LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 29 December 18^1 Hierop hield de Burgemeester een Oudejaarsrede. Moeilijk valt het, met opgewektheid om te zien naar het voorbije jaar, aldus spr. Er zijn te veel dagen, te veel weken ge weest. dievoor te velen der Ingezetenen zorglijk waren. Allen worstelen om het zelfbehoud. We gaan het nieuwe jaar in met bezorgdheid, maar óók met vertrouwen; we weten, dat ook in crisistijd de mensch in Gods hand is. Wij hopen van harte, dat 't het hoofd bedrijf in deze streek beter moge gaan en dat de tijd moge aanbreken waarin weer voor vele werklooze handen werk gevon den wordt. WU gelooven vast aan die mogelijkheid, hebben vertrouwen ln de toekomst! Het oudste Raadslid, de heer Pljnacker, braoht voor deze rede zijn dank, waarna sluiting volgde. NOORDWIJK. Door den heer 8. alhier werd bij de politie aangifte gedaan van beleediglng door den heer A. eveneens alhier. Onder zoek wordt Ingesteld. Tegen zekeren v. d. W alhier werd door de politie proces-verbaal opgemaakt wegens openbare dronkenschap. NOORDWIJKERHOUT. Het door ons beschreven Kerstfeest in de Ned. Herv. Kerk stond onder leiding der Zondagsschool-Onderwijzeressen, de dames Jeanne en Willy Mens. Geheel be langloos werden de Kerstliedieren Inge studeerd met behulp van vlooi en orgel, met zeer goede resultaten. - De fa. J. Balk en Zn. stelde zestig pond worst beschikbaar ter verdeellng onder de werkloozen. In het parochiehuis in de Zilk trad op, voor de R K. Kiesvereen. de heer A. J. Loerakker, lid der 2de Kamer Uit den ge- heelen omtrek waren mannelijke en vrou welijke parochianen opgekomen. Vele leden, die de Kiesvereen. verlaten hadden traden, na afloop der spreekbeurt, op nieuw als lid toe, terwijl vele nieuwe leden konden worden Ingeschreven. De iepziekte onder de boomen heerscht hier sterk. Wederom zijn er 25 ten doode opgeschreven. OEGSTGEEST. GEMEENTERAAD. Pe bouwverordening aangehouden De gemeente-begrooting ten deele behandeld. Onder votjrzjtterschap van burgemeester A. J. Gerrevink kwam de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. Afwezig was mr. Spreij. De nptulen werden goedge keurd. In behandeling kwam de bouwverorde ning, nadat de voorzitter de commissie dank had gebracht voor de wijze, waarop zij haar taak heeft vervuld. Toen de heer Kraan enkele technische aanvullingen wenschte te zien aangebracht en de voor zitter dreigde bij te veel veranderingen advies te zullen, inwinnen bij provinciale deskundigen of de verordening voor nie tigverklaring te zullen voordragen ontstak de heer Kraan in woede. Ook de heeren Paardekoopei en Kortman vielen over deze opmerking van den burgemeester, die gesteund werd door dr. Simon Thomas. Met een dergelijken stok achter de deur weigerde de heer Kraan aan de verdere besprekingen deel te nemen. De heer Kruizinga stelde voor den gemeente-op zichter de vergadering te doen bijwonen opdat de heer Kraan als de meest des kundige aan de verdere besprekingen zal deelnemen. De voorziter achtte voor de boosheid van den heer Kraan weinig aan leiding. tegenover de critiek der raads leden mag hij deskundig advies Inroepen van welke instantie ook. De heer Kraan weigerde deel te nemen aan de bespre king zoolang de voorzitter doorgaat met te zeggen „Dan zal ik advies vragen" want hieruit moest hij opmaken dat hij ge wantrouwd werd waar het het gemeente belang gold. De heer Paardekooper onder steunde het voorstel van den heer Krui zinga c.q. de verordening aan te houden tot de volgende vergadering. Ten slotte besloot de raad de verordening aan te houden Den heer Kraan verzocht de heer Kruizinga zijn opmerkingen te voren met den gemeente-opzichter te regelen om technische wijzigingen, in de volgende raadsvergadering te voorkomen. Het huis der familie J. Schrijvers ln de Geversstraat, dat de gemeente voor f. 7000 te koop was aangeboden op voorwaarde, dat de tegenwoordige bewoners het mogen blijven bewonen en dat deels aangewend kan worden ter verbreeding van de Geversstraat, werd z.h.st. aangekocht. Hierna werd overgegaan tot behandeling der gemeente-begrooting. De raadscommissie maakte in haar rap port bezwaar tegen het handhaven der veldwachters als gemeentebode en den chef-veldwachter aan aanplakker en stel de voor hen ln verband met de aanstelling van een bode-congierge op wachtgeld te stellen, waarmede B. en W. zich vereenig- den. Ten aanzien van de straatverlichting constateerde de commissie een meerdere uitgave van f8657.50; veroorzaakt door de uitbreiding der verlichting in het Emma- Park en aan den Rljnzichtweg. daar langs dezen weg 31 lantaarns staan met een ge raamd verbruik van f. 110 per lantaarn meende de commissie dat op dezen post minstens f4000 te bezuinigen was. Met betrekking tot deze opmerking antwoord den B. en W. dat deze bezuiniging zonder ®eer verkregen wordt, daar de verlichting van den Rljnzichtweg in afwachting van de totstandkoming van den nieuwen Rijksweg in 1935 slechts voor de helft branden zal. terwijl in het Emmapark 40 lantaarns niet zullen branden, hetgeen een besparing beteekent van f. 4050; bovendien zou gerekend naar de bosten der oorspronkelijke verlichting de totstandgekomen uitbreiding van het, ver lichte straatoppervlak niet f. 8657.50 moe ten kosten doch 10.089 Wat het loon der n-' 'n=-vaste en losse gemeentewerklieden betreft de commissie echtte een verlaginng met 10 (een be sparing van f 28001 gewenscht, B en W. ontrieden dit eenparig voor de vaste werklieden doch hadden geen eensgezind oordeel ten aanzien van de losse en los- vaste arbeiders. Op de vraag der commis sie of het niet wenschelljk was de sub sidies voor Burgerwacht en B.V.L. (resp. f. 675 en f. 150) op gelijke hoogte te bren gen antwoordden B en W„ dat zulks niet wenschelljk is in verband met de in voor bereiding zijnde uitbreiding van den taak der Burgerwacht i Qaswaarschuwings- en beveiligingsdiensten). Tegen het voorstel van B en W. om 2 Jonge krachten op ar beidscontract aan te stellen voor 't ledigen der kolken in de gemeente opperde de commissie bezwaren, hl. konden deze werkzaamheden uitgevoerd worden door werkloozen uit welke categorie B. en W. echter de aan te stellen personen wilden recruteeren. In antwoord op een desbe treffende vraag der commissie deelden B. en W. mede, dat het afvoeren der afval stoffen naar elders een meerdere uitgave zou meebrengen van f. 2300; het college zal echter een gunstige oplossing van het probleem benutten. Waar de commissie voorstelde het salaris van den tijdelijken opzichter by gemeentewerken met de helft te verlagen deelden B. en W. mede. dat de opzichter gedurende de eerste helft van 1935 niet gemist zal kunnen worden en ook niet wanneer met groote werken als het rioleeringsplan e.d. begonnen zou worden. Vanzelfsprekend blijft hy niet langer dan noodzakeiyk ls in gemeente dienst Het voorstel der commissie om de subsidie aan het fonds voor aanleg, onder houd en beheer van wandelparken ..De Leidsche Hout" te Leiden ad f. 500 te ver iagen tot f. 250 ontrieden B en W.. daar de subsidie eerst verleden Jaar is verleend en de bewoners van Oegstgeest van het park zeer veel profiteeren. Ten aanzien van den aanleg van tegel trottoirs achtte de commissie een lang zamer tempo van uitvoering gewenscht en wel ln de periode van 3 jaren, hetgeen een besparing van f. 7500 zou beteekenen. B. en W. merkten op. dat er geen enkel financieel voordeel aan verbonden is het werk over 3 jaren te verdeelen. temeer daar reeds een symptoon van sty ging der betonpryzen aanwezig is terwyi by niet aanleggen der trottoirs het onderhoud kosten zal eischen. Ten slotte stelde de commissie voor het door haar uitgespaarde bedrag ad f. 9000 te bestemmen om de opcenten der perso- neele belasting te verlagen van 155 tot 140 en voorts verzocht zy B en W. stappen te doen dat de gemeente voor de heffing dezer belasting in de 5e klasse wordt ge plaatst. Daar B. en W. slechts tot een be zuiniging konden komen van f. 4000 n.l. op den post verlichting, stelde het voor de opcenten te verlagen tot 149, het voorstel der gemeente ln de 5e ln plaats van ln de 6e klasse te verplaatsen ontried het eenparig. Dr. Slmon Thomas opende de algemeene beschouwingen met een vergelijking tus- schen de begrootingen van '33, '34 en de nieuwe. 1933 bracht een belastingverhoo- glng van f. 10.000. in '34 verhoogde de ge meente de belastingen niet en thans wor den deze met f. 82 000 verhoogd. In 1933 werd f. 30.000 van het overschot gereser veerd, ln 1934 f. 7500 en thans wordt f. 14.500 aangewend, die 1936 toekomen. Het feit, dat ware de regeering niet tusschenbeide gekomen de belas tingopbrengst over 1934 het geraamde be drag had overschreden deed spr. vermoe den dat B. en W, onder normale omstan digheden een belastingverlaging zouden voorstellen, een z.l. ln deze tyden toe te Juichen standpunt. Nu het Rijk f. 60.000 minder uitkeert stellen B. en W. een be lastlngverhooging voor, iets wat in deze tyden principieel niet thuis hoort, zoodat elke uitgave hoe klein ook ter dege bestudeerd moet worden. Hoe de commis sie t.a.v. de beiastingverhooglng princi pieel stond is niet bekend hetgeen spr. ten zeerste betreurde. De gemeenteiyke huis houding moet geregeld worden als een particuliere; een zoo scherp mogelyke ra ming der uitgaven en zoo zuinig mogeiyk beheer ook op het secretarie kwa men dr. Simon Thomas daarom ten zeer ste gewenscht voor. Elke te hooge raming gaat ten koste van belastlngverhooging en posten welke ln tijden van voorspoed toelaatbaar waren, zullen ln deze tyden z.l. moeten verdwijnen. Gaarne had spr. met de begrooting een korte toelichting ontvangen, waarop het vorige Jaar blijk baar te vergeefs werd aangedrongen. Het hoofdstuk Openbare Werken is weder met f. 2000 gestegen en neemt thans 1/3 van het geheele budget in. De heer Kruizinga achtte het eveneens ln het belang van den algemeenen gang van zaken als by de begrooting een me morie van toelichting wordt ontvangen. Had het RUk niet zulke maatregelen ge troffen. dan had van de financieele positie van Oegstgeest gezegd kunnen worden, dat zij gunstig is. Ondanks alles kunnen de financiën der gemeente nog goed ge noemd worden en daarom verheugde het spr. dat geen te drastische bezuinigingen werden doorgevoerd. Over 't algemeen achtte spr. belastingverhoogingen verkie selijker dan bezuinigingen, temeer waar Oegstgeest zeer lage belastingen had. Te zuinig waren B. en W. ten opzichte van den werkloozensteun en de loonen van het gemeentepersoneel, die zeker niet an dermaal verlaagd moeten worden, zooals de commissie voorstelde, teneinde daar door in staat te zijn de opcenten op de personeele belastingen minder te verhoo gen. Het vorige jaar vroeg spr, B. en W. mede te willen deelen wat de Invoering van een 8-urigen werkdag voor het ge meentepersoneel aan de gemeente zou kosten en antwoord hierop mocht hy nog niet ontvangen. Opcenten op de vermo gensbelasting heeft de gemeente nooit ge heven, en deze verhooging kwam spr. meer gewenscht voor dan die op de personeele belasting, waardoor de zwaarst door de crisis getroffenen andermaal getroffen zullen worden. De heer Uitenboogaard was als commis sielid gegriefd door het antwoord van B. en W. op het rapport der commissie, De De commissie stelde voor de door B. en W, voorgestelde belastingverhooging te verminderen. Oegstgeest is zeker niet nood lijdend, maar het gaat niet aan de schul denlast te verhoogen en door te gaan met den ruim opgezetten uitbouw met parken enz.; met hand en tand heeft de com missie getracht de belasting zoo weinig mogelijk te verhoogen. Den heer Paardekooper kwam het voor, dat het de taak van den Raad ls het hooge peil, waarop de gemeente op den langen duur ls gebracht, te handhaven. De aan trekkingskracht als woonplaats moet be houden blyven. De heer Kortman vroeg zich aan de hand der voorgestelde belas tingverhooging af waarom B en W, ver hooging der personeele belasting voorstel den en niet een grooter aantal opcenten op de gemeentefondsbelasting en de hef fing van opcenten op de vermogensbelas ting. De vrees dat verzwaarde personeele belasting lnwonersvlucht naar Leiden ten gevolge zal hebben leek spr. absoluut niet denkbeeldig. Tevens drong spr. aan op indeeling ln een hoogere klasse zooals de commissie voorstelde. De voorzitter herinnerde aan de instel ling van het gemeentefonds met de ten- denz te komen tot belasting-nivelleering. Hlerby werden door het Ryk blijkbaar te groote lasten op zich genomen en het ging daarom over tot vermindering der uitkeerlngen aan de gemeenten en thans is het reeds doorgedrongen tot het belas tinggebied der gemeente, waarbU deze vaak gedwongen worden bepaalde belas tingen of opcenten daarop te heffen. De afdracht aan het RUk in aanmerking ge nomen is er thans op papier sprake van een begrooting met belastingverlaging. Een memorie van toelichting was door de elkaar snel opvolgende regeeringsmaatre- gelen niet doenlyk. Alles en alles bit el kaar genomen, ls de vrees voor belasting- vlucht uit de gemeente denkbeeldig De opmerkingen van dr. Simon Thomas wenschte de voorzitter te beschouwen als wenschen zoolang directe aanwijzingen lot bezuinigingen ontbreken Het college van B en W. is met dr. Slmon Thomas van meening, dat zoo sober mogelijk ge leefd moet worden en een on-economisch gemeentebeheer zal men B. en W. niet kunnen verwyten. Met den huidigen aan- was der bevolking ls het niet mogelUk de begrooting op hetzelfde peil te houden. Met de algemeene strekking van het be toog van den heer Kruizinga kon de voor zitter zich niet vereenigen. Zoolang het Rijk het gemeente-bestuur de baas in eigen huis liet was de financieele toestand van Oegstgeest zeer zeker gunstig te noe men en zonder de verminderde afdracht van het Rijk zouden B. en W. een aan- merkeiyke belastingverlaging hebben voorgesteld. In antwoord aan den heer Uitenboogaard. zeide burgemeester Van Gerrevink dat het niet mogeiyk is te veel van den eenmaal Ingeslagen weg t.a.v. den aanleg der gemeente en onvermijde- ïyke verbeteringen af te wyken. De wijze van belastingheffing ls geheel ln het sy steem van de financieele verhouding tus- schen Rijk 'en Gemeente en afwyken hiervan moest spr. den heer Kortman be slist ontraden. Wil men van de gemeen tefondsbelasting 'n behooriyke opbrengst verwachten dan zouden er tientallen op centen meer geheven moeten worden. Wat de verandering der klasse-indeeling be treft reeds thans worden gemeenten, waar onder zeer groote, gedwongen tot een lagere klasse. Wat opcenten op de vermo gensbelasting betreft, de nog mogelyke 40 opcenten zouden door het geringe aantal groote kapitalen zeéf'T/einig opbrengen. In tweede instantie zeide de heer Uiten boogaard, dat zijn stfeven zijn zal tegen al te weeiderigen aanleg met waterpar- tyen, kostbare tegeltrottoirs, plantsoenen e.d., zooals jaren geleden is begonnen, zonder te vervallen in het andere uiterste. Bezuiniging is hierop echter, zeer wel mo- gelijk. Daarna werd begonnen met de artikels- gewyze behandeling. Dr. Simon Thomas stelde eenige kleine bezuinigingen voor, hetgeen de heer Kruizinga deed opmer ken, dat het hem niet raadzaam voor kwam op een dergeiyke wyze voort te gaan, omdat èn hierdoor een soort wan trouwen in het beleid van B. en W. ge steld wordt èn omdat wanneer het ge raamd bedrag niet wordt uitgegeven het geld toch ln de gemeentekas blijft. De heer Paardekooper sloot zich hierbij aan. Een herziening der vergoedingen aan brandmeesters en brandspuitlieden met 10»/, werd door dr. Simon Thomas bepleit, de voorzitter ontried dit, wijzende op aan merkelijk hoogere vergoedingen elders. Enkele kleine bezuinigingen door dr. Simon Thomas bepleit, vonden of geen steun óf werden by meerderheid van stemmen verworpen. Overgenomen werden door hem voorgestelde verminderingen op de uitgaven ten behoeve van de leden van stembureaux en het reisgeld van Raads leden enz. Te elf uur werd de vergadering tot Maandag 7 Januari geschorst. RIJNSBURG. In de Geref. Kerk is voor de kin deren der Zondagsschool het Kerstfeest gevierd. De leiding berustte bU ds. v. d. Loo. De onderwijzers zorgden voor eenige passende verhalen, terwyi de kinderen werden onthaald. Na afloop ontvingen de leerlingen leder een gezangenboekie. Ook voor de kinderen der Ned. Herv. Zondagsschool is dit feest onder groote belangstelling gevierd. Den organisatoren komt alle hulde toe. SASSENHEIM. Alweer de lichtpaaltjes. Het tweede llchtpaaltje van de vlucht heuvel by de Julianalaan is aangereden door een auto en ten zeerste beschadigd. Door het Electriseh bedrijf werden maat regelen getroffen, de stroom voor de ver lichting uit te schakelen. Het zyn wèl paaltjes des aanstootsl VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Godefrldus Gerardus, zoon van P. A. F. Kneyber en M. A. Lamboo; Ge- rarda Elisabeth, dr. van A. J. Kokshoorn en J. F. van der Meer; Daniel Theodoras, zoon van D. A. Th, de Groot en G. van Leeuwen; Willem Hendrik, zoon van G. v. Mourik en A. van der Zwart; Johannes, zoon van F. J Wassenaar en M. van Santen. Ondertrouwd: Johannes P. van Vliet, 35 j. en A. M Zw(sloot, 39 j. Getrouwe: o Pol en J. V. de Boer; J. Pen er G V. n!'. Overleden; La. ordus van der Mey, oud 62 juien. ZOETERWOUDE. GEMEENTERAAD. Ontslagaanvrage Raadslid Het ambte narenreglement Behandeling der gemeentebegrooting. De raad vergaderde onder voorzitter schap van den burgemeester. Alle leden aanwezig behalve de heeren Paardekooper en Tyssen. De voorzitter deed mededeeling van een schryven van den heei Tyssen. waarbij deze ontslag neemt als lid van den raad. De voorzitter sprak een woord van dank aan het adres van den heer Tyssen voor de wyze waarop deze gedurende ongeveer 7 jaren zyn raadlldmaatscbap heeft ver vuld. Ten aanzien van een adres der Hanze alhier werd besloten B. en W. te machtigen om met de Sted. Fabrieken te Lelden te onderhandelen over verlaging der tarieven voor stroomverbruik. Met alg. st. werd besloten een schen king te aanvaarden van burgemeester, wethouders, secretaris, ontvanger en amb tenaren van den burgeriyken stand, be dragende 5 van hunne wedden over het le halfjaar 1934, terwijl de door B. en W. aangeboden begrootingswijziging 1934 werd vastgesteld. Conform het voorstel van B. en W werd besloten aan Ged. Staten te berichten ln antwoord op de circulaire betreffende ver mindering presentiegeld raadsleden, dat voor verdere verlaging geen bermen aan wezig zün. Inzake schryven van Ged. Staten om de jaarwedden der wethouders, ingaande 1 Jan 1935 te verlagen van f.350 tot f.300 stelden B. en W voor daarmede accoord te gaan. De heer van Haastregt deed een voorstel om bedoelde jaarwedden te bren gen op het oude peil n.l. f.350 Dit voorstel werd met algemeene st. aangenomen. (De wethouders onthiel den zich van stemmen). De verleening der bekende Kerstgave werd goedgekeurd. Volgde een verzoek van het Groene Kruis te Leiderdorp om een subsidie. Re kening houdende met den financieelen toestand der gemeente waren B. en W. van meening. dat het aanvankelijk vast gestelde bedrag ad f.0.50 per betalend en in deze gemeente wonend lid. niet gehand haafd kan biyven en stelden daarom voor f 0.35 per lid te betalen. Na bespreking kwam een voorstel van der Krogt om de subsidie op f. 0.50 per lid te handhaven in stemming, hetwelk werd verworpen met 4 tegen 5 stemmen Op een verzoek van het Wit Gele Kruis aan den Hooge Rijndijk, om een subsidie van f. 67.50 werd besloten, lettende op het voorafgaande besluit, een bedrag toe te staan van f. 37.10. Aan den deurwaarder der pl. belastingen werd een vaste belooning toegekend van f. 40 per jaar. ingaande 1 Jan. 1934. Volgde wedterom de verordening veld wachters. B. en W. doen het voorstel: jaarwedde f. 1300f. 1700 3 »/o kindertoe lage vanaf het eerste kind voor ieder kind beneden den leeftijd van 15 Jaren en kor ting voor het verwonen eener ambtswo ning 10 »/o van de minimumwedde. terwijl nog een garantietoelage werd voorgesteld van f. 10 's jaars. Aangenomen. Bij het voorstel, houdende aanvulling en wijziging van het ambtenarenreglement, rees bezwaar bij den heer Wessel, tegen de verbodsbepaling inzake het dragen van insignes enz. Destijds was hy er voor om dat hij dergelyke verbodsbepalingen in het belang der samenleving achtte; doch nu hem gebleken is. dat men slechts de bedoeling heeft gehad om één party te treffen, is hy er tegen, want er zijn hoo gere ambtenaren die revolutionaire begin selen hebben én die wordén geduld door het Rijk, terwijl anderen worden geweerd, hetgeen meten met twee maten is. Ten aanzien van het vlagverbod zou spr. nog verder willen gaan. dan het voorstel van B, en W. en dwingend willen voorschrijven dat zy. die een huis der gemeente bewo nen. verplicht zijn om de nationale vlag uit te steken. De heer Meydam merkte op dat de vorige spreker klaarbiykeiyk doelde op de N.S.B., hetgeen de heer Wessel beaamde. Den heer Meü'dam speet het zulks te moe ten vernemen. Bovendien geldt het ver bod niet één vereeniglng. doch er is een heele lyst van verboden vereenigingen voor de ambtenaren. Ook spr. doet het wel eemgszins vreemd aan dat de leden der S.D.A.P. alleen maar geweerd worden aan het Dep van Defensie en niet by de overige departementen doch daarom moet men de zaak niet erger maken. Wat de NSB. betreft deze is er volgens spr. alleen om het gezag ten val te brengen. In zijn repliek deelde de heer Wessel mede dat hij op denzelfden grondslag staat als de heer Meydam; hy ls geen lid der N.S.B. en zal dat ook niet worden, maar hij wil voor allen gelijke rechten. De SD.A.P.'ers en communisten ondermijnen het gezag en die worden niet geweerd, zoodat men mag spreken van meten met twee maten. De voorgestelde wijzigingen werden met 8 tegen 1 stem (de heer Wessel) aangeno men; de verorden ine aldus gewyzigd, werd opnieuw vastgesteld. De verordening op de winkelsluiting, met betrekking tot den verkoop in drogis terijen werd met een kleine redactiewijzi ging opnieuw vastgesteld, terwUl besloten werd op de bezittingen van het watev- leidingbedrijf over 1934 af te schryven de minimum-percentages, genoemd in de be- heersverordening. By stemming werden benoemd tot pl.v. lid van het hoofd en centraalstembureau de heer R. van Velsen; tot voorzitter van stembureau n de heer L. Onderwater en tot lid van stembureau III de heer C. J. van Haastregt Tot lid der commissie van toezicht op het l. o. werd herbenoemd de heer A. Berg en tot leden der commissie tot herziening der alg. politieverordening de heeren Meydam. van Bennekom en van der Krogt. Volgde behandeling der begrooting, waarmee na discussie over uitstel tot 's avonds, onmiddellijk begonnen werd De heer Meydam wees op den finan cieelen nood der inwoners en van de ge meente en gaf uiting aan zyn verwonde ring dat B. en W. thans pas de noodklok hebben geluid bij de aanbieding der be grooting 1935 Aan alle zyden is od deze begrooting door het college besnoeid; des ondanks heeft men de opcenten op de per soneele belasting meenen te moeten op» voeren, tot 200 en eene nieuwe belasting te moéten invoeren zoodat er eene be grooting is verkregen sluitende op papier. Deze catastrofe is ons echter niet over vallen; want ze was lang vooraf te zien aan de dalende inkomens en vermogens en het niet kunnen uitvoeren van pro ducten. Spr. heeft daar bij vorige begroo tingen meermalen op gewezen, doch B en W. en de grootste meerderheid van den raad hebben daar geen oor aan geleend. Hij weet, dat door de maatregelen van het Rijk onze gemeente in eene slechte positie is gekomen, doch dat het RUk die maatregelen nam, was noodig (niet voor Zoeterwoude aldus spr.), omdat de ge meenten er maar op los leefden. Spr.'s meening ls dat alle subsidies ge schrapt moeten worden als zynde onver plichte uitgaven, terwijl een bedrag van f. 600 kan gereserveerd worden ln de post onvoorziene uitgaven. Een bedrag van f. 1000 komt dan los. Verder kan nog be zuinigd worden op de ondersteuning van behoeftigen, want daar ligt een taak voor de kerken en armbesturen. Spr. bestreed het voorstel van B en W. tot invoering van een niet progressieve opcentenbelas- ting op de personeele belasting, die welis waar ongeveer f. 3000 meer opbrengt, doch die zeer onsociaal ls. want men gaat nu 135 opcenten op den minst gesitueerde verhalen en 70 opcenten op de beter ge situeerden. Derhalve moeten die f. 3000 op andere wyze gezocht worden. Tenslotte pleitte hij voor invoering eener vermake- lykheidsbelasting, omdat het rechtsgevoel dan bevredigd is. 20% der entréegelden acht spr. niet te hoog. De heer Wessel constateerde met genoe gen dat de verhouding tusschen de beide raadsfracties thans beter is, doordat nu ook een lid van de kleinste fractie deel van het dagelijksch bestuur uitmaakt. Ander zijds betreurde spr. dat de grootste fractie het niet eens is kunnen worden by de verkiezing van een wethouder omdat zulks niet bevorderiyk is voor eene goede ver standhouding; doch spr. hoopte, dat daarin verandering zal komen. Spr. wees dan op de maatregelen van Minister Oud waardoor de kleine gemeenten zijn gedu peerd. Met de invoering der straatbelas ting zal spr. accoord gaan omdat het moet van hoogerhand; de Invoering eener ver makelijkheidsbelasting juicht hij toe. Weth. Onderwater wees er op, dat in het college van B. en W. er ernstig over is beraadslaagd alvorens tot vermindering van de subsidies over te gaan; doch het moest. Verder zeide spr. dat er eene ge dachte heerscht alsof B. en W. zich door een zeker raadslid laten beïnvloeden ot bewerkt worden, doch spr. wil wel ver klaren dat leder lid gerust voor zyn opi nie uit durft te komen. Deze gedachte, aldus spr., moet de raad uit. De voorzitter merkte op, dat de finan cieele nood der gemeente niet was te voor zien. want de begrooting was reeds opge maakt toen de regeeringsvoorstellen be kend werden. Waren die niet gekomen, dan had de belasting misschien nog iets verlaagd kunnen worden. Hierna voerden de heeren Meijdam, van Bennekom, Wessel, nogmaals het woord, waarna de alg. beschouwingen werden ge sloten. Volgde behandeling der begrooting van het waterleidingbedrijf. Deze werd met alg. st. vastgesteld zooals zij werd aangebo den, n.l. gewone dienst f. 15954,67 en kapi- taaldlenst f. 12667,47. Volgde artikelsgewijze behandeling der gemeente-begrooting. Besloten werd post 97 te verhoogen met f. 35 in verband met het besluit tot verhooging van de jaar wedden der wethouders. Besloten werd op den post presentiegeld leden stembureau f. 60 te bezuinigen. Besloten werd het rooken op de verga deringen af te schaffen, waardoor f. 100 bezuinigd wordt. De vergadering werd hierna te halféén geschorst tot 's avonds 7 uren. Dan zyn alle leden, behalve de heer Tyssen. aanwezig. Gestemd werd over een voorstel-Paar- dekooper om f. 300 te bezuinigen op de verlichting (B. en W. namen genoegen met f200over welk voorstel de stemmen staakten, zoodat ln een volgende vergade ring daarover opnieuw gestemd moet wor den. Op voorstel van den heer Berg werd besloten f.400 subsidie te geven aan de Burgerwacht. De heer Paardekooper stelde voor de be looning voor den vaccinateur en dood- schouwer te brengen van f. 250 op f. 100, terwijl de heer Meijdam een verlaging voorstelde van f. 100. Het voorstel-Paar- dekooper, gesteund door de heeren Berg en Van Haastregt werd aangenomen met 6 tegen 4 st. De subsidie voor het Wit-Gele Kruis werd met f. 70 verhoogd. De post onderhoud opzichterswoning werd met f. 90 verlaagd. Conform een voorstel van B. en W. werd besloten voortaan ln plaats van 1/3 ge deelte 1/4 gedeelte te vergoeden van de reiskosten van kinderen, die een school voor buitengewoon 1. o. bezoeken. De heer Paardekooper stelde voor om de subsidie der bewaarscholen, die door B. en W. was teruggebracht van f. 600 op f 400, op f. 600 te handhaven. Aangenomen Aangenomen werd een voorstel-Paar- dekooper om de door B. en W. geschrapte subsidie voor de sportver. A.S.C. ad f. 150 weer op de begrooting te brengen. De heer Berg stelde voor de subsidie voor de autobus met f. 50 te verhoogen (B. en W. hadden f. 100 verlaging toege past). Aangenomen. Inzake invoering straatbelasting werd lang gesproken over heffing op bebouwde eigendommen alleen (voorstel-Paarde- kooper),, terwyi tenslotte werd aange nomen met alg. st. het voorstel van B. en W., heffing van 2% op de gebouwde en V" op de- ongebouwde eigendommen. De desbetreffende verordeningen werden on veranderd vastgesteld. De heer Meijdam vestigde er de aan dacht op, dat door heffing van 200 op centen op de hoofdsom der pers. belasting (niet progressief) de kleine man 't zwaarst werd getroffen. Bij stemming werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 7 tegen 3 st. (de heeren Meydam, Wessel en Van Velsen). De progressieve heffing zou f. 3000 minder opbrengen. In verband met het staken der stemmen over 2 voorstellen, kon de begrooting nog niet worden vastgesteld, hetgeen op een nader te bepalen dag zal geschieden. Hierna rondvraag en sluiting. 3—2

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 7