ffr** Jaargang MAANDAG 31 DECEMBER 1934 No. 22937 NIEUWJAARSDAG. STADSNIEUWS. LEIDSCHE SCHOUWBURG. DE NIEUWE MINISTER VAN STAAT. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD WcGBLM) VQOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: jSjSlJEF rege^ T00r advertenties uit Lelden en plaatsen waai ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere ?5,c,te- regeL Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarleT. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling en Zaterda®s 50 ets. bij maximum aantal woorden ,~j~' Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven ®ts* posto te betalen. Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordelnüspleffl Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 53055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT& Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd ztjrt: rwar Q maoindavi Hk' Franco per post per 3 maanden T.93S per week f. OcM f. 2.36 per 3 maanden portokosten! (voor binnenland f. 0.80 per^mndt) Dit nummer bestaat uit ACHT bladen EERSTE BLAD. Morgen, Nieuwsjaarsdag, zal ons Blad niet verschijnen en zullen onze Bureaux den geheelen dag gesloten zijn. de directie. JL KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN In de Sleutelstad. Bij Kon. Besluit zijn benoemd: Tot ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuwmr. D. van Blom. hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit alhier; dr' J. W. Muller, oud-hoogleeraar aan de Rijks universiteit alhier; dr. C. J. Wynaendts Francken, alhier; tot ridder in Orde van Oranje Nassau: P. A. Hibma, oud-hoofd eener openbare U.L.O.-school, alhier; mevr. M. C. van OerleNipper, directrice der R.K. Vak school voor Meisjes, alhier; tot officier in de Orde van Oranje Nassau: dr. J. Scholtens, lste-geneesheer bij de bijzondere strafgevangenis te '-Gra- yenhage, gewezen waarnemend directeur van de Rijksasyls voor Psychopathen al hier; is toegekend de eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in goud aan mej. M. C. P. Hoekstra, chef-telefo niste bij den interlocalen dienst alhier; In zilver aan; G. J. Zwarts, technicus 2de klas bij het organisch-chemisch laboratorium der Rijksuniversiteit alhier; In brons aan: Mej. E. M. Bol, geboren Torsie, concierge bü de RK. Militairen-Vereeniging alhier; J. Hoppenbrouwer, voorheen dekenstrij ker bij de N.V. Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Wollen Dekens voorheen J C. Zaalberg en Zoon, alhier; A. W. Piekaar, voorheen dekenstrijker bij de N.V. Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Wollen Dekens voorheen J. C. Zaalberg en Zoon, alhier; J. van Putten, voorheen spinner bij de N.V. Kon. Nederl. Fabriek van Wollen Dekens voorheen J. C. Zaalberg en Zoon, alhier. L. Klinkhamer, spinner bij de N.V. Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Wollen Dekens voorheen J. C. Zaalberg en Zoon, alhier; L. Boom, dekenstrijker bij de N.V. Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Wollen Dekens voorheen J. C. Zaalberg en Zoon, alhier. J. D. de Vroede, typograaf bij de N.V. Leidsch Dagblad, alhier; A. P. Wallaard, kleermaker bij de firma Hakkenberg en Zoon, alhier; H. Labordus, wonende te Voorschoten, ruwer bij de N.V. Koninklijke Nederland sche Fabriek van Wollen Dekens voorheen J. C. Zaalberg en Zoon, alhier. Bij Kon. Besluit is verder de titulaire rang van vice-admiraal verleend aan den gepensionneerden schout hij nacht-titulair C. L. van Buuren, alhier, en de titulaire rang van luit.-kolonel aan den eervol ont slagen reserve-majoor der infanterie M. Van Mens, alhier. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING J. D. DE VROEDE. In tegenwoordigheid van het geheele personeel heeft hedenmorgen de directeur van ons Blad, de heer J. W. Henny namens den burgemeeser de bronzen-eeremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nas- sau uitgereikt aan onzen typograaf J. D. de Vroede, die bijna 49 jaar aan ons be drijf verbonden is. De heer Henny sprak daarbij den wensch uit, dat de Vroede deze onderscheiding nog Vele jaren zal mogen dragen. Zichtbaar aangenaam verrast dankte de Vroede voor deze onverwachte onder scheiding. C.J.V. PREDIKER 12 1 A. Jaarsluiting. De Chr. Jongelingsvereeniging Prediker 12 1 A hield Zaterdag in „Prediker" haar Jaarsluiting. Door verschillende leden werd gedecla meerd, terwijl door den heer P. Eikerbout enkele films werden vertoond. Zoowel het een als het ander werd door de vele aanwezigen zeer op prijs gesteld. De samenkomst, die een gezellig verloop had. werd opgeluisterd door gramofoon- ffiuziek, terwijl natuurlijk de traditioneele oliebollen niet ontbraken. „Prediker" heeft, als oudste jeugdver eniging in onze stad met deze samen komst het jaar 1934 waardig afgesloten. ZILVEREN JUBILEUM ANTON ROEMER. Een grootsche huldiging is het helaas, niet geworden, het zilveren jubileum van Anton Roemer, doch de tijd om dit te vieren in onze Sleutelstad was ook slecht gekozen: midden in de Kerstvacantie Geen enkele student, de Kerst- en Syl vester-stemmingDit alles in het oog houdend, was de opkomst van het publiek nog niet eens zoo slecht te noemen, en de aanwezigen hebben hun uiterste best ge daan om de afwezigen zooveel mogelijk te vertegenwoordigen door hartelijk applaus. Anton Roemer. "Direct bij zijn eerste opkomen klaterde het applaus op en na ieder bedrijf groeide dit forsoher aan. Na afloop heeft prof.mr. E. M. Meijers den jubilaris hartelijk geluk- gewensoht namens de burgerij.Hij schil derde, hoe Anton Roemer ten tooneele bracht gezelligheid, gemoedelijkheid en humor!Niet aangedikte humor, doch een humor zonder trucjes, die regelrecht spreekt tot het gemoed en dat heeft den jubilaris gemaakt tot een lieveling van het publiek. Met recht geldt: roem is goed, doch Roemer is beter! Spr. hoopte, dat het den jubilaris gegeven mocht zijn, nog vele jaren te doen genieten van zijn kunst en waar ook Anton Roemer van den roem alleen niet kan leven, overhandigde hij hem een portefeuille met inhoud. Namens het Schouwburgbestuur werd daarbij nog een krans gevoegd. Luid en warm applaus onderstreepte deze huldiging. De jubilaris dankte hartelijk met een enkel woord. Het was voor hem een mooie avond! Inderdaad, humor is de groote kracht van Anton Roemer en daarvan heeit hij ook in zijn jubileumstuk „Het Eeuwige Kind", een blijspel van den Oostenrijker Robert Nenner, een bewijs gegeven. Het is een onschuldig niemendalletje, dat zich voor dit jubileum gewillig leent, doch daarmee is feitelijk alles gezegd. Het be handelt het eigenaardig geval, hoe een millionair om menschenkennis op te doen, als armoe-zaaier, als 2e prijswinnaar van een door zijn concern uitgeschreven prijs vraag gaat logeeren in een uiterst chic hotel. De familie heeft het hotel echter gewaarschuwd, zoodat de bedoeling dreigt te mislukken. Gelukkig voor het „eeuwige kind" vergist men zich echter en ziel een anderen armen drommel, die den eersten prijs won, voor hem aan. Allerlei verwik kelingen zijn daarvan het gevolg, doch tenslotte komt natuurlijk alles voor elkaar, zooals behoort. De eerste-prijswinnaar krijgt een baantje en zelfs de dochter van den millionair. Of alles niet wat luk-raak gaat en zelfs zeer onwaarschijnlijk is het doet er weinig toe, want pretenties heeft dit blijspel niet. De millionair was een kolfje naar des jubilaris' hand. De goedmoedige, oubol lige joligheid van deze figuur doet hij leven met fijn esprit, en uitnemend wordt hij terzijde gestaan door het gansche ge zelschap, dat naast hem optreedt. Men voelt, dat ook zijn confrères zijn jubileum wilden doen slagen. Vooral Johan E'.sen- sohn als de knecht-psuedo-rij kaard en Theo Frenkel als de eerste prijswinnaar geven keurig tegenspel. Met hun drieën vormen zij een pracht stel blijspel-typen. Annie van Duyn, Cee SpoorCarelsen, Fie Carelsen, Dirk Verbeek en Piet Bron geven zich in kleinere rollen. Karei B-ückman heeft voor goede decors gezorgd, waarvan speciaal het sneeuw- decor moet worden geprezen. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Bij beschikking van den minister van Onderwijs. K, en W. zijn voor het jaar 1935 herbenoemd aan de Rijksuniversiteit al hier, tot conservator bij de pharmaco- therapie dr. J. van Niekerk en tot conser vator bij de physiologie dr. J. W. G. ter Braak. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Fiimochtend „De witte hel van Piz Palü". Zooals gewoonlijk, was er voor de film voorstelling van het I. V. A. O. in het Trianon-Theater gistermorgen weer bui tengewoon groote belangstelling. Na een aardig voorprogramma ging de film, hierboven aangekondigd. Het werk kwam tot stand onder den indruk vaneen bericht, meldende de verongelukking in de Bemina-Alpen van eenige touristen, die getracht hadden, een der toppen van deze berggroep, den Piz Palü, langs den noordelijken kant te bereiken. Onder de bekwame regie van den bekenden G W. Pabst, in samenwerking met Dr. Arnold Fanck, kwam de rolprent tot stand en wel onder de moeilijkst denkbare omstan digheden. Bij de opnamen kwamen b.v. verschillende acteurs in gletscherspleten terecht en liepen daarbij bevroren lede maten op. In het eerste deel zien we, hoe de föhn de flanken van den Piz Palü geeselt. Drie touristen probeeren, den top te bereiken en ondanks vreeselijke sneeuwstormen gaan zij voorwaarts. De gids, die hen ver gezelt, maakt zich bezorgd over'den af loop en terecht, want plotseling verbrij zelt een afstortend stuk ijs het touw, waarmee zij met elkaar verbonden zijn. De verloofde van Dr. Kraft verdwijnt in de diepte van een gletscherspleet er. on danks bovenmenschelijke pogingen gelukt het den mannen niet, haar te redden. Elk jaar, op den dag van het ongeluk, gaat Dr. Kraft den Piz Palü op, die een buitengewone aantrekkingskracht op hem uitoefent. Op een dezer tochten ontmoet hij een jong echtpaar in een berghut en hij ver telt hun van zijn plan, om den top te be reiken langs den Noordkant, iets wat oog nimmer aan eenig tourist was mogen ge lukken. -"ifjgj-tt*. Zij besluiten, met Dr. Krat: mee te gaan en als zij onderweg bemerteji, dat zes stu denten uit Zürich hetzeifffc' plan hebben opgevat speelt de eerzucht hen parten. Tot eiken prijs wil Kraft de eerste zijn, die langs den nimmer betreden Noordwand den top bereiken zal. De stmjenten, die op hun beurt weer de eet «ÏKW zich willen opvorderen, willen den weg bekorten, doch dit wordt hen noodlottig. ,jEen lawine over valt de groep en het zestal'vindt den dood in de onpeilbare gletscherspleten var. den Palü-gletscher. Dr. Kraft en zijn metgezellen zijn hier van onkundig, doch worden eveneens door de woedende elementen verrast en zien zich van alle kanten Ingesloten in de witte hel. Ondanks verwondingen geeft Kraft onafgebroken noodsignalen met lantaarn en vlag. Eindelijk wordt in het dal het S.O.S.-teeken opgemerkt en be geeft zich een reddingscolonne naar de onherbergzame oorden van den top. Met pekfakkels en draagbaren gaat een aantal moedige reddingsmansehappen het gebied van de eeuwige sneeuw in en vindt in d spleten van den gletscher de lijken van de verongelukte studenten. Een vlie ger beduidt de reddingscollonne, dat zich nog menschen in gevaar bevinden en eindelijk, na drie dagen worden de tou risten gevonden. Een van hen, dr. Kraft, die zich tot het laatst voor de jonge met gezellen heeft opgeofferd, blijkt echter reeds het slachtoffer te zijn geworden van de elementen en heeft op het ijs van den Piz Palü den dood gevonden. De hoofdrollen vonden in Leni Riefen- stahi. Gustav Diesl en Ernst Peteisen een waardige vertolking. CANDIDAATSTELLING A.-R. PARTIJ IN DEN STATENKIESKRING „LEIDEN". De uitslag der gehouden stemming van 10 candidaten der A.-R. Partij voor de verkiezing der Prov. Staten in den Staten- kieskring „Leiden" is ais volgt: W. Warnaar, Sassenheim4152 pnt. C. Beekenkamp, Leiden3184 pnt. J. G. van Es, Leiden 1713 pnt. A. Warnaar Jz„ Hazerswoude 1554 pnt. Chr. Eggink. Voorschoten 1464 pnt. H. v Zonneveld, Sassenheim 1345 pnt. T. S. Goslinga. Leiden 1332 pnt. F. Eikerbout, Leiden 1235 pnt. P. A. Colijn, Alphen 1109 pnt. C. A. Veltkamp, Katwijk 1096 pnt. Voorts verkregen: P. Boot Jr., Leiden 982 pnt. J. P. Segers. Lisse 873 pnt. D. Parmcntier, Leiden 848 pnt. T. Kralt, Rijnsburg 816 pnt. J. Karstens, Leiden 795 pnt. K. Brug, Leiderdorp 483 pnt. C. v. d. Wiel, Noordwijk447 pnt. J. W. Bonda, Oegstgeest 443 pnt. H. v. Cittert, Leiden 275 pnt. R. Ouwehand. Katwijk 157 pnt. EEN ONGELUK VOORKOMEN. Gisteravond bemerkte de bestuurder van een electrischen trein op het traject LeidenHaarlem, dat op het baanvak Leiden—Warmond de trein op abnormale wijze schokte. Hij deed daarvan aangifte en toen men op onderzoek uitging, bleek, dat een der rails zoodanig beschadigd was. dat het niet raadzaam was de rail verder te berijden. In verband daarmede kon op het traject LeidenNoordwijkerhout uit sluitend enkel spoor gereden worden, waardoor de treinenloop gedurende het laatste uur danig in de war was. PROF. Mr. AALBERSE BENOEMD. Prof. Aalberse. Bij Kon. Besluit is mr. P. J. M. Aalberse, lid van de Tweede Kamer en oud-minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, benoemd tot Minister van Staat. Prof. Aalberse is thans 63 jaar oud. Hij bezocht het R.-K. gymnasium te Katwijk aan den Rijn, stu deerde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, werd candidaat in de Nederlandsche let teren en promoveerde in 1897 op een dis sertatie, getiteld „De oneerlijke concur rentie", in de rechten. Na zijn promotie vestigde hij zich ais advocaat te Leiden, waar hij spoedig verschillende openbare betrekkingen waarnam: In 1899 werd hij gekozen tot lid van den Leidschen ge meenteraad, was van 1901 tot 1903 wet houder van sociale aangelegenheden en openbare hygiëne en trad voorts op als commissaris der Stedelijke Lichtfabrieken en als voorzitter van de commissie, belast met de verbetering in de rechtstoestanden en salarleering van het Leidsche gemeen- tepersoneel. In 1902 werd mr. Aalberse redacteur van het door hem in dat jaar in het ievcn geroepen „Katholiek Sociaal Weekblad", in 1905 stichtte hij de Katholieke Sociale Actie en werd directeur van haar Centraal Bureau. Na dr. Schaepmans dood werd mr. Aal berse in Febr. 1903 tot lid van de Tweede Kamer voor Almelo gekozen. Hij nam het initiatief tot het treffen van wettelijke maatregelen tegen de oneerlijke concur rentie en tot het voorstel tot beperking van den Zondagsarbeid en nachtarbeid in broodbakkerijen en van den arbeidsduur van bakkersgezellen. In Febr. 1916 werd mr. Aalberse als hoogleeraar verbonden aan de Technische hoogeschool te Delft, waar hij handels recht, staathuishoudkunde, arbeids- en fabriekswetgeving en mijnrecht doceerde; bij die gelegenheid trad hij af ais Kamer lid. Na ongeveer twee en een half jaar keerde hij echter, als minister van het toen nieuw u. gestelde departement var. Arbeid, in 's lands vergaderzaal terug. Gedurende zijn ministerschap kwamen tal van sociale maatregelen tot stand, waarvan de voornaamste wel waren, be- behalve de instelling van den Hoogen Raad van Arbeid, de Arbeidswet-1919, de Vrij willige Ouderdomsverzekering, de wijzi ging van de Ongevallenwet, de Gezond heidswet, de Arbeidsgeschillenwet, de Landbouwongevallenwet. Na zijn aftreden in Augustus 1925 ais minister werd mr. AaJberse, tot 1 April 1929, hoofdredacteur vsu „Het Centrum". Thans is hij vast medewerker aan dit dag blad en aan „De Maasbode." Hij is voorzitter van de Centrale Com missie voor de Statistiek, lid van den Hoogen Raad van Arbeid, lid van de Cen trale Commissie voor drinkwatervoorzie ning, rijkbemiddelaar in 't vierde district, voorzitter van het Centrale College voor medisch tuchtrecht, voorzitter van de Ned. Vereeniging tot bevordering van den ar beid voor onvolwaardige arbeidskrachten. Mr. Aalberse is ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, groot-officier der orde van het Legioen van Eer, ridder der orde van den H. Gregorius den Groote, commandeur van het grootkruis der orde van de Witte Roos van Finland. EEN ZESVOUDIGE HULDIGING BIJ DE FIRMA ZAALBERG. Zes arbeiders Koninklijk onderscheiden. Hedenmorgen werd in opdracht van den Burgemeester bij monde der directie der N.V. Kon. Ned. Fabriek van wollen dekens v.h. J. C. Zaalberg en Zoon, mededeeling gedaan aan: L. Klinkhamer, sinds 1884 als spinner in dienst der N.V. J. Pikaar, thans gepensioneerd, sinds 1885 werkzaam als strijker; J. Hoppenbrouwer, thans gepensioneerd, sinds 1890 werkzaam als strijker; L. Boom, thans gepensioneerd, sinds 1890 werkzaam als strijker; BINNENEAND. Koninklijke onderscheidingen verleend (lste en 3de Blad). Dc officieele tekst van het Nederlandsch- Duitsche verdrag (Binnenland, 3e Blad). De begrafenis van generaal-majoor Dé Ridder (Binnenland, 3de Blad). Eervol ontslag verleend aan den heer A. Ingenool ais directeur van het Bureau van den Kon. Ned. Middenstandsbond. (Binnenland, 3de Blad). Roofoverval te Vorst, bij Venlo; f.5000 gestolen (Gemengd, 8ste Blad). Journalistiek overzicht van 1934 (5de Blad). BUITENEAND. Flandin over 1935! (Buitenland, le Blad) De opzegging door Japan van het Vloot- verdrag van Washington (Buitenland, lste Blad). De moordenaar van Kirof en zijn me deplichtigen geëxecuteerd (Buitenland, le Blad). Lavai's reis naar Rome (Buitenland en Tel., lste Blad). J v. Putten, thans gepensioneerd, sinds 1892 werkzaam als wolpluizer; H. Labordus, sinds 1886 als strijker in dienst der N.V.; dat het Hare Majesteit heeft behaagd de bronzen medaille verboüden aan de Oran- je-Nassau orde aan de hierboven genoem de arbeiders toe te kennen.' De begiftig den werden met hunne familieleden per auto van huis afgehaald. Bij de fabriek werden zij opgewacht door een twintigtal verkenners onder leiding van een Hopman die de eerbewijzen Draenten. In de feestelijk versierde expeditiehal werden de ridders van den arbeid ont vangen door de directie en werd hun het heugelijke nieuws medegedeeld en het eeremetaal op de borst gespeeld. Daarna werd door de directie dank gebracht aan Hare Majesteit, Die in het decoreeren van zes veteranen der fabriek een onderschei ding der eewenoude firma Zaalberg zag. Spreker dankte de oudgedienden voor hun werk en wees er op. dat-liet mede aan het werk der gedecoreerden is te dan ken dat de dekenfabriek Zaalberg zelfs in dezen crisistijd gestadig kan groeien, dat zelfs in een jaar als 1934 de omzet steeg, terwijl de werkgelegenheid bij de N.V. grooter was dan ooit te voren. Spreker memoreerde de omstandigheden, waar onder de thans gedecoreerden in de fa briek zijn gekomen. Van reglementeering van den arbeidsduur was geen sprake evenmin van ziekte-, ouderdoms-, onge vallen- of invaliditeitsverzekering. De Kinderwetten bestonden nog niet. Met dank herdacht spr. den helaas te vroeg ont slapen heer Jan C. Zaalberg, die zijn tijd op sociaal gebied vooruit was, naar uit authentieke stukken bleek. De toestanden, waaronder wij thans werken, zijn veel beter dan in jullie tijd, de geroemde „oude tijd." Onder den druk der tegenwoordige crisis meenen velen als hoogste wijsheid te moeten aandringen op een terugzetten der klok, dit wil zeggen een afbraak van loonen en sociale verze keringen. Het wil mij voorkomen, dat dit geheel onjuist is gezien, niet alleen moeten wij niet terug, doch wij zullen verder vooruit moeten. Een gedwongen teruggang moet slechts zijn een „reculer pour mieux sauter", een teruggang om den sprong beter te kunnen nemen. De strijd, die jullie gestreden hebt, het leed wat jullie geleden hebt, mag niet voor niets zijn geweest of slechts tijdelijke voor deden hebben afgeworpen. Spreker deelde als zijn meening mede, dat z.i verbetering zal komen uit een drachtige samenwerking van werkgevers en werknemers. Bij onze N.V. wordt in deze richting gezocht, de resultaten, welke wij door deze beginnende samenwerking behaalden, stemmen hoopvol. Hierna werd de eerewijn rondgediend, waarna de gedecoreerden in den huiselij- ken kring den dag verder feestelijk door brachten. Het Bureau voor Arbeidsrecht van den Leidschen Bestuurdersbond houdt in verband met den Nieuwjaarsdag, deze week zitting op Woensdag 2 Januari. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Maandag 24 Dec. 62, Donder dag 61, Vrijdag 59 en Zaterdag 60 volwas sen personen Totaal dus 242 personen. De ls'e oloeg niet-voorgeoefenden der lichting 1935 niet bestemd voor de officiers- of de onderofficiers-opleiding bij het 4e regiment infanterie, wordt 21 Maart e.k, ingelijfd.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1