Humor uit het Buitenland. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 12 Januari 1939 FINANCIEEL OVERZICHT. VRAGENRUBRIEK. DE KANTOREN VAN DE N.V. LEIDSCH DAGBLAD „Die trombone-speler zal een grootere kamer moeten huren." (Passing Show). do Dm „En sta me daar nou niet te vertellen, dat le nuchter bent 1" (Smith's Weekly), „Na U." (Passing Show). ^Ik ben aan het zwemmen, idioot 1" (Passing Show). „O, Plet, kijk eens, wat een dot van een hoedje I" (Humorist). „Blijf effe wachte, Kees. Ik hel 'em een klapsegoar gegeve." (Judge), Vaste bcuxsstemming wegens gunstigere beoordeeling van den politieken toestand. Toeneming van het vertrouwen in de Fransche staatsfinanciën Geweldig tekort op de Amerikaansche Begrooting Nieuwe onzekerheid in de Amerikaansche Petroleum-Industrie Geleidelijke verdere daling van den rentevoet. Het is geen ongewoon verschijnsel, dat de fondsenmarkt het niieuwe jaar in een vaste stemming ontvangt. Meestal heeft men hierbij dan te doen met de psycho logische nawerking van de gevoelens, welke een jaarswisseling veelal opwekken. Het oude jaar kan niet zoo somber ge weest zijn, of de intrede van het nieuwe geeft weer frisschen moed en hoop op een verbetering van den toestand. Toch kan de vaste houding, waarin de beurs 1935 ls Ingegaan, niet alleen aan zulke psychologische invloeden worden toege schreven. Er zijn ditmaal wel degelijk factoren van bijzonderen aard, welke een verklaring vormen voor de gunstige beursstemming. Daar zijn in de eerste plaats de betere perspectieven op politiek gebied, als gevolg van het aecoord tus- schen Parijs en Rome. In ons jaarover zicht wezen wij er nog op, hoe het vooral de politieke spanning is, welke leidt tot versterking der nationale weerbaarheid op economisch terrein. Mocht de samenwer king op politiek gebied vruchtdragend blijken te zijn, dan zal de uitwerking hiervan ook op de economische en mone taire verhoudingen niet kunnen uitblijven. En dit wekt de hoop op, dat het nieuwe jaar tenslotte de stabiliteit op valuta- ge bied zal brengen, welke de wereld ln de eerste plaats noodig heeft om te kunnen Voortwerken aan het economisch herstel. Het ls duidelijk dat de valuta-markt, voor het zoo ver is, juist in sterke mate blootgesteld is aan invloeden van buiten af. Zoo hebben wij in de laatste weken gezien, dat de gunstigere beoordeeling van den politieken toestand in Europa, en daarmede ook van de positie van het z.g. „goudblok", zich op de deviezenmarkt heeft weerspiegeld in een koersdaling van het Pond Sterling. Vooral ten opzichte van den Franschen franc is het Pond op nieuw scherp in koers teruggeloopen en zonder steunaankoopen van het Engel- sche valuta-fonds zou deze reactie nog grooteren omvang hebben aangenomen. Men heeft bij het aanbod van Ponden ongetwijfeld weer te doen gehad met het reeds eerder bij dergelijke gelegenheden aan den dag getreden verschijnsel van de terugtrekking van Fransche gelden, die ln Londen waren uitgezet. Tusschen Londen en Parijs vinden gestadig groote kapitaalbewegingen plaats. Heerscht er in Frankrijk eenige onrust met betrekking tot de stabiliteit van den franc, dan leidt dit onmiddellijk tot het overbrengen van gelden naar Londen, in den vorm van aankoopen van Pondenwtssels, uitzetting van gelden a deposito bij Londensche banken enz. Beoordeelt men de valuta- vooruitzichten voor Frankrijk weer gunstiger, dan geeft men de voorkeur aan belegging van geld in het eigen land en worden de in Engeland uitgezette midde len weer in Francs omgezet. In de laatste weken is hiertoe te eerder aanleiding ge weest, omdat behalve de algemeene poli tieke verhoudingen ook de ontwikkeling der geld- en kapitaalmarkt in Frankrijk zelf met meer vertrouwen tegemoet wordt gezien dan sinds lang het geval is ge weest. Het optreden van de regeering-Laval is door de Fransche financieele wereld reeds onmiddellijk met Instemming begroet. Na haar politieke successen is men te eerdei bereid, het in haar gestelde vertrouwen ook ten opzichte van de te nemen finan cieele maatregelen te bestendigen. Ware dit vertrouwen niet aanwezig, dan zou de wijze, waarop de regeering van plan is, de behoeften der Fransche schatkist in den loop van dit jaar te dekken, gemakkelijk tot nieuwe onrust hebben kunnen leiden. De Minister van Financiën heeft n.l. ver klaard, in de eerstvolgende maanden geen nieuwe staatsleeningen aan de markt te zullen brengen, maar in haar geldbehoeften te zullen voorzien door de uitgifte van schatkistpapier met korten looptijd in grooteren omvang dan tot dus verre. Tot nu toe werd de uitgifte van schatkistpapier in Frankrijk binnen zeer beperkte grenzen gehouden als gevolg van de uiterst conservatieve credietpolitiek van den vroegeren Gouverneur der Bank van Frankrijk, die slechts tot een beperkt bedrag aan schatkistpapier in disconto wenschte te nemen. De nieuwe Gouverneur zal een mildere credietpolitiek ten op zichte van de schatkist volgen; door de banken in staat te stellen, op grootere schaal schatkistpapier bij de Bank van Frankrijk te disconteeren, moedigt hij de plaatsing van dit schatkistpapier aan. Ernstige bezwaren tegen zulk een soe pelere houding van de circulatiebank zou den slechts dan kunnen worden aange voerd, wanneer deze zou dreigen te ont aarden in het luk-raak dekken van credietbehoeften van.de schatkist, zonder rekening te houden met de elschen, die de handhaving van een gezond geldstelsel aan een circulatiebank stelt. Er is voor het oogenblik stellig geen reden, om een der gelijke ontwikkeling in Frankrijk te ver wachten. Zoowel de regeering als de nieuwe leiding van de Bank van Frank rijk hebben uitdrukkelijk verklaard, dat de nieuwe politiek in geen geval tot indirecte inflatie mag leiden. Dat zij dit niet behoeft te doen, blijkt wel uit den gang van zaken in ons eigen land, waar toch ook geen misbruik wordt gemaakt van de bevoegdheid van De Nederlandsche Bank tot het disconteeren van schatkist papier binnen de grenzen, welke een ge zonde credietpolitiek stelt. Men dient intusschen niet uit het oog te verliezen, dat een dergelijke mildere credietpolitiek, wil zij niet tot uitwassen, leiden, gesteund moet worden door krach tige maatregelen tot het handhaven van het evenwicht in de begrooting. Op laatst genoemd gebied is in Frankrijk nog veel te doen, welke de tegenwoordige regee ring in Kamer en Senaat vindt, wekt echter de hoop op, dat het haar gelukken zal, de saneering der staatsfinanciën te voltooien. Onder deze omstandigheden is het niet te verwonderen dat de koersen van Fransche staatsfondsen een krach-, tige stijging te zien hebben gegeven; eenerzijds weerspiegelt zich hierin de ver wachting, dat in den eerstvolgenden tijd geen nieuwe staatsjeenangen aan de markt zullen worden gebracht en daarnaast vormt de hausse een aanwijzing van het toenemende vertrouwen in de stabiliteit van den franc en een gezonde ontwikke ling der staatsfinanciën. Terwijl Frankrijk in elk geval niet ver af is van het herstel van het evenwicht in de staatsbegrooting werpt het nieuwe budget der Ver. Staten nog een schel licht op de ontwrichting van de financieele ver houdingen daar te lande. Voor het op 1 Juli a.s. aanvangende financieele jaar ver wacht President Roosevelt een nieuw te kort van 4528 millioen doll,, gepaard gaande met een stijging van de openbare schuld tot het recordbedrag van 34 mil liard doll., nadat het loopende begrootings- jaar naar raming een tekort zal opleveren van 4869 millioen dOll. De New-Yorksche beurs heeft in de publicatie van deze cijfers geen aanleiding gevonden, om wij ziging te brengen in de vaste houding, waarin zij het nieuwe jaar was ingegaan. Men heeft zelfs getracht er een nieuwe stimulans uit te putten, door het streven te constateeren naar een opheffing van het begrootingstekort, en wel op grond van het feit, dat het deficit voor het jaar 1933/36 ca. 300 millioen doll, lager ge raamd wordt dan dat voor het loopende jaar. Dit lijkt ons wel een zeer optimisti sche kijk op een ontwikkeling, die in wer kelijkheid alle aanleiding geeft tot een sombere beoordeeling van den verderen gang van zaken op het gebied der Ame rikaansche staatsfinanciën. Zoo moet men zich wel afvragen, waaraan President Roo sevelt de hoop ontleerft; om de uitgaven voor werkverschaffing, ,die voor het ko mende, fiscale jaar op Vier milliard dollar geraamd worden, geleidelijk te kunnen wegwerken, nu gebleken is, hoe weinig voortgang in werkelijkheid met het eco nomische herstel is gemaakt en hoe het bedrijfsleven den steun van staatswege steeds minder kan ontberen. De beurs houdt er intusschen blijkbaar rekening mede, dat juist de voortzetting van de steunverleening door den Staat aan verschillende bedrijfstakken nieuw leven zal inblazen, wat aan de financieele resul taten van de ondernemingen, welker aan deden op de New-Yorksche beurs geno teerd worden, ten goede zal komen. Be richten over een gunstigeren gang van zaken in het bedrijfsleven hebben de koersstijging in Wallstreet aangemoedigd. De staalindustrie werkt thans weder op 44'/ïvan haar capaciteit, tegen 32 °/o een maand geleden en een dieptepunt van 19°/o in September j.l. Ook in de automobiel industrie is de bedrijvigheid toegenomen en op grond van de tot dusverre ontvan gen orders verwacht men een buitenge woon bevredigend jaar. Dat er nog veel te verbeteren valt. blijkt wel uit het feit, dat het aantal werkloozen in de Ver. Staten aan het eind van 1934 nog 11 millioen be droeg, terwijl niet minder dan 20 millioen mensehen, d. i. 1/6 van de totale bevolking, op de een of andere wijze ondersteuning ontving. De koersstijging in Wallstreet werd in het midden der week onderbroken en in sommige afdeelingen trad zelfs een scherpe koersdaling in. Voor een deel heeft men hierbij te doen met winstnemingen, daar naast echter ook met den ongunstiaen in vloed van de uitspraak van het Hoogste Gerechtshof der Ver. Staten in een proces, dat een onafhankelijke petroleummaat- schapplj aanhangig had gemaakt. Deze maatschappij, de Amazon Petroleum Cor poration, die in Oost-Texas werkt, heeft zich op het standpunt geplaatst, dat mi nister Ickes, de petroleum-„dictator'' der regeering. niet het recht heeft, onder de Amerikaansche grondwet contingenten voor de petroleumproductie vast te stellen en dat de regeling van de productie van ruwe olie een aangelegenheid is van de verschillende afzonderlijke staten en niet van de federale regeering. Het Hoogste Gerechtshof heeft met zijn uitspraak deze opvatting bevestigd. Dit beteekent dus, dat de voorschriften van minister Ickes inzake de beperking der petroleumproductie niét meer toegepast mogen worden. De gevolgen van deze beslissing zijn nog niet geheel overzien. Voorloopig zal de productie van „het oil" er vermoedelijk wel sterk door toenemen. Reeds werd ge meld, dat in het gebied van Oost-Texas tien raffinaderijen van „het oü" hun be drijf hebben hervat, ermede rekening hou dende, dat het controle-apparaat van dezen afzonderlijken staat de illegale pro ductie niet zal kunnen tegenhouden. Toch zal niet in onbeperkten omvang gepro duceerd kunnen worden, wanneer de voor schriften, die het vervoeren van illegaal geproduceerde petroleum verbieden, streng worden toegepast. Inmiddels ls minister Ickes doende, een nieuwe wetgeving voor de petroleumindustrie te ontwerpen, die niet met de grondwet in conflict zou komen De stabilisatie van de Amerikaansche petroleummarkt, te verkrijgen door aan passing van de productie aan het verbruik, is door de uitspraak van het Hoogste Ge rechtshof in elk geval opnieuw vertraagd. Op de stemming voor aandeelen Konin klijke Petroleum heeft dit een ongunstigen invloed gehad. Na een koersverbetering in het begin dezer week is later een reactie ingetreden. Er is onder de tegenwoordige verhoudingen dam ook weinig reden, om de positie van de Koninklijke optimistisch te beoordeelen. De lage prijzen, die gedu rende een groot deel van het jaar in Amerika hebben gegolden, moeten wel tot een daling van de ontvangsten van dp Amerikaansche dochtermaatschappij der Koninklijke-Shell, de Shell Union Corpo ration, hebben geleid. Daartegenover staat vermoedelijk geen verbetering der finan cieele resultaten in andere landen, aange zien ook daar het prijsniveau voor petro leum en petroleumprodueten laag is ge bleven. Betwijfeld moet voorts worden of de ln het laatste jaarverslag van de Ko ninklijke voorspelde sterke stijging van het verbruik van Dieselolie reeds ln het afge- loopen Jaar is ingetreden. Een boekwinst op het zllverbezit der Koninklijke zal wel gecompenseerd worden door een nieuw j verlies op het bezit aan Ponden, die im mers in den loop van 1934 verder in waarde zijn gedaald. Zoo zal het jaarverslag der Koninklijke te zijner tijd wel weinig hoopvolle pun ten bevatten, hetzij dan dat in de eerst komende maanden een wijziging ten goede in de algemeene positie der petroleum markt mocht intreden, waarop de kans vooralsnog niet groot is. Op de meeste andere afdeelingen der beurs heeft de opgewekte stemming, waar in het nieuwe jaar was aangevangen, zich weliswaar ook niet geheel kunnen hand haven, maar toch is de grondtoon aan merkelijk beter dan voor de jaarswisse ling, dank zij de gunstigere beoordeeling van de politieke situatie. Deze heeft er toe geleid dat gelden, die bij de jaarswisscllng vrij zijn gekomen, weer in beperkte mate zijn belegd in aandeelen, waarvan men over het afgeloopen jaar een dividend meent te mogen verwachten. Het rende ment op zulke aandeelen op basis van den tegenwoordigen beurskoers is weliswaar gering, maar ook dat op de obligatiën wordt voortdurend lager. De 4°/o leeningen die in de eerste week van het nieuwe jaar aan de markt zijn gebracht, w.o. die van f. 25 millioen der gemeente Amsterdam, die a 99°/o en die der Bank voor Neder landsche Gemeenten, die a pari werd ge- emitteerd, zijn belangrijk overteekend en laatstgenoemde leening wordt zelfs reeds een paar percent boven pari verhandeld. Ook de oude staats- en gemeenteleenin- gen zijn verder ln koers gestegen, de 3'/i"/o Nederland zelfs tot 5/8°/o boven pari en onder deze omstandigheden wordt de kans op succes van eventueele nieuwe uitgiften met een rentevoet van 3'/=°/o zienderoogen grooter. De „emissie-huizen, die waren blijven zitten met het bedrag der in het vorige Jaar geëmitteerde 3'Wa leeningen, dat niet op de open markt kon worden geplaatst, hebben dit thans voor een groot deel op geruimd, De 3'/t'/t leening Noord-Holland, die langen tijd achtereen door de emitten- ten a 96°/o werd afgegeven, kon weer een koers van 97°/o bedingen. De i'/t'/o en 5»/o leeningen, die nog ln de prijscourant voor komen, zullen, voor zoover de emissie- voorwaarden dit toelaten, binnenkort wor den afgelost, resp, geconverteerd worden in leeningen met lageren rentevoet. Ook particuliere ondernemingen, die door in krimping van het bedrijf gelden vrij heb ben gekregen, maken voortgang met de aflossing van vroeger aangegane leenin gen. Zoo heeft de Handelsver. „Amster dam" het restant harer 4'/r°/o en 4°/o lee ningen, tezamen groot f. 6 3/4 millioen, per 1 April a.s. aflosbaar gesteld. Voor beleggers wordt de beurs op de obligatiemarkt dientengevolge hoe langer hoe beperkter en dit verklaart de, voorals nog, lichte herleving der belangstelling voor aandeelen. Zooals uit het hieronder volgende koèrsstaatje blijkt, hebben de meeste noteeringen in de eerste tien dagen van het nieuwe jaar een verbetering te zien gegeven. Een bespreking der afzon derlijke afdeelingen kan ditmaal achter wege blijven, aangezien zich geen bijzon dere factoren hebben voorgedaan, welke hierop van invloed konden zijn. Vermel ding verdient nog een toeneming der vraag en een daarmede gepaard gaande koersverbetering voor dollarobligatiën met betwiste goud-clausule, in verband met een voor eischers gunstige beslissing van de rechtbank te Antwerpen over de 5°/o dol- larleeningen der Bataafsche en der ge meente Rotterdam. Het gemeentebestuur van Antwerpen zal Intusschen van het vonnis in hooger beroep gaan. Ned. Ind. Hand.bank 61 1/4 66 1/2 64 1/2. Ned. Handel Mij. 25 7/8 27. Handelsver. „A'dam" 148 154 1/2 152. Javasche Cultuur 74 78 77 3/4. Amsterdam-Rubber 39 96 3/4. Oost Java Rubber 117 127 125. Serbadjadl 59 68 65. Deli Batavia Mij. 146 149 1/4 146. Deli Mij. 128 136 1/2 132 1/2. Senembah 126 1/2 141 138 1/2. Aku 29 32 1/2 30 3/4. Philips' 220 225 2231/2. Unilever 74 80 3/4. Ned. Gist en Spiritus 400 408. Ned, Kabelfabr. 361 373 3/4 365 1/2. Kon. Petroleum 132 1/2 140 137. 3Vt°/o Nederland 99 3/4 100 3/4. 2Vt,/t> Nederland 80 81 1/2. 4W/o Frankrijk '3? 88 1/2 913/8 90 7/8. P. Th. K., te L. Op alle drie vra gen: Ja. C. J. v. d. H., te K. a. Z. Wij meenen te begrijpen, dat de echtgenoote nog leeft. Is dit juist, dan hebben broers of zusters geen rechten. X. Y. Z. Tot onze spijt kunnen we geen aanbevelingen doen ln den zin als door u bedoeld. W. d M., te R. Als de moeder behoef tig is, moet door de kinderen in haar on derhoud worden voorzien. Zoo noodig moet een rechterlijke uitspraak worden uitgelokt. L. v. L„ te L. Ga deze aangelegenheid bespreken bij Maatschappelijk Hulpbetoon Ook de Armenraad zal desgevraagd bereid zijn u te helpen. H. S., te B. 'U kunt niet ln aanmer king komen voor het ontvangen van een vergoeding van een of andere maat schappij. zijn iederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgens tof half 6 namidd. Zaterdags vanaf 8 uur 's morgens fof 4 uur 's middags. O Zondags den geheelen dag geslofen 8-3 J

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 11