GEEF „HEM" ALS CADEAU De Beste Sigaret voor zijn Gezondheid! LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Zaterdag 22 December 1934 INGEZONDEN. AFSCHEID VAN Mej. M. H. NEDERBUfUiH Van de HAS. voor Meisjes. Hedenmorgen nam de teekenleerares van de H.BS. voor Meisjes afscheid van haar school. Van 1906 af. na ongeveer drie jaren bij mej. Boldingh in Den Haag teekenonderwijs te hebben gegeven, werkte zij hier. En hoe! „Uw geheele persoonlijk heid hebt gij", sprak de directrice, mej. v. Hoorn, „op eigen Nederburghsche" wijze in dienst gesteld van kunst en kind. Uw Vindingrijke geest had altijd nieuwe plan nen en het teekenonderwijs der Meisjes- HJB.S. is tot den laatsten dag nieuw ge bleven en aangepast aan het moderne kind. Weinig voorbeelden, vee! werk van eigen fantasie; sprookjes illustreeren. kamer-ontwerpen reclameplaat teekenen. Ook de minder begaafden kwamen onder uw leiding tot een zekere scheppings kracht. Een zeer ter zake kundige leids vrouw zljt gU verder geweest voor de kunst ook van andere volken en tijden en uw verzamelwoede had dan alles bijeen gegaard wat het vreemde kon illustreeren. Bij het 50-jarig bestaan der school zagen wij van u een prachtige tentoonstelling van het teeïenwerk onzer moeders en grootmoeders. Wij zijn u zeer dankbaar dat u ons dit alles gegeven hebt". Mevr. Roesslngh sprak namens de Com missie van Toezicht en bracht o a. in her innering welk een ontdekking het Egyp tisch Museum geweest was voor haar eigen kind toen een 2e kiassertje dat. zü er zelf iets had mogen nateekenen Wegens dergelijke herinneringen vond mevr. Roesslngh dat zij meteen namens ae cuders bedanken mocht Nadat nog mej. R. de Koster, presidente van de club, een paar aardige dingen had opgehaald, nam mej Nederburgh 't woord. „Partir c'est mourir un peu". maar men moet, zoodra de fakkel begint te flikkeren, haar nog brandend overgeven aan jon geren. Mej. v Hoorn, collega's, concierge en amanuensis bedankte zij hartelijk voor den steun en prettigen omgang En tot de leerlingen sprak zij: ..Teekenonder wijs is een weg wijzen; de echte werkzaam heid komt van de leerlingen zelf Kunst geschiedenis brengt de opvoeding tot schoonheid, op een hooger plan Schoon heid is geen luxe. Houdt de fakkel van de schoonheid hoog en brandende, opdat hij je leven mogen verlichten en doorlich ten." De plechtigheid, waarbij ook eenige toepasselijke cadeaux werden aangeboden. had tot slot een vrooüjk „uitzingen" van de scheidende leerares met een hiervoor gemaakt lied. NAT. SOCIALISTISCHE BEWEGING. RECLAME. 3571 OPENING TENTOONSTELLING VERSTERBREITNER. In aansluiting met onze in extenso ge publiceerde openingsrede van mr. J. Slag- ter, merken we nog op. dat spreker vooraf nog opmerkte, liever te hebben gezwegen, nu wij, in tegenstelling met een vorige opening, diep onder den Indruk zijn van het noodlottig gebeuren, dat zeven Jonge menscher. het leven heeft gekost Het leven gaat evenwel zijn gang en vordert ons opnieuw op Hierna sprak spreker zijn rede uit. Er heerschte onder de velen, die opge komen waren, begrijpelijkerwijs een ern stige stemming, nu een nationale ramp op den achtergrond van al ons denken en doen staat. Onder de aanwezigen merkten wij op den Directeur van de Lakenhal, den heer A. Coert, eenige leden van de Commissie voor de Lakenhal als prof. Barge, de Raadsleden lr. Bosman en Manders en den secretaris der Commissie den heer Rosier, verder bestuursleden van de Leldsche Kunstvereeniging ais mr. Slagter. mevT. Bicker Caarten en mevr. van der Eist Coebergh, eindelijk dr. Ubbels en meer anderen. Wij komen op de tentoonstelling terug. CHR. GEORGANISEERDE WERKLOOZEN 3de Kerstfeestviering. Gisteravond hield het comité van boven staande werkloozen ln .Patrimonium" een Kerstfeestviering. Nadat de voorz., de heer Slegtenhorst, had laten zingen Psalm 65 vers l ,las hij voor Lucas 2 van 1 tot en met 17 en ging voor in het gebed. Daarna verwelkomde hij ds. Kuilman en ds. De Wit. het Chr. Symphonie Orkest onder leiding van den heer Plu, het zangkoortje van de Hervormde Jongeren groep Tevens memoreerde hij de moeilijkheden om alle alle werkloozen te bergen, zoodat er twee zalen voor hen moesten worden ingeruimd en het programma met behulp van een luidspreker werd doorgegeven. Voorts dankte hij allen, die hadden medegewerkt om dezen avond mogelijk te maken. De heer Plu bracht vervolgens met zijn orkest een Kerstcantate ten gehoore. waarna muziek en zang elkaar afwisselden Ds. Kuilman en ds. De Wit hielden bei den een Kerstvertelling, welke met groote aandacht werd aangehoord. In de pauze werden allen onthaald op chocolade en sigaren, terwijl de voorzitter mededeelde, dat Maandagmiddag aan ongeveer 400 werkloozen een Kerstgave zal worden uit gereikt. De avond werd besloten met dankgebed. m Men verzoekt ons nog mede te deelen, dat de aan C.G W geschonken medaille- kast en wisselbeker in de étalage van den heer Stoeke, Haarlemmerstraat 4, zijn uit gestald. SPIRITISTISCH GENOOTSCHAP. In een geheel gevulde, door kaarsen verlichtte zaal hield gisteravond het Spi ritistisch Genootschap in het Nutsgebouw haar Kerstwijding. Alvorens de Kerstvie ring te beginnen hebben ie aanwezigen op verzoek van den voorzitter li H. Bon tekoe. de zoo noodlottig omgekomen be manning en passagiers van de „Uiver" staande gedurende 1 minuut stilte her dacht. Mevr. L. G. KnuttelKoch hield een toespraak over; „Wij hebben Zijn ster gezien", terwijl het muzikale gedeelte werd verzorgd door de dames N. Engelbrecht (plano), Wilha. de Wijs (viool) en Boo- gaart (zang). Na afloop sprak de heer O Koets eeni ge waardeerende woorden over dezen wlj- dingsavond tot het bestuur. De dames werden bloemen aangeboden. Propaganda-rede van den beer C. van Geelkerken. Op uitnoodiglng van den kring Leiden der NSB. heeft gisteravond in de met oranje en nationale vlaggen versierde groote Stadszaal de heer C. van Geelker ken een propaganda-rede gehouden. Nadat een uitnemend orkestje met pit tige muziek het wachten had bekort, heette te ruim halfnegen de kringlelder, de heer Bergers de talrijke aanwezigen, die de zaal geheel vulden, hartelijk welkom. De heer van Geelkerken herdacht aller eerst het droevig lot van de Ulverbeman- ning en bracht hulde aan de nagedachte nis van deze helden der lucht, die ons land eer en roem hebben gebracht. De vraag besprekende, wat het riatlno- naal-socialisme eigenlijk wil, kan spr. het antwoord kort als volgt formuleeren: liefde voor voik en vaderland en kameraadschap. Het wil een gezond en sterk volk, dat in vriendschap en vrede met andere volken wenscht samen te leven. Wij willen natio nalist en socialist tegelijk zijn. niet alleen met het woord, maar vooral door onze daden en ons bezielend voorbeeld. Niet aan Mussolini en Hitier willen wij onze inspiratie ontleenen. maar aan de ge dachte van saamhoorlgheld, aan het besef zich onderdeel te weten van de gemeen schap. Wij willen een einde maken aan wat tot dusverre gold als specifiek Neder - landsche deugden als daar zijn onverschil ligheid en bedachtzaamheid, aan de poli tiek van de kat uit den boom te willen kijken. Wanneer die geest van laks- en lauw heid »1 zijn geweken, dienen de schijn baar verdwenen begrippen „trouw en die nen" weer op den voorgrond te worden geplaatst. Er dient een einde te worden gemaakt aan de terreur der politieke par tijen en aan de hopelooze politieke ver deeldheid. De beweging, geleld door ir. Mussert, is uit het volk zelf voortgekomen Haar motief is niet het beginsel van den haat. doch dat der liefde van den eenen volks genoot tot den anderen, ongeacht van welken rang, stand of godsdienst hij is. Het is geen nationalisme ln den goeden zin van het woord om, zooais dr. Colljn het lekke schip der parlementaire demo cratie, het koste wat wil, drijvende te wil len houden. Diezelfde politiek is ln vroe ger eeuwen ook gevolgd door de oude Hol- iandsche regenten, doch ook zij moesten hun koers al heel spoedig veranderen. Het nationaal-socialisme wil zijn doel niet bereiken langs wegen van moord en terreur, zooals sommige politieke partijen willen doen voorkomen; het wil geen staatsabsolutisme, doch .een staat, waarin plaats is voor Christendom, maar niet voor zoogenaamde „neutraliteit". Spr. ziet juist de politieke terreur aan den anderen kant bij de huidige machts hebbers, die geen middel onbenut laten om de N.S.B. er onder te houden. Deson danks zullen wij in eigen kracht en over tuiging biy ven strijden voor de verwezen lijking van ons ideaal en de komst van den corporatieven staat voorbereiden. Men meene niet. dat deze staatsvorm direct een einde zal maken aan alle crisis-misère, waaronder wij op het oogenblik zuchten. Daarvoor wordt ons een t« groote refe- nis gelaten. Alleen een gezag, dat voortgekomen is uit en samengesteld is door de verschillen de deelen van ons volk, waarborgt een krachtig bewind. Men zegt, dat de nationaal-socialisten onwaarachtig en on-chrlstelijk zijn. Is het soms waarachtig en christelijk om in dezen tijd van algemeene noodzakelijke bezuini ging pensioenen en fucties te cumuleeren. zooals de huidige regeering bij herhaling doet? Wij moeten terug naar het begin sel ..allen voor één en eén voor allen". Er moet een einde komen aan den ongebrei- delden concurrentiestrijd, waardoor groote volksvermogens worden vernietigd; er moet komen een geordende productie, waarin de klassestrijd wordt uitgeschakeld. En dat alles zal ook komen, omdat de N.S.B. de eenige politieke partij in ons land is, die haar programma metterdaad wil beleven en alle daaraan verbonden consequenties durft te aanvaarden. Onze drijfveer is liefde voor den volksgenoot, doch daarom kennen wij ook den haat, die gericht is tegen het verfoeilijke systeem van het marxisme en tegen een geest, zooals deze tot uiting komt in de houding van minister Terpstra, die de communistische Parij Holland niet wilde verbieden, „omdat in haar progTamma eigenlijk niets voorkomt wat indruischt tegen de openbare orde". Leuzen als „In- dië los van Holland" en „Weg met het Koningschap" zeggen Zijne Excellentie blijkbaar niets. Spr. citeert dan een aantal voorbeelden van de politiek van laster en verdacht making. welke de N.S.B. wordt verweten, doch inderdaad door het marxisme wordt gevoerd. Tegenover die politiek van afbraak stel len wij het positieve en geven wij al onze krachten aan den strijd voor den mede- mensch en een betere volksgemeenschap. Spr. besloot met een opwekking om de N.S.B. in dezen tijd te steunen. Na de pauze beantwoordde spr. een aan tal schriftelijk ingediende vragen. LEIDSCHE GEITENFOKVEREENIGING De hier ter stede gevestigde geitenfok- vereenlglng, organiseerde een lezing, welke zeer druk bezocht was. Ook uit de omliggende gemeenten o.a. Oegstgeest, Hazerswoude. Rijnsburg en Voorschoten waren belangstellenden opgekomen. Spr. was de adjunct-veeteeltconsulent de heer de Jong. Spreker behandelde het onder werp: voeding en behandeling van onze huisgeit. Achtereenvolgens behandelde spreker de voeding, de verpleging en stal ling. Zeer veel nuttige wenken gaf hij ten beste. Vooral legde hij den nadruk op de behandeling van het dier. Een goede be handeling geeft een hooge rente, m. a. w. het dier geeft een flinke pan met melk terug. In 't kort kunnen wij zijn rede al dus samen vatten: voeder uw dier oor deelkundig, geef haar een lichte, luchtige stalling, gepaard gaande met een doel matige ligging. Borstel uw dier dagelijks, verzorg de klauwen ln de puntjes. Aan het slot van zijn betoog, gaf de voorzitter, de heer J. Jonk, gelegenheid tot het stellen van vragen. Door een acht tal aanwezigen werd hiervan gebruik ge maakt. CHIEF WHIP NAAR LAGERE UCHTTABIEVEN. Eén algemee ie actie der winkeliers. De actie voor goedkoopere llchttarieven, ingezet door de winkeliers vereeniging Doezastraat, is in een gisteravond in .Den Vergulden Turk" gehouden vergadering omgezet in een algemeene Leldsche actie. Daartoe waren door de winkellersver- eenlging Doezastraat zakenmenschen uit de verschillende stadsgedeelten uitgenoo- dlgd om samen te bespreken, hoe de in gezette actie het best kan worden gevoerd en voortgezet. Als gast werden de besprekingen bijge woond door het R.K raadslid, den heer Tobé, die in de laatst gehouden vergade ring van den gemeenteraad een voorstel heeft ingediend om te komen tot een winkeltarief van 12 cent. Dit ls om praead- vles gegaan naar B. en W. Na een uitvoerige gedachtenwlssellng werd aan het eind van de vergadering een voorstel met algemeene stemmen aange nomen om de Leldsche Middenstands- Centrale van de plannen op de hoogte te brengen en uit te noodlgen vóór 1 Januari a s. te willen berichten of zij de leiding in deze directe actie wil nemen. Alvorens het thans gevormde groote comité van actie tot verdere stappen wil overgaan, wenscht men het bericht van de L.M.C. af te wach. ten. Men was algemeen van oordeel, dat de thans bestaande toestand niet gehand haafd kan blijven, daar de tarieven voor de winkeliers met het bestaande vastrecht soms uitgaan boven die door partieulieren betaald worden. Een zeer ongewenschte toestand acht men de geheime llchtta rieven. Het aangenomen raadsbesluit be treffende een verlaging heeft geen practiache beteekenis. Uitgerekend komt het neer op een verlaging van 1/10 cent per K.W.U. o ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de Rechts geleerdheid, op proefschrift getiteld; .Eenige opmerkingen betreffende de be grippen „Etablissement Stable" en „Agent Autonome" in verband met de vermijding der dubbele belasting", de heer H. H. Schippers, geboren te Alphen a d. Rijn. Geslaagd is voor het doctoraal examen rechten, de heer W. G. F. Snijders (Den Haag). TENTOONSTELLING IN HET RIJKS MUSEUM VAN OUDHEDEN TE LEIDEN. Evenals vorige Jaren ls ook thans weer in het Rijksmuseum van Oudheden te Lei den een kleine tentoonstelling Ingericht van de voornaamste voorwerpen, in 1934 door aankoop of schenking verworven. Men vindt er het waardevolle geschenk van het Reuvens fonds, n.l. het relief van Sanberib, voorts een kleine collectie Per zisch aardewerk uit Nehavend, een aantal kalksteen-fragmenten, afkomstig van op gravingen van Flinders Petrie in Egypte, geschonken door prof. von Bissing en de jongste aanwinsten der Egyptische afdee- llng: een kalksteenen broodkneedster en een houten beeldje van een boerin met een eend. Van een schenking, gedaan door mevrouw J. LeembruggenVon Lie- ben, dienen hier vermeld te worden: een bronzen kattekop uit Egypte en een aan tal zwartfigurige lekythen, terracotta fi guren en bronzen godenbeeldjes, waar onder goede stukken. Italië is vertegen woordigd door een paar fraaie Villa-Nova urnen met deksel. Verder treft men hier een paar goede stukken Skythische dier- ornamentiek aan, bronzen plaatjes, a jour uitgesneden en versierd met de gestyleer- de reliëfs van een leeuw, die een dier ver scheurt en van een stier. Eindelijk de aan winsten uit ons eigen land: een bronzen schaal met primitieve teekeningen en In scripties uit laat-Karolinglschen tijd, ur nen uil Golrle en Knegsel en een goede Halstatt-urn van brons, juist zooals er 't vorige jaar een toe Os is gevonden. DE BIOSCOPEN. Lido-theater Een filmpremière in Leiden! Tegelijk het in enkele groote ste den werd hier gisteravond voot de eerste maal de nieuwe Nederlandsche film „Het Meisje met den Blauwen Hoed" naar den gelijknamigen roman van Johan Fa- brlcius vertoond. En het strekt tot vol doening. dat deze filmbewerking zoo gun stig afsteekt tegen de tot nu toe in ons land land vervaardigde. Tot op enkele kleinigheden na werd de roman trouw gevolgd en zoo ontstond onder regie van Rudolf Meinert en opperste leiding von Will Tuschinski een vroolijke, van het be gin tot het einde boeiende soldatenfilm. Vooral Lou Bandy als „Toontje" komt het leeuwenaandeel van dit succes toe. niet alleen omdat hij het middelpunt der han deling is. maar ook omdat zijn bewegingen zóó natuurlijk zijn, dat alle aandacht zich als vanzelfsprekend op hem richt. Dat dit in gezelschap van twee geroutineerde spe lers als Truus van Aalten en Roland Varno mogelijk was, moge opmerkelijk zijn, het is een klein bewijs hoe in korten tijd ln landen als Amerika sterren ontdekt wordenen in het vergeetboek raken! Truus van Aalten als ..het meisje-" speelde het wufte Haagsche winkelmeisje, dat geen grooter genoegen kent dan uitgaan en de nieuwste modesnufjes dragen, met élan. Haar onmiskenbaar Duitsch accent valt weliswaar op zonder «venwel van storen- den invloed te zijn. Roland Varno ten slotte vertoont den sulllgen kruideniers- zoon, die voor zijn dienstplicht uit den tredmolen van het kleine provincie-stadje gerukt wordt en in Den Haag ontwaakt op uitstekende wijze. Ook de bijrollen zijn uitstekend bezet en ook de fotografie van Theo Güsten en Claunlgh ls evenals de muzikale illustratie onder leiding van Max Tak van dien aard dat van een algemeen succes gesproken kan worden. Helaas deed gisteravond een defect aan een der apparaten het geluld afbreuk, doch zonder twijfel zal als dit hersteld is. het gesproken woord van het begin tot het einde te volgen zijn Een gevarieerd voorprogramma vult den avond aan Trianon-theater Een avond van uit bundig vermaak kan men beleven aan het Kerstmenu, dat Trianon, in een gezellige Kerstsfeer getooid, ons heeft voorgezet in den vorm van twee heel bijzondere film werken. In „Roman Scandals" krijgen we een droom te verwerken van een armen kruideniersbediende, die ln het oude Rome van eenige duizenden Jaren her de grap pigste avonturen heeft door te maken. Ed die Cantor, met zijn groote verbaasde oogen en zijn kleine gestalte, speelt deze rpl en hij doet dit met een schier onbe perkte dosis fijne humor, zoodat hij ons van de eene lachbui ln de andere brengt. De lachsalvo's culmlneeren in de groot- sche, adembenemende Romelhsche wagen rennen, zó* technisch knap en zóó goed gefotografeerd, in een uiterst snel tempo uitgevoerd, dat de meest verwende toe schouwer verbluft zit toe te kijken, totdat we, als uit een werkeHJken droom, gelijk met Eddie, daaruit ontwaken. En dan be zat het antieke Rome ook nog een sla- vlnnenmarkt, voor onzen gewezen kan toorbediende een ongekende sensatie, want daartoe werden de slavinnen eerst in een schoonheidsinstituut bijgewerkt, en Eddie had zoo iets beslist nog nooit meegemaakt Vrijwel geen oogenblik verdwijnt Eddie Cantor van het doek, en men heeft der halve volop gelegenheid zijn virtuositeit te bewonderen. „Roman Scandals" is dus een film met veel amusement, songs en schoonheid. Van evengroot formaat ls „Anny en Anny", waarin Anny Ondra. het vroolijke, brutale ding, een dubbelrol vervult, en hierbij een veelzijdigheid aan den dag legt die velen niet van haar verwacht zouden hebben, Anny Ondra speelt deze figuren met buitengewoon veel talent; de specifiek Anny Ondra-achtige vroolijkheid van het dartele kind uit het volk tegenover de koele gereserveerdheid van de dame uit de groote wereld heeft ze uitmuntend en scherp uitgebeeld, terwijl een verbazing wekkende technische uitvoering de beide Anny's voortdurend samen op het doek laat zien, ja, wat meer zegt, hen zelfs met elkander slaags doet raken. Ook de ensceneering is keurig verzorgd, met rijke costumes en dansen; kortom een film met 100V# amusement. Het zou jammer zijn, wanneer een zoodanig uitgelezen Kerst program aan de aandacht van het film- minnend publiek zou ontgaan. Casino-theater. Is het groote aantal films, dat momenteel van Joe E. Brown vervaardigd wordt, niet het beste bewijs van zijn populariteit, welke nog steeds met rassche schreden toeneemt? Zeker, U kent Joe Brown wel! Als U hem eenmaal ge zien hebt, gaat dat gezicht nooit meer uit uw herinnering weg. Of hij zóó knap is? Dat kan men niet bepaald zeggen, want hij heeft een ongeloofelijk breede mond, die hij ln alle mogelijke en onmogelijke stan den kan trekken en zoo eenige diepe groe ven in zijn gezicht kan doen ontstaan. In „Hou je roer recht" is hij de matroos Handsome Oallahan een flinke opschenper maar met onbeperkte fantasie. Want ln een bokswedstrijd weet hij een zekere ne derlaag ln een overwinning om te zetten. Hoe? Joe Brown zal het U demonstreeren. En dan de scène met de kinderschoentjes, waarmee hij, gesteund door een telkens af wisselende, maar nooit uitgeput rakende hoeveelheid leugens, de harten van al wat vrouw is, weet te vermurwen, zelfs dat van de dochter van den admiraal, tenminste, dat gelooft hij in zijn overmoed. En zoo ls het leven van Joe Brown een aaneenscha keling van koddige avonturen, te veel om op te noemen en te ingewikkeld om na te vertellen, doch komisch zijn ze in ieder ge val. „De drie toffe jongens van het vreem delingenlegioen" is een sensatiefilm met een niet zoo maar een, twee, drie weer te geven Inhoud. Roxy-Theater. - Het Kerstprogramma brengt als eerste hoofdfilm „De heersche- res van Atlantis" naar het bekende boek van Pierre Benoit. Atlantis, het verzonken werelddeel werkt nog steeds op veler ver beelding en is voortdurend het onderwerp van onderzoek voor menig geleerde. Steeds weer verdwijnen menschen als zij de Sahara Intrekken. De film brengt ons de geschiedenis van den kapitein van een Fransche nederzetting St. Avis, hoe hij in handen van een vreemde stam valt, die hem het verzonken werelddeel binnenleidt. Hier raakt hij ln de macht van een fascineerende vrouw Antlnea, de heersche- res van Atlantis. Terwille van deze vrouw (Brigitte Helm) doodt hij zijn besten vriend. Hij ontvlucht, maar onweerstaan baar aangetrokken door Antinea, keert hij terug en vindt den dood in een zand storm. Brigitte Helm speelt deze rol, die haar zoo bijzonder ligt, met volle overgave, ter wijl zij een uitstekend tegenspeler vindt in Gustav Dresl. De regie berust bij g. W. Pabst. Vóór de pauze draait als tweede hoofd film „So eln Madel vergisst man nicht" met Dolly Haas en Willy Forst ln de hoofdrollen. Luxor-Theater. - In Donkere December dagen kan een vroolljk fllm-programm» dubbel op prijs worden gesteld. En aan amusement ontbreekt het zeker niet In „Frasqulta", de Franz Léhar-operette, die vanaf gisteren in Luxor draait! Zij is in tegendeel één en al vreugde, Jóïijt en tin telende humor. „Frasqulta", dat ls de mooie, donker-ooglge zigeunerin (Jarmlla 1 Novotna), in wier kijkers Hans Heinz Boll- mann zoo spoedig verzonken raakt dat hl] vergeet dat hij op weg is naar het meisje met wie hij weldra in het huwelijk treden zal! Gelukkig neemt zijn vriend, Heinz Rühmann, de taak op zich het meisje te troosten en dat lukt hem wonderwel. Was er geen papa geweest dan ware alles reeds dadelijk ln orde gekomen. Nu meende deze dat de oorspronkelijk vastgestelde bruiloft doorgang moest vinden en zelfs de belde, wat onnoozele bedienden moeten er aan te pas komen om dat te verhinderen. Dat zij succes hebben spreekt vanzelf. Heinz Rühmann neemt de belooning vqpr zijn troostenden arbeid, door met het meisje ln het geheim, en voor alle zekerheid, te trou wen en zijn vriend krijgt na eenige moeilijkheden de schoone zigeunerin, die inmiddels door de revue tot een be roemdheid geworden is. Jarmlla Novotna ls geknipt voor de rol van zigeuneres en revue-ster, dank zij haar figuur, haar prachtige stem en haar tem peramentvolle spel en vooral Heinz Rüh mann, geholpen door die twee kostelijke types van bedienden (Hans Moser en Max Gulstorffbrengen uitbundige vroolljk heid. Bovendien: Franz Léhar als dirigent en medewerking van de Weensche Staats- opera en de Wiener Süngerknaben! In het journaal o.m. eenige interessante opnamen van den nieuwen „Dekker"- windmolen, die dezer dagen in gebruik werd gesteld. A.s. Donderdagavond organiseert de 'afd. Lelden der Ned. Ver. van Hulsvrouwen een voordrachtsavond van mevr. Allds Tartaud—Klein ten bate van het Jacoba- fonds. Zooals misschien niet algemeen be kend is, dienen de gelden van dit fonds om herstellende huisvrouwen, die zelf daarvan de kosten niet kunnen dragen, naar buiten te zenden om tot rust te komen. Wie dus zich zelf en tevpns een medemensch een genoegen wil bereiden, ontbreekt Donderdagavond niet. Gistermiddag heeft de 28-jarige metselaar op een bouwwerk aan den Oude-Rijn een stukje plaatijzer op het hoofd gekregen, waardoor hij bloedend werd verwond en door den E. H. D. naar het Academisch Ziekenhuis ter behande ling moest worden overgebracht. Gisteravond omstreeks kwart voor twaalf is de 31-jarlge kellner F. T. G„ doordat hij een kat overreed, op den hoek van Langebrug en Dlefsteeg door een nut van café B. gereden. Hij kwam er zonder letsel af, maar de ruit was vanzelfspre kend geheel vernield. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.), Copie van de al of niet geplaatst# stukken wordt niet teruggegeven. DE RECTIFICATIE. Geachte Redactie, In Uw blad van gisteravond plaatst de Nationaal-Socialist L. P. Krantz een rec tificatie, waarin hij zegt te vernemen, dst de heer van Geelkerken, propagandist en secretaris der N. S. B. er verbazend veel last van heeft, dat hij voortdurend verwis seld wordt met (en dan komt het) „dien dominee van den slang, die niet sprak Tot het plaatsen van deze geheel over bodige rectificatie werd de inzender waar schijnlijk geïnspireerd door het ingezon den stuk van Mr. Dr. N. G. Geelkerken, opgenomen in Uw blad van Donderdag avond, waarin deze m.i. terecht opkomt tegen den misleidenden vorm, waarin ae N.SB. haar propagandist van Geelkerken in haar publicaties bij het publiek intro duceert door steeds het woordje „van weg te laten en alleen te spreken over „Geelkerken". De ontboezeming van den heer Kranra geeft blijk van een zij het bij een oua vrijzinnige zeer begrijpelijke onwetena- heid van wat leeft in het Gereformeerae volk van Nederland. Het is een typiscn staaltje van hooghartige minachting voor wat de heer Krantz niet vermag te oe- gfijpen. t Laten wij hopen, dat de heer Krantz met deze uitlating niet ls een voorbode van aen „Nationaal Soclalistlschen Nederlandscnen Christen", naar het voorbeeld van aen „Deutsche Christen". ,in Intusschen zij ons Christenvolk op hl" hoede. J. KARSTENS. Hooigracht 36 - Leideh

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2