C mflflYLL De Snip van Schiphol vertrokken. Afscheid van den heer W. v. d. Akker te Katwijk Zee tandpa/ta 75sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 15 December 1934 Derde Blad No. 22926 PARLEMENTAIR OVERZICHT o Duizenden belangstellenden op Schiphol. Hierboven een opname van bet afscheid van den heer W. v. d. Akker als hoofd del Herv. School te Katwijk aan Zee. Van 1. n. r. zittend: ds. R. P. A. Rutgers, voor zitter van de Schoolcommissie; de heer W. v. d. Akker; mevr. v. d. Akker; ds. P. Pras, voorzitter van den Kerkeraad. Staand: het personeel van de school,, het bestuur van de school en de schoolarts dr. A. in 't Veld. Commandant J. Hondong. Het eene luchtvaartevenement in Ne derland volgt op het andere. Nauwelijks is de „Ulver" terug van haar fantastische record-reis. nauwelijks zijn de huldigin gen en festiviteiten, waarvan Parmentier en de zijnen het middelpunt waren, voor tij, of de „Snip" staat weer in het cen trum van de belangstelling. Vannacht te halfeen vertrok het toe stel onder Hondong's leiding voor zijn terre vlucht over landen en rivieren, over bergen en zeeën, naar onze koloniën, wel ker naam nog niet hecht en onverbreke lijk met de luchtvaart ls verbonden. De .Snip" is den sprong naar de West be gonnen. Onze auto snelt al vroeg door den don keren avond de Amsterdamsche luchtha- ren tegemoet; auto's, bussen en fietsen, rij alle hebben slechts één doel: de wer kende lichten van Schiphol. Schiphol en het vertrek van den blauwen K.L.M.-vo- (d met zijn koene bemanningHondong, Tan Balkom, Stolk en Van der Molen, [ren veor het vertrek is het al druk op Ichlphol. De verkeerspolitie heeft in sa- oenwerking met den burgemeester van Jaarlemmermeer de vereischte maatrege- kn getroffen. De belangstellenden kun- oen de „Snip" gadeslaan op een afstand ran eenige tientallen meters, achter een hek, dat voor het restaurant is aange bracht. Aan de andere zijde van dit hek ils slechts plaats voor autoriteiten, beman ning en genoodlgden. Tegen tien uur wordt het in het Schip- holrestaurant drukker. Ook de hal is in gericht voor de ontvangst van de gasten, lie den Kerstvliegers een goede reis en behouden aankomst toe willen roepen. Vele K.L.M.-vliegers met hun familie, le ien van Aeroclubs. enkele militaire vlie- I eers en een groot aantal luchtvaart-en thousiasten zijn weer op de Amsterdam - I sche luchthaven bijeen, evenals een aan tal oud-West-Indisch-gasten. Op het groo te bord in de hal, waar de vertrektijden ei aankomsten van de vliegtuigen staan aangegeven, ls bovenaan, heel nuchter weg, vermeld, dat de „Snip", de IS, te nul uur twintig naar de West zal vertrekken. Het woord Batavia - anders worden hier de Indië-vluchten aangekondigd - ls vervan gen door „West-Indië". Buiten het sta tionsgebouw ls het nog stil. De koude wind houdt het publiek nog van het ter rein. De „Snip" staat nog In de groote loods, waar de laatste voorbereidselen worden getroffen voor het uur van vertrek, dat nader en nader komt. Wij hebben nog een kijkje genomen in de cabine. Deze ziet er heel anders uit dan wij die van de verkeersvliegtuigen ge wend zijn. Er zijn vier extra benzinetanks Ingebouwd en een extra oliereservoir. Als gevolg hiervan kan de „Snip" 1700 K.M. langer achtereen vliegen dan in gewone omstandigheden het geval zou zijn. De machine is voorts uitgerust met ex trazware motoren, dit met het oog op de start Ook zijn verstelbare luchtschroeven aangebracht. De radio-installatie is naar achteren verplaatst. Veel ruimte en com fort blijven er voor de vliegers niet over en van slapen zal wel niet veel komen. Op de flank van de machine, die niet meer in Holland terug zal komen, lezen we „Holland-West Indlë". Op het terrein zijn bij de afscheiding, waarachter het publiek staat, de mach tige legerschünwerpers opgesteld, die den koenen vogel in een zee van licht zal doen baden, voor zij ln het nachtelijke duister haar weg naar het Zuiden zal zoeken. Verder staan daar opgesteld de auto's met film- en geluid-opneminginstallaties. In het restaurant en in de hal wordt het steeds voller. Er heerscht de echte sfeer, die wij ken nen van vroegere groote gebeurtenissen bij de K L M Aanwezig zijn o.a. de heeren generaal Snijders, ir. Stephan, W. F. Chambers, di recteur van het Bureau v. Handelsinlich tingen en secretaris van de West-Indische Kamer; Jules Ed Gerzon, voorzitter der afdeeling Amsterdam van het Algemeen Nederlandsch Verbond, C. K. Kesler, secre taris; mr. J. W. te Winkel, penningmees ter en de leden M. Goldenberg en J. Ga- jentaan; voorts W. R. Minkman, oud hoofdagent van den Koninklijk West-In- dischen Maildienst, vertegenwoordigend de commissie NederlandCuracao 1634- 1934. Te omstreeks half twaalf wordt mede gedeeld, dat nog poststukken met de „Snip" medegegeven kunnen worden. Te ongeveer kwart voor twaalf staat de machine startklaar op het platform. De helle Jupiterlampen laten hun lichten over de blauwe flanken van het toestel schij nen, de regen klettert op het glinsterende platform en de honderden en nogmaals honderden die gekomen zijn om het ver trek bij te wonen, staan langs de hekken geschaard in gespannen verwachting op het groote moment. Ook op het platform van de genoodigden ls het uitermate druk, zoo druk. dat herhaaldèrlijk doch tever geefs geprobeert wordt ruim baan te maken. De vliegers ontvangen hun laatste in structies, De weerberichten die binnen komen, zijn verre van gunstig, een depres sie van ernstigen aard is op komst en er wordt zelfs hier en daar al gefluisterd, dat de start zal moeten worden uitgesteld. De voorbereidingen echter gaan door en aan uitstel wordt blijkbaar niet gedacht. De bliksemlichten van de persfotografen flitsen op en menig plaatje wordt gemaakt om deze voor de Nederlandsche luchtvaart zoo belangrijke gebeurtenis, te vereeuwi gen. De spanning stijgt met de minuut. De voorverwarmingsmachine, die een capaciteit heeft van 80 M3 per minuut wordt te 12 uur aangezet en de warme lucht wordt in de cylinders geblazen, om de motoren op tempo te krijgen. Daar komt onder daverend gejuich de beman ning, Hondong en Van Balkom voorop. Een laatste afscheid van hun familie, handdrukken met vrienden en kennissen, gejuich en gewuif. Dan komt de heer Plesman naar voren. Kort en kernachtig, zooals wij dit van dezen generaal van de K.L.M. gewend zijn, neemt hij afscheid van zijn mannen. „Je ziet, hoe wij allemaal met Jullie meeleven. Wij vertrouwen op jullie en op je machine. Ik wensch je goede reis en behouden aankomst". De laatste foto's worden gemaakt en de laatste handdrukken en wenschen worden gewisseld. Dan ls het moment daar, dat de piloten hun plaats in de cockpit innemen. Van der Molen zet zich achter zijn radiotoestel. De kappen worden van de motoren ge haald, de voorverwarmingsmachine rijdt weg, de startpatronen knallen en eerst aarzelend en weldra vlugger en vlugger suizen de schroefbladen door den Decem- bernacht. De piloten wulven uit de cock pit De starttoren geeft het signaal, en dan ls het groote moment daar Langzaam schuift de machine over het platform om onder gejuich van de duizenden naar den rand van het veld te taxiën. Het is 12 uur 27. Dan komt de beginspurt. Met daveren de motoren en paarse vlammen uit den toeschouwers aan, om dan precies te 12 uur 30 los van den grond te komen. Laag over de menigte denderen de zware moto ren en statig verheft het zwaar beladen toestel zich, nagestaard door hen die ge komen zijn om deze koene Hollanders het beste te wenschen op hun moeilijken tocht naar onze West-Indische koloniën. De Snip is voor zijn Kerstvlucht ver trokken. De „Snip" op weg. Enkele minuten nadat de „Snip" was opgestegen klonken de eerste radio-sig nalen. Een algemeene afscheidsgroet luid de: „Wij bevinden ons boven de Neder- landsch-Belgische grens, alles gaat uitste kend. Zenden bij het verlaten van Neder land een groet aan alle vrienden ln Ne derland met onze hartelijke wenschen voor een vroolijk Kerstfeest en een voor spoedig Nieuwjaar." Speciaal voor de luis teraars in Indië heeft de marconist dezen groet-aan-allen nog eens overgeseind, zoo dat men daar door de radio, de wegvlie gende „Snip" heeft hooren „tjilpen". Voor zoover dit aan het radiotoestel te beoordeelen was. ging de vlucht tot Dijon vrij voorspoedig, doch hier schenen de pei lingen moeilijker te worden en het had er veel van, dat de Snip Iets naar het Oosten van de koers was afgeweken, wat licht kon gebeuren door den sterken bo venwind. De bemanning moest haar toe vlucht nemen tot herkennlngsteekens op den grond. O.a. de vuurtorens voor de luchtvaart bewezen nu hun dienst, aan de radiostations werd dan naar de kenmer ken en ligging van de vuurtorens geïnfor meerd. Zoo vond de „Snip", herhaaldelijk op deze wijze vragend, doordat de peilingen door storende Invloeden onbetrouwbaar bleven, haar weg door het Rhönedal, op streek geholpen door den vuurtoren op den Mont Afrlque, langs Vlenne, Valence, Montelimar, en andere plaatsen. De echtgenooten op Schiphol lieten we ten, dat ze graag een telegrammetje wil den hebben, maar de bemanning die op dit traject alle aandacht noodig had, liet kort en goed weten: „Er is niets voor de dames, de heeren hebben het te druk." TWEEDE KAMER. VERSCHILLENDE WETSONTWERPEN. De Kamer heeft, nadat, gelijk reeds ge meld, de begrooting van Sociale Zaken met 51 tegen 26 aangenomen, de volgende wetsontwerpen behandeld 1. Wetsontwerp Wijziging en verhooging van de begrooting van Inkomsten en uit gaven van het Leeningfonds 1914 voor 1933 (Verschillende onderwerpen). 2. Wetsontwerp Wijziging en verhooging van het zevende hoofdstuk A der Rijks- begrooting voor 1933 (Verschillende onder werpen). 3. Wetsontwerp Wijziging en verhooging van het vijfde hoofdstuk der Rljksbegroo- tdng voor 1933 (Verschillende onderwer pen). 4. Wetsontwerp Wijziging van de begroo- ting van de ontvangsten en uitgaven van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds voor 1933 (Verschillende onderwerpen). 5. Wetsontwerp Wijziging van het acht ste hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1933 (Verschillende onderwerpen). 6. Wetsontwerp Wijziging en verhooging van het negende hoofdstuk der Rijks begrooting voor 1933 (Verschillende onder werpen) 7. Wetsontwerp Wijziging van artikel I der wet van den 30sten Juli 1926, Staats blad no. 247, tot uitvoering van artikel 4, eerste lid, der Ouderdomswet 1919 enz. Laatstgenoemd ontwerp heeft tot doel om in verband met den toestand van 's Lands financiën te komen tot verlich ting van de lasten, welke de uitvoering van de Ouderdomswet 1919 voor jret Rijk mede brengt. Voorgesteld wordt om den duur van de Rijksbijdrage voor de dekking van de Ouderdomsrenten, bedoeld in de arti kelen 28 en 37 der Ouderdomswet 1919, en van het tekort op de verzekeringen, ge sloten krachtens artikel 24 dier wet, met 10 jaar te verlengen. Deze verlenging doet het jaarlljksch bedrag dier Rijksbijdrage met een bedrag van rond vier millloen gulden verminderen, welke verlichting van lasten voor het tegenwoordige uiteraard verschuiving van lasten naar de toekomst ten gevolge heeft, hetgeen in dezen tijd niet ongeoorloofd schijnt. Gisteravond vond een Ouderavond plaats van school IV ln de Oranjezaal van het Jeugdhuis te Katwijk aan Zee. Vele ouders waren opgekomen om tege lijkertijd afscheid te nemen van den heer v. d. Akker, die na 40 jaren bij het Chr. onderwijs met pensioen gaat. Na een inleidend woord van ds. R. P. A. Rutgers, sprak eerst de schoolarts dr. A. in 't Veld over „Afwijkingen bij kinderen", waarna tegen 10 uur het officieele afscheid plaats vond. Aanwezig waren hierbij de voorzitter van den Kerkeraad ds. P. Pras. ds. W. M. A. Kalkman, mevr. v. d. Akker, vele kerke- raadsleden, het schoolbestuur, het voltal lige personeel van school IV, vroegere on derwijzers van den heer v. d. Akker en collega's hoofden van scholen, wijl de ouders gebleven waren. Ds. Rutgers voerde het woord als voor zitter van het Schoolbestuur. Door het Chr. onderwijs bij het begin van uw loop baan te kiezen hebt gij een offer gebracht. Van die ruim 40 jaar hebt gij juist 1 Ja nuari 27 jaar in onze gemeente Katwijk doorgebracht. Van den kerkeraad, die u toen benoemde is nog slechts de heer Nügh aanwezig. Toen u in het begin van 1908 hier kwam bestond er slechts één Herv. School. Langzamerhand is het Chr. onderwijs in deze gemeente zeer uitge breid, Er zijn nu 6 Herv scholen en de Herv. school voor het 7de leerjaar. Daar hebt gij ook uw werkzaamheid in gehad, waarvoor spr. zijn hartelijken dank be tuigde. Gij zijt aan drie scholen werkzaam ge weest, in de Voorstraat, Jan Toorop- traat, waar gij pioniersarbeid verricht hebt en nu aan de school in de Mieren- weide. Spr. gaf een karakterschets van den heer v. d. Akker en typeerde hem als de „gemoedelijke". Spr. uitte den wensch, dat hij nog vele jaren ln Baarn van de rust moge genieten en dat de Heere met hem trekt! Spr. wijdde ook waardeerende Bij ontwerp no. 5 hebben eenige afge vaardigden als hun meening te kennen gegeven, dat een vergoeding van f. 60 en f. 65 per maand, welke wordt uitgekeerd aan dienstweigeraars die op rijkskantoren f'~ Tv worden gesteld, te hoog is. In ver band hiermede ontwikkelde zich eenige cnscussie over de dienstweigeraars en hun te-werk-stelling. Minister Deckers heeft de regeling voor de dienstweigeraars nog eens uiteen gezet, en de genoemde salarissen, waarvan kost en inwoning bestreden moeten worden, verdedigd. Men moet niet denken aldus de Minister dat alle dienstweigeraars in een bevoorrechte positie verkeeren. Alle bovengenoemde wtesontwerpen werden zonder hoofdelijke stemming aan genomen. BEGROOTING VAN ONDERWIJS. De Kamer heeft vervolgens het debat over de Onderwijs-begrooting voortgezet. Daarbij heeft de heer Möller geïnfor meerd, of de grondslagen-wet nu werkelijk van de baan is; hij critiseerde het feit. dat de Onderwijsraad het ontwerp acht maan den onder zich heeft gehouden. En wat de spelling betreft vroeg hij hoe het nu eigenlijk zit; wacht de Regeering op de pers of wacht dc pers op de Regeering? Beide schijnt het geval. En daarom vroeg hij of de Minister niet de verklaring wilde afleggen, dat de Regeering onmiddellijk tot de nieuwe spelling zal overgaan, als de pers dit heeft gedaan. Elke spelling riep dr. Möller uit heeft haar eigen moeilijkheden, en een ideale spelling zou zóó moeilijk zijn, dat niemand haar zou kunnen gebruiken. Hij verklaarde zich vol daan over de vorderingen welke de nieuwe spelling reeds heeft gemaakt, en bestreed in een geestige rede de spelling-inzichten van den heer Tilanus. Vond de Minister in deze rede een steun, de strekking van prof. Visschers speech was ietwat anders, want deze afgevaardigde verklaarde de toon van 's Ministers antwoord ln de stukken mat en pessimistisch te hebben gevonden, doch verklaarde hij, namens zijn fractie, de Minister in zijn bezuinigingsstreven te wil len steunen, maar daarom kon hij niet met alles accoord gaan wat de Minister deed. De Minister staat voor de taak om ons onderwijs dat te duur is, te vereen voudigen en goedkooper te maken; deze taak was iets geweldigs aldus prof, Visscher en daarom moet het worden hekend, dat de Minister het zijpad dei- spelling is ingeslagen en het land door trekt met daverende redevoeringen. En toch riep de afgevaardigde uit is dit vraagstuk een kleinigheid vergeleken bij zijn groote onderwijstaak. Daarom riep prof. Visscher met een be kend melo-dramatisch woord den Minis ter toe: „Ach, vader niet meer!" De hoogleeraar gewaagde van een „dra matisch conflict" in 's Ministers optre den: er is een onmacht tot bezuinigen in en toch moet er bezuinigd worden. Er woorden aan mevr. v. d Akker, die haar man altijd trouw had bijgestaan. De schoolcommissie zal den scheidende nog een geschiedenisboek aanbieden; mis schien kan de heer v. d. Akker daaruit putten om in zijn vrijen tijd, weer een nieuw werk voor de jeugd samen te stel len. Mevr. v. d. Akker werd hierop een bloemhulde aangeboden. Spr. bad hen ten slotte Gods besten zegen toe, waarna ge zamenlijk gezongen werd het laatste vers van ps. 121. De voorzitter van den kerkeraad. ds. P. Pras, nam nu het woord. Deze schetste vooral wat de heer v. d. Akker voor de kerkelijke gemeente geweest was, o.a. als voorlezer in de Nieuwe Kerk. Met een har telijken wensch namens den kerkeraad, eindigde ds. Pras. Namens het personeel der school sprak de heer C. Bezemer. Deze schetste de goede verstandhouding, die er steeds tus- schen den heer v. d. Akker en het perso neel der school geweest was. Met de beste wenschen voor de toekomst, ook namens het personeel, eindigde spr. De heer P. Siderius, hoofd van het Cen trale 7de leerjaar, noemde zijn beminne- lijken collega een „Barnabas", iemand die altijd wist op te beuren, een goed man, ook een geloovig man. De heer C. v. d. Rhee. ho:fd van de Herv. School I, bracht oude herinnerin gen naar voren. De heer L. v. d. Zwan sprak een woord als vertegenwoordiger van de ouders der school. Ten slotte bracht de heer v. d. Akker ook namens zijn vrouw dank voor de ge sproken woorden. Ds. Rutgers liet aan 't einde het toe passelijk lied zingen Gez. 96. De ouders namen met een handdruk af scheid van den heer v. d. Akker en zijn echtgenoote. RECLAME- 3136 dient diep in ons onderwijs ingesneden in te worden; er moet een eenvoudiger wet geving komen, zonder overlading. Intus- schen bleef de hoogleeraar Ln gebreke deze opvatting concreter toe te lichten. De strekking van zijn rede was overigens ook die van de opvatting des heeren Kersten; ook deze vond de begrooting veel te hoog en het onderwijs veel te duur. Ook deze critiseerde het beleid des Ministers inzake de spelling. Evenals de heer Möller heeft de heer Ketelaer zijn verwondering en critiek uit gesproken over het feit. dat de Onderwijs raad van April af tot dit oogenibllk toe het ontwerp-grondslagenwet onder zich heeft gehouden: eerst thans is zijn advies ingekomen. Maar vooral sprak hij zijn teleurstelling uit over het feit, dat men bij het bijzonder onderwijs zoo onwillig is geweest aan de concentratie van scholen mede te werken, en hij drukte de rechter zijde en met name ook den anti-revolu tionairen op het hart, dat het ook hun plicht is deze dagen een offer te brengen in 's lands belang. Hiertegenover heeft de heer Zijlstra er op gewezen dat, gezien hdt groot aantal kleine schooltjes bij het openbaar onderwijs, hier concentratie veel meer voor de hand lag; wie zei hij bij het bijzonder onderwijs tot concentratie zou willen dwingen, tast de gelijkstelling aan, maar wel degelijk heeft er vrijwillige concentratie plaats. De rij van sprekers werd gesloten door den heer Wijnkoop, met critiek naar alle kanten. Minister Marchant heeft daarna ten aanzien en aanhooren van heel die pa rade van sprekers zijn beleid verdedigd. Hij verdedigde daarbij allereerst zijn optreden bij verschillende gelegenheden. Vermakelijk was zijn mededeeling dat, toen hij voor de eerste maal een tentoon stelling moest openen, op zijn bureau een redevoering gereed zag, door een der amb tenaren gemaakt, zelfs met een paar aardigheden er in. Als ik zulke speechen hield riep de Minister zou ik natuur lijk geheel in stijl zijn en „de waardigheid van het ambt" hooghouden. Maar Zijn Excellentie houdt liever zijn eigen rede voeringen en deze verdedigde hij, met name zijn speech gehouden bij de opening der tentoonstelling voor de Egmondët Abdij, waarbij hij zich in historische be schouwingen begaf omtrent het karakter van onzen strijd tegen Spanje, welke hartstochtelijke reacties uitlokten bij ds. Lingbeek en ds. Kersten. De Minister hield vol, dat hij in die rede de juiste historische visie had getoond. HAGENAAR. De route van de Snip. Tevens zijn aangegeven de routes van de Fransche en Duitsche luchtvaartdiensten. Wij herinneren er aan dat het reisschema als volgt ïuidt: Heden aankomst te Casablanca. Vertrek 17 Dec. in den vroegen ochtend; "ankomst Porto Praia (Kaap Verd. Eil.) 17 Dec. in den namiddag; vertrek forto Praia 19 Dec. ongeveer 19 uur 3.M I aankomst Paramaribo 20 Dec. ongev. ■1 uur G.M.T.; vertrek Paramaribo 22 Dec. des ochtends; aankomst La Guaira 22 Dec. des middags; vertrek La Guaria 22 Dec. ongeveer 1 uur na aankofnst; aan winst Curacao 22 Dec. des namiddags. De afstanden tusschen de verschillende landingsplaatsen zijn: Amsterdam-Casa- I «anca 2335 K M.; Casablanca—Porto Pra 2645 K.M.: Porto Praia—Paramaribo "512 K.M.; ParamariboLa Guaira 1400 K.M.; La GuairaCurasao 280 K.M.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9