De Uiver-slachtoffers gevonden. Losse nummers van ons Blad 75,,e Jaargang LE1DSCH DAGBLAD, Zaterdag 22 December 1934 Zesde Blad No. 22932 BUITENLAND. de algemeene toestand. engeland. spanje. hongarije. duitschland. rusland. oostenrijk. zuid-sla vie. LAND- EN TUINBOUW. Een stap naar ontwapening? Het Saargebled. De technische commissie van de Ont wapeningsconferentie heeft na een arbeid via 18 maanden een plan opgesteld voor itn internationaal toezicht op alle ultga- ve voor bewapening. De grondgedachte van het plan ls de volledige uitwisseling van alle gegevens betreffende de bedragen die voor natio nale verdediging worden uitgegeven, om bet even of zij voorkomen op de militaire, marine of luchtvaartbegrooting of niet. Naar de meening van de commissie zal bet, Indien de regeeringen bereid zijn de conventie loyaal door te voeren, technisch mogelijk zfjn, te komen tot een bevredl- pnde werking van het plan. Er wordt op gewezen, dat op deze wijze ook controle zal kunnen worden uitge oefend op alle vormen van militaire machtsmiddelen, aangezien gegevens hier omtrent zullen kunnen blijken uit de naar don Volkenbond te zenden rapporten. Het zal bijvoorbeeld mogelijk zijn, aan de band van de gegevens omtrent de aan de troepen betaalde bedragen, het aantal soldaten van elk leger te bepalen. Ofschoon dit plan niet de openbaarma king beoogt van andere onderdeelen der militaire machtsmiddelen, meent men, dat Indien eenmaal gegevens kunnen worden verkregen omtrent de oorlogsbegrooting, de belangrijkste stap is gedaan met het doel, bewapening ln het geheim onmoge lijk te maken. Het plan zal nog een andere goede zijde hebben, want nadat het door de Ontwa peningsconferentie ls aangenomen, zal bet mogelijk zijn een aanvang te maken met de beperking der militaire uitgaven, betgeen steeds een der punten ls geweest vin het programma der Ontwapenings conferentie. De regeeringscommissie van het Saarge- bied heeft een verordening gepubliceerd, waarbij „het openlijk vertoonen van vlag gen, vaandels en wimpels, in de kleuren van het Saargebled, alsook ln de kleuren van andere staten, tot aan het tijdstip der offlcieele bekendmaking van den uit slag van het plebisciet „verboden" wordt. Eveneens wordt het vertoon in het pu bliek van nationale symbolen en onder scheidingen, alsmede van die symbolen, die een pleblscletpolltlek karakter" dra gen, verboden. Overtredingen zullen met hechtenis van minstens drie dagen of, Indien verzach tende omstandigheden kunnen worden aangevoerd, met boeten van minstens 300 francs worden bestraft. Deze verordening ls niet van toepassing op de autoriteiten van de regeeringscom missie, de plebisciet-commissie, de inter nationale troepen, alsmede de douane autoriteiten en de bultenlandsche consuls. Hooger- en Lagerhuis op reces. Belde hulzen zijn op Kerstreces gegaan tot 28 Januari, nadat verscheidene wets ontwerpen de koninklijke goedkeuring had den verkregen. In het Lagerhuis heeft de minister van financiën, Chamberlain, een rede gehouden, waarin hij zeide „Het schijnt mij wenschelijk tot een stabilisatie van het pond sterling te komen als wij in staat zullen zijn, die met zeker heid te bereiken. Onder de tegenwoordige omstandigheden kunnen wij het ons ech ter niet veroorloven, gevaar te loopen voor bet verliezen van onze vrijheid om het pond sterling te brengen op de hoogte, waarop wij het willen hebben en wij moe ten wachten, tot zich een stabilisatie ln het prijsniveau voltrekt. Dat zou franc en dol lar in een betere onderlinge verhouding brengen en ik meen te weten, dat de politiek der Vereenigde Staten daarop ge richt is". Minister van onderwijs afgetreden. Gedurende de zitting van het Spaansche parlement is het gisteren tot een heftig incident gekomen tusschen den minister van onderwijs Villalobos. die tot de liberaal democraten behoort, en den afgevaardig de van de Katholieke Volksactie Cede, ten gevolge waarvan Villalobos verklaarde te zullen aftreden. Te verwachten is echter dat ten gevolge van de tusschenkomst van den minister-president. Villalobos nog eenlgen tijd ln functie zal blijven totdat een voorziening ls getroffen. In goed onderrichte kringen neemt men aan, dat het aftreden van den minister met het voorgenomen concordaat tusschen Spanje en de Katholieke Kerk zou samen hangen. De minister zou aan de totstand koming van dit concordaat beletselen ln den weg hebben gelegd. Opgewonden debat in het parlement. In de laatste zitting van het Huls van Afgevaardigden voor het Kerstreces ls het tot een heftig debat tusschen de regeering en de oppositie gekomen. De oppositie- Partijen verweten de regeering vertraging fa het Indienen van de voorstellen tot her ziening van het kiesrecht. Verschillende sprekers zeiden, dat de regeering verplicht was geweest, de voorstellen nog dit jaar in ie dienen. Daarna betuigde Hesko, de lei der der Hongaarsche nationaal-socialisten, zijn sympathie voor Dultschland. Toen de stemming zeer opgewonden werd, greep Goemboes in en deelde mecfe, dat het kiesrecht-ontwerp reeds op 12 Dec. Was gereed gekomen en thans wordt onderzocht door de regeering. Onmiddellijk na het Kerstreces zal het ontwerp worden voorgelegd aan het Huls 'an Afgevaardigden. Met de stemmen der regeeringspartij 'oor besloot het Huis tot verdaging tot 29 Januari. o Interviews met Goering en Gördeler Prof. Barth een jaar geschorst. „Het Dultsche volk heeft de grootste achting voor het Engelsche met welke het door den band des bloeds verbonden is", verklaarde generaal Goering ln een gesprek met den correspondent van de Dally Tele graph te Berlijn. De vrees ln Engeland voor een Dultsche „luchtbedrelglng" noemde de minister eenvoudig belachelijk. „Wij hebben natuurlijk een paar proef- vliegtulgen maar de praatjes dat Dultsch land honderden militaire vliegtuigen zou beztten zijn onzin Als oud-oorlogsvlleger wist de minister dat passagiersvliegtuigen niet ln een hand omdraaien in militaire vliegtuigen veran derd konden worden, en geen enkel ander luchtvaartminister denkt aan zulk een mogelijkheid ln verband met zijn eigen luchtbewapenlng. Maar als andere volken zich voorbereiden op een oorlog ln de lucht dan moeten wij toch op zijn minst het recht hebben om industrleele voorbe reidingen te treffen om later de noodlge veiligheid voor ons volk te kunnen waar borgen. Maar als andere volken hun luchtvloot willen beperken dan zou dit Dultschland slechts aangenaam zijn en het zou op gelijke wijze handelen Het Dultsche volk gelooft niet dat de Engel sche regeering of het Engelsche volk eenige animositeit tegen Dultschland be zitten en zUn vurigste .vensch ls dat En geland en Dultschland op den voet van gelijkheid, de betrekkingen van hechte en oprechte vrlenschap mogen handhaven. „En dat ls meteen mijn Nieuwjaairs- wensch voor 1935". Overgaande tot de btnnenlandsche poli tiek zelde Goering, dat hl) zijn hand er voor ln het vuur kon leggen, dat 90 pet. der kiezers ln Iedere Vitale kwestie weer voor de nat.-soc. regeering zou stemmen. Er bestaat geen oppositie en de blnnen- landsch-polltieke situatie ls geconsolideerd. In antwoord op de vraag, of de Marxis tische emigranten naar Dultschland kon den terugkeeren, zeide Goering, dat het Marxist zijn ln dit verband van geen be- teekenls ls. De emigrant, die zijn vader land niet heeft verraden, kan zonder vrees terugkeeren en zijn beroep uitoefenen. In dien hij bewijst, dat hij weer lid van de Duitsche volksgemeenschap wil worden Betreffende den strijd in de kerk zelde Goering. dat de Tegeering het Christendom beschermt en verder het aan leder over laat. mach seiner eigenen Facon sellg zu werden". Goering vertelde nog. dat kort geleden eenige partijgenooten en S.A.-mannen ge arresteerd zijn, echter niet wegens politieke feiten, maar op grond van overtreding van het burgerlijk recht. De vroegere gouwlei der van Sllezlë, Brueckner, ls van zijn post ontheven uit moreele en niet uit politieke overwegingen. De premier dementeerde met veront waardiging de berichten over meenigsver- schlllen ln het kabinet en brandmerkte het gerucht, als zouden hij en Goebbels elkaa niet kunnen „zetten" als een Infame leugen. Goering besloot met de verzekering, dat de economische toestand van Dultschland, al ls hij als overal ernstig, in den laatsten tijd belangrijk beter geworden. Het lijdt geen twijfel dat in 1935 verdere vorde ringen zullen worden gemaakt op den weg van vervaardiging van ersatzmiddelen voor grondstoffen. De rijkscommissaris voor de prijscon trole. dr. Gördeler, heeft zich gisteren te genover vertegenwoordigers van de pers uitgelaten over zijn werkzaamheden in de afgeloopen periode en in de toekomst Hij verklaarde zich niet bedrogen te hebben ln de discipline van den handeldrljvenden stand: het hamsteren was verdwenen. Even verblijdend is het. aldus dr. Görde ler, dat de gestadige prijsstijging geweken is, zij het ook met uitzonderingen, welke niet te verhinderen zijn. Er is nu een ze kere terughoudendheid onder de koopers merkbaar geworden, welke de kringen van den handel met een zekere bezorgdheid vervult, zoodat men mij van deze zijde veelvuldig verzocht heeft tegen Kerstmis de bevolking tot koopen op te wekken. Ik heb daarop echter moeten antwoorden, dat een dergelijke terugkeer van de ham sterpsychose naar het rustig overleg Juist een gunstig verschijnsel is, omdat op die wijze weer de normale verhouding tus schen vraag en aanbod terugkeert. Grootere eenvoud zal nog worden nage streefd bij de berekening van de prijzen in den textielhandel. Een der belangrijkste noodzakelijkheden ls het prijsmechanisme in den Duitschen handel elastischer te maken. De gewone hoogleeraar in de Evangeli sche theologie aan de universiteit van Bonn, prof. Karl Barth, tegen wien de rijksminister van wetenschappen, opvoe ding en volksontwikkeling een disciplinair proces heeft aanhangig gemaakt, wijl hij den voor de openbare ambtenaren voorge schreven eed op den Führer en rijkskan selier alleen onder voorbehoud wilde af leggen, ls door een disciplinaire rechtbank te Keulen voor den duur van een Jaar uit zijn ambt ontzet. Niettemin zal hem ln dien tijd een subsidie worden verleend ten bedrage van de helft van het bij de wet vastgestelde pensioen. De moord op Kirof. Officieel wordt medegedeeld: Het bondscommlssarlaat van Blnnen- landsche Zaken (vroeger Gepeoe) heeft het onderzoek tegen den moordenaar van Kirof, Nikolajew, afgesloten. Het onder zoek heeft aan het licht gebracht, dat de aanslag is voorbereid door een illegale or ganisatie, welke de kringen van Sinowjef en Trotzki omvatte en welke zich tot taak had gesteld door terroristische maatrege len de partijleiding te dwingen den ge- volgden politieken koers te wijzigen. Het i onderzoek heeft aangetoond, dat de or- ganisatie zich tot haar bijzondere taak had gesteld Kirof te vermoorden, omdat i deze de ontbinding van de illegale orga nisatie had bevolen. Tot nu toe werden veertien arrestaties verricht. Al deze per sonen zijn leden der partij. Omtrent ver volging van Sinowjef en Katallnof worden van offlcieele zijde geen mededeelingen verstrekt. Het heet, dat Sinowjef zou zijn gearresteerd. Pertsewitsj wordt niet uitgeleverd. Het Fransche verzoek om uitlevering van Pertsewitsj, die verdacht wordt van mede plichtigheid aan den moord van Marseille, ls verworpen. De bevoegde OostenrUksche autoriteiten rechtvaardigen deze weigering met de ver klaring, dat Pertsewitsj op overtuigende wijze zijn alibi heeft bewezen en dat de beschuldigingen, welke tegen hem zijn In gediend, onvoldoende zijn. Kabinet-Jeftitsj gevormd. Het nieuwe door Jeftitsj gevormde ka binet is samengesteld uit drie Kroaten, een Sloveen, een Bosniër en negen Ser viërs, van wie er twee totdusver in de oppositie waren. De nieuwe ministers hebben den eed af gelegd. Naar verluidt is Oezoenowitsj, doe de centrale commissie van de nationale partij heeft bijeengeroepen, voornemens feilen strijd te voeren tegen het kabinet Jeftitsj. Ook de vroegere radicale partij zou dat voornemen hebben. Deze partij zou beslo ten hebben alle leden, die zitting nemen in het kabinet, uit de partij te stooten. Ook de overige oude partijen zouden zich tegenover de nieuwe regeering gere serveerd gedragen, daar haar elschen niet zijn ingewilligd. Overigens verluidt, dat de nieuwe re geering slechts een overgangsregeering zal zijn. Er bestaan plannen om de kies wet te wijzigen en in het voorjaar nieu we verkiezingen uit te schrijven. O Het stoffelijk cwerschot wordt naar Bagdad overgebracht. o Een deel der post is gered en wordt door de Rijstvogel overgebracht Hoender-rassen met blauwe eischalen. In „Ardea", tijdschrift der „Nederland-- sche Ornithologische Vereeniglng" (XII, 1923, pp. 3436) heb ik destijds een en ander medegedeeld over een hoenderras uit Chili, het zoogenaamde Chileensche Bolstaarthoen, dat blauw-schalige (soms bruin-gevlekte) eieren legt. Blauw eischaal-pigment was noch uit-, noch inwendig ooit bij eieren van het ge slacht Gallus en wel evenmin bij de wilde soorten als bij een der rassen van het tamme hoen aangetroffen. Prof. Castelló, directeur der Spaansche Staatsschool voor Pluimveeteelt te Arenys de Mar (Barcelona) was Indertijd zoo wel willend mij op mijn verzoek een der el- schalen (en eenige schaalstukken voor onderzoek), door hem uit Chili ontvangen te doen toekomen, vergezeld van een tijd schriftartikel van zijn han<i over het'bo venbedoelde Bolstanrt-hoen. Niet alleen het Chileensche Bolstaart hoen zegt prof. C. maar de meeste Chileensche staartlooze hoenders en zelfs vele van de Creoolsche rassen mèt staart in Chili, leggen blauwe, hemelsblauwe of groenachtig blauwe eieren, die soms bruin achtlge stippen of vlekken dragen, zooals bij het kalkoen-ei voorkomen. Ook onder de inboorlingen en Indiaan- sche stammen van Araucania trof prof. C. in overvloed staartlooze hoenders aan, die bijna alle een blauw- of groenachtig el leggen Eveneens komen in andere landen van Zuld-Amerika .Bolivia, Peru, Colum bia, Ecuador), naar het Noorden tot aan het Panama-Kanaal toe, dergelijke hoen- der-eieren voor. Zeker ls het aldus prof. C. dat de Spanjaarden het Castiliaansche hoen naar Chili hebben overgebracht, en dat door kruising met het tnheemsche hoen het Creoolsche ras ontstond, waarin de karak teristieke eigenschappen van dat inheem- sche hoen praedomineeren, vooral wat de blauwe kleur der eischaal betreft, die als een overgeërfd kenmerk van de onbeken de, wilde stamsoort moet beschouwd wor den. die. min of meer door de Indianen tot huisdier gemaakt, in ver verwijderde tijden in Amerika heeft geleefd. Bij mijn onderzoek van het van prof. C. ontvangen eischaal-materiaal bleek mij, dat de schaaltextuur onmiskenbaar over eenkomst vertoont met die van verschil lende hoender-rassen, die ik ermede ver geleek; de schaalstukken van fijnere tex tuur onder het materiaal, naderen, vooral door den bouw der porleën, heel dicht de eischaal van den Gewone Fazant. Nu heeft onlangs prof. R. C. Punnett 1) een onderzoek Ingesteld naar de overerfe lijkheid van de blauwe eischaal-kleur van bovenbedoeld Chlleensch hoenderras door kruisingen met een Goudpel Hamburger haan. Van twee daaruit verkregen kuikens (de eerste generatie dus) legde het eene blauw- èn het andere wlt-schallge eieren. BIJ voortgezette teelt bleek, dat de blauwe eischaal-kleur een enkelvoudige dominant bi] overerving ten opzichte der niet-blau- we is. De Chileensche hennen kruiste men ook met een Welssummer-haan, een ras, dat eieren legt met dlep-brulne schaal- kleur. De uit die kruising gefokte hennen legden eieren met bruin-, groen- of olijf kleurige schaalkleur; de belde laatste ty pen bevatten den blauwen factor. Nader onderzoek toonde de aanwezigheid aan van een belangrijken factor en verschei dene factoren van geringe beteekenis voor tinten van bruin, zoowel als een beletter voor bruin. Prof. Punnett wijst er op, dat Fazanten 'n overeenkomstige reeks schaal kleurtypen produceeren; de genetische relaties dezer laatsten volgen waarschijn lijk gelijke lijnen. De blauwe elschaalkleur bij het bewuste Chileensche hoender-ras trad daar waarschijnlijk als een dominan te mutatie op. Groen-schalige eieren, zooals, naar on langs aan den dag ls gekomen, een half wild hoender-ras In Costa Rlca (Centraal- Amerika) legt, danken die kleur waar schijnlijk aan de aanwezigheid van fac toren, zoowel voor blauw als voor bruin. A. A. VAN PELT LECHNER. Arnhem, November 1934. De vertegenwoordiger der K.L.M. te Bagdad, de heer Peters, is er gisteren in geslaagd de plaats te bereiken, waar de „Ulver" verongelukt is. Telegrafisch heeft hij aan de K.LJM. bevestigd, dat de passa giers en de bemanning allen om het leven zijn gekomen. Naar de K.LJVI. meedeelt zal bet stoffelijk overschot, dat naar het fort Rutbah Wells vervoerd is, met een vlieg tuig van de Royal Air Force naar Bagdad worden overgebracht in afwachting van een nadere beslissing. De groep, die met polltle-auto's ter hulp was getrokken, vond de „Ulver" op den kop, geheel verbrand en zwaar beschadigd. In den omtrek van het toestel was de grond bezaaid met brieven, die uit de verbrande postzakken waren gewaaid. De lijken van de inzittenden vond men onder het vliegtuig. Allen waren zwaar verminkt, doch nog wel te ldentificeeren. Verklaard wordt dat een gedeelte van de post, welke de Ulver aan boord had, behouden is gebleven. Dit deel der post, waarvan de hoeveel heid nog onbekend ls, is overgebracht naar Rutbah. De Rijstvogel, waarmede Viruly vandaag het traject Athene—Cairo vliegt, zal te Rutbah landen en de poststukken, voor zoover dat mogelijk ls, inladen en vla Bagdad naar Batavia meenemen. De groep, die het wrak heeft gezien, meent, dat de „Ulver" een poging tot landen heeft gedaan, daarbij over den kop is geslagen en ln brand gevlogen, i Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp ls ln vollen gang. Men heeft ook de seinboeken van de marconisten in Rutbah, Bagdad en Gaza en zal trachten uit deze gegevens, alsmede uit de locale omstan- j digheden van de plaats van het ongeluk den gang van zaken te reconstrueeren. I Wellicht, omdat het zoo dicht bij Rutbah Wells is, dat ook nog eenige getuigenver klaringen van nomadenstammen, die ge regeld hun tenten om het steenen fort opslaan, eenlg licht kunnen brengen. De directeur van de K.L.M., de heer Plesman, verklaarde gisteravond bij de ontvangst van het bericht, dat de slacht offers gevonden waren: „Door het verlies van deze bemanning zijn wij vier zeer bekwame menschen ar mer geworden. Voor Beekman was het typeerende, dat hij nooit een schade-geval heeft gehad. Zijn collega's achtten hem zeer hoog en wij hadden nooit aan den goeden afloop van een opdracht, welke hem gegeven werd, getwijfeld. Van Steenbergen vloog al zes jaar bij onze Maatschappij en was een zeer beminnelijk mensch en toegewijd vlieger. Ook Waalewijn had een zeer vriendelijk karakter en was een van de oudste en bekwaamste hoofd-werktulg- kundigen van onze Maatschappij. Hij was meegebracht naar Mildenhall en hij had zich daar zóó onderscheiden, dat wij hem voor dezen Ulver-tocht aangewezen had den. Van Zadelhoff, de eenige overlevende van het ongeluk met de „Ooievaar" in Bangkok ls thans wel zeer tragisch om het leven gekomen." Van zeer vele zijden zijn bij de KX.M. bewijzen van deelneming binnen gekomen. De particulier-secretaris van H. M. de Koningin, baron Sixma van Heemstra, heeft een telegram doen toekomen van den volgenden Inhoud: „H. M. de Koningin draagt mij op Harer Majesteit® oprechte deelneming te 1) Schrijver van „Heredity in Poultry", in het Nederlandsch vertaald door dr. J. P. Lotsy ('s-Gravenhage, 1923). willen betuigen met het ontzettend onge luk aan de Ulver overkomen en verzoekt U aan de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers Harer Majesteits diepgevoelde deelneming te willen overbrengen". Van H. K. H. Prinses Juliana ontving men het volgende telegram: „Diep onder den Indruk van een groote ramp, welke Uwe maatschappij getroffen heeft, draagt H. K. H. mij op U oprechte deelneming over te brengen. Beleefd ver zoek ik U, ook aan de nagelaten betrek kingen namens H. K. H. bijzondere gevoe lens van deelneming te betuigen. Baud, Kamerheer H. K. H." De Belgische gezant te Den Haag heeft aan de Nederlandsche regeering de op rechte deelneming overgebracht van den Koning en de regeering van België. Betuigingen van deelneming zijn verder ojn. ontvangen van generaal Denain (den Franschen minister voor de Luchtvaart), van den directeur-generaal der Engelsche burgerlijke luchtvaart, van de bemanning van de Snip in Paramaribo en van meer dere bultenlandsche luchtvaartmaatschap pijen. Volgens een bericht uit Paramaribo is de feestvreugde over de veilige aankomst van de „Snip" welke op zoo enthousiaste wijze was ingezet, thans geheel gedempt door het treurig bericht omtrent den ramp met de ..Ulver". Alle verdere feestelijk heden zijn afgelast. Zoowel de bemanning van de „Snip" als de bevolking is diep onder den indruk. Aan de „Tel." ontleenen wij nog eenige bijzonderheden omtrent piloot Beekman. Deze heeft in zijn langdurige vliegcarrlère menig staaltje van zijn groote capaciteiten getoond, menig staaltje, waarvan de meeste nimmer of nauwelijks bekend zijn geworden. Een er van gebeurde weinige dagen na de schitterende landing van de „Pelikaan", toen Schiphol als een pot zoo dicht zat. Beekman was opgestegen om samen met Beukering, den marconist, aan piloot Frenken een les in het blindvllegen te geven. De machine startte met vrij goed zicht, maar zij was nog geen kwar tier weg of er kwam een mist opzetten, die met de minuut dichter werd. In een oog wenk zat Schiphol dicht en het zou de grootste moeite kosten voor het lestoestel om zonder kleerscheuren weer beneden te komen. Beekman, die aanvankelijk rechts in de cockpit zat, nam van Frenken de hoofdbestuursplaats over en hij heeft tóen twee k driehonderd koersen moeten vliegen in een uur tijd, teneinde Schiphol tè kun nen opzoek. Plotseling zag hij vlak voor zich uit lichten. Hij meende op Schiphol aan te komen, stak zijn neus naar bene den, maar trok meteen weer naar boven. HIJ vloog recht op het circus Sarasani aan, dat toen in de buurt van het Stadion stond opgesteld. Weer toog hij aan het zoeken tot hij werkelijk boven Schiphol gekomen het sein kreeg, dat men hem thans duidelijk kon hooren. En met een wonderlijke zelfbe- heersching dook hij toen het volgende oogenbllk door den zwaren mist heen, die zoo dik was, dat er slechts enkele meters zicht was, Onberispelijk werd het toestel neergezet en was er een landing uitge- voerd evenwaardig aan die van de „Peli- |kaan" op dien gedenkwaardlgen avond in December 1933. Aan het deelnemen van piloot Beekman aan den ongelukstocht ls nog een bijzon derheid verbonden. Aanvankelijk zou hij met de „Uiver" gevlogen hebben in de Melbourne-race. Dat dit niet doorging, was voor hem groote teleurstelling. Maar de heer Plesman beloofde hem, dat hil voor den eerstkomenden bijzonderen tocht 1 in aanmerking zou komen. Vandaar dat hem deze Kerstvlucht werd opgedragen. Helaas met het bekende gevolg. VOOR KLEINE TUINEN. Klimplanten. Vooral ln kleine tuinen kan men vaak een dankbaar gebruik maken van deze groep van planten. Allereerst voor beklee ding van muurvlakken waardoor we een goede aansluiting van het huls aan den tuin krijgen. Ook voor bekleeding van schutting, hek of andere tulnafslulting, waardoor de strenge terrelngrenzen wor den gebroken en deels aan het oog ont trokken, Voor begroeiing van een boog of pergola ls dit het aangewezen materiaal. Ook kan men een klimplant in een boom laten groeien en bij een Juiste keuze zoo doende een schilderachtig bestanddeel van den tuin verkrijgen. Tenslotte kan men sommige klimplanten vrijstaand aan een paal binden waardooor we een hooge be groeiing krijgen die weinig plaats Inneemt en nagenoeg geen schaduw geeft, zoodat andere bloelende planten er vlak naast en onder kunnen groeien en bloeien. We kun nen de klimplanten verdeelen ln echte klimmers en lelplanten. Laatstgenoemde moeten worden aangebonden daar ze geen hechtorganen bezitten. Echte klimmers voor begroeiing van hooge muren zijn: de bekende klimop of Hedera helix hlbernlca, zelfhechtende wilde wingerd of Partheno- clssus tricuspidata, deze hechten zich beide direct aan den muur, Clematissoorten, welke zleh met hun windende bladstelen omhoog werken, blauwe regen of Glycine sinensis, en kampferfoell of Lonicera ca- prifollum, en Polygonum Aubertll die zich met hun stengels om het steunsel heen slingeren. Voor de vier laatste soorten moeten draden worden gespannen welke op eenige c.M. afstand van den muur wor den aangebracht Echte lelplanten zijn de bekende klimrozen. Eveneens mooie lei- planten die echter heel wat lager blijven zijn: vuurdoorn of Pyracantha coccinea, winterjasmijn of Jasminlum nudlflorum, ook de in den zomer bloeiende J. officinale, braamsoorten o.a. Robus lacinlata en berg- mlspel waarvan vooral de soorten horizon- tails en microphylla voor dit doel geschikt zijn. Om in een boom te laten groeien zijn vooral Clematis montana. Ampelopsts quln- quefolla en Polygonum AubertU goed te gebruiken. Voor begroeiing van bogen en pergola's gebruiken we gewoonlijk kllm- roeen en Clematissoorten, evenwel zijn hiervoor ook tal van andere met succes te gebruiken. Al deze klimplanten kunnen nu worden aangeplant. Ze nemen weinig plaats ln; alleen vragen ze wat onder- houdszorgen om te voorkomen dat het geen wilde boel wordt. A. G. zijn behalve aan ons Bureau ook' verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN Stationsweg Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2. ,W. G. J'. VERBURG, Sigarenhandel, Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERWIL Az. Hoogew. 24 A. M. v. ZWICHT - Breestraat 126 A. VAN EGMOND, Sigarenhandel, Haven 2/4. BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat No. 59 - Oegstgeest en des Zaterdags bij A. H. V. d. VOOREN, H. Rijnd. 106 en bij KIOSK PRINSESSEKADE.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 19