner werd. heeft het bestuur aan de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid f. 5000 op het geleende kapitaal teruggestort, dat thans f40.000 bedraagt. Bij de rondvraag nam allereerst de bur gemeester het woord om de Maatschappij hartelijk te danken voor de medewerking, die zij verleent heeft bij de ultdeeling van de kerstgaven, die door de Dagbladpers te zijner beschikking waren gesteld. De orga nisatie van de verdeeling en de verdeeling waren zeer vlug en naar wensch verloo- pen, wat spr gebleken was uit de vele brieven, die hij gekregen had. Spr. had dan ook deze vergadering als een dank bare gelegenheid aangegrepen om zijn dank mondeling nog eens te betuigen, Mr. Romijn, sprekende namens het Cri siscomité bracht den dank van deze in stelling over voor de prettige samenwer king. die steeds met de Maatschappij van Weldadigheid plaats had. Hij was zeer er kentelijk voor het feit, dat het bestuur steeds klaar stond om over gevallen te overleggen om door deze samenwerking tot. een vruchtbaar resultaat te komen. Waar spr. vernomen had, dat de voor zitter spoedig als zoodanig zou aftreden, wilde hij daarover zijn spijt betuigen. De autoriteit en het gezag van den voorzitter hadden steeds een speciaal stempel op de maatschappij gedrukt. Hij hoopte dan ook dat de voorzitter nog eens op zijn besluit zou terugkomen. De voorzitter dankte beide sprekers af zonderlijk voor de hartelijke woorden, tot de Maatschappij gericht en mr. Romijn SDeciaal voor de persoonlijke woorden. Nadat de heer Zitman nog enkele in lichtingen gevraagd had, sloot de voor zitter de vergadering met een woord van dank tot de aanwezigen. DIëS DER UNIVERSITEIT. Op 8 Februari a„s. Evenals de vorige jaren heeft de onmo gelijkheid om bij de rectorale oratie, welke op 8 Februari in het groot-auditorium der Leidsche Universiteit zal worden gehou den, aan alle belangstellen een plaats te geven, den Academischen Senaat genood zaakt een regeling te treffen, waarbij slechts zij, die voorzien van een persoon lijke toegangskaart, zullen worden toe gelaten. De uitnoodigingen aan hen die daar voor in de eerste plaats in aanmerking komen zijn verzonden. Het spreekt vanzelf dat met bij den prosecretaris van den Senaat (prof. dr. N. J. Krom, Witte Singel 18, Leiden) inkomende aanvragen om een toegangskaart voor niet genoodigden, zoo veel mogelijk rekening zal worden gehou den. maar de geringe ruimte In het groot auditorium verbiedt ten deze al te opti mistisch te zijn. Wat de studenten betreft, zijn maat regelen getroffen, opdat de leden van het Leidsch Studentencorps, van de V.V.S.L., van de Unitas Stud. Lugd. Bat., van Sanctus Augustinus, van de Indologen- vereeniging en van de Soc. Stud. Ref. bij de besturen dier corporaties kaarten kun nen verkrijgen, voorzoover de voorraad strekt. Niet bij een dier corporaties aangeslo ten studenten kunnen op vertoon van hun inschrijvingsbiljet een toegangskaart ver krijgen bij het Bureau voor Inlichtingen en Inschrijvingen der Rijksuniversiteit Academiegebouw .boven), eveneens voor zoover de voorraad strekt. VEREENIGING TOT IJSBESTRIJDING. Zooals destijds gemeld, is d.d. 16 Nov. j.l. op initiatief van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland te Lei den opgericht de Vereeniging tot Ijsbe- strijding te Leiden. Het doel der Vereeniging is in de statu ten omschreven als volgt: „De vereeniging stelt zich ten doel de ijsbestrijding op de waterwegen in het district der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden, voor zoover deze naar het oordeel van het be stuur daarvoor in aanmerking komen. Getracht zal worden het vaarwater zoo lang mogelijk open te houden of open te breken". Tevens zal worden samengewerkt met de gelijknamige vereenigingen te Amster dam, Rotterdam en Gouda, waardoor de verbindingen met deze plaatsen zoolang mogelijk intact gehouden kunnen worden. Het ligt niet in de bedoeling om de daarvoor in aanmerking komende vaar wegen onder alle omstandigheden open te houden of open te breken, doch zij zal alleen actief optreden: 1) wanneer het nog niet zeker is dat de vorst doorzet. 2) bij invallen van dool, waardoor de vaartbelemmering langer zou blijven be staan dan noodig is. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen klassieke letteren mej. L. J. Th. Janssens (Den Haag) en voor het candidaatsexamen geneeskunde de heer C. van Oven (Leiden) en mej. F. Stolz (Leiden). BINNENLAND. Onze reisredacteur schrijft over het vraagstuk der buiteniandsche arbeids krachten in Nederland. (3e Blad). De gehuwde vrouw in overheidsdienst; de minister van binnenlandsche zaken dringt bij de provincies aan op het nemen van maatregelen. (Binnenland, 3e Blad) Vreeselijke autobotsing in den Wierin- germeerpoider; vier dooden. (3e Blad). Liquidatie van het Ver. Rotterdamsch- Hofstad-Tooneel aan het einde van dit seizoen. (Kunst, le Blad). BUITENLAND. In een interview getuigt Hitier nogmaals van zijn vredeswil, doch tevens van hand having van den eisch inzake volledige rechtsgelijkheid. (Buitenland, le Blad). Besluiten van den Volkenbondsraad. (Buitenland, le Blad). Reorganisatie der Fransche legerleiding. (Buitenland, le Blad). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving. Boekhandel R. H. Groeneveld, voorheen Boekhandel Patria. Breestraat 156, Lei den. Boek- en kantoorboekhandel; lees bibliotheek. Eigenaar R. H. Groeneveld, Leiden. Wijzigingen. LJmuider Vischhal „De Klok", Nieuwe Beestenmarkt 22, Leiden. Uittredende eigenares: mej. A. Klok, Leiden, dd. 18 Deo. 1934. Nieuwe eigenares: H. Klokvan Schie, Katwijk a. Zee (H. V.). Naamlooze Vennootschap tot Exploita tie van de apotheek Tot Hulp der Mensch- heid, Rapenburg la, leiden. Procuratie verleend aan: C. H. Zaayer, Leiden (B. P.). Naamlooze Vennootschap Sajetfabriek en Breierij J. Parmentier en Zonen, Lammer markt, Leiden De commissaris mr. R. J. H. Patijn is thans gedelegeerd commissaris. Naamlooze Vennootschap Sajetfabrieken P. Clos en Leembruggen, Langegracht 8-12 Leiden. De commissaris mr. R. J. H. Patijn is thans gedelegeerd commissaris. Naamlooze Vennootschap Nettenfabriek voorheen Jaeger, Lammermarkt 58, Leiden De commissaris mr. R. J. H. Patijn is thans gedelegeerd commissaris. Snelpersdrukkerij Patria (f.), Breestraat 156, Leiden. Hoofdz.: Amersfoort, Wilhel- minastraat 21. Drukkerij, boek- en kan toorboekhandel. Het filiaal te Leiden, Breestraat 156, is opgeheven. P. Marks, Hooigracht 94, Leiden. Dd. 14 Jan. 1935 werd een opgave inge diend meldende de opheffing van het ge heele bedrijf; dit had echter alleen be trekking op het winkelbedrijf. Het schil dersbedrijf wordt nog steeds uitgeoèfend, thans onder de naam: Firma P. Marks en Zoon. Opheffing. Firma J. H. van Egmond, Dorpsstraat 137 B. Sigarenhandel. LEIDSCHE RADIOVEREENIGING. Een leerzame avond. De voorzitter opende de clubavond met een welkom aan de talrijke opgekomenen en sprak een propagandistisch woord om lid te worden der club, daar deze samen komsten steeds gezellig en leerzaam zijn. Hierna heette hij den heer Erik Schaaper van harte welkom, die vervolgens een de monstratie en causerie over de door hem in den handel gebrachte onderdeelen en toestellen, speciaal voor den amateur, aan ving. Wel in het bijzonder dienen op den voorgrond te komen de eischen van selec tiviteit en kwaliteit van het geluid. Spre ker gaf een uiteenzetting der door hem ontworpen en in den handel gebrachte spoelen, welke een heel juiste en preciese waarde hebben verkregen. Wil men ten volle gebruik maken van de kwaliteit der spoelen dan dient men zich terdege te vergewissen dat alle andere onderdeelen zeer goed zijn; dan kan men resultaten bereiken die zeer gunstig genoemd mogen worden. In een gezellige causerie werden al die gevallen besproken en uiteengezet hoe kleinigheden groote teleurstellingen kunnen veroorzaken. Gedurende de pauze werden verschillende brochure's en sche ma's uitgereikt en de aandacht gevestigd op de verzamelingsschema's van het een voudigste tot het meest volmaakte toestel toe. Daarna kwamen nog ter sprake het doel en de waarde van afgeschermde antenne's. hun aanleg en aard afleiding, waaraan gewoonlijk nog al iets mankeert. Daarna werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan een dankbaar gebruik gemaakt werd. De voorzitter bracht aller dank over aan den heer Schaaper. Meerdere personen traden als lid toe. Allen gingen zeer vol daan huiswaarts.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1