Een nieuw soort „Reddingwagen' Als Gij met kunt slapen AKKERTJES J75*te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 14 December 1934 Derde Blad No. 22925 BINNENLAND. Demonstratie te Katwijk Zee. Zilveren jubileum „De Heere is Onze Banier" te Alphen. Feestelijke Herdenkingsavond LAND- EN TUINBOUW. VRAGENRUBRIEK. CORRESPONDENTIE. IPISTRIBUTIE VAN KAAS AAN WERKLOOZEN. medewerking van gemeente besturen verzocht. Hoogstens \Z cent per K.G. De Crlsls-Zulvel-Centrale heeft den «meentebesturen bericht, dat zij de be- Ülkking heeft over een groote partij oude jas in verschillende soorten, van prima valiteit, welke, gezien de binnenlandsche ehoeftc. bezwaarlijk op de gewone wijze iia den handel ln het verkeer kan worden jtracht. Derhalve ls besloten deze partij Uiten de markt te houden en te bestem den voor ultdeeling aan werkloozen, wan eer daartoe althans de medewerking van Ie Gemeentebesturen zou kunnen worden inkregen. De kaas zal worden afgeleverd: In papier verpakt ln stukken ad 1 kg. elk, joodat de ultdeeling ter plaatse op gemak- lelijke wijze kan verloopen. De levering ra verzending geschiedt franco mits de jemeentebesturen een bedrag voldoen ^an U ets per kg. Geschiedt verstrekking zgen betaling, dan zal geen hooger bedrag jan den kostenden prijs ad. 10 ets. per kg. gogen worden gevorderd, eventueel ver innigd met de dlstributiekosten. Aan de terkloozen wordt afgeleverd tegen een irijs van ten hoogste 12 ets, per kg. De distributie zal, mede met het oog op de controle, rechtstreeks vanwege het Ge meentebestuur dienen plaats te hebben, jus via wederverkoopers, teneinde het ge- vone handelsdebiet niet te benadeelen. De totale hoeveelheid, welke ter beschikking itaat. is ongeveer 200.000 kg. Uiterlijk voor 20 December as. wordt be licht van de gemeentebesturen Ingewacht. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. (Vervolg van gisteren) HERZIENING VAN DE SALARIEERING VAN PROVINCIAAL PERSONEEL. In de namiddagvergadering was aan de trde het voorstel van Ged. Staten inzake Scrziening (verlaging) van de salarieering nn het provinciaal personeel, zoomede 't rires van den Ned. Bond van personeel Soverheidsdienst en den Centr. Ned. Amb- inaarsbond, houdende bezwaar tegen ge remd voorstel. De heer Robitsch (R.-K.) wijst erop dat lil voorstel is bedoeld als aanpassing aan kvoor Rijkspersoneel geldende salarissen. De verlaging van salarissen gaat evenwel imen met een belangrijke vermindering ran koopkracht, waardoor de crisis weder rordt verergerd. Op die manier komt men «iet uit de crisis. Intusschen worejt den unbtenaren een nlet-onbelangrijke ver- waring van lasten opgelegd. Ook is het in itrijd met het begrip der autonomie om te provincie te -verplichten tot nieuwe alarisverlaging. Spr. ziet het noodzakelijke van dezen Baatregel niet in en beroept zich op latholieke moraal. In het voorjaar zijn de ularlssen bij de provincie verlaagd; men vil nu de overgangsbepaling voor de in iienst zijnde ambtenaren wegnemen, zoo- cat dezen onmiddellijk met ingang van 1 Januari een vermindering ondergaan. Spr. is van meening. dat die overgangs bepaling van het besluit van 13 Maart jJ. moet worden gehandhaafd en hij dient een notie daartoe in. De heer Kersten (S.-G.) bestrijdt het betoog van den heer Robitsch. De fout is. dat de menschen zich op een te hoog Itvenspeil hebben ingesteld. Spr. waarschuwt er tegen in te gaan op de verlangens van de ambtenaars-organi saties. Indien men aan de ambtenaren kif zou overlaten, hun salarissen te be palen, worden deze beslist te hoog, omdat HJ nu eenmaal zichzelf plegen te over schatten. De heer Ter Laan (S.D.A.P.) verheugt ïch erover, dat de heer Robitsch een lans heeft gebroken voor het behoud van de positie der provinciale ambtenaren en be strijdt het voorstel van Ged. Staten, dat getuigt van het Innemen van een onjuist standpunt. Het college van God. Staten behoorde voldoende zelfstandigheid te toonen om zich niet door den minister diens wil te laten opleggen, gelijk een ondergeschikt ambtenaar verplicht zou zijn te doen. Ged. Staten gooien op die wijze hun pres tige te grabbel. Spr. hoopt dat 't amendement-Robitsch door de overige leden der R.-K. fractie zal worden gesteund en dat het ln overeen stemming met het adres van den Centralen Ned. Ambtenaarsbond zal worden aange nomen. Spr.'s fractie acht de 12'/: pCt. verlaging Ingevolge het Statenbesluit van Maart j.l. ruimschoots voldoende. Dr. Winter (R.-K.) kan het betoog van zijn partijgenoot Robitsch niet onder schrijven. Voor spreker geldt de vraag of het voorstel financieel is verantwoord en of de economische toestand tot aanvaar ding noopt. Hij beantwoordt die vragen bevestigend. Op twee leden nS is de ge- heele katholieke fractie van meening, dat het voorstel van Ged. Staten onveranderd behoort te worden aangenomen. De heer Ooms (R.-K.) herinnert eraan, dat in Maart een voorstel, om de verla gingen voor de in dienst zijnde ambte naren te beperken tot 12'/i pCt. met groote meerderheid van stemmen Ls aangenomen. Z. i. moet het voor de Staten onaanvaard baar zijn om daarop nu terug te komen. Spr. sluit zich ten deze aan bij de opvat ting van den heer Robitsch. Hij zal zijn stem bepalen na het antwoord van Ged. Staten. De heer Jansen Manenschijn (A.-R.) constateert, dat de heer Robitsch zich in Maart met de salarisschaal heeft veree- nigd Het gaat dus nu om de overgangs bepaling. Spr. kan zich daarmee en ook met de rest van het voorstel vereenigen. Mr. Bolsius (Ged. St. i dankt de leden van Prov. Staten, die het voorstel van Ged. Staten hebben gesteund. Het spijt hem, dat de eerste spreker, tegenstander van het voorstel, een lid van zijn fractie was. Spr. geeft den heer Robitsch in over weging diens rede te bewaren tot ze wel licht in de Tweede Kamer nog eens te pas komt; hier was zij niet op haar plaats. Spr. herinnert aan een in Maart 1919 in deze Staten door den heer Van Stapele 'S.-D.) Ingediende motie, mede ondertee kend door den heer Ter Laan, waarbij de wenschelijkheid werd uitgesproken, dat de salarieering van het provinciaal personeel op gelijk peil als die van het Rijkspersoneel diende te worden gebracht. (Gelach en beweging). Vreemd is het, dat thans de sociaal-democraten meenen, dat die ge lijkheid van peil niet voor de provincie moet gelden. Ged. Staten dragen volkomen de ver antwoordelijkheid voor het onderhavige voorstel, dat berust op twee overwegingen: welk salaris is redelijk en wat veroorlooft de financieele toestand der provincie. Spr. twijfelt niet aan de goede gezind heid der ambtenaren wier prestaties juist in dezen tijd van salarlsvermindering ge tuigen van gezonde opvatting en goeden arbeldslust. Spr. beveelt ongewijzigde aan vaarding van het voorstel van Gedep. Sta ten aan. Na repliek van eenige leden en dupliek van den heer Bolsius (Ged. St.), die nog mededeelt, dat in het georganiseerd over leg het voorstel van Ged. Staten van alle zijden is bekeken, en dat de brief van den Minister de zelfstandigheid van de Staten niet aantast, wordt het amendement-Rn- bitsch in stemming gebracht en met 42 tegen 19 stemmen verworpen. Het voorstel van Ged. Staten wordt z. h. st. aangenomen. Aan de orde is de brief van Ged. Staten betreffende de jaarwedden van de leden van hun college, met een voorstel-Van Baren (C.-H.) om de tijdelijke verlaging van f. 250 om te zetten in een blijvende. Het voorstel-Van Baren (waarmede Ged. Staten verklaard hebben zich te kunnen vereenigen) wordt met 31 tegen 12 stem men aangenomen. De vergadering wordt te 5.10 verdaagd tot heden 11 uur; de zitting wordt dan weder in het gebouw der Eerste Kamer ge houden. Foto Kruyt. boor de Gebrs. Taat te Katwijk-Zee is nieuw soort „Reddingwagen" ver- Urdigd om een motorstrandreddingboot .J 'afvoeren van het boothuis naar de pats van stranding. Deze is bestemd voor eiland Texel. Tot nu toe werd de red- - - - - van het boothuis op Texel met JJ'ofrie op rails naar het strand ge acht. maar door de stormen heeft dat "eel geleden, zoodat men nu dezen j,®en wagen daar noodig noodig heeft. I'} bestuur van de Noord-Zuid-Holland- ,-»e Redding-Mij., voor wie deze wagen ""«ma is, blijft paraat. Gistermorgen om half 11 reed de wagen, getrokken door 4 paarden, vanaf de schuur van de Gebrs. Taat aan het Prins Hen drikkanaal naar het Katwijksche strand. Daar de reddingboot niet op den wagen stond, droeg deze een belasting van 4550 KG. aan ijzeren ballast, wat het gewicht van de reddingboot is. Op het strand wer den goedgeslaagde proeven genomen met het voor- en achteruitrijden, terwijl de wagen met 6 en 8 paarden bespannen was. De secretaris van de N.Z H R.M., de heer H. Th. de Booy, uit Amsterdam, was hierbij tegenwoordig. herclassificatie. Oordeel der centrale commissie voor Georg. Overleg. De Centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg ln Ambtenarenzaken verga derde dezer dagen. In antwoord op het door de organisaties geuit verzoek om een nadere uiteenzetting van het Regcerlngsstandpunt inzake de herclassificatie, deelde de voorzitter mede, dat de Regeering nog steeds van oordeel is, dat de in vele gemeenten geconsta teerde belangrijke verschillen tusschen de belooning in de particuliere bedrijven en die bij het Rijk getemperd moeten worden De Regecrlng blijft daarom van oordeel gezien ook de noodzaak eener algemeene versobering dat eenige meerdere aan passing der Rijksloonen aan die ln de particuliere bedrijven vereischt is. Ovetuigd van de moeilijkheden aan het vraagstuk verbonden, verwacht de Regee ring dat door het overleg met de organi satie-vertegenwoordigers in de Centrale Commissie de groote bezwaren, welke aan de door de Regeering gedachte oplossing kleven tot aanvaardbare proporties zullen zijn terug te brengen. Uiteraard draagt de Regeering uitslui tend de verantwoordelijkheid van de ter zake te treffen maatregelen. De verant woordelijkheid der Commissie en der or ganisaties. betreft slechts de medewerking om te geraken tot de meest redelijke op lossing. De Commissie vereenigde zich met het in de vorige vergadering aangehouden voorstel tot wijziging en aanvulling van het Bezoldigingsbesluit, betreffende het administratief personeel bij den centralen dienst van de Arbeidsinspectie. Behoudens enkele opmerkingen ver eenigde de Commissie zich eveneens met het Regeeringsvoorstel tot wijziging van het Wachtgeldbesluit, in hoofdzaak ertoe strekkende om de regeling van het wacht geldbedrag voor de z.g. korte wachtgelders meer in overeenstemming te doen zijn aan die voor de z.g. lange wachtgelders en om het wachtgeld voor hen, die in het genot zijn van vervroegd ouderdomspensioen te doen vervallen, zoodra het wachtgeld ge lijk is aan of minder bedraagt dan het toegekende vervroegd ouderdomspensioen. Met betrekking tot het Regeeringsvoor stel om een nieuwe functie van assistent (hoofdassistent) in het Bezoldigingsbesluit op te nemen ten einde de daarvoor in aan merking komende assistenten (hoofdas sistenten) bij het Hooger Onderwijs in vasten dienst te kunnen benoemen, achtte de Commissie de voorgestelde rangschik king onjuist. Aangezien zij echter het uit eindelijk verieenen van de vaste aanstel ling aan deze assistenten van primair be lang beschouwde, besloot de Commissie te adviseeren om, indien de door haar in overweging gegeven regeling der bezoldi ging de kwestie der vaste aanstelling van deze assistenten opnieuw zou vertragen, voorloopig de voorgestelde regeling in te voeren. Ten aanzien van het wetsontwerp tot wijziging van artikel 126 der Ambtenaren wet 1929 maakte de Commissie den wensch kenbaar, dat bij het bepalen van een „re delijken" termijn steeds rekening zal wor den gehouden met de behoefte aan vol doenden tijd voor het plaatselijke Overleg. DE AMSTERDAMSCHE GEMEENTERAAD GEErT TOE. Verlaging van de salarissen bij het voorbereidend onderwijs. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteravond met 21 tegen 19 stemmen ge volg gegeven aan de aanmaning van de Kroon om alsnog te besluiten over te gaan tot verlaging van de bezoldiging bij het voorbereidend onderwijs en van de sala rissen van het onderwijzend personeel, voor zoover dat niet valt onder een van rijkswege vastgestelde salarisregeling. De sociaal-democraten en de commu nisten stemden tegen. GESCHENKEN VOOR ALBURY. Aangeboden door Nederlandsche delegaties. Reuter seint uit Sydney Door de Nederlandsche delegaties uit Melbourne en Ned.-Indië is gisteren een bezoek gebracht aan Albury, om den bur gemeester en verderen autoriteiten de ge schenken te overhandigen voor de hulp geboden bij de landing van de „Uiver". Vijfduizend personen begroetten de dele gaties bij hun aankomst op spontane wijze. OPCENTEN INVOERRECHTEN IN NEDERL.-INDIE. In het „Staatsblad" is afgekondigd de wet van 30 November, houdende besten diging voor het jaar 1935 van de tijdelijke opcenten op de invoerrechten in Ned.- Indië. EXPLOITATIE NOODWONINGEN. De Minister van Sociale Zaken heeft be paald, dat voor 1935 op de jaarrekening dei- exploitatie van een groep noodwoningen voor uitgaven niet meer mag worden ge bracht dan 50 ten honderd van de huur opbrengst in den zin van het 2e lid van art. 21 van het K B. van 25 Juli 1918 (Staatsblad no. 485). INVOER VAN STEENKOLEN ENZ. Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot regeling van den invoer van steenkolen, cokes en steenkoolbriketten. Eenige leden geven uiting aan hun vol doening, dat eindelijk maatregelen zijn genomen om onze eigen mijnindustrie te hulp te komen. Zij wijzen er op, dat wij grootendeels in de behoeften van ons land kunnen voorzien en dat het niet aan ging den zoo sterk verhoogden invoer, in het bijzonder uit Polen, langer te ge- doogen. Hierboven het bestuur van de Ned. Herv. Jong.-Ver. op Ger. Grondslag „De Heere is Onze Banier", te Alphen, die gisteren haar zilveren jubileum herdacht. Van links naar rechts: staande G. van Dam en G. Gentenaar; zittend van links n. rechts: W. Waardenburg (penningmeesterIA. Vis Azn. (voorzitter); A. J. Dekker (eere voorzitter) en C. Goedhart (secretaris). De gewone jaarlijksche jaarvergadering van de Ned. Herv. Jong.-Ver. op Ger. Grondslag „De Heere is onze Banier", te Alphen, onder leiding van den eere-voor- zitter den heer A. J. Dekker, werd gehou den in de Chr. Bewaarschool aan de Hooftstraat aldaar. Zij droeg ditmaal een bijzonder karakter omdat tevens het 25- jarig bestaan der vereeniging werd her dacht. De belangstelling was zeer goed. Na opening hield de eere-voorzitter de heer A. J. Dekker, een gedachtenisrede, waarin hij o.a. de verschillende voorzit ters, die in de afgeloopen 25 jaar de ver- eeniging hebben geleid, t.w. de vrienden W. de Jong Wzn. E. J. Kerknover.. E. A. v. Diggele, A Groeneveld, 7. C. Waarden burg, C. Hoogenöijk, P. Mulder, D. II An- del, W. v. Oostende. H. Verdonk Jr., H. J. Verdonk Azn., G. Visser en den toege- wijden praeses van thans, A Vis Azn.. me moreerde. Hun arbeid en die van alle de bestuursleden te mogen gedenken stemt tot innige dankbaarheid, aldus spr. Maar óók. tot gepaste vreugde en toelaat bare blijdschap. Wij zeggen opzettelijk, al dus spr. „toelaatbare"' blijdschap, omdat er veien zijn die meenen Jat blijdschap op het terrein des geestelijken levens niet be tamelijk is. Spr. acht het een voorrecht, dat Gods Woord bij monde van den wijzen prediker het tegendeel leert. Naar aan leiding van Pred. 11 9 en 10, waarin Sa lomo aanvangt met: „Verblijdt u, o jon geling", zet hij dan uiteen, dnt God van den jongeling geen somberheid eischt, doch een gezonde blijdschap onder beding van de vreeze des Heeren. Die blijdschap HET LANDBOUWCRISISFONDS. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer in zake het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de be grooting van inkomsten en uitgaven van het Landbouwcrisisfonds voor 1933. Sommige leden meenden, dat uit de voorgestelde wijzigingen van een zeer groot aantal artikelen wel blijkt, dat de cijfers, genoemd in de begrootingen van het Landbouwcrisisfonds, slechts een zeer relatieve beteekenis hebben. Andere leden waren van meening, dat ook al blijkt naderhand dat de raming van de ver schillende posten zeer nauwkeurig heeft kunnen geschieden, toch vaststelling bij dê wet van de begrooting van het Land bouwcrisisfonds van zeer veel belang is, omdat zij de Volksvertegenwoordiging de gelegenheid biedt, zich uit te spreken over het "beleid der Regeering op landbouw- crlsisgebied, niet alleen in het algemeen, doch ook wat de onderdeelen betreft. Voorts werd gevraagd of er aanvraag is gedaan voor den export van een groot aantal stuks vee. Mocht dit inderdaad het geval zijn dan zou men het op prijs stel len te vernemen, welk standpunt de Regeering ten aanzien van dezen export inneemt en zoo zij aan de afslachting de voorkeur blijft geven, op welke motieven dit inzicht dan gegrond is. DE POSTVLUCHTEN. De „Pelikaan" is gistermiddag te 4.08 uur op Schiphol geland. HET LEDENTAL DER N.S.B. In een te Amsterdam gehouden open bare vergadering heeft ds. Van Duyl mee gedeeld dat het ledental der N.S.B. thans bijna 40.000 bedraagt. In de afgeloopen drie weken heeft zij er 1400 nieuwe leden bijgekregen. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij K. B. zijn met ingang van morgen bij het kabinet der Koningin benoemd: tot secretaris mr W. C. Baron Snouckaert van Schaerburg, thans referendaris; tot referendaris mr M J H. de Bruyn van Melis- en Mariekerke, thans adjunct-se cretaris van de Commissie voor den Ne- derlandschZuid Afrikaanschen handel. Bij K.B. is met ingang van 1 Jan. 1935 benoemd tot buitengewoon lid der Tarief commissie, bedoeld bij artikel 7 der Tarief- wet 1934 (Staatsblad No 568) de heer G. Nieveen, directeur der N V Wollenstof- fenfabrieken van L. E. van den Bergh, te Tilburg. echter beslaat niet in geest"lroze scherts en lichtzinnig gelach, maar komt op uit het innerlijk leven dat den Heere is ge wijd. Na gewezen te hebben op de ern stige vermaning, dat de Heere van alle dingen verantwoording zal vragen en de gevaren voor oogen te hebber, gesteld, die het leven van Jen jongeling bedreigen en waartegen hij te strijden heeft, besloot spr. met het: „Des Heeren vrees is rein. Zij opent een fontein, van heil dat nooit vergaat! Na keurig uitgevoerde zangstukjes van een kwartet dat dezen avond nog enkele malen verdienstelijk optrad en veel bijval verwierf, hield de heer Chr. Hesseling, een Bijbel-inleiding, waarop een leerzame be spreking volgde. De secretaris, de heer C. Goedhart, leverde een met zorg saamge- steld jaarverslag en een keurig historisch overzicht. Hieraan ontleenen wij o.m. dab de J. V. werd opgericht in 1909 onder de behoefte om de dingen van Gods Konink rijk nader met elkander te onderzoeken, tot leering daarvan en versterking van het geloof. Aanvankelijk werd de vereeni- ging opgericht met 19 leden. Nadat de secretaris dank was gebracht, verkregen de afgevaardigden van zuster- vereenigingen gelegenheid tot het uitbren gen van hun gelukwenschen. Met aan dacht werd nog geluisterd naar den se cretaris den heer C. Goedhart, die sprak over „Iets over Rusland." Na een geanimeerde gedachtenwisseling en een gedichtenwedstrijd volgde sluiting dezer niet licht te vergeten herdenking. RECLAME. 3056 omdat Ge gekweld wordt door hoofd pijn, kiespijn, rheumalische pijnen, zenuwpijn, spierpijn of migraine, neem dan een "AKKERTJE" Ie baal 1 Ze zullen snel en zeker Uw pijn verdrijven en U heerlijk doen in slapen. Heb ze sleeds in huis I Nedertandsch Ongeëvenaard tegen Hoofd product p„n< Kiespijn, Neuralgie, Ze nuwpijn, Vrouwenpijnen, enz. Per 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 ct. Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS Van W., te L. Als gereden is op zoo danige wijze of met zoodanige snelheid, dat de vrijheid of de veiligheid van het verkeer wordt belemmerd of in gevaar gebracht, is de bestuurder toch nog aan sprakelijk. Is dit niet het geval, dan zou de agent aansprakelijk gesteld moeten worden voor de schade. Mej. B. Volgens de wet is hij alleen verplicht voor zijn eigen kinderen te zor gen. Rentezegels behoeven niet te worden geplakt, J. S.. te L. De secretaris van de Leidsche Pingpongclub H de Nie, blijkt te zijn verhuisd van Zonneveldstraat 2 naar Morschweg 40a. M. M. Uw stuk „Malle Gevallen" enz. kunnen wij ongeteekend niet plaatsen.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9