HONIG'5 BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 12 Januari 1933 KERK- EN SCHOOLNIEUWS UIT DE RIJNSTREEK. PREDIKBEURTEN. voor zondag 13 januari. leiden. Doopsgez. Gem.: Voorm. half elf, ds. A. Mulder van Aardenburg. Egllse Wallonne: dix heures et demie, M. Bresson. Evang. Luth. Gem.: Voorm. half elf, ds. de Meljere. Geref. Kerk in H.V.: Nam. half acht, ds. Hasper. Prediker: Maandagnam. 8 uur, ds. de Groot van Delft. Rem. Geref. Gem.: Voorm. half elf, ds, P. Eldering van Oegstgeest. Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshuis): Nam. 7 uur, dr. K. H. Boersema. Vrije Kath. Gem. (Vreewijkstraat 19)r Voorm. half elf, Gez. H. Mis. aarlanderveen. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. Heemskerk van Ter Aar; nam. half zeven, ds. G. Th. v. Beusekom. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, leesdienst. alphen aan den rijn. Ned. Herv. Kerk (Julianastraat)Voorm. half tien, ds. Stehouwer (Voorb. H. A.); nam. half zeven, ds. J. de Bruin. Hulpgebouw (Gouwsluis): Nam. half zeven, ds. J. Schqneveld. Klnderkerk „Bethel": Voorm. 10 uur, de heer N. v. Vliet. Ned. Herv. Kerk (Oudshoornscheweg) Voorm. 10 uur, ds. v. Wijk van Zaandam. Evangelisatie (Hooftstraat)Voorm. half tien en nam. half zeven de heer A. J. Dekker. Geref. Kerk (Hooftstraat): Voorm. 10 uur en nam. 6 uur, ds. Hartkamp. Geref. Kerk (Raadhuisstraat): Voorm. 10 uur, ds. Mulder; nam. 6 uur. ds. Bosch. Geref. Kerk (De Ruyterstraat)Voorm. 10 uur, ds. Bosch; nam. 6 uur, ds. Mulder. Martha-Stichtlng: Voorm. 10 urn:, ds. Barger van Heemstede. Chr. Geref. Kerk (v. Reedestr.): Voorm. half tien en nam. 6 uur, ds. v. d. Ven van Den Haag. Lokaal van Mandersloostraat: Voorm. half tien en nam. 6 uur, de heer Wijnen van Oldebroek. hazerswoude. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. De Bruin van Alphen (Voorb, H.A.)nam. half zeven, ds. Kiehl. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half aeven, ds. Keizer van Vrijhoeven» Cappellen. hillegom. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam 5 uur, ds. Eerhard. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur (H.A. en Dankz.), ds. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Hendriksen. katwijk aan zee. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Ingwersen. Geref. Gem. (Remisestraat)VOorm. 10 en nam. 6 uur, leesdienst. koudekerk. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. Odé. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. Haspers. leimuiden. Ned. Herv. Kerk: Geen opgave. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half drie, ds. Aalders. lisse. Geref. Kerk: (verbeterde opgave): Voorm. half tien en nam. 4 uur, de heer A. J. Boss, cand. te Mijdrecht. nieuwveen. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Brink. Geref. Kerk: Voorm. .10 uur en nam half zeven, ds. Speelman. Evangelisatie: Voorm. half tien en nam. half zeven, de heer van Scherpenzeel. noorden. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. 2 uur, de heer Hagen van Kampen. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, leesdienst. noordwijk-binnen. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. de Wit van Leiden; nam. 5 uur, ds. Rutgers van Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Visser. Ned. Prot, Bond: Voorm. half elf, prof. Sevenster van Leiden. noordwijk aan zee. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam 5 uur (H.A.), ds. Cupedo. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Bouma. Geref. Kerk in H.V.: Nam. 3 uur, ds. Sillevis Smitt van Haarlem. oegstgeest. Groene Kerkje: Voorm. 10 uur (jeugd dienst), ds. Ch. de Beus van Rilland Bath. Pauluskerk: Voorm. 10 uur (H.A.), ds. Jansen Schoonhoven; nam. 5 uur, ds. Hennemann. oude-wetereng. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. Geerling. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half drie, ds. van der Bos. Rem. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer W. J. H. Hubeek, prop. te Leiden. rijnsaterwoude. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. van Wijngaarden van Nieuwkoop. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half ti:r, en nam. 6 uur, leesdienst. rijnsburg. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, de heer Heymans van Leiden; nam. 5 uur, ds. Peter. Kerkzaal: Voorm. half tien, ds. Peter; nam.5 uur, ds. van Noort van Noord- wijkerhout. Geref. Kerk (Rapenburg)Voorm. half tien, ds. Broekstra; nam. 6 uur, ds. van der Loo. Geref. Kerk (Voorhouterweg)Voorm. half tien, ds. van der Loo; nam. 6 uur, ds. Broekstra. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 5 uur, ds. G. Molenaar van Rot terdam. voorhout. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Klomp. voorschoten. Ned. Herv. Gem.: Voorm. 10 uur (Voorb. H.A.) en nam. 5 uur, ds. H. P. Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur (H.A.) en nam. 5 uur, ds. J. C. Houtzagers. Geref, Gem. (Ambachtshuis): Nam. 05 uur, leesdienst. Ver. der Vrijz. Hervormden (Gym. zaal, Raadhuis): Geen dienst, woubrugge. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. Kiehl van Hazerswoude; nam. half zeven, ds. van Apeldoorn van Leiden. Geref. Kerk: Voorm. half tien, ds. Zwaan van Zwammerdam; nam. half zeven, ds. Nauta. zevenhoven. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. Broeyer van Woerden. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Polder):' Voorm. half tien en nam. half zeven, leesdienst. RECLAME. l'-'i'WC m Li?r 4626 ned herv. kerk. Beroepen: Te Lage-Vuursche D. J. V. d. Graaf te Ede. Aangenomen: Naar Suawoude-Tletjerk, H. Schroten te Sluipwijk. examens m.o. in de moderne talen. Verplichting om alle candidaten in de theorie van onderwijs en opvoeding te examineeren. Bij de Tweede Kamer is ingediend een (wetsontwerp tot intrekking van art. 5 der wet van 25 April 1879. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend: Krachtens art. 5 van de wet van 25 April 1879 zijn bij het afleggen van het examen voor de akte A in de Fransche, Hoog- dudtsche of Engelsche taal vrijgesteld van het examen in de theorie van onderwijs en opvoeding de bezitters der akte van bekwaamheid als onderwijzer en bij het afleggen van het examen voor de akte B in een dier talen en haar lëtterkunde de bezitters der akte yan bekwaamheid als hoofdonderwijzer. Dientengevolge behoeft slechts een betrefikeHjk kléin deelder candidaten voor eèn akte van: bekwaam heid in die talen en paedagogiek en didac tiek te worden geëxamineerd, welke om standigheid er toe geleid heeft, dat dit onderdeel van het examen in het gedrang is geraakt en door een deel der commis- siën zelfs geheel wordt .verwaarloosd. Hierin is te minder te berusten orpdat in de laatste jaren de paedagogiek en de didactiek van het middelbaar onderwijs eigen wegen hebben gevonden en er geen aanleiding is om aan te nemen, dat iemand, die voor het onderwijs van de lagere school voldoende is voorbereid, ook vertrouwd is met de probelemen welke de middelbare school stelt. Het is daarom gewenscht, bedoeld ar tikel te schrappen, waardoor de verplich ting zal ontstaan om alle candidaten in de theorie van onderwijs en opvoeding te examineeren. Dat door den aldus versterk ten waarborg voor een deugdelijke voor bereiding der leeraren het onderwijs zal worden gebaat, zal geen betoog behoeven. Indien deze wijziging reeds zou gelden voor de in 1935 af te nemen examens, zouden de belanghebbenden daarmede niet tijdig rekening kunnen houden. Voor gesteld wordt daarom ze eerst 1 Januari 1936 te doen Ingaan. DE HARINGVISSCHERIJ. Ds. r. j. V. d. meulen. Morgen viert ds. R. J,v. d. fdeulen, Ned. Herv. predikant te Someren (Br.) zijn 40-jarig ambtsjubileum. Rinze Jacob v. d. Meulen werd 12 Febr. 1871 te Lage-Vuursche geboren. Zijn vader was aldaar predikant; Hij ontving zijn opleiding aan het ChT. Gymnasium te Zetten en aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om in 1894 candidaat te wordén in Groningen. 13 Jan. 1895 aanvaardde hij het predikambt te Welsum (O.), waar zijn vader hem bevestigde en waar hij intrede deed sprekende over Markus 10 40. 18 jaar heeft de jubilaris hier gearbeid.. Hij was scriba-quaestor van het classikaal bestuur van Deventer en gaf in die jaren „De Wekker" uit, een veel in den omtrek van Deventer gelezen Mad. De- Algemeene Synode der Ned. Herv. kerk zond hem naar Westfalen gn Rhijnland voor den arbeid onder de alddar wonende 80.000 Nederlanders. 1 Febr. 1913 verkreeg hij eervol emeritaat ip verband met zijn be noeming tot predikant-directeur van 't Koning-Willemshuis te Amsterdam, met filiaal te IJmuiden. In den tijd dat de jubilaris alszoodanig werkzaam is ge weest was hij ook voorzitter van de afd. Amsterdam van de Nat. Chr. Geh. Onth. Ver. Hij stichtte er een Prot. Centraal Bureau vanwaar ook de actie voor Plaat selijke Keuze geleid word. Zoo ontstond het Adresboek voor Prot. Amsterdam. Het Centraal Bureau leidde mede tot de op richting van den Zakbijbelbond in de hoofdstad; de Ver. voor Bijbelverspreiding en de inlichtingendienst van het Centr. Bureau voor Inwendige Zending. In den mobilisatietijd was ds. v. d. Meulen be stuurslid van het comité tot ontwikkeling en ontspanning van werkloozen in de hoofdstad. Ook was hij reserve r-ldpre- diker m de stelling Amsterdam. Tevens was ds. v. d. Meulen ook verbonden aan Maandag 1.1. was een dag van grooten aanvoer. Er werden dien dag nog onge veer 5000 kisten haring aangebracht. Jam mer genoeg konden de prijzen zich niet handhaven. Zaterdagmiddags werd nog van f. 3 tot f. 4 per kist betaald; doch deze prijzen zakten 's Maandags tot f. 2.50 a f 3. Zooals te verwachten ls in dezen tijd van het jaar, gaat de kwaliteit van de haring achteruit en er gaan zich al heel wat ijleharingen tusschen de volle bevinden. Er konden echter nog mooie besommingen gemaakt worden. Maandag en Dinsdag was er nog een matig goede visscherij, doch in het ver dere gedeelte van de week verminderden de vangsten zeer sterk; de meeste sché pen vingen niet meer dan enkele kisten ijleharing. Hierdoor verminderden de aan- voerep in den loop van de week sterk, en hierdoor trad automatisch weer een be langrijke stijging in, zoodat Woensdag avond weer van f6 tot f7 per kist be taald werd. De volgende dagen liepen de prijzen weer iets terug, doch deze bleven toch varieeren tusschen de f. 4 en de f. 6. De verwachting ls, dat a.s. Maandag de aanvoeren zeer gering zullen zijn en dien tengevolge hooge prijzen betaald zullen worden. In den haringhandel gaat het in het algemeen niet hard. De afzet moest in dezen tijd vlotten gaan. Januari is een van de beste maanden; als voor eind Februari niet het grootste gedeelte van de voorraad Stichtingharing geruimd zal zijn, zal het nog een groote toer worden vóór het nieu we seizoen los te komen. Een lichtpuntje is, dat een land als Po len op het oogénblik als kooper op de Hol- landsche markt optreed. Dit is toe te schrijven aan de geringe voorraad en de verhoogde prijzen in Engeland en aan den beteren naam, die het Hollandsche pro duct den laatsten tijd in Polen geniet. De Visscherij-Centrale schijnt deze week 10 a 15.000 kantjes bestemd voor Polen ver kocht te hebben. de treil visscherij. In ons vorig overzicht schreven wij, dat tegen 1 Febr. a.s. een loonconflict in het IJmuldensche Treilerbedrijf dreigde uit te breken. Dit bericht was niet geheel juist; het loopende contract tusschen Reeders- vereeniging en Arbeidersorganisaties is reeds op 1 Januari 1.1. afgeloopen, doch .voorloopig wordt nog op de oude condities doorgevaren, terwijl nog onderhandeld wordt. Uit de verstrekte gegevens blijkt v/el, dat aan beide zijden ten. koste van alles een stakihg voorkomen'zal worden; overeenstemming is ecjater nog lang niet bereikt. Nog steeds vertrekken opnieuw uitge- jruste motorloggers ter Itréilvisscherij; nog een enkele week en dé geheele vloot, die dit jaar voor de trèilvisscherij in aanmer king komt zal zee gekozen hebben. De visscherij was in de afgeloopen week over de geheele linie zeer slecht en de prijzen voor alle soorten visch waren hoog. RECLAME- 4638 Mijnhardt's Zenuwtabletten. 75 ct. Mijnhardt's Laxeertabletten60 ct. Mijnhardt's Maagtabletten 75 ct. Mijnhardt's Hoofdpijntabletten 60 ct.i „Wat Mijnhardt maakt is goed." de afd. I.N. van de Rijksverzekerings bank, deed hij als vrijwillig armbezoeker dienst op Kattenburg en ging hij bij herhaling voor in de prediking In de ge vangenissen en de ziekenhuizen. In 1919 legde de jubilaris dit werk allemaal neer, stelde zich opnieuw bproepbaar en aan vaardde 26 Juni 1921 opnieuw het ambt, thans te Furmerland. Vandaar vertrok hij in 1930 naar Bunschoten, welke stand plaats 2 Oct. 1932 werd verwisseld voor Sómeren. aan welke gqmeente de jubi laris zich verbond sprekende over Matth. 5 14, na vooraf te zijn bevestigd door wijlen ds. B. Bruins van Asten. Tijdens zijn verblijf fn Purmerland bracht ds. v. d. Meulen een merkwaardige geschiedkun dige tentoonstelling bijeen in verband met de Jubileumfeesten te Purmerend en gaf hij een werk over Purmerland in het licht. Als afgevaardigde van de Ned. Herv. kerk woonde hij in 1923 te Stockhplm 't wereldcongres der kerken' bij. Ook maakte de jubilaris bij herhaling met het hospi taal-kerkschip „De Hoop" kruistochten op de Noordzee. Veel heeft ds. v. d. Meulen geschreven. Hij is de oprichter en uitgever geweest van het bekende orgaan voor predikan ten „De schatkamer", welk blad de eer sten stoot gaf tot verbetering van de pre dikantstraktementen en waarvan hij de jaargangen 19061913 en 19321934 redi geerde. Ook redigeerde hij het orgaan „Practika"; schreef een groot geïllus treerd werk over „Prot. Kerkgebouwen"; redigeerde het studentenblad „Minerva"; schreef voor het catechetisch onderwijs twee boekjes nl. Amos en Rozea; publi ceerde een kinderboek „Uit de geschiede nis der kabouters"; publiceerde dageüjk- sehe scheepsbrieven in „De Hoop"; en redigeert thans een orgaan „De Kande laar". Daarnaast deed hij in Pro en Con tra een werkje tegen verzekering het licht zien en publiceerde voorts tal van artikelen op het gebied van de drank bestrijding, tegen de vivisectie en redi geerde voor de Ver. tot Verspreiding van de H. Schrift „De Huisvriend" de kalander 1920 en schreef geïllustreerde Bijbelver halen. Als een harde werker heeft de jubilaris zich alom in den lande vele vrienden gemaakt, die hem, ook al wil hij zijn jubi leum niet publiek vieren wel zullen doen blijken, hoezeer hij om zijn persoon en arbeid wordtgeacht. ALPHEN. 11de groote nat. tentoonstelling van de postduivenvereeniging „de gevleugelde vrienden". Tal van mooie inzendingen. In hotel „Centraal" werd door de post- duivenver. „De Gevleugelde Vrienden" haar 11de groote Nationale tentoonstelling geopend. Het aantal inzendingen was bui tengewoon groot en overtreft zelfs nog die van vorige jaren. De expositie was ook thans weer keurig verzorgd. De groote verscheidenheid der vogels gaf een Impo sant aanzien. De belangstelling was zeer goed, tot groote voldoening van den ten toonstellingscommissie, bestaande uit de heeren H, S. Mens, voorz.; H. Bauer, 1ste secr.-penningmeester en P. G. Borgers, 2de penningm., die er wederom in geslaagd zijn een tentoonstelling te organiseeren, die een bezoek overwaard is. Als keurmeesters traden op de heeren A. Unterhorst en A. B. Dekkers, beiden uit Rotterdam, die zich van hun niet gemakkelijke taak op be kwame wijze hebben gekweten. Hieronder laten wij volgen een overzicht van de voornaamste bekroningen: Schoonheidsklassen. KI. 1, Oude doffers, alle kleuren: le pr. F. W. v. Staalduinen; 2e pr. P. Verhoeks; KI. 2. oude duivinnen, alle kleuren: le pr. mej. B, Enkhof; 2e pr. W. v. Staalduinen; kl. 3, jonge doffers, alle kleuren: le pr. en 2e pr. F. W. v. Staal duinen; Kl. 4, Jonge duivinnen. alle kleu ren: le pr. en 2e pr. idem; Vliegklasse. Kl. 5, Oude doffers boven 750 KM., le pr, D. Verblezen; 2e pr. L. Boekelman; Kl. 6, Oude duivinnen boven 750 K.M., alle kleu ren: le pr. D. Verbiezen; 2e pr. P. Pijpers; Kl. 7, Oude doffers boven 450 KM.: le pr. J. Enkhof; 2e pr. H. v. d. Waal; Kl. 8, Oude duivinnen boven 450 K.M.: le pr. mej. B. Enkhof; 2e pr. P. G. Borgers; Kl. 9, Oude doffers boven 150 K.M.; le pr. E. Mo lenhei; 2e pr. J. Tuinenburg; Kl. 10, Oude duivinnen hoven 150 K.M., alle kl.: le pr. mej. B. Enkhof; 2e pr. J. Enkhof. Kl. 11, Oude doffers, onbevlogen: le pr. J. H. A. Lek; 2e pr. E. Meijer. Kl. 12, Oude duivin nen, onbevlogen: le pr. J. Grootenhuis; 2e pr. Joh. Enkhof. Broed 1934. Kl. 13, Doffers boven 150 KM.: le pr. A. P. v, d. Voort; 2e pr. P. G. Borgers. KL 14, Duivinnen bo ven 150 K.M Blauw; bl.kr. en zw.kr. le pr. E. Molenbei; 2e pr. A. v. Boudestein; 3e pr. L. Boekelman. Kl. 15. Doffers roode, bonte en andere kl.: le pr. P. G. Borgers; 2e pr. mej. B. Enkhof. Kl. 16, Duivinnen, le pr. E. Molenhei; 2e pr. G. v. d. Ham. Kl. 17, Doffers hoven 100 K.M,: le pr. A. van Eg- mond; 2e pr. A. de Jong. Kl. 18, Duivinnen 100 K.M., le pr. H, v.-d. Waal; 2e pr, Gebrs. Roest. Kl. 19, Doffers 100 K.M.: le pr. J. H. A. Lek; 2e pr. mej. B. Enkhoff. Kl. 20, Dui vinnen 100 K.M.: le pr. Chr. v. d. Pluijm; 2e pr. P. Slingerland. Kl. 21, Doffers on bevlogen, alle kleuren: le pr. G. Stapper; 2e pr. A. v. Risp. Kl. 22, Duivinnen onbe vlogen, alle kleuren: le pr. B. E. Kuiper; 2e pr. P. G. Borgers. Kl. 23, Late jongen: le pr. E. Molenhei; 2e pr. P. Slingerland. De beschikbaar gestelde wisselbekers werden gewonnen door D. Verbiezen, mej. B. Enkhof, E. Moolenbel, P. G. Borgers en G Stapper. De beker, beschikbaar gesteld door de P.V. „De Blauwband" alhier voor hoogste bekroonde doffer of duif, bevlogen uit Alphen a. d. Rijn, werd toegekend aan P. G. Borgers. De diverse medailles aan: D. Verbiezen: idem: H. v. d. Waal; P. G. Borgers; Joh. Enkhof; A. v, Boudesteijn; mej. B. Enkhof; G. v. d. Ham; mej. B. Enkhof en P. Slingerland. De belangstelling zal ook hedenavoAd v/el groot zijn. 7e Jaarvergadering „Jonathan". Door de C.J.M.V. „Jonathan" werd onder voorzitterschap van den heer G. v. Staal duinen in „Jonathan" de 7e jaarvergade ring gehouden. De belangstelling was zeer groot. Na opening door den voorzitter, hield de heer L. C. v. d. Vliet een keurige bijbelinleiding Het afgeloopen jaar moest worden gesloten met een klein tekort. Dit tekort werd evenwel gedekt uit de op brengst van een collecte. Achtereenvolgens behandelde de heer Bh. Wljdom een on derwerp en de heer Laterveer een vrije bijdrage. Bijzonder mooi was de uitvoering van een samenspraak getiteld „De ver rader" spel uit de geschiedenis van Z. Afrika in 7 bedrijven. Ook "ds, J. Schone- veld hield een toespraak, terwijl de geani meerde bijeenkomst bovendien werd-afge wisseld door keurig uitgevoerde muziek nummers van de mandolineclub „Onder Ons", directeur de heer B. polak. Het crisis-comité C. sub.-comm. 5 heeft het plan opgevat om yoor de werk loozen in het leven te roepen een cursus voor vaktechnische ontwikkeling, waar verschillende vakken kuninen- worden be oefend. Daar de crisis nog :steeds voort duurt. is het voor dé werkloozen vaai groote betéekenis toch Iets te kunnen doen. Er zal voorloopig gelegenheid zijn 4 vakken -te beoefenen nl.' timmeren, schilderen, smeden en electrlcien. De leeftijdsgrens is onbeperkt. De Chr. bestu renbond beveelt dit plan van hetcrisis- comité bïj de werkloozen leden van dien bond van harte aan. Gevonden: 2 belastingplaatsjes. 2 portemonnaie's met inhoud, 1 zuidwester. 1 zak met paktouw. Inlichtingen politie bureau Julianastraat. In Concordia hield de Bondsring „Bodegraven en Omstreken" van de J.V. op geref. grondslag een vergadering, voor zitter was de heer A. Noomen van Alphen. De heer v. Leeuwen sprak over: De be grenzing van onze taak tot eigen arbeid, en de heer C v. d. Pol over: Onze Metho diek. Een bespreking waaraan zeer veel leden deelnamen volgde op beide inleidin gen. Bii de eerste bespreking kwam het voor en tegen der Oranjegarde ter sprake, 't Was een leerzame vergadering. BODEGRAVEN. Vrijdag a.s. herdenkt de heer C. va* Rijswijk, arb.-rangeerder bij de Nederl. spoorwegen aan het station alhier, den dag, dat hij voor 25 jaar bij de Ned. Spoorwegen in dienst trad. BOSKOOP. Jaarvergadering Chr. Hist. Kiesvereenigine In het gebouw „Salvatori" heeft de Jaar- veargadering plaats gehad van de Chr. Hist Kiesvereeniglng „Vrijheid en Recht". De voorzitter de heer F. van der Mast opende en sprak een toepasselijk woord'. De notulen alsmede het jaarverslag wer den onveranderd vastgesteld, evenals de rekening en verantwoording van den pen ningmeester. Tot bestuursleden werden herkozen de ■heeren J. van Bergen, Jac, van Winger den en A. E. Stijkel; in de vacature van den heer A. Abbenbroek werd gekozen de heer P. Terwee. Voorts had een bespreking van de groslijst van voorlooplge candidaten voor het lidmaatschap der Provinciale Staten plaats en werden eenlge personen naar voren gebracht, waarbij het bestuur werd opgedragen deze in volgorde te plaat sen. waarbij den wensch te kennen werd gegeven onzen plaatsgenoot den heer A. E. Stijkel no. 1 te plaatsen. Na rondvraag volgde sluiting. KOUDEKERK. Geref. Meisjesvereeniging. Onder leiding van de presidente mej. B. Wille hield de Meisjesvereeniging op Ger. Grondslag op de bovenzaal van het café de Bruin haar jaarvergadering. Na opening op de gewone wijze werden uitnemende inleidingen geleverd door mej. M. van Beveren over art. 22 der Geloofsbelijdenis en door A. Hoogeveen over .Samuel". Het jaarverslag werd in den vorm van een samenspraak ten gehoore gebracht. Hierna volgden enkele keurige tableaux voorstellende Holland" en het .Bonds lied". Vervolgens werden verschillende voordrachten ten gehoore gebracht en brachten afgevaardigden van diverse zus- tervereenigingen groeten en wenschen. over. Namens den kerkeraad sprak ds. Haspers. die na een kort slotwoord de ge zellige en drukbezochte vergadering met dankzegging sloot. Burgerlijke Stand. Geboren: Hermanus. z. van Johannes Lekx en Maria de Groot Nicolaas, z. van Marius van Willigen en Lena Wilhel- mina Klop. Overleden: Johanna Jacoba van Klave ren, 84 jaar. NIEUWVEEN. GEMEENTERAAD. Een korte agenda. Aanwezig alle leden. Voorzitter: burge meester J. W. Gesink. De notulen werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De voorz. hield de gebruikelijke Nleuws- jaarsrede, waarin hij een uitvoerig over zicht gaf van hetgeen in het afgeloopen jaar tot stand kwam. Dank werd gebracht aan den secreta ris en aan den brigadier der Rijksveld- wacht Udo, evenals aan de beide wethou ders voor hun bijstand in 1934. Weth. Hogervorst bracht namens den raad dank aan den voorzitter voor zijn Nieuwjaarsrede. De heer Plomp sloot zich daarbij aan. Van St. Deus Dedit was een verzoek in gekomen om 'n Kerstgave en kolentoeslag. De voorzitter zeide, dat zonder dit verzoek reeds een Kerstgave aan de werkloozen is verstrekt. De voorzitter deelde mee, dat in ae vorige vergadering aangehouden is, het stuk van L. Roodenburg inzake straat belasting. B. en W. stellen voor om onthef fing te verleenen. De heer Plomp kan zich daar niet mede vereenigen. Het voorstel werd aangenomen. De jaarwedde van den ambtenaar van den Burgelijken Stand is verlaagd; deze wenscht daarover een schrijven te richten aan Ged. Staten, daar in onze gemeente het sterftecijfer hooger is dan in menig andere gemeente in verband met de Joh.- Stichting. Een schrijven was ingekomen van Ads. v. d. Vaart om den kostprijs van den erfpachtgrond, zijnde 75 cent te ver lagen. De Raad handhaaft dezen prijs.- De voorzitter deelde mede, dat er enkele erf pachters zijn, die nog achterstallige gel den moeten betalen en stelde voor hun een vermaning te zenden. Aan de orde kwam de begrooting 1935. De commissie van onderzoek, de heeren H. S. Ran en Groeneweg brachten rapport uit. Aanmerkingen werden gemaakt op post schrijf- en bureaubehoeften, onder houd Kerkstraat en Stationsweg. Aan de openbare school is zuinigheid geboden, volgens de commissie. Aanschaf fing en onderhoud schoolmeubelen kan verlaagd worden, evenals de werkverschaf- fingspost, gezien de groote werken aan de beide stichtingen. De voorzitter deelde mede, dat de straatbelasting terugge bracht is van 5°/o op 4»/o. Geraamd was een totaal-opbrengst van f. 1400, hetgeen nu bijna f.2000 zal worden. De heer Plomp zeide den secretaris dank voor de enorme moeite ib verband.met. het samenstellen der begrooting. Spr. zou de straatbelas ting terug willen brengen op 3% en kan niet medegaan met de rekening van den voorzitter. Het moet zóó gemaakt worden, dat de menschen het betalen kunnen. Als het erg hoog is, gaat dat niet. De heer Bokkestein steunt den heer Plomp. Het voorstel werd in stemming gebracht en aangenomen met 4—3 stemmen. Aldus werd de straatbelasting op 3% gebracht. Na nog diverse mededeelingen van den voorzitter hield deze een lange rede over de distributie van vleesch in blik. Werd er een soepeler regeling gemaakt voor ver scheidene menschen, toch blijkt 't.dat er ontevredenen zijn. Spr. achtte zich genood zaakt streng de hand te houden aan de ministerieele besluiten. Tot 1 Februari zal de regeling op den ouden voet doorgaan. Na rondvraag volgde sluiting. 3-1

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 7