75ste Jaargang DONDERDAG 10 JANUARI 1935 No. 22945 STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ots. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zaikenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum, aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 9 ets. Bureau NoortJeinds plein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:' Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevesttspd zijn: per 3 maattden f.2.35 per week f. 0.18 Franco per post 1.2.35 per 3 maanden portokosten (•voor binnenland f0.80 per 3 mud.) Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. PROF. DR. E. HERTZSPRUNG. De Academie van Wetenschappen te Stockholm heeft tot buitenlandsch lid benoemd dr. E. Hertzsprung, buitengewoon hoogleeraar in de sterrenkunde der Leid- sche Universiteit BERDE VOLKSBIJEENKOMST. Muziek en zang. Voor een matig bezette Stadsgehoorzaal waren het gisteravond het muziekgezel schap „Orpheus" en het humoristisch dubbelmannenkwartet „Octavo" uit Am sterdam, beide van vorige malen wel bekend, die ons aangenaam bezighielden. „Orpheus", onder leiding van den heer de Rook, opende met de Hoch- und Deutschmeistermarsch van Erth. Moesten de spelers zich aanvankelijk ontworstelen aan den eenigszins deprimeerenden invloed van een lang niet gevulde zaal, zij kwamen er langzamerhand meer en meer in, zoodat na de Jubel-ouverture van Ch. Bach, waarin men nog wat te veel aan de noten vastzat, een buitengewoon loffelijke ver tolking gaf van de Travlata-fantasie. die ook in de solotrekjes zuiver en met veel glans tot ons kwam. Een hartelijk applaus beloonde dan ook deze muzikan ten, die terecht in onze stad een goeden naam hebben. Toen was 't de beurt aan „Octavo", dat opende met een geslaagde parodie op de bekende Klokken van Corneville: men speelde niet alleen met entrain, doch ook de zang was verzorgd, terwijl men om vele grappen lachen kon. De zangers waar van enkele een travestl-rol speelden hadden zich komisch uitgedost en rolden tot groot vermaak van het publiek meer malen over het podium, hetgeen op de stemmiddelen een niet te nadeeligen in vloed scheen te hebben, zoodat zij in „De Zomer komt" nog aardig voor den dag konden komen. Ook in „De Huwelijks advertentie" gaven zij de noodige humor; vooral hiermee hadden zij veel succes! „Orpheus" speelde nog eenige num mertjes, die insloegen, zoodat ook deze Volksbijeenkomst weer als geslaagd be schouwd kan worden. LEIDSCHE GEITENFOKVEREENIG1NG. Op de laatstgehouden ledenvergadering der Leidsche Geitenfokvereeniging zijn de plannen besproken voor de herdenking van het 20-jarig bestaan der vereeniging. Rekening houdende met de tijdsomstan digheden zal dit feit op bescheiden voet worden gevoerd. Het feest zal plaats heb ben in de zaal van den theetuin „Oud- Hortuszicht". Een commissie is gekozen onder leiding van mevr. Heetveld, Magda- lena Moonsstraat 19 A en den heer W. Smit, Parkstraat 29, die met kracht aan het werk is getogen. R.-K. M.V. „DE HANZE." Op 4 Juli e.k. zal de afdeeling Lelden van de R.K. M.V. „De Hanze" haar 25- jarig bestaan vieren. Als inzet van dat jubileum zal op 17, 18 en 20 Januari a.s. een Triduum voor de Hanzeleden worden gehouden in de Kapel der R.K, H.B.S. in de Mariënpoelstraat. Het Triduum zal worden geleid door den Geestelijken Ad viseur prof. A. Cleophas. De dagorde luidt op Donderdag 17 en Vrijdag 18 Jan. des avonds om 8.30 uur Lof. Zondag 20 Januari des morgens om 8.30 uur Ge zongen H. Mis met algemeene H. Commu nie, waarna gemeenschappelijk ontbijt. Het bestuur verwacht een groote opkomst. ARBEIDERSVEREEN. VOOR LIJKVERBRANDING. Jaarverslag over 1934. Verschenen is het jaarverslag over 1934 van de plaatselijke afd. der Arbelders- vereeniging voor Lijkverbranding, waar aan wij het volgende ontleenen. Deze vereeniging. die op vijftien Dec. 1932 hier ter stede werd opgericht, wist haar leden tal uit te breiden van 25 tot 46. terwijl in de. eerste week van Januari reeds negen nieuwe leden konden worden ingeschre ven. De financieele toestand is zeer gun stig. De aandacht wordt er op gevestigd dat ieder tot de vereeniging kan toetre den. In dit voorjaar wordt in Leiden de propagandafilm „Als wij, levenden, ster ven" vertoond. Tot slot wordt met vol doening vastgesteld, dat de vereeniging in het geheele land haar ledental wist op te voeren, zoodat dit meer dan 11000 be draagt. Het verbouwen van de perceelen Oude Vest 11A en 11B voor den „Verhuurders- bond voor Leiden en Omstreken" volgens de plannen van architect A. van der Hey- den, is opgedragen aan de firma Gebr. Schroder, aannemers te Wassenaar. DE ALGEMEENE TOESTAND. Na het accoord van Rome Een Perzisch memorandum. Laval is gisteren te Parijs teruggekeerd, waar hij enthousiast werd ontvangen, Hij zeide in een gesprek met vertegen woordigers van de pers. volkomen voldaan uit Rome terug te keeren. „Ik geloof", al dus Laval, „het belang van mijn land en van den vrede te hebben gediend, door de Fransch-Italiaansche vriendschap op duur zame wijze te bezegelen". Uit tal van steden van Frankrijk en Italië gewerden minister Laval gelukwen- schen in verband met het welslagen van zijn zending te Rome. Er was o.a. een telegram van Rossi, den voorzitter van den bond van Italiaansche oud-strijders, die een groet brengt aan „Frankrijk met zijn roemrijke tradities, dat met Latijnschen geest streeft naar een nieuw tijdperk in het leven der volken". Laval heeft in den loop van den dag een onderhoud gehad met den Engelschen zaakwaarnemer met wien hij de resulta ten besprak van de te Rome gevoerde onderhandelingen. Het gesprek ging ook over het a.s. bezoek van de Fransche mi nisters Flandin en Laval aan Londen, dat, naar men in ingelichte kringen verwacht, tusschen 20 en 30 Januari zal plaats vinden Daarna had Laval een onderhoud met minister-president Flandin. wien hij over zijn Rome-reis rapport uitbracht. In den loop van de namiddag bracht minister Laval een bezoek aan den presi dent der republiek, om ook hem verslag uit te brengen Aan een correspondent van Reuter heeft de woordvoerder van het Italiaansche departement van buitenlandsche zaken de toespeling welke in het Pransch-Ita- llaansch accoord gemaakt wordt op de ontwapening, nader toegelicht. Het voornaamste doel dier toespeling, aldus spreker, was. Duitschland over te halen, met de andere mogendheden in het vraagstug der ontwapening samen te werken in de sfeer, welke te Genève heerschte. toen den llden December 1932 daar het vijf mogendhedenpact tot stand kwam. Men hoopt dat dit de deur zal open zetten voor verdere onderhandelingen ten aanzien van Duitschland en dat op de basis der Fransch-Italiaansche verklaring een of ander accoord. dat Duitschlands terugkeer in den Volkenhond tot gevolg zal hebben, zal worden geteekend met Engeland en andere mogendheden, na het aanstaande bezoek van Flandin en Laval aan Londen Van gezaghebbende zijde wordt ver klaard. dat er geen enkele zinspeling ge maakt is, omtrent het al of niet wettelijk karakter der Duitsche herbewapening, in den tekst der verklaring in het Palazzo Venezia Maandag te Rome onderteekend. De Hongaarsche minister van buiten landsche zaken, Kanya is, begeleid dooi den perschef van het ministerie van bui tenlandsche zaken en den staatssecretaris Tahy naar Genève vertrokken. Voor zijn vertrek verklaarde Kanya, dat de Hongaarsche regeering thans den Vol kenbondsraad de resultaten van het in Hongarije ingestelde onderzoek inzake de positie en de behandeling der Kroatische emigranten zal voorleggen. De Hongaar sche regeering is bereid tot onderhande lingen in deze kwestie. Het plotselinge vertrek van den minis ter van buitenlandsche zaken heeft na het afvaardigen van Tibor von Eckhardt naar Genève groot opzien gebaard. In welingelichte kringen neemt men aan, dat dit plotselinge vertrek in verband moet worden gebracht met een desbetreffenden wensch van de Italiaansche regeering. Van Italiaansche zijde zou, naar verluidt, 't dringende verlangen bestaan naar 't zoo spoedig mogelijk aanvangen van de on derhandelingen over het toetreden van Hongariie tot de in Rome gesloten non- interventieovereenkomst. Men neemt der halve aan, dat het oponthoud in Genève van den Hongaarschen minister van bui tenlandsche zaken uitsluitend zal gewijd zijn aan de onderhandelingen met de ver tegenwoordigers der Fransche en Ita liaansche regeeringen over de verdere re geling van de Donauproblemen op de ba sis van de nieuwe overeenkomsten van Rome. Na de in Rome bereikte Italiaansch- Fransche overeenkomst acht men een weer te berde brengen van het Hongaarsch Zuid-Slavische conflict voor den Vol kenbondsraad niet mogelijk, doch ver wacht veeleer, dat de raad zich zal be perken tot het aanvaarden van het rap port van de Hongaarsche regeering inzake het door haar op verlangen ingestelde on derzoek. De te Genève aangekomen Perzische minister van buitenlandsche zaken heeft het Volkenbondssecretariaat een memo randum overhandigd, betreffende het grensconflict met Irak, waarin het Per zische standpunt wordt uiteengezet. Perzië erkent hierin de grenzen, waarop Irak aanspraak maakt, niet Deze grens is in 1914 onder druk van den kant van Rusland en Engeland vastgelegd en door Perzië nooit geratificeerd. Perzië beroept er zich op, dat het in zake de met Turkije gelegde grens in 1932 tot een overeenkomst is gekomen, waar in een nieuwe regeling wordt vastgelegd. Hierom wenscht Perzië, dat ook de grens met Irak opnieuw vastgelegd zal worden. Aangezien het koninkrijk Irak daarop niet wil ingaan, heeft Perzië, ge lijk ook van Perzische zijde bevestigd wordt, bepaalde maatregelen in het grens gebied genomen, die een nieuwe regeling moeten voorbereiden. Irak heeft daarop reeds voor eenige weken een beroep ge daan op den Volkenbond. De op 11 Januari bijeenkomende Vol kenbondsraad zal zich met deze aangele genheid bezig houden. ROND HET SAARGEBIED. Morgen hoopt onzg stadgenoot de heer F. Arnoldus den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar als sluiter bij de firma Tieleman en Dros in dienst trad. Met ingang van 4 Januari j.l. is de heer Waas benoemd tot directeur der Chr. Mondaccordeon-vereeniging „Luctor et Emergo" alhier. Bij Kon. besluit is mr. E. A. Cosman alhier, met ingang van 25 Maart a.s. her benoemd tot kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Leiden. Zondag j.l. is in de verschillende kerkgebouwen der Ned. Herv. Gem. een schaalcollecte gehouden ten bate van het Chr Comité voor Werkloozenzorg. Deze collecte heeft opgebracht de mooie som van f427.947», Tengevolge van het steigeren van zijn paard is de 20-jarige korporaal C. K. van het 6de regiment veldartillerie gister- m'.ddag in de Plantage op de straat ge vallen Hij bekwam daarbij een bekken- kneur'ng en is door den Eerste Hulpdienst naar het Militair Hospitaal vervoerd. DUITSCHLAND. Interview met minister Frick. In een interview heeft minister Frick aan een medewerker van het dagblad concern Hearst geantwoord op een aan tal vragen die thans actueel zijn voor de binnenlandsche ontwikkeling van Duitsch land. Op de vraag of het de bedoeling is het Duitsche volk een nieuwe grondwet te geven antwoordde Frick: De leider en rijkskanselier heeft er be wust van afgezien na het verwerven van de macht op 30 Januari 1933, zijn machts positie terstond door een grondwettelijke regeling te bevestigen. Hieraan had Adolf Hitler volstrekt geen behoefte, daar hij zelf aan de spits stond van de nationaal- socialistische revolutie, die een zoo ele mentaire volksbeweging ls als welhaast nooit elders is voorgekomen. Thans werkt de regeering aan het rea- liseeren van onze beginselen op binnen- landsch gebied en voltooit zij langs wet- telijken weg de reconstructie van het Rijk. Binnen den door den leider vastgestelden termijn zal dit werk in groote trekken gereed zijn. Het Duitsche volk zal dan zelf in de gelegenheid zijn, zijn oordeel er over uit te spreken. De staatsrechtelijke positie van den leider en rijkskanselier is sterker dan die van een souverein, daar in zijn persoon voor het eerst de functies van rijkspre sident en kanselier vereenigd zijn. Alle ministers, stadhouders, ambtenaren en officieren zijn slechts hem verantwoording schuldig. Hij zelf is slechts verantwoor delijk aan het volk. De Rijksdag zal overeenkomstig den wil van den leider blijven bestaan als forum, waar hij de groote beslissende vraagstukken aan het volk kan voorleg gen wanneer hij zich niet onmiddellijk tot het volk wendt. Algemeen direct en geheim kiesrecht blijft gewaarborgd. De kwestie of de niet-Arische bevolking dit kiesrecht zal bezitten is afhankelijk van de nadere definitie van staatsburger schap in het Derde Rijk. Volgens de beginselen der partij van 1920 kunnen slechts Duitschers staats burgers zijn van het Duitsche Rijk. Duitsch is echter alleen hij die van Duitschen bloede is. Tenslotte kwam de indeeling van het Rijk in „Gauen" ter sprake. Frick zeide hieromtrent: Aan het hoofd van elk der twintig toekomstige Reichsgauen zal een stadhouder staan met groote bevoegdheid. De nieuwe indeeling zal het besluit zijn van een ontwikkelingsgang van duizend jaren: de vereischte hesluiten zullen zoo spoedig mogelijk worden genomen. EGYPTE. Het congres der Wafd. Gisteren ls het congres der Wafdpartij in aanwezigheid van 25.000 personen be ëindigd Eenstemmig werd een resolutie aange nomen waarin het herstel van de grond wet van 1923 wordt geëlsch.t. en waarin wordt verzekerd dat de Wafd-partij een eervole regeling met de Brltsche regeering van het Egyptische vraagstuk wenscht. OVERDRIJVING EN VALSCHE PROPAGANDA VAN WEERSZIJDEN. Sedert Maandag hebben in het Saarge- bied 1034 personen hun stem uitgebracht. 480 personen bevinden zich in ziekenhui zen. 194 in de gevangenis, terwijl 360 per sonen tot speciale dienstvakken behooren, bijv. bij de politie. In het geheel kwamen ongeveer 2200 personen in aanmerking voor deze vóórstemming, doch daarbij waren niet berekend de ongeveer 500 zieken. Men krijgt den indruk, dat de belangstelling bij deze lieden niet zoo groot is. Hoe het met de berichtgeving uit het Saargebied gesteld is, wordt wel het beste bewezen, nu Hollandsche correspondenten daar aanwezig zijn. Over hetgeen gisteren In Saarbrücken is geschied men leze nog eens de telegrammen van gisteren! schrijft b.v. de correspondent der ..N.R.C." Bij elf uur waren eenige aanhangers van den z.g. christelijk socialen volksbond, zijnde dit een oppositie-groep van de katholieken, die tegen de aansluiting ageert, in de Waterloostrasse voor het hoofdkwartier van het Duitsche front, bezig 'iet orgaan van Hoffmann de Neue Saarpost te venten en waarschijnlijk deden zij dat luidkeels, maar dat staat niet vast. Wel staat vast, dat op hetzelfde oogenblik drie persfotografen door de straat liepen, waarschijnlijk Amerika ansche persfoto grafen. Op zeker oogenblik gingen de deu ren van het gebouw van het Duitsche front open en kwamen er een aantal mannen uit, waarschijnlijk behoorend tot den ordedienst van het Duitsche front. Deze wilden de krantenverkoopers verwij deren en werden in dit streven handtaste lijk, met het gevolg, dat de krantenver koopers of de krantenverkooper, want het kan er ook wel één geweest zijn, op hun kop kregen of op zijn kop kreeg. Een half uur later kwam de politie en vroeg verlof om het gebouw binnen te gaan, ten einde een onderzoek in te stellen. Dit verlof werd verleend en de politie trachtte onder de aanwezigen in het bureau de daders te vinden. Dit gelukte niet, of slechts zeer onvolkomen. Er werd slechts één man meegenomen om nader te verhooren. Nadat deze gebeurtenis enkele uren. oud was, ging het gerucht door de stad, dat 7 communisten (spoedig werden het 70 en daarna nog meer) het gebouw van het Duitsche front binnen waren gegaan en verder dat zij in de kamer der vrouwelijke stenotypisten vlugschriften hadden uit gedeeld. Het drong niet dadelijk tot het personeel door, wat er aan de hand was, maar toen men de situatie overzag, wer den de communisten uit het gebouw ge worpen. Vele arrestaties. Dat is de tweede lezing. De derde lezing staat in het avondblad van de Volksstimme, het sociaal-democra tisch orgaan van dr. Braun, broeder van den bekenden Matthias Braun. Daar staat met geweldige letters boven: „Openlijk oproer in Saarbruecken. De leiding van het bruine front door de politie bezet. Majoor Hennessy leidt de actie". En nu moet ik nog even een vierde lezing van 't incident geven, te weten die van het Saarbrückener Abendblatt, een krant van het Duitsche front. Dit blad spreekt van een wagenvracht exemplaren van de Deut sche Saarpost. De krantenverkoopers wil den het gebouw binnendringen en vielen de menschen aan, die hen de deur wilden wijzen. De politie kwam, maar de provoca teurs waren weg. Bij voorbaat worden dan de foto's van persfotografen gediscredi teerd. Dit een en ander maakt duidelijk, hoe voorzichtig men moet zijn met berichten uit een gebied, dat vlak voor een volks stemming staat. De geheele gebeurtenis zou als zij zich bijvoorbeeld te Buiksloot mocht hebben voorgedaan, te Amsterdam een be scheiden plaats onder de gemengde be richten hebben gevonden. Hier heet het echter na slechts enkele uren, dat de ge heele stad in oproer is, ofschoon iedereen zich met eigen oogen kon overtuigen dat het voorshands volkomen rustig is. En zoo gaat het met alles! Gisteravond heeft de gevolmachtigde van Hitler in de kwesties het Saargebied be treffende, Bürckel, in een bijeenkomst, welke door duizenden werd bezocht, een redevoering gehouden, welke via alle Duitsche zenders werd verspreid en in het bizonder bestemd was voor het volk in het Saargebied. Burckel besprak o.m. de mogelijkheid van een status quo en hij wees er op, dat de Volkenbond geen toezeggingen had gedaan voor een tweede stemming. Alleen de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, Laval, en de Volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken der Sovjet-Unie, Litwinof, hadden een tweede volksstem ming denkbaar geacht. Wanneer deze beide heeren evenwel eens niet meer in functie zullen zijn en de Volkenbond an ders beslist, zal geen macht ter wereld het Volk aan de Saar een tweede stemming garandeeren Bürckel verklaarde voorts, dat juist zooals Duitschland geen autonomistische of sepa ratistische beweging in Frankrijk zal steu nen, Duitschland ook verwacht, dat Frank rijk zich onthoudt van een inmenging in Duitsche binnenlandsche aangelegenheden. Bürckel besloot zijn redevoering in dit verband met een gelofte voor den vrede. Inzake een eventueel deelen van het Saargebied volgens aantal uitgebrachte stemmen, verklaarde sor.. dat het Duitsche standpunt is. dat deelen niet mogelijk is en dat de nationaliteit van het Saargebied afhangt van de raeerderheidsuitspraak BINNENLAND. Ir. Bongaerts gehuldigd ter gelegenheid van zijn zestigsten verjaardag. (Binnen land, 3e Blad). Samenwerking tusschen de K.L.M. en de reederijen inzake de studie over een lucht schipverbinding tusschen Nederland en Indië; de L.Z. 129, komt misschien dezen zomer naar ons land. (Binnenland, 3e Bi.) De bouw van een tweede „Statendam"; Wilton-Feyenoord beeft opdracht 'n ont werp te maken. (Binnenland, 3e Blad). In Tyrol is overleden, 53 jaar oud, de heer Mr. H. Carrière, lid van de Alg. Rekenkamer in Indië. (Laatste Berichten, ie Blad). BUITENLAND. Rondom de stemming in 't Saargebied. (Buitenland en Tel.,(Ie Blad). Na het accoord van Rome. (Buitenland, le Blad). Een Perzisch memorandum aan den Volkenbond, inzake de grensregeling met Irak. (Buitenland, le Blad). van de Saarlanders. Een zoodanige oplos sing zou ook voor Duitschland onaanvaard baar zijn. Voortgaande besprak Bürckel het parool, dat thans ook in het Saargebied wordt uit gegeven: „Alles voor Duitschland, maar tegen Hitier". Hij vergeleek dit parool met de verklaring in den oorlog, dat de strijd niet tegen Duitschland ging maar tegen den Duitschen keizer. „Maar Adolf Hitler en Duitschland vormen een onverbreke lijke eenheid! Adolf Hitler is Duitschland en Duitschland is Adolf Hitler!" riep spre ker uit. Hierna wendde spr. zich rechtstreeks tot de vertegenwoordigers van de buitenland sche pers. en zette uiteen, dat, wat men hem had willen aanwrijven betreffende plannen inzake concentratiekampen on juist was. Spr. is een vijand van concentra tiekampen. In zijn gouw bevinden deze zich niet. Problemen lost men er niet mee op. Voorts sprak hij de bewering tegen, dat na 13 Januari in Duitschland een Kultur- kampf zou uitbreken. Spreker besloot zijn rede met een vurig beroep op het Saarland: „op den histori- schen 13den Januari zal het dappere Saar- volk de wereldgeschiedenis den triomf aan bieden van het Duitsche karakter. Het Saarvolk marcheert!" Hoe geageerd wordt bewijst nog het volgende De advocaat dr. Heinrich Schneider heeft thans bij het parket te Saarbrücken een aanklacht ingediend tegen de voor malige Duitsche Rijksdagleden Otto Wels (die ook voorzitter van de socialistische partij is geweest) en Franz Vogel, tegen Max Braun en nog enkele andere minder bekende persoonlijkheden. De aanklager beweert, dat Wels, Vogel, Braun en de anderen zich aan misbruik van vertrouwen hebben schuldig gemaakt in verband met vijf aandeelen van de Volksstimme, die in het bezit waren van de Konzentratins A.G. te Berlijn, de trustee van de voormalige socialistische pers, wier bezittingen in beslag zijn genomen. In Maart 1933 hebben Wels en Vogel deze vijf aandeelen aan de aandeelhouders van de Volksstimme afgestaan, waartoe zij wegens de inbeslagneming van het ver mogen der Konzentratins A.G. niet meer bevoegd waren. Het D.N.B. maakt veel ophef van het geval, dat blijkbaar bedoeld is de Volks stimme, het orgaan, dat voor den status quo ijvert, in opspraak te brengen. In Volkenbondskrmgen acht men het steeds meer waarschijnlijk, dat de Volken bondsraad in zijn gewone zitting van Ja nuari nog geen beslissing over de toekomst van het Saargebied zal treffen, tenzij bij de volksstemming a.s. Zondag een bijna algeheele overeenstemming over den on- middellijken terugkeer van het Saargebied naar Duitschland aan het licht zou komen, hetgeen echter wel uitgesloten schijnt. Men gelooft derhalve, dat de Volkenbondsraad in Februari een buitengewone raadszitting zal houden om onder inachtneming van de resultaten der volksstemming een beslis sing over het lot van het Saargebied te treffen. Intusschen heeft de kwestie van het houden eener buitengewone raadszit ting nog geeneriei onderwerp van overleg gevormd. Eerst a.s. Dinsdag, wanneer de resultaten der volksstemming bekend zul len zijn, zullen de raadsleden hieromtrent onderling een gedachtenwisseling houden. Inmiddels zijn diverse politieke kopstuk ken al op weg naar Genève of maken zij zich reisvaardig. De democratische afgevaardigde Samuel Dickstein, president der immigratiecom missie in de Ver. Staten, zal thans het aangekondigde wetsontwerp Indienen, dat tot strekking heeft onverwijld de Amerl- kaansche nationaliteit te ontnemen aan ongeveer 5000 Amerikaansche staatsbur gers, die zich thans in Duitschland bevin den om hun stem uit te brengen in de Saarkwestie.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1