LEIDSCH DAGBLAD - Tweede BUd Vrijdag 21 December 1934 UIT DE RIJNSTREEK. RADIOPROGRAMMA. TELEGRAMMEN. ALPHEN. Ouderavond Chr. School Julianastraat. In het vereenlglngsgebouw werd de ouderavond van de Chr. School Juliana straat gehouden. Veel ouders en belang stellenden woonden deze vergadering bij. De leiding berustte bij den voorzitter der vereen., ds. J. Stehouwer, die er op wees, hoe de liefde voor de school met den Bijbel niet mag verflauwen. De kinderen der hoogste klas zongen onder leiding van den heer A. Doornhelm zeer verdienstelijk een drietal liederen. Het Hoofd der school, de heer P. Smits, behandelde ,,De school met den Bijbel en het volle leven" Met tal van voorbeelden uit het schoolleven toonde hij aan, hoe het onderwijs aansluit aan het leven van het kind, maar ook hoe dat onderwijs voorbereiden wil het wach tende levenstijdperk. Inzonderheid hoe dit onderwijs bedoelt het kind te doen ver staan, dat de vreeze des Heeren het begin sel der wijsheid is. De heer J. wybenga sprak over: „Begln- seltrouw voorheen en thans." Hy herin nerde daarby aan den stryd die gevoerd is voor de vrijheid van onderwijs en wees vooral op de offervaardigheid die toen zoo schoon uitkwam, en eindigde met een op wekking tot hernieuwde toewijding, waar de schoolstryd, zy het onder anderen vorm nog steeds gevoerd moet worden. Na de samenkomst begaf men zich naar het schoolgebouw, waar gelegenheid was, het werk der leerlingen te bezichtigen De resultaten van het teeken- en het hand- werkonderwys in de hoogere leerjaren hadden daarby de meeste belangstelling. Door de Postduivenvereniging „De Oevleugelde Vrienden", zal haar elfde Nat. Dulvententoonstelllng worden georgani seerd. o BODEGRAVEN. Bedankt. Ds. J. D. van 't Hoff van Delfhaven. heeft voor het beroep naar de Ned.-Herv. Gemeente alhier bedankt. De afd. van den Ned. Christen- Vrouwenbond hield onder leiding van de presidente, mevr. Karssenvan Muiswin tel. een goedgeslaagden Kerstavond. De leden der afdeeling. die tot een getal van 80 waren opgekomen, werden dntvangen in de met groen en rood versierde zaal van Rehoboth waar de gewone verlichting ras vervangen door gewyd kaarsenlicht, wat al aanstonds diepen indruk maakte. De samenkomst werd aangevangen met de lezing van het Kerstevangelie, telkens onderbroken door zang van het koor der vereeniglng. Door mej. L. P. j Heynsduk werd een kerstmeditatie gelezen, mevr. Smit droeg verzen voor en mej. v. d. Meulen las een kerstnovelle. Daartusschen door werden liederen of door het koor of door de aanwezigen gezongen. Mevr de Bruijn—Lezwijn en mej. G. v. d. Straat- ten bespeelden het orgel. Bestelauto in de sloot. Door het weigeren van de stuurinrich ting geraakte in de Meye een bestelauto te water in een diepen sloot. De bestuurder kwam er met veel moeite uit. De stuurinrichting was al eerder niet In orde, maar men duchtte daarvan geen gevaar en ging toch maar weer er op uit. Het Zilveren feest van D.O.S. Alhier had de feestuitvoering plaats ter gelegenheid van het Zilveren feest van do- Chr. Gymnastiekver. D.O.S. waarvan dezen romer In een vergadering het jubileum werd herdacht. De zaal van Hotel van Ros- sum was méér dan vol. Na opening door den voorzitter P. v. d. Poll, bood de heer C. Batelaan namens de leden een vaandel aan. Vervolgens werd het rijke programma onder leiding van den heer F. J. v. Dalen uit Utrecht vlot afgewerkt. Er werd by- zonder goed gewerkt, zoowel de heeren als de dames weerden zich zeer. Ter afwisse ling werden enkele mooie spelletjes by fan tastisch licht gespeeld. Eveneens uitne mend geslaagd waren een drietal plastische standen „Ontspanning" „Rompbuiging" en Spanning". Den directeur en den belden pianisten werd een bloemenhulde bereid. Door ratten gebeten. In de Wlllemstraat is een zuigeling van W. 's nachts door ratten gebeten, terwyi de kleine ln de wieg lag te slapen. Het kind had drie hevig bloedende wonden aan ge laat en hals. Op het huilen is de moeder wakker geworden en zyn de dieren ge vlucht. Maatregelen ter verdelging van de 'tenkolonie, die in en by het huls van W. haar verbUJfplaats had gekoz.n, zyn genomen. o LEIDERDORP. Uitvoering van „Excelsior". De Chr. Gem. zangvereeniglng „Excel sior", gaf met medewerking van het kin derkoor „Klein Excelsior" onder leiding Van den directeur, den heer M. Kouprie een uitvoering in de Geref. Kerk alhier. Nadat gemeenschappeiyk was gezongen W. 33 1 opende de voorzitter de heer G. Goedhart, met gebed. „Excelsior" zong daarna een vyftal lie deren en deed dit op zeer verdienstelyke wijze. De samenzang waarby het mooie aanvullen der bassen opviel, klonk zeer loed. Vooral „Het Geuzenvendel op de thuismarsch", werd met gevoel gezongen. Na deze nummers was de beurt aan «Klein Excelsior". Reeds het eerste liedje «De Mulder" oogstte een harteiyk applaus Ook „Sluimerliedje" en daarna het moei lijker „Lentebloemen" werden aardig ge- Jongen. Nadat „Excelsior" zich weer had 'aten hooren, huldigde de voorzitter den teer Kouprie met een toepasseiyk woord onder aanbieding van een rooktafel met tookstel. Hetgeen na de pauze ten gehoore werd gebracht, viel ook zeer in den smaak. Het luchtige „Blaadjesspel", werd door de kleinen mooi vertolkt. „Excelsior" zong ■net gloed 't laatste nummer „De Heem'len verhalen de macht des Heeren", 't welk 'en deele bestemd was voor solo-sopraan, tenor en bas. De leiding was by den heer Kouprie in Vertrouwde handen. Aan het slot van den •vond sprak burgemeester Brug een kort "oord, waarin hy allen aanspoorde als kerkend lid tot „Excelsior" toe te treden. LEIMUIDEN. De Ryksveldwachter H. Bon ls over geplaatst naar Amsterdam; ln zyn plaats is benoemd de heer J. de Hart te Amster dam. o NIEUWKOOP. GEMEENTERAAD. Verhaal van omzetbelasting op electriciteit Vaartaanleg. De Raad der Gemeente kwam ln verga dering byeen, waarby met kennisgeving onbrak de heer A. van wyngaarden. Na opening en gebed worden de notulen vastgesteld. Deze notulen geven de heer Baas aanleiding tot het stellen van de vraag of en in hoeverre de kastrekkers in aanmerking komen voor de kerstgave. De voorzitter toont aan uit de circulaire van den Minister van Sociale Zaken d.d 13 Dec. dat by hem geen bezwaar bestaat om aan diegenen, die uitkeerlng uit een werkloo- zenkas genieten een Kerstgave toe te ken nen, indien zij onder de steunregeling een hoogere of gelijke uitkeerlng zouden ont vangen dan van hun kas. Alzoo is dit be zwaar wel aanwezig ln het tegenoverge stelde geval. De voorzitter deelt mede, dat ln verband met de gewyzlgde woningwet een nieuw ontwerp voor een Bouwveror dening ls samengesteld, dat by de leden zal circuleeren. Ged. Staten vragen het oordeel van den Raad over een door hen ontworpen jaar- weddennorm voor de wethouders, welke voor Nieuwkoop f. 220.bedraagt, zooals dit ook voorheen was Geen der leden maakt bezwaar. Hetzelfde vragen Ged. Staten ten opzichte van het presentiegeld van de raadsleden, waarvoor zy echter geen norm aangeven, hetgeen voor den voorzitter aanleiding is om voor te stel len, het bestaande bedrag ad f. 2.70 per persoon en per vergadering te handhaven, waarmede accoord wordt gegaan. De heer van Houten knoopt hier den wensch aan vast niet langer te vergade ren dan tot 12 uur. Op verlangen van den minister van Binnenlandsche Zaken moet de Jaarwed- denregeling van de veldwachters herzien worden. Het salaris moet verlaagd worden tot f. 1300.ln aanvang en f. 1700.in maximum, waarby het emolument vrij wonen ls inbegrepen. De pensioensgrond slag wordt f. 100.hooger wegens het emolument van vry gebruik van unlform- kleeding, schoeisel en bewapening, van welken grondslag 10"/o pensioensbydrage 'betaald moet worden. Voorts genieten zij een kindertoelage van f. 00.— per kind. De regeling zal 1 Jan. 1935 aanvangen In de vorige vergadering is een voorstel aangehouden om de te betalen omzetbe lasting voor lichtstroom, f. 700.a f. 800. 'per Jaar met ingang van 1 Januari 1935 voor de helft te verhalen op de verbrui kers De 129 verbruikers beneden 50 K.W.U. zouden vry zyn, de 166 verbruikers van 50 tot 100 K.WU. zouden 50 ct. per jaar betalen en do 302 verbruikers boven 100 K.W.U. f. 1.per jaar. De Raad benoemde toen een commissie, bestaande uit de hee ren* O. Zwart, S. •Splinter,' en P. Stam, Edoch, de voorzitter van de Beheerscom missie voor de vier bedryven Ter Aar, Nieuwkoop, Nleuwveen en Zevenhoven, burgemeester Bocxe uit Zevenhoven maakt hier bezwaar tegen, daar voor deze ge meente de burgemeester en de twee wet houders de permamente commissie vormen - - De voorzitter zegt met de wethouders nog een grondig onderzoek Ingesteld te hebben naar de financieele geste van het bedrijf, waarby duideUJk gebleken is, dat geen noemenswaardige bezuiniging moge- ïyk is en dat het verhaal van 50% onaf wijsbaar ls. Na eenlge bespreking wordt dit voorstel met algemeene stemmen goedgekeurd. De voorzitter leidt dan een bespreking in om met den vaartaanleg een aanvang te maken, voorzoover de eigenaren thans voor afstand geteekend hebben. Wethouder den Hartog wil eerst subsidie vragen aan het Ryk; meerderen twyfelen of dit wel voordeel zal brengen. Besloten wordt, dat men zoo spoedig mogehjk met de uitvoering zal beginnen, waarby de wyze van uitvoering wordt overgelaten aan B. en W. en de Commissie van het Ontginningsbedryf en de Werkverschaffing o RIJNSATERWOUDE. Een Filmvertooning. In het Nutsgebouw alhier werd vanwege het Departement Rynzaterwoude der Mij. tot Nut van 't Algemeen voor een groot publiek vertoond de prachtige film „Ca valcade." De voorzitter, de heer P. Kroon, dankte aan het slot het hoofdbestuur voor de wyze, waarop dit bestuur de vertooning van deze film had mogeiyk gemaakt. De pauze werd benut door den heer C. van den Berg om een groot aantal kaarten voor het zwakke kind te verkoopen o WADDINXVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Dirk, z. van D. Verboom en N. G. de Wit Cornelis, z. van K. van Veen en N. Hoogervorst. Overleden; E. van Ryn, 68 j. echtg. van A. Kleiweg. Inschryving dienstplicht. Alle jongemannen, die in 1916 geboren zyn en die dus op 3 en 4 Januari a.s. ter secretarie ingeschreven moeten worden voor den dienstplicht, worden verzocht, zoo zy meenen aanspraak te kunnen maken op vry stelling wegens broederdlenst, het mi litair zakboekje van hun broeder mede te brengen. Wering schoolverzuim. De aanbeveling tot benoeming van drie periodiek aftredende leden van de commis sie tot wering van schoolverzuim luidt als volgt: Vacature Broer: de heeren C. P. Broer en G. J. van der Horst; vacature van 't Hoff; de heeren G. L. van 't Hoff en P. van Zonneveld; vacature Streng: de hee ren G. E. Streng en Th. Nleuwenhulzen. Vergoeding bijzonder onderwijs. B. en W. adviseeren den Raad de vergoe ding krachtens art. 101 der Lager Onder- wüswet te bepalen als volgt: voor het la ger onderwys op f 8.98 en voor het U.L.O. op f. 20.20 per leerling. Aangiften Burgerlijke Stand. By het doen van aangiften van geboor ten worden met Ingang van 1 Januari a.s. geen getuigen meer vereischt. Ook het doen van aangiften van overHjden zal door één persoon kunnen geschieden, die echter uit eigen wetenschap van het overiyden ken nis moet dragen. WOUBRUGGE. GEMEENTERAAD. De salarissen - Diverse verzoeken - Het ziekenfonds - Hulde aan den Burgemeester. De raad kwam in openbare vergadering bijeen. Voorzitter burgemeester Bodjens Hosang; aanwezig alle leden. Na opening werd mededeeling gedaan, dat Ged. Staten hebben goedgekeurd het raadsbesluit tot overdracht van een perceel grond ln den Heerenweg aan de provincie; dat door den betrokken minister is goedgekeurd het raadsbesluit om aan diegenen, die land wenschen te scheuren en daarby van de krachten der werkloozen gebruik maken een toeslajg op het loon van de gemeente zullen ontvangen. B. en W. stellen voor het presentiegeld der raadsleden te handha ven, omdat een bedrag van f. 2.50 per ver gadering al gold voor de vette jaren en dit nimmer is verhoogd; wil er bezuinigd worden dan kan men wel een vergadering minder houden. Z. h. st. aangenomen. Hoewel de werkzaamheden der wethou ders de laatste jaren zeer verzwaard zijn en de beloonning nu reeds de derde ver laging ondergaat, meenen de wethouders zich in verband met de noodzakeiyke ver sobering hierbij te moeten neerleggen, waarom B. en W. voorstellen de door Ged. Staten voorgestelde verlaging te aanvaar den. De heer Tondu zegt, dat raadslid wezen burgerplicht is, waaruit opoffering voor het algemeene belang ontstaat Het schema van klasse-indeeling kan spr. niet voldoen; dit werkt te automatisch. Spr. heeft veel waardeering voor het werk der wethouders en stelt voor het salaris niet te verlagen, welk voorstel door de Raadsleden eenparig wordt gesteund. De voorzitter dankt voor deze waardeering. B en W. doen hierop mededeeling van de bekende Kerstgave. welke aangenomen wordt. Van mej. Van der Laan is een verzoek ingekomen om een toeslag op pensioen, dat slechts f. 81 p. jaar bedraagt. Na toe lichting aangenomen met 43 st.; tegen de heeren Tondu, Anker en Noordam. Van het bestuur der afd. Hoogmade van St. Deus Dedit en van de 3 samenwerkende bonden van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf zy'n een 6-tal verzoeken ingekomen, waaromtrent de voorz. mededeeling doet. St. Deus Dedit verzoekt lo. den kindertoeslag ln de steun regeling weder op 75 cent te brengen. De voorz. zegt, dat de gemeentebesturen hier omtrent geen bevoegdheid hebben, doch dat de minister den kindertoeslag vast stelt. Dit verzoek wordt om die rede voor kennisgeving aangenomen; 2o. de rege ling te aanvaarden nopens vergoeding van Ziekenkasgelden. Dit verzoek wordt aan gehouden tot punt 7 van de agenda. De samenwerkende bonden vragen ook tydens de trekkingsperiden uit de werkloozenkas- sen de gelegenheid tot plaatsing in de werkverschaffing open te houden. B. en W. hebben tegen de Inwilliging van dit ver zoek geen bezwaar. Aldus besloten. Voorts wordt gevraagd de leden, die 5 jaar ach tereen de volle kasultkeering hebben ge noten in de werkverschaffing of in de steunregeling te houden Aldus besloten. 5o Wordt gevraagd den leden een zooda nige toeslag te geven, dat de kasultkee ring gelijk komt met het steunbedrag en ten slotte hen ook een kolenbon te geven. De voorz. licht toe, dat het van belang is voor de gemeentekas de uitkeeringsperio- den te rekken door te bepalen, dat be langhebbenden halve week in werkver schaffing werken en halve week bondsuit- keering ontvangen. Z. h. st. aldus aangenomen. Bij punt 7 van de agenda: Prae-advies inzake ziekenfondsen, zegt de voorz., dat dat in het college van B. en W. hierom trent geen eenstemmigheid ls, waarom dit college het oordeel van den raad vraagt en een voorstel van die zijde verwacht. Nadat door den voorz. was toegelicht, dat bedoeld fonds een onderdeel is van „Al phen en omstreken" en dat by aanneming daarvan de gemeente 25 "lo van de fonds gelden der werkloozen moet betalen, de betrokken dokter 25°/o minder ontvangt en belanghebbenden de overige 50°/« te be talen hebben, stelt de heer Tondu, ge steund door weth. Lieverse voor, uit een. oogpunt om de verzekeringsgedachten aan te moedigen, gunstig te beslissen. Aange nomen met de stem van weth. Boot tegen. Hierna werd het Ambtenarenreglement in dien zin gewyzlgd, dat ambtenaren, die' den 65-jarigen leeftyd hebben bereikt, eervol ontslag krygen met pensioen. Op verzoek van de Voetbalver, werd besloten het vereenlgingslokaal een avond p. week tegen vergoeding van vuur en licht af te staan. Besloten werd nog een vlet aan te koopen ten behoeve van de in uitvoering zynde werken, omdat dit voordeeliger uit komt dan geregeld huren. Hierna deelde de voorzitter mede, dat hy ls benoemd tot burgemeester van Naar- den. Spr. brengt in bewogen woorden in herinnering hoe hy nu zes jaar geleden als burgemeester van Woubrugge werd begroet. Toen heeft spr. om vertrouwen gevraagd; hy beweert dat dit hem ln zeer ruime mate is geschonken, waarvoor hy niet dankbaar genoeg kan zyn. De samen werking met wethouders en raadsleden is altyd in prettlgen geest geweest met één doel voor oogen, het gemeentebelang. Spr. moet nu als voorzitter van dezen raad af scheid nemenhij doet zulks met oprechte gevoelens van dankbaarheid jegens allen. Op harteiyke wyze werd daarna de bur gemeester geluk gewenscht met zijn be noeming elders, waarna weth. Lieverse hem ongeveer als volgt toesprak; Nu u afscheid van ons gaat nemen, ls het my een behoefte des harten uiting te geven aan wat er thans in ons leeft. Toen de mare van uw benoeming in het dorp van mond tot mond ging, konden wij ons die gedachten eerst niet eigen maken. Maar de werkelHkheid gaat zich op dit oogenblik reeds in ons midden voltrekken, helaas: want schelden doet pyn, zeker van iemand, waarmede al die jaren is samen gewerkt, een samenwerking, welke zich VOOR ZATERDAG 22 DECEMBER. Hilversum, 301 M. VARA-ultzendlng 8.00: Gramofoonpl. 10.00 Morgenwy- dlng VPRO 10.15: Voor Arb. l.d. Contl- nubedr.: Gevr. programma m.m.v. orkest en solisten (grpl.) 12.00: Gramofoonpl. 12.30: Radio Select Trio o.l.v, W. Druk ker 1.00: Gramofoonpl. 1.10: Vervolg trio-concert, en gramofoonpl. 2.00: Zenderverzorging 2.15: Zang Gaby Ehrhardt 2.30: „Schalmei" o.l.v. P. Renes 2.45: Fllmpraatje M. Sluyser 3.00: „X-X"-ensemble o.l.v. C. Steyn 3.30: Strykorkest o.l.v. E. Walis 4.00: Uit Haarlem: „De Stem des Volks" ol.v. A. Krelage en G. Robert (orgel) 5.00: Lezing over Astrologie door dr. A. Abas 5.20: Gramofoonpl. 5.40: Literaire cau serie A. M de Jong 6.00: „Orvltropia" o.l.v. J. v. d. Horst 6.20: „De Zonneklop pers" o.l.v. C. Steyn 6.40: „De Fliere fluiters" o.l.v. E. Walis, m.m.v. A. de Booy (zang) 7.00: Een metaalbewerker spreekt 7.15: H. Wiggelaar (viool) en R. Schoute (plano) 7.30: Reportage van de Huldiging v. d. medewerkenden aan „Op Hoop van Zegen", van Heyermans 8.00: SOS-berichten 8.03: Gramofoonpl. 8.30: VARA-orkest o.l.v. H. de Groot, m.m.v. A. Brailowski (piano) 9.30: Vaz Dlas. VARA-varia 9.45: E. Walis en zyn orkest 10.15: „Taartjes", spel van De Forgeron, m.m.v. het VARA-tooneel, oJ.v. W. v. Cappellen 10.30—12.00: Gramo- foonmuziek Huizen: 1875 M. KRO-programma: 8.00—9.15 en 10.00: Gramofoonpl. 11.30 12.00: Godid. halfuur 2.00: Voor de jeugd 2.30: Gramofoonpl. 3.004.00 Kinderuur 4.15: Orkestconcert en gra mofoonpl. 6.20: Lezing 6.457.00: Orkestconcert 7.15: Lezing. Gramofoon- platen 8.00: Vaz Dias 8.05: Svmpho- nleconcert en causerie 10.00: Gramo foonpl. 10.30: Vaz Dlas 10.3512.00: Gramofoonmuziek Droitwich 1500 M. 10.35—10.50: Mor- genwyding 11.05: Gramofoonpl. 12.05: BBC-Northern Orkest o.l.v. Morrison m.m.v. V. Cayglll (plano) 1.20: Com modore Grand-orkest o.l.v. Davidson 2.20: Bekfaster Omroeporkest o.l.v. E. G. Brown 3.20: Orgelconcert 3.50: Mantovani en zyn orkest 4.35: The Ridgeway Parade, zang en dans-revue 5.35: Ambrose en zijn band 6.20: Be richten 6.50: Sportpraatje 7.05: Welsh intermezzo 7.20: Interview 7.50: Radio-Militair-orkest o.l.v. B. W. O'Donnell, m.m.v. A. Plni i cello) 8.50: Variété-programma 9.50: Berichten 10.20: Crook-kwlntet m.m.v. M. Peck (sopraan) 11.15: Voordracht 11.20 12.20: Henry Hall en zyn BBC-dansorkest m.m.v solisten. Radio Paris 1648 M. 7.20 en 8.20: Gramofoonpl. 12.20: Orkestconcert o.l.v. André 8.20: „Lakmé", opera van Dell- bes. Orkestlelding: M. Renault. Kalundborg. 1261 M 11.20—1.20: Con cert uit rest „Wlvex" 2.202,50: Gra- mofoonplaten 3,20—4,20: Omroepstrijk- orkest o.l.v. Gröndahl 7,5011,20: Dans. muziek voor de oudere generatie m.m.v. het Omroeporkest o.l.v. Reesen en solisten. Keulen. 456 M. 5,20: Gramofoonplaten 6,35: Orkestconcert 11,20: Blaascon- cert 12,35: Radio-kwintet 1,35: Gra mofoonplaten 3,20: Gevar. Programma 6.20: Concert 6,50: Volksliederen- concert m.m.v. solisten 7,35: Uit Ko ningsbergen: „Wer fürchtet sich vor'm schwarzen Mann", o.l.v. Reisner 9,55: Kerstconcert m.m.v. koren, orkest en so listen io,2012,20: Dansmuziek Rome. 421 M. 8.05: Radio-tooneel 9.20: Vioolrecital A. Serato 10,30—11,20: Dansmuziek Brussel. 322 en 484 M. 322 M.: 12,20: Gramofoonplaten 1,302,20: L. Lang- lois' orkest 6,40: Gramofoonplaten 8.20: Symphonieconcert en gramofoon platen 10.30—21,20: Dansmuziek 484 M.: 12,20: L. Langlois' orkest1,30 2,20 en 5.20: Gramofoonplaten 6,35: Salonorkest o.l.v. Doullez 7.35 en 8.20: Gramofoonplaten 8,35: Hoorspel 9.35: Gramofoonplaten 10,30—12,20: Dans muziek. Deutschlandsender. 1571 M. 7,35: „Minna hat Ausgang", gevarieerd concert 9,20 en 10,50: Berichten 10,20—11,20: Populair concert uit München m.m.v. orkest en solisten. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R. O. V. RADIO-CENTRALE. Voor Zaterdag 22 December. Iste programma: Hilversum van 824 u. 2de programma: Huizen van 8—24 uur. 3de Programma: 8.0012.20: Een der Dultsche zenders 12.2014.20: Luxem burg 14.2015.20: Kalundborg 15.20 —17.20: Keulen 17.20—19.20: Brussel Fr. 19.2021.20: Deutschl.sender 21.20afl.: Boedapest. 4de Programma: 8.05: Luxemburg 8:20—8.50: Parys Radio 11.05—18.00: Droitwich 18.0019.20: Weenen 19.20 19.50: Londen Reg. 19.5021.50: Droit wlch 21.5022.30: Luxemburg 22 30 Luxemburg 22.30afl.: Droitwich. De uitzending der R. O. V. geldt niet voor het locale Leldsche programma; ln de plaats hiervan omvat programma 5 der R. O. V. den geheelen dag Daventry Wijzigingen voorbehouden. heeft gekenmerkt door een harteiyk we- derzyds vertrouwen en wederkeerige ge negenheid en volle hoogachting. Overtuigd hier thans te spreken namens den ge heelen raad, bUjft de gemeente Woubrugge u dankbaar gedenken voor het vele wat gy in haar welzyn op allerlei gebied hebt verricht. Wil onzen innlgen dank daarvoor als biyvend geschenk aanvaarden. Hoe wel wy met leede oogen u van ons zien gaan,, doen wy dit met den harteiyken wensch, dat het u gegeven mag worden ln uw nieuwe gemeente zóó te arbeiden en zulk een plaats in harten van allen, die het voorrecht moge hebben met u om te gaan, te veroveren, als zulks hier ln uw zesjarige periode het geval is geweest. Moge u God verder geleiden zegenen en tot rijken zegen stellen! Weth. Boot en alle raadsleden sloten zich hierby aan. In onze beschouwing betreffende de benoeming van den heer J. E. Boddens Hosang tot burgemeester van Naarden werd deze besproken als behoorend tot de A.R. party, die moet zyn de Chr. Hist, party. ENGELAND EN MANDSJOEKWO. LONDEN, 21 Dec. (Reuter). Gepubliceerd ls het rapport van de delegatie, die in het najaar door den bond van Engelsche lndustrlëelen naar Japan en Mandsjoekwo ls gezonden. De reis heeft drie tastbare resultaten opgeleverd 1. De stellige belofte, dat de Engelsche Industrie deel zal nemen aan de ontwikke ling van Mandsjoekwo. 2. Een overeenkomst voor de levering van Engelsche staalproducten naar Mandsjoekwo en Japan in 1935. 3. Een plan voor de oprichting van permanente gemengde speciale commissies in Londen en Tokio ter behandeling van de gemeenschappeiyke moeilykheden als mede de persoonlijke voellngname van de Engelsche fabrikanten met die van Japan en Mandsjoekwo. o DE SOCIALE HERVORMINGEN IN TURKIJE. ANKARA, 21 Dec (Reuter). Het doel dat Kemal Atatiirk. den president der Turksche republiek, voor oogen zweeft by de sociale hervormingen die hy den laat- sten tyd heeft ingevoerd, en die ook in het buitenland sterk de aandacht hebben ge trokken. ls de Turksche natie in den meest ultgebrelden en wetenschappelljken zin te moderniseeren en te doen aanpassen aan de toestanden in Europa. Door het dragen van de .fez" te verbie den. door het Kalifaat en zijn aanhangels af te schaffen, door de Latynsche letter- teekens in te voeren en een modern bur ger-wetboek, heeft de leider der jonge Turksche republiek altyd gehandeld als echte Westerling die hij is. strevend naar vooruitgang en moderniseering. Als stichter van een leekenstaat. kon hy het geesteiyk gewaad niet toelaten, dat in critieke oogenblikken zich gemakkeiyk in dienst zou kunnen stellen van de reactie. Alle genomen maatregelen vormen een keten die de jonge republiek moet schra gen. Atatürk heeft ook alle banden willen breken, die zijn staat binden aan, het oude Ottomaansche ryk. Alles heeft hy veranderd: het alfabet, de letterkunde, de wetten en de gewoon ten. Hy heeft den vrouwen het actieve en passieve kiesrecht gegeven, waarmede hy zelfs verder is gegaan dan menige Wes- tersche staat. Aldus dient men de parlementaire, sociale en cultureele activiteit ln Turkije te beschouwen by het ontvangen van korte berichten over aanneming van een of andere wet of maatregel, waarvan het be lang op het. eerste gezicht wellicht niet duideiyk uitkomt. o HET SAARGEBIED. LONDEN, 21 Dec. (Reuter). Tusschen Hendon en Saarbruecken is een specialen vliegdienst geopend voor den tijd. dat de Britsche troepen in het Saargebied zyn. GROOTE ENGELSCHE VLOOTPARADE. LONDEN, 21 Dec. (Reuter). Tot de groote feestelijkheden die volgend jaar ter gele genheid van het zilveren regeeringsjubi- leum van koning George V gehouden zul len worden, behoort een vlootparade, te houden op 16 en 17 Jult. Slagschepen en kruisers, torpedobooten, onderzeebooten en vliegtuig-moedersche pen, in totaal ongeveer 80 vaartuigen, zul len zich concentreeren by Spithead. Het wordt de grootste Engelsche vlootparade sedert het einde van den oorlog. Verwacht wordt, dat eenlge buitenland- sche oorlogsschepen de parade zullen bij wonen. o BOM TE ATHENE. ATHENE. 21 Dec. (Reuter). Vannacht? is een bom geworpen naar het huis van een van de leden der rechtbank van ge zworenen, welke morgen het proces zal beginnen tegen de daders van den aanslag op Venizelos. Het -huls werd zwaar beschadigd. o DE GEREDDEN DER SISTO. PARIJS, 21 Dec. (Reuter). Het Dultsche stoomschip „New York" met de zestien schipbreukelingen aan boord van het Noordsche schip „Slsto", ls gisteren de haven van Cherbourg bmnengeloopen. De voorzitter van de K. v. K. van Cher bourg overhandigde den kapitein van de „New York" bloemen en een zilveren medaille voor de heldhaftige redding der Noordsche zeelleden. Des avonds is de „New York" doorgereisd naar Southampton en Hamburg. De tot eerste officier benoemde leider van de reddingsboot der „New York" heeft een beschryving gegeven van de gebeur tenissen. Het moeiiykste deel van het reddingswerk was om de sloep tydens het zware weer op het water te brengen. Tweemaal sloeg de sloep tegen de wand1 van de „New York" en werd aan de zy- kant beschadigd. De bemanning toonde echter den grootsten moed en wist de sloep vry te maken. Een half uur lang moest geroeid wor den alvorens de „Sisto" werd bereikt. De bemanning werd toegeroepen een kabel Uit te werpen, die werd vastgemaakt. De bemanning van de „Slsto" werd vervolgens verzocht over boord te springen. Elke schipbreukeling moest door het water ln de sloep getrokken worden. De bemanning vgji de sloep was uitgeput, maar gelukkig werd niemand gewond. o WAANZINNIGE VERWONDT DRIE VROUWEN. LEOBSCHUETZ, 21 Dec. (Reuter). Een man, die reeds vroeger in een inrich ting was verpleegd, gaf in een vlaag varu waanzin een vrouw met een mes zeven steken ln borst en armen, waarbij een slagader geraakt werd. Een in hetzelfde huls wonende vrouw, die op het hulp geroep afkwam, werd door steken aan hals en borst gewond De waanzinnige sloeg een toevallig aankomende 81-Jarlge vrouw neer. De vrouwen moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Aan hun herstel wordt getwyfeld. 3—2

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 7