75»** Jaargang DONDERDAG 3 JANUARI 1935 Derde Blad No. 22939 BINNENLAND. KERK- EN SCHOOLNIEUWS DE KANTOREN VAN DE N.V. LEIDSCH DAGBLAD FAILLISSEMENTEN. De Heer Amerik Kuyt T RECHTZAKEN. VRAGENRUBRIEK. TERAARDEBESTELLING M. ADATCI. I NA EEN PLECHTIGEN ROUWDIENST I IN HET VREDESPALEIS. i Enorme deelnemende belangstelling. Onder zeer groote belangstelling en met alle eerbewijzen aan zijn hoogen rang verschuldigd, is hedenmiddag op de Alge meene Begraafplaats te Den Haag ter aarde besteld het stoffelijk hulsel van den heer M. Adatci, rechter en oud-president van het Permanente Hof van Internatio nale Justitie. Het stoffelijk overschot, dat Zaterdag 1.1. van Amsterdam naar Den Haag was overgebracht, was sindsdien opgebaard in een chapelle Ardente ten huize van de familie Adatci aan den Badhuisweg te Scheveningen. Vandaar werd hedenoch tend de kist zonder eenlg ceremonieel per auto overgebracht naar het Vredespaleis. De tallooze bloemstukken en kransen, welke ln de laatste dagen aan de woning van den heer Adatci waren afgegeven •werden eveneens naar het Vredespaleis gebracht. De kleine stoet welke zich ln deze vroege ochtenduren in beweging zette, bestond uit mevrouw Adatci, de dochter van den ontslapene en haar echtgenoot, den heer Taketomi, Japansch gezant in Den Haag, met zijn beide dochters. Omstreeks negen uur arriveerde de stoet voor het Vredespaleis. De familieleden werden ln een der vertrekken geleld, waar zl) den aanvang van de rouwplechtigheid afwachtten. De groote hall van het Vredespaleis was voor deze gelegenheid gedeeltelijk in rouw gehuld. Zwarte draperiën waren voor den Ingang gehangen. De kist werd geplaatst op een catafalk op het eerste bordes van de groote eeretrap. Op het tweede bordes was een palmenversiering aangebracht. De kist was gedekt door een wit rouw kleed, waarop het ambtsgewaad van den ontslapene, de rechterlijke toga, was ge legd. De ontelbare kransen en bloemstuk ken werden rond de catafalk en langs de eerste treden van de trap gerangschikt. Op de eerste verdieping onmiddellijk boven de hall had het Residentie-orkest zich opgesteld, dat met passende muziek de stemming dezer plechtigheid verhoogde. Onmiddellijk voor de catafalk waren de zetels voor mevrouw Adatci, mevrouw Ta ketomi, den Japanschen gezant en diens beide dochters. Ter zijde hadden de pre sident, de rechters en de griffier van het Permanente Hof van Internationale Justi tie, allen gekleed in de rechterlijke toga plaats genomen. Aan de andere zijde wa ren de zetels voor de vertegenwoordigers van H. M. de Koningin, graaf Dumonceau, opper-ceremoniemeester en kapitein-luite nant ter zee Rost van Tonningen, adju dant van H, M., alsmede van den heer Charles Meskens gezant van België, die in speciale missie Koning Leopold III der Belgen bij deze plechtige teraardebestel ling vertegenwoordigde. In ditzelfde vak namen plaats de leden der Japansche Le gatie en de ambassadeurs van Japan ln andere hoofdsteden, die ter bijwoning van deze uitvaart naar Den Haag waren ge komen. In het derde vak zaten de gezan ten, zaakgelastigden en verdere leden van het Corps Diplomatique te Den Haag. Het vierde vak was gereserveerd voor Neder- landsche autoriteiten, welke mede waren uitgenoodigd. Hiertoe behoorden de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, de Ministers en de Ministers van Staat, de vice-president van den Raad van State, de presidenten en de procureur- generaal van den Hoogen Raad, de Gou verneur der Residentie, de voorzitter der Algemeene Rekenkamer, de directeur van het Kabinet der Koningin, de secretaris generaal van het Permanente Hof van Arbitrage, de burgemeester van Den Haag, de garnizoenscommandant. In dit gedeelte hadden mede plaats genomen de groot officieren van het Huis van H. M. de Ko ningin, de Grootmeesteres van H. M. en de Dames du Palais. Voorts waren genoodigd de oud-presi denten en oud-rechters van het Perma nente Hof van Internationale Justitie, de secretaris-generaal en de secretaris van het Permanente Hof van Arbitrage, prof. Van Hamel als lid van het gemengde Hon- gaarsch-Joego Slavisch Scheidsgerecht, mr. Cort van der Linden als president van het bestuur van de Carnegie-Stichting, alsmede de leden van dit bestuur. Baron van Zuylen van Nyevelt, jhr. mr. Van Bronkhorst Sandberg, jhr. mr. Snouck Hurgronje en prof. Frangois. dr. J. ter Meulen, directeur van de Bibliotheek van het Vredespaleis, mr. Kosters, als curator van de Academie voor Internationaal Recht. mr. dr. Kooien, lid van het Finan cieel Comité dier Academie, alsmede mr. Van Kleffens, waarnemend secretaris-ge neraal en mr. Mazel, secretaris van die Academie. Bij de leden van het Perma nente Hof voegden zich de vertegenwoor diger van den voorzitter van den Raad van den Volkenbond en van den secreta ris-generaal, de heer Azcarate, alsmede de beide vertegenwoordigers van het Inter nationaal Arbeidsbureau te Genève. De autoriteiten werden bij den ingang van het Vredespaleis ontvangen en naar de daarvoor bestemde vertrekken ge bracht van waar zij later door orde-com missarissen naar hun gereserveerde plaat sen werden geleid. De groote en fraaie hall van het Vredes paleis leverde een indrukwekkenden aan blik. Het groen der palmen en de wit marmeren trap te zamen met een stem mige tapijtenversiering gaven aan het ge heel een bijzonder aanzien, dat nog ver hoogd werd door de tallooze gala-unifor men en ambtsgewaden van de aanwezige hoogwaardigheidsbekleeders. Te half elf werd de familie van den overledene naar haar plaatsen geleid. On der de zachte tonen van de Andante uit do derde symphonie van Beethoven, ge- speeld door het Residentieorkest, nam zij haar zetels ln. Nadat de laatste klanken in de groote ruimte waren weggestorven, nam de Mi nister van Buitenlandsche Zaken jhr. mr. De Graeff het woord, om namens de Re geering enkele woorden van afscheid te spreken. Daarna las de griffier, van het Hof de heer Hammerskjöld het levensbericht van den ontslapen oud-president en rechter voor. Vervolgens spraken de President van het Permanente Hof van Internationale Justitie Sir Cecil Hurst en de vertegen woordiger van den Volkenbond de heer de Azcarate. Met zachte treurmuziek werd de In drukwekkende plechtigheid besloten. Toen was het moment aangebroken, waarop de kist uit het Vredespaleis, waar de ontslapene een zoo hooge plaats had bekleed, bij de Volkerenrechtspraak, uit gedragen werd en in de gereedstaande staande lijkwagen geplaatst. Inmiddels hadden zich in den tuin van het Vredes paleis en in de omgeving daarvan de mi litaire troepen opgesteld, welke deelnamen aan het militaire eerbetoon. In den tuin aan weerszijden van het bordes, waren de vier detachementen van de Grenadiers en Jagers opgesteld met het vaandel der Gre nadiers. Ook de Koninklijke Militaire Kapel was bij deze troep ingedeeld. Bul len het terrein van het Vredespaleis had inmiddels de Cavalerie en de Artillerie zich opgesteld. Deze troepen waren bereden, terwijl voorts alle militairen gewapend waren. Achter den lijkwagen volgden de vertegenwoordigers van H M. de Konin gin in een galahofrijtuig, de vertegenwoor diger van Z. M. den Koning van België, de familieleden, de leden van het Corps Diplomatique en de verdere buitenland sche en Nederlandsche autoriteiten. Onder enorme belangstelling trok de stoet van het Vredespaleis over den Ouden Schevenlngscheweg naar de Kerkhoflaan en zoo naar de Algemeene Begraafplaats. Terwijl de Koninklijke Militaire Kapel zachte treurmuziek speelde, schreed de stoet langzaam voorwaarts. Ook op de be graafplaats was de belangstelling zeer groot, toen de rouwstoet omstreeks half een aankwam. Nadat de kist in de groeve was neerge laten en de troepen de eerbewijzen had den gebracht, speelde de muziek het Ja pansche volkslied. De Japansche gezant, de heer Taketomi schoonzoon van den ontslapene, sprak enkele woorden van dank, waarmede de plechtigheid ten einde was. AMSTERDAM—BOVENRIJN. De hoofdstad moet haar plaats in het Rijnvaartverkeer behouden. In haar Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op het voorloopig verslag over eenige onteigeningsontwerpen, ver band houdende met den aanleg van een scheepvaartverbinding van Amsterdam met den Boven-Rijn zegt de regeering o.m.: De vraag of het wel verantwoord is, ln de tegenwoordige omstandigheden werken, die aanvankelijk werden begroot op 65 millioen, doch die bij de prijzen van thans een aanmerkelijk geringer bedrag zullen vorderen, met kracht voort te zetten, had de regeering reeds ernstig overwogen. Zij is overtuigd, dat, aangezien in het buitenland alles in het werk wordt gesteld om de Rijnvaart van de Nederlandsche havens af te leiden, niet mag worden ge talmd met maatregelen om de hoofdstad des lands, bepaaldelijk op het gebied van stukgoederenverkeer. haar plaats in het Rijnvaartverkeer te doen behouden Daarbij komt dan nog, dat de werken in belangrijke mate zullen medewerken tot werkverruiming. NA DEN SCHOUWBURGBRAND TE ARNHEM. Voorstellingen elders? In verband met den brand, die gewoed heeft in den Stadsschouwburg te Arnhem, heeft de Arnhemsche Schouwburgcommis sie aanbiedingen ontvangen van de directie van het gebouw „De Vereeniging" te Nij megen en van de directie van de zaal „Reehorst" te Ede, om in afwachting van de bouwplannen voorloopig de voorstel lingen in deze gebouwen te doen plaats vinden. In het eerste geval zou dan een extra schouwburg-trein van Arnhem naar Nij megen moeten rijden; in het tweede geval wordt gedacht aan vervoer per autobus. Binnenkort zal de schouwburgcommissie in deze kwestie een beslissing nemen. BLIKSEM EN VLIEGTUIGEN. Een opsomming van gevallen, waarin vliegtuigongelukken aan inslag van den bliksem te wijten waren. Het Vad. maakt in verband met het ongeluk van de Uiver melding van een artikel van prof. Heinrich Koppe uit Brunswljk in het blad Les Ailes: Koppe registreerde 32 blikseminslagen in vliegtuigen tijdens de vlucht sedert het begin der luchtvaart, t. w. 23 in Duitsch- land, 4 in Engeland, 2 in Zweden, 1 in Frankrijk, 1 in België en 1 in Tsjecho- Slowakije. Koppe wijst er op, dat het feitelijk niet juist is van blikseminslag te spreken. Het vliegtuig vormt een deel van den weg, die de ontlading neemt. Van de 32 gevallen hadden er twee be trekking op St. Elmusvuur en 1 inductie op een zwever. Resten 29 gevallen van bliksem op vliegtuigen, waarvan 4 van hout, 8 van gemengde constructie en 17 geheel van metaal waren. Men heeft 7 lichte explosies geconstateerd, 9 middel matige en 13 zware. Een vliegtuig is twee maal getroffen. In 26 gevallen van de 29 hadden de vliegtuigen de sleepantenne uitgedraaid, wat natuurlijk het gevaar verhoogt. Tweemaal slechts hebben de opvarenden voorbijgaande effecten gevoeld: bezwij ming, voorbijgaande verlamming, enz. enz. Achtmaal heeft men geconstateerd, dat stalen deelen magneten waren geworden. Verder heeft de bliksem de vleugels be schadigd: radiateurs vertoonden smelt- verschijnselen, motoren raakten defect en de ruiten sprongen. Het schijnt, dat vliegtuigen in hout of van gemengde constructie, naar verhou ding meer te lijden hebben dan metalen. Het is van groot belang de vliegtuig- instrumenten te beschermen. In het bij zonder moet vermeden worden dat de bliksem door de antenne de cabine bin nendringt en er de passagiers bedreigt. Het grootste gevaar is brand, maar geluk kig heeft tot heden geen der vliegtuigen vlam gevat en geen is gedwongen gewor den te landen. Eén keer heeft de bestuurder een schok gevoeld. Hij dacht, dat een groote vogel tegen het toestel gevlogen was. Tot zoover het rapport in Les Ailes. Vrijwel algemeen hoort men het ongeluk van de Uiver als volgt verklaren: door het inslaan van den bliksem zijn de opva renden geëlectrocuteerd. Onbestuurd is de Douglas toen gevallen. Het zou ons niet verbazen, aldus nog steeds het Vad., als de Rijksstudiedienst voor de luchtvaart, gezien het rapport Koppe, andere moge lijkheden naging. Met belangstelling zien wij het rapport van dr. Ir. v. d. Maas tegemoet. PREDIKBEURTEN. BENTHUIZEN. Geref. Gem Hedennam. halfzeven, ds. Lamain van Rotterdam. NIEUW-VENNEP. Chr. Geref. Kerk: Hedennam. 7 uur, ds. Bijleveld van Haarlem. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Ned. Herv. Kerk: Hedennam. halfacht. ds. Straatsma van Den Haag. INDISCHE KERK. Aangenomen: W. C. de Jong, cand. te 's-Gravenhage. LUCHTSCHIPVERBINDING MET INDIË IN 1936? De „Evening News" te Londen publiceert een interview met Eckener, waarin deze de jongste plannen voor Zeppelin-lucht vaartdiensten bespreekt. Eckener uitte het vertrouwen, dat er be gin 1936 drie nieuwe luchtschepen op stapel gezet zullen worden. Als deze vol tooid zijn. zullen er vijf luchtschepen zijn, geschikt voor het trans-Oceaansch passa- giersverkeer. Er zullen drie luchtvaartdiensten komen: een Zuid-Atlantisch, een Noord-Atlanti sche en één naar Ned.-Indië. Eckener zette verder uiteen, dat er één moedermaatschappij zal zijn met drie ondermaatschappijen. De Zuid-Atlantische dienst zal ln Duitsch beheer zijn, de Noord-Atlantische in Amerikaansch en de dienst naar Ned.- Indië in Nederlandsch beheer. Eckener hoopte instructies van Neder landsche zijde te krijgen om met den bouw van het nieuwe luchtschip te beginnen, vóórdat alle voorgenomen proefvluchten zijn ondernomen. Particuliere fondsen worden bijeenge bracht en het plan wordt gesteund door een Nederlandsche stoomvaart-mij. HUISSLACHTING EN CRISISHEFFING. Op vragen van het Tweede Kamerlid Kersten betreffende den afzet van kalve ren en het nemen van maatregelen, krach tens welke geen crisisheffingen voor huls- slachtingen worden geëlscht en deze niet langer worden beperkt, heeft minister Steenberghe geantwoord, dat tot nu toe bij den afzet van kalveren geen moeilijk heden ondervonden werden. Er is geen enkele reden te verwachten, dat zulks wel zal plaats hebben. Het ontmoet ernstig bezwaar, alle huis- j slachtingen van heffing vrij te stellen. De ten aanzien van de huisslachtingen getroffen regeling maakt het mogelijk, vrijstelling van heffing te verleenen in verband met het inkomen van dengene, die de huisslachting verricht. INVOER VAN ONGESMOLTEN RUNDVET. Bij Kon. besluit is bepaald, dat het tijd vak, gedurende hetwelk de invoer van on- gesmolten rundvet slechts is toegestaan aan de krachtens artikel 10 van het Crisis-Zuivelbesluit 1934 I aangewezen crisisorganisatie, aanvangt met ir.gang van 1 Januari 1935. zijn iederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgens tol half 6 namidd. Zaterdags vanal 8 uur 's morgens tot 4 uur 's middags. O Zondags den geheelen dag geslofen DE NIEUWE IJSSELSPOORBRUG. De ingebruikneming van de nieuwe spoorbrug over den IJssel bij Zwolle is vervroegd. Op 9 Januari zal de brug met het zwaarste type machine worden bere den; dan worden de spanningen gecon troleerd. Valt de controle gunstig uit, dan zal de brug half Januari in bedrijf gesteld kunnen worden, al is de afwerking, o.m. van het schilderwerk, nog niet gereed. Za terdag zijn reeds eenige zware machines de brug gepasseerd, die de nieuw gelegde rails aan de Geldersche zijde moesten in rijden Aan de Noordzijde van de brug is een geheel nieuw aansluitingsspoor ge maakt, waarbij tevens van de gelegenheid gebruik is gemaakt de helling naar de brug gelijk te laten verloopen. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij K. B. is met ingang van 1 Fe bruari 1935, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan prof. G. Scheltema te Gro ningen, als lid van den Onderwijsraad, met dankbetuiging voor de vele diensten, ln deze betrekking bewezen. Opgeheven het faillissement van: W. Hoogeveen, te Stompwijk. NIEUWE STATISTIEK VAN HET BEWAARSCHOOLONDERWIJS VERSCHENEN. Heden verscheen een nieuwe statistiek van het bewaarschoolonderwijs, bewerkt door de afdeeling Onderwijsstatistiek. De publicatie omvat de jaren 1930 t/m. 1932. Het bewaarschoolonderwijs mag zich blijkens het nieuwe cijfermateriaal nog steeds in een flinken groei verheugen, hoe wel in latere jaren ook hier de economi sche crisis haar invloed wist te doen gelden. Het aantal scholen steeg van 1785 in 1929 tot 1947 in 1932. De toename bedroeg dus 162 scholen of 9,1 pCt. van het totaal aantal. Het accres bij de verschillende richtingen was echter geheel uiteenloo pend. Bij het bijzonder onderwijs kwamen er 151 scholen bij, hetgeen een accres van 10 pCt. beteekent; het aantal nieuwe open bare scholen bedroeg daarentegen slechts 11, dit is een vermeerdering van 4 pCt. Binnen het raam van het bijzonder onder wijs wist het Roomsch-Katholieke zich het sterkst uit te breiden: niet minder dan 107 nieuwe R.-K. Scholen werden er bijgebouwd tegen slechts 30 Protestantsch Christelijke scholen en 14 neutrale bij zondere. Wij zien dus, dat ook bij de be waarscholen het openbaar onderwijs hoe langer hoe meer door het bijzondere wordt verdrongen. Hoever dit proces zich reeds heeft voortgezet, moge blijken uit de om standigheid, dat op 31 December 1932 nog slechts 14,6 pCt. van het aantal scholen tot het openbaar onderwijs behoorde en 85.4 pCt. tot het bijzonder onderwijs. Het Roomsch-Katholieke bewaarschoolonder wijs omvatte op dienzelfden datum meer dan de helft (51,5 pCt.) van het aantal scholen, het Protestantsch-Christelijk On derwijs 20 pCt. en het neutraal bijzonder onderwijs 13,9 pCt. In de kleine gemeenten, d.z. de ge meenten met minder dan 20.000 inwoners, behoorde 93 pCt. van het aantal bewaar scholen tot het bijzonder onderwijs en slechts 7 pCt. tot het openbaar, doch in de gemeenten met meer dan 100.000 in woners wist het openbaar onderwijs 36,1 pCt. van het aantal scholen tot zich te trekken. De stelregel: hoe grooter de ge meente, hoe meer openbaar voorbereidend onderwijs, gaat vrijwel op. Alleen al in de zes grootste gemeenten van ons land vindt men 56 pCt. van het aantal openbare scho len terug. Het Roomsch-Katholieke on derwijs concentreert zich daarentegen voornamelijk op het platteland en dan speciaal in de provincies Noord-Brabant en Limburg, waar ongeveer 97 pCt. van het aantal bewaarschoolleerlingen een of andere R.-K. schooi bezoekt. Op 31 December 1932 werden er van de 1663 bijzondere scholen 1133 van gemeen tewege gesubsidieerd. Het percentage ge subsidieerde scholen overtreft dat van vorige jaren. Ongeveer twee derde ge deelte van het aantal bijzondere scholen is thans gesubsidieerd. De crisis heeft wel iswaar in tal van gemeenten tot beperking der gemeentelijke bijdragen geleid, maar het aantal scholen, dat het voorrecht van bijstand uit de gemeentekas geniet, is blij kens de cijfers zoowel relatief als abso luut stijgend. Opmerkelijk is, dat in de meeste groote gemeenten het aantal gesubsidieerde scholen eveneens werd uitgebreid. Zoo nam het percentage van deze scholen toe in Amsterdam (van 42,9 pCt. tot 45,9 pCt.), in Rotterdam (van 81 pCt. tot 84,8 pCt.), terwijl de gemeente Utrecht, waar in 1929 geen enkele bijzondere school werd gesub sidieerd, het subsidiestelsel later weer in voerde. zoodat in 1932 reeds 88,9 pCt. der bijzondere scholen een bijdrage uit de ge meentekas ontving. Slechts in Den Haag en Haarlem was de bezuiniging in de ver laging van deze percentages merkbaar In de gemeente Groningen onderging het aantal geen verandering. De wijze, waarop de subsidie plaats vindt, is geheel ver schillend. Er zijn welgeteld 12 verschil lende methoden van subsidieering. De meest voorkomende wijze van bepaling der subsidie is de fixeering van een vast be drag per school of van een bedrag per leerling. Het is eigenaardig, dat vele ge meenten de subsidie verleenen zonder waarborg te eischen. dat het onderwijs op behoorlijk peil staat. Slechts enkele ge meenten stellen 'n dergelijke voorwaarde, doch de meeste betalen en gelooven het verder wel Eenig toezicht zou wel ge- wenscht zijn. (Wordt vervolgd). OUD-ONDERWIJZER TE KATWIJK ZEE/ BEGRAFENIS S. POSTMUS. Op de Algemeene Begraafplaats te Soest is gistermiddag de heer S. Postmus, oud-schoolopziener en oud-leeraar aan 't Geref. Gymnasium te Amsterdam, ten grave gedragen. Vooraf werd in sterfhuis een rouwdienst gehouden. Deze werd geleid door ds. B. Alkema, Geref. predikant te Soest. Aan de groeve voerden 't woord: ds. Alkema. prof. dr. R. H. Woltjer, voor zitter van den Onderwijsraad en president curator van het Geref. Gymnasium te Amsterdam, de heer Gysman, oud-hoofd onderwijzer te Leiden en vriend van den overledene; ds. Postumes Meijer, Ned. Herv. predikant te Hoogeland bij Amers foort namens de oud-leerlingen van het O:'nnasium en de heer H. ter Hart van Amsterdam Nadat ds. Alkema de droeve plechtigheid met dankgebed gesloten had, sprak de oudste zoon van den ontslapene een woord van dank voor de belangstelling Wijlen de heer Amerik Kuyt. Zooals wij reeds berichtten overleed: gistermorgen op ruim 74-jarigen leeftijd de heer Amerik Kuyt, oud-onderwijzer aan de O. L. School te Katwijk Zee. Del overledene werd daar 26 November 1860 geboren. Hij genoot zijn opleiding voor onderwijzer aan de toen bestaande Rijks normaalschool te Katwijk a. d. Rijn. Hoe geheel anders de toestanden op onderwijs gebied waren in 1880 dan thans, blijkt wel uit het volgende. De heer Kuyt had nummer 1 getrokken voor de nationale militie, dus moest hij] zeker dienen. In 1880 kwam hij daartoe te Leiden in garnizoen. In dat jaar bestond er echter zulk een nijpend gebrek aagt onderwijskrachten, dat hij niet eens zijn; vollen diensttijd behoefde uit te dienen, maar reeds halverwege zijn ontslag kreeg om als onderwijzer weer in functie te tre den Men vergelijke daarmede de huidige omstandigheden De heer Kuyt was eerst korten tijcf onderwijzer te Katwijk aan den Rijn, ver volgens aan de O. L. School te Osdorp, ge-» legen in de v.m. gemeente Sloten (N.H.), dan te Valkenburg (Z.H.) en van het be gin 1898 tot aan de Kerstvacantie 1925 aan de O. L. School te Katwijk Zee, waar van achtereenvolgens hoofd waren de heeren K. Boorsma, D. Bakker en J. J. Kraal. De overledene heeft dus juist onge veer 9 jaar van zijn pensioen kunnen genieten. Wie hem tot dezen zomer zag, zou gemeend hebben, dat hij de 100 wel halen zou! Zijn 74sten verjaardag heeft hij nog opgewekt herdacht, doch den laatsten tijd was hij de oude niet meer. De overledene was vele jaren boekhou der bij zijn vriend den heer R. Ouwehand. Ook gedurende een reeks van jaren tot aan zijn pensioeneering leeraar aan de Ambachts-teekenschool te Katwijk Zee. Geruimen tijd tot December van het af- geloopen jaar- was hij commissaris der Gemeente-Spaarbank. De heer Kuyt was indertijd zeer gezien bij zijn collega's en leerlingen, onderhou dend en steeds bereid om iemand ter wille te zijn en daarbij voortdurend opgewekt van gemoed. De begrafenis zal plaats hebben Zater dagmorgen om half twaalf op de begraaf plaats alhier. RECLAME. VERKOUDHEID VERDWUNT DIRECT. Doe slechts 10 a 15 druppels Karsotd het nieuwe, wetenschappelijke inhalatie middel -- op een zakdoek en snuif dan flink op. Elke inademing brengt de bacterie- doodende, zuiverende Karsote-damp tot in de kleinste hoekjes van neus, keel, en longen. De ademhaling wordt bevrijd, de ontstoken pijnlijkeN slijmvliezen verzacht en de infectie onmiddellijk gestopt. Karsote is verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f. 0.90 per flacon (zakformaat) en f. 1.35 per flacon (2 x de kleine maat), incl. omzetbelasting. 4159 DE MOORDZAAK TE OSS. Officier van justitie in hooger beroep. De officier van justitie bij de rechtbank te 's Hertogenbosch heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van de rechtbank, waarbij P de B. te Oss wegens doodslag op zijn neef G. de B. is veroor deeld tot 15 jaar gevangenisstraf. De officier had wegens moord levens lang geëischt. FAILLISSEMENT ONNES VAN NIJENRODE. Door het Amsterdamsche gerechtshof hof bevestigd. Het gerechtshof te Amsterdam beves tigde gisteren het vonnis van de Utrecht- sche rechtbank, waarbijde heer Onnes van Nijenrode in staat van faillissement ls verklaard. H H. te L. Wendt u tot de afdeeling Militaire Zaken der Gemeente-Secretarie, Breestraat 119. Van E. te T. Ter Aar. Alphen, Zwam- merdam, Bodegraven, Woerden, Harmeien, Utrecht, De Bildt, Soesterberg, Amers foort, Nijkerk, Putten, Ermelo. Totaal 91 KM. W C. te S. Sassenheim, Leiden, Al phen, Bodegraven, Zwammërdam, Woer den, Utrecht, Amersfoort, Hoevelaken, Voorthuizen, Milligen. Apeldoorn, Beekber gen, Woestehoeve, Arnhem, Westervoort, Duiven, Zevenaar. Babberich, Elten, Em merich. Totaal 160.5 K.M. Voor Duitsch- land wordt een pas vereischt. Zgn. „reis marken" zijn bij iedere bank verkrijgbaar. Men zal u daar ook gaarne nadere inlich tingen verstrekken omtrent het toegelaten bedrag e.d,

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9