DSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 14 December 1934 IfiLEMENTAIR OVERZICHT SPORT. VISSCHERIJBEBICHTEN. V DE KANTOREN VAN DE N.V. LE1DSCH DAGBLAD TWEEDE KAMER. AVONDVERG ADERING. BEGROOTING VAN SOCIALE ZAKEN. Sidat nog enkele sprekers het woord •dtn gevoerd, heeft Minister Slotemaker Bruine in de avpndvergadering zijn be- i Inzake de steunregeling verdedigd. 31] herinnerde er nog eens aan dat sinds juli van dit jaar voor de werkloozen uwe percentages en nieuwe berekenin- celden, en als gevolg van het dalen [bonen en omdat voor vrouwen die het het bijzonder noodig hadden iets meer ast worden gedaan. En hij wees op de jjle nood van het oogenbllk, wat de [Boosheid betreft. De minister stelde in >cht. dat aan den eenen kant de werk meid bleef toenemen, maar de lnkom- bleven afnemen. Onder deze omstan- [btden kan ln het algemeen op de rege- j, welke 1 Juli is. ingegaan, en die 10 jloen besparing per jaar bracht, niet .-den teruggekomen, ook niet als gevolg ieen petitionnement, waarop natuurlijk i voor verhooging wordt geteekend. De iaal-democraten zouden beter doen lus de Minister om ln deze omstan- ieden, waarin verhooging toch onmoge- li, geen verdere actie daarvoor te voe- joe stond de Minister nu tegenover an- je concrete wenschen, in het debat geuit name door mr, Aalberse. Bij verklaarde zich bereid, voortaan it meer de geheqle invaliditclts- en on- nllenrente van den steun af te trekken, ïr slechts 2/3 daarvan. Hij kon echter ver gaan, om het steunbedrag orlaan op 90°/o van het loon, als maxi- am (inplaats van 70°/») te stellen, maar irakkelijk stelde de Minister in het it. dat door de regeling van 1 Juli de wtere gezinnen reeds tot een hooger centage dan 70- kunnen komen. Even kan de Miister zich .bereid verklaren, hetgeen de werklooze van de Uefdadig- d ontvangt (als geregejde uitkeeringi taan niet meer voor 2'3 af te trekken, ook hier verklaarde hij, dat er toch de liefdadigheid al ruimer armslag ge nu wordt dan vroeger. En in bijzondere, I lenteele gevallen zal de liefdadige un niet worden afgetrokken, hor het bovenstaande bleek mr. Aal- tsewel zoo ongeveer bevredigd; het was niet precies wat hij gaarne verlangd de formuleering (met name die inzake vrijstelling van 1/3 der invaliditeits- :te) had hij wel liever anders gezien, Ir pracüsch ging de concessie toch een in zijn richting en daarom verklaarde ,!ich bevredigd. .V Minister verklaarde dit nog, dat hij al mogelijke doet Om de huren te ver in en dat hij zfcl doorgaan met het ver- ikken van levensmiddelen tegen lageren ijs. Spaargelden tot f. 200 evenals kleine en huisjes kunnen overigens worden Ifelaten. En kracfjtig zal worden gear- d aan werkverschaffing en werkverrui- ing. Ter bestrijding vim de Jeugdwerk- ren, speciaal voor werkkampen, zullen ileuw gelden worden aangevraagd, boats gezegd, mr. Aalberse verklaarde bij de replieken bevredigd, al bleef hij belangen der groote gezinnen krachtig -ibevelen. Waarop de Minister nog eens oolde, de mogelijkheid van.90°/o uitkee- voor die gezinnen nog eens nader te Jen bekijken. De sociaal-democraten ter waren niet bevredigd en handhaaf- hun moties. Heden stemming. HAGENAAR. ATHLETIEK. LEIDSCHE ATHLETIEK-KRING. De algemeene vergadering van den L. ■-K, wordt gehouden op Maandag 17 fa. te 8.15 uur ln café „Royal" aan' de tezastraat. VOETBAL. TER LEEDE I—R. C. L. I. Morgenmiddag om half drie speelt Ter fade I op haar terrein Sporthoff eên me- düewedstrljd tegen R.C.L. I uit Lelden. Leede zal met een gewijzigde voor bede uitkomen. LAWN-TENNIS. LOTT BIJ TILDEN'S TROEP. De Amerikaansche speler Qeorge Lott wit gisteren een contract geteekend. 'sarin hem als professional 20.000 dollar siarandeerd wordt. Hij heeft zich aan sloten bij de troep van Tilden en ln het •ubbelspel zal hij Stoefen tot partner 'ebben. Hij en Stoefen spelen dan tegen dubbel VinesTilden. IJMUIDEN, 14. Dec. '34. VISCHPRIJZEN. n-.—JB per K.G. 1.05—0.85; Schar per van 50 K.G. 3.40; Pieterman en ™ontJes per kist van 50 K.G. 4.50; Wijting "'kist van 50 K.G. 3.40—2.80. Versche IJslandsche Visch: Jumbo's '(.W—U; Groote Schelvisch 1915; Mid- Schelvisch 22.5020; kleinmlddel «Mvlsch 22.50; Groote Gul 6.80—5.40; aieme Gul 5.50—3.90 per 50 K.G.; Kabel- Juw 1913.50 per 15 K.G.; Heilbot 0.70 5.' K.G.; Leng 1.050.18 per stuk; Kool- !Mi 0.30 per stuk. Versche haring 3.80 m ¥r 50 K G- Aanvoer 1621 kisten ver- a»e haring. Aangekomen de stoomtrawler IJM. 117 r«i De ijslandsche trawler MB. 3 met AALSMEER. Te water geraakt. Den petroleumventer V. overkwam een schadelijk avontuur, toen hij aan den Stommeerweg bezig was een klant te be- dienen. Zijn wagen met petroleum geraakte n.l. in de dijksloot en het gevolg was, dat V. hierdoor veel schade door het verloren gaan van zijn waar opliep. Aan het postkantoor alhier en het hieronder ressorteerend hulppostkantoor te Aalsmeer-Oost is gedurende November Ingelegd f. 12.957,37 en terugbetaald f. 7.425.40. Er werden 14 nieuwe boekjes uitgegeven. De Wllhelfnina-vereeniglng te Aals meer-Oost heeft fyaar jaadijkschen winter feestavond gehouden in „Bloemenlust". De avond werd Ingeleid door den lieer C. v. d. Peppel. Een geanimeerd bal besloot den goedgeslaagden en drukbezochten feest avond. De Arbeiders-Mandolineclub „Futura" (dir. de heer J. Spaargaren Jz.) heeft ter gelegenheid van haar 5-jarig bestagn een concert gegeven in „De Oude Veiling". Er was flinke belangstelling. Veel succes oogstte ook de heer C. Bakker, die o.m. declameerde: fragmenten uit „Allerzielen" van HeUermans. HAARLEMMERMEER. Begrafenis J. H. Wallbrink. Op de algemeene begraafplaats te Hoofddorp werd ter aarde besteld het stof felijk overschot van den gepensionneerden polderbeambte den heer Jan H. Wallbrink, een algemeen geacht Ingezetene, die in zijn woning aan den Akerdijk alhier op den gezegenden leeftijd van 91 Jaren is overleden. De Evangelist, de heer van den Berg, sprak woorden van troost en bemoediging en schetste den veeljarigen trouwen dienst va nden heer Wallbrink, die bijna een halve eeuw in dienst van den Haarlem mermeerpolder aan de gemalen „de Cru- qulus" en „de Lijnden" werkzaam is ge weest. De heer W. M. B. Bosman, ambtenaar ter secretarie van deze gemeente, heeft met goed gevolg afgelegd het hoogere vak-examen gem.-admlnistratie (diploma B), Ingesteld door den Nederiandschen Bond van gemeente-ambtenaren en de vereenlglng van Nederlandsche gemeenten. Tot onderwijzeres aan de bjjz. school aan den Aalsmeerderweg te.Rijk alfaier (hoofd de heer J. v. d. Brink i is benoemd mej. H. van der Weij, wonende te Vijfhul zen in deze gemeente. ÜILLEGOM. 'J>e Bloem bollen beurs. De bloembollenbeurs alhier werd door 170 personen bezócht. De handel was gewoon. Verkoopingen. Het winkel- en woonhuis aan de Hoofd straat nr. 122 alhier, dat ten overstaan van notaris W. H. van Arkel uit Haarlem in bod stond op f. 9000; is Donderdag f. 2000 daarboven dus voor 1 11.000 gemijnd door den heer Th. Bcisse q.q. té Heemstede. De openbare verkooping bij afslag ten overstaan van notaris v. Grotenhuls v. Onstein te Nieuw Vennep had tot uitslag: Het woon- en winkelhuis enz. aan de Haarlemmerstraat no. 27 werd f200 boven het bod a f. 4600 gemijnd door den heer A. Leliveld. De perceelen tuingrond in de Oosteinder- polder aan de Bethlehemslaan, groot 1.23.65 Hectaren, staande op f. 1850, werd niet gemijnd. De combinatie van het genoemde ls f. 3 er boven, dus voor f. 6653 gemijnd door den heer M. J. van Beelen, die kooper werd. 1'tSI 7 haring loggers K.W. 34 met 2523; 342 met 369; SCH. 196 met 140: SCH. S®et 735; SCH. 210 met 406; SCH. 25 met B' 39 met 1090. KATWIJK AAN DEN RIJN. De Tuinbouw. De laatste dagen was er weer eenlge vraag uit het buitenland voor bloemkool waardoor de prijs direct iets opliep. Be taald werd voor de eerste soort van f. 5.80 tot f. 7.60, voor 2de soort van f. 2.30 tot f. 3.40. Met uien ging het de'laatste dagen slecht. Het is voor dit artikel geen goed weer. Men durft niet in voorraad te koopen uit vrees voor bederf. Een beetje winter weer zou de prijs ongetwijfeld ten goede komen Thans wordt betaald van f. 1.40 tot f. 2.10 per 100 K.G. Er zijn dit seizoen veel uien die de vereisehte maat niet heb ben. Oorzaak hiervan ls de droogte van den afgeloopen zomer. Voor peen blijft er goeden vraag, althans voor waschpeen. En de prijs is zeer bevredigend. Voor de beste kwaliteit wordt van f. 0.90 tot f. 1.15 per kist van 20 K.G. betaald. Grove peen, Korte Friesche gaat voor f. 0.60 tot f. 0.70 per 100 K.G. Voor selderieknollen ln goede kwali teit is redelijke vraag. Deze worden be taald met f. 2.40 tot f. 3 50 per 100 "knollen. Ook groene kool, een echt wlnterproduet, gaat vlug weg tegen f. 2.40 tot f. 3.50 per 100, Roode kool brengt van f. 4.606.50 ln de 1ste soort op, gele kool, iets lager, gaat voor f. 3.50 tot 5.10 per 100. De collecte gehouden op den dankdag voor het gewas in de Geref. Kerk heeft opgebracht f. 157.35. KATWIJK AAN ZEE. Verbetering van den Zwarteweg. De Afd. Wegen en Verkeer van den B.B.N. deelt mede, van het Bestuur onzer gemeente op een desbetreffende vraag be richt te hebben ontvangen, dat dezer dagen zal worden aangevangen met de werkzaamheden ter verbetering van den Zwarteweg die de verbinding vormt tus- schen Noordwijk en Katwijk aan Zee. De verbeteringswerken betreffen het ge deelte onder laatstgenoemde plaats, waar van de toestand aanleiding tot klach ten gaf. Ouderavond Herv. School V. Onder veel belangstelling heeft de Herv. School V, hoofd de heer P. v. d. Laan ln de Oranjezaal van het Jeugdhuis haar Ouderavond gehouden Na opening sprak ds. P. Pras het wel kom. Het hoofd der school, de heer v. d. Laan, behandelde ,,de Schoolstrijd" en wees er op, hoe voor de vrijheid van onderwijs ge leden, gestreden, maar bovenal gebeden is, al heeft men dan ook in Katwijk dien strijd niet in die mate gekend, als in andere plaatsen van ons land. De heer de Groot las een passage voor uit het bekende boek „Verkeerd Begre pen", hetgeen een diepen indruk maakte. De heer J. Haasnoot hield nog een causerie over „Oud en Nieuw-Katwijk", verduidelijkt door lichtbeelden. Ook dit nummer vond grooten bijval. Ds. Pras sprak een kort slotwoord. Na zingen en dankzegging volgde sluiting. Mooie uitvoering Gymnastiekvereniging „Hercules". In de Zaal voor Prqt. Belangen werd deze uitvoering gegeven. Aanwezig was o.a. de vroegere instructeur van Hercules de heer W. L. Renée uit Leiden. Ds. Kalkman liet zingen ps. 138 1 en ging voor in gebed. De Jeugdorganisatie, aldus spr. is overtuigd dat de lichamelijke oefening niet kan ge mist worden. Alle overdrijving schaadt, op allerlei gebied. Vooral ook in onze dagen heerscht deze op sportgebied. De lichame lijke oefening moet niet overschat, noch onderschat worden. Spreker deelde nog mee, dat er binnen korten tijd ook een afdeeling van oudere heeren zal komen. Spr. begroette het bestuur van de Turn kring Lelden en O., afgevaardigden van de zusterafdeellngen, de heer en mej. Gouw en den leden van de reciteerclub A.T.E.G.O. die dezen avond zouden opluisteren. Onder leiding van den heer P. van Dam uit Den Haag en mej. W. Dieben Leerares M.O. uit Leiden had de vereeniging zich opgésteld. Een groot programma werd nu vlot afgewerkt met tal van interessante oefeningen en dansen. Mej. Corrie Gouw bespeelde ter afwisse ling eenige malen de xylophoon en de hee ren P. van Duyvenbode, A. van Rijn, M. v. d. Plas, P. Schaap en D. v. d. Plas, allen leden van de reciteerclub A.T.E.G.O. gaven eenige declamatienummers ten beste. Na pauze gaven de heeren krachttoeren aan het „Hoogrek", De instructeur de heer van Dam, die kampioen Nederi. keurturner is, gaf blijken van zijn kracht en behendig heid aan het hoogrek. Ook een mooi num mer is altijd „de Rhytmische oefeningen door dames, onder leiding van mej. Dieben. Bloemstukken werden gegeven aan mej. Dieben, Corrie Gouw en den heer van Dam. Ds. Kalkman bracht een woord van dank aan allen, die meegewerkt hadden dezen avond zoo goed te doen slagen. Na het dankgebed werden nog staande twee cou pletten van het Wilhelmus gezongen. NOORDWIJK. Het uitbreidingsplan komt aan de orde. Naar wij vernemen zal het uitbreidings plan in de e.k. raadsvergadering aan de orde worden gesteld. Raadsstukken. Naar wij vernemen zijn B. en W voor nemens dr. Niekerk te Noordwljk-Binnen als gemeentegeneesheer voor het jaar 1935 aan den raad ter benoeming voor te dragen. Door de besturen van de Chr. Midden standsver. en van de R.K. Middenstands ver. „De Hanze" is aan B. en W. verzocht een z.g. „levensmiddelen-commissie" in te stellen, dat is een commissie uit midden standskringen, die het gemeentebestuur zal voorlichten. Naar aanleiding van een adres aan den raad van Kooymans expeditiebedrijf te Noordwljk-Binnen om vermindering van haven- en kadegelden stellen B. en W. aan den raad voor het tarief voor het ver pachten van de kade o; het Schie terug te brengen van f. 6 tot f. 4 per M2. Distributie van Rundvleesch en Margarine. Voor de eerstvolgende 6 weken zijn, van I Maandag a s. af voor den verkoop van Rundvleesch en onvermengde margarine aangewezen: Voor Rundvleesch: S. J. Zandvoort, Voor straat; P. v. d. Berg, Bronckhorststraat; Jac. Zandvoort, Hoofdstraat; G. L. v. d. Berg, Hoofdstraat. Voor margarine: C. v. Egmond, Hoofd- I straat: G. C. de Vries, Piet Heinstraat; S. Zwetsloot, van Limburg Stlrumstraat; C. Smit, Wilhelminastraat. Door B. en W. is herbenoemd tot lid van de bioscoop-commissie de heer J. P. van Buitenen. o- i. LISSE. Burgerlijke Stand. Geboren: Bastlaan, z. van B. Dubbeldam en W. Advokaat Simon Nicolaas Gerar- dus Maria, z. van G. H. Kroon en P. M. E. Berkhout Johanna Pietronella. d. van W. Westerlaken en A. Boogerd Hendrik Theodörus, z. van H. v d. Voort en J. M. v, d. Lans Margaretha Cornelia, d. van J. J. v. Stijn en C, Nieuwenhoven Grietje, d. van A. v. Pijpen en J. Bloemen dal Jacob, z. van' A G. Schalk en A. v. d. Boogert Maria Carina, d. van P. C. Storm en J. M. v. Dalen. Loop der bevolking. Gevestigd: A. Th. Schippers, van Schie dam, Heereweg 275 Mej. M. M v. Velzen van Hillegom, v. d. Veldstraat 31 Mw. G. W. Norenberg-Tans. van Rotterdam, Veldhorststraat 13. Vertrokken; Wed. L. Bakker-van Langen en kind, naar Purmerend J. H. A. G. Bolder, naar Haarlem. Ds. S. Postma over „Afscheiding of Kerkherstel". In het Kerkgebouw der Herv. Kerk vond een samenkomst plaats van de Ver. Kerk herstel". Na gezang van ps. 103 1 werden de 12 artikelen des Geloofs gelezen. De' spr. las Jes. 40, ging voor in gebed en sprak over „Afscheiding of Kerkherstel". Het is in deze kwestie onmogelijk een neutraal standpunt in te nemen, aldus spr. Een 3-tal vragen stelde spr.: Ie wat moet een Kerk zijn? 2e. wat werd onze Kerk? 3e. wat is het antwoord in dit conflict? In de tijden der voorvaderen werd aan de Kerk der Heeren, die de Zone Gods Zelf zich vergaderde uit alle geslachten, groot beteekenis toegekend. Deze Kerk. die niet voor ons oog zichtbaar is, omspant alle eeuwen. Het ls de groote vraag te weten, of wij van die Kerk Gods een le vend lidmaat zijn mogen en eeuwig blijven. Tegen :dezen achtergrond der onzichtbare Kerk verschijnt het beeld der zichtbare Kerk. welke alleen bestaan kan op de basis der onzichtbare Kerk. Het antwoord op: „wat moeit een Kerk zijn" luidt: „zij is de zichtbaarheid van het onzichtbaar heilige geheimenis". Maar wat is er van de Kerk geworden? Spr. deed grepen uit de historie van de Jaren 1814 tot 1816. toen de Kerk van hoo ger hand het groote reglement werd opge legd en betoogde, dat met al het verkeerde dat de Kerk is opgedrongen, nooit gezegd kan worden, dat de leer op eijde is gezet. Ook de breuk der afscheiding behandel de spr. uitvoerig. Ook in onze dagen is er in de Kerk weer beweging te constateeren van alle kanten; men tracht tot reorganisatie te komen. Christus moet weer Heere en Koning wor den in de Kerk. Het schijnt grooter en flinker wanneer wij afscheiden, maar toch is herstel moei lijker! Onze kerk moet weer worden een belijdende Kerk. In de reorganisatie-arbeid stuit men nog vaak oo het niet vertrouwen van elkander. Wii willen de Kerk weer voor Christus winnen en Christus voor ons Onz" verwachting inzake Kerkherstel zij op den Heere gevestigd. Tenslotte werd gezongen Gezang 96. I OEGSTGEEST. Wij vestigen er de aandacht op. dat de firma A. P. van Nieuwkoop aan zijn luxe autoverhuur en ziekenvervoerinrich- ting een z.g. dubbeltjes tarief taxi-bedrijf heeft toegevoegd, waarvoor hij enkele zeer comfortabel ingerichte Opelwagens heeft aangeschaft. SASSENHEIM. De gemeentebegrootingBelasting- verhooging in uitzicht? Naar wij vernemen is het ontwerp van de begrooting thans voor de 2e maal naar Ged. Staten gezonden. Het was zeer moei lijk deze begrooting sluitend te krijgen en het is bijna met zekerheid te zeggen, dat de reeds enkele malen behandelde straat- of wegenbelasting nu zal moeten worden ingevoerd. o VOORHOUT. Vergadering „Voorhoutsche IJsclub" Onder voorzitterschap van den heer C. v. Velzen werd deze tamelijk druk be zochte vergadering geopend, waarbij deze allen welkom heette. Vervolgens las de secretaris de notulen voor, welke onver anderd werden goedgekeurd. Hierna volgde Irekenlng en verantwoording van den penningmeester, welke een batig saldo aanwees van f. 69.42. Door den secretaris werd het jaarverslag voorgelezen, dat met een applaus werd beloona. Onder de ingekomen stukken bevond zich het verslag van de vergadering der Z.H.IJ. te Den Haag. De secretaris bracht op vlotte wijze een verkort verslag uit van het daar gespro kene. Hierna richtte de voorzitter het woord tot het bestuurslid den heer Zonneveld, die reeds 25 jaar zijn krachten aan de Voorhoutsche IJsclub heeft gegeven. Spr. dankte den jubilaris voor alles wat hij in deze jaren voor de vereeniging heeft ge daan en hoopte dat hij nog vele jaren zijn functie zou mogen vervullen, waarbij spr. als blijk van erkentelijkheid den jubilaris een surprise overhandigde, waarbij de jubilaris tevens een applaus in ontvangst had te nemen. Daarop volgde bestuursverkiezing. Aftr. waren de heeren P. M. Vester, P. J. Westerhoven en P. Oudshoorn, die zich allen herkiesbaar stelden. Onder alg. goedkeuring werden deze leden bij acclamatie herkozen. De penningmeester vroeg een datum te stellen waarop de kwltantle's betaald moeten zijn, daar het thans voorkomt dat leden, wanneer er geen ijs komt, ook geen contributie betalen. Dit voorstel vond alg. goedkeuring waarop het bestuur 15 December als laatste betaaldatum vast stelde. Tevens werd gevraagd de kwitan ties wat vroeger te presenteeren dan thans het geval is. Door den penning meester werd medegedeeld, dat hiervoor zorg gedragenzou worden. Tot besluit ging men over tot de „ver rassing", waarbij de voorzitter zijn wel- gemeenden dank uitsprak voor de vele surprises, die hiervoor waren ingekomen. Een mooie avond behoorde hiermede tot het verleden. VOORSCHOTEN. VERG. „VOLKENBOND EN VREDE". Rede van Mr. Dr. Schokking. In het gymnastieklokaal achter 't Raad huis hield de afd. Voorschoten van de Ver. voor Volkenbond en Vrede haar eer ste openbare vergadering, waarin als spre ker optrad z.exc. mr. dr. J. Schokking, oud minister van justitie, lid van den Raad van State, over het doel van den Volken bond en over de vereeniging voor Volken bond en Vrede. De jonge afdeeling had zich niet te beklagen over belangstelling; de zaal was geheel gevuld met een aan dachtig gehoor. Dr. A. In 't Veld opende als voorzitter, met een wóórd van welkom, ln het bij zonder tot den spreker en burgemeester E Vernède. Na een korte inleiding en en kele muzieknummers, uitgevoerd door den heer Willem de Jong, solo-cellist van het Rotterdamsch Fhilharmonisch orkest en _i i i_ :-i i i i zijn iederen werkdag geopend vanaf' half 9 des morgens fot half 6 namidd. Zaterdags vanaf ,8 uur 's morgens fot 4 uur s middags. Zondags den geheqlen dag geslofen begeleid door mej. Adrie de Jong, piano, te Rotterdam, sprak mr. dr. J. Schokking Waarom propaganda voor den Volken bond? aldus spr. Deze vraag is gewettigd. Er wordt onoordeelkundig over geoordeeld hetgeen meer kwaad doet dan goed; er moet niet direct gekeken worden naar de resultaten. Kennis van zijn oorsprong is noodig, evenals van zijn aard en doel. En zooals ook voor instituten in het men- schelijk leven, moet men zijn werken te gen den achtergrond bekijken. De Volken bond is geen afzonderlijke organisatie. Met een eigen bestaan buiten en boven de staten, die er deel van uitmaken. De Volkenbond heeft een volledig zelfbestuur gerechtigheid te doen gelden en oorlogs gevaar te verminderen. Vele onjuiste voor stellingen zouden worden voorkomen, wan neer met de eigenlijke aard meer rekening gehouden werd. Hierna besprak spr. het verdrag van Versailles opgenomen. Het verdrag, waar in voorwaarden werden uitgewerkt tus- sehen de partijen, waarop een einde werd gemaakt aan de geweldsoefening, die 4 jaren had geduurd. Nederland heeft in deze geen verant woordelijkheid te dragen. Frankrijk houdt wel het meest vast aan het Vredesverdrag, zooals 't eenmaal ge sloten is. Frankrijk steekt altijd de waar schuwende vinger op! Hiertegenover noemt spr. Hongarije. Bij het Vredesver drag zijn van Hongarije enkele vitale dee- lén afgesneden en bij de andere landen gevoegd. Dat is noodig te weten, om te beoordeelen wat er zich afspeelt. Vervol gens schetste spr. de materieele verwoes tingen van den oorlog. De geestelijke ver woestingen gingen vee) verder, hadden dieper ingevreten dan aan het einde van den oorlog was te zien. Door sentimenten wordt de wereld niet veranderd, al zijn er die meenen van wel, de tegenwoordige tijd leert wel anders. Om herstel roept de wereld en hoe wordt 't bereikt? Spr. aarzelt niet te zeg gen, door de gedachte, die aan den Vol kenbond ten grondslag ligt. De oprichting van een afdeeling is volkomen gerecht vaardigd. Na uitvoerige behandeling van diverse andere punten zeide spr. dat het een schade is voor de naties om het recht van den sterksten te laten gelden, het moet volgens gerechtigheid gaan. Zonder geloof gaat 't niet. Geweld moet bedwon gen worden. Spr. besloot zijn rede met te wijzen op de liefde en zelfverloochening van Jezus, die Hij zelf in practijk had gebracht. Dr. A. In 't Veld sprak een kort woord van dank voor de boeiende rede. Hierna volgde wederom muzikale afwis seling en kon men zich opgeven als lid van de afdeeling. Aanrijding. Gisteravond omstreeks 6 uur is de 33-jarige motorrijder W. uit Den Haag, op de Veurscheweg nabij „Hammestein" aan gereden door een auto, komende uit de richting Veur. De heer W. werd met zijn motor in een, naast den weg loopende sloot geworpen en door omstanders onder de brug wegge haald. Hij bekwam ernstige verwondingen o a. gebroken ribben, gescheurd schouder blad, kneuzing schouder en is na ter plaatse te zijn verbonden door dr. M. van der Stoel en enkele leden der E.H.B.O. bri gade met een ziekenauto naar het Zieken huis aan de Zuldwal te Den Haag ver voerd. De auto ls doorgereden en de bestuur der onbekend. WASSENAAR. Aftreden van Wethouder van Leeuwen? Naar wij vernemen koestert wethouder G. P. G. van Leeuwen het voornemen als zoo danig af te treden, in verband met de aanneming van het voorstel Idenburg be treffende wijziging ln de uitkeering aan de werkloozen. Verkeersongevallen op den Rijksweg. Gedurende de maand November jJ. kwa men op den Leidschen straatweg 16 ver keersongevallen voor, hieronder waren er 8 waarbij dooden of gewonden. De over eenkomstige cijfers in dezelfde maand waren resp in 1931 11 en 4, ln 1932 7 en 2, in 1933 10 en 4 Voor de maand October 1034 waren deze cijfers resp. 10 en 6. Aangezien deze in de maand November wederom zijn gestegen, vestigen de A.N. W.B. en de K.N A C nogmaals de aandacht van de weggebruikers op dezen voor het verkeer gevaarlijken weg met zijn vele on overzichtelijke zijwegen. De heer J. H. Kimman heeft ontslag genomen als raadslid. Als opvolger komt op de R.K. lijst voor de heer L. A. T. Prins. De St.crt. bevat de acte van oprich ting der N.V. Beurtveer Wassenaar—Rot terdam v.h. C. de Jong en Zn. alhier. 3-*-2

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 7