Dobbelmann lekker... man! 75sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 21 December 1934 Derde Blad No. 22931 Nieuwste Foto's van H.M. de Koningin en Prinses Juliana. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. [ZWITSER5CHE HMHBALSEM RECHTZAKEN. Foto ZIEGLER, Den Haag. R. ZUYDERHOFF De Voorzitter iter Algemeene Rekenkamer 60 jaar. De heer R. Zuyderhoff, die op 24 Dec. 1874 te Rotterdam geboren is en dus a.s. Maandag 60 jaar wordt, deelde ons mede, dat hij gedurende de Kerstweek bulten zijn woonplaats zal vertoeven. Dit behoeft echter niet te weerhouden om bij deze gelegenheid iets te zeggen van een man, die zijn leven steeds wijdt aan het dienen van de belangen van anderen: in kleine kring (omgeving), in grooter kring (vereenigingen) en in den grootsten kring (maatschappij). De hoop moge wor den uitgesproken, dat hij gedurende nog langen tijd in veler belang zal kunnen Wijven arbeiden. Op zijn 17e jaar deed de jubilaris eind examen H.B.Sop zijn 26e vertrok hij na volbrachte studie aan de Indische Instel ling te Delft naar Indië, om na 8 jaren daar te lande op het Departement van Financiën werkzaam te zijn geweest, met verlof naar Nederland te gaan. Van zijn 28e tot zijn 37e jaar legde het Ministerie van Koloniën beslag op hem voor het verrichten van arbeid zoowel van finan- cieelen als van comptabelen aard. Nauwe lijks 37 jaar oud, deed de heer Zuyderhoff zijn intrede als lid van de Nederlandsche Algemeene Rekenkamer. Al op 38-jarigen leeftijd werd hij tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd. Doordat zijn oudere collega's van de Algemeene Rekenkamer lang bleven dienen, duurde het tot Januari van dit jaar alvorens de heer Zuyderhoff tot Voorzitter van dit Hooge Staatscollege be noemd werd. In het ruim 20-jarig tijdvak, dat verliep tusschen zijn bevordering van lid tot voor zitter, vond de jubilaris tijd en gelegen heid om zich naast zijn ambtsbezigheden nog op velerlei wijze in het algemeen be lang nuttig te maken. In vele staatscom missies nam hij als financieel deskundige zitting. Een verbetering van de financieele administratie van den Volkenbond was zijn werk. Op het gebied van belasting wetgeving en andere financieele onderwer pen versohenen verschillende belangrijke studies van zijn hand. In het bestuur van diverse grot: te nationale vereenigingen heeft hij zitting. Onder meer is de heer Zuyderhoff van de Koninklijke vereeni- ging Oost en West de algemeene voorzit ter, van het Verbond van Koloniale Ver eenigingen de voorzitter en van de te Parijs gevestigde Internationale Koloniale Fédératie de vice-president. Ook is hij lid van het hoofdbestuur van de vereeniging „Onze Vloot" en van het Algemeen Ned. Verbond. Hij maakte deel uit van de In dische Defensiecommissie-1912, waarvan hij secr. was en was lid van de bezuini gingscommissie-Rink, benevens van de vlootwetcommissie-Patijn. Tot besluit willen wij nog gewag maken van zijn in 1931 geschreven artikelen over de wereldcrisis, welke stukken later ge bundeld werden onder den titel van ,,Quo Vadimus". Deze artikelen zijn nog geheel up tot date en het lezen overwaard. De heer Zuiderhoff Is ook officier in de orde van het Legioen van Eer. WIJZIGING DER STAATSLOTERIJ. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer. Volgens het Voorloopig Verslag der Eer ste Kamer verklaarden verscheidene leden zich met de strekking van dit ontwerp te kunnen vereenigen. Van verschillende zijden betreurde men echter, dat bij de hier voorgestelde wijziging Uiet voldoende rekening is gehouden met hetgeen in ons volk leeft ten aanzien van loterijen. Het deelnemen aan loterijen ls zoodanig ingeburgerd, dat men het niet ®et verbodsbepalingen, zooals het aan hangige voorstel beoogt, kan tegengaan. Verscheidene leden hadden bovendien den indruk, dat bij dit ontwerp de om vang van de gevolgen daarvan voor velen, die in het zoogenaamde particuliere loterij- bedrijf geheel of gedeeltelijk hun brood verdienen, is onderschat. Deze leden waren van oordeel, dat in het bijzonder in moei lijke tijden als de tegenwoordige, de over heid met het vernietigen, of althans ern stig benadeelen van de bestaansmogelijk heid van een deel der burgerij, de grootste voorzichtigheid moet betrachten, en zij konden niet inzien, dat, waar de tegen woordige toestand op loterij gebied reeds jarenlang bestaat, ingrijpen bij de wet thans noodzakelijk is te achten. Deze leden meenden, dat, indien ver betering in den bestaanden toestand moet worden gebracht, deze veeleer zou moeten worden gezocht in reorganisatie van de Staatsloterij, waarvan de inrich ting blijkbaar niet meer aan de eischen van den tegenwoordigen tijd voldoet. Eenige andere leden sloten zich hierbij aan. Door eenige leden werd aangedrongen op opschorting van de inwerkingtreding van het ontwerp tot 1 Januari 1936. WINTERHULP AAN GESTEUNDE VVERKLOOZEN. De aangevraagde f. 2 millioen. In een Nota naar aanleiding van het inmiddels verschenen Verslag der Tweede Kamer over dit wetsontwerp zegt de mi nister, dat van de aangevraagde f. 2 mil lioen ongeveer f. 300.000 noodig zal zijn voor de aanvulling van de Kerstbijdrage, terwijl de rest voor verhooging van den B-steun zal kunnen worden gebruikt. Onbelangrijk is deze laatste som uiter aard niet. Thans wordt door Rijk en ge meenten samen wegens B-steun een be drag van f. 1.700.000 beschikbaar gesteld. Dit bedrag zal door de verhoogde bijdrage van het Rijk worden verdubbeld. Gezien de behoefte zou een nog grooter bedrag inderdaad een goede bestemming kunnen vinden. Maar de beschikbare middelen staan niet toe meer voor dit doel te be stemmen. Wat de thans voorgestelde uitkeeringen betreft, wordt er op gewezen, dat in be ginsel niets nieuws wordt voorgesteld, maar alleen een verhooging van sinds lang bestaande posten. NED. CHR. RADIOVEREENIGING. Het tweede lustrum. In de Julianakerk te 'sGravenhage heeft de Ned. Chr. Radiovereeniging gisteravond officieel met tal van autoriteiten en ge- noodigden haar tienjarig bestaan gevierd. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter, mr. A. v. d. Deute te Ben- nekom, die een openingswoord sprak. Ds. D. A. v. d. Bosch, Ned. Herv. predikant te 'sGravenhage. lid van het hoofdbestuur hield de feestrede, waarna dr. J H. de Morre, arts te IJsselstein, het jubileum fonds dat door de leden is bijeengebracht en dat ruim f. 150.000 sterk is, aan het hoofdbestuur voor den bouw van een nieuwe studio, aanbood. Na de pauze voerden verschillende autoriteiten, w. o. de Min. van Binnenlandsche Zaken, Mr. J. A. de Wilde en Staatsraad A. W. F. Idenburg, oud-gouv.-gen. van Ned -Indië het woord. Ds. L. J. van Leeuwen, Ned. Herv. predikant te 's Gravenhage, vice- voorzitter der vereeniging, sprak een slot woord. De bijeenkomst werd opgeluisterd door orgelspel van den heer Jan Zwart, orgelist der Herst. Ev. Luth. Kerk te Amsterdam; het versterkt NC.R.V. klein-orkest onder leiding van Piet v. d. Hurk en het Chr. Residentie Mannenkoor onder leiding van den heer L. W. Visscher. De kerk was stampvol. NATIONAAL CRISIS-COMITÉ. Uitkeeringen over November. Het Nationaal Crisiscomité deelt mede: In de maand November 1934 werd door het Comité aan 151 plaatselijke comité's een uitkeering verstrekt tot een totaal bedrag van f. 107.641.35, waarvan voor een bedrag van f70.736 in natura en voor een bedrag van f. 9.495 aan brandstoffen. Behalve bovengenoemde bedragen werd vanwege het Nationaal Crisiscomité, door tusschenkomst van de plaatselijke crisis- comité's, voor 62 bijzondere gevallen f 4.850.50 besteed. o WONINGWETWONINGEN, De aftrek wegens kapitaalvorming. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezon den, waarin wordt medegedeeld, dat de regeering heeft besloten in die gevallen, waarin tot dusver bij de berekening van het exploitatie-tekort ter vaststelling van de bijdrage een bedrag wegens kapitaal vorming werd afgetrokken, dezen aftrek te beginnen met de bijdrage over het exploitatie-jaar 19341935. c.q. het kalen dejaar 1935 te doen vervallen. De bedragen, aldus de circulaire, welke over voorgaande jaren te dezer zake in vermindering zijn gebracht, zullen na al- geheele aflossing der betrokken voorschot ten worden verrekend. De Minister van Sociale Zaken heeft verder de gemeentebesturen bericht, dat een bepaling voor het gebruik van Neder - landsch fabrikaat bij woningwetwoningen enz. voor de bestekken van woningen van rijkswege wordt opgenomen. Zijne Exc. verzoekt te bevorderen dat ook in die be stekken steeds een dergelijke bepaling wordt opgenomen en dat er toezicht, op worde gehouden, dat zij ook wordt toe gepast. o DE MARINIERS VOOR HET SAARGEBIED. Inspectie door minister Deckers. De mariniers, die naar het Saargebied gaan. zijn gisteren op het Schuttersveld te Rotterdam, door minister Deckers ge ïnspecteerd. Vele autoriteiten waren daar bij tegenwoordig. De minister zeide o.m. tot de troep: Een zeer bijzondere onderscheiding is u te beurt gevallen. Gij zijt aangewezen, om deel uit te maken van de internationale troepen, die op verzoek van den Volken bond door de regeeringen van Italië, Enge land, Zweden en Nederland beschikbaar zijn gesteld voor politiediensten in het Saargebied. Bij de volksstemming op 13 Januari behooren orde en rust verzekerd te zijn. Gij staat op het punt derwaarts te gaan, om uw taak te verrichten. Gij gaat met de instemming van verreweg het grootste deel van het Nederlandsche volk en dat behoeft ons niet te verwonderen. Gij zult daar werken in dienst van den vrede. Door samenwerking met anderen bevordert gij de samenwerking van de volkeren, ter verzekering van de rechts orde. Groot is dit werk in den wezenlijken zin van het woord. Het feit, dat troepen van verschillende nationaliteiten schou der aan schouder in den vreemde zullen staan, in dienst van den vrede is een be- teekenisvolle gebeurtenis. Het brengt een lichtstreep aan den donkeren internatio nalen hemel Geen lichtstreep van drei gend vuur. Goddank. Belangrijk werk wacht u in het Saargebied. Gij zult dat doen, zooals wij dat mogen verwachten van onze mariniers, onze zeesoldaten, die fier zijn te dienen in het korps, waaraan de namen van De Ruyter en De Wit on- i afscheidelijk zijn verbonden. Men kent I daar deze namen heel goed, men kent I daar ook onze onderzeebooten en onze vliegers, die elkaar daar heel ver op den Oceaan hebben ontmoet, men kent ons volk en wij worden daar met eere ge noemd. Eer ls teer. Het zij uw onwankel baar voornemen, zoowel in dienst als daar buiten u streng te onthouden van elke niet passende daad. De krijgstucht zal daar streng worden gehandhaafd. Daar zult gij u zonder morren bij neerleggen. Ontzeg u blijmoedig genoegens, welke op zichzelf geoorloofd zijn, maar die thans achterwege moeten blijVen. Van harte wensch ik u allen een goede reis. Het commando van het Nederlandsche deta chement berust in deugdelijke handen. Houdt hoog de eer van het korps mari niers, houdt hoog de eer van Nederland, de Koningin! Met dezen uitroep stemden allen in. NOODLANDING ONDER OVERSCHIE. Gistermiddag omstreeks vier uur heeft een militair vliegtuig uit Amsterdam, be stuurd door luitenant Bloem, wegens motorpech een noodlanding moeten maken in den Zestlenhovenschepolder, gemeente Overschie. De piloot zette de machine op een wei landje neer. Hij bleef ongedeerd. Daar een weder opstijgen wegens de vele sloten on mogelijk is. zal het vliegtuig gedemonteerd worden voor vervoer per as naar Waal haven. o NA HET DRAMA-WARDENIER. Gisteren vergaderde de gemeenteraad van Westellingwerf, waarin wethouder Muurling zijn houding in de zaak-Warde- nler heeft verdedigd. Hij eindigde met de verklaring nog steeds vertrouwen te heb ben in den jongen man. Er bestaat vol gens den wethouder wel degelijk een motor van Wardenier. Deze motor heeft Warde nier hem getoond, hetgeen hij onder ge tuigen kan bewijzen. Aan het slot van zijn rede stelde de heer Muurling voor in be sloten vergadering te gaan ten einde in de gelegenheid te zijn mededeelingen over dezen motor te doen. De heeren Dijk en Douma, die uitdruk kelijk verklaarden te hebben gesproken namens den geheelen raad en niet na mens de A.-R. fractie alleen, verzetten zich hiertegen. Alvorens in besloten ver gadering te gaan wenschte de heer Douma behandeling van een door hem ingediende motie, waarin hij verklaarde het vertrou wen in wethouaer Muurling op te zeggen en hem verzocht de eenige voor de hand liggende consequentie te trekken. Wethouder MuurlingAls de motie wordt aangenomen zeg ik niets meer, en dan ls de zaak voor Wolvega verloren. Burgemeester Maas achtte een geheime vergadering niet noodig. Hij gelooft niet in het bestaan van een motor. De heeren Nijk en Schaaf zouden alvo rens tot stemming over te gaan, eerst den heer Muurling gelegenheid willen geven zijn mededeelingen in besloten vergadering te doen. De raad behandelde echter eerst de motie-Douma en nam haar aan met drie stemmen tegen, n.l. de heeren Muurling, Nijk en Schaaf. Wethouder v. d. Veen wilde geacht worden niet bij de stemming aan wezig te zijn geweest. MARITIEME STRIJDMIDDELEN IN INDIË. Een herzieningscommissie geïnstalleerd. Naar wij vernemen is gistermiddag op het departement van Defensie geïnstalleerd de commissie tot herziening van de mari tieme strijdmiddelen in Ned.-Indië. De commissie bestaat uit den oud-mi nister en Staadsraad mr. J. B. Kan als voorzitter en de leden M. Boerstra, gene- raal-majoor, hoofd van den Generalen Staf van het Kon. Ned. Ind. leger, H. G. de Bruyne, luitenant ter zee der 1ste kl., H. Ferwerda, kapitein ter zee. J. T. Fiirst- ner. kapitein ter zee, J. H. Hardenberg, gep. luitenant-generaal tit. Kon. Land macht, L. G. L. van der Kun, kapitein luitenant ter zee. W. Schilling, majoor van den Generalen Staf van het Kon. Ned. Ind. leger. J. G. W. Zegers. kapitein der infan terie Kon. Landmacht. Als secretarissen zijn toegevoegd de luitenants ter zee der le kl. F. S. W. de Ronde en J. Schraver. De commissie heeft de opdracht om met behoud van de doelstelling van de weer macht in Ned Indië en van de taak van de Zeemacht en die van het Leger als aan gegeven in de eerste, tweede en derde der bij Kon. kabinetsrescript van 18 Maart 1924, No. 49, vastgestelde grondslagen van de Defensie van N.l. a. te onderzoeken of door wijziging ln de onderlinge verhouding der strijdmid delen van de Zeemacht met name door een uitbreiding van de maritieme lucht macht tegen gelijktijdige vermindering van het bovenwater materieel een bespa ring van beteekenis op de militaire uit gaven kan woden verkregen. b. een berekening te maken van de kos ten van aanbouw, instandhouding en exploitatie van een vloot volgens een sterkte als aangegeven in den vijfden grondslag met een materieel-reserve als genoemd in het aanbouwplan 1930 en van de kosten van aanbouw, instandhouding en exploitatie van een vloot als waartoe de commissie mocht adviseeren. RECLAME- 3478 NIEUWE REGELING VAN SURSÉANCE. Volgens het Voorloopig Verslag der Eer ste Kamer werd algemeen instemming be tuigd met doel en strekking van dit ont werp. Zoo juichte men vooral toe, dat het beoogt, de gelegenheid te openen tot homo logatie van een dwangaccoord buiten fail lissement. alsook verbetering te brengen in den bestaanden toestand wat betreft het in werking treden van de voorschrif ten omtrent de surcéance van betaling Slechts ten aanzien van de redactie van enkele der ontworpen voorschriften werden eenige bezwaren geopperd, omdat men van de toepassing ervan moeilijkheden duchtte; IBIS SHAG - LICHTE PIJPTABAK Rookt Oobbelmann's Tabak en géén anderel BUITENLANDSCH GEMENGD. HUIS INGESTORT. Uit Kaïro, wordt gemeld, dat een in- landsch huis van drie verdiepingen is in gestort en dat daarbij een man, twee vrou wen en twee kinderen om het leven zijn gekomen. o ROOFOVERVAL. I Vijf gemaskerde roovers hebben een overval gepleegd op het loonbureau der Philadelphia Electric Company. Zij sloe gen een bewaker neer en roofden 45.000 dollar. Zij wisten te ontkomen. VORSTELIJKE VERLOVING. Uit Rome wordt de verloving gemeld van Don Jaime, den tweeden zoon van ex- Koning Alfons van Spanje met de dochter van den burggraaf van Dampierre. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.)! Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. EEN RECTIFICATIE. Naar ik verneem heeft de heer Van Geel kerken, secretaris van de N.SR. er ver bazend veel last van, dat hij voortdurend verwisseld wordt met dien dominé van de slang, die niet sprak. Om verder misverstand te voorkomen kan ik bij dezen verklaren, dat hij met dien predikant werkelijk niets uitstaande heeft. L. P. KRANTZ. Oegstgeest, 20 December 1934. Naar aanleiding van het Ingez. Stuk van 20 dezer deel ik langs dezen weg mr. dr. N. G. Geelkerken mede dat ik met groot genoegen uit zijn „rectificatie" heb ver nomen, dat ook de stad Leiden de eer heeft een ingezetene te bezitten met den naam Geelkerken. Bij voorbaat dank voor plaat sing. JOH. J. J. NOUWENS DE WETHOUDERSZETELS. In de verslagen der Leidsche Bladen over de gemeenteraadszitting trof mij een en kele zin: „Het salaris van de wethouders behoeft niet verlaagd te worden, omdat het reeds laag is." Immers het wethouderschap „eischt den geheelen mensch" maar wanneer men Directeur is van den Raad van Arbeid (een veel omvattend werk) èn wethouder, dan moet toch of 't één of 't ander den geheelen mensch opeischen? Directeur schap van den Raad van Arbeid eischt toch zeker den geheelen mensch, maar hoe zit 't dan met het wethouderschap? Deze vraag is ook al weer gemakkelijk te beantwoorden, want het is zoo'n echte Nederlandsche gewoonte: de één dubbele, hooge inkomsten en de ander gebrek aan alles. „Veritas odium parit", waarheid ver wekt haat. Toch wil ik de waarheid hier niet verzwijgen. FERD. HAKKAART. RECLAME. 3470 30 en 60 ct per doos Nederlondbch fabHKaat HAAGSCH GERECHTSHOF. In de zaak tegen A. v. d. K. te Katwijk aan Zee heeft, naar ons nader blijkt, het Hof het vonnis van den politie-rechter 6 maanden gevangenisstraf bevestigd. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Tgen den jeugdigen J. A. L. te Oegst geest eischte de officier van justitie 8 da gen gevangenisstraf wegens diefstal van bloemen ten nadeele van een zekeren de M. te Oegstgeest. Overeenkomstig de eisch werd verd. door den politierechter veroordeeld.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9