LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad Zaterdag 5 Januari 1935 VISSCHERIJ-BERICHTEN. UIT RUSLAND. THIJS IJS EN DE VERLOREN SLEUTEL Westen naar 't Oosten, doch nu heeft Japan ons steeds meer verdrongen; het ls niet onmogelijk dat door dit verdrongen worden Industrieën zullen verdwijnen. Ook de landbouw heeft meèrdere crises meegemaakt. Er zijn toen echter geen be schermende maatregelen genomen en de Jandbouw heeft zich aangepast bU de ver anderde omstandigheden. Men legde zich toe op tuinbouw, die zich heeft kunnen ontwikkelen, doordat de industrie in Pultschland zoo'n vlucht nam en wij daar een afzetgebied vonden. Thans, nu door de crisis de prijzen der landbouwproducten tot een vierde -zijn ge daald, heeft men bescherming gevraagd en ook verkregen. De liberalen hebben hieraan medegewerkt. Doch de landbouw heeft zich aan de veranderde omstandig heden aan te passen en veel zal er moeten veranderen. Spr. citeerde prof. Minder hout, die zegt dat het teelen van tarwe dn ons land niet meer loonend zal zijn. Ook de boteruitvoer zal niet meer die hoogte bereiken, die verkregen was. De steun ls bedoeld om den landbouw het aanpassen mogelijk te maken en moet zoo spoedig mogelijk verdwijnen, daar deze zeer kostbaar ls. De kosten van de crisis maatregelen ln 1935 bedragen f. 200 mll- lioen, die door de consumenten moeten worden opgebracht. Nederland moet in zeer groote mate uitvoeren; er ls nu een vermindering te constateeren. Wij moeten rekening houden met het feit, dat de In voerende landen minder koopkrachtig zijn, daarom moeten onze productiekosten naar omlaag. Onze 400.000 werkloozen moeten weer Ingeschakeld worden, doch dat zal eerst dan gelukken, als wij goedkooper produ- ceeren- Ook de regeering wil hiernaar streven; daarom vragen wij, liberalen, minder lasten voor de bedrijven. Het is thans de tijd, om hetgeen, dat ons het minst Hef ls en opgebouwd ln den goeden tijd, af te breken. Spr. achtte aanpassing der loonen evenals vermindering der so ciale lasten en van de kosten van het levensonderhoud noodzakelijk. De land bouwsteun houdt de verlaging van het levensonderhoud tegen; daardoor werkt deze funest voor de exportzaken. Ook de huishuren en de prijs van het brood ten opzichte van de graanprijs, maken het leven dpur. De liberalen hebben steeds de vrijhandel voorgestaan en Nederland heeft er steeds wel bij gevaren; doch de maat regelen van andere landen noodzaakt tot afweer. Autarkie (zelf voortbrengen wat men noodlg heeft), ls een mooi woord, doch Nederland kan slechts 1/3 van de benoo- digde tarwe teelen. De overheid zal zich niet moeten be moeien met het economische ieven, om dat de staat dit niet kan. Men moet weer komen tot de vrijhandel en strijden tegen de verstarrende maatregelen van de re geering, die het Initiatief doodde. Prof. mr. C. W. de Vries ontwikkelde 'n constitutioneel bezwaar tegen den inhoud van de Kerstrede van ir. Albarda. Hoewel de socialisten in Nederland zeggen vast te houden aan het democratisch parlemen tair stelsel, ls deze rede daarmede in we zenlijken strijd. De leider der socialisti sche partij beweerde, dat de partij in iso lement leeft. Spr. toonde aan, dat de practijk van het parlementaire stelsel haar juist de rol toebedeelt van te zijn offlcieele oppositie-partij. Xn het parle ment heeft deze partij een rol te vervul len. Gaat de partij in isolement, dan ver zuimt zij haar grootste parlerpentaire taak De Kerstrede van ir. Albarda heeft het parlementaire stelsel niet gediend. Ook hier moet de leider kiezen of deelen. Of isolement óf parlementaire oppositie partij. Het is mogelijk, dat ir. Albarda zich als leider eener parlementaire oppositie partij onwennig gevoelt. Deze positie is voor hem eigenlijk ge heel nieuw, maar eervol. De socialisten waren wel in naam, maar in wezen nooit de eigenlijke oppositie tegen de vroegere rechterzijde. Nu eerst ontstaat die plicht. De Nederlandsche parlementaire geschie denis leert duidelijk, dat weliswaar de so cialisten, onder de regeering der rechter zijde 19181925 veelal overvragen, maar dat zij. toch op een eenigszins lager ni veau telkens hun zin kregen. Dr. Van den Tempel was de wezenlijke leider in de Jaren 19221925 wanneer het ging om de toenmalige werkloosheidsbe strijding door regeerlngsmaatregelen. De interpellatles-v. d. Tempel zijn beroemd geworden. Nu moet ir. Albarda de wezen lijke parlementaire oppositie leiden. Is hij hiertoe niet bij machte en verkiest hij daarom; het isolement? Dat is heel wat gemakkelijker De libe ralen verwachten van de socialisten een oppositie-program als program van re- geerhig. Dan alleen zijn zij hun parlemen taire minderheidspositie waard. Het parlementaire recht van initiatief is in handen van de meerderheid een steun voor de regeering; in handen van de min derheid een zeer wezenlijk middel van op positie. Men kan zeker het recht van ini tiatief misbruiken. Zoo zijn nu, bij de opening van het nieuwe congres, het eer ste sedert de invoering van de New Deal, in Amerika op Vrijdag 4 Januari meer dan 1009 „bills" aanhangig gemaakt door indivldueele senatoren en leden van het Huis van Afgevaardigden. Dit is stellig te veel. Het parlementaire recht van ini tiatief mag echter ook niet in onbruik ge raken. Spr. stelde tenslotte de vraag, of de liberalen in Nederland wel voldoende initiatief hebben. Tenslotte merkte spr. op, dat de liberalen nu overal bestreden worden en wees hij Op den goeden invloed van een liberaal in het ministerie. Na gedachtenwlsseling volgde sluiting. Loop der bevolking. Gevestigd: J. M, Matze en gezin. Beu kenlaan 56. van Haarlemmermeer A. M. de Rooij, Warmonderdam 27 van Leiden A. J. van Klaveren. Molenstraat 13, van Anna Paulowna T. G Vos. PI. Schou tenstraat 42, van Zuld-Beijerland F. K. van den Heuvel en gezin. Berkenlaan 35, van Haarlem A. C. Prins. Oude Haven 13. van Oosterhout L. van Klaveren, Molenstraat 13 van Anna Paulowna. Gevonden: Een V'inderDoriemonnaie met inhoud een bruine nenna hand'rbppo een mantelcein'uur een nummci'aat H- Z-538. een zwart vulpotlood «en Foeelsche sleute' epn erlizp irante,-o'ptunr "en zwarte vozenkran' °en \vart.e oortemon- naie met inhoud, een bril met hoorn mon tuur in doos. RECLAME. 8818 'bkCElVKSCH WEE«tc»lTOf VEUR—LEIDSCHENDAM. Nasleep van de Oudejaarsviering. De Oudejaarsviering heeft hier niet zulk een rustig verloop gehad als zich aanvan kelijk liet aanzien In de Tedlngerstraat was dien nacht te ca. 1 uur een aantal jongens bezig met het doen ontploffen van carbid in een bus. Dit was niet naar den zin van den aldaar wonenden G. Het gevolg van zijn opmerkingen was, dat de, laatsten hun vermaak toch voortzetten. Toen wederom een bus ontplofte greep G. een in den gang gereed staande buks. loste twee schoten, waarvan één den 19-jarigen M. v. 't H., eveneens in die straat wonend, in de hiel trof, zoodat deze zich onder behandeling van dr. v. d. Stam moest stel len. Een der jongens heeft daarop bij G. een ruit ingeworpen. De zaak ware waarschijnlijk niet aan het rollen gekomen, als G geen aangifte had gedaan van het vernielen van de ruit. De Rijkspolitie heeft thans tegen G. proces-verbaal opgemaakt en de buks ln beslag genomen. o VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrikus Theodorus Joseph, z. van J. Vogelaar en C. J. v. Steen; Wil helmus Adrianus Jozef, z. van J. J Neder- hof en G. A Zwartjes. i Overleden: Petronella Dornélia Maria Meyér, j'd., oud 91 jaar. Loop der Bevolking. Gevestigd: J. J. en K. Dokter, Leldsehe- weg 88, van Groningen. Vertrokken: Wed. J. P. v. Gaalen-Wes- terhof, n. Lelden, Waardstraat X; W. C. Luiten, naar Leiden, Frans van Mieris- straat 27. WASSENAAR. Loop der Bevolking. Gevestigd: C. Bergman en vr„ meubel fabrikant uit Den Haag. naar Crocusstraat 36 M. de Bloois, uit Texel, Waalsd.laan 29 M. Boerema, dienstb., uit Appinge- dam, Oranjelaan 14 A. Brandtner ,d.b„ uit Rijswijk, Pr. Hendrikla^n 2 M. van Capel, d.b. uit Vinkeveen, Van-Z. van Nije- veltstraat 21 M. van Dorp, uit Den Haag Storm van 's-Gravesandeweg 1 H. Egger d.b. uit Oostenrijk, Acacialaan 11 L. W. Galser, uit Den Haag, L. Kerkdam 82 C. A. Glass, uit Neyendorf, Raaphorstlaan 24 N, H. de Graaf en gez. uit Doorn, Poortlaan 9 i- G. de Groot, uit Den Haag, Tulpweg 11 M. L. Hanosset, gouvernante uit Seraing sur Meuse, Gr. Haesebr.weg 68 I. Haumann, d.b. uit D.land, Oranjelaan 5 A Heigl, d b. uit Den Haag, Wittenb.- weg 96 .W. Herdejurgen,.d.b. uit Pader- horn, v. Z. v. N.Str. 41 E. Hoffmann, d.b. uit Amsterdam, Van Calcarlaan 27 M. E. K. Jensen, d.b. uit Denemarken, 'Duinweg 1 D. Jonkman, uit Llnscboten, Narcislaan 29 S Melissant, d.b. uit Zie- rikzee, Bloemcamplaan 29 G. A. M. Oostdam, huiskn., uit Voorburg, Stoeplaan 27 H. G. van Oven en gezin, consul-gen. ter besch., uit Den Haag, Gr. v. Prinsterer- laan 2 H. Philippo, d.b. uit Lisse, Van Z. v. Nijeveltstr. 72 J. G. M. van der Plasschp en gez., kapt. gen. staf, uit Den Haag, Gr. Hoefijzerlaan 55 A. Prins en gez.. ingenieur uit Soekadono N. O.-I., Gr. Hoefijzerlaan 59 M. M. v. Put, uit Apel doorn, Duinvoetlaan 1 H, C. v. Rheenen, d.b. uit Noordwijkerhout, Oranjelaan 20 P. P. Schrama,reiziger uit Hillegom, Vinke- laan 6 J. M. van Valkenburg en gezin, O.-I. ambtenaar, uit Den Haag, Schouw- weg 48 G. Verbeek, d.b. uit Den Haag, Waalsdorperlaan 6 H. A. Vermeer en gez., boekhouder uit Bloemendaal, v. Z. v. N.straat 273 J. C. Vink, d.b. uit Ha- zerswoude. Wassenaerstraat 9 C. van Vossen, d.b. uit St. Annaland, Meijendel- scheweg 5 J. H. A. M. Zuur, uit Den Haag, Ridderlaan 1 A. L. J. Zuyderhoff, uit Den Haag, Raaphorstlaan 2 B. Zwick d.b. uit Den Haag, Van Z. v. N.straat 79. Vertrokken: E A. de Beus, naar Den Haag, Dr. vart Welylaan 2 A. Paauwe, naar Kapelle, Z Hoofdstraat D 125, Bie- zellnge F. H. Boitjes naar Beets, p. a. H. de GeusScheffers G. J. Jacobs naar Den Haag, Maurltslaan 80 G. A. Kil- lisch, naar Den Haag, Bezuidenhout 243 M. W. Telger naar Munster H. W. Ver steeg, naar Den Haag, Hoefkade 647 K. Obermaier n. Den Haag, N. Havenstr 74 J. P. Puister naar Den Haag, Amalla van Solmsstraat 60. Burgerlijke Stand. Geboren: Henrlette Frederleke, D. van H. Visser en C. Aandewiel. Overleden: Maria Catharina Brouwer 71 J., wed. van J. Mutters Joannes Gerar- dus Franolscus Alkemade 1 J. Ondertrouwd: H. P. Schaepman en V. C. E Driessen J. G. M. Hoogeveen en J. T. KnijnenbuTg. i Getrouwd: M. A van Veen en C. Hesslng D. van Egmond en A. J. Langerak. DE WETHOUDERS-VACATURE. Dr. Ph. J. Idenburg neemt zijn benoeming niet aan. Dr. Ph. J. Idenburg die gelijk gemeld, in de vacature-Van Leeuwen benoemd was tot wethouder heeft, in verband met omstandigheden aan zijn ambtelijke func tie ontleend, voor deze benoeming bedankt Dinsdagmorgen a.s. zal de raad een n'euwe benoeming doen. Gevonden: een ljoffer, kinderporte- monnaie mef. inhoud, reserveband van aut- handschoenen, 5 beiastingmerken, kat, 2 sleutels. 3 hondjes, auto-nummer plaat, alpino, pet, autoband met velg, rol ijzerdraad. IJMUIDEN, 5 Januari 1935. VISCHPRUZEN. Tarbot per KG. f. 1.15—f. 1; Griet per kist van 50 KG. f.26—12; Tongen per KG. f. 1.40—0.95; Groote Schol per kist van 50 KG. f. 17.5010; Middelschol per kist van 50 KG. f. 17—12; Zetschol per kist van 50 KG. f. 19—17.50: Kleine Schol f>qr kist van 50 KG. f. 167.50; Schar per kist van 50 KG. f. 13.50; Roggen i>er 20 stuks f. 22.50 f. 12; Vleeten per stuk f. 5.701.50; Pieter man en Poontjes per kist van 50 KG. f. 8.506.50; Groote Sohélvisoh per kist van 50 KG. .f37.50; Middel Schelvisch per kist van 50 KG. f.32; Kleinmiddel Schel visch per kist van 50 KG. f. 22—19; Kleine Schelvisoh per kist van 50 KG. f.1511; Kabeljauw per kist van 125 KG. f.6457; Gullen per kist van 50 KG f. 17.50—6.50; Lengen per stuk 1.0.900 40; Heilbot per KG. f. 10 70; Wijting per kist van 50 KG. f. 5.404.50; Makreel per kist van 50 KG. f. 11—10.50. Aanvoer: 2838 kisten versche haring. Prijs f. 4.20—2.30 per kist. Aangekomen 2 stoomtrawlers: IJM. 26 met f.4229; IJM. 27 met f. 1997. De loggers: KW. 127 met f.903; KW. 41 met f.806; KW. 78 met f.1124; IJM. 204 met f.1032; SHV. 266 met f.969; voorts de KW. 105 met f.2040: KW. 68 met f.1960; IJM. 149 met f.2121; VL 39 met f.1355; KW. 40 met f.946; KW. 80 met f. 783 met versche haring. o DE HARINGVISSCHERIJ. Dat er in de visscherij geen jaar is. dat aan het andere gelijk is, ls de aigeloopen week wel weer zeer duidelijk gebleken. Verschillende schepen, die nog aan de haringvlsscherjj deelnemen hebben zulke groote sohoten gedaan, a\s wel nooit eer der in de maand Januari zijn voorgeko men. Verschillende schepen deden in een enkele nacht een vangst van 200, 300 en 400 vaten, terwijl er zelfs een schip in een vang 40 last haring ophaalde. Zooals bij dergelijke groote vangsten steeds het geval ls, gaat dit meestentijds niet zonder nettenverlies gepaard. Hoewel er nog maar een zeer beperkt aantal schepen de haringvisscherij uit oefent. waren de aanvoeren deze week te IJmuidendoor de groote vangsten nog zeer behoorlijk, hoewel niet overmatig. Hierdoor konden de prijzen zich mooi handhaven en zelfs nog iets oploopen. Betaald werd van f. 3 tot f.4 per kist. In het laatst van de week werd er weer meer voor export verkocht. De exporteurs naar Dultsohland wachten echter nog op een groot aantal toegezegde Genehmigun- gen over in de maand December verzon den haring, welke nog steeds niet in hun bezit zijn. Alvorens deze ontvangen zijn, zullen de exporteurs wel niet geneigd zijn opnieuw haring naar Duitschland te zen den. Nu de vangsten in fi'et Kanaal aanhou den, vertrekken nog steeds weer schepen ter visscherij. Het we«, dat het geheele seizoen zeer heelt „medegewerkt, ver slechterde in het laatst'Van de week, waar door de schepen Vrijdagavond niet kon" den visschen. Het is wel aan te nemen, dat als het slechte weer eenlgen tijd aan houdt, de haringvisscherij zeer spoedig beëindigd zal zijn. De vraag naar gezouten haring was groot ln de afgeloopen week en er werden flinke partijen verscheept. Er zal echter nog heel wat moeten gebeuren voor de voorraad van de Ned. Visscherij centrale geheel geruimd zal zijn. Er schijnen wel regelmatig kleinere partijen af te gaan, doch van groote verkoopen hoort men niet. Het zou in het algemeen belang zijn, indien er nog eens een flinke partij Zand- haring naar Rusland verkocht werd, al moest het dan voor een wat lageren prijs, dan de huidige marktprijzen. DE TREILVISSCHERIJ. Direct na Nieuwjaar heeft een groot aantal motorioggers, dat aan de haring visscherij had deelgenomen, zee gekozen ter treilvisscherlj. De vischprijzen zijn weer wat verbeterd, zoodat behoorlijke i besommingen gemaakt worden. In IJmuiden dreigt weer een looncon- flict. De loopende loonregeling, welke per 1 Februari a s. afloopt, is van Reederszijde opgezegd. De verschillende Arbeidersbon den hebben nu de wijzigingen door de Reeders voorgesteld onaannemelijk ver klaard. Naar ons ter oore komt zullen van reederszijde nieuwe voorstellen gedaan worden. Mocht men voor 1 Febr. a.s. niet tot overeenstemming gekomen zijn, dan zou dit een staking tengevolge kunnen hebben. DE MOORD OP KIROW. (Nadruk verboden). De moord op Kirow en de slachting, die de Sovjet-regeering daarna heeft aange richt, waarbij 66 volkomen onschuldige menschen neergeschoten werden, hebben I in het Westen een sterken, deprimeeren- den indruk gemaakt. De gangbare mee ning in het Westen was, dat de roode ter reur tot het verleden, behoorde, dat de bolsjewiki „humaner" zijn geworden en men dacht daarbij aan den glunderen lach van den handigen diplomaat Litwinow. De gangbare meening was ook, dat de bevol king zich min of meer met het tegenwoor dige regime verzoend heeft, dat het tijd perk van moordaanslagen en massale terechtstellingen tot 't verleden behoorde, dat Rusland nu een tijd van opbouw door maakte, dat daar te lande „alles vergeven en vergeten ls," zooals de term luidt. En plotseling verneemt.de Westerling, dat een der meest vooraanstaande leiders der bolsjewiki neergeschoten is, dat de overheid daarna 66 menschen, die totaal niets met dien moord uit te staan hadden, op bar- baarsche wijze liet vermoorden, dat hon derden even onschuldige menschen naar het barre noorden verbannen worden, dat de terreur opnieuw woedt De Sovjet-overheid heeft zich beperkt tot eenige, nietszeggende, en tegenstrijdige verklaringen. De buitenlandsche Journalis ten te Riga, Helsingfors en Warschau sturen hun redacties phantastische berich ten. waarvan de lezers lekker kunnen ril len. Die berichten worden dan door andere bladen, ook Hollandsche, overgenomen en gecommentarieerd, waardoor de verwar ring nog grooter wordt. Elke „deskundige", die een blauwen Maandag in Rusland heeft doorgebracht en zich daarom gerechtigd voelt over alles met een air van iemand, die het weet, te spreken en te schrijven, vult kolommen met beschouwingen, die in den regel kant noch wal raken. Wij willen hier de zaak tot haar ware verhoudingen terugbrengen. Voorop zij vermeld, dat niemand, buiten de kleine groep opperste leiders te Moskou, de volle waarheid weet. In de naaste toekomst zal het ook onmogelijk zijn die volle waarheid te weten te komen. De bolsjewiki weten hun geheimen te bewaren. Misschien later, wanneer de archieven der tegenwoordige heerschers van Rusland onderzocht zullen kunnen wordenDoch zelfs deze zeker heid ontbreekt, omdat de bolsjewiki veel waardevol materiaal vernietigen. Indien wij dus de volle waarheid, alle bijzonderheden van deze uiterst verwarde geschiedenis, niet kennen, zoo is het voor iemand, die de Russische toestanden en verhoudingen goed kent, niet moeilijk de hoofdzaak vast te stellen. Dat zullen wij nu trachten te doen, zonder naar sensatie te streven. Het eerste wat wij daarbij vaststellen is, dat de bewering als zou Nikolajew (de moordenaar van Kirow) in opdracht van een groep samenzweerders hebben gehan deld, als zou de moord op Kirow het begin van een serie moordaanslagen op bolsje wistische leiders geweest zijn, ongegrond en in hooge mate onwaarschijnlijk is. Po litieke moorden zijn in Rusland geen zeld zaamheid: de Russische geschiedenis is rijk aan dergelijke moorden. Wie eenige voor stelling wil hebben van de wijze, waarop 'onder het tsaristische regime dergelljke moordaanslagen werden gedaan, leze den boeienden roman van Osogln „De Terro risten". Eén ding staat vast: bij een poli- tieken moord wordt steeds de meest ge hate vertegenwoordiger van het regime ge dood Onder het bolsjewistische regime zijn dergelijke personen: Stalin, Kaganowitsj, Jagoda enz. Kirow was juist de minst hiervoor ln aanmerking komende persoon. HU was de meest gematigde onder dc bolsjewistische leiders, een man, die voor rede vatbaar was. Toen het vijfjarenplan op een mislukking was uitgeloojjen, was Kirow de eerste, die op verandering van den koers aandrong. Hij kwam voor de spetsen (ingenieurs en andere deskundi gen) op. nam hen in bescherming. Zonder een ideaal wezen te zijn, was Kirow iemand die onder de bolsjewistische leiders ln sommige ODzichten een witte raaf was. De lezer begrijpt dus, dat de samenzweerders dwazen zouden moeten zijn, indien zij hem doodden in plaats van een Kaganowitsj bijvoorbeeld. Bovendien moesten de samenzweerders begrijpen, dat de eenige persoon wiens dood kans op verandering van het regime zou meebrengen, de dictator is en niet Kirow. Deze laatste was de derde persoon ln het land (Stalin. Kaganowitsj, Kirow). Zijn positie had hij hoofdzakelijk aan het feit te danken, dat Stalin wist, dat hil hem trouw was. Kirow was nl. een der zee* weinigen onder de bolsjewistische leiders, die den dictator onvoorwaardelijk trouw was, die nooit aan eenige oppositie had deelgenomen, die Stalin als een genie be schouwde. Stalin wist het. Dat verklaart de woede van den dictator, dat verklaart ook het aanrichten van een bloedbad. Men vergete niet, dat Stalin geen Rus, maar een Georgiër is, een Kaukasiër dus, en dat in den Kaukasus bloedwraak een gewoon verschijnsel ls. Wij moeten daarom de hypothese van een samenzwering als hoogst onwaar schijnlijk beschouwen (om geen sterkere uitdrukkingen te gebruiken). Wanneer wij de zaak verder onderzoeken, dan vernemen wij, dat Kirow door de G.P.Oe. gehaat werd. Kirow was een dergenen, die op de afschaffing van sommige voorrechten van de G.P.Oe. aandrong. Velen ln Rusland zijn dan ook overtuigd, dat de moord op Kirow het werk van de G.P.Oe. was. Op deze wijze zou de G.P.Oe. zich van een tegenstander hebben bevrijd en tegelijker tijd haar machtspositie hebben herkregen. Die redeneering is niet zoo dwaas als ze op het eerste oog lijkt. Onder het tsaris tische regime kwam het vaak voor, dat de politieke politie, die agenten onder de vooraanstaande revolutionnairen had, po litieke moorden niet verhinderde om den tsaar en de regeering in haar macht te houden, om haar onmisbaarheid aan te toonen. En toch gelooven wij niet, dat de G.P.Oe. den aanslag georganiseerd heeft. Het meest waarschijnlijke is, dat Nikolajew, vanwien beweerd wordt, dat hij zelf vroeger agent van de G.P.Oe. is geweest, redenen had Kirow te haten. Het is mogelijk, dat de oorzaak van dien haat in het feit te zoeken is, dat Nikolajew door het ingrijpen van Kirow broodeloos was geworden. Het is eveneens mogelijk, dat daarnaast ook an dere overwegingen van persoonlijken aard een zekere rol hebben gespeeld. Indien de G.P.Oe. niet de rechtstreek- sche organisatrice van den moordaanslag is geweest, zoo heeft ze in elk geval niet alleen niets ondernomen om den moord te voorkomen, maar zelfs de uitvoering van het plan vergemakkelijkt. De bolsjewisti sche leiders worden zorgvuldig bewaakt. Om tot een man als Kirow toegelaten te worden, moet men verschillende instanties passeeren, vele politie-ambtenaren nemen u een verhoor af. alvorens zij u tot den machtigen man toelaten. Dat de G.P.Oe. bij de wijd vertakte spionnage in Rusland niet zou hebben geweten, welke plannen Nikolajew koesterde, is onwaarschijnlijk. Dat de politiemannen, die Kirow bewaak- -len, iemand tot hem toelieten, zonder een nauwkeurig onderzoek in te stellen, is natuurlijk buitengesloten. Nu zij Nikola jew wel toelieten, zonder hem te fouil- leeren, zonder te hebben gezien, dat hij een revolver bij zich had (een „Nagan" is geen luciferdoosje, je kunt het niet weg moffelen), ls het duidelijk, dat zij redenen hadden het te doen. In hoeverre de specu latie van de G.P.Oe., nl. dat de moord op Kirow Jagoda (den leider van de G.P.Oe.) zijn vroegere positie in het rijk zou terug geven, juist zal blijken te zijn, valt nog niet met zekerheid te zeggen Kans op succes heeft Jagoda ongetwijfeld. Stalin voelt zich nu bedreigd, het is dus mogelijk dat hij den leider der G.P.Oe. opnieuw het recht zal verleenen, naai' eigen goedvinden menschen te laten dooden. Met andere woorden: de kans, dat de roode terreur, die den laatsten tijd wat minder fel was geworden (geheel heeft die terreur nooit opgehouden), nu opnieuw zou oplaaien, dat de 66 slachtoffers niet de eenige schimmen zullen zijn. die Kierow zullen vergezellen, is zeer groot. Na eiken moordaanslag laait de terreur in Sovjet-Rusland op. Zoo was het o.a. na den moord op Oeritsky en den aanslag op Lenln. Het verschil van nu en toen bestaat hierin, dat toen „witte gardisten" ver moord werden, dus menschen, van wie de bolsjewiki wisten, dat zij het tegenwoor dige regime haatten. Het waren edellieden, bourgeois, officieren, enz. Het ls waar, al die mannen en vrouwen hadden niets met den moord op Oeritsky of den aanslag op I/enin uit te staan, zij waren volkomen onschuldig, hetgeen de bolsjewiki natuur lijk wisten, maar het waren „klasse vijanden", zooals de bolsjewistische term luidt, het waren menschen, die het regime verfoeiden. Nu zijn al die „klasse-vijanden" al lang uitgeroeid. Voorzoover zij niet naar het buitenland zijn gevlucht, zijn zij vermoord of in het allergunstige geval tot dwang arbeid van 10 of 20 jaar veroordeeld, het geen onder de sovjetomstandigheden gelijk staat met de doodstraf, want uit 't bolsje wistische bagno keert niemand levend terug. Stalin weet het even goed als wij. Hij weet ook, dat de beweging, als zpu „het kapitalisme" den moord op Kirow hebben georganiseerd, klinklaie onzin ls. Maar de almachtige dictator Is bevreesd voor zijn eigen leven. Hij laat daarom tien tallen volkomen onschuldige menschen, die in sociaal opizicht zelfs geen klasse-vijan den zijn, vermoorden om schrik en ontzet ting te zaaien. Het is daarbij van geen be lang. wie vermoord wordt. De hoofdzaak is. dat het land met ontzetting geslagen wordt. Dat is de ware terreur. Hoe meer slachtoffers er vallen, hoe grooter de ont zetting, hoe veiliger de tegenwoordige' heerschers zich zullen voelen. Om voor het buitenland een schijn van rechtvaardiging te vinden, zullen de bolsjewiki verhalen verspreiden over plan nen van de „witten", een staatsgreep té organlseeren. Er zullen opnieuw menschen gearresteerd en neergeschoten worden; er zullen uit naam van die vermoorde slacht offers van de roode terreur allerlei gefan taseerde berichten gepubliceerd worden. Het is echter niet bijzonder waarschijnlijk, dat het Westen er in loopt. Behalve de communisten dan en de betaalde en vrij willige vrienden van de bolsjewiki. die zich' nu geen raad met hun figuur weten. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid 3—2 13. Uit de waterschemering verschijnt daar een afschuw'lijk ding een beest met vele armen en daar boven op niets dan een groote kop! Hij ziet Thijsje zoo boosaardig aan dat van schrik zijn haren overeind gaan staan. Het is met Thijs nu heusch niet best wat zal hij doen ten-gangen lest? Het monster komt steeds naderbij hij schijnt vervuld van booze razernij.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 7