LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Vrijdag 21 December 1934 BUITENLAND. o« BURG. STAND VAN LEIDEN PARLEMENTAIR OVERZICHT TWEEDE KAMER. SPORT. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het Chaco-conflict - Het Saargebied. In Japan heerscht verbittering over de mislukking der Engelsche vlootbesprekin- gen op den eisch der Japansche pariteit, doch dezen wil men nu eenmaal niet los laten. Overigens is alles ln afwachting of er volgend jaar nog sprake kan zijn van voortzetting. De consultatieve commissie voor het Chaco-conflict heeft den geheelen dag be raadslaagd over de situatie, die ontstaan is door het afwijkende antwoord van Pa raguay en besloten, Paraguay een laatste gelegenheid te geven tot de aanvaarding der aanbevelingen van de Volkenbonds vergadering tot bijlegging van het con flict. In een telegram ls aan Paraguay medegedeeld, dat de termijn voor het de finitieve antwoord is verlengd tot en met 10 Januari De commissie heeft zich verder ln het bijzonder bezig gehouden met de kwestie van het embargo. De Boliviaansche regee ring acht deze maatregel onrechtvaardig en eenzijdig, daar Paraguay in de gelegen heid is, over zee op illegale wijze zich wa pens te verschaffen. In dit verband ver dient vermelding een heden ontvangen nota der Engelsche regeering, waarin de Engelsche regeering zich er tegen verzet, dat bepaalde regeeringen zich niet zeer nauwkeurig houden aan hun verplichting om den wapenuitvoer naar de oorlogvoe rende staten te verbieden. In h»t bijzon der geldt dat voor België, Uruguay en Noorwegen. De Noorsche minister-president, Moh- winckel. heeft verklaard, dat Noorwegen den Volkenbond er van verwittigd heeft, dat het munitie heeft uitgevoerd tot een hoevelheid, die door de verdragen wordt toegelaten. Belga schrijft: Te bevoegder plaatse verzekert men ons, dat de Engelsche dé marche niet de Belgische regeering geldt. Zij zou ln verband staan met zendingen van wapens uit Rotterdam en Antwerpen, met bestemming naar Chili en Uruguay, landen, die niet onder het embargo vallen. De besprekingen tusschen Dultsche en Fransche frontstrijders, die in Augustus te Baden-Baden zijn begonnen, zijn thans te Berlijn voortgezet. Bi) de besprekingen kwam de wil om den vrede en hun volken te dienen tot uiting. De Fransche afge vaardigden, Blchot en Randoux, hebben gesproken met Hitler en Rudolf Hess. De eerste Italiaansche troepen zijn ln het Saargebied gearriveerd, de rest ls on derweg, evenals de Zweden. Koning Gustaaf hield een toespraak, waarin hij wees op de verantwoordelijk heid die officieren en manschappen op zich namen en de hoop en het vertrouwen uitspraak dat de soldaten zich ln het vreemde land op een wijze zouden gedra gen, die den naam van Zweden eer zou aandoen. Het „Vad." verneemt nog: Het Saargebied heeft een nieuw schan daal: Ernst Braun, de leider der socialis tische jeugdgroepen, is op Duitsch gebied gelokt en door de geheime staatspolitie gearresteerd. Braun, die geen familielid is van den leider van het vrijheidsfront Max Braun, was op een propagandatoer in de kreits Homburg Hij raakte verdwaald en voorbijgangers, die hem klaarblijkelijk her kenden, wezen hem opzettelijk een ver keerden weg, zoodat hij direct op de Dult sche grenswacht toereed. Braun, zocwel als zijn medereiziger, werden door de Dultschers gearresteerd en naar de ge vangenis in Zweibrücken gebracht. Beiden zijn geboren Saarlanders en stemgerech tigd. Het vrijheidsfront heeft dan ook de regeeringscommissie verzocht stappen te doen die tot de Invrijheidstelling van Braun kunnen lelden. Bovendien heeft de leiding van het Vrijheidsfront de regee ringscommissie verzocht een tweetal voor aanstaande leden van het Dultsche front bij wijze van repressaille te arresteeren. om op deze wijze de Invrijheidstelling der twee gevangenen te verhaasten. Dit nieuwe incident heeft de spanning zeer verscherpt en de stemming onder de arbeiders verbitterd. De Generalstaatsanwalt van het Saar gebied heeft tegen den opperburgemees ter van Saarbrücken Nelkes en het voor malig gemeenteraadslid Armbruster een aanklacht ingediend wegens verduistering. De aanklacht betreft gevallen van amb telijke onkostenverrekeningen na dienst reizen, die beiden in gezelschap van hun echtgenooten hebben ondernomen. De „Volksstlmme" schrijft naar aanleiding van deze klacht dat deze practljken herin neren aan het beruchte geval-Boess in Berlijn, dat zoozeer door de nat.-soc. pro paganda ls uitgebuit. Bovendien wordt de opperburgemeester beschuldigd de balans van de electrische centrale te Saarbrü cken te hebben laten vervalschen en als voorzitter van de commissie van beheer van deze vervalsching te hebben gepro fiteerd. o OOSTENRIJK. Een verzoeningsgezinde rede van Starhemberg. Het Dultsche nieuwsbureau meldt uit Weenen, dat vice-kanseller prins Starhem berg gisteren bij een Kerstfeest der jeugd organisatie van de Heimatschutz een rede gehouden heeft, welke opviel door haar verzoenenden toon. Starhemberg zeide o.a.: „Wij willen niet ln de toekomst haat en onverzoenlijkheid blijven koesteren. Wij willen in de toekomst de meeningsver- schillen, de vijandschap van het heden en het verleden vergeten en wij willen juist bij het Kerstfeest de liefde en bereid heid tot verzoening herdenken van hen, die ons in den loop van het afgeloopen jaar naar de wapenen hebben doen grij pen Wij hebben veen vijand in en buiten Oostenrijk, met wie het ons niet mogelijk is bij wederzij dschru goeden wil vrede te sluiten. Wij hebben geen vijand wien wij ln de toekomst haat en vijandschap wil len blijven toedragen." RECLAME-3574 7 f 3 per literkruik (ronder omzetbeL) Voor 'n glaasje thuis Zeer oude Hartevelt in huis l FRANKRIJK. Een tekort van een milliard bij de Citroen? Het Stavisky-schandaal. De financleele moeilijkheden der Citroen automobielfabrieken, die gisteren ook in den ministerraad zijn besproken, houden de publieke opinie in hooge mate bezig. De betrokken autoriteiten willen alles ver mijden. waardoor het bedrijf tot stopzet ting gedwongen zou kunnen worden. Daar door zouden ongeveer 50 000 menschen op straat komen. Anderzijds schijnt de regee ring echter ln geen geval bereid staats middelen beschikbaar te stellen. Van wel ingelichte zijde is men van meening. dat de tijd van staatsinterventie in een parti culiere onderneming voorbij is. De juiste grootte van het tekort is nog niet bekend, doch men spreekt van ongeveer een mil liard francs De Citroënfabrieken zullen ln elk geval van 24 December tot 3 Januari gesloten zijn, doch of het werk na afloop van deze periode hervat zal worden, hangt af van het resultaat der onderhandelingen en van de uitspraak der handelsrechtbank, die, tegen het einde der week verwacht wordt. 9 Voor de parlementaire commissie van onderzoek in de Stavisky-schandalen heeft de zoon van den dood gevonden raadsheer Prince opnieuw verklaard, dat hij over tuigd ls, dat zijn vader werd vermoord. De voorzitter van de commissie woeg hem daarop, wie hij dan van den moord op zijn vader verdacht, waarop Prince Jr. de namen noemde van den voormallgen procureur-generaal Pressard en van diens zwager, den tegenwoordigen senator Chau- temps. Voorts heeft de vroegere boekhouder van de Stavisky-ondememingen verklaard dat verscheidene polltle-ambtenaren, onder wie ook Inspecteur Bony, met Stavisky ge- meene zaak gemaakt hebben. Overigens was Stavisky de strooman van Julius Barmat in Frankrijk. Barmat wilde in Frankrijk dezelfde zaken op touw zet ten, die hij vroeger in Duitschland heeft gedreven Zweifel, de boekhouder, verklaarde ver der. dat advocaat Goulier getracht heeft te bewerken, dat Barmat nog langer in Frankrijk zou kunnen blijven. ENGELAND. Mac Donald over den vrede Uitbreiding luchtvaartverbinding. De Britsche premier, Mac. Donald, pu bliceert in .Newsletter" een reeks artike len over de Engelsche vredespolitiek. In t eerste artikel, dat thans verschenen ls zegt hij o.a.: „De huidige generatie heeft den weg naar den vrede nog niet gevon den. Men moet toegeven, dat wij voor een soort dlllema staan; terwijl wij de verde digingswapenen, waarop wij als vreedzaam volk aanspraak mogen maken, behouden, mogen wü ons niet laten meesleuren ln den wervelwind van het mllitalrlsme. Menschen, die van de bewapening spreken als van een verzekering, komen dichter bij de waarheid dan zij zelf weten Het is genoegzaam bewezen, dat een zwaar bewapend volk eventueele verstoorders van den vrede niet afschriktde oorlog wordt daardoor niet verhinderd. De af schrikkende werking der wapenen is on eindig klein. Verdedigingswapenen kun nen helpen den vrede te handhaven, zoo lang de wereld nog militairlstisch is. Deze prlncipieele waarheid kan niet geloo chend worden. Maar wanneer de volken door het louter bezit van groote bewape ningen den vrede niet kunnen verzeke ren, kunnen zij dan door ontwapening andere volken bewegen eveneens te ont wapenen? Ons volk heeft zijn bewapening verminderd, met de bedoeling dat andere volken hetzelfde zullen doen Het was een poging de andere volken ervan te over tuigen, dat zij met een beperkte bewape ning even veilig zijn, met de voorwaarde, dat de beperking der bewapening op grond van internationale overeenkomsten geschiedt. Indien het de ontwapenings. conferentie niet gelukt tot een inter- naionaal accoord te komen, zal Engeland voor de vraag staan langs welken weg het zijn bemoeiingen voor den vrede moet voortzetten. Een vredeslievend land als het onze heeft de plicht voor zijn verde diging zich voor te bereiden op de aanval van anderen. Het groote gevaar ls, dat wij daarbij op den noodlottigen dwaalweg van den bewapeningswedloop geraken. Om dat gevaar te vermijden moeten wij eraan vasthouden, dat onze verdedigingsmaatre gelen nooit het karakter van verdedigings maatregelen kunnen verliezen. Wij moeten verder nog meer dan tot dusverre er op bedacht zijn. internationale politieke accoorden tot beveiliging van den vrede te bevorderen. Anderzijds zouden wij eigenlijk niet onze verdedigingsmaatrege len mogen uitbreiden, voor wij de andere mogendheden daarvan op de hoogte had den gesteld en haar de mogelijkheid had den geboden tot overleg en accoord Dat alles zrm moeten geschieden door be middeling van den Volkenbond Gisteren heeft Sir Philip Sassoon, de onder-minister voor luchtvaart, in het Lagerhuis belangrijke mededeellngen ge daan omtrent plannen tot uitbreiding van do luchtvaartverbindingen binnen het Rijk. Sassoon zeide, dat deze voorstellen, welke het resultaat zijn van vele maan den werk van het ministerie van lucht vaart en van de posterijen ln overleg met de Imperial Airperial Airways, goedge keurd zijn door de Britsche regeering ln het laatst van den zomer en vervolgens ter kennis gebracht van de betrokken regee ringen der Dominions Daar het stand punt van al deze regeeringen nog niet was binnengekomen, wilde Sassoon dan ook niet op de zaak voorultloopen, maar slechts een schema geven van de plannen. Het schema, dat hij vervolgens uiteenzette, bevat drie hoodpunten: een verbetering van de dienstregeling tusschen verschil lende deelen van het Rijk; een verhoogde frequentie van de diensten en de maat regel, om alle mail bestemd voor adressen binnen het Rijk en vervoerd door vaste diensten te doen vervoeren door de lucht. Men had zich daarbij een dienstregeling voorgesteld van 2 dagen naar Indlë, van 2Vt dag naar Oost-Afrlka, van 4 dagen naar de Kaap, van 4 dagen naar Singapore en van 7 dagen naar Australië Er was voorzien ln 4 of zoo mogelijk 5 diensten per week naar Indië. 3 diensten naar Singapore en Oost Afrika en 2 diensten naar Zuld-Afrika en Australië. Na eenlge mededeellngen over de tarie ven zeide de minister, dat het de bedoe ling was de grondorganlsatie op de lucht- routes zoodanig te maken, dat de vlieg tuigen even gemakkelijk bij dag als bij nacht konden vliegen De minister kon geen naderen datum opgegeven, waarop het plan ln werking zou treden, maar de grondorganlsatie zou voor een dergelijk groot plan toch wel twee jaar tijd kosten. ZUID-SLA VIE. Het kabinet-Jeftitsj. Zoowel de vertegenwoordigers der vroe gere radicale partij als de vroegere Slo- wenenleider dr. Korosjets hebben de Jongste voorstellen van Jeftitsj, die daar aan den vorm van een ultimatum had ge geven. verworpen. De vroegere partijlei ders hadden geëlscht, dat de portefeuille van blnnenlandsche zaken aan een man uit hun midden zou worden toegewezen. Op dit punt zijn de onderhandelingen met hen gestrand. Na de verwerping van het ultimatum is Jeftitsj onderhandelingen begonnen met vooraanstaande vertegenwoordigers der genootschappen: zij hebben blijkbaar tot een resultaat geleld. De namen der verte genwoordigers in het nieuwe kabinet zijn nog niet bekend. o MEXICO. Motie van vertrouwen voor president Cardenas - Standbeeld vernield. De Kamer heeft met algemeene stem men een motie van vertrouwen in presi dent Cardenas aangenomen Met 74 tegen 42 stemmen werd VetworDen het voorstel tot ontbinding van de Kamercommissie, die de saneering van het ambtenaren corps ten taak heeft Er hadden opge wonden debatten plaats. In den Mexicaanschen staat Morelos ls het beroemde standbeeld van de Jonk vrouw van Guadaloupe, dat stamt uit het Jaar 1772. door onbekende daders ver nield. De bevolking is zeer verontwaardigd, daar deze jonkvrouw werd beschouwd als de schutspatrones van Mexico. De politie ls met afdeellngen soldaten versterkt en in de stad wordt gepatrouilleerd om even tueele excessen te voorkomen. RECLAME. RHEUMATIEK VERSTOORDE HAAR NACHTRUST. Gevoel „of haar rug zou breken". Pijnen in enkele weken verdreven. Nadat zij van .zulke vreeselijke pijnen" bevrijd was, voelde een vrouw zich door dankbaarheid gedrongen ons den volgen den brief te schrijven: „Ik had steeds zulke vreeselijke pijnen ln mijn knieën, enkels en schouders, en de pijn in mijn rug gaf me altijd een gevoel of ik zou breken. Nooit kon ik rust vinden, vooral 's nachts niet. Sinds ik nu echter nog maar enkele weken lang Kruschen Salts neem, voel ik me een ander mensch, gelukkig. Ik heb nu geen pijnen meer. Ik ben veel opgewekter en in elk opzicht beter. Ik zal daarom ook regelmatig Kru schen blijven nemen." Mevr. M. H. De meeste rheumatische pijnen of zwel lingen zijn het gevolg van een overmaat van urinezuur in het lichaam. Kruschen Salts zal U spoedig van de stekende, ver- moelende pijnen bevrijden, omdat het 't overtollig urinezuur uit het lichaam drijft. De zes verschillende zouten in Kruschen sporen Uw inwendige organen ingewanden en nieren aan tot gere gelde werking, zoodat alle schadelijke afvalstoffen, ook overtollig urinezuur, volkomen uit het lichaam verwijderd worden. Wanneer U daarna trouw blijft aan „de kleine dagelijksche dosis" zal het urinezuur zich niet weer kunnen ophoopen, en zult U dus ook van rheumatische pijnen bevrijd blijven. 3478 Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten i f. 0.90 en f. 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenver pakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. GEBOREN. Maria, dr. van O. v. d. Berg en J. Stadsvoort. o FINANCIEELE VERHOUDING RIJK EN GEMEENTE. De algemeene beschouwingen waren af geloopen en nu ging de Kamer gisteren over tot de afzonderlijke behandeling van die wetsontwerpen Inzake de rijks- en Gemeen te-flnanclën. Bij het eerste (gewijzigde regeling van de ultkeerlngen) verdedigde de heer Vliegen een amendement, om het tarief der gemeentefonds-belasting aldus aan te vullen, dat ln de gemeenten Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage, voor zoover zU gerangschikt zijn in de eerste klasse, de belasting niet verschuldigd zou zijn indien de belastbare som minder bedroeg dan f. 850, terwijl voor belastbare bedra gen tot ongeveer f. 1500 de belasting iets zou worden verminderd. Dit amendement beoogde, de bestaande bepaling op dit punt te handhaven, behoudens een ver laging van de belastbare som, welke overeenkwam met de door de Regeering voorgestelde wijziging. Maar Minister Oud verklaarde tegen dit amendement zeer overwegende bezwaren te hebben, in ver band met het ln het wijzlglngs-ontwerp voorgestelde systeem. Bovendien zou de aanneming van het amendement ook vrij ernstige financleele gevolgen hebben, met name voor de betrokken gemeenten, want de verlaging van de opbrengst der be lasting zou ook de opbrengst der opcen ten doen dalen. De Kamer heeft het amedement ver worpen met 59 tegen 25 stemmen. De Minister heeft hierna overgenomen een amendement-de Geer beoogende de tijdelijkheid van de nieuwe regeling (tot 1 Mei 1937). Het wetsontwerp is tenslotte door de Kamer met 58 tegen 26 stemmen goed gekeurd. Tegenstanders waren de socia listen, de communisten en de staatkun dig-gereformeerden, en de antl-revolu- tionair Visscher. Bij het tweede ontwerp (oprichting van een werkloosheids-subsidiefonds) heeft de heer Drees een amendement verdedigd, om te bepalen dat de Jaarlljksche bijdrage van het Rijk in het fonds gelijk zal zijn aan de helft van de uitgaven der gezamen lijke gemeenten, wegens kosten van steun- ultkeerlngen aan werkloozen en die van arbeldsloonen, betaald bij werkverschaf fing aan werkloozen. De bedoeling van dit amendement was, duidelijk in de wet den grondslag neer te leggen, van de rijksbijdrage, en deze te brengen op een iets hooger bedrag, dan de Regeering voorstelde. De heer Drees be cijferde, dat ln het eerst de bijdrage niet veel hooger zou zijn dan de 46 mlllloen, welke de Regeering zich over 1935 en 1936 had gedacht, maar hij achtte zijn regeling zuiverder. Maar ook dit amendement vond bij den Minister ernstige bestrijding; hij kon er zich onmogelijk mee vereenigen, dat in de wet een vast percentage voor de rijksbijdrage zou worden neergelegd. De positie moet elk Jaar na 1936 opnieuw worden bezien en elk jaar moet de bijdrage van het Rijk worden vastgesteld. Het amendement was voor den Minister zelfs onaannemelijk. Ook thans volgde de Kamer zijn advies; met 59 tegen 25 stemmen werd na eenig verder debat het amendement ver worpen. Op een volgend artikel had de heer Snoeck Henkemans een amendement. Hij wilde een der bepalingen zóó wijzigen, dat de tegemoetkoming, welke krachtens het wetsontwerp zou toekomen aan vele ge meenten, zou worden uitgestrekt tot alle gemeenten. Doch voor de derde maal kwam de Minister tegen een amendement in het geweer: in een uitvoerig technisch betoog heeft hij uiteengezet, dat het amendement te ver ging en de toelage in kwestie niet tot alle gemeenten kan worden uitge strekt. Waarop het amendement met zoo goed als algemeene stemmen werd ver worpen. Eindelijk was er nog een amendement- Van den Tempel, om de regeling Inzake de opcentenheffing door de gemeenten eenigszins te wijzigen, maar ook deze po ging leed schipbreuk en de klip van het ministerieel verzet: met 58 tegen 25 stem men verwierp de Kamer het. En: Daarna heeft zij het wetsontwerp (in stelling werkloosheids-subsidiefonds) aan genomen, met aanteekenlng dat de libe ralen en de communisten tegen waren. Eindelijk was er dan nog het derde wets ontwerp, waarbij de opcenten op de ge meentefonds- en op de vermogens-belas ting aan het gemeentefonds werden ont trokken, om, in anderen vorm aan de ge wone rijksmiddelen te worden dienstbaar gemaakt. Ook hier een amendement. Van den heer IJzerman. Bedoelend te voorkomen, dat de belastingdruk op de inkomens van meer dan f. 70.000 een vermindering zal onder gaan, gelijk het wetsontwerp tot gevolg zou hebben. De Minister had wel eenig principieel bezwaar tegen dit amendement, maar practlsch viel er iets voor te zeggen en daarom liet hij de beslissing aan de Kamer, die het bij zitten en opstaan aan nam: het eenlge amendement-succes van den middag. Waarop ook het derde wetsontwerp door de Kamer werd goedgekeurd. BEGROOTING VAN FINANCIËN. De Kamer heeft vervolgens gedebatteerd over de begrooting van Financiën Hierbij klaagde de heer van der Waer- den over eenzijdige toepassing der Omzet belasting; vroeg de heer IJzerman om her schatting van vaste goederen voor de per- soneele belasting; bepleitte de heer IJzer man opheffing van het bankgeheim, en diende hij een motie in ter bestrijding van belasting-ontduiking; gaf de heer J. ter Laan allerlei wenken met betrekking tot een goede toepassing der Omzet-belasting; vroeg de heer van der Heide om een mil dere belasting toepassing voor de open bare leeszalen en verzamelingen van kunst en wetenschap; drong de heer Teu- lings aan op wijziging in de toepassifig der Zegelwet; bepleitte de heer Blerema verla ging van accijnzen; drong de heer Smeenk aan op vereenvoudiging in de administra tie voor de Omzet-belastlng en op verrui ming van de Landarbeiderswet in het belang va nde werkloosheidsbestrijding; wenschte de heer Kupers maatregelen tegen belastlngvlucht naar het buitenlui* en de heer Stumpel verlichting van belas, tingdruk voor het kofflehulsbedrljf en kwam de heer IJselmulden op tegen toe passing der Omzet-belastlng voor de elec- trlcitelts-bedrijven. Vandaag antwoordt de Minister. AVONDVERGADERING. INDISCHE WETSONTWERPEN, Des avonds waren de volgende wetsont werpen aan de orde: 1. Wetsontwerpen Machtiging tot het sluiten van een overeenkomst als bedoeld ln artikel 5a der Indische Mijnwet met de te Semarang gevestigde N.V. „Jodlum- ondern. Watoedakon" voor de opsporing en ontginning van Jodium enz. ln een ter rein. gelegen ln de provincie Oost-Java; machtiging tot het sluiten van overeen komsten als bedoeld ln artikel 5a der Indi sche Mijnwet met de te Soerabaja geves tigde N.V. „Vereenlgde Jodlumfabrleken" voor de opsporing en ontginning van jodium enz. ln twee terreinen, gelegen ln de provincie Oost-Java. 2. Wetsontwerp Machtiging tot het slui ten van overeenkomsten als bedoeld ln artikel 5a der Indische Mijnwet met de te Batavia gevestigde N.V. Mijnbouw Maat schappij „Zuid-Bantam", voor de opspo ring en ontginning van goud, zilver, koper, zink, lood. mangaan, Ijzer en zwavel ln ter reinen, gelegen ln de residentie Bantam (provincie West-Java). 3. Wetsontwerp Wijziging der artikelen 7 en 11 van de Indische Staatsregeling. 4. Wetsontwerp Nadere regeling van de tijdelijke korting op Indische pensioenen, vastgesteld bij de wet van 29 December 1933 ten aanzien van pensioenen en onder standen, gebaseerd op herziene regelingen. 5. Wetsontwerp Nadere wijziging en aanvulling van Afdeeling III der begroo ting van Nederlandsch-Indlë voor 1934 (Wijziging Inkomstenbelasting en Invoe ring loonbelasting). 6. Wetsontwerp Bekrachtiging van een door den Gouverneur-Generaal van Neder landsch-Indlë op 31 Mei 1934 vastgestelde ordonnantie tot aanvulling van de Indi sche Tarlefwet ln verband met de rubber restrictie. 7. Conclusie van het verslag der Com missie voor de Rijksuitgaven omtrent de Verslagen der Algemeene Rekenkamer, be doeld in artikel 36 der Surinaamsche en artikel 36 der Curagaosche Comptabiliteits wet, betreffende hare werkzaamheden over 1933. Ontwerp nr. 1 werd aangenomen zonder, ontwerp nr. 2 na kort debat; hierbij heeft de heer Cramer opnieuw Staatsexploitatie aanbevolen, waarop de Minister zeide dat baten voor de schatkist hiervan niet ver wacht behoeven te worden. Bij ontwerp No. 3 heeft Minister Colijn, in zijn antwoord aan enkele sprekers, ont kend, dat het de bedoeling zou zijn om re staatsregeling af te breken. De vermln- rerlng van het aantal leden van den Raad van Indië zal vermoedelijk tot gevolg heb ben. dat er voortaan slechts één Indisch lid daarin zitting zal hebben. Het ontwerp werd aangenomen. Bij ontwerp no. 4 heeft Minister Colijn er de aandacht op gevestigd, dat het hta I een voorlooplge regeling geldt, om te ko men tot een definitieve. We rijn ln Indlë ten aanzien van de pensioen-korting nog niet aan het einde. Ook dit ontwerp werd aangenomen. Tegen ontwerp no. 5 heben de heeren Cramer en van Boetselaer bezwaren ont wikkeld, ln overeenstemming met hetgeen ln de Volksraad was gezegd. Eerstge noemde wilde van de ontwerpen niet we ten: laatstgenoemde vond ze, ln weerwil van bezwaren, onvermijdelijk. Enkele an dere sprekers hadden ook bezwaren, maar de heer van Kempen meende dat de Re geering duidelijk werd gemaakt, dat er aan de zaak niet te ontkomen is. Ook mi nister Colijn betoogde dit. Er is in Indlë nog altijd een tekort van 50 millloen, dat moet woren weggewerkt. Daarom ls de loonbelasting gerechtvaardigd. Vandaag wordt gestemd. Tenslotte is ook nog gesproken over ontwerp no. 6. waarbij eenige sprekers hun ingenomenheid betuigden met 't tot stand komen der rubber-restrictie. De Minister betoogde, dat het woord restrictie hier eigenlijk niet van pas is, want de uitvoer wordt vergroot; het staat vast. dat de restrictie de uitvoermogelijkheld vergroot, hetgeen de Minister nader ln het licht stelde. tiet wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, evenals ontwerp nr. 7. HAGENAAR. VOETBAL. C.G.W.—QUICK BOYS-COMB. Morgenmiddag speelt C.G.W. I tegen een Quick Boys-Combinatie te Katwijk om halfdrie. o HAARLEM II—L.P.S.V. I 1—6. Voor de politlecompetltie won L.P.S.V. I gisteren te Haarlem met 61 van Haar lem II. Rust 20. o ROUWKOOP. Het elftal van Rouwkoop voor den be langrijken wedstrijd Rouwkoop I—Tona i is als volgt samengesteld: Verlaan, doel; Bouthoorn en Brouwer, achter; Markus, Jansen en P. Braggaar, midden; H. Braggaar, Bohemen, v. o. Krogt, Buissen en v. Roy, voor. Voor de op Tweeden Kerstdag te spe len vriendschappelijke wedstrijd Rouw koop IQulck-combinatie (den Haag) luidt het elftal: W V. d. Blom, doel; Bouthoorn e" Riethoven, achter; Markus, Jansen en r. Braggaar, midden; H. Braggaar, J. v- 1 Blom, v. d. Krogt, Buissen en Brouwe voor. r Beide wedstrijden vangen aan om 2 uu 's middags. 2-3

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 10