LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 14 December 1934 STADSNIEUWS. BEURSOVERZICHT MARKTBERICHTEN. WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 746. Btdeiunlddag 3 uur: 743. telegrafisch weerbericht t Kon. Ned. Meteorol. lust. te De Blldt. jste stand: 757.8 te Haparanda. Uagste stand: 731.0 te Valencia, [tachtlng tot den avond van 15 Dec.: Batige, later wellicht toenemende Z. tot wind Toenemende bewolking, later aischljnlijk regen. Iets zachter. biitenlandsch weerbericht. toegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Blldt. Nog steeds neemt de hooge drukking in t Oosten al, en op den Oceaan vormde h een centrum onder 715 m.m., dat zich over de Brltsche Eilanden en de Goll a Blscaje uitbreidt. Onder invloed van de Zuidoostelijke sden is de bovenlucht in Duitschland droger geworden, maar de onderste tend meter bleven vochtig, zoodat veel it wordt gemeld. In Scandinavië" ver leen weet lichte vorst, ln Polen is zij idwenen. S Frankrijk heeft nog windstilte en in het Westen begint het reeds ehtig te waaien, en viel gisteren weer regen. Ierland en Engeland regent het onder invloed van de nieuwe iressie en zal de wind in den loop van dag wel tot stormkracht uit Zuid toe pen. vooruitzichten zijn voorlooplg toe- ende wind en regen. luchttemperatuur. uur voorm.: 5 gr. C. (41 gr. F.) uur 'smidd.: 6'/s gr. C (44 gr.. F.) luur nam.: 6gr. C. (44 gr. f.) 1gwatert1jden te katwijk zee. Voor Zaterdag. Krm. te 10 u. 46 min.; nam. te 11 u. 22 «ten. licht op voor fietsers e.a rijdag: 4.IV nam tot 7.33 voorm. maans- op- en ondergang. IDec.: op: 12 u. 11; onder 0 u. 39. gerestaureerde stadhuis te yeere in gebruik genomen. unklijke onderscheiding voor den heer Dronkers. Mat ongeveer drie jaar aan de restau- van het in 14701474 gebouwde iliuis van Veere, dat ongeveer tien jaar «Sen hoogst ernstige teekenen van ver- begon te vertoonen, is gewerkt, kon het inmlddag plechtig door het Gemeen- iruur, in tegenwoordigheid van tal van ititeiten, in gebruik worden genomen, fcoote sommen zijn voor de restauratie Rijk, provincie en gemeente beschlk- gesteld, terwijl een Restauratie- imissie onder voorzitterschap van den H. Dronkers, destijds burgemeester Veere, nu van Hedel en Kerkwijk, zich (fens verdienstelijk heeft gemaakt om to voor dit doel in te zamelen, stadhuis is nu weer van de steilln- ontdaan en prijkt thans in den vollen ■er van den Gothischen bouwstijl. half twee had hedenmiddag een slot- Bkomst plaats in een der zalen van Mij-gebouwen te Middelburg van de lauratie-Commlssle, welke o.a. werd noond door den minister van bin- iadsche zaken mr. De Wilde, oud- L:er mr. Terpstra, den commissaris ie Koningin in de provincie Zeeland mr. J. W. Quarles van Ufford en tal andere autoriteiten, !t gezelschap begaf zich daarna per en autobus naar Veere. het stadhuis aangekomen, heeft de bter van Binnenlandsche Zaken mr. De Wilde, de hoofddeur van het stad- seopend, waarna burgemeester en ge- beraad binnentraden en de gasten ngen. :n begaven zich naar boven, naar de haal waar de burgemeester, de heer iutaink, het gezelschap namens het 'atebestuur heeft toegesproken, s minister Dé Wilde heeft vervolgens roord gevoerd en meegedeeld dat de burgemeester de heer Dronkers, '«noemd tot Ridder in de Orde van it Nassau. stal van een tasch met ütskaarten voor den trein. niddag te ongeveer halfdrie is te :<!am (Centraal Station) een tasch bende dienstbescheiden en plaats je van den hoofdconducteur Rieffe |ït voorbalcon van den elêctrischen IJ084 Rotterdam—Amsterdam gesto- Ikrwijl de hoofdconducteur zich even I-berd had, is de tasoh ontvreemd. Van l-ïstal werd aangifte bij de politie brand. [tomorgen is in de Rubberafdeeilng 'Veenendaaische Stoomspinnerij en te Veenendaal door tot nu toe kende oorzaak, een begin van brand Door spoedig ingrijpen van de i'eer kon groot onheil worden voor- PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. (Zitting van heden). BESPREKINGEN OVER DE BEGROOTING De zitting van de Provinciale Staten van Zuid-Holland werd hedenochtend elf uur in het Eerste Kamer-gebouw voort gezet. Aan de orde ls de provinciale begrooting voor 1935. De heer Schllthuls (v.d.) verheugt zich erover, dat Ged. Staten een sluitende be grooting hebben weten te bereiken, te meer, daar de financieele toestand ongun stig moet worden geacht. Talloozen heb ben hun inkomsten zien verminderen, waardoor ook de belastingopbrengst ge voelige vermindering ondergaat, terwijl het werkloosheidscijfer opnieuw een stijging vertoont. Alleen de uitvoering van het wegenplan staat er financieel gunstig voor, dank zij de stijgende bijdrage uit het Rijkswegenfonds en de vermindering van rentelast van de voor die uitvoering benoodlgde leenlnggelden. Aan de werk verruiming komt een daardoor mogelijk gemaakte voortgang van wegenverbetering en -aanleg ten goede. De uitvoering van het provinciaal wegen- plan dient in onverminderd tempo te geschieden; het spijt spreker wel, dat er niet bovendien nog gelden kunnen wor den verstrekt uit de provinciale middelen aan de onderhoudsplichtigen der tertiaire wégen, doch daarin moet worden berust. Wellicht kunnen deze onderhoudsplichti gen een beroep doen op het Rijk om aldus ook de tertiaire wegen verbeterd te krijgen. De heer Ter Laan (s.d.) schetst het ibeeld, dat de burgerlijke colleges, waar onder ook deze Ged. Staten, ten opzichte van de arbeidersbeweging voor oogen hou den als ongunstig. De Regeering gaat vooraan in het afbreken van veel schoons, dat de arbeidersbeweging had opgebouwd. Zij dwong ook o.a. Rotterdam tot ingrij pende loonsverlaging. Bij Gedep. Staten geldt hiervoor als eenig doel het admi nistratief sluitend maken van de begroo ting. Doodsbenauwd zijn zij om er een opcent uit de belasting bij te doen of om een ton uit de reserves te putten, teneinde de werkloosheid met eenige kracht te bestrij den. De s.d.-fractie heeft daaróm onlangs een tweetal werkverruimingsvoorstellen gfdaan welke inmiddels in handen van Ged. Staten om praeadvies zijn gesteld, zoodat zij helaas thans niet kunnen be handeld bij deze begrooting. De wérkloos- heid is in plaatsen als Krimpen en Ca- pelie aan den IJssel tot plm. 85"/« der be volking gestegen Spr. meent, dat het standpunt van Ged. Staten als zou er geen plaats zijn voor nieuwe uitgaven, moet worden losgelaten. Althans dient te worden getracht, nieuwe uitgaven voor werkverruiming te voteeren. De heer Jansen Maneschijn (a.-r.): Trachten en kunnen is niet hetzelfde, evenmin als praten en doen. De heer Ter Laan: Stelt u zich maar achter Ged. Staten. Voortgaande zet spr. uiteen, dat werk verruiming op zeer nuttige wijze zou kun nen worden verkregen door diverse wegen van een gesloten wégdék te vobizien, door aanleg van recreatieoorden enz. Spr. betwist de juistheid van de raming van Ged. Statei, volgens welke moet woy- den gerekend op 15Vo achteruitgang van opbrengst van provinciale belastingen, hetgeen een vermindering van meer dan 4 ton zou beteekenen. Naar zijn meening is dit raming veel te ongunstig geschied. De nieuwe salarisverlaging voor het per soneel zou z.i. ook niet noodig zijn ge- weest. Spr. besluit met de opmerking dat hij geen heil ziet in het al maar „aanpassen en afbreken". Daartegenover is ordening van het bedrijfsleven en krachtige werk verruiming uoodlg. De heer Jansen Maneschijn (a.r.) acht het in dezen tijd in de eerste plaats noódig met beleid te werk te gaan. Hij brengt in- herinnering, dat het lid van Ged. Staten de heer De Bruin zeide, dat we thans in de eerste plaats het hoofd en pas daarna het hart moeten laten gelden; woorden die spr. ter overweging geeft aan 's heeren De Bruins soc. dem. partijgenooten. Spr. brengt lof aan Ged. Staten voor hun sluitende begrooting en hij keurt de politiek van den heer Ter Laan, als zou de daling van de belastingopbrengst zoo groot niet zou zijn, af. Ondanks de cijfers gaat de heer Ter Laan jaar op jaar daarmee door, zooals de Arbeid.ipers het doet voor komen. dat de crisis zoo erg niet is. De heer Ter Laan: Ik heb juist met het oog op den omvang van de werkloosheids crisis aangedrongen op werkverruimings maatregelen. De heer Jansen Manenschijn. voort gaande, zegt dat de heer Ter Laan ten opzichte van de Inkomsten van de werk nemers en ambtenaren altijd somber is gestemd, doch ten opzichte van de be lasting opbrengst altijd licht wil zien. Spr. juicht de voorzichtige leenings- polltiek van Zuid-Holland toe; wij heb ben daardoor op onze renten kunnen be sparen. Indien wij de politiek van den heer Ter Laan volgden zou dat niet moge lijk zijn. Wanneer wij alle maatregelen hebben genomen, dan komen wij precies met onze hakken over de sloot. De reserve moet niet worden aange sproken. Gelukkig kan het provinciaal wegenplan nu nog worden uitgevoerd doordat de bijdrage van het Rijkswegen fonds voldoende is om rente en aflossing van de leening voor wegenaanleg te dek-, ken. Maar die bijdrage zal straks niet meer voldoende zijn en dan zullen wij de reserve moeten aanspreken en welke ook ten doel heeft om schokken op te vangen els gevolg van verminderde belastingop brengst. Thans bedraagt de reserve 2.4 millioen gulden d.i. minder dan enkele jaren ge leden. Rekening is gehouden met een ver mindering van ruim 4 ton belastingop brengst. De maatregelen door Ged. Staten voor gesteld. hebben het bf'vlls geleerd. dat hun beleid juist ls geweest en dit 'Je politiek van de SD.A.P verkeerd is. De sociaal-democraten hebben door hun deel neming in het college van Ged Staten waarin zij één vertegen woo-4'ger hebben (zii hadJen er twee verlangd) de verant woordelijkheid mede willen heieen driven mair zii rll-i iear en iaar met het voorstellen van ext-a-u'ig'vpn r-pr allerlei eocia'e doe'-lnden twee ton voor werkverschaffing enz. hoewel de midde'en ontbraken. Hierna werd pauze gehouden. TWEEDE KAMER. (Zitting van heden). voorstel tot verhooging der steunnormen verworpen. In de Tweede Kamerzitting van heden middag werd de motie Kupers, ultspre- kendè dat de nood der werkloozen ver hooging der met 1 Juli 1934 verlaagde steunnormen noodzakelijk maakt, met 53 tegen 24 stemmen verworpen (voor sociaal democraten, communisten, de heeren Van Houten en Sneevliet), evenzoo de motie Kupers om in de wintermaanden een toeslag te geven op den steun en een op ruimere schaal verstrekking van kleeding, dekking en goedkoope levensmiddelen met 5325 stemmen (vóór sociaal-democraten, communisten, de heeren Van Houten en Sneevliet). De begrooting 1935 van het ministerie voor Sociale Zaken werd aangenomen met 5126 stemmen (tegen de sociaal-demo craten, communisten, Staatkundig Gere formeerden en de heeren Van Houten en Sneevliet). o gift van f. 10.000 voor winterhulp aan werkloozen. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen Bioscoopbond heeft besloten namens het Nederlandsche Film- en Bioscoopbe drijf een bedrag van f. 10.000.— te schen ken aan de winterhulp voor werkloozen, door de regeering ondernomen. enquete handelsvorderingen duitschland. Naar aanleiding van telefonische verzoe ken om inlichtingen betreffende de enquete van het Departement van Econo mische Zaken naar achterstallige handels vorderingen op Duitschland, zij vermeid, dat. behalve van diegenen, die tot dusver geen formulieren inzonden, tevens opgave wordt verlangd van evéntueele wijzigingen en aanvullingen der-in October j.l. inge zonden formulieren, in het bijzonder met betrekking tot overboekingen van Zwi- schen-, resp Sonder-Konto naar het Ver- rechnungs-Konto, uitbetalingen van op Sonder-Konto gestorte bedragen door de Nederlandsche Bank. alsmede nieuwe stor tingen op Zwischen-Konto en de daarmee verband houdende wijzigingen in het be drag der z.g. zwevende vorderingen (d wz. vorderingen, welke niet op een erkend Konto uitstaan). Overboekingen van Zwischen- naar Son der-Konto behoeven derhalve niet te wor den opgegeven. oi de postvluchten. De Ijsvogel op de uitfeis is te Bandoeng aangekomen. De Kwartel op de thuisreis is te Calcutta geland. het reissc mikAjy. fan de snip. trieyen. Reeds 24)000 Het reisschema vooé de Snip luidt als volgt: Vertrek Amsterdam: 15 December O.OO uur G.M.T. (0.20 A.W.T.). Aankomst Casablanca: 15 December in den middag. Vertrek Casablanca17 December in den vroegen ochend. Aankomst Porto Praia: (Kaap Verd. Eil.) 17 December in den namiddag. Vertrek Porto Praia: 19 December plm. 19 uuy G.M.T. Aankomst Paramaribo: 20 December plm. 14 uur G M.T. Vertrek Paramaribo: 22 December des ochtends. Aankomst La Guaira: 22 December des middags. Vertrek La Guaira: 22 December plm. 1 uur na aankomst. Aankomst Curacao: 22 December des namiddags. De afstanden tusschen de verschillende landingsplaatsen zijn: AmsterdamCasablanca 2335 KM.; Ca sablancaPorto Praia 2654 KM.; Porto PraiaParamaribo 3612 KM.; Paramaribo La Guaira 1400 KM.; La Guaira-Curacao 280 KM. Aangezien de te volgen route voor de K.L.M geheel nieuw ls, is het dus niet uitgesloten, dat onderweg eenigszins van dit schema zal worden afgeweken. Tot en met hedenmorgen werden op het postkantoor van het Centraal Station te Amsterdam 24.000 brieven voor de Snip- vlucht ontvangen. Hierbij waren 2500 brieven uit Oost-Indië, welke per Pelikaan gisteren zijn aangekomen. Ook in Oost- Indië blijkt dus groote belangstelling voor de eerste vlucht naar de Koloniën in de West te bestaan. een adres der melkgrossiers. De Nederlandsche Bond van Melkgros- siers heeft zich met adressen gewend tot de Tweede Kamer, den Minister van Eco nomische Zaken en H.M. de Koningin, waarin er op gewezen wordt, dat de hui dige toestand door de regeling der Frie- sche Zuivelcentrale onhoudbaar is gewor den en de bona fide melkgrossicrs met der. ondergang bedreigt en de bemiddeling der beide eerstgenoemde autoriteiten wordt Ingeroepen, aan H.M de Koningin wordt verzocht te willen bevorderen dat deze crisistijden door onrechtmatigheden nog niet meer worden verzwaaid voor de melkgrossiers CRISISBOTERMERK. De Crisis Zuivel Centrale maakt bekend, dat voor de week van 1622 December de prijs van het Crisisbétermerk en van de vervoervergunnlng van buitenlandsche bo ter ls vastgesteld oo f. 0.95. Men meldt ons dat met ingang van morgen het crisis-uitvoerbureau een aan vang met zijn werkzaamheden zal maken. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid en Handel heeft er in een adres bij de Eerste Kamer op aangedrongen de Invoering van den Midden-Europeeschen tijd niet goed te keuren. UIT NED. OOST-INDIE. tot resident benoemd. BUITENZORG, 14 Dec. (Aneta). Met ingang van 1 Januari 1935 is tot Resident van de Molukken benoemd dr. B J. Haga, thans me tden rang en titel van Resident belast met het bestuur van het Gouverne ment der Molukken. dienst der volksgezondheid. BUITENZORG. 14 Dec. (Aneta). Ge- ■durende den tijd dat het Hoofd van den Dienst der Volksgezondheid, dr. J. Offringa met buitenlandsche vérlof afwezig zal zijn is met de waarneming van deze functie bglast dr. W. F. Theunlssen. inspecteur van het Ziekenhuiswezen. armenzorg in djokja in het gedrang. DJOKJAKARTA, 14 Dec. (Aneta) - Bij „Armenzorg" te Djokjakarta dreigt een ernstige toestand te zullen ontstaan. Men stelt in het schema voor 1935 voor, om wegens gebrek aan middelen aan Euro- peesche armlastigen f. 3 per maand uit te keeren en aan gezinnen f. 5 per maand. Hierbij merkt ..De Locomotief" op, dat wel iswaar wordt betoogd, dat de steuntrek kers voor 100 °/o non-valeurs zijn, doch genoemde bijdrage valt onder de bekende kwalificatie „teveel om van de sterven, te weinig om vgn te leven". Bij deze steun regeling zijn een 80-tal Europeanen be trokken. onregelmatigheden bij de ned.- ind. escompto-mij. SOERABAJA, 14 Dec. (Aneta). De staf- employé van de Ned.-Ind. EscomDto-Mij. die verdacht wordt de dader te zijn .van den obligatiediefstal, welke twee weken geleden werd ontdekt, is heden in pre ventieve hechtenis gesteld. Zijn naam wordt, in het belang van het onderzoek, nog verzwegen. EEN GIFT VAN DEN GOUVERNEUR- GENERAAL. BATAVIA, 14 Dcc. (Aneta) De Gou verneur-Generaal schonk een Kerstgift van f. 2000.aan het Centraal Werkloozen comité. o- TOEPASSING PESTVACCINE IN GAROET GAROET. 14 Dec. (Aneta) Medio Januari 1935 zullen de proeven met het pestvaccine van dr. Otten ln het Regent schap Garoet worden Ingezet. Voor de toe diening van dit vaccine zullen een dokter en vier mantri's in dit gewest worden ge plaatst. o- MILITAIRE MUTATIES. BANDOENG. 14 Dec. (Aneta) De in specteur van het wapen der genie, Gene- raal-majoor L. C. A. van de Kasteele, stelde zijn aftreden uit tot einde Maart 1935, daar zijn opvolger luitenant-kolonel G. J. F. Satius Muller in de eerste helft van Februari van buitenlandsch verlof naar Ned.-Indlë zal terugkeeren. De kapitein van de infanterie O. van Lingen is aangewezen om op te treden als Hoofd van den Militairen Inlichtingen dienst als opvolger van luitenant-kolonel J. J. Akkersdijk, die met pensioen zal gaan de besteding van het uitvoer recht op bevolkingsrubber. BATAVIA, 14 Dec. (Aneta). Thans heb ben alle gewesten voorstellen ingediend ten aanzien van de besteding van het uit voerrecht op bevolkingsrubber: hot gewest Sumatra's Oostkust was het laatste welke zijn voorstellen indiende. Deze voorstellen, thans in behandeling bij de betrokken af- deeling van het Departemnt. van Binnen- landsch Bestuur, omvatten: verlichting van de belasting voor lnheemsche rubber planters; verlichting van heerendiensten; toelagen voor armlastige oude Chineezen: blindenzorg; verbetering van moskeeën, alsmede het nemen van maatregelen ten behoeve der hygiëne. Als algemeen begin sel geldt dat slechts die extra-uitgaven geautoriseerd zullen worden, welke geheel uit het uitvoerrecht kunnen worden be taald en in Je toekomst de begrooting niet permanent zulle i bezwaren Hierop zijn slei hts c-nkele uitzonJerii-.gen moge lijk en wel door het vormen van fondsen, hetgeen waarschijnlijk zal geschieden voor verzorging van leprozeriën. academische examens. Geslaagd zijn voor het candidaats- examen Klassieke Letteren de heer W. F. Jongbloed (Den Haag); doctoraal examen klassieke letteren, mej. I. van Rest (Den Haag)doctoraal examen geneeskunde de dames O. G. E. Gorter (Leiden), C. P. v. d. Grinten (Den Haag) en de heer C. Matthij- sen (Helmond)Artsexamen eerste gedeelte de heer H. van Nouhuys (Den Haag) en mej. A. C. D. Lahr (Oegstgeest). Bevorderd zijn tot arts de heeren W. A. J. M. J. Kort- mann (Zoeterwoude) en S. J, Warouw (Leiden). concert in „endegeest". Het dubbelmannenkwartet „Sempre Avanti" heeft gisteravond in het kerkge bouw van „Endegeest" voor de patiënten een concert gegeven, waarbij de heeren Alph. Delprado en W. van Tongeren met hawaian- en gultaar-muziek medewerking hebben verleend De schoone zang en de muziek werden door .'e geheel gevulde zaal aandachtig aangehoord en luide toegejuicht. Het was een mooie avondl AMSTERDAM. 14 December. De stemming op de Amsterdamsclfe beurs is de laatste dagen weer veel minder opgewekt, tyetgeen voor een belangrijk ge deelte een gevolg is van de teleurstellende koersontwikkeling in Wall Street. Terwijl de berichten uit het bedrijfs leven over het algemeen zeer hoopvol zijn, nelgen de koersen overwegend tot reactie. Echter is de economische toestand te onzent uitermate moeilijk, zooals de mede- deeling van de Directie van de A.KU wel doet zien. Voorts> is gebleken, dat de clea ring met Duitschland wederom niet beant woordt aan de verwachtingen, die men daarvan had gekoesterd. Onze vorderingen op Duitschland zijn de laatste weken wederom zeer aanzienlijk toegenomen, daar onze handelsbelans met dat land in veel mindere mate passief is dan waarop men had gerekend. Terwijl wij in het vierde kwartaal van 1933 voor een bedrag van R.M. 120.5 mil-' lioen meer in Duitschland kochten dan er verkochten, was dit bedrag in het derde kwartaal van dit jaar verminderd tot 32 millioen. Indien rekening wordt gehouden met de invoeren van Nederlandsch- Indische en West-Indische producten in Duitschland. dan blijkt, dat er ln het derde kwartaal zelfs een actief saldo was voor ons land en zijn koloniën. Hierdoor is het niet mogelijk, dat het clearingverdrag; waarbij is bepaald, dat een gedeelte van de beschikbare deviezen niet wordt gebruikt voor afbetaling van oude vorderingén en een percentage deviezen voor de Rijksbank dient gereserveerd, blijft functioneeren, zooals men zich dat heeft voorgesteld. Het verdrag is pas op 1 December weer in wer king getreden en reeds nu bedraagt <fe achterstand f. 11.5 millioen. Dit belooft niet veel voor de toekomst. Het spreekt vanzelf, dat de Amsterdam- sche beurs deze gang van zaken met leede oogen aanziet. Opnieuw zit er zooveel geld in Duitschland vast en wordt zoodoende aan ons bedrijfsleven onttrokken. Dit is natuurlijk een onhoudbare toestand en men verwacht dan ook, dat van regee- ringszijde zal worden Lngègrepen. Na een aarzelend begin werd de stem ming vaster toen bleek dat voor Konink lijke weer vraag bestond. De eerste koers lag een fractie lager, doch bij vrij ruimen handel trok zij ruim 1 pet. aan. De Ame rikanen daarentegen waren ongeanimeerd. De omzetten in certificaten Handels Mij. waren bescheiden bij prijshoudende stem ming en fractioneel hoogere koers. Noch de verklaring van den president der Maat schappij, noch het feit, dat de statuten een bijwoning der vergadering door cer tificaathouders verhinderen, kon de critiek doen verstommen.Van Industrieel fondsen waren Philips vast. De noteering kwam boven 219 pet. Ook Unilevers waren goed van toon. de winst bleef evenwel tot een fractie beperkt. Rubbers verkeerden in herstel. A'dam Rubbers stegen boven 87 Tabakken waren stil en weinig veranderd. Suikerwaarden lagen evenwel gedrukt. H.V.A.'s verloren ruim 1 pCt. Scheepvaar ten konden zich handhaven. Voor Redjongs bestond opnieuw eenige vraag. Amerik. fondsen waren vast. Duitsche obligaties waren ongeanimeerd. Youngleening. obligaties met verklaring, waren 1 pet. zwakker. Op de Ned. Staats- fondsenmarkt kwamen de koersen alge meen hooger; 4 pet. leening steeg tot 100 2/8 pet. Ned. Ind. waren prijshoudend. De handel was uiterst stil. WISSELKOERSEN. Engeland 7.31 (7.30 7/8), Duitschland 59.36 (59.37), Frankrijk 9.75 1/8.(9.75 1/8), België 34.56'/i (34.55). Denemarken 32.65 (32.65), Zweden 37.70 (3770). Noorwegen 36.72Vi (36.72'/>) New York 1.47 15/16 (1.47 15/16). Zwitserland 47.87'/2 (47.87). Prolongatie 1 pCt. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. LEIDEN. 14 December. Aangevoerd: totaal 741 runderen, 210 kalveren. 671 schapen, 771 varkens. 15 Stieren, f. 75-225, per KG. 30—40 ct„ stroef. 131 Kalf- en melkkoeien, f. 85210, stroef. 378 vare koeien, f. 60—125, matig. 217 vette ossen en koeien, f. 100240, schoon a. d. haak 3560 ct„ matig. 22 vette kalveren, f. 35 65, schoon a. d. haak 4670 ct„ zeer vlug; 114 nuchtere kalveren, f.49; 73 gras kalveren, f.3050. 150 vette schapen. 1.11 17: 272 weide schapen, f.811, flauw. 250 Vette lameren, f.1014: 340 mestvar- kens. f. 1025, zeer matig. 431 Biggen, f. 5 —8.50, zeer matig. 1 paard en 1 veulen. 5 bokken en geiten, f. 2.50—7, matig. Aan de kaasmarkt waren aangevoerd 65 partijen, waarvan 43 partijen Goudsche en 22 partijen Leidsche Prijzen: le soort Goudsche f. 2021, 2e soort f. 1819; le soort Leidsch f. 2122, 2e soort f. 1820. Handel kalm BODEGRAVEN, 13 Dec. Eierveiling B P. K. V. Aanvoer 4768 eieren. Kipeieren f3.40 fi3.50 (witte); f. 3.40—4.00 (bruine): eendeieren f. 33.30 per 100 stuks. Kippen f. 0.30—0.55. HAARLEMMERMEER, 13 Dec. Graan- beurs. Aanvoer: Rogge en Kanariezaak 7.50; Gerst chevalieri en Wintergerst 5.50; Haver en Paardeboonen 6 25; Duive- boonen 8.25: Bruine boonen 11.50: Grone erwten 9.50; Vale erwten en Blauwmaan- zaad 15; Geel mosterd 18; Karwijzaad 18.50; Alles per 100 KG. NIEUWKOOP, 12 Dec. Aanvoer 2088 eieren. Kipeieren f. 3.254 50. Eendeieren f. 3 30 per 100 stuks. VOORSCHOOTEN. 12 Dec. Kipeieren f. 3,60—5,00 per 100; Eendeneieren f. 4.00 per 100; Konijnen f. 0.701.40 per stuk. Duiven f. 0 12 per stuk. VEUR, 13 Dec. Vrije veiling. Aangevoerd 10 817 kipeleren, f. 3.405.20; eendeleren f.3 3.75: kippen f 0.45-0 70; duiven f. 0 10—0.18; konijnen f. 0 25—1.80. WADDINXVEEN, 12 Dec. Aangevoerd aan de eieren veiling: 245 kipeieren. Prijs (groote) f. 5.30—5.55, (kleine) f. 4.10—4.85, een partijtje eendeieren f. 2.85 per 100 st. WESTLANDSCHE SNIJBLOEMENVEI- ling van 13 December. Louis Germ, f 5— 7.00: Sax Export f. 5—8 per 100; W. Cop land 63—78 et.: Pierson 31 ct. pér dozijn; Freesia 9—13 ct.: Germ, tros 14 -21 ct.: Export 12—14 ct.; Pres. de Lange 18 24 ct.: .Wilcox 11-17 ct.; Herco 13 ct. p. bos. WOUBRUGGE, 12 Dec. Prijs Kipeieren f. 5.105.40 kulkeneieren f.4—4 20. eend eleren f. 3.15—3.20 per 100 stuks.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 3