LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 16 Januari 1935 BUITENLAND. Onderhoud met Burgemeestervan Gerrevink SCHEEPSVERBINDINGEN. FINANCIEN. TELEGRAMMEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. Opluchting na het Saarplesciet. De Volkenbond wil de Saarkwestie blijk baar spoedig vergeten. De commissie Aloisi is gistermiddag bij een geweest en heeft haar eerste rapport aan den Volkenbondsraad opgesteld over de gevolgen, die de raad thans aan de volksstemming in het Saargebted zal heb ben te geven De commissie stelt in haar rapport voor, dat de Volkenbondsraad be sluiten zal dat het geheele Saargebted tot Duitschland zal terugkeeren De Volkenbondsraad zal reeds heden middag ter behandeling van dit rapport bijeen komen. Waarschijnlijk zal de raad as. Vrijdag een tweede rapport van de commissie Alois! te behandelen krijgen over den datum waarop de Duitsche regee ring het bestuur over het Saargebied kan overnemen. Het voornaamste punt. dgt geregeld zal moeten worden zal zijn den duur van het interregnum, dat noodig is voor over dracht der regeeringszaken Er zijn ver schillende zaken te regelen, die tijd eischen. Zoo zal de douane aan de West grenzen van het Saargebied een wijziging moeten ondergaan, terwijl ook In plaatse lijke besturen veranderingen moeten worden aangebracht. Het valuta-probleem Is gedeeltelijk behandeld door de com missie van drie en gedeeltelijk door de Bank voor Internationale Betalingen De geografische positie van het Saargebied Is van dien aard. dat het een deel zal worden van de gemilitariseerde zone. Een der laatste dingen, die geschieden zullen voor de overdracht zal zijn het terugtrek ken der internationale troepen. De Vol kenbondsraad zal voor al deze zaken data moeten vaststellen op grond van aanbe velingen. die door de Saarcommissle van Aloisi zullen worden gedaan. De Italiaansche, Fransche en Duitsche Saardeskundigen zullen vermoedelijk over een paar dagen in een plaatsje in het Noorden van Italië bijeenkomen. Algemeen is men tevreden over den uitslag van het prebisciet, daar deze geen ruimte laat voor misverstanden en dus meehelpt aan de verbetering der Europee- sche constellatie. Zeer verzoenend heeft ook de Fransche premier Flandin gespro ken. men zie het 3e Blad. Zooals wij gisteren schreven: de weg ligt open voor toenadering! Gisteren zijn regelingen getroffen voor het bezoek van Flandin en Laval aan Londen, dat bepaald Is op Donderdag 31 Januari as Vrijdag en Zaterdag daaraan volgend zullen de besprekingen worden gevoerd, waarbij het niet zoo zeer het doel is beslissingen te nemen dan wel een breede basis te vinden, waarop het mee- rendeel der Europeesche problemen zal kunnen worden behandeld Het is moge lijk, dat deze bespreking slechts de eerste zal blijken van een reeks, waarin de Europeesche staatslieden zullen trachten oplossingen van groot belang tot stand te brengen. Laval verklaarde dat het ontwapenlngs- vraagstuk en in verband daarmede de terugkeer van Duitschland naar Genève en het Oostelijk Locarno-pact de voor naamste onderwerpen van besprekingen met de Engelsche regeering zullen zijn. OOSTENRIJK. De S aars temming. Hoewel de veiligheidsautoritelten reeds eenige dagen geleden den bekendsten nationalen leiders huisarrest voorgeschre ven hadden, om demonstraties te ver mijden, verzamelden zich niettemin giste ren in de morgenuren In tal van provin ciesteden groote menschenmassa's, o.a. In Innsbruck, Graz. Linz en Klagenfurth, Overal weerklonken de uitroepen „Hoch Deutschland!" en „Heil die Deutsche Saar!" Reeds in de vroege morgenuren verza melden zich voor de bureaux der groote Weensche dagbladen tal van krantenver- koopers in afwachting dat de groote ge beurtenis aan de Weensche bevolking in extra-editie zou worden medegedeeld. Nog In den loop van den nacht had de politie echter aan de redacties van de Weensche bladen medegedeeld, dat de publicatie van extra-bladen met den uit slag van de Saarstemming verboden was. De krantenventers, die dit niet gelooven wilden, bleven voor de bureaux wachten en moesten tenslotte door ln allerijl ont boden politle-mannen uiteengedreven worden. RUSLAND. Aanvang proces tegen Sinovieff c.s. Gisteren is een aanvang gemaakt met het proces tegen Sinovieff cs., die be schuldigd worden Van hoogverraad. 19 personen zitten op de beklaagdenbank. VEREENIGDE STATEN. Toetreden tot het Internat. Hof Justitie. In een hartstochtelijke rede heeft sena tor Robinson in den Senaat de toetreding bepleit van de Vereenigde Staten tot het Permanente Hof van Internationale Jus titie. De V. S. zoo betoogde hij, zouden niet ln bultenlandsche verwikkelingen worden be trokken als zij tot het Hof toetraden, maar als zij niet toetraden zouden zij de bena ming van klaplooper" verdienen. Waren zij bereid, zoo vroeg Robinson, als parasieten op anderen te leven en konden zij gebruik maken van de voordeelen van het Hof, door andere naties Ingesteld, en dan dat Hof hun zedelijken en financieelen steun onthouden? President Roosevelt zal morgen een bui tengewone boodschap richten tot den senaat met betrekking op het toetreden van de Ver. Staten tot het Haagsche Hof. 0 Na zijn terugkeer uit het Saargebied o Ongeveer 350 Nederlanders maakten een der geweldigste Volksstemmingen mee, die de wereld ooit gekend heeft Zij waren een week in den vreemde: hij. die verre reizen doet, heeft véél te vertellen De reis naar het Saargebied was nu wel niet zoo ver. maar uit den aard der zaak interessant Dus stelden wij ons hedenmorgen in verbinding met burgemeester van Gerre vink uit Oegstgeest. die tot de uitverko renen behoorde, om te mogen bijdragen tot het volkomen onpartijdige verloop van het belangrijke plebisciet, georganiseerd door den Volkenbond en dat uiteindelijk na 15 jaren het Saargebied weer naar het moe derland terugvoeren zal. Wij hadden aanvankelijk wel eenige angst, ons zóó spoedig bij den burge meester aan te melden: immers, het uit stapje naar den vreemde was niet bepaald als pleizierrelsje bedoeld, maar vergde heel wat van de krachten van hen, die als voorzitter van een stembureau moesten fungeeren. Wij vermoedden dus, dat de Nederlanders, behalve door de tallooze Indrukken ook tengevolge van de zware werkzaamheden wel vermoeid zouden thuiskomen. Tóch waagden wij 't er op, den burge meester hedenmorgen in zijn woning op te zoeken Gelukkig gaf de heer van Ger revink ook nu weer bewijs van zijn be kende welwillendheid wanneer het geldt, ons omtrent de een of andere kwestie ln te lichten, ondanks het feit. dat hij gis teravond eerst zeer laat in zijn gemeente terugkteerde. Toen wij bij de burgemeesterswoning aanbelden, kwam de burgemeester ons, opgewekt en energiek als steeds, reeds van het aan de overzijde gelegen Raad huis tegemoet, een teeken. dat de heer Van Gerrevink. ondanks de vermoeienis sen van de vorige dagen, al weer aan de gemeentelijke werkzaamheden was geto gen. Al spoedig zaten wij midden ln de Saar kwestie, die nu geen kwestie meer is. Het bleek, dat de burgemeester tallooze In drukken had opgedaan, waarover hij met gemak uren zou kunnen spreken. Maar hij wilde zich, volkomen terecht, tot den hoofdindruk bepalen en stak dus van wal met de woorden: „Als ieder ont wikkeld mensch had ook ik mij een eigen visie omtrent het Saarprobleem en het Derde Rijk gevormd. En nu wil ik u aller eerst dit zeggen: tengevolge van den uit slag der stemming is nu aan een van de groote schandalen van het verdrag van Versailles een einde gekomen. Als tweede indruk het volgende: ik heb over de Saarkwestie een totaal anderen kijk meegenomen dan ik tot nu toe bezat als gevolg van de zeer tendentieuse voor lichting der groote pers in ons land om trent den werkelljken toestand. Wat daar in voortaan gezegd wordt over het Derde Rijk, daar geloof ik geen woord meer van. Ik wil u nadrukkelijk de waarheid zeg gen: 90% der bevolking heeft niet alleen voor terugkeer naar het Vaderland ge stemd. maar ook absoluut voor Hitler. De overige 10 zou zeker ook nu voor het Vaderland gestemd hebben: rekenend op een tweede stemming. Zij was echter antl- Hitler. Roomsch, zoowel als nlet-Roomsch heeft deze uitspraak gesteund. Ik heb mij deze meening gevormd, als gevolg van het feit, dat ik al mijn vrijen tijd besteedde om de plaatselijke couran ten te bestudeeren en met de bevolking te praten aan de stamtafels in de ..Wirt- schaften", waar de notabelen met den eenvoudigsten arbeider aan vereenlgd za ten. Hoewel zij aanvankelijk niet veel los lieten, heb ik uiteindelijk veel gehoord, dat op de vorming van mijn stellig oordeel van Invloed kon zijn. Er is geen sprake geweest van troebele toestandenIk heb alle couranten van het „Deutsche Front" doorgelezen en ik vond er geen enkel onwaardig argument in. Van Intimidatie van die zijde was even eens geen sprake, omdfit deze ln 't geheel niet noodig was. Wel trof ik verdachtma kingen aan van de zijde der „Status quo"- aanhangers en die van Frankrijk. Dat ook de Roomsche kringen Hitler aanhan gen, bewijst wel de foto, die ik in een hunner bladen aantrof van de ontmoeting van een Bisschop en Hitier, waaronder de verklaring geplaatst was van den eerste, die zeide: „Hitier. ik heb u nooit begre pen. maar nü begrijp ik u". U dient mijn indruk vooral onafhanke lijk te stellen van mijn eigen politieke overtuiging: ik persoonlijk zie nog groote fouten in het Hitlerréglme. waarmee ik mij absoluut niet vereenigen kan. maar u vraagt mij naar mijn oordeel over den toe stand in het Saargebied en dan kan ik niet anders verklaren, als ik nil doe. De waardigheid, waarmee de bevolking de bepaling van het verdrag van Versailles gedragen heeft, heeft mijn grootste be wondering! Deze werd nóg grooter op den dag der stemming: de absolute orde en het inge houden enthonsiasme der menschen op mijn stembureau Nleder-Berbach was een lust! Zelfs in Holland kan men hieraan een voorbeeld nemen. Enkele malen heb ik als voorzitter een vriendelijkheid gezegd tegen de stemmers, maai' men zweeg en slechts aan een tinte ling in de oogen kon ik waarnemen, dat zulk een opmerking in den smaak viel. Op den dag der uitslag voelde ik mij werkelijk ellendig, dat de bevolking zóó veel had te verdragen gehad. Toen het resultaat bekend werd, huilde men van vreugde en viel elkander van enthousiasme ln de armen! Hoewel ver sieringen aanvankelijk verboden waren, zag men de zaak groeien: een toefje den nengroen en wat vlaggen eerst, maar als plotseling kwam de volledige doorbraak: een zee van vlaggen en groen, zwart-wlt- rood en het Hakenkreuz. Ik kan u dan ook niet anders zeggen, dan dat lk enthousiast teruggekomen ben over de door de Saarbevolking bewezen trouw aan het Vaderland. „Heeft u nog moeilijkheden gehad tij dens de stemming?" „Geen enkele. Ik behoefde geen een stembiljet ongeldig te verklaren. Van de 588 menschen, die op mijn bureau moesten komen, stemden er 487. Vijf brancards met zware zieken en ouden van dagen werden binnengebracht Wel moet lk u zeggen, dat op mijn bu reau door den „Wahlprüfer" van het „Einheits"front gepoogd is de stemming te beïnvloeden: hij wilde n.l. het proces-ver baal reeds onderteekenen voordat het vol ledig was opgemaakt, waarschijnlijk met de bedoeling om later te verklaren, dat de stemming ongeldig was Ook heeft hij met dat doel eenmaal ge tracht tijdens de stemming het lokaal te verlaten, hetgeen lk natuurlijk eveneens verhinderd heb. De stemmingsdag was zeer vermoeiend, duurde van 's morgens half acht tot 's avonds acht uur: om 2 uur waren op twee na alle stemmers reeds binnen ge weest. Daarna moesten wij nog tot 12 uur des nachts wachten, alvorens de Engelsche militairen de stembus kwamen afhalen. En nu moet 't mij wel van 'thart, dat lk het voorrijden der pantserauto en het plotse linge binnenvallen der tot de tanden ge wapende officieren door mij als een hoon voor de bevolking werd gevoeld, na de rustige, ingehouden verwachtingsvolle en volkomen gedisciplineerde gedragingen der Saarlanders. Hun hoop was zoodanig, dat zij aan den uitslag niet twijfelden, maar toch voelden zij deze als een verlossing. Dat het optreden der Engelsche militairen soms zoodanig was. dat dit de bevolking moest hinderen, daarvan heb ik zelf de voorbeelden gezien, al kan ik niet volkomen beoordeelen. ln hoeverre de Saarpolitie door haar voorlichting aanleiding had op deze wijze te werk te gaan. Ook was de organisatie der „Abstim- mungskommisslon" niet ln alle opzichten bewonderenswaardig. „Hoe stond het met onze Mariniers?" „Van hen heb lk een keurigen indruk ontvangen. Zooals U weet. waren zij met de grensbewaking belast, en voor zoover lk hen gezien heb. gedroegen zij zich uitste kend. Toen wij aankwamen werden wij door de oficieren afgehaald, bij het vertrek werd ons o.a. door den commandant en zijn adjudant uitgeleide gedaan. Spontaan werd toen het „Wilhelmus" gezongen, een „Hoera" werd op Koningin Wilhelmina uitgebracht en door de Nederlandsche voorzitters een „Leve het Corps Mariniers". Ook de ontvangst te Maastricht was aller hartelijkst!" Tenslotte: nog éénmaal wil ik U zeggen, dat U mijn indruk moet schelden van mijn politieke overtuiging. Het gaat hier om de waarheid en die heb ik U uitvoerig willen schetsen En ik heb vel burgemeesters ge sproken, die er nü precies zoo over denken als ik! Hiermee was de hoofdindruk van den heer Van Gerrevink bepaald, waarom wij het oogenbllk gekomen achtten hem voor zijn mededeelingen dank te zeggen en af scheid te nemen, om zijn verhaal nog voor dit nummer in gereedheid te brengen. Burgemeester v. Gerrevink hierboven aan het woord, willen wij er op wijzen, dat van opzettelijk tendentieuse voorlichting van de groote pers hier te lande werkelijk toch niet gesproken kan worden. De groote pers ls, evenals wij, verheugd over het feit, dat op zulk een doorslaande wijze, de Saar landers zich voor hun vaderland hebben uitgesproken, waarmee ook de rust in Europa ln hooge mate gediend is en weer één van de ellendige gevolgen van het verdrag van Versailles opgeruimd is. Verder vergete burgemeester v Gerrevink niet, dat de pers in het Saarland voor dat de Volkenbond verschillende maat regelen had genomen, werkelijk niet zoo zoetsappig was, als gedurende de laatste dagen vóór de stemming, toen de geheele Saarlandsche pers gemuilkorfd was. (Red. L D.) De navolgende schepen zijn morgen radio-telegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen-radio: Alchiba, Alcyone, Alphacca. Alpherat, Costa Rica. Crijnssen, Dempo, Indrapoera, Joh v. Oldenb., Kota Agoeng, Kota Baroe, Kota Nopan. Kota Pinang. Kota Tjandi, Marn v St. Aldegonde, Oranje Nassau, Poelau Bras, Poelau Roebiah, Poelau TeUo, Van Rensselaer, Sibajak, Zeelandla. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningen-radio te bereiken. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningen-radio bedragen de totale kosten 44 cent per woord. N.V. UNIE VAN IJSFABRIEKEN. Het bestuur der N.V. Unie van Ijsfabrie ken (U.V.LT.) maakt bekend dat, nu de geschatte bedrijfsoverschotten van De cember 1934 zijn binnengekomen, met zekerheid kan worden gezegd dat bestuur en commissarissen aan de jaarlljksche al- gemeene vergadering van aandeelhouders zullen voorstellen over 1934 een dividend uit te keeren. wanneer dan door de ml- nisterteele goedkeuring der statutenwijzi ging, de kapitaalsvermindering een feit zou zijn geworden. Zooals bekend ls vacht ook de terug betaling van 2 oct. op het kapitaal van f. 5.500 000 op de mlnisterieele verklaring van geen bezwaar op de statutenwijziging. Wanneer deze minlsterieele verklaring kan afkomen, is niet te voorspellen. NA DE SAAR STEMMING. Het feest te Saarbriicken. SAARBRÜCKEN, 16 Jan. (Reuter). Om zes uur in den namiddag begon er een enorme stoet door de straten te trekken. Er werd een optocht gevormd, die drie uren duurde, en waaraan ongeveer 200.000 personen deelnamen. In den stoet weiden vrachtauto's medegevoerd, waarop zich poppen bevonden, die den status quo symboliseerden. Behalve door de natlonaal-soclallstlsche organisaties uit het Saarland, werd aan den optocht ook door delegaties van daar buiten deelgenomen. Muziekkorpsen speelden het Saarlled en het Deutschlandlied. De stad was feeste lijk verlicht, en van tallooze hulzen woei de vlag. Op sommige huizen was een groot portret van Hitier aangebracht. Om 9 uur in den avond begon de rust ln de stad weder te keeren en te midder nacht sliepen de meeste bewoners. Er hebben geen Incidenten plaats gehad, hetgeen te danken is aan het streven der politie om de nationaal-sociallsten en hun tegenstanders gescheiden te houden. Geen roode bladen meer. SAARBRÜCKEN, 18 Jan. (Reuter). De socialistische en communistische bla den in 't Saargebied houden op te ver schijnen. De arbeiders weigerden langer hiervoor te werken. De overneming door Duitschland. BERLIJN, 17 Jan. (Reuter). Minister Frick heeft, naar het D.N.B. meldt, in een interview met den vertegenwoordiger van de Amerikaansche „Associated Press" op een reeks vragen o.a. het volgende ge antwoord: De regeering is ln staat het Saargebied in het Rijk op te nemen, binnen het daarvoor vastgestelde minimum van tijd. d.w.z. binnen een maand. De regeering is bereid met Frankrijk te onderhandelen over eventueele economi sche kwesties, die ln verband met de over dracht kunnen rijzen. De gouwleider, Buerchel, heeft elke acti viteit van S.A. en SS binnen 40 KM, van de grens van het Saargebied ten strengste verboden. Het inwisselen van de ongeveer 900 mll- lioen frank, die in omloop zijn ln het Saargebied, zal geen moeilijkheden ople veren. Terstond ria de Inlijving van het Saargebied zal de regeering uitgebreide maatregelen nemen tegen de werkloos heid. Het „Deutsche Front" zal niet in haar geheel opgaan ln de partij. Ieder lid zal het recht hebben zich al of niet als lid der N.S.D.A.P. op te geven. De Fransche pers. PARIJS, 16 Jan. (Reuter). De buiten edities der ParlJsche bladen leggen, afge scheiden van eenige critiek nopens den omvang der Duitsche propaganda, vooral door de Inmenging van de Duitsche gees telijkheid, den nadruk op het onbetwist bare karakter van het resultaat van het plebisciet. De waarheid springt ln het oog, aldus „Le Journal": vrijwel de geheele bevolking van het Saargebied is ln haar hart Duitsch. Echter, zoo laat het blad er op volgen, de mythe van de twee Duitsch- landen ls thans vernietigd. De meeste bladen borduren op hetzelfde thema, met name de gematigde en de rechtsche bladen, die er uit concludeeren dat 't noodzakelijk is, dubbel waakzaam te zijn jegens een Duitschland met vergroote macht, dat volgens de Echo de Paris thans de legaliseering van deze macht uit militair oogpunt vraagt. Vervolgens zal, zoo meent het blad, de politieke annexatie van Oostenrijk komen. Het jaar 1936 zal het jaar zijn, waarin Duitschland zijn kaarten open zal leggen. Engelsche persstemmen. LONDEN, 16 Jan. (V.-D.) De socialis tische „Daily Herald" schrijft, dat „de stem van het bloed", zooals Hitier het noemt, heeft gesproken. Of men het toe juicht of niet, het feit blijft bestaan dat het vaderlandsch gevoel in dit geval krachtiger heeft gesproken dan politieke en alle andere overwegingen. De oplossing van het Saarprobleem ls voor de inter nationale betrekkingen van zeer groote be teekenis. De „News Chronicle" schrijft, dat de rede van Hitier althans de hoop recht vaardigt dat de stemming in het Saarge bied niet slechts beëindiging van een oude strijd, doch het begin van een nieuw en verheugend hoofdstuk in de Duitsch- Fransche betrekkingen zal beteekenen. De „Daily Mail" acht de Saarkwestie voor goed geregeld en de overwinning van Hitler van buitengewone beteekenis. De waarde van een natie blijkt uit de wijze, waarop men op haar oproepen reageert. Het antwoord der Saarlanders op Hitler's oproep is prachtig. Hitler's macht is er belangrijk door versterkt. De „Daily Telegraph" constateert dat een belangrijk gevaar voor den vrede ver dwenen is. Ook de „Times" constateert, dat de teruggave van het Saargebied aan Duitsch land nog slechts een kwestie van forma liteiten is, al zullen deze misschien nog een maand in beslag nemen Het ziet er naar uit, dat dit gebied, dat zoo gemakkelijk een twistappel had kun nen worden tusschen Frankrijk en Duitschland, thans een brug tusschen beide landen zal vormen. Naast de verzoe nende rede van Hitier heeft ministerpre sident Flandin verklaard, dat de meerder heid van het Fransche volk op verbete ring van de Fransch-Duitsche betrekkin gen hoopt. „Financial News" schrijft, dat men zich niet alleen ln Duitschland doch ook ln Frankrijk bevredigt voelt. Het blad juicht de verklaringen van Hitier en Flandin toe en is voor wat de zakelijke regelingen tusschen beide landen betreft ervan over tuigd, dat waar de wil om de moeilijk heden op te lossen aanwezig is. ook een weg kan worden gevonden. Emigratie PARIJS, 16 Jan. (V.D.) Uit Forbaoh wordt gemeld, dat in den loop van gisteren ongeveer 30 gezinnen uit het Saargebied over de grens zijn gekomen. De gezins hoofden, die meestal een vooraanstaande ról ln de kringen van status quo-aanhan- gers hebben gespeeld, zijn echter na hun gezinnen ln Frankrijk in veiligheid te hebben gebracht, naar Saarbrücken te ruggekeerd. Het socialistisch-communistisch Een heidsfront te Parijs heeft voor Vrijdag a s. een groote rede van Max Braun aange kondigd, die zal spreken over de Liga voor Menschenrechten. De „Ami du Peuple" eischt van de Fransche regeering, dat zij elke politieke werkzaamheid van Duitsche emigranten ln Frankrijk zal beletten en ook Max Braun zal verbieden in de genoemde ver gadering het woord te voeren. Vergadering Volkenbondsraad uitgesteld. GENEVE, 16 Jan. (Reuter). De ver gadering van den Volkenbondsraad, welke hedenmorgen bijeen zou komen ls tot onbepaalden datum verdaagd. Naar verluidt, zijn moeilijkheden ver rezen, waardoor de beslissing over het lot van het Saargebied ls uitgesteld. Aangezien zooveel stemmen ten voordeele van Duitschland zijn uitgebracht, zal het wel niet noodig zijn de stemmen andermaal te verifieeren. Ook over het vernietigen der biljetten is nog geen beslissing genomen. GENEVE. 16 Jan. (V.D.). Een groot aantal bultenlandsche journalisten en vele belangstellenden hadden zich op het sta tion te Genève verzameld om de aankomst bij te wonen van den trein met de stem bussen uit het Saargebied. De politie had voor een sterke afzetting gezorgd, doch de trein rolde op het gewone perron het sta tion binnen. Het bleek, dat de bussen ln een verze gelden goederenwagen waren geborgen. Zij worden door een leger detectives be waakt, Ook de plebisciet-commissie kwam met den trein mede Desgevraagd ant woordde Rohde dat de stemming precies zoo was verloopen als hij het secretariaat van den Volkenbond telegrafisch heeft medegedeeld. Van terreur was geen sprake, alles had een ordelijk verloop. Oude aanzien teruggekeerd. SAARBRÜCKEN, 16 Jan. (D.N.B.) - De stad heeft heden het gewone beeld her vat; alleen de vlaggen herinneren nog aan den dag van gisteren. De plebisciet-com missie heeft het Saargebied voorgoed ver laten. o PARAGUAANSCHE NEDERLAAG IN GRAN CHACO? LA PAZ, 16 Jan. (V.D.) Van Bolivlaan- sche zijde wordt gemeld dat een groote Paraguaansche troepenafdeellng aan de grens van den Gran Chaco ln een Boli- viaansche hinderlaag is gevallen, ten ge volge waarvan het Paraguaansche regi ment zoo goed als vernietigd werd. Volgens nog niet bevestigde berichten zou den de Paraguanen bij vergeefsche pogln- gen om Fort Capirenda in te nemen 500 man hebben verloren. o PE LYNCH-JUSTITIE IN DE VEREENIGDE STATEN. NEW-YORK, 16 Jan. (V.D.) Blijkens een publicatie van het Nationaal Verbond voor de Belangen der gekleurde volken, bedroeg het aantal lynch-gevallen van negers in de Vereenigde Staten in 1934 16 of bijna 50% minder dan in 1933. De staat Mlssis- sipl geniet de twijfelachtige eer bovenaan te staan met zes lynchgevallen, waarop de staten Louisiana, Florida en Alabama volgen met elk twee en Kentucky, Texas, Georgia en Tennessee met elk een. De secretaris van het Verbond. Walther White, verklaart de daling van het aan tal gevallen uit vrees voor de Fenerale wetgeving. Volgens hem stijgt het aantal lynchgevallen onmiddellijk wanneer blijkt dat het Congres niet bereid is wettelijke maatregelen tegen het lynchen te nemen. Een strenge federale wetgeving is de eeni ge hoop om aan de lynch-justitle defini tief een einde te maken. De International Labour Defence, een soortgelijke organisatie als de Internatio nale Arbeidershulp, publiceert een lijst van 25 lynchgevallen, waarbij van enkele gevallen verklaard wordt, dat de politie ln plaats van de menigte in bedwang te houden, haar medewerking aan de lynch partij had verleend. o VEREENIGING VAN ITALIAANSCHE KOLONIËN. ROME, 16 Jan, (V.D.) In de gisteren ge houden kabinetszitting heeft Mussolini mededeeling gedaan van zijn plannen tot vereeniging van de beide Afrikaansche koloniën Eritrea en Ital. Somalilsnd tot één kolonie en Italiaansch Oost-Afrika on der bewind van een hoogen commissaris. Ten aanzien van het conflict met Abes- synlë sprak Mussolini de hoop uit dat dit thans als bijgelegd kon worden beschouwd en dat men alsnog tot ratificatie van het verdrag van 1908 zou overgaan. GERUISCHLOOZE VLIEGTUIGMOTOREN TOKIO, 16 Jan. (Reuter). De Japansche pers maakt melding van een uitvinding, waardoor het geronk van vliegtuigmoto ren zoo goed als geheel wordt uitgescha keld. Volgens de bladen is men voornemens binnenkort de nieuwe uitvinding door legervliegers te laten probeeren. GESLAAGDE PROEFVLUCHT. MONT DE MARSAN, 16 Jan. (Reuter). De eerste proefvlucht van het reusachtige Fransche watervliegtuig, dat 70 personen kan vervoeren, is heden met goed gevolg gehouden. Het toestel ls 40 M. lang, 50 M. breed, weegt 37 ton en heeft zes motoren van 850 p k. o ABATTOIR AFGEBRAND. KLAGENFURT, 16 Jan. (D.N.B Het stedelijk abattoir is door brand geheel vernield, de materieele schade is aanzien lijk. Men vermoedt brandstichting.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2