„UIVER" NIET DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN 75ite Jaargang ZATERDAG 5 JANUARI 1935 No. 22941 STADSNIEUWS. Toestel in vollen vliegstand tegen den grond Conclusie der Commissie van onderzoek. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DftGflLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: SO ots. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 36 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ots. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noor3eind«pIeïn - Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT* Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijtn: per 3 maanden f.2.35 per week t. 0.18 Franco per post f. 2.36 per 3 maanden portokosten (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. 21 JAN. DE GEMEENTEBEGROOTING. Ter kennis van de leden van den Ge meenteraad is gebracht, dat de eerstvol gende vergadering van den Raad hoogst waarschijnlijk zal plaats hebben op Maan dag 21 Januari a.s. In deze vergadering, welke, zoo noodig, op nader bekend te maken volgende dagen zal worden voortgezet, zal o.a. aan de orde worden gesteld de begrooting voor het jaar 1935. Voorstellen worden voor 14 dezer ver wacht. EEN FILM VAN LEIDEN'S ONTZET. Naar verluidt overweegt de Rotterdam- sche filmmaatschappij „Monopole" het samenstellen van een historische film be trekking hebbende op het beleg en ontzet van Lelden. Aan het .gemeentebestuur van Leiden is bereids een verzoek tot mede werking gericht. Er zal met de opnamen evenwel geen aanvang worden gemaakt alvorens het benoodigde kapitaal ver moedelijk ongeveer f. 250.000.bijeen is. LEIDSCHE MECCANO-CLUB. Gistermiddag hield de L. M. C. een ver gadering. Er waren 15 leden opgekomen. De voorzitter opende deze bijeenkomst, waarhij hij den oudi-leider D. ten Cate Brouwer Jr. welkom heette, en de leden uiteenzette wat het doel dezer vergade ring was. De waarn. leider, G. Starre Jr., moest deze functie wegens werkzaam heden neerleggen, en de eigenlijke leider D. teij Cate Brouwer Jr. was eveneens verhinderd. Er werd besloten een anderen leider op te roepen en voorloopig het be stuur der club in handen te geven van een commissie tot instandhouding der club bestaande uit het oude bestuur, dat zijn dus M. van Schaijck, voorz., F. Teljeur, secr. en C. Starre, penn. en uit de leden H. Holswilder, W. Uittenhout, P. Barentsen en C. K. Korswagen. Hierna werd de vergadering gesloten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Leidsche Suikerwerk en Conserven fabriek iP. A. Bril, Haarlemmerweg 57, Leiden. Wijziging: Maatschappij tot exploitatie van het Grand Hotel Rembrandt. Beethovenweg 8, Noordwijk. Uittredend directeur H. Zelle, Noordwijk, dd. I Jan. 1935. DE BIOSCOPEN. Casino-Theater. - ,,De Blonde Engel" is een aaneenschakeling van raffinement van een jong meisje, uit een minderwaar dig milieu voortgekomen, dat in de groote stad carrière wil maken Door den éénen man na den ander het hoofd op hol te brengen, bereikt ze haar doel ten volle en meer dan dat. Van beneden af langs den maatschappelijken ladder'cynisch koel en vastberaden opgeklommen, weet ze zelfs de vrouw van een rijken bankdirecteur te worden, ook al weer door haar geraffi neerdheid. En wanneer ze hem, die in financieele moeilijkheden geraakt is, kan helpen met haar kostbare sieraden, laat ze haar man in den steek. Doch dan wordt ze zich pas van haar liefde voor hem, haar eerste, bewust en keert terug, juist als hij een poging tot zelfmoord heeft gedaan De hoofdrol wordt gespeeld door Bar bara Stanwyck en hoe die vrouw met mannenharten speelt, hoe er om haar moord en zelfmoord plaats heeft ls fel weergegeven. Vooraf gaat een sensatiefilm met Mon- tagne Love in de voornaamste rol. Roxy-Theater. - Als een vader zijn dochter geheel in de opvoeding vrij laat en als die dochter een onbeperkt vertrou wen in de levensopvatting van haar va der stelt, dan zal, wanneer die vader een fout maakt, een conflict het gevolg zijn. Dit teekent zich wel scherp at in de mooie aangrijpende speelfilm ,,Een vrije opvoe ding". De aan den drank verslaafde, doch zeer scherpzinnige advocaat Ashe (Lionel Barrymore) pleit den bendehoofdman Wil fong (Clark Gable) vrij van een moord. Zijn dochter Jan (Norma Shearer) leert Wilfong kennen en stort zich met hem in een dolzinnig avontuur waarmee zij de achting van haar vadei en haar deftige, eerwaardige familie verspeelt Met haar vader sluit zij een overeenkomst, waarbij hij zich verbindt zich van alle drank te onthouden, terwijl zijzelf den bendeleider niet meer zal bezoeken. Als de termijn afgeloopen is, vervalt de advocaat weer in zijn oude lout. Zij zoekt Wilfong weer op. Deze toont zich geheel veranderd en dwingt haar om te trouwen. Als hij met de bekendmaking van het voorgevallene dreigt, berooft Jan's vroegere verloofde, een eerzaam burger, hem van het leven. Voor den rechter geleid verschijnt de oude Ashe nog eenmaal als advocaat om de verloofde van zijn dochter te verdedigen en het gelukt hem deze vrij te pleiten in een schitterend pleidooi, door zichzelf als de verantwoordelijke persoon aan te wij zen en de schuld geheel op zich te nemen. Lionel Barrymore geeft ook thans weer blijk van zijn uitgesproken talenten als karakterspeler, terwijl ook het gave, strak gehouden spel van Norma Shearer en Clark Gable zeer te prijzen valt. Voor de pauze draait als eerste hoofd film een aardige muzikale film genaamd „Een Jazz-huwelijk". Luxor-Theater. - Het lijkt een wat on gewone rol, die een blijmoedige jongeman als Willy Fritsch te spelen krijgt in een film als „In Diplomatieken Dienst", doch dat is slechts schijn Want de deftige diplomaten-rok draagt hij maar weinig, terwijl hij temeer gelegenheid vindt om z'n appreciatie te toonen voor de schoone Brigitte Helm, de dochter van den gezant (Otto Tressier), bij wien Willy Fritsch de functie van handelsattaohé vervult. Willy is fortuinlijk en voortvarend en zoowel in de diplomatiek als in de liefde lacht het succes hem toe, ondanks discussies van ijaloersche collega's, die hoonend spreken 'over „z'n vader, die achter de toonbank gestaan heeft". Van andere zijde dreigt echter gevaar. Want een als heer ver momde oplichter is in 't bezit van mili taire plannen, indertijd uitgewerkt door een lid van het gezantschap, kapitein Rist (Heinz von Cleve) en onder het dreige ment daarmede de onderteekening van het verdrag te zullen voorkomen en schandaal te verwekken, verleidt deze den kapitein tot een bezoek aan de beruchte Sylvia-bar en tot het teekenen van een schuldbewijs ten einde in het bezit van de overigens waardelooze plannen te ko men. De kapitein heeft geen geld en in het nauw gebracht door een handlangster van den inmiddels gearresteerden oplich ter teekent hij een valsche chèque ten laste van den handelsattaché! Hiermede ls het groote conflict geschapen! Willy weigert te betalen en eischt inmenging der politie. De gezant wenscht de zaak te sussen. „Het gezantschap is als een eiland in een vreemden staat. Ieder lid van het huis vertegenwoordigt zijn volk. Hij mag niet overgeleverd worden aan de vreemde politie, wie hij ook isOtto Tressier speelt die rol van den gezant buitengewoon goed, en Brigitte Helm, die ten laatste meer door haar schoonheid dan door haar over redingskracht triomfeert over den onwil- ligen handelsattaché, past zich daar uit stekend bij aan. Trouwens: bijkans alle figuren in deze sober gehouden Ufa-film zijn scherp geteekend en dragen, tesaam met den regisseur Hans Steinhoff tot de niet te miskennen spanning bij. Ten slotte zingt Francoise Rosay, de ster uit de Sylvia-bar eenige bekende melodieën van Werner Bochmann als de slowfox „Morgenwind weht Leise" en de tango „Was weiszt du von mir". Het vóór-programma geeft o.m. opna men van het verblijf onzer mariniers in het Saargebied en herinnert aan de ramp van de Uiver. Lido-Theater. - „Het meisje met den blauwen hoed" blijft nog steeds stamp volle zalen trekken, zoodat de directie be sloot deze film nog één week te prolon- geeren. Wie deze geestige Hollandsche rolprent nog niet zag, krijgt daartoe dus nog eenige dagen de gelegenheid. Men late zich deze niet ontgaan! Trianon-Theater. - Een zeer onderhou dende en daarbij origineele film, die wer kelijk eens iets „anders" dan „anders" brengt, is Pommer's „On a volé un homme" (Men heeft een man gestolen): de geschiedenis van een jong en buiten gewoon invloedrijk bankier, die in handen valt van een bende tegenstanders, wien het gelukt hem eenigen tijd in een luxieuse villa aan de Rivièra gevangen te houden, waardoor de gansche beurswereld in rep en roer komt en de eene financieele débacle de andere volgt, alsof we er den laatsten tijd reeds niet genoeg gehad heb ben! De schoone Annette (Lily Damlta) met haar betooverende oogen heeft hem op slinksche wijze in haar netten ver strikt: het samenzijn met den eharman- ten bankier Jean de Lafaye (Henri Garat) gedurenden langeren tijd heeft natuurlijk een wederzijdsche liefde tengevolge, een streep door de rekening van de lugubere individuen, waarmee zij samenwerkt en die op alle mogelijkheden gerekend had den, maar op zóó iets natuurlijk niet! Hoé het ten slotte den vlotten finan cier gelukt zich uit zijn prachtige gevan genis te verlossen en zelfs de charmante vrouw, die tijdelijk zijn noodlot werd, als zijn echtgenoote mee naar Parijs te ne men, willen wij u niet openbaren: het verhaal zit te aardig in elkaar, dan dat wij U te voren de qulntessens ervan zou den willen vertellen! i Pommer heeft deze film uitstekend ge regisseerd: vlot en luchtig is het verloop, De directie van de KL.M. deelt mede: De K.L.M.-commissie, bestaande uit de heeren Sillevls, Geysendorffer, Behage en Moes, welke met de Leeuwerik naar Rut- bah Wells was gezonden, teneinde aldaar de oorzaken van den ramp van de Uiver te onderzoeken is gisteren teruggekeerd en heeft bij de directie der K.L.M. verslag uitgebracht. De commissie is na voortgezet onder zoek ter plaatse tot de slotsom gekomen, dat aan de aanvankelijke aanwijzingen, welke voor blikseminslag bestonden hun grond moet worden ontnomen. Deze waar nemingen duiden er evenzeer op, dat geen breuk van eenig deel tijdens de vlucht heeft plaats gehad en dat evenmin de motoren hebben geweigerd. De commissie heeft moeten vaststellen, dat het vliegtuig In volle snelheid den grond heeft geraakt, waartoe de uitzon derlijk slechte weersomstandigheden ter plaatse aanleiding zijn geweest. De heer Plesman heeft deze conclusie nog eenigszins toegelicht. Uit het onderzoek bleek duidelijk en de door de commissie meegebrachte foto's wijzen dit ook uit, dat het vliegtuig den grond heeft geraakt, toen het nog in vollen vliegstand was. De machine is daar- bijzonder aantrekkelijk het spel van den bekenden Henri Garat, dien men zoo gaarne ziet en van Lilly Damita, wier eveneens attractieve verschijning het al leszins aannemelijk maakt, dat haar ge vangene onder haar bekoring komt, zélfs la heeft zij hem met den dood bedreigd. Nog vestigen wij de aandacht op de prach tige créatie van Charles Fallot als de onverstoorbare buttler, die bankiers haat, omdat zij hem geruïneerd hebben, maar desniettemin hals over kop toegrijpt, als er weer een gokje te wagen valt! Niet alleen het voortreffelijke spel, maar ook de heldere fotografie en de vele aar dige trouvailles maken deze film, tot een die 'n alleraangenaamst uur waarborgt. De regisseur toonde weer een man te zijn, die véél kan! Vóór de pauze een humoristische offi cierenklucht „Liebe in Uniform", met Harry Liedtke en de guitige Ery Bos in de hoofdrollen. na nog circa honderd meter voortgerold en toen omgeslagen. Men kan zich den geweldigen schok voorstelleneen machine die met een snelheid van ongeveer 250 K.M. en een gewicht van 8000 K.G. op den grond neerkomt! Tengevolge van dezen val wa ren alle inzittenden op slag dood. Dit heeft een dokter uft Bagdad, die de lijkschou wing heeft verricht, ook bevestigd. Zij zijn niet door den bliksem gedood, doch tengevolge van het geweld van dezen ont- zettenden schok. Hoe het echter mogelijk ls geweest, dat Beekman met volle snelheid op den grond aanvloog, is niet opgehelderd en zal ook wel nooit ten volle opgehelderd worden. Het noodweer, waarin hij terecht is ge komen, is hieraan zonder twijfel schuld. De medicus, die het eerst over de slacht offers rapporteerde, een dokter van de Royal Air Force, was van meening, dat alle personen door den bliksem waren getroffen. Een nadere autopsie heeft echter uitgewezen, dat de doodsoorzaak een andere is geweest. De mogelijkheid bestaat, dat er een officieele commissie zal worden ingesteld, welke zoowel de ge gevens van ir. v. d. Maas, als die van de K.L.M. nader zal bestudeeren. Het rapport van ir. van der Maas is nog niet verschenen. Waarschijnlijk zal het echter tot dezelfde conclusie komen als hiervoor door ons vermeld. De hoofdagent van politie J. Klut, die Dinsdag a.s. den dienst met pensioen gaat verlaten, zal Maandagmiddag om 2 uur 45 in de theoriezaal van het politie bureau afscheid nemen van het korps. Morgenavond te 5 uur zal bij de doopsbediening in de Kooikapel der Ned. Herv. Gem. door ds. Groot Enzerink op plechtige wijze het nieuwe doopbekken in gebruik worden genomen. De politie alhier heeft den 37-jarigen L. J. van der K. aangehouden, die nog 45 dagen hechtenis ondergaan moest. Gistermiddag is ten huize van J. V., in het perceel Doezastraat 20 een begin van brand ontstaan, door dat een flesch met vloeibare was, welke op de kachel stond sprong en de was in brand geraakte. Bewoners wisten het vuurtje met behulp van een tuinslang, welke werd aangesloten op de waterleiding, spoedig te blusschen, zoodat de inmiddels gearriveerde motor spuit geen dienst behoefde te doen. De schade fs gering. Binnenkort zal de Burgerzangschool een tweede opvoering geven van „Prins Pauweveer", waarvan de opbrengst ten bate zal komen aan een liefdadig doel. Aan den aannemer G. A, Koning te Voorschoten Is door B. en W. onzer ge meente opgedragen het maken van een rioleering met bijbehoorende straatwerken, enz. bij de Zeemanlaan alhier voor de somma van f 25.000. De 1ste ploeg der lichting 1935. aan gewezen voor de onderofficiersopleiding bij het onbereden gedeelte van het 6e regi ment veldartillerie alhier wordt 1 April ingelijfd. DE ALGEMEENE TOESTAND. Laval te Rome Het Saargebied. Gisteravond om zeven uur ls de Fran- sche minister van buitenlandsche zaken, Laval, die van zijn dochter en eenige hooge ambtenaren van den Quai d'Orsay is vergezeld, te Rome aangekomen. Mus solini was ter begroeting aanwezig. Laval werd naar de versierde koninklijke wacht kamer geleld; de carabinieri zorgden voor de handhaving van de orde. Voor het station had zich een dichte menigte verzameld, die Laval en Mussolini toen zij. omringd door den onder-minister van buitenlandsche zaken Suvich. den gouverneur van Rome, de Fransche am bassadeurs bij het Quirinaal en het Vati- kaan. en een groot aantal autoriteiten het gebouw verlieten, luide toejuichte. Er werd „Leve Lava!" en „Leve de Duce". en ook herhaaldelijk „Leve Frankrijk" geroepen. Laval begaf zich onmiddellijk naar zijn hotel. De geheele weg dien hij volgde was streng door militairen afgezet. Op zijn doorreis naar Genua verklaarde Lava! zich gelukkig te achten naar Rome te gaan. Zijn reis is niet slechts voor de Fransch-Italiaansche betrekkingen van gewicht, maar voor geheel Europa, zelfs voor de geheele wereld. Zoowel te Genua als te Turijn werd de minister door vertegenwoordigers der Ita- liaansche regeering begroet. De bladen publiceeren zeer hartelijke welkomst-artikelen, die vooral de persoon van Laval betreffen. De Giornale d'Italla schrijft o.m., dat Laval uit het volk is voortgekomen en vertrouwd is met de mentaliteit en de behoeften van de massa. Hij beschouwt derhalve de groote Euro- peesche vraagstukken niet alleen van een doctrinair juridisch standpunt maar met de oogen van een reeel politicus. Evenals Laval stelt ook de Romeinsche pers de Italiaansch-Fransche overeenstemming in het kader van het geheele Europeesche belang Overigens wordt er op gewezen, dat het voorbarig is vermoedens te uiten over het verloop der onderhandelingen. De Giornale d'Italia wijst er op. dat de a.s. be sprekingen geen kwestie van vorm zijn. Zij moeten veeleer ln de verschillende Italiaansch-Fransche problemen een zake lijke en duurzame overeenstemming bren gen. De ontmoeting van Mussolini en Laval beteekent tegelijk dat de Ita liaansch-Fransche betrekkingen zich moe ten ontwikkelen in de richting van een vastbesloten samenwerking op de basis van een Europeesche politiek. De ontmoeting heeft derhalve de waarde van de vredes- daad geiiik ook Mussolini de Fransch- Italiaansche betrekkingen steeds heeft ge zien dn het licht van de groote Europee- BINNENLAND. De commissie van onderzoek heeft ge rapporteerd dat de „Uiver" niet door deit bliksem is getroffen doch in vollen vlieg stand tegen den grond is gevlogen. (Ie Blad.) De handelsbesprekingen met Rusland door een particuliere commissie worden door de regeering met belangstelling ge volgd. (Binnenland, 3e Blad). Te Den Haag is, 84 jaar oud, overleden de bekende scheikundige dr. P. van Hamel Roos. (Binnenland, 3e Blad). BUITENLAND. Laval is te Rome met enthousiasme ontvangen. (Buitenland, le Blad). Rondom de Saarstemming. (Buitenland, en Tel., le Blad). De boodschap van Roosevelt. (Buiten land, le Blad). sche problemen. Waar Laval voor zijn vertrek te Parijs verklaard heeft, dat niets geschieden zal. wat onvereenigbaar ls met de vriendschappen van Frankrijk, zoo geldt hetzelfde voor Italië en zijtn be proefde vriendschappen. Intusschen komen uit Hongarije reeds duidelijke stemmen, dat niet gedacht wordt aan opgeven van het z.g. „revisio nisme", al draagt dit geen militair karak ter. Men zie het Weekoverzicht! De stemmingscommissie heeft een be kendmaking gepubliceerd, waarin de na dere bijzonderheden van de stemming op 13 Januari geregeld worden. De stemlo kalen zijn van half negen tot 20 uur ge opend. De politiemacht in het stemlokaal wordt door den voorzatter uitgeoefend. Voorts wordt in de bekendmaking precies uiteengezet, hoe de stemgerechtigde zich bij de stemming heeft te gedragen. Daar bij vallen vooral de scherpe bepalingen in het oog, waardoor de geheimhouding van de stemming moet worden gewaarborgd. Zoo is het den stemgerechtigde, nadat hij zijn stembiljet heeft ontvangen, ten strengste verboden, met wie dan ook te spreken of op andere wijze in verbinding te treden. Na afgifte van het stembiljet moet men direct het stemlokaal verlaten. Daarbij is het tevens op strenge straf verboden, in het stemlokaal hetzij voor, hetzij na het uitbrengen van zijn stem, op welke wijze dan ook, hieraan ruchtbaarheid te geven. Degene, die dat zou doen alvorens gestemd te hebben, zal niet meer tot de stemming worden toegelaten. Wie het ontvangen couvert met het stembiljet niet aan den voorzitter teruggeeft, maakt zich even eens aan een strafbaar feit schuldig en kan onmiddellijk worden gearresteerd. Het stembiljet, dat in de bekendmaking wordt afgebeeld, draagt als kop den Fran- schen en Engelschen tekst: resp. „Société des Nations" en „League of Nations", waaronder in 't Duitsch: „Abstimmungs- kommission des Voelkerbundes". Daaron der staan de drie mogelijkheden uitgebeeld waarop men kan stemmen: behoud van den tegenwoordigen rechtstoestand (sta tus quo), vereeniging met Frankrijk, en vereeniging met Duitschland. welke in de hier aangegeven volgorde voorkomen. Aan den rechterkant van elk dezer drie stemmogelijkheden, bevindt zich een cirkel waarin men op de gebruikelijke wijze door een kruis zijn stem uitbrengt. Morgen zullen de voor- en tegenstanders van de status quo groote demonstraties houden resp. op den rechter en linkeroever van de Saar. Politie en internationale troepen zullen voor de orde zorg dragen. Enkele kleine incidenten hebben nog plaats gehad, doch van veel beteekenis zijn zij, gelukkig, niet. De plebisciet-commissie heeft, op verzoek, aan Prins Hubertus zu Löwenstein, die van Tsjechoslowaaksche nationaliteit is en die directeur is van een Hitleriaansche krant, bevolen binnen de 48 uur het Saargebied te verlaten. Van andere zijde wordt aanmerking ge maakt op het feit dat de dekens der R.K. Kerk, zooals gemeld, voor Duitschland hebben gemanifesteerd, naar het heet zelfs onder pressie. CHINA. Politicus vermoord. Te Tsinanfoe is een bekend lid van de Kwomintang en van de provinciale regee ring van Sjantoeng, Tsjang-Hoeitsoen, vermoord geworden. In verband hiermede zijn reeds zeventig arrestaties verricht.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1