stadsnieuws!" minister j. a. kalff overleden. 75sle Jaargang MAANDAG 14 JANUARI 1935 No. 22948 Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ots. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zaJkenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Oit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. 12!/i-JARIG PASTOORS-JUBILEUM. Van pastoor Th. M. Beukers. Dezer dagen is het 12'/a jaar geleden dat pastoor Th. M. Beukers door mgr. Callier werd belast met het pastoraat der groote St. Petrus Parochie. Hoewel de bescheiden priester geen feestelijke herdenking van dit feit heeft gewenscht, kwamen gisteren de eerbied en de liefde voor dezen pries ter, die zich steeds met ijver en volle toe wijding aan zijn herderlijk ambt heeft gewijd, wel op ondubbelzinnige wijze tot uiting. Van alle kanten Is hem hulde en dank gebracht voor het vele en groote werk door hem In het belang van zijn parochie ver richt vooral op het gebied der liefdadig heid. In den morgen werd door den jubilaris een Hoogmis ongedragen in de St. Lode- wijkskerk, welke voor deze bijzondere feestelijke gelegenheid met bloemen en palmgroen was versierd en geheel met geloovigen gevuld, terwijl meerdere gees telijken op het priesterkoor hadden plaats genomen. Na de Hoogmis werd te 12 uur het stoffelijk huldeblijk voor de klokken van de nieuwe St. Petruskerk door de feest commissie, de kapelaans en de kerkmees ters aangeboden, waarna in een receptie de beminde priester een stroom van geluk- wenschen, waaraan geen einde scheen te komen, in ontvangst had te nemen. DE GEMEENTE-BEGROOTING 1935. Voorstellen van de socialistische raadsfractie. De soc.-democratische raadsfractie heeft de navolgende voorstellen bij den gemeen teraad ingediend: A. De Raad noodigt Burgemeester en Wethouders uit plannen en kostenbereke ningen te maken en bij hem in te dienen voor de navolgende werken: 1. Aanlag van Sport- en speelvelden nabij den Leidschen Hout. 2. Doortrekking Wassenaarscheweg. 3. Maken van een nieuwe tunnel Mare dijk. 4. Verbreeding Maredijk. 5. Bouwen van een brug over de Haar lemmervaart van Maredijk naar Musschen- broekstraat. 6. Doortrekking Musschenbroekstraat naar Koningstraat. 7. Voortzetting aanleg centrale rioleering. 8. Maken van een zuiveringsinrichting voor het rioolwater. 9 Vernieuwing van de Rijnbrug. 10. Bouwrijp maken van de volgende terreinen (alle gemeente-eigendom). a. begrenst door Ringsloot van de Stads- polder, Anna van Saksenstraat, Marnix- straat, verbindingsspoorweg naar de Haar lemmermeer; b. begrensd door Hooge Rijndijk en Roomburgerwetering. 11. Opruiming van krotten, vernieuwing van oude stadsdeelen benevens aanbouw op ruime schaal van goede en goedkoope arbeiderswoningen. 12. De Raad besluit een premieregeling ten behoeve van het onderhoud en de verbetering van woningen en nadere ge bouwen in het leven te roepen. De voorstellen gaan vergezeld van een uitvoerige memorie van toelichting. NED. BOND VAN LEERAREN BIJ HET N. O. Excursie naar het Haagsche Planetarium. Zaterdag j.l. maakte de af deeling Leiden van den Ned. Bond van Leeraren (essen) bij het Nijverheidsonderwijs een excursie naar het Planetarium der „Haagsche Cou rant" te 's-Gravenhage. Twee autobussen brachten de ruim 50 deelnemers naar het doel. Door de eerder georganiseerde excur sies van ons Blad en de lof over de kun stige instelling, waren de verwachtingen hoog gespannen. Toch niet te hoog, want alle deelnemers waren het er na afloop over eens, dat ze iets heel bijzonders had den gezien. Behalve mooi, was het ook leerzaam, waartoe de onderhoudende ex plicatie niet weinig bijdroeg. 'tWas een goede greep van het bestuur der Leidsr'-'e afdeeling van bovengenoemden bond om het 15-jarig bestaan op deze wijze te ber denken. Na het gebruik van een kop koffie werd de terugreis aanvaard. Evenals bij de samenkomst was de Am bachtsschool weer de plaats waar nu de deelnemers afscheid van elkander namen. o- TOONEELWEDSTRIJD „NUT EN VERMAAK". De vierde uitvoering in bovengenoemden wedstrijd werd verzorgd dqor de Haagsche tooneelver „Luctor et Emergo", die „De houten ham" van Jan van Ees en Henk Bakker op de planken bracht Er is om dit vrooljjke spel braaf gelachen en aan het slot hartelijk geapplaudisseerd. De volgende maal komt A. D. T. V. op 7e?°ek met „Mijn en Dijn", terwijl de jubileerende vereeniging op den sluitings- en eere-avond „Grompie" ten tooneele LIBERALE STAATSPARTIJ „DE VRIJHEIDSBOND". Jaarvergadering der provinciale kiesvereeniging. De provinciale kiesvereeniging Leiden van de Liberale Staatspartij „De Vrijheids bond heeft Zaterdag jj. haar jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. De vergadering werd geopend door den voorzitter, mr. A. N. Molenaar uit Wasse naar. met een rede over „Moed. geen Overmoed", waaraan het volgende is ont leend. Moed is noodig, alleen reeds om ons staatkundig leven zuiver te houden, maar ook om den kiezers, die nu eenmaal óf den eenen, óf den anderen leider volgen moeten teleurstelling en daarmede tevens de gelegenheid tot schimpen op de staat kunde nu politiek geheeten te be sparen. Moed is een essentieel vereischte voor eerlijkheid in het staatkundig leven. Hoe gemakkelijk is het niet om langs de es- sentieele vraagstukken van den dag heen te praten? Het maakt geen diepgaande studie van den probleemen die aan de orde zijn, noodig; eerst een positief gefor muleerd oordeel elscht verdediging van een ingenomen standpunt met krachtige argumenten. Moeilijk is de strijd van den voorlichter van het volk. wanneer zijn opvattingen botsen tegen die van hen, die den Staat voor hun karretje willen spannen en niet Inzien dat een staatkundige partij tot speelbal in de handen van verdedigers van groepsbelangen wordt, zoodra zij de wen- schen van de burgers niet langer uitslui tend in het kader van het algemeen be lang beschouwt. Dan is zoodanige partij op drift en schommelt zij vandaag mee met de meest luidruchtige partij onte vredenen om morgen anderen, die zich nu achtergesteld voelen ook een brokje toe te werpen. Vooral thans, nu het velen slecht gaat, is er aanleiding voor een z.g. opportunis tische politiek te waarschuwen. Heb den moed van Uw overtuiging, roept spr. partijen en volksvoorlichters toe. Wij kunnen slechts achting koesteren voor de partij en hun leiders, die door hun daden getuigen afleggen dat zij door een beginsel worden gedragen, dat zij uitgaande van dat beginsel een construc tieve politiek voeren, dat zij den moed hunner overtuiging hebben om a. voor hun politieke eischen op te komen en b. zonder omwegen in hun oogen verderfelijke maat regelen te bestrijden; dat zij naast een krachtig, positief geluid een even bezon nen negatief verweer weten te stellen. Die overmoed is te misprijzen, omdat wie er zich aan te buiten gaat, zich reken schap geeft van de mogelijkheid om, zelf aan het bewind zijnde, datgene te ver wezenlijken. waarvoor hij strijdt. De critiek zij steeds billijk, d.w.z. zij houde met alle omstandigheden rekening en bovenal zij zij opbouwend. Spr. waarschuwde daarentegen tegen overmoed, dat zij mitsdien niet uit be sluiteloosheid zich in compromissen ver liezen, waardoor zij op den duur geen menschen winnen, maar wel afstooten of van hen doen vervreemden. Vervolgens werd het jaarverslag van den secretaris goedgekeurd, waaruit o.m. bleek, dat één der afdeelingen, na een Inzinking in 1933, het ledental wederom met 60 had opgevoerd. Een nieuwe afdee ling te Sassenheim gaf een ledental te zien van ongeveer 75 der bij de laatste verkiezingen op de liberale lijst uitge brachte stemmen. Ook het jaarverslag van den penning meester werd vastgesteld; het belang rijke saldo per 31 December 1933 bleek met ongeveer f. 1000.vermeerderd. Den aftredenden penningmeester, den heei F. H. Sobels, die zich niet meer herkies baar had gesteld, werd voor zijn toewij ding hartelijk dank gebracht. Vervolgens werd mr. A. J. Romijn alhier als bestuurslid herkozen en tot nieuwe bestuursleden benoemd de heeren B. Moolenburgh te Oegstgeest, dr. H A. Marcus te Lisse en G. Vlasveld te Sas senheim. De candidatenlijst voor de Provinciale Staten werd als volgt samengesteld: 1. Prof. mr. C. W. de Vries te 's-Gra- vemhage. 2. Ml- H. P. C. M. de Witt Wijnen te Gouda. 3. D. Th. Ruijs te Wassenaar. 4. J. M. van Til te Lisse. 5. R. van den Ende te Voorschol n. 6. H. P. J. Kramer te Wassenaar. De voorzitter sprak vervolgens een woord van hartelijken dank voor de wijze, waarop de heer ir. A. G. Bosman, die zich niet herkiesbaar had gesteld, zijn lid maatschap van de Provinciale Staten had vervuld' de vergadering gaf door haai Instemming te kennen, dat de samen werking met het aftredende Statenlid in aangename herinnering zal blijven. Nadat de heer J. G. Slothouwer namens een kleine commissie nog rapport had uitgebracht betreffende besprekingen met voorzitter en secretaris van de Partij, •"erd de vergadering gesloten. O- Onze oud-stadgenoot, ds. J. Rooden- burg, Herv pred. te Vroomshoop heeft een beroep (toezegging) ontvangen van de Herv. Gem. te Voorburg (vacature wijlen ds. Veldhoen.) TOONEEL-OCHTEND INST. VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING „Koning Christiaan de Zeventiende". Gistermorgen vond de tweede tooneel- voorstelling in dit seizoen, uitgaande van het Instituut v. Arb. Ontwikkeling, In het Trianon-theater plaats. Het tooneelgezelschap „De Jonge Spe lers", onder leiding van Ben Groeneveld voerde ditmaal op het blijspel, bewerkt door Herman Heyermans, „Koning Chris tiaan de Zeventiende". Dit tooneelstuk, vooral gekend geworden door de mooie creatie van wijlen Bart Kreeft in de titelrol, had een overweldi gende belangstelling getrokken. Het stuk verplaatst ons naar de hoofd stad van een klein vorstendommetje, waar de oude koning Christiaan de Zeventiende den scepter zwaait. Het toeval wil, dat een kruier in het stadje een sprekende gelijkenis vertoont met den monarch en deze laatste maakt daarvan een dankbaar gebruik, door tot ontsteltenis van z'n kamerdienaar enkele uren van plunje te verwisselen met den kruier. De vorst wil namelijk eens contro leeren, of hij door zijn omgeving objec tief wordt ingelicht omtrent de toestanden in zijn rijk. De koning komt in zijn pseudo-kruiersfunetie tot allerlei merk waardige conclusies en bemerkt tegelijker tijd, dat de voorlichting aan het hof niet bepaald met de werkelijkheid overeen stemt. De kruier in z'n koningspakje brengt het geheele hof in opschudding tengevolge van een bovenmatig gebruik van alcoholica, terwijl de consternatie het toppunt be reikt, als hij per abuis gaat uitrijden. Tenslotte keeren beiden tot hun oor spronkelijke métier terug en beiden zijn een ervaring rijker geworden. Het stuk is een aaneenschakeling van de kostelijkste scènes, welke door de acteurs en actrices uitstekend werden vertolkt. In het bijzonder Richard Flink gaf van zijn kruiersrol een bijna volmaakte creatie, z'n dubbelganger Koning Chris tiaan (Lucas Wensing) eveneens. Arie Das als de kroonprins had wat meer bon- vivant allures mogen demonstreeren. Voorts verdient ook Johan Fiolet als de kamerdienaar een afzonderlijke vermel ding. Aan het slot werden de spelers uitbun dig toegejuicht en bij monde van den afdelingsvoorzitter hartelijk dank ge bracht voor den genotvollen avond. De leider van het gezelschap, de heer Ben Groeneveld, dankte op zijn beurt voor de ditmaal geestdriftige ontvangst en drukte de hoop uit, ook in de toekomst nog menigmaal voor het Leidsche Instituut op te treden. -rv NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING. Het 24ste jaarfeest. Éénmaal per jaar, ter gelegenheid van haar verjaardag, organiseert de actieve af deeling Leiden der Nederlandsche Reisver- eeniging, ter afwisseling van de vele lezin gen, een feestelijke bijeenkomst. Deze vond ook Zaterdagavond weer plaats in de Burchtzaal en zij is voor talrijke leden ge worden tot een avond van goed en prettig amusement, waaraan men nog dikwijls met genoegen zal terugdenken. Twee conferen ciers (ter bijeenkomst gebruikte men daar voor een minder parlementair woord!) vroegen voortdurend de aandacht en zij vonden een gewillig oor bij het aanvanke lijk weinig talrijke, doch snel aangroeiende publiek, dat tenslotte de zaal geheel vulde. Die conferenciers waren de heeren Harde- weg en Paul Ostra. Eerstgenoemde als voorzitter en als propagandist voor de tombola, waarvoor niet minder dan 150 prijzen waren binnen gekomen! Telkens weer nam hij het woord: nu eens om de leden welkom te heeten en hun toe te wen- schen dat zij in 1935 allen in staat zullen zijn de duurste reis der N.R.V. te maken, dan om de schenkers der prijzen dank te zeggen, vervolgens om te wijzen op de grootsche herdenking van het zilveren ju bileum. die voor het volgend jaar in voor bereiding is, enz. De heer Hardeweg is een geestig causeur en hartelijk is er gelachen om z'n vele. dikwijls rake. opmerkingen. Paul Ostra was de andere conferencier; Paul Ostra, de artist, die kort geleden als hersteld van de gevolgen van een auto ongeluk uit het ziekenhuis te Amsterdam werd ontslagen. Wouter Denijs, die hem begeleiden zou, was verhinderd, doch werd zeer verdienstelijk vervangen door Max Busch Het is geen gemakkelijke taak vrij wel alleen een ganschen avond te moeten vullen, doch de heer Ostra heeft er zich nrachtig doorgeslagen Met z'n aardige liedjes en refreintjes en z'n tallooze grap pen bracht hij er spoedig de stemming in pn mede dank zij den steun der Blue Rvthm Boys bleef er voortdurend contact tusschen zaal en tooneel totdat tegen twaalven de voordracht teil einde was Fen gezellig bal en de tombola hebben de N.R V.-leden daarna nog meerdere uren in hoogst genoeglijke stemming bijeen gehou den. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Kieine's Chemische Fabriek, Lammen schan-weg 10, Leiden. Exploitatie Nederl. octrori No 34 337 (Werkwijze voor 't «lak ken van een versterkingslaag on bont werk.) Eigenaresse: M.C KleineRoi.'orff, Leiden (Huwelijksche Voorwaarden). Ge volmachtigde: J. A. M. Kleine, Leiden. IN DEN OUDERDOM VAN 65 JAAR. Na een kortstondige ziekte is gistermor gen te 4 uur overleden de minister van Waterstaat, ir. J. A. Kalff, te Wassenaar. Aanvankelijk meende men dat de minister griep had en waar de ziekte zich gunstig scheen te ontwikkelen achtte men geen gevaar aanwezig. In den nacht van Vrij dag op Zaterdag trad echter plotseling een zeer ongunstige wending in. De patiënt bleek longontsteking te hebben. Zaterdag middag konden wij melden dat er reden tot ongerustheid was en gistermorgen in de vroegte is de minister ontslapen, gelijk wij per bulletin hebben bekend gemaakt. Ons land verliest in hem niet alleen een zeer bekwaam man, aan wien het vele belangrijke diensten te danken heeft, doch ook een humaan mensch, die zich niet het minst tijdens zijn ministerschap in bree- den kring de vriendschap verworven heeft van allen met wie hij uit hoofde van zijn veelomvattende functie te maken had. De begrafenis zal, naar den wensch van den overledene, een eenvoudig karakter dragen. Zij is vastgesteld op a.s. Donder dag te Westcrveld. (Voor verdere bijzonderheden ver wijzen wij naar het 2e Blad). JAARFEESTVIERING MONDACCORDEONVEREEN „BRAVO" In de geheel bezette zaal van „Zomer- lust" vond Zaterdagavond de vierde jaar feestviering plaats van de Mond-accordeon Vereen. „Bravo", ovpr wier prestaties, onder leiding van den heer J. J. v. d. Reyden wij reeds vroeger in gunstlgen zin konden rapporteeren. De uitvoering werd geopend door den voorzitter, den heer Rietbergen, die allen welkom heette, waarna men met het goed verzorgde en frisch gespeelde pro gramma inzette; allereerst de Bravo- clubmarsch van den dirigent, waarin ook de tambours zulk een voorname rol heb ben. Klein en groot, in keurige uniformen gestoken, weerden zich al dadelijk volop, speelden met een verheugende animo en deden 't beste verwachten voor de vele volgende nummers. Er bleek hard en nauwgezet gestudeerd te zijn, daarbij zorgt de leider voor veel variatie, zoodat men met bijzonder genoegen naar dit aardig klinkende ensemble kan luisteren. Marschen en fantasieën houden een blijde stemming er in, die met elk nieuw num mer groeit en zich uit door een telkens opklinkend spontaan applaus. De heer v. d. Reyden beleeft werkelijk plezier aan zijn dapper blazende en trommelende jongens! Veel afwisseling bracht het optreden van Geldersehe Jan en zijn gezelschap, met praatjes, liedjes en schetsen. Nu eens trad men op als vroolijke Volendammers, dan weer als de Oberkellner en zijn hotel personeel en oogstte met een en ander een groot succes. „Bravo" liet zich nog meermalen hooren en moest zelfs het nummer „Grootvaders klok" herhalen; dat was dan ook alleraardigst! De heer Rietbergen dankte het gezel schap van „Geldersehe Jan" voor de be- langlooze medewerking, onder overhandi ging van een enveloppe met inhoud. Daarmee werd ook de heer v. d. Reyden verrast, onder dankzegging voor hetgeen hij voor de vereeniging gepresteerd heeft. „Bravo" was toen nog eenige malen aan 't woord, waarna de voorzitter den avond sloot en de leiding overgaf aan den heer Castelein. die zich met de organisatie van het hierop volgende gezellige bal had belast. „The Dutch Players", die zich in den aanvang al had laten hooren, ver zorgden ook de dansmuziek. Tot diep in den nacht duurde deze goedgeslaagde feestavond, die ons weer overtuigd heeft van het bloeiende vereenigingsleven, waar in „Bravo" zich mag verheugen. BEGROETINGS- EN DEMONSTRATIE BIJEENKOMST. Van verschillende links-socialistische vereenigir.gen. Ter begroeting van het uit de gevange nis ontslagen lid der R.S.P Van der Steen die wegens het verspreiden van opruiende geschriften in Juli van het vorige jaar tot C maanden gevangenisstraf was veroor deeld. hadden Zaterdagavond de te dezer zake samenwerkende organisaties te weten de Rev Soc. Partij, de Onafh. Soe. Partij, de Ver voor Socialistische Ontwikkeling, het Plaatselijk Arbeids-secretariaat en het Proletarisch Steunfonds in de kleine Stads zaal een openbare begroetingssamenkomst belegd De voorzitter De Bolster sprak een kort welkomstwoord tot Van der Steen en bood hem een plaatwerk aan. welk voorbeeld door vertegenwoordigers van de Federa ties van Transport- en Fabrieksarbeiders en de R.S.P. werd gevolgd Mr. Stien de Zeeuw sprak vervolgens over „Eenheid in den strijd". Spr. wees er op hoe de samenwerking tusschen R.S.P. BINNENLAND. Op 65-jarigen leeftijd is gisteren over leden de minister van Waterstaat, ir. J. A. Kalff (2e Blad). Jhr. van Citters, de leider van het Nationaal Crisis-Comité, werd gisteren 70 jaar. (Binnenland, 3e Blad). Auto met acht inzittenden hedennacht te Heerhugowaard te water gereden; één ernstig gewonde. (Laatste Berichten, le Blad). Het proces inzake de goudclausule; uit spraak van het Haagsch Gerechtshof, (Rechtzaken, le Blad). BUITENLAND. DE STEMMING IN HET SAARGEBIED IS ZONDER INCIDENTEN VAN EENIGE BETEEKENIS VERLOOPEN. MORGEN VROEG UITSLAG. (3e Blad en Tel,, le BI.) Overleden is de Duitsche staatssecre taris voor bnitenl. zaken in 1914 von Jagow (Buitenland, le Blad). Een radio-rede van Flandin. (Buitenland» le Blad). Farinacci weer in den grooten Italiaan- schen fascistischen raad. (Buitenland, le Blad). De Koning van Irak opent de pijpleiding voor petroleum-vervoer van Mesopotamia naar de Middellandsche Zee. (Tel. le Blad), en O.S.P. sedert het krasse optreden der kapitalistische reactie is gegroeid en waar schijnlijk zal leiden tot een fusie. Belang rijker dan de samensmelting dezer twee kleine partijen is het feit, dat het een heidsbesef meer en meer tot het proleta riaat begint door te dringen. Hoe gunstig steekt deze houding af tegen het stand punt der S.D.A.P., die zoowel In eigen land als internationaal de eenheid der socia listische arbeiders gedurig heeft benadeeld en verraden en tegen het goedkoope ge schreeuw van de Communistische Partij, die overal waar zij verschijnt, tweedracht zaait en vernielt, wat moeizaam is opge bouwd. Als voorbeeld van hetgeen een heid vermag, wees spr. op Asturië, waar het Spaansche proletariaat het langste stand hield bij de jongste revolutie, om dat er een eenheidsfront was en alle pro letariërs aaneengesloten stonden in den strijd. Alleen de numerieke overmacht van het kapitalisme deed hen het onder spit delven. Over de geheele wereld is een streven onder de revolutionaire arbeiders klasse merkbaar naar samenwerking. Nieuwe loons- en steunverlagingen zijn in voorbereiding en hoezeer wij overtuigd zijn van het groote risico dat In dezen tijd verbonden is aan de leiding dezer op standige beweging, zullen wij niet ophou den aan te moedigen tot verzet en den ons geschonken naam „opruiers" als een eerenaam blijven beschouwen. Spr. besloot met een opwekking tot eendrachtigen strijd, geschraagd door een groot vertrou wen in elkaar en in de komst der socia listische revolutie. Na de pauze sprak de heer A. Lang- kemper over „Revolutionaire strijd in dezen tijd" Spr. vergeleek deze bijeen komst met het oogenblik, dat de pionier van het socialisme in Nederland Domela Nleuwenhuis uit de gevangenis In de maatschappij terugkeerde. Het geweldige enthousiasme, waarmede hij toen door het proletariaat werd verwelkomd, deed het kapitalisme voor de eerste maal inzien, dat een opstandige beweging niet door kerker straf wordt onderdrukt, maar daarentegen stimuleerend werkt op de revolutionaire gezindheid van de arbeidersklasse. Van daar dat het kapitalisme naar andere mid delen heeft omgezien en gepoogd heeft langs z.g. humane wegen zijn doel te be reiken. Toen de economische ontwrichting als gevolg van den wereldoorlog haar in trede deed. was het kapitalisme niet lan ger in staat deze rol te blijven spelen en nam zij opnieuw haar toevlucht tot vrij heidsstraffen. En de kerkers zullen voor de revolutionairen geopend blijven tenzij zich ook hier de geschiedenis van zoovele revo luties in de historie zou herhalen. De er varing in Duitschland waai- de sociaal- democratie verraad Dieegde. jegens het proletariaat, heeft geleerd, dat de strijd, voor de arbeidersklasse zich niet laat be slechten via het- stembiliet. maar slechts tot een goed einde Is te brengen door een klassestriid in den meest onverzoenlijken vp-m te propageeren. Spr trok vervolgens van leer tegen de S.D.AP. tegen de Nederlandsche klasse- iustitie en tegen het „gewetenlooze kapi talisme" dat rechtstreeks aanstuurt op een oorlog in het Verre Oosten en hij eindigde met een beroep te doen op de vrouwen, om hun mannen in den strijd voor het proletariaat terzijde te staan De rest van den avond werd gevuld door muziek van een striikie en declamatie van het trio van den Berg uit Rotterdam, 'v='ke laatste nu niet bepaald getuigde van waardeering van het standpunt van den D"-(ti»'ten tegenstander. 't Is per slot van rekening een klein kunstje om iets of iemand belachelijk te maken.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1