De stemming in het Saargebied. Alles is rustig verloopen. 75rte Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 14 Januari 1935 Derde Blad No. 22948 Morgenvroeg de uitslag. CHRONISCHE/ BRONCHITIS/ Op het Saargebied, het rijkste Industrie gebied van het Dultsche Rijk, was gisteren de aandacht van de geheele wereld ge vestigd, Ruim vijftien jaren na het slui ten van den vrede van Versailles, moesten de bewoners van dat kleine stukje land in het hart van Europa, beslissen over de vraag, of zij onder de tegenwoordige om standigheden al dan niet tot Duitschland wilden terugkeeren. Want dat is ten slotte de vraag: vreezen de Saarlanders om ma- terleele of principieele redenen thans te worden ingelijfd bij het Derde Rijk van Hitler, of niet? Wanneer in Duitschland niet de groote revolutie van 1933 zou heb ben plaats gehad, dan zou zeker nagenoeg de geheele bevolking van het Saargebied vóór den terugkeer naar het Duitsche Rijk hebben gestemd. En thans? Algemeen wordt een groote meerderheid voor een hereenlglng met het Duitsche Rijk verwacht en toch twijfelt men hier en daar. Deze twijfel mag beschouwd worden als een compliment aan hen, die deze zoo belangrijke volksstemming heb ben voorbereid en geregeld, waardoor over al wel de overtuiging bestaat, dat de stem ming volkomen geheim is. Dat vertegen woordigers van ons land een belangrijk aandeel in de leiding hiervan hebben ge had, is voor ons een verheugend feit. Zaterdagavond was het in Saarbruecken druk op straat, ondanks het feit, dat de sneeuw het verblijf buitenshuis minder aangenaam maakte. Deze drukte mocht worden verwacht in een stad, die zelf niet meer tellende dan ongeveer 130.000 inwoners op het oogenblik bijna twee honderdduizend zielen herbergt. Uit alle oorden der wereld zijn de geboren Saar landers gekomen om, wanneer zij daar toe gerechtigd zijn, hun stem uit te bren gen. En met hen kwamen de honderden journalisten, van wie velen nog Zaterdag arriveerde, om op dezen historlschen dag aan de wereld verslag te doen van de laatste volksstemming, welke uit den grooten oorlog van 1914/1918 is voortge komen. Nog Zondagochtend arriveerden hon derden Saarlanders uit verschillende dee- len in Duitschland te Saarbruecken. Even als de laatste dagen hadden bij de aan komst geen demonstraties plaats. Tot de genen, die van zeer ver komen om hun stemplicht te vervullen, behoort een zekere mevrouw Ida Mondenach. Deze is veertien dagen geleden uit Sjanghai vertrokken, doch heeft eenige vertraging op reis ge had. Alleen door het laatste deel van haar lange reis per vliegtuig af te leggen, kon zij tijdig ter plaatse zijn en de regeerings- commlssie voor het Saargebied had voor haar een speciale vergunning gegeven om per vliegtuig in Saarbruecken aan te komen. Ernst Braun en Bartsch, die in Duitschland wegens grensoverschrijding waren gevangen genomen, zijn Zaterdag, dus nog vóór de Saarstemming, weder op vrije voeten gesteld en ook teruggekeerd in het Saargebied. Beroep op orde en rust. De Volkenbondsraad had tot de Saarbe- volking den volgenden oproep gericht: „Aan den vooravond der Volksstemming wenscht de Volkenbondsraad een plechtig beroep tot de Saarbevolking te richten. De Raad verzoekt de bevolking, dat deze door haar kalmte en waardigheid toonen zal zich bewust te zijn van het belang van haar stem, die zij geroepen is uit te bren gen. De Volkenbondsraad rekent er op, dat de bewoners na de stemming de zelfde houding zullen bewaren en met vertrou wen de op de stemming volgende raads- beslissing zullen afwachten, die binnen zoo kort mogelijken tijd zal genomen worden" En de president der regeeringscommls- sie Knox, had nog een verordening uitge vaardigd, waarin bepaald werd, dat Zon dag de verspreiding en verkoop van alle periodieke en niet periodieke drukwerken, voor zoover zij in het Saargebied verschij nen, verboden is. Als verspreiding in dezen zin gold ook het aanplakken, tentoonstel len of ter lezing deponeeren van deze druk werken op plaatsen waar het publiek er kennis van kon nemen. Op overtreding stond een straf van minstens drie dagen hechtenis of bij verzachtende omstandig heden een boete van minstens 500 francs. De stemming. De dag was gisteren grauw, maar alles verliep rustig. Men leze in dit verband den brief van onzen specialen medewerker. Bijna doodstil was het in de stemloka len. De waarschuwingen van de Plebis cietcommissie en vooral het feit, dat bij de vóórstemming enkele dagen geleden, toen zij. die gisteren daarvoor geen ge legenheid hadden, hun stem konden uit brengen, stemmen ongeldig werden ver klaard door uitlatingen of gedragingen, die een politieke beteekenis kunnen heb ben, zijn oorzaak, dat zelfs de felste na- tionaal-sooialisten zich uitermate kalm gedragen. Hiermede voldoen zij aan de be velen, die het Duitsche front nog hebben uitgevaardigd door het plaatsen van bor den op bepaalde punten, waarop de stem gerechtigden, terwijl zij zich ter stembus begeven, nog eens kunnen lezen, dat zij zich gedisciplineerd moeten gedragen en „zwijgend hun plicht doen.". Bijna zonder een woord te spreken iet of wat nerveus de meesten overhan digen de stemmers den voorzitter van het stembureau hun passen of legitimatiebe wijzen en nemen in ruil, daarvoor het stembiljet in ontvangst. Na het uitbrengen van een stem door het plaatsen van een kruis in een der drie open hokjes met een zwart potlood brengen zij hun stembiljet in gesloten enveloppe terug aan den voor zitter. die dan weer de passen en legiti matiebewijzen teruggeeft en de enveloppe in de stembus werpt. Het valt op, dat velen vrij lang in het geheel gesloten stemhokje blijven. De meesten verlaten even stil als zij gekomen zijn het stemlokaal, velen naar het schijnt opgelucht, dat zij hun plicht volbracht hebben. Vooral 's morgens is zeer druk gestemd. Het schijnt dat de meeste stemgerech tigden zich zoo vlug mogelijk van hun plicht wilden kwijten, want later op den dag werd het bij de stembureaux stiller en behoorden tot de stemmers vooral die genen, die per auto naar het stemlokaal moesten worden gebracht: ouden van dagen en personen, die zich om een an dere reden niet gemakkelijk kunnen ver plaatsen. In de wachtkamers bij de stem-' lokalen waren Roode Kruis-zusters aan wezig, die er voorzorgden, dat deze ouden van dagen en gebrekkige lieden niet lang behoefden te wachten. De deelneming aan de stemming is naar het zich laat aanzien zeer groot en zal zeker 80 tot 90 procent bedragen. Uit som mige districten wordt zelfs 100 procent deelneming gemeld. I Op enkele plaatsen slechts moesten stemmen ongeldig worden verklaard, om dat de voorzitters zich, zooals hun taak was, streng aan de bepalingen houden. In Dudweiler werden van de 341 stemmen 10 ongeldig verklaard, omdat de stembiljet ten niet op de voorgeschreven wijze in de enveloppe werden ingeleverd. Tegen dit ongeldig verklaren werd geprotesteerd, doch het is niet waarschijnlijk dat het protest zal worden toegewezen. In het district Merzlg hadden om half één alle stemgerechtigden reeds hun stem uitge bracht. Tocht door het Saargebied. Een aantal buitenlandsche journalisten heeft op den stemmingsdag tezamen met hun Duitsche collega's een tocht door het Saargebied gemaakt om den gang van za ken overal, dus ook buiten Saarbruecken te kunnen nagaan. Hierbij bleek, dat alge meen was voldaan aan de opdracht van het Duitsche Front, dat men voor dezen dag zou volstaan met het doen van zijn plicht, het uitbrengen van zijn stem en daarna naar huis terug te keeren. Het was dan ook bijna overal zeer rustig. Ook de tegenstanders van het Duitsche Front, de aanhangers van het eenheids front, gaven geen reden tot ordeverstorin gen, zoodat het ingrijpen van politie of van de internationale troepen, die daar voor gereed gehouden werden, nergens noodig was. De oudste stemgerechtigde was 96 jaar, de jongste een jongeman, die Juist zijn 20sten verjaardag vierde. In den loop van den dag heeft de Zweedche president van de Plebiscietcom missie, Rohde, een tocht gemaakt langs de stembureaux om zoo noodig voorlichting te geven en moeilijkheden uit den weg te ruimen. Het bleek echter, dat alles overal zeer vlot verliep. Reeds tegen zes uur in den avond was de drukte in de stembureaux bijna overal afgeloopen. Op het platteland hadden toen de stemmers reeds overal hun plicht ver vuld en slechts nu en dan kwam er nog iemand stemmen, die tevoren door zijn werkzaamheden of door andere oorzaken verhinderd was geweest. In de stemlokalen heerschte een ietwat verveelde stemming. In het algemeen is het, afgezien van kleine uitzonderingen, nergens tot eenig incident gekomen. In de straten van Saarbuecken en van de andere steden heerschte des avonds een opgewekte drukte. Alle restaurants en café's waren overvol; er was nauwelijks een plaats te krijgen. In de helverlichte straten golfden dichte menschenmenigten heen en weer, hoewel het zeer nat was. De spanning was overigens zeer groot en het gesprek van den avond was de ver moedelijke uitslag van de stemming. Men noemde percentages betreffende het aan tal uitgebrachte stemmen. In de kringen van het Duitsche Front was men overigens er van overtuigd, dat de overwinning be haald was. Men verwacht, dat de urnen en de pro tocollen in de speciaal door militairen be waakte treinen heden in den vroegen mor gen te Saarbruecken zullen aankomen. Daarna zullen zij tot hedenmiddag 5 uur bewaard blijven op de „Wartburg". Te 5 uur zal een aanvang gemaakt worden met de telling, waarvoor zich meer dan 400 journalisten uit alle mogelijke landen hebben aangemeld. Tegen acht begaven zich nog slechtse enkele stemgerechtigden per auto, op mo torrijwiel of met andere vervoermiddelen naar de stembureau. Men verwacht, dat 98 a 90% der stemgerechtigden is opge komen. Dezelfde orde en rust, welke ge- heerscht hadden bij den aanvang van dezen belangrijken Zondag, duurden tot het laatste oogenblik. Twee incidenten- Slechts laat in den avond, tegen mid dernacht, zijn twee incidenten bekend ge worden, welke zich na de sluiting der stembureaux hadden voorgedaan. Te Neunkirchen werd een bom gewor pen tegen het bureau van het Duitsche Front. De aangerichte schade schijnt niet veel te beteekenen te hebben. Vier per sonen zijn gearresteerd. Twee dezer zou den communisten geweest zijn, de beide anderen waren aanhangers van de status- quo-partij. Te Saarbruecken hebben ongeveer 150 communisten gedemonstreerd in de Bahn- hofstrasse. Toen de politie de menigte wilde verspreiden ontstond eenig tumult. Ook in dit geval zijn eenige personen ge arresteerd. Het incident bleek tenslotte niet van ernstigen aard te zijn geweest. De uitslag. Naar in Saarbruecken werd medegedeeld zal de uitslag van de volksstemming mor genvroeg te zeven uur Midden Europee- sche tijd (6.20 uur Amsterdamschen tijd), worden bekend gemaakt. De taak der internationale troepen. Op den dag van de stemming, was het voor de Volkenbondstroepen, waaronder ook de tweehonderdvijftig Nederlandsche mariniers met hun officieren, vroeg dag. In de meeste kwartieren werd het reeds om streeks middernacht levendig. Uitgerust in Marschtenue en begeleid door de vracht en manschappen-wagens, met machine geweren van de meest onderscheidene kali bers, tanks en Roode-Kruis-wagens, even als veldkeukens, werd in den vroegen och tend afgemarcheerd. Te vijf uur in den ochtend waren alle grensposten naar Duitschland en naar Frankrijk, ook de kleinste en onbelangrijkste, bezet. In een grooten boog om het gebied van de stad Saarbrücken heeft in den loop van den nacht het Engelsche Lancashire- regiment aan de Lotharingsche grens de bewaking op zich genomen. Ten Zuid-Oos ten daarvan sluiten zich hierbij de Neder landsche mariniers aan, die voor de groot ste helft de Fransche grens en voor de kleinste helft in de districten St. Ingbert en Homburg de Duitsche grens bezetten. Kapitein de Bruyne en zijn officieren heb ben hier de leiding. Daarbij sluiten naar het Noorden en Oosten langs de Duitsche'grens de troepen van het Engelsche Essex-regiment aan. De kleine Noordwestelijke grens naar rechts wordt door de Zweedsche troepen bezet, terwijl in den sector, grenzende aan Lotha ringen, weer in aansluiting aan het Lan cashire-regiment, de Italianen staan. Zoo is de grens van het Saargebied, die Zaterdagavond nog door groote vuren op de hoogten er om heen gemarkeerd werd, geheel door de internationale troepen be zet. Het opmerkelijke is echter, dat men van deze sterke troepenmacht zeer weinig bemerkt. Slechts hier en daar ziet men een Engelschen pantserwagen of een Italiaan- sche transport-auto met machinegeweren. In St. Ingbert ziet men alleen de post voor het verblijf der Nederlandsche marine soldaten, het Kraemer-Slot, doch overi gens is de militair goed georganiseerde grensbezetting zóó verdekt opgesteld, dat zij niemand opvalt. Aan den anderen kant van de grens zijn nergens militaire maatregelen van welken aard ook te bemerken. Hoe de menschen heen-en-weer reizen. Zooals bekend, moesten de Saarlanders hun stemmen uitbrengen op de plaats, waar zij in het jaar 1919 woonden. Men heeft van deze bepaling, die overigens noodzakelijk was voor een goede controle op de stemgerechtigden, een veel heen-en- weer trekken verwacht en dit. is in den loop van den dag dan ook wel gebleken. Het is voorgekomen, dat van één huisgezin de man naar Merzig moest gaan, de vrouw naar St. Wendel en stemgerechtigde kinde ren naar andere plaatsen in het Saarge bied, omdat zij daar geboren waren. Het Duitsche front had alle maatregelen geno men om de stemgerechtigden in staat te stellen, de voor hen aangewezen stem bureaux te bereiken. Op vele plaatsen zag men de auto's van het Duitsche Front met een wit-blauw schild „motordienst". De aanduiding „Duitsche Front", die oor spronkelijk op het schild had gestaan, moest verwijderd worden, doch ieder wist natuurlijk, dat deze auto's van deze be paalde groep waren. In Saarbruecken werd alphabetisch ge stemd, dat wil zeggen, dat de stemgerech tigden volgens het alphabet over de stem bureaux waren verdeeld. Zoo moesten alle Muellers en dat zijn er nog al wat in Duitschland, zich naar een zelfde stem bureau begeven dat in een der buitenwij ken lag. Eén stembureau had ook nage noeg uitsluitend de Schmidts. Voordat de eerste stemmen heden wer den uitgebracht, hebben de voorzitters der stembureaux de stemmen, in het begin van de week reeds uitgebracht door hen, die daartoe heden niet in staat waren, in de stembussen gedeponeerd. Een onderhoud met den comman dant der Nederlandsch troepen. Een V. D.-medewerker schrijft nog: Voor een groote poort van een gebou wencomplex in de Bleichstrasse nabij de Saar in Saarbruecken staat een Neder landsche marinier op post en boven de poort staat een bord, in de Nederlandsche kleuren, dat melding maakt van de aan wezigheid van de troepen, die de eer heb ben, het Nederlandsche volk als polltie- orgaan van den Volkenbond in het Saar gebied te vertegenwoordigen. Op het binnenhof achter de poort staat een langgerekt gebouw, dat eens een che mische fabriek herbergde. Thans is het de geïmproviseerde kazerne der Neder landsche troepen. Alles gaat streng militair. De post aan de poort drukt op een bel en ik wordt door een anderen marinier gehaald, die mij geleid naar den dienstdoenden wacht meester, die mij, staalhelm op en storm- riem onder de kin, ontvangt. Even later wordt ik gehaald door een jong officier, die mij langs den adjudant, die juist op dat moment door een persteekenaar ver eeuwigd wordt, naar den commandant der Nederlandsche troepen, kapitein M. R de Bruyne brengt. Deze heeft zijn ruime werkkamer op de eerste verdieping en zijn dubbele schrijftafel is met de Nederland sche vlag versierd. De vele kaarten aan de wanden wijzen erop, dat men zich hier in het centrale punt van een ernstige mi litaire actie bevindt. De Nederlandsche commandant ont vangt mij zeer vriendelijk en antwoordt zooveel mogelijk op de vragen, die ik hem stel. Hij wijst er op, dat de Nederlandsche militairen, van militair standpunt bezien, gedurende hun verblijf in het Saargebied zwaren dienst hebben gedaan. In den kortst mogelijken tijd was het noodig, een betrekkelijk groot gebied in vele dag- en nachtoefeningen zoo goed te leeren ken nen, dat officieren en manschappen zich in het gebied volkomen vertrouwd voelen. De commandant wijst er daarbij op, dat er in dit mooie land weliswaar tal van hoofdwegen zijn, doch weinig dwarswe gen. Vooral door de nachtelijke oefenin gen hebben de manschappen het gebied echter zeer goed leeren kennen. Het was hem bij de oefeningen opgevallen, dat de bewoners vooral van dit gedeelte van het Saargebied vriendelijke menschen zijn, die steeds bereid bleken, de noodige inlichtin gen te verschaffen, wanneer de troepen zich omtrent verbindingen op de hoogte wilden stellen. Kapitein de Bruyne vertelde, dat zijn manschappen volkomen er van overtuigd zijn, voor welke belangrijke zaak zij in het vreemde land zijn en welke delicate, doch ook eervolle missie zij hebben te ver vullen. Hij kón niet mededeelen, hoe lang déze missie zou duren. „Wij zijn slechts soldaten", merkte hij lachend op, „en hebben onze bevelen op te volgen. Overigens hebben wij in deze politiek zoo opwindende dagen onze man schappen zooveel mogelijk terug gehou den. Zij en de officieren zijn nauwelijks in aanraking gekomen met de civiele bevol king, omdat wij alles wilden vermijden, wat tot ordeverstoringen aanleiding zou kunnen geven. Wanneer echter eerst de volksstemming achter den rug is en de opwinding is gaan liggen, hopen wij ook met de bevolking in vriendschappelijk verkeer te komen en het mooie gebied te leeren kennen, waarin wij ons op hoog bevel bevinden." Kapitein de Bruyne gaf vervolgens nog eenige inlichtingen omtrent het verblijf van het andere deel van zijn troepen in het slot Kraemer in St. Ingbert. Hij ver telde, hoe vervallen dit verblijf er bij aan komst uitzag en hoeveel werk noodig was, om het voor het verblijf van de officieren en manschappen geschikt te maken. Alles zat dik onder het stof. De troepen die er liggen, zijn thans echter zeer tevreden. Over de betrekkingen tot de troepen van de andere landen verklaarde de comman dant, dat de internationale troepen een uitstekenden opperbevelhebber in gene raal Brind en zijn medewerkers hebben, zoodat een zeer goede verhouding tusschen de opperste leiding en de territoriale com mandanten bestaat. Ook bij de Engel schen, in wier sector kapitein de Bruyne zijn zetel heeft, verklaarde hij zeer goede vrienden te hebben gevonden. Deze uitste kende verhouding tusschen de verschillen de troepen, vergemakkelijkt natuurlijk de taak en zal ook op de bevolking een pret- tigen indruk maken. Onder leiding van een der officieren kon ik daarna de verblijven der manschap pen bezichtigen, waarover reeds eerder is gemeld,. De zalen, waar vroeger de ma chines stonden, en waar de mannen thans op eenvoudige veldbedden met stroozak- ken slapen, zien er keurig uit. Alles is eenvoudig, doch goed verzorgd. Het is er behagelljk warm en de soldaten zullen, naar het zich laat aanzien, zeker later met genoegen aan hun „oorlogstocht" naar de Saar terug denken. Het echtpaar Speenhoff komt morgen voor de Hollandsche „jongens" liedjes zin gen. Onderhoud met een Nederlandschen voorzitter van een stembureau. Gisteravond laat, toen de Volksstemming die de beslissing moet hebben gebracht over de toekomst van het Saargebied, reeds eenige uren tot het verleden behoor de, hebben wij een onderhoud gehad met een Nederlandschen voorzitter van een stembureau. Wij spraken met den heer J. L. Lente, RECLAME. 2961 ifhfl Siroop Famel geeft A dadelijk verlich- ting, maakt het slijm los en kal meert de hoest. tu I siij Viaact fietocfidvd vart. Uv ORIGINEELE FLACON THANS. OOK IN KLEINE. FLACONS <3f! U5 inspecteur van de bevolkingsregisters in Nederland, uit Den Haag, die in een school in Voelklingen een der vijf stembureaux welke in deze school waren ondergebracht, heeft gepresideerd. De heer Lentz deelde ons mede, dat, zoo als overal elders, ook bij hem het verloop der stemming zeer rustig was geweest. In cidenten van eenige beteekenis hadden zich niet voorgedaan. Het werk van half acht des morgens tot acht uur des avonds onafgebroken, was wel vermoeiend ge weest. „Hoe is het met de stemming in uw bureau gegaan?" „In het begin liep het niet zoo vlot om dat wij eerst moesten wennen aan de ver vulling van de vele formaliteiten welke voor het uitbrengen van de stem vereischt worden. Later ging het echter zeer vlot. Tot drie uur in den middag hebben wij hard moeten werken omdat doorloopend: stemgerechtigden arriveerden. Toen werd het minder druk." „Hadt u gelegenheid om te eten?" „Wij hebben zelf voor ons brood moeten zorgen en Roode Kruis zusters hebben kof fie gebracht. Als voorzitter moest ik den geheelen dag op mijn post blijven. De beide andere leden van het stembureau, de vertegenwoordiger van het Duitsche Front en die van het Eenheidsfront mochten zich laten vervangen." „Hebben zich in uw stembureau nog bij zondere gebeurtenissen voorgedaan?" „Ja, wij hebben vijf stemgerechtigden gehad die op een brancard werden binnen gebracht. Een er van was een vrouw, die twee uur te voren het leven had geschon ken aan een jongen Saarlander." „Maar hoe konden deze zieken stem men?" „Zooals u weet, waren de stemhokjes van boven gesloten, doch van onderen open. Wij lieten nu de brancard met het hoofdeinde onder de deur doorschuiven, zoodat de patiënten zich met het hoofd in het hokje bevonden. Op deze wijze vol deden wij aan de voorschriften en konden de opgekomen patiënten hun stemplicht vervullen." „Hebben zich bij u nog incidenten voor gedaan?" „Incidenten mag ik niet zeggen, maar een klein incident is er toch geweest, als man het zoo noemen wil. Vanmorgen om elf uur kwam een persfotograaf in het stemlokaal. De man had toestemming van den Kreisinspektor om te fotografeeren. De stemopnemer van het Eenheidsfront maakte echter bezwaar, omdat, wanneer hij op een plaatje stond, hij daarvan later moeilijkheden vreesde. Als voorzitter had ik het recht den fotograaf te weigeren, maar daar ik tegen het maken van een foto geen bezwaar had, stelde ik den ver tegenwoordiger van het Eenheidsfront voor, zich even te verwijderen. Hij kon even opzij gaan staan. Zijn plaatsvervan ger die in het lokaal aanwezig was, had geen bezwaar om gekiekt te worden en deze nam dus zijn plaats in. De foto werd dus toch gemaakt." „Waren er nog andere moeilijkheden?" „Ja, bij de zieken, die op de brancards werden binnengebracht waren er eenige twijfelgevallen of het wel noodig was dat de patiënten op de brancards bleven. Hier bij deed zich het eigenaardige voor, waar voor men mij reeds tevoren had gewaar schuwd, dat de meeningen van de verte genwoordigers van het Duitsche Front en het Eenheidsfront altijd verschillend waren. Wanneer de stemopnemer van het Duitsche Front van meening was dat de patiënt wel in staat was van de brancard te komen, zeide de Eenheidsfronter dat het niet kon en omgekeerd. Op de reeds medegedeelde wijze ben ik aan dit be zwaar tegemoetgekomen." De heer Lentz deelde nog het een en ander mede over de bewaking in en bij de stembureaux. Elk stembureau beschikte over drie politie-beambten of brandweer lieden en hij had, evenals de meeste andere voorzitters, 1 beambte in het lokaal en 1 er buiten geplaatst en de derde als aflosser aangesteld. In de school, waar vijf stem lokalen waren ingericht, was bovendien nog politie, die op geregelde tijden een rondgang maakte. „Wat hebt U gedaan bij de sluiting van het stembureau?" „Om precies acht uur werd het stem bureau gesloten en hebben wij proces ver baal van de stemming opgemaakt. Aan de hand van de kiezerslijst met contro leering van de geplaatste paragraaf van de opgekomen kiezers het aantal overge bleven stembiljetten enz., konden wij vaststellen hoeveel stemgerechtigden waren opgekomen. In mijn stem bureau hebben 644 van de 652 stemge rechtigden hun stem uitgebracht. Vervolgens hebben wij de stembus en de houten kist verzegeld. Des morgens had ik het slot reeds verzegeld, dat later nog eens extra geplombeerd werd. Na de sluiting werd over de opening van de bus. welke diende voor het inwerpen een pleister ge plakt, waarna ook deze werd verzegeld". „Hoe verliep het transport van de bus, waarvoor U toch verantwoordelijk was?". „De bus zou zoo spoedig mogelijk na acht uur gehaald worden en per auto onder mijn geleide worden weggebracht. Om lialftien zaten we nog te wachten en toen heb ik een mannetje naar het Kreis- muro gestuurd om te laten vragen of ik de bus niet zelf mocht brengen wanneer ik voor voldoende begeleiding zorgde. U moet weten, dat het stembureau niet verder dan drie minuten verwijderd was van het Kreisburo dat in het Raadhuis was onder-

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9