emnnYLL 75ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 5 Januari 1935 Derde Blad No. 22941 fü Buiten). Weekoverzicht. BINNENLAND. BURGEMEESTER BODDENS HOSANG. CRISIS-BERICHTEN. GEMENGD NIEUWS. tandpa/tcx ONZEKERHEDEN DOCH VOORUITGANG 1935 ls pas begonnen, of de werkelijkneid komt reeds om den hoek kijken! Verdwe nen zijn de sfeer en stemmingen van Kerstmis en de jaarwisseling; het leven heeft weer zijn gewone aanzien hernomen, met al zijn beslommernissen en zorgen! Scheen aanvankelijk de reis van den Franschen minister van buitenl. zaken Laval naar Rome verzekerd, plotseling doken er moeilijkheden op en, bedriegen de voorteekenen niet, dan is het succes van Laval's reis momenteel niet zoo vast staand als was gedacht. Men weet, hoe reeds Barthou hoopte op een overeen komst tusschen Frankrijk en Italië, doch hij weigerde naar de Italiaansche hoofd stad te gaan, als niet tevoren alles in kan nen en kruiken was gebracht, zoodat slechts de officieele bekrachtiging nog moest worden gezet. Ook Laval huldigde oorspronkelijk dezelfde ideëen, doch de onverwachte moeilijkheden schijnen hem tot andere gedachten te hebben gebracht. Hoewel officieel de meeest zorgvuldige stil zwijgendheid wordt betracht, mag men niettemin wel aannemen, dat het midden- Europeesche aangelegenheden zijn, die een kink in den kabel driegden te veroorza ken. Zooals men weet, gaat het hierbij in de eerste plaats om de garantie voor de Oostenrijksche onafhankelijkheid. Musso lini stond blijkbaar op het standpunt, dat een garantie door het vier-mogendheden- pact ruimschoots voldoende was, doch de Kleine Entente wilde als vazal van Frank rijk ook gekend worden en dat leverde de eerste zorgen. Niet alleen van Italiaansche zijde, doch ook van den kant van Oosten rijk, dat er weinig voor voelde landen, die vroeger geheel of gedeeltelijk hadden behoord tot de oude Donau-monarchie, zijn grenzen te zien garandecren. Laval. Toch schijnt het verzet van weerskanten te zijn overwonnen en aanvaardden Italië zoowel als Oostenrijk tenslotte deze uitbreiding van de grens-garantie. Zelfs heet het, dat Mussolini bereid zou zijn. een verklaring af te leggen, waarin hij de volledige eerbiediging der grenzen van Zuid-Slavlë verzekert! Wederom leek dus alles opgehelderd maar nieuwe moeilijkheden hebben zich voorgedaan en hoewel ook hierover offi cieel het diepste stilzwijgen in acht wordt genomen, is er toch reden om aan te nemen, dat ditmaal Duitschland en Hon garije tesamen de oorzaak zijn geweest. Beide landen moeten er Mussolini op gewezen hebben, dat hij toch duidelijk had erkend, dat de grenzen van de vredes verdragen niet onveranderlijk waren be doeld! En daarmede zou de Fransch- Italiaansohe overeenkomst in strijd komen. Men ziet, hoe ingewikkeld de kwestie dreigde te worden. In deze om standigheden zou Laval er de voorkeur aangegeven hebben om zich mondeling met den Duce te beraden, al was dan ook niet alles reeds voor elkaar. Hij zou m. a. w. de overeenstemming door zijn komst als het ware willen provoceeren! Spoedig zullen we weten, in hoeverre dit allemaal juist is en bovendien in hoeverre Laval succes heeft gehad met zijn over donderend bezoek, want heden beginnen de besprekingen, die beslissend zullen zijn. Een oplossing zou b.v. in deze richting gezocht en gevonden kunnen worden, dat uitdrukkelijk wordt gestipuleerd, dat de grens-garantie alleen betrekking heeft op pogingen, om deze met geweld te wijzigen, doch niet bedoeld is om de destijds door den Duce afgelegde verklaringen teniet te doen, zoodat de mogelijkheid van wijzi ging bij onderling overleg ten allen tijde open blijft. Fractisch zou Frankrijk dan weliswaar overwinnaar zijn, doch aan de eer zou voldaan zijn! Bovendien schijnt Laval door Engeland te zijn gehaast, daar Engeland prijs stelt op een bezoek van Flandin en Laval tegen het midden van deze maand, waar bij Groot-Brittannië blijkbaar uitgaat van de veronderstelling, dat Frankrijk en Italië het voordien het eens kunnen zijn. Als gevolg van een en ander verwach ten velen reeds, dat de Fransch-Italiaan- sche overeenkomst, waartoe het zal ko men Laval zal in geen geval met leege handen willen terugkeeren niet van zoo ruime beteekenis zal zijn als aanvankelijk plan was, doch dit zijn slechts hypotheses, waaromtrent nog niets met zekerheid valt te zeggen. We zullen moeten afwachten. Een vooruitgang zal een overeenkomst in leder geval zijn! Het Abessynische beroep op den Volken bond inzake het geschil met Italië zal ver moedelijk weinig gewicht in de schaal leggen. Zeer onduidelijk blijft eveneens de si tuatie in Duitschland. Herhaaldelijk kwa men er geruchten over groeiende onte vredenheid in en buiten de Nazi-kringen, doch dit was allemaal zoo vaag en de bronnen veelal zoo troebel, dat wij er wei nig waarde aan hebben gehecht, althans wat de kans op directe gevolgen betrof. Telkens en telkens werd aangekondigd, dat na de Saar-stemming belangrijke din gen in Duitschland stonden te gebeuren, zoowel op het terrein der binnenlandsche als buitenlandsche politiek; zulks met allerlei onduidelijke vermoedens! Zooals gezegd, veel aandacht hebben wij niet ge schonken aan al deze on-dits. maar de gang van zaken is tch zoodanig, dat er blijkbaar tcoh eenige beteekenis gehecht moet worden aan de diverse geruchten. Officieel geeft men zelf aanleiding om DE HANDELSBESPREKINGEN MET RUSLAND. „EEN PRIVÉ-AANGELEGENHEID" Belangstelling van de Regeering. (Van een bijzonderen medewerker). Naar aanleiding van het bericht in onze editie van gisteren, betreffende de aan staande reis van een commissie van voor aanstaande Nederlanders naar Moskou, tot het voeren van besprekingen over de handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Rusland, hebben wij op verschillende plaatsen nadere inlichtingen ingewonnen. Op het departement van economische zaken deelde men ons mede, dat het hier privé-onderhandelingen betreft van be langhebbende, in casu de Commissie voor den handel met Rusland, gevestigd te Am sterdam. De regeering beschouwt deze be sprekingen dan ook als een privé-aange- legenheid van deze commissie, welke in het geheel geen officieel karakter draagt. Niettemin hebben we de stellige overtui ging gekregen, dat de regeering het ver loop van deze besprekingen met meer dan gewone belangstelling volgt. Rechtstreeks is de regeering er niet bij betrokken, maar zij is om het zacht te zeggen van het een en ander niet onkundig. Het departe ment houdt zelfs geregeld contact met de commissie en het schijnt niet in de be doeling te liggen, dit contact na het vertrek naar Moskou te verbreken. De kwestie van de erkenning de jure van de Sovjet-regeering staat hier volkomen buiten Het betreft hier slechts economi sche onderhandelingen, al zullen de Rus sische onderhandelaars misschien probee- ren de diplomatie erin te betrekken. Dat zal hun echter niet gemakkelijk lukken, daar de commissie op dit gebied geen enkele bevoegdheid heeft, De mogelijkheid van overeenstemming op dit speciale economische gebied behoeft echter lang niet te worden uitgesloten, daar beide partijen reeds langen tijd be hoefte gevoelen aan uitbreiding der han delsbetrekkingen. Tevoren zijn reeds be sprekingen gevoerd, maar tenslotte moe ten de Nederlandsche belanghebbenden toch terecht komen bij de Russische regee ring, die de in- en uitvoer volledig in handen heeft. Men kan deze besprekingen dan ook beschouwen als zulke, welke ge voerd worden door belanghebbende groe pen. De reis naar Moskou was reeds lang tevoren bepaald; het beteekent. dat men met deze handelsbesprekingen althans op den goeden weg is. FOKKERVLIEGTUIG VOOR 40 PERSONEN. Bestelling van de K.L.M.? Naar wij vernemen aldus het Hbld. zal binnen heel kort op de Fokkerfabriek te Amsterdam een aanvang worden ge maakt mét den bouw van een geheel nieuw, heel groot viermotorig vliegtuig, de Fokker F 40. waarmede veertig passagiers zullen kunnen worden vervoerd. Het groote toestel krijgt een in den vleugel intrekbaar landingsgestel en het zal gebouwd worden volgens dezelfde principes als de voorgaande Fokker types F 36, F 22 e.d. Wij vernemen voorts, dat dit toestel door de K L M. zou zijn besteld en dat het de bedoeling zou zijn het nog dit jaar klaar te krijgen. DR. P. VAN HAMEL ROOS t Bekend scheikundige en hygiënist. Wijlen dr. van Hamel Roos. Te 's-Gravenhage is in 84-jarigen ouderdom overleden dr. P. F van Hamel Roos, adviseur voor scheikundige en hygiënische zaken van het Huis van H. M. de Koningin en oud-directeur van het Chemisch Laboratorium Van Hamel Roos en Harmens te Amsterdam. 9 9 Dr. Van Hamel Roos heeft zich vooral bekendheid verworven als oprichter en redacteur van het Maandblad tegen Ver- valschingen. Hij studeerde aan de Amster- damsohe universiteit en promoveerde te Göttingen in Maart 1873 tot doctor in de chemie. Voorts was hij werkzaam te Bonn en te Parijs en als leider van het Che mische laboratorium te Stratford. Dr. van Hamel Roos was lid van onderscheidene scheikundige en hygiënische genootschap pen en drager van het ridderkruis in de Huisorde van Oranje. over te hellen tot dezen gedachtengang en dit wel tengevolge van de vreemde propaganda-bijeenkomst te Berlijn. Daar waren in stilte alle leiders bijeengetrom- meld om den Fuehrer hun aanhankelijk heid te betuigen en te demonstreeren voor de eenheid. De meest uitgebreide veilig heidsmaatregelen waren daarbij getroffen alsof een aanriag tot de rerhtstreekscb mogelijkheden behoorde. Hier heel' de oropagar'V haar doe) voorbij gestreefr s--' -al w?' h buitenen-I aangaab waar deze geheir -innlgheid en het niets-zeg- gende van deze eenheids-demonstratie juist argwaan moeten wekken. DE RAMP VAN DE „UIVER". BESCHOUWING IN EEN FRANSCH VAKBLAD. Naar het „Hbld." verneemt, heeft de „Leeuwerik" de schroefresten en enkele metalen rompplaten van de verongelukte „Uiver" aan boord gehad, welk materieel na aankomst op Schiphol, vervoerd is naar de bureelen van den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart, waar het nauwkeurig zal worden onderzocht. De meegebrachte resten van de „Uiver" vertoonden geen brandverschijnselen Belangwekkend is, juist nu de commissie van onderzoek gerapporteerd heeft dat blikseminslag niet de oorzaak van de ramp is geweest, wat, volgens het „Vad.", het laatste nummer van het Fransche vakblad „Les Ailles" schrijft. Men heeft verklaard, aldus het blad, dat het ongeluk van de Douglas van de K.L.M. veroorzaakt is door den bliksem. Wij ge- looven het niet, want wanneer de bliksem zijn weg neemt door een vliegtuig, heeft dat geen beschadiging van het toestel, noch verwonding van de passagiers ten gevolge. Alleen het radio-apparaat wordt door de aanwezigheid van de antenne, die een stroomleiding vormt, een beetje ge troffen. De geheel metalen constructie verandert dit resultaat niet. Wat wij gelooven, vervolgt het blad, is dat de Douglas evenals de Eméraude slachtoffer geworden is van haar opge voerde afwerking van haar snelheid en van zijn overschot aan kracht, die haar heeft toegestaan zich te begeven in een zone met gevaarlijk weer. Wij, aldus Les Alles, denken, dat de Douglas tijdens de vlucht gebroken is, omdat zij, door een windvlaag, een belasting te dragen heeft gekregen, die uitging boven die, waarop zij berekend is. Zoolang men fijne en krachtige toe stellen zal maken met stijve vleugels, zal men het risico loopen van breuk tijdens de vlucht; het middel om dit gevaar te verkleinen is het aan boord hebben van een acceleratiemeter i dit apparaat zal aanwijzen, dat het noodig is snelheid te verminderen, rechtsomkeert te maken of zelfs onmiddellijk te landen. Het gevaar van een vlucht door slecht weer met een fijn en krachtig toestel is, dat de bestuurder, om zich gemakkelijker te verdedigen, vol gas geeft en dat hij zich door zoo te doen, juist in de gevaarlijkste positie brengt. Flight meldt, volgens het Vad. een eigenaardige gebeurtenis in verband met het ongeluk. Woensdagavond 19 December, omstreeks 7 uur, vroegen twee vreemde lingen, vermoedelijk Nederlanders, aan 'n bediende te Croydon of de Flying Dutch man al verongelukt was en zij herhaalden deze vraag bij een anderen bediende. Toen dronken zij een kop koffie en gingen weg. 's Nachts om twaalf uur vroeg de Uiver nog positie aan Rutbah Wells; om zeven uur 's avonds was er dus geen enkele reden om aan het p^houd van de Douglas te twijfelen. Het geval is onverklaarbaar, zegt Flight. SNELLE VAART VAN DE „BLOEMFONTEIN." De „Bloemfontein" van de Holland Afrika-lijn heeft haar eerste rondreis vol bracht en is te Rotterdam aangekomen. Over het verloop van de reis was de ge zagvoerder tevreden. De uitreis bracht slecht weer. Desondanks kon het traject SouthamptonKaapstad, waarover de schepen vroeger minstens 21 dagen deden, ln 17 dagen worden afgelegd. Geheel vol gens program. De terugreis is in vlugger tempo vol bracht. Er zijn bijna twee dagen bespaard op den tijd, die voor de reis gesteld was. VERSPREIDE BERICHTEN. Op 72-jarigen leeftijd is gisteren overleden de heer G. C. Delanoy, notaris te Appingedam en voorzitter van den ring Groningen der Broederschap van Notaris sen ln Nederland. Op verzoek is met ingang van 1 Februari met dankbetuiging eervol ont slagen D. J, J. Hellema als burgemeester van Zaandijk met benoeming tot Ridder in de Oranje-Nassau Orde Bij K. B. is aan den heer K. George, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van Consul-Generaal der Nederlanden te Lissabon. Bij K. B. is aan mr. L. B. J. Vermeu len op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van President-plaats- vervanger van den Krijgsraad voor de Landmacht te 's-Hertogenbosch, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewe zen diensten. UIT NED. OOST-INDIE. I KLEIN-LANDBOUW voor WERKLOOZEN. SEMARANG, 4 Jan. (Aneta). Het Cen traal Comité voor de Werkloozen is voor nemens de gronden van de vroegere sui kerfabriek „Alkmaar" aan te vragen voor klein-landbouw, uit te oefenen door werk loozen, die daarvoor in aanmerking komen. Eventueel zullen deze in een der agrarische werkkampen een vooropleiding ontvangen. o DE VERGROOTE GEMEENTE BATAVIA. BATAVIA. 4 Jan. (Aneta) - Gisteren vergaderde de gemeenteraad van Batavia voor de eerste maal in haar nieuwe 'amen- stelling, dus met alle leden van het vroe gere Meester Cornelis hierbij inbegrepen. De burgemeester Verwelkomde de nieuwe leden in een toespraak, waarna zij werden geïnstalleerd Vervolgens werd de agenda afgehandeld waarop ondc. nv de stem ming over Volksraadsel' nrüdnten voor kwam De vergadering had een vlot ver loop. o INSTALLATIE TE NAARDEN OP 15 JANUARI. Naar wij vernemen zal burgemeester J. E. Boddens Hosang 15 Januari worden ge ïnstalleerd als burgemeester van Naarden. NEDERLANDSCHE VEEHOUDERIJ CENTRALE. Door de Nederlandsche Veehouderij- centrale is vastgesteld, dat ten aanzien van de kalveren, waarvoor een identiteits- bewijs-1934 vereischt is, met ingang van 1 Januari 1935 als gewiohtsgrenzen zullen gelden: a. voor mannelijke, al dan niet gecasteerde, dieren: 140340 Kg.; b. voor vrouwelijke dieren; 160270 K.g. De Nederlandsche Veehouderij -centrale maakt bekend, dat de prijzen voor het door haar in te nemen versche spek tot 12 Januari 1935 ongewijzigd blijven. HONDERD GOUDEN RINGEN GESTOLEN Ten nadeele van Rijswijkschen juwelier Omstreeks 1 uur is gistermiddag ten nadeele van den juwelier H. aan den Haag- weg te Rijswijk een partij van 100 gouden ringen gestolen. De onbekende dader, die gistermorgen een paar maal in den winkel was geweest om een horloge te koopen, heeft vermoedelijk de laatste maal dat hij in den winkel kwam, de bel afgezet en toen zijn slag geslagen. Toen de winkelier op het gerucht in den winkel afkwam, was de dader reeds verdwenen. NIEUW BESLAG OP PERSEN VAN DE TRIBUNE. Wegens achterstallige huurschuld. Naar wij vernemen is namens de ver huurster van het pand, waar de N.V. Atalanta te Amsterdam was gevestigd en waar „De Tribune" werd gedrukt, door mr. B. E. Asscher pandbeslag gelegd op de persen der N.V. Deze persen, waarop reeds door de justitie beslag is gelegd, worden thans gedemonteerd en naar een hulp griffie. een der rijksgebouwen, hiervoor aangewezen, overgebracht. Het pandbeslag is gelegd wegens achter stallige huurpenningen. LOMPENVENTER ONDER TRAM GERAAKT. Gistermiddag reed de 70-jarige lompen venter J. H. met een handkar van het. Kennemerplein naar den Jansweg te Haar lem. In de bocht passeerde hem een tram van den dienst HaarlemLeiden. H. hield er geen rekening mede, dat de lange tramwagens in de bocht ongeveer 70 c.M. buiten de rails uitsteken, met het gevolg, dat de handkar gegrepen werd en hij zelf onder de tram werd geslingerd. Hij kon eerst worden bevrijd, toen het tramrijtuig was opgevijzeld. Zijn linkerbeen bleek op verschillende plaatsen te zijn gebroken, terwijl hij in 't rechterbeen diepe vleesch- wonden had gekregen. Bovendien klaagde hij over pijn in den rug, zoodat hij ver moedelijk inwendige kneuzingen heeft be komen Hij is overgebracht naar het St. Elisabethsziekenhuis. Het tramverkeer had 20 minuten vertraging. AANVARING. RECLAME. 4»9 HET PROCES HAUPTMANN. Gistermorgen heeft op het Hollandsch Diep nabij den Moerdijk in den mist een aanvaring plaats gehad tusschen den schokker Zwaluwe 23 van de gebroeders A. en G. Kanters en het tankschip „Dues- seldorf" van de reederij Olex uit Berlijn, dat gesleept werd. Van het visschersvaartuig werd de voor steven geheel ingedeukt terwijl het geheele schip ontzet werd en anker en mast ver nield werden. De schade, die geschat wordt op onge veer f. 1000 wordt door verzekering gedekt. De opvarenden wisten zich in de roeiboot te redden. Het in zinkenden toestand ver- keerende schip werd later de haven bin nengesleept. TUSSCHEN EEN MACHINE. In de fabriek van de Veenendaalsche Stoomspinnerij en Weverij te Veenendaal, had de arbeider J. Bouman het ongeluk, met zijn linkerarm tusschen zijn machine te geraken, waardoor de onderarm deer lijk werd gehavend. Nadat dr. J H. Kets den patiënt voorloopig had geholpen, is hij per auto naar de Rijksklinieken te Utrecht vervoerd. Lindbergh heeft gisteren nog nadere mededeelingen gedaan over de manne lijke voetsporen, welke hij onder het venster van de kamer van het kind had gezien. Verder verklaarde hij, dat de stem van Hauptmann dezelfde was, die hij bij de betaling van het losgeld op het kerk hof te Bronx had gehoord. Tijdens de verdere behandeling van de zaak tegen Hauptmann schilderde Lind bergh de bijzonderheden van de betalin gen van het losgeld, de vergeefsche nasporingen naar het kind en de ten slotte gedane ontdekking van het lijkje. Vervolgens ging de advocaat van Hauptmann. Reilly, er toe over verschil lende vragen te stellen. Hij vroeg Lindbergh in de eerste plaats naar de herkomst en de familie van zijn huisbedienden, in het bijzonder naar het Weensche echtpaar Wheatley en de gou vernante Betty Gow. Lindbergh moest daarbij toegeven niet to hebben geweten, dat miss Gow een broer in Canada heeft wonen en dat haar andere broer moeilijkheden heeft gehad met de autoriteiten in New Jersey. Op de vraag of een buiten staand per soon of een misdadigersbende kennis van zijn bewegingen kan hebben gehad, ant woordde Lindbergh, dat zulks geheel van de organisatie afhangt. Overigens meende Lindbergh, dat het geheel onmogelijk was geweest 't kind van de hoofdtrap af en door de voordeur naar buiten te brengen zon der dat zulks aan de aandacht van zijn vrouw of van hem zelf zou kunnen zijn ontgaan. De advocaat vond het vreemd, dat men niet was gaan kijken naar een kind dat niet goed was en om zeven uur te bed was gebracht. De advocaat vroeg voorts of Lindbergh ook had gehoord, dat hij zelf zou worden ontvoerd. Lindbergh verklaar de nog. dat geen vingerafdrukken op de brieven zijn aangetroffen. Het is niet juist, dat hij er bij de politie op zou heb ben aangedrongen af te zien van een onderzoek. De hond heeft in het uur, dat de ontvoering moet hebben plaats gehad, niet geblaft. De hond is evenwel niet bij zonder waaksch. Vervolgens vroeg de verdediger met na druk naar de onderhandelingen in zake het losgeld, welke onderhandelingen, zoo als bekend is, gevoerd zijn door Dr. Cordon. Lindbergh verklaarde niet aan wezig te zijn geweest, toen Cordon den tweeden brief ontving, waarin de directe betaling van het losgeld werd geëischt. Op grond van de besprekingen is Lind bergh in den beginne van meening ge weest, dat verscheidene personen aan de ontvoering deel moesten hebben gehad. Thans is Lindbergh evenwel van meening dat slechts één persoon voor deze daad in aanmerking kan komen en wel Haupt- mann. De zitting werd hierna verdaagd tot Maandag. AUTOBUS GEKANTELD. Nabij Vigo in Spanje is een autobus door nog onbekende oorzaak gekanteld. Een persoon werd gedood en 29 anderen gewond. BOERENWAGEN DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Op een spoorwegovergang te Kaltowitz nabij Biala is een boerenwagen, waarin vier personen gezeten waren, op den terug v/eg van de markt naar huis. nabij een spoorwegovergang doorgereden, toen een trein naderde, hoewel het daar aange brachte lichtsignaal op onveilig stond. De wagen werd door den trein gegrepen en geheel vernield. Een boerenvrouw werd op slag gedood, de andere drie personen wer den levensgevaarlijk gewond. Het paard wist zich tijdig los te rukken en bleef on gedeerd. o DE AARDE ROMMELT. Gisteren tusschen 16 en 18 uur 20 zijn in geheel Bulgarije drie bijzonder krach tige aardschokken waargenomen, waar van de laatste gepaard ging met zwaar onderaardsch gerommel. De schokken, wel ker haard volgens gegevens van het me teorologische station op 440 K.M. ten Z.O. van Sofia moet liggen, werden ook in de hoofdstad waargenomen. De bevolking van de streken rond Phil- lippopel en Burgas, waar de schokken het heftigst waren, vluchtte in paniek naar buiten. Urenlang waagde zij het niet naar haar woningen terug te keeren. Tot he denavond laat waren nog geen berichten binnengekomen over ernstige materieele schade. Menschenlevens schijnen niet te betreuren te zijn. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE SCHIPBREUK VAN DE SISTO. Onderscheidingen voor de redders. De Noorsche regeering heeft besloten de elf zeelieden van de „New York" van de Hamburg-Amerlkalijn, die de bemanning vormden van de reddingboot, waarmee de schipbreukelingen van het Noorsche s.s. Sisto zijn gered de medaille voor edel moedigheid in goud toe te kennen. Deze onderscheiding is in de laatste 30 jaar aan slechts 8 Noren en nog nooit aan bui tenlanders toegekend. De gezagvoerders van de vier overige bij het reddingswerk betrokken schepen de Europa de Gerol- stein, de Mobil Oil en de Alrania, ontvan gen een zilveren herinneringsplaquette. Bovendien heeft de Noorsche Koning den gezagvoerder van de „New York". Commo dore Gruze, benoemd tot commandeur tweede klasse van de St. Olaforde. OVERSTROOMING TENGEVOLGE VAN SPRINGEN VAN WATERLEIDING BUIZEN. In het New-Yorksche stadsdeel Harlem tusschen de 125ste en de 135ste straat zijn twee hoofdbuizen van de waterleiding met een doorsnede van 120 c.M. gebarsten. Ge weldige watermassa's verspreidden zich 10 huizenblokken ver over de straten. Tal- looze kelders stroomden onder; ook de stookinstallaties en de lichtkabels werden J onder water gezet. Het Knickerbocker- ziekenhuis was ten slotte geheel in het I donker gehuld. Politie en brandweer had- I den handen vol werk om de vele kelder- bewoners in veiligheid te brengen en ex plosies van ketels van verwarmingsinstal laties te voorkomen. Hun werkzaamheden werden door de felle koude en de ijsvor- ming ernstig belemmerd.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9