75ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 19 December 1934 Derde Blad No. 22929 BINNENLAND. DE VERSNELDE K. L. M.-KERSTVLUCHT. DE „UIVER" VAN SCHIPHOL VERTROKKEN. Gunstige weersvooruitzichten. Commandant Beekman. Meer dan 50 000 brieven zullen binnen het luttel tijdsbestek van vier dagen door de „Uiver", de snelle Douglas-vogel, van Nederland naar onze Overzeesche Gewes ten worden gedragen. Duizenden wenschen zullen vanuit het moederland worden ge bracht om kracht en steun te geven aan hen in onze Oost, wier gedachten in deze dagen van Kerstmis tot Nieuwjaar meer dan ooit vertoeven bij familie en vrienden, die ze achter lieten in deze lage landen bij de zee. Duizenden zakenbrieven zullen binnen enkele dagen worden bezorgd in de groote handelscentra van Indië en op de eenzame cultuurondernemingen ln de bin nenlanden. Duizenden zullen met verlan gen uitzien naar de komst van de „Uiver" en ln spanning deze nieuwe prestatie van de KL M.-machine en haar bemanning van dag tot dag volgen. De „Uiver", nog nauwelijks bekomen van haar race met den tijd en nu bemand met W. M. A. O. Beekman, chef-piloot, J. van Steenbergen, tweede piloot, G. van Zadel hof, radiotelegrafist en H A. Walewijn, mecanicien, stond hedennacht weer klaar. Klaar voor den sprong, klaar om de eer van K.L.M. en Neerlands luchtvaart hoog te houden, klaar om de banden tusschen moederland en koloniën nauwer te snoeren. De „Uiver" bekleedt onder de K.L.M.- toestellen wel een zeer bijzondere en be voorrechte plaats in ons hart en in het holst van den nacht trokken wij daarom naar Schiphol om een laatst vaarwel toe te roepen aan de bemanning en de ranke snelle nieuweling van de K.L M.-toestellen. Toen we aankwamen, was het nog rustig op onze luchthaven, de laatste prepara tieven werden genomen, zooals voor iedere Indië-vlucht en een buitenstaander merkte nauwelijks, dat er iets bijzonders aan de hand was. Donker lag daar het vliegveld onder den nachtelijken hemel, de grens- en obstakellichten waren nog gedoofd en alleen in het restaurant was het drukker dan gewoonlijk voor de Indië-vluchten, die langzamerhand voor aeronautisch Neder land tot een gewoon feit zijn geworden, zooals het vertrek van de „Edelweiss" of de ..Etoile du Nord" voor de beambten van het Centraal Station te Amsterdam. De „Uiver" trof het beter dan haar col lega „Snip", die Vrijdag in het duister van den nacht door het barre weer heen moest worstelen. Er was weinig wind, geen regen en een lichte bewolking, gunstige voor teekenen voor een voorspoedige vlucht. Tweede piloot Van Steenbergen. Togen drie uur was het in het "restaurant *1 tamelijk druk. Ook ir. Damme, direc teur-generaal der P.T.T., was voor deze ge- egenheid naar Schiphol gekomen. De loudspeaker deed vroolljke wijsjes hooren en de stemming was opperbest. Piloot Beekman was juist even bij den '•eerberichtendienst gaan kijken. Zijn ge zicht stond vroolijk, toen hij terugkwam, "et weer zag er lang niet kwaad uit. Intusschcn waren ook de drie passagiers °P Schiphol gearriveerd,, n.l. de heer Be- retty, directeur van Aneta, prof. Walgh, die pas Donderdag met de .Pelikaan" ln Hol land was gekomen en de heer Kort. De „Uiver" werd naar bulten gereden. De post, 350 K.G., werd ingeladen. Het was zeven voor halfvier toen de mo toren werden aangezet. De KU.M.-marsch, die door de loudspeakers weerklonk, werd overstemd door het geronk van de drie zware Douglas-motoren. Beekman zat in de cockpit en wuifde de honderden, die hem uitgeleide deden een laatst vaarwel toe. De passagiers hadden zich in hun gemakkelijke zetels gevleid. Het was even halfvier toen het startsein gegeven werd. De machine taxiede over het veld, nam haar aanloop en binnen enkele oogenblik- ken was de ..Uiver" los van den grond en op weg voor haar versnelde kerstvlucht naar de Oost. Nagestaard door de aanwezigen zette het toestel koers naar het Zuiden. EEN AFSCHEID IN DEN RAAD VAN STATE. HARTELIJKE WOORDEN GESPROKEN TOT MR. P. W. A. CORT VAN DER LINDEN. Aan het slot van de vergadering van den Raad van State van gistermiddag heeft de vice-president in een toespraak mede na mens de andere leden afscheid genomen van mr. P. W. A. Cort van der Linden, aan wien op zijn verzoek door Hare Majesteit de Koningin met ingang van 1 Januari a.s. op de meest eervolle wijze ontslag is ver leend als lid van den Raad van State. Jhr mr. Beelaerts van Blokland ver klaarde dat het thans noch de plaats nóch het oogenbllk was om de beteekenls te schetsen van den Minister van Staat mr. Cort van der Linden voor de politieke ge schiedenis van ons Vaderland. Hij wilde slechts herdenken wat de nestor van de vergadering is geweest voor den Raad van State. Gedurende ruim 27 jaren heeft mr. Cort van der Linden deel van het College uit gemaakt. Van bijzonder groot belang is het aandeel geweest, door den heer Van der Linden genomen aan de werkzaamheden van de Afdeeling voor de Geschillen van Bestuur, waarin hijverdeeld over de beide periodes van zijn lidmaatschap van den Raad. gedurende meer dan 18 laren zitting heeft gehad. Zijn diepe rechtskennis, rijpe ervaring en bezonken oordeel zijn voor de Afdeeling in al die jaren van onschatbare waarde geweest. Het is niet te verwonderen, dat naast de geschillen van bestuur het onderwijs de voortdurende en toegewijde aandacht van den oud-hoogleeraar heeft gehad. Van den aanvang af tot op heden toe heeft de heer Van der Linden zitting gehad ln de Afdee ling, welke de onderwijsstukken te behan delen had. Ook toen deze nog ressorteerden onder het Departement van Binnenland- sche Zaken. Na deze afdeeling mag die voor Buitenlandsche Zaken er zich op be roemen het langst van de buitengewone gaven en van het gezag van den heer Van der Linden te hebben mogen partij trek ken. De wijsgeerige grondslag, de veelomvat tende wetenschappelijke structuur en de even sombere als sierlijke vorm, welke de door hem opgestelde adviezen kenmerken, wekken de begeerte tot navolging, maar zijn moeilijk te evenaren en bezwaarlijk te overtreffen. Spreker besloot met aan den scheidenden Staatsraad toe wenschen, dat hem. zoo lang hij nog In het leven gespaard blijft, de kracht en de gezondheid mogen worden geschonken, om met opgewektheid werk te vinden voor zijn onvermoeiden geest. Mr. Cort van der Linden antwoordde dat het hem een bijzonder groote voldoening was, dat met zooveel waardeering van zijn arbeid in den Raad is gewag gemaakt ge worden. Tweemaal heeft spreker 't voorrecht ge had tot lid van het College benoemd te zijn en nu hij voorgoed moet heengaan, wilde hij in de eerste plaats 's Raads pre sidente Hare Majesteit onze Geërbiedigde Vorstin herdenken, wier ongeschokt ver trouwen en schitterend voorbeeld spreker's politieke loopbaan hebben mogelijk ge maakt. Ook herdacht spreker zijn overige Vor stelijke medeleden. In de eerste plaats Prins Hendrik der Nederlanden, dien spreker met Hare Majesteit in de echt heeft mogen verbin den en wiens overlijden het Nederland sche volk met smart heeft vervuld Voorts Hare Koninklijke Hoogheid Prin ses Juliana, aan wie spreker in hooge mate erkentelijk is dat het Haar behaagd heeft deze laatste vergadering van spreker bij te wonen. Steeds heeft spreker de eenvou dige hartelijkheid en trouwe plichts betrachting van Hare Koninklijke Hoog heid bewonderd en hli hoopt, dat Zij door deze gaven van hoofd en hart een zegen voor ons volk moge blijven. Na nog de lange rij van vice-presidenten, leden en ambtenaren gememoreerd te hebben, die hem ln zijn functie zonder onderscheid bij zijn arbeid hebben onder steund, besloot spreker met te verklaren, dat nu 's levens loop hem eenmaal dwong om heen te gaan, hij zich zou voegen naar Gods ordinantiën met dankbaarheid in het hart. GEEN ONTSLAG AAN DE HUWENDE AMBTENARES. Op 24 Juli 1933 hebben de Provinciale Staten van Noord-Holland een voordracht van Ged. Staten verworpen om in het ambtenarenreglement de bepaling op te nemen, dat ontslag verleend zou worden aan de huwende ambtenares en aan de ambtenares, die in concubinaatschap leef de. De Kroon heeft daarna Provinciale Staten aangemaand alsnog in het amb tenarenreglement deze bepaling op te nemen. Gedeputeerde Staten stelden daarom voor terug te komen op het besluit van het vorig jaar en aan het verlangen van de Kroon te voldoen. In de gistermorgen gehouden zitting hebben Provinciale Sta ten het voorstel echter verworpen met 3424 stemmen. PROEFTOCHT MOTORSCHIP „JAGERSFONTEIN". OPMERKELIJKE REDE VAN DEN HEER D. GOEDKOOP DZN. Het ongunstige weer ten spijt de regen was nagenoeg niet van de lucht, terwijl er een stevige koude bries stond is gisteren de op de Noordzee gehouden officleele proeftocht van het dubbelschroef motor passagiers- en vrachtschip „Jagersfontein" het laatste van het viertal schepen, dat in opdracht van de Vereenlgde Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te 'sGraven- hage is gebouwd door de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam, een groot succes geworden. Evenals het motorschip „Bloemfontein" zal de „Jagersfontein" gaan varen voor de HollandAfrika Lijn en ongetwijfeld mede Holland's faam op scheepvaartgebied ln den vreemde, nieuwen luister bijzetten. Evenals haar voorgangers munt deze Jong ste aanwinst van de V.N.S.M. uit door haar smaakvolle en hoogst comfortabele uitrus ting. waarbij het pompeuse. dat zoo vele andere groote passagiers- of passagiers- vrachtschepen kenmerkt, vermeden is. Aan de uitnoodlging van de directie der Ned. Scheepsbouw Mij. om aan den proef tocht deel te nemen hadden, behalve ver tegenwoordigers van de firma's die aan bouw en inrichting van het schip hebben meegewerkt, o.m. gevolg gegeven de voor zitter van den raad voor de Scheepvaart, prof mr B. M. Taverne, de waarnemend inspecteur-generaal voor de Scheepvaart, de heer Van 't Haaff. de inspecteur voor de Scheepvaart, de heer C. A. G. v. d. Boom, de havenmeester van het Noordzeekanaal en van Amsterdam, de heeren Seyffert en v. d. Poll en leden van de directie van ver schillende scheepvaartmaatschappijen. Te twaalf uur, toe de ..Jagersfontein" zich bevond dwars van Noordwijk. op 52 graden 18 minuten N. Br. en 4 graden 17 minuten O.L.. heeft de directie van de N S M. het schip overgedragen aan de Ver. Ned. Scheepvaart Maatschappij, een plech tigheid. die geschiedde door de symbolische handeling van het strijken der vlag van de werf en het in top hijschen van den vlag der reederij. Tijdens het noenmaal dat daarop is ge volgd heeft de directeur der N.S.M. de heer D. Goedkoop Dzn, een rede gehouden. Hoelang zal het duren zoo vroeg spre ker zich af eer weder een nieuw Neder- landsch passagiers- af zelfs een vracht schip ter proeftocht gaat? Het ziet er naar uit. dat er jaren zullen verloopen eer het weer voor zal komen. Het gaat de Hollandsche scheepvaart slecht en de werven in Nederland niet beter. Slechter dan ooit ln de laatste 40 jaar voorkwam. En dit is hard, wanneer wij weten dat de Hollanders met schepen kunnen varen en ze varen als de allerbesten Wij varen en bouwen te duur vergeleken bij het buitenland en daar moet op de een of andere manifr verandering in komen. Want wij moeten blijven varen. Nooit was er welvaart in de landen aan zee als er niet gevaren en veel gevaren werd. Is er minder belangstelling voor onze scheepvaart, vroeg spr.? Het lijkt er wel eens op. Als kranige kerels van Holland in de lucht doen wat andere nauwelijks kunnen raakt Holland in geestdrift en haast in den war. als pre cies even kranige Hollanders op en onder water meer doen dan iemand ooit deed, is ons enthousiasme kalmer. Als men overal om ons heen ziet dat schepen worden gebouwd en wij verkoopen slechts, blijft Holland lauw en een enkele optimist zegt ..Wij hebben toch wéér min der opgelegde tonnage". Er is kans dat de Hollandsche vlag op passagiersschepen uit de Noord- en Zuid- Amerikaansche wateren gaat verdwijnen en weinig Hollanders maken zich druk over dit feit. dat zulks een nationale ramp zou beteekenen. De resultaten van moeilijk en veel werk van een halve eeuw zou dan vernietigd worden, het. respect van Neder land gevestigd in die landen, zou verloren gaan, omdat op het oogenblik geen zicht bare financieele resultaten met die vaart te bereiken zijn. Nog heeft het Nederlandsche passagiers schip een allerbeste reputatie daar aan de overzijde nog is het niet te laat die repu tatie te bewaren. Spr. richtte daarbij voor al het oog op Amerika. Laten wi.i er voor waken niet in de fou ten van anderen te vervallen, laten wij geen schepen gaan exploiteeren. die nooit rendement kunnen geven, geen kunst matig opdrijven van luxe en snelheid, maar laten wij bezonken dat materieel gebruiken dat steeds noodig zal blijven. Men hoort wel eens van de weinig economische kan sen van schepen als de ..Queen Mary" en „Normandië" en ik meen terecht. Zulke vaartuigen zullen en kunnen nooit ren- deeren en worden slechts gebouwd om aan de ij delheid van een natie te voldoen De verbinding b.v. tusschen Holland en Noord en Zuid-Amerika kan geschieden met be trekkelijk snelle en moderne booten, die vijf a tien procent zullen kosten van de bouwsom van de drijvende hotels, die in Engeland en Frankrijk thans in aanbouw zijn. Holland past op Uw saeck. Het gaat thans in onze scheepvaart om belangrijke besluiten. Zijn de Hollandsche passagiers schepen eenmaal verdwenen uit de Ameri- kaansche wateren, dan gaat er iets ver loren. dat Holland niet missen kan of mag. Ik hoop en vertrouw dat Nederland in deze speciaal moeilijke tijden zal weten wat, het aan haar geschiedenis verplicht is en spreek den wensch uit dat het rood wit en blauw zijn positie op de wereldzeeën zal handhaven. CLEARINGWET VOLLEDIG IN WERKING. In het „Staatsblad" is gisteren afge kondigd het besluit van 12 December 1934 tot bepaling van het tijdstip van inwer kingtreding der Wet Internationaal Be talingsverkeer 1934, voorzoover de artikelen dier wet niet reeds in werking zijn gesteld. De dag van inwerkingtreding is 19 Decem ber. Hiermede is dus de Clearingwet, zoo wel voor Nederland als voor Indië. volledig in werking getreden. TEGEN DIEFSTAL VAN RIJWIELBELASTING- MERKEN. VERBOD VAN VERKOOP VAN MERKEN DOOR ONBEVOEGDEN. Een wetsontwerp ingediend. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wijziging van de Rij wielbelastingwet. Aan de memorie van toe lichting wordt ontleend, dat het in de laatste jaren, in het bijzonder in de groote steden, sterk toegenomen aantal ont vreemdingen van aan rijwielen bevestigde belastingmerken een ernstig bezwaar van het gevolgde stelsel heeft doen kennen, dat voorziening eischt. Het kan bevredigend worden ondervangen door het mogelijk te maken, het belastingmerk naar verkiezing te bevestigen aan het rijwiel of aan de bovenkleeding van den berijder, een en ander op bij ministerieel voorschrift te bepalen wijze. Bevestiging van het merk aan de bovenkleeding maakt de kans op ontvreemding gering en vormt geen belet sel voor een gemakkelijk toezicht op de naleving der wet. Het stelen van merken kan voorts wor den bestreden door een verbod van ver koop 'van merken door onbevoegden. De daarvoor noodige bepalingen moeten in de wet worden opgenomen. Een ander bezwaar, dat voorziening eischt, is gelegen in de omstandigheid, dat de gebruiker van een rijwiel onverwijld bij het aanbreken van het nieuwe belas tingjaar voorzien moet zijn van een voor dat nieuwe jaar geldend merk. Dit be zwaar kan worden ondervangen, als tel- kenjare bij het begin van het belasting- Jaar de minister van Financiën een ter mijn bepaalt, gedurende welken het niet opvolgen van de verplichting tot het voor zien zijn van een merk niet strafbaar zal zijn. Bij de bepaling van den termijn kan rekening worden gehouden met het vallen van de Zondagen in het begin van het belastingjaar. Verder is wenschelijk vereenvoudiging ln de afdoening van die overtreding, zonder merk te fietsen. De velen, die tot het aan gaan van een transactie niet bereid zijn, moeten in rechte worden vervolgd. Dit geeft velen een ophooping van werk. Ook zijn de kosten niet onbelangrijk. Daarom is wenschelijk de vervanging van de straf rechtelijke behandeling door een admini stratieve boete. Het bedrag daarvan meent de minister op f. 5 te kunnen stellen, dat is dus lager dan het tegenwoordig maxi mum (f 25). Wordt daarbij dan aan de administratie de bevoegdheid gegeven, boeten te verminderen of kwijt te schel den, dan is een bevredigender toestand bereikt. Wil een belastingplichtige zijn meening, dat hij niet in overtreding is geweest (de gevallen daarvan zijn uiterst zeldzaam) aan den rechter voorleggen, dan kan hij langs den weg van verzet tegen het dwangbevel dat doel bereiken. Het ingediende wetsontwerp bestaat uit artikelen, waarin de bovenaangegeven wenschelijkheden zijn belichaamd. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Vervolg van gisteren). DE MONUMENTEN-RESTAURATIE. In de namiddagzitting is het woord aan den heer Verbroek (Ged. St.l. Spr. zet uiteen, dat ten opzichte van de subsi- dieering der monumenten-restauratie geen vermindering van reeds vroeger voor een zeker aantal jaren toegezegde subsidies kan worden verkregen. Wel kan bezuinigd worden door de uiterste soberheid bij de toekenning van nieuwe subsidies te be trachten. Inderdaad loopen vele van der gelijke subsidies over een te groot aantal jaren. Wat de restauratie der Groote kerk te Dordrecht betreft, spr. acht het niet mogelijk op dit oogenblik daarvoor een subsidiebedrag uit te trekken, doch hij hoopt aan de voorjaarszitting te kunnen voorstellen, daarvoor alsnog een subsidie aan de begrooting-1935 toe te voegen. Ten opzichte van herstel van het historische Statenzaaltje (het Hof) te Dordrecht heeft Ged. Staten nog geen plan met aanvraag om subsidie bereikt. Daarna volgen replieken. Bij den desbetreffenden post zet de heer Hoejenbos (S.D.A.P.) de wenschelijk- heid van de uitzending aan zwakke kin deren uiteen. De heer Van Boeijen (Ged. St.) ant woordt. dat diverse koloniehuizen, waarin kapitaal is geinvesteerd. tot conversie met renteverlaging zouden kunnen over gaan, terwijl ook de kosten van uitzen ding en verpleging per kind zijn gedaald. Verder kan meer controle worden uit geoefend op de financieele draagkracht der ouders. Dr. Horst (V.D.) dient een motie in om een onderzoek naar verbetering van de voorzorg inzake krankzinnigenverpleging te doen, instellen. De heer Bolsius (Ged. St.) zegt, dat deze zaak de aandacht van het college heeft: zij moet worden bekeken in ver band met de financieele mogelijkheid Besloten wordt de motie om praeadvies ln handen van Ged. Staten te stellen De provinciale begrooting wordt z.h.st. goedgekeurd. De voorzitter sluit de vergadering en wenscht den leden een prettig Kerstfeest. DE BENOEMING VAN MR. REYMER. LEIDER JAPANSCHE DELEGATIE KEERT TERUG. Besprekingen te Batavia zullen echtei worden voortgezet. De Japansche minister van buitenland sche zaken, Hirota, heeft gisteren naar V.D. uit Tokio meldt gedurende de zit ting van het kabinet medegedeeld, dat Haroemtsji Nagaoka, de leider der Japan sche delegatie voor de handelsonderhan delingen met Ncderlandseh-Indië te Ba tavia, naar Tokio zal terugkeeren. Dit besluit, aldus wordt hier verklaard, is het gevolg van de groote meeningsverschillen tusschen de beide landen, die in een zoo korten tijd niet overbrugd kunnen worden. De terugkeer van Nagaoka beteekent echter niet, dat de onderhandelingen wor den afgebroken De besprekingen zullen integendeel worden hervat door Kosjida, den Japanschen consul te Batavia. Minister De Wilde waarschuwt tegen te groote vrees voor cumulatie. Op de door ons vermelde vragen van den heer Lingbeek betreffende vermijding van cumulatie van Inkomsten uit Over heidskassen bij benoemingen van Regee- ringswege en betreffende het rekening houden daarmede bij de benoeming van den burgemeester van Roermond heeft de minister van Blnnenlandsche Zaken ge antwoord De huidige werkloosheid in de onder scheidene groepen der bevolking is voor de Regeering bij het doen van benoemingen steeds een factor, die medebrengt, dat bij overigens gelijke aanspraken hij, die geen inkomsten uit anderen hoofde heeft, zal voorgaan. Intusschen, voorkoming van cumulatie van inkomsten is niet een zoo absoluut be lang, dat daarvoor elk ander moet wijken. Het waken tegen ongemotiveerde cumu latie moet niet worden een vrees voor cu mulatie op zich zelf. Het Staatsbelang laat niet toe, dat de Regeering zich door die vrees zou laten leiden. Ondergeteekende kan er niet toe medewerken, dat ervaren en geschikte personen voor benoeming tot burgemees ter stelselmatig zouden moeten worden gepasseerd en dat een bepaalde groep oud functionarissen van verderen Staatsdienst zou worden buitengesloten. Dit zou tot zeer ongewenschte, en voor het land na- deelige. gevolgen leiden. De voordracht tot de bedoelde benoe ming is met inachtneming van boven staande overwegingen door den minister opgemaakt. DE RUBBERRESTRICTIE IN INDIË. Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de bekrachtiging van een door den Gouverneur-Generaal van Ned. Indië vastgestelde ordonnantie tot aanvulling van de Indische tariefwet in verband met de rubber-restrictie, zegt de minister van Koloniën, dat de pogingen om voor de bevolkingsrubber tot een beter restrictiemiddel te geraken, reeds tot het resultaat geleid hebben, dat op 1 Januari a.s. een individueele restrictie in werking zal treden in de buitengewesten Banka en Onderhoorigheden. Voorts wordt in ge westen Atjeh en Onderhoorigheden en Tapanoeli krachtig aan de voorbereiding van een individueele restrictie gewerkt. De minister vestigt er de aandacht op, dat het aan een kleine groep der bevol king noodgedwongen opgelegde uitvoer recht niet als belasting, doch uitsluitend als restrictiemiddel moet worden be schouwd. In verband daarmede is dan ook bij art. 20 van de „bevolkingsrubber-uit- voerordonnantle" o.a. bepaald, dat de op brengst der heffing moet worden aange wend ten behoeve van maatregelen tot bijzonderen steun aan of tot verlichting van lasten van de betrokken bevolking. Blijkens de voorloopige cijfers was de op brengst van het rubberuitvoerrecht in de maand Juni j.l. f. 988.000, in Juli f 440 000 in Augustus f 872.000, in Sept. f 1.600.000 en in October f 1.220.000. Voor 1934 kan de opbrengst worden geraamd op f. 10 a f. 11 millioen. De gang van zaken heeft tot dit oogen blik nog geen aanleiding gegeven om de uitvoerbaarheid van het uitvoerrecht als restrictiemiddel voor de bevolkingsrubber in twijfel te trekken. De veronderstelling, dat vrijwel het ge- l-.eele voordeel, dat de rubberrestrictie brengt, in 's lands kas vloeit, en de be trokken bevolking daarvan zoo goed als niets ontvangt, is niet in overeenstemming met de feiten. Bij een prijs van 20 cent per pond, komt na aftrek van een uitvoer recht van 10 cent per pond, een bedrag van f 20 per 100 K G. in handen van den exporteur. Naar het gevoelen van den minister bestaat er vooralsnog geen aanleiding de quota voor de ondernemings- en de bevol kingsrubber aan elkander gelijk te maken. „DE JOODSCHE INVALIDE". Algemeene vergadering te Amsterdam. Onder groote belangstelling heeft gister avond in de conversatiezalen van het Cen traal Gesticht de drie en twintigste alge meene vergadering plaats gehad van de vereeniging „De Joodsche Invalide", onder leiding van den voorzitter, dr. A. Keesing. In zijn openingsrede maakte de voorzit ter gewag van het feit, dat de taak der vereeniging steeds omvangrijker wordt, vooral in verband met den grooten uit bouw welke op de bouwvallen van Con cordia zal verrijzen. En dan wegens de ver zorging van blinden. Met nadruk maakte spr. van het feit gewag, dat reeds van den aanvang af in het gesticht blinden ver pleegd worden en dat in ons land geen enkele blinde op opname wacht. Eerstdaags zal de eerste paal voor het nieuwe gebouw waarvoor de plannen ont worpen zijn door de architecten J. F. Staal en M. Oesterman, ln den grond geheid worden. Bliikens het verslag van den penning meester. den heer K. Rozenberg werd ont vangen aan contributie en giften f. 59.574.09, aan bijdragen in de verpleeg- kosten door Burgerl. Armbesturen, Ouder- doms-rente etc f. 67.240.74 Huisbusjes en lucifersstandaards f. 18.893.59, intrest f. 14.788 04, tentoonstellingen f. 558.20. To taal der inkomsten f161.116.70. De uitga ven beliepen f. 191.753.51. Het tekort op de exploitatierekening is voornamelijk ont staan door de zes gehouden loterijen, waardoor een Bouwfonds verkregen werd van f, 219 880.94. Door deze zes loterijen was er geen gele genheid om door andere propaganda- acties inkomsten te verkrijgen. Het aantal verpleegdagen bedroeg 67 212. De ver- pleegkosten per persoon (alle kosten inbe grepen) bedroegen per dag f. 2.85. Medegedeeld werd, dat bij enkele candi- daatstelling tot leden van het bestuur waren herbenoemd de heeren S. L. Knap, K. Rozenberg en L. Levisson te Den Haag. Bij de rondvraag heeft de directeur, de heer I. Gans. medegedeeld dat de Minister van Justitie vergunning heeft verleend tot het houden van zes loterijen voor de af- deelingen Groningen, Friesland. Drente, Overijsel. Gelderland en Noord-Holland der Joodsche Invalide. Iedere loterij telt 24.000 loten -a f 2.50 per lot In den loop der maand Januari zal met de uitgifte der loten een aanvang worden gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9