GRIER 75,le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 22 December 1934 Vierde Blad No. 22932 PARLEMENTAIR OVERZICHT J FINANCIEN. CASINO'KURSAAL op 24 en 31 December Kerst en Oudejaarsavond GALA«DINER met attracties FAILLISSEMENTEN. VRAGENBUBRIEK. ITSEN v» hctW 11TE kQ TWEEDE KAMER. DE RAMP VAN DE UIVER. Onder diepe stilte, en terwijl allen van hun Z'tel waren opgestaan, hebben de voorzitter en de Minister van Waterstaat ie ramp van de Ulver herdacht. ZIJ betuigden hun innige deelneming jan d« nagelaten betrekkingen der geval lenen: herdachten hen. die in de uitoefe ning »an hun plicht, of omdat zij zich aan het vliegtuig hadden toevertrouwd, waren gestorven; gewaagden van den zwaren slag, die onze nationale luchtvaart had getroffen. En de voorzitter voegde er in ïjjn dlep-gevoelde en treffende toespraak de vermaning aan toe, hoe hieruit weer blilkt, dat menschen-macht veel kan be reiken, maar dat God beschikt Het was een ontroerend oogenblik; jicht- en voelbaar was. hoe diep het ge beurde ook hier allen heeft getroffen In zulke oogenblikken zijn er geen ver- gcöllen meer, maar weten wij ons één ils volk. STEMMINGEN. Er hebben voorts bij den aanvang dezer vergadering enkele stemmingen plaats gehad. De motle-Thijssen (uitsprekend dat ver dere bezuinigingen op het openbaar on derwijs achterwege behooren te blijven, loolang bij het bijzonder onderwijs niet op gelijksoortige wijze is bezuinigd) werd met 58 tegen 20 stemmen verworpen. De motie-Ter Laan (uitsprekend dat voor het personeel bij het openbaar en bijzonder lager onderwijs eenzelfde rege ling vin ziekte-verlof behoort te gelden als voor andere ambtenaren) werd bij zit ten en opstaan aangenomen. De Begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ls (nadat de heer Ter Laan verklaard had, dat de sociaal-demo craten met het oog op de concentratie van openbare scholen zouden tegenstem men) aangenomen met 56 tegen 23 stem men. Socialisten, communisten en staat kundig-gereformeerden tegen. Aangenomen werd eveneens, met 58 te gen 21 stemmen, het wetsontwerp inzake de invoering van een loonbelasting in Indië. BEGROOTING VAN FINANCIEN. Minister Oud heeft de sprekers bij de algemeene beschouwingen zijner begroo ting beantwoord. Zijn rede was een aaneenschakeling van wat men noemt speciale punten, waar van wij slechts de voornaamste vermel den. Zijn Excellentie verklaarde, dat verla ging van den accijns op gedistilleerd over wogen wordt, maar nadere mededeelingen daarover kon hij nog niet doen. De toe passing van de Omzetbelasting zette hij op enkele punten nader uiteen, met name wat betreft de heffing van gemeentelijke RECLAME. 3569 Tegen gebruikt men de watten, die warmte opwekt De weldadige invloed van Thermogene verdrijft spoedig; rillerigheid, hoofd pijn, benauwdheid, stijfheid. Doozen 6 35 en 55 ct. Bij olie apothekers en drogisten. electriciteits-bedrijven. Zoo noodig zal aan gemeenten, die er door in moeilijkheden geraken, tegemoetkoming worden verleend Wijziging van de Zegelwet zal zoo noo dig worden overwogen. Tegen een uni form tarief voor de personeele belasting verklaarde hü overwegende bezwaren te hebben; ook wijziging van het tarief voor café's en koffiehuizen zouden de gemeen ten eventueel ter hand moeten nemen. Op vereenvoudiging van de belasting-admini stratie blijft de Regeering bedacht; ook wilde hij nagaan, of op bibliotheken van instellingen van wetenschap en kunst een mildere belasting toegepast zou kunnen worden. Maatregelen tegen belasting- vlucht naar het buitenland zullen over wogen worden, wanneer het verschijnsel werkelijk ernstig mocht worden. Nogmaals wees de Minister opheffing van het bank geheim af, ook in verband met het be lang, dat buitenlandsch kapitaal hier te lande belegging zou blijven zoeken. Met deze concrete punten uit 's Minis ters rede kunnen wij volstaan. Bij de replieken heeft de heer Van der Waerden een motie ingediend, welke zich uitsprak tegen 's Ministers standpunt In zake de toepassing der Omzet-belasting op de electriciteits-bedrijven, maar hoewel deze motie van meer dan een kant werd gesteund, trok de heer Van der Waerden haar later toch in, én om niet den indruk te wekken alsof hij wantrouwen in den Minister wilde uitspreken én omdat deze verklaard had de zaak nog eens aan de Tariefcommissie te willen voorleggen. Het was allengs wat rumoeriger gewor den in de Kamer, gelijk op den laatsten begrootingsdag steeds het geval pleegt te zijn. Toen een enkele afgevaardigde nog sprak over het rljksinkoopbureau. werd er lawaai gemaakt om zijn speech te bekor ten. De Minister verklaarde, dat reorga nisatie van dat bureau eventueel zou wor den overwogen. Nadat tenslotte een mo tie-IJzerman, verband houdend met het gebruik maken door de belasting-admini stratie van alle beschikbare gegevens voor de aanslagen met 41/28 stemmen was ver worpen, ging de begrooting van Financiën er zonder stemming door. ALLERLEI WETSONTWERPEN. Behandeld werden hierna nog de vol gende wetsontwerpen: 1. Conclusie van het verslag der vaste commissie voor overleg met de regeering omtrent vraagstukken en maatregelen, betrekking Hebbende op aangelegenheden van handelspolitleken aard omtrent de nota-wisseling tusschen Hr. Ms. gezant te Londen en den Britschen minister van buitenlandsche zaken, waarbij een tijde lijke modus vivendi is vastgelegd inzake de handelsbetrekkingen tusschen Neder land en Engeland. 2. Conclusie van het verslag der vaste commissie voor overleg met de regeering omtrent vraagstukken en maatregelen, be trekking hebbende op aangelegenheden van handelspolitieken aard omtrent de overeenkomst tusschen de Nederlandsche en Chileensche regeeringen nopens het clearingverkeer. 3. Conclusie van het verslag der vaste commissie voor overleg met de regeering omtrent vraagstukken en maatregelen, betrekking hebbende op aangelegenheden van handelspolitieken aard omtrent het clearingverdrag, op 23 September 1934 te Ankara tusschen Nederland en Turkije gesloten. 4. Wetsontwerp Naturalisatie van W. Droll en 18 anderen. 5. Wetsontwerp Naturalisatie van W. W. Albrecht en 20 anderen. 6. Wetsontwerp Naturalisatie van P. Blumenthal en 19 anderen. 7. Wetsontwerp Naturalisatie van S. Awdejew en 18 anderen. 8. Wetsontwerp wijziging en verhooging van het zevende hoofdstuk B der Rijks- begrooting voor 1933 (Verschillende on derwerpen). 9. Conclusie van het verslag der com missie voor de Rijksuitgaven omtrent den brief van de Algemeene Rekenkamer, ten gelelde van een afschrift van haar brief wisseling met de Ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Fi nanciën, betreffende het uitgeven van gelden, welke niet bij de begrotingswet ten zijn toegestaan en omtrent den nade ren brief van de Algemeene Rekenkamer. 10. Conclusie van het verslag der Com missie voor de Rijksuitgaven omtrent de rekening van ontvangsten en uitgaven be treffende het fonds van de Consignatie kas. dienst 1933. 11. Wijziging en verhooging van het tiende hoofdstuk A der Rijksbegrooting voor 1934. (Extra-hulp aan werkloozen winter 1934/1935). Al deze wetsontwerpen zijn zonder hoof delijke stemming aangenomen. De Voorzitter heeft een slotwoord ge sproken. waarin hij de leden verzocht in het recès eens te overwegen, of er met minder praten nog niet meer bereikt zou kunnen worden. De Kamer is tot 12 Februari uiteen. HAGENAAR. NED. HANDEL MAATSCHAPPIJ. Naar de Nederlandsche Handel Maat schappij ons mededeelt, is door aandeel houders voor circa 80 pet. van het recht van voorkeur bij de emissie voor f. 15 mll- lioen aandeelen gebruik gemaakt, zoodat door het garantie-consortium ongeveer 20 pet. van het aangeboden bedrag zal wor den opgenomen. VADERLANDSCHE HYPOTHEEKBANK. De pandbriefhouders bijeen. Onder voorzitterschap van notaris mr. Libourel uit Delft is gisterochtend in „Diligentia" te 's-Gravenhage de tweede vergadering van pandbriefhouders der N.V. Vaderlandsche Hypotheekbank ge houden, ter afdoening van de voorstellen inzake renteverlaging e.d., welke in de bij eenkomst van 27 November j.l. aan de orde waren gesteld. De in laatstbedoelde vergadering be noemde commissie van pandbriefhouders heeft inmiddels, gelijk gemeld werd, ge adviseerd tot aanvaarding onder zekere voorwaarden, van de renteverlaging der 5 pCt en 41/; pCt. pandbrieven tot 4 pCt. De voorwaarden zijn: geen dividenduit- keering in de eerstvolgende 3 jaren aan aandeelhouders, en de instelling van een vertegenwoordiging van pandbriefhouders met recht van controle minstens tot 31 December 1935. Het betreffende rapport der commissie van pandbriefhouders was geteekend door de heeren: W. van Rijswijk de Jong, mr. E. H. von Baumhauer en mr. C. P. M Romme Het vierde lid der commissie, de heer drs. W. Willems, commissionnair in effec ten, heeft zich met het advies niet ver- eenigd, doch een afzonderlijk rapport ingediend. De voorzitter deelde bij den aanvang der drukbezochte vergadering mede, dat vertegenwoordigd is een kapitaal aan pandbrieven ad f. 1.835.200, recht gevende op 18.352 stemmen. De heer Van Rijswijk de Jong deelde formeel het resultaat van het werk der commissie mede door voorlezing van haar rapport. In stemming kwam het geamendeerd voorstel van het bestuur. Het voorstel werd met 15.296 tegen 2829 stemmen aangenomen. De vergadering ging zonder stemming ermede accoord, dat in de vertegenwoordi ging van pandbriefhouders werden aan gewezen de heeren W. van Rijswijk de Jong, mr. E. H. von Baumhauer en mr. C. P. M. Romme, die het bestuur van de Ver. voor den Effectenhandel zullen verzoeken, een vierde lid aan te wijzen uit zijn mid den. óf, indien genoemd bestuur mocht weigeren, met hun drieën een vierde com missielid zullen benoemen. RECLAME OOSTENDE Menu: 60 fr. Thés en Soirées De privaat salons zijn open. Uitgesproken: B. van Krallngen, wed. van T. van Delft, houdster van een boer derij, te Rijnsburg, Koestraat 33. R.-c. mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh, cur. mr. Tj. D. Schaper te Lelden. J. P. van der Zwet, scheepsbouwer, te Warmond. Scheepswerf „De Leede". R.-c. mr. J. R. Thorbecke, cur. mr. TJ. D. Scha- ped te Leiden. J. van den Broek, handelaar in eieren, te Alphen aan den Rijn, Hooftstraat 311. R.-c. mr. H. W. J. Klomp, cur. mr. C. Punt te Leiden. L Goedhart, veehouder, te Oegstgeest, Abtspoelweg. R.-c. mr. A. B. Bommezijn, cur. mr. F. K. Reijsenbach de Haan te Leiden. L. R., te L Mevrouw heeft den op zeggingstermijn in acht genomen. U zult u bij de beslissing moeten neerleggen. J. W. de G te L. Hij is niet verplicht vergoeding te geven voor den tijd waarop niet gewerkt wordt. H. D„ te L. U is wettelijk verplicht, voorzoover mogelijk, in het onderhoud van uw zoon te voorzien. A. P., te K. U is verplicht het ver schuldigde te betalen. U kunt na veroor deeling tot betaling gedwongen worden. De kosten van het proces zouden voor uw rekening komen. H. C. van W., te L. Als u naar Zet- ten-Andelst moet, kunt u beter via Rot terdam of Utrecht dan via Amsterdam! reizen. Vertrek van Leiden 14 u. 23; idem van Rotterdam 15 u. 04; idem van Dor drecht 15 u. 26; aankomst te Zetten-An- delst 17 u. 19. D. S., te A. Abbenes, Amsterdam, Zaandam, Wormerveer, Alkmaar, Schoorl- dam, Anna Paulowna, Wieringen, den Oever, afsluitdijk, Zurich, Harllngen, Fra- neker, Leeuwarden, Groningen. Totaal 225 K.M. Abbenes, Amsterdam. Amersfoort, Nijkerk. Putten, Harderwijk, Nunspeet, El- burg, Oldebroek, Wezep, Zwolle. Meppel, Assen, Groningen. Totaal 229 K.M. „TWEEMAAL ANNY ONDRA" „Anny en Anny" Kostelijke humor is deze week ook te tien in de film „Anny en Anny", waarin Anny Ondra als van ouds triomfen viert met haar schalksche en guitige grappen. Men bewondere haar in deze „dubbelgang ster' rol, waarin zij onder leiding van Carl Lamac en met Adolf Wohlbrück weer op «n kostelijke manier aan de gang is De Kerstweek brengt in de Leidsche film- Wereld wel een opmerkelijke dosis geestig heid! DE KRUISRIDDERS. Cecil B. de Mille heeft twee hoofdrol- Vertolkers uit zijn film „Cleopatra" geko zen voor de belangrijkste rollen in zijn nieuwe Paramountfilm „De Kru5, ridders" Koning Richard Leeuwenhart zal gespeeld worden door Henry Wilcoxon. de Marcus Antonius uit de film „Cleopatra", terwijl lm Keith, die in deze film Octavianus titbeeldde, in de nieuwe productie de rol van Saladin op zich zal nemen. ECONOMIE EN VREEMDSOORTIGE BEZUINIGING ONDER FILMARTISTEN. Bezuinigen ls een moeilijk ding en ieder een heeft zijn bezuinigingsmethode op zijn manier. Neem b.v. Al Jolson. Sinds zijn naam op Broadway bekend is heeft hij rijkdom gekend. Hij kan zich de weelde veroorloven veel geld uit te geven, koópt de mooiste auto's, bezit een uitgebreide garderobe en houdt er een soort bezui niging op na, die even vreemd als onlo gisch is. Hij draagt bij voorkeur oude schoenen! Dolores del Rio is in dit opzicht nog eigenaardiger. Zij keert elk dubbeltje tien keer om, voor ze het uitgeeft, doch ze bedenkt zich geen oogenblik wanneer het groote bedragen geldt. „Ik kan afdingen op lint van 39 ct. per el", zegt Dolores, en uitgaan om een japon te koopen, die 300 dollar kost". Josephine Hutchinson, de nieuwe aan winst van Warner, weet heelemaal niet met geld om te gaan, geeft het uit als ze het heeft en houdt er geen speciale be zuiniging op na. Dick Powell, hoewel zeer spaarzaam, houdt er toch van. zoo af en toe van het leven te prpfiteeren. Hij verliest echter nooit uit het oog, dat er tijden kunnen komen, dat het hem niet zoo voor den wind gaat. Wanneer men Joan Blondell ziet, zou mén denken, dat zij eiken dag uren bij den kapper doorbrengt. Dit is echter niet zoo. Om geld te besparen wascht ze haar haar zelf en brengt het in model, terwijl ze aan den anderen kant verre van zuinig is. Barbara Stanwyck rijdt het liefst in 'n oud wagentje. Zelden treft men haar in een mooie auto aan. Soms kan men haar zelfs in de tram of autobus zien. Joe E Brown houdt steeds geld over van zijn salaris. Hij stelt een limiet aan zijn uitgaven en spaart de rest. „Ik heb genoeg ellende gezien van menschen. die niet voor hun ouden dag zorgden", zegt hij. Wanneer Margaret Lindsay kousen of handschoenen koopt, neemt ze drie paar in de zelfde kleur, zoodat wanneer een exemplaar beschadigd is of verloren raakt, de overblijvende met elkaar gedragen kunnen worden. Warren William houdt er vreemdsoor tige bezuiniging op na. Meestal is hij zeer spaarzaam, doch soms is hij goedgeefs; dit honzt van zijn humeur af. Pat O'Brien, Dorothy Dare, Patricia Ellis en James Cagnev houden er geen bijzondere spaannethode op na. Zij hou den van een normaal leven en maken het zich zoo gemakkelijk mogelijk. James Cagney meent echter: „Men moet niet royaal zijn met kleine bedragen, doch zuinig met groote uitgaven!,'' ZWARE EI8CHEN. Aan magazijn voorrad en gesteld. Een regisseur, die voor een groote maat schappij werkt, heeft het in vele opzichten gemakkelijker dan één, die voor eigen re kening een film in elkaar zet. Menige ver filming vereischt soms op één dag een fantastische verzameling requisieten, en wie nu in een goed geoutilleerd Ameri- kaansch studiocomplex werkt, heeft de be schikking over een zeer volledig requisieten magazijn. Stel u daarentegen voor, dat filmers, die niet uit zulk een fabelachtig magazijn kunnen putten, binnen enkele dagen de volgende zaken bij elkaar moes ten zoeken: Twaalf Chineesche biggetjes in vier kooien (met twee extra kooien voor ge val de familie zich intusschen mocht ver meerderen) Een oceaan met een zes meter hooge springtoren. Een chemisch laboratorium met al zijn reageerbuisjes, Bunsen-branders, zuren en andere vochtjes. Een moderne schoonheidssalon, volledig uitgerust. Een radio-microfoon van een type als in gebruik bij Fransche omroepzenders. Drie Fransche taxi's. De uitrusting van een Fransche lood gieter met alle gereedschappen. Een revolver zonder patronen. Beelden, voorstellend Pygmalion en Galatea. Een electrisch strijkijzer. De Parijsche editie van de New York Herald Tribune. Bijna 700 meter verbandgaas, 8 c.M. breed. Deze collectie is niet zoo willekeurig bij elkaar gedacht als u misschien mocht meenen. Het is nog maar een deel van de lijst der benoodigdheden, die Paramount's magazijn moest leveren voor de verfilming van B. P. Schulberg's „Kiss and Make Up" waarin Cary' Grant en Helen Mack de hoofdrol spelen. Zooals de requisietenlijst al bijna zou doen vermoeden, werd dit een buitengewoon komisch filmwerk; binnen kort wordt het onder de titel „Salon de Dames" vertoond. WEET U AL.... dat Mariene Dietrich in haar nieuwe Paramount-film „Caprice Espagnol" drie speciaal voor haar geschreven songs zal zingen? dat W. C. Fields, de Paramount- komiek een sinaasappelfarm gekocht heeft en deze voor de buitenopnamen voor zijn nieuwe film „It's A Gift" ter beschikking gesteld heeft? dat Claudette Colbert in haar nieuwe Paramount-film: „Gilded Lily" zoo waar devolle juweelen draagt, dat de studio- leiding speciale detectives heeft moeten engageeren om deze kostbaarheden te be waken? dat Bing Crosby met Bing Crosby een duet zal zingen, en wel in de Para mount-film „Here Is My Heart", waarin hij tezamen met een Crosby-plaat zal con certeeren? dat voor de opnamen voor de Die- trich-von Sternbergfilm „Caprice Espag nol" op het terrein der Paramount-studios te Hollywood een Spaansch dorp, be staande uit 43 huizen, werd gebouwd? TRUUS VAN AALTEN „Het meisje met de blauwe hoed" Truus vjm Aalten, die men reeds meer dere malen in Duitsche films zag optreden vertolkt deze week de hoofdrol in „Het meisje met de blauwe hoed" naar den veel gelezen roman van Johan Fabricius, een vroolijke soldaten film, welke gemaakt werd onder leiding van Rudolf Meinert en met muziek van Max Tak. Met haar spelen o.m. Lou Bandy, de bekende revue- komiek en Ronald Varno, die uit Holly wood overwipte, om in ons land te komen filmen. De opeenvolging van Hollandsche films houdt aan: wie had kunnen den ken, dat er zooveel in zulk een korten tijd zouden komen? Hierboven „Het meisje met de blauwe hoed", ditmaal zonder hoed, waaronder zich een fantastisch kapsel blijkt te verbergen De „Sleutelstad" deelt de première met Amsterdam van deze grappige geschiedenis DONALD COOK. Er zijn twee geijkte manieren om aan het tooneel te komen. De eene, de meest nuchtere, is via een doodgewone sollicitatie net als bij een gewone betrekking en al dan niet voorafgegaan door een opleiding op de tooneelschool. De andere, meer romantische methode, begint met ruzie tegen een vader, die de artistieke aspiratie van zijn spruit met be zorgdheid gadeslaat, gevolgd door een breuk met het ouderlijk huis, aanvanke lijke miskenning en romantisch armoede van den kunstlievenden jongeling om ten slotte te eindigen in de beroemdheid en de terugkeer van den verloren zoon in de schoot der familie. Nu is er nog een derde manier bijge komen. Via de touristenauto. Dat is d9 manier(, waarop Donald Cook 't deed. Donald Cook maakte een reisje en stapte uit in Kansas City om daar mee te wer ken aan de voorstellingen van een dilet- tanten-tooneelclub. De bekende actrice Margaret Anglin zag hem acteeren en in troduceerde hem bij Minnie Maddern, die hem een rol gaf in de „Rivals", dat in Milwaukee werd vertoond. Een jaar later had hij al een engagement in „Seed of the Brute" in één der Broadway theaters. Van Broadway naar Hollywood is maar één stap en zijn tooneelsucces bezorgde hem dan ook al gauw een film-engage ment. Hij debuteerde in de film New York Exchange" en na deze eersteling volgde een reeks van andere rollen, o.a. in „The Public Enemy", „Unfaithful", „Jennie Gerhardt", „The World Changes" enz. Zijn nieuwste rol is die van den minnaar van Lindsey Lane (Helen Chandler) als toe komstige schoonzoon van Charles Bellair (John Barrymore) in de film „Als Ouders falen" (Long Lost Father.), FRANZ LEHAR'S „FRASQUITA" „Jarmila Novotna" Franz Léhar: fascineerend is zijn naam als operettecomponist! Ziin bekende ope rette was nu aan de beurt om verfilmd t® worden. Men zal weer kunnen genieten van heerlijke, opwindende muziek en bo venal van de zang der primo-donna der Praagsche Staatsopera, de beroemde Jar mila Novotna die onder regie van Carl Lamac haar talenten bewijst Het gerenom meerde koor der „Wiener Sangerknaben" laat zich eveneens in deze muzikale film hooren. Naast romantiek is ruime plaats ingeruimd aan de humor, waarvoor Heinz Riihmann en Hans Moser zorgen.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13