VERKADES BISCUITS TU&ua&e. piA/ze<yi k^&oMizbt! LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 15 Januari 1935 GEMEENTEZAKEN. GEMENGD NIEUWS. Verstopping VERKADE ZAANDAM KUNST EN LETTEREN. BENOEMINGEN EN ONTSLAG. In de vacatures mevr J. C. de Cler-de Bruyn, A. L. Boot, W. P. Mellel, A. B. Mulder en L. Boerstra als leden der Plaatselijke Schoolcommissie, bevelen B. en W. als No. 3 naast de aftredenden aan mevr. C Wijland-v. d. Burg. mevr. M. W. S. Blok-Aberson, W B M. Vreeburg. W J. La mar. L. G van Doorn In de vacature dr C. de Jong, die be dankt heeft bevelen B. en W aan: 1. J P. Maartense; 2. B. H J Heljdeman Mej. C. M. v. d. Heijden vroeg ontslag els onderwijzeres aan de OX. school Me dusastraat B. DE BOUW VAN DE ST. PETRUSKERK. IS October JX werd besloten aan het Kerkbestuur van de St. Petrus Parochie te Lelden, te verkoopen. een gedeelte bouwterrein, groot pl.m. 610 vierk. Meter, tegen den prijs van f. 26.50 per vlerk. M. De prijs, waartegen de grond werd ver kocht vertegenwoordigde den kostprijs van den grand per vlerk. M., vermeerderd met de kosten, eveneens per vierk. Meter, welke, in overeenstemming met de rege ling. geldende ten aanzien van het bouw rijp maken var. aan particulieren toe- behoorende terreinen, wegens het bouw rijp maken van den grond ten laste daar van kwamen. Bij het bepalen van dien verkoopprijs per vierk. M. werd, op grond van de ter beschikking zijnde gegevens, uitgegaan van een totale oppervlakte van plan. 610 vierk. Meter. Thans is evenwel bij de opmeting door den landmeter gebleken, dat die opper vlakte 722 vierk. M. bedraagt In verband hiermede heeft het Kerk bestuur verzocht den prijs van den grond per vierk. M. In dier voege te herzien, dat de totale koopsom, berekend naar de thans bekende oppervlakte van 722 vlerk. M., niet meer zal bedragen dan de aanvan kelijke koopprijs voor het geheeL B. en W. zijn van oordeel, dat aan het verzoek van het Kerkbestuur dient te worden tegemoet gekomen. Zooals gezegd, is de koopsom van den grond per vierk. Meter afgeleid van den kostprijs van de geheele oppervlakte grond, vermeerderd met de kosten, welke met het bouwrijp maken daarvan ge moeid zijn. Zou, nu de juiste oppervlakte 112 vierk. Meter grooter blijkt te zijn dan aanvan kelijk is aangenomen, die prijs niet naar evenredigheid worden verminderd, dan zou in casu voor den grond te veel be taald zijn. Een nieuwe berekening heeft uitgewe zen, dat de kostprijs van den grond, ver meerderd met de kosten van het bouwrijp maken, naar de uitgemeten oppervlakte moet worden gesteld op f. 22,75 per vlerk. Meter. VERLAGING SLACHTTARIEVEN. Met terugzending van het in hun han den gestelde verzoek van de Conserven- Fabrieken Tieleman en Dros d.d, 22 Dec. jL om te bevorderen, dat het weeggeld voor de door haar ten behoeve van de Nederfandsche Veehouderij-Centrale ge slachte runderen wordt verlaagd van 25 cent tot 10 cent per rund, zeggen com missarissen: Gelijk door den directeur van het Open baar Slachthuis bevestigd is, had de firma Tieleman en Dros aanvankelijk toestem ming gekregen de door haar ter verwer king in blik geslachte runderen op eigen toestellen te wegen. Sedert 17 December jl. heeft de Ned. Veehouderij-Centrale haar echter de verplichting opgelegd alle bovenbedoelde runderen aan het slacht huis te doen wegen, hetgeen voor haar een niet voorziene uitgave van f. 0,25 per rund tot gevolg heeft. Onder deze omstandigheden bestaat er naar hun meening tegen een verlaging van het weeggeld van 25 tot 10 cent per rund, met ingang van 18 December jl. geen bezwaar, te minder nu het slacht huis reeds door het veel grootere aantal slachtingen en wegingen extra-inkom sten geniet. ült den aard der zaak behoort deze verlaging van het weeggeld tot de ge slachte crisisrunderen beperkt te blijven, terwijl het verlaagde tarief dan ook alleen zal gelden, wanneer ten minste 10 run deren tegelijk ter weging worden aange boden. B. en W. stellen voor hiermede accoord te gaan. BEZOLDIGING BURG. STAND. 3ed. Staten dezer provincie beriohtten B. en W. voornemens te zijn de bezoldi ging van de ambtenaren van den Burg. Stand van de gemeenten ln dit gewest met ingang van 1 Januari Jl. nader defi nitief te regelen. In verband daarmede verzochten zij het gevoelen van den raad, voorzoo veel onze gemeente betreft, terzake vóór 31 Januari a.s. kenbaar te maken. In 0112e gemeente zijn een aantal on bezoldigde ambtenaren van den Burg. Stand, uitsluitend belast met het sluiten van huwelijken en één bezoldigd ambte naar, belast met de overige werkzaam heden betreffende den Burg. Stand. Voorts zijn er nog twee ambtenaren, die alleen bij noodzakelijke vervanging van den be- »:.ldlgden ambtenaar optreden. De functie van bezoldigd ambtenaar van den Burg. Stand Is opgedragen aan den chef der secretarle-afdeellng Bevol king en Burg. Stand. De jaarwedde van den bezoldigden amb tenaar van den Burg. Stand werd bij be sluit van Ged. Staten van 13 September 1904 bepaald op X. 1000; hierop wordt een tijdelijke korting van 5% toegepast, zoo dat de netto-wedde thans f. 950 bedraagt. De algemeene salarisverordening der gemeente schrijft intusschen voor, dat ambtenaren ter secretarie, tevens ambte naren van den Burg Stand, als zoodanig de wedde genieten, ln den desbetreffen- den staat aangezeven verminderd met het bedrag, door hen als ambtenaar van den Burg. Stand genoten. Met het oog hierop is het voor de gemeente van geen practisch belang, op welk bedrag de jaar wedde van den bezoldigden ambtenaar van den Burg. Stand wordt gesteld. Aan Ged. Staten ware daarom ln overweging te geven de definitieve wedde te bepalen op f 950 per Jaar. Wat tenslotte de wedde van de bedoelde plaatsvervangers betreft, deze bedr^gt voor dengeen, die gedurende langer flan 14 dagen achtereen met de waarneming der werkzaamheden is belast geweest f. 25 per maand. Deze vergoeding, die nimmer, of slechts sporadisch, behoeft te worden uitgekeerd, en die trouwens even eens ln mindering van de wedde als secre tarie-ambtenaar zou komen, kan op dat bedrag worden gehandhaafd. VOORSTELLEN BIJ DE BEGROOTING. Voorstel van den heer Koole: Ondergeteekende stelt voor. de subsidies van den vereenlgingen voor uitzending van kinderen naar gezondheldsvacantiekolo- nlën voor geen verdere verlaging ln aan merking te laten komen. Motie van Mevrouw Braggaar—de Does: De raad spreekt de wenschelijkheld uit, de normen voor de armlastigen gesteund door M.H. te verhoogen. Voorstel van Mevrouw Braggaarde Does: Ondergeteekende stelt voor, de school kindervoeding ook gedurende de vacantle's te verstrekken. Motie van Mevrouw Braggaarde Does: De raad spreekt de wenschelijkheld uit, om de vergunning aan de armbezoekers van M. H tot het dragen van gummistok ken in te trekken. Voorstel van den heer Kuipers: Ondergeteekende stelt vóór ln te voeren een arbeidsreserve. Voorstel van den heer Kuipers: Ondergeteekende stelt vóór de Subsidie aan de Leidsche-Politle-Sportvereeniglng te schrappen. Voorstel ran den beer van Weizen: Ondergeteekende stelt den Raad voor bij de Regeerlng aan te dringen de Sovjet- Unie rechtens te erkennen. Voorstel van den heer van Weizen: Ondergeteekende stelt den Raad voor over te gaan tot den bouw van 'n Openbare school bij de Thorbeckestraat. Voorstel van den heer van Weizen: Ondergeteekende stelt den Raad voor de huren der Gemeentewoningen met 25Vo te verlagen. Voorstel van den heer van Weizen: Ondergeteekende stelt den Raad voor de Gas- en Electriclteitstarleven voor gezin nen met een inkomen beneden de f. 1200 'sjaars te verlagen met 50 Voorstel van den heer Coster: Ondergeteekende heeft de eer den Raad voor te stellen: De Raad, gezien de Wet van 28 Juli 1933, waarbij de mogelijkheid werd geopend, om bij gemeenteverordening de personeelc be lasting voor de koffiehuis- en restaurant bedrijven met 1/3 of met 2/3 te verlagen. gezien dat van deze mogelijkheid reeds gebruik gemaakt is door tal van Gemeen ten ln Nederland en reeds bekend is, dat 73 Gemeenten deze belasting met 1/3 en 118 Gemeenten met 2/3 hebben verlaagd ln aanmerking nemende, dat ook in Lel den deze bedrijven zich ln een dusdanigen noodtoestand bevinden, dat ook uit fiscaal oogpunt bezien, de verlaging dezer belas ting hier dringend noodlg ls. Besluit deze bedrijven gelijk te stellen met „Winkels en logementen" en derhalve de belasting voor deze categoriën te verla gen met 1/3 van het thans verschuldigde bedrag. Voorstel van den heer van Stralen: Ondergeteekende stelt den Raad voor: a. een dringend verzoek te richten tot de Rijksregeering tot het nemen van wette lijke maatregelen tot verlaging van de huren van particuliere- en vereenlglngs- woningen. b de Regeering te verzoeken over te gaan totwettelijke verlaging der hypotheek rente. Voorstel van den heer van Stralen: Ondergeteekende stelt voor van gemeen tewege een onderzoek te doen Instellen naar den toestand in de gezinnen der werkloozen, alsmede naar den juisten om vang der werkloosheid. Voorstel van den heer van Stralen: Ondergeteekende stelt voor van ge meentewege een onderzoek in te stellen naar het juiste aantal jeugdige werkloozen in onze gemeente, in den leeftijd van 14 tot 21 jaar. Voorstel van den heer van Stralen: De Raad besluit een bedrag van f500.— op de begrooting uit te trekken ten behoeve van de ontspanning voor werkloozen. Voorstel van den heer van Eek: De Raad zich ln beginsel uitsprekend voor de invoering van de medezeggenschap van het gemeentepersoneel, verzoekt B. en W. het advies ln te winnen van de Alge meene Ambtenaren en de Algemeene Werk lieden-Commissie omtrent de wijze waarop deze medezeggenschap behoort te worden geregeld. Voorstel van den heer van Eek: De Raad verzoekt B. en W. een regeling te ontwerpen voor de levering van gas en electriciteit aan ingezetenen met een weke- lijksch gezinsinkomen van twintig gulden en daar beneden, waarbij dezen telkens voor een maand, zoolang hun Inkomen niet de gestelde grens overschrijdt, in af wijking van de bestaande tariefsregeling, de eerste tien M3. gas. die zij maandelijks gebruiken, worden geleverd tegen zes cent per M3. en de eerste tien K.W.U. electrici teit, die zij maandelijks gebruiken, tegen tien cent per K.W.U. zonder eenlge verdere betaling van vast recht of meterhuur. Voorstel van den heer van Eek: De Raad verzoekt B. en W de wensche lijkheld te onderzoeken van het instellen, in navolging van Amsterdam van een levensmiddelenraad Voorstel van den heer van Eek: De Raad besluit de subsidie aan de drankbestrijdersvereeniglngen te hand haven op drie honderd gulden. INBRAAK TE BARENDRECHT. BIJ een Inbraak Zaterdag bij den 82-Ja- rigen J. K. te Barendrecht gepleegd, zijn diens spaargelden gestolen Een en ander was geborgen ln een geldkistje. De politie heeft een verdachte Zondagmorgen te IJselmonde van zijn bed gelicht en gear resteerd. De man heeft bekend Een deel van het geld. een aanmerkelijk bedrag, werd gevonden ln het huls van zijn ver loofde Een groot aantal pas te Rotterdam gekochte goederen werd opgespoord en in beslag genomen De dief, A. B afkomstig uit Barendrecht, ls naar Rotterdam over gebracht. o TWEE VERPLEEGDEN UIT HET GESTICHT TE WOENSEL ONTVLUCHT. Uit het Rijkskrankzinnigengesticht te Woensel zijn op twee achtereenvolgende dagen, n.l. op Zondag en gisteren twee patiënten ontvlucht. Hun namen zijn R. de Thours en F A. Pleter. De eerste ls 30 Jaar oud; hl) ls 1.70 M. lang heeft blond-rossig haar en is in ge- stlchtskleedlng met blauwe trui gekleed. De tweede ls 41 jaar; hij ls middelmatig van lengte, heeft een rond hoofd en kort geknipt haar. Zijn gelaatskleur is blozend. Ook hij is ln werkgestichtskleeren ge kleed en als btjzonder kenteeken vermeldde de politieradio, die namens den districts commandant der Kon. Marechaussee te Eindhoven opsporing, aanhouding en voor geleiding verzocht, dat de main stottert. NACHTWAKER ALS INBREKER. Reeds gerulmen tijd vermiste een win kelier in baby-artikelen te Eindhoven uit zijn pakhuis, dat achter zijn woning was gelegen, verschillende goederen. Toen onlangs een kinderwagen gestolen werd, besloot hij een electrische schellelding aan te leggen, om zoodoende gewaarschuwd te worden. In den nacht van Zaterdag op Zondag rinkelde plotseling de bel, waarop de man naar het pakhuis liep en daar den nacht waker van den Algemeenen Bewakings dienst aantrof. Hij waarschuwde vervol gens de recherche, die voor alle zekerheid een huiszoeking bij dezen nachtwaker deed en daar tal van goederen aantrof, die vermist werden uit winkels, waarvan de eigenaars zich bij dezen bewakingsdienst hadden aangesloten. Aanvankelijk beweerde de man dat hij al deze artikelen had gekregen van vrien den uit Duitschland. doch ten slotte be kende hl) deze op zijn nachtelijke ronde hier en daar gestolen te hebben. Hij ls daarop gearresteerd en ter be schikking van de justitie te Den Bosch gesteld. HblcL o IN HET RUIM GEVALLEN. Aan boord van het in de Rijnhaven te Rotterdam liggende stoomschip Delft- dijk" ls gisteravond een ernstig ongeluk gebeurd, tengevolge waarvan de 20-jarige stuurmansleerling D. E. Honberg, uit de IJzerstraat, een schedelbreuk heeft opge- loopen. Te omstreeks halfzes was Honberg bezig de luiken dicht te leggen, en daarbij is hij uitgegleden en van het spardek in het ruim gevallen. Met een schedelbreuk ls de jongeman per havenboot van de Holland- Amerlka-lijn naar het bureau van de rivierpolitie gebracht en vandaar naar het Haven-ziekenhuis aan de Westkade. TeL BUITENLANDSCH GEMENGD. HET HUWELIJK VAN PRINSES BEATRIX. In tegenwoordigheid van verscheidene vorstelijke personen en talrijke vertegen woordigers van den hoogen Spaanschen en Italiaanschen adel ls gistermiddag te Rome het huwelijk van prinses Beatrix, de oudste dochter van ex-konlng Alfonso van Spanje met den Italiaanschen prins Alexander Torlonia voltrokken. RECLAME- 4786 of moeilijke en onre gelmatige stoelgang regelt men vlug zonder kramp of pijn met Mijnhard!'s Laxeertabletten Prijs p. doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Voorstel van den heer van Eek: De Raad besluit Gedeputeerde Staten te berichten, dat hij het gewenscht acht, dat het presentiegeld voor de raadsleden met 20"/r. wordt verminderd en dus wordt terug gebracht van vijf tot vier gulden per ver gadering. Voorstel van Mevrouw da Clerde Bniijn: Ondergeteekende stelt voor alle sport terreinen welke door de Gemeente in huur worden gegeven den geheelen Zondag open te stellen. Voorstel van mevrouw de Clerde Bruljn: Ondergeteekende stelt voor over te gaan tot het Instellen van een Gemeentelijke Commissie voor Blindenzorg. Voorstel van den heer Groeneveld: Ondergeteekende stelt voor de maximum vergoeding aan de raadsleden voor het voeren van telefoongesprekken te verlagen van f. 18.tot f. 10.— per Jaar. Voorstel van den heer Groeneveld: Ondergeteekende stelt voor het subsidie aan het herstellingsoord „de Leidsche Bui tenschool" niet verder te verlagen en te handhaven op f 8500 Voorstel van den heer Schüller: Ondergeteekende stelt voor de post 343 Onderhoud van parken en plantsoenen met f 5.000 te verhoogen Voorstel van den heer Schüller. Ondergeteekende stelt voor, de post 339 Onderhoud van straten en pleinen met f. 2.000.— te verhoogen. RECLAME. 4737 Uit de groote sorteering noemen wijl Croquette 20 ct. per hall pond Maria20 ct Petit Beurre20 cl. Brusselsche Kermis 22''Jct. Ginger Nuts22"'J ct. San Francisco22'h cl. Cafe Noir 25 ct. Caroussel 25 ct. Gemengde Biscuits I 1.65 per blik van 1.45 Kg. (30 ct. per hall pond) Bonne Mere-.15 ct. ons Boudoir. ,16 ct. Populair Wafels.10 cl. HET HAUPTMANN-PROCES. HET HANDSCHRIFT VAN DE LOSGELD- BRIEVEN. Gisteren ls te Flemington de derde week begonnen van het proces tegen Haupt- mann, die er van verdacht wordt het kindje van Lindbergh ontvoerd te heb ben en althans het losgeld voor het kind, dat &1 bij de ontvoering moet zijn om gekomen, te hebben opgestreken. Opnieuw verscheen voor de gezworenen de sohriftkundige Osborn, die Vrijdag reeds getuigd had, dat Hauptmann alle brieven over het losgeld had geschreven. Reilly, de verdediger van Hauptmann, verklaarde opnieuw, dat het schrift van deze brieven overeen kwam met dat van Isldor Flsch, die twee jaar geleden in Duitschland ls gestorven en die aan Hauptmann een deel van het losgeld zou hebben gegeven. Hauptmann zag er gisteren nog uitge- putter uit dan op het laatst van de vorige week. De vermoeienissen van het proces zijn duidelijk aan hem merkbaar Zijn steeds groeiende zenuwachtigheid doet hem stotteren. De bleekheid van zijn ge zicht en de kringen om zijn oogen komen steeds sterker uit. Rellly wees er Osborne op, dat pchrlft- deskundigen en hij ook zich reeds vaak vergist hebben. Osborne zei: ,1k zou niet zeggen vaak, al moet lk bekennen, dat Ik mij ook wel eens vergist heb". Reilly vroeg Osbome ook: .Hoeveel be taalt men u voor uw diensten?" Osborne antwoordde: „Dat weet ik niet; er is gee nerlei afspraak dienaangaande getroffen". Een nieuwe getuige a charge, mej. Hll- degard Alexander uit de New Yorker wijk Broux, zeide, dat zij dr. Condon, dien zij kende, even voor de uitbetaling van het losgeld had gezien op het telegraafkantoor van het station Fordham. Achter hem stond een man, die hem klaarblijkelijk gadesloeg. Dat moet volgens haar Haupt mann zijn geweest, dien zij Vroeger nooit had gezien. Later zag zij hem nog eens weer in de buurt van het huls van Con don. De verschijning van mej. Alexander voor het Hof was een verrassing. Hauptmann bloosde even, toen hij haar zag en zijn vrouw werd doodelijk bleek. Na deze vrouw werd de schriftkundige Eldrldge Stem gehoord, die ook zelde. dat hij Hauptmann hield voor den schrijver van de veertien brieven nopens het los geld. SMOKKELAAR UIT DEN TREIN GESPRONGEN. Douane-beambten betrapten Zondag middag in den D-treln van Odlngen naai Dantzig een Pool bij een poging om in een koffer een groote hoeveelheid suiker klontjes, waarvan de invoer ln Dantzig verboden is, te smokkelen. Van een korte afwezigheid van de beambten maakte de smokkelaar gebruik om ln d« nabijheid van Oliva uit den op dat oogenblik met volle vaart rijdenden trein te springen. HIJ brak daarbij belde beenen en liep ook overigens zware verwondingen op. JAPANSCHE MILITAIRE TREIN TOT ONTSPORING GEBRACHT. Tusschen Moekden en Sjanhaikwan hebben opstandelingen een Japan.sehen militairen trein tot ontsporing gebracht nabij het station Soeisjoen. Daarbij zijn 12 Japansche soldaten om het leven ge komen en 18 min of meer ernstig gewond. Een Japansch vliegtuig, dat uitgezonden was tegen de opstandelingen, is naar nader gemeld wordt, neergestort. De drie Inzit tenden warwi op slag dood. DE A.S. STRATOSFEERTOCHT VAN HERRERA. De reis zal gemaakt worden in een open gondel. De Spaansche luitenant-kolonel Emlllo Herrera, die, zooals bekend, begin Fe bruari een tocht zal ondernemen naar de stratosfeer, heeft aan den vertegenwoor diger van een Maflrlleensch blad een aan tal bijzonderheden medegedeeld over zijn voorgenomen tocht. Herrera, die directeur en tevens profes sor is aan de „Escuela Superior de Aero- tecnica". zelde, dat zijn ballon ln Spanje van Spaansch materiaal wordt gecon strueerd. Alleen het omhulsel wordt uit Duitschland betrokken. Alvorens op te stijgen zal hij nog ver schillende proeven op de aarde nemen. Daartoe zal de ballon, die te Guadalajara door militairen geconstrueerd wordt, wor den overgebracht naar de „Escuela supe rior de Aerotecnica". Een militaire lucht- vaartafdeeling zal met de bewaking van den ballon worden belast. Herrera zeide verder, ln een open gon del, gekleed in een speciaal dulkerspak, dat in Getafe wordt vervaardigd, den tocht te zullen maken. HIJ is voornemens ln totaal vijf uur over de stratosfeerrels te doen. Twee uren meent hij noodlg te hebben voor het opstijgen, een uur voor het verrichten van proeven en twee uren om te dalen. Ten slotte deelde de kolonel nog mede, dat zijn vrouw hem graag bij zijn tocht zou willen vergezellen maar dat dit nu eenmaal onmogelijk ls, daar de aanwezig heid van nog een persoon ln de gondel den ballon verhinderen zou, hoog genoeg te stijgen. GEWELDIGE SNEEUWSTORMEN IN PYRENAEEN. Gemeld wordt, dat geweldige sneeuw stormen in de Pyrenaeen hebben gewoed. Tal van dorpen zouden volkomen geïso leerd zijn. Verscheidene treinen zijn ln de sneeuw blijven steken. TWEE KINDEREN VERDRONKEN. Gistermiddag zijn te Herbrum. ln Oost- Frleslaiïd, de béide kinderen Van den land bouwer Scheber; resp. 7 en 11 jaar oud, bij het schaatsenrijden door het ijs gezakt en verdronken. GROOTE HAVENBRAND IN JAPAN. De Japansche havenstad Sakalmatsjl ten Noord Westen van Kobe is doorbrand verwoest Tweeduizend personen zijn dak loos. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De materieele schade wordt op 15 mll- lloen yen geschat. NIEUWE UITGAVEN. Door de „Centrale voor Werkloozenzorg" gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche Kerken voor practisch Christendóm, 'Is uitgegeven de brochure .Arbeidskans en Arbeidsnood, bestrijding van de moreele gevaren der werkloosheid". De brochure ls rijk geïllustreerd en bevat verschillende artikelen o.a. over werkver schaffing. ontspanning van werkloozen en over de ln ons land georganiseerde kampen zoowel voor werklooze vakmen- schen als voor jeugdige ongeschoolde werkloozen.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10