LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 14 December 1934 TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN BINNENLAND. KERK EN VREDE. Wijdiiifsavond in „Prediker". De afd Lelden en Omstreken van „Kerk en Vrede" had gisteravond ln Prediker een wijdingsavond belegd, die zeer druk be zocht was. Als sprekers voerden het woord ds. D, Kuilman. Herv. Pred alhier, die sprak over ..Niemand kan twee heeren dienen" en ds H. J Mispelblom Beyer rem. Geref. Pred te Boskoop, wiens onderwerp getiteld was: „Wpaenen der gerechtigheid" Bij ontstentenis van den voorzitter, den heer Ten Hoove, deed de heer Riedel aan het begin van de samenkomst enkele inededeelingenwaaruit bleek, dat de Pauluskerk te Oegstgeest, die voor dit doel ter beschikking was gevraagd was geweigerd Ds. Kuilman opende op gebruikelijke wijze waarna hij een gedeelte uit Jes. 2 en 11 las. Tot zijn onderwerp komende wees ds. Kuilman er op, dat het dienen, zooals dat gebruikt wordt ln het: .Niemand kan twee heeren dienen" in het Mattheus-evange- lie, feitelijk bedoelt: slaal zijn. Onmogelijk is het dan ook bij twee heeren slaaf te zijn. Begrijpen wij deze woorden goed en laten wij deze op ons Inwerken, dan moe ten wij een keuze doen en zeggen ik kies dien en dien heer, die dat en dat doel na jaagt. In verband met het tekstwoord zul len wij Han ook moeten kiezen en zeggen: ik dien den mammon en verwerp God of ik dien God en niet den mammon. Hinken op twee gedachten zullen wij nooit doen. Ook Jezus stelt Zijne discipelen steeds deze keuze. Moeten wij als pacifisten en vredes- vrienden een keus doen, dan staan wij voor de zelfde keuze als eens de groote schare geloofshelden stonden. Mocht een christen zijn keuze doen, dan kiest hij voor God en wel Hem die nen Als christenen voelen wij dat „Kerk en Vrede" gelijk heeft wanneer het in rijn beginsel, zegt. dat van de doorwerking van het evangelie alle heil voor de men- schen, voor de volken en voor de volkeren gemeenschap is te verwachten. Velen zeggen, dat de zonde de doorwer king van het evangelie in den weg staat Maar zegt men dat de oorlog daar ook bij hoort, dan houdt de eensgezindheid tus- schen de christenen op. Vrienden worden dan vijanden, want zeggen zij: hoe durft gij den oorlog het allerzondigst gebruik in de wereld te noemen. Moet .Kerk en Vrede" hiervoor zijn denkbeelden prijs geven en de oorlog ste ken ln een aanlokkelijk pakje? Moeten wij zeggen, dat de oorlog voor het grootste gedeelte uit den Hemel komt en voor het kleinste gedeelte uit de hel? Of moeten wij zeggen, dat elke oorlog radicaal vloekt met het evangelie van Jezus Christus? Spr die veel over den oorlog gelezen heeft en van officieren gehoord, ziet den oorlog als groote vuiligheid en ongerech tigheid. Enkele afgrijselijke staaltjes uit den wereldoorlog werden voorts door spr. geteekend. waarna hij met nadruk vast stelde, dat allen, die gelooven den strijd zullen aanbinden tegen den oorlog, die spr. ziet als de grootste goddeloosheid en die met het schepsel geen rekening houdt. Aan het einde van zijn toespraak wees spr. achtereenvolgens op den ouden Jozua. den profeet Elia en den apostel Paulus, die allen voor God kozen om dan tenslotte te wijzen op Jtaus Christus, die om. gezegd heeft „Niemand kan twee heeren dienen". Mogen wij, indien wij kiezen met een Da Costa zeggen en belijden: „Voor U wil ik lijden, strijden en mijn levenskracht wij den totdat de Engel des Levens mij redt uit het stof". Ds. Mispelblom Beyer, hierna het woord voerend, las allereerst een gedeelte uit Efez. 6 10-17, waarna hij opmerkte, dat in dit schriftgedeelte geteekend wordt de wapenrusting Gods. Als Christenen zijn wij er diep van overtuigd, dat wij ln deze wereld ontvangen hebben een opdracht, waaraan wij niet ontkomen kunnen, nl. wegbereiders te zijn voor Christus. Als eerste kenmerk hiertoe is de innerlijke rust, de rust van den geloovigen mensch. Als tweede kenmerk bij de Christenen in de oudheid was de moed. Zij waren niet laf om den strijd te ontwijken. Door de heilige aandrift van den geest wilden zij gedragen worden. En dat willen ook wij. Als derde kenmerk noemde spr. de inner lijke kracht. Sterk waren zij in hun God. Tegenover leugen en bedrog stelden zij waarheid en oprechtheid. Ons zelf zullen wij eens moeten afvra gen of wij alleen moeten zoeken naar den innerlijken vrede of ook naar den vrede tusschen menschen en volken. Hoe kun nen wij, aldus spr., met de eene hand zegenen en met de andere ranselen? De christenen hebben door de eeuwen heen het evangelie gebracht van den vrede en de gerechtigheid. En deze christenen ze zijn ons het voorbeeld waarmede wy ons willen bezielen. Denken wij dan aan het voorgelezen schriftgedeelte dan zien wij hoe dat past in onzen tijd. Duistere machten, zooals spr. de boos aardige geesten in de lucht ziet, de wapen fabrikanten en de oorlogsvoorbereiding, waren ook nu op de wereld rond. De ge rechtigheid is verre te zoeken. En wij, hoe staan wij hiertegenover? Staan wij in den krijgsdienst van Christus of gaan wij met de massa, die zich straks weer ter slacht bank zal laten voeren, mede? Spr. wees er voorts op. dat de vrede stichter in het evangelie worden zalig ge sproken Wij leven in gén belangrijken tijd, welke feitelijk pas belangrijk wordt als wij als christenen hierin willen leven. Met alle kracht, die in ons is zullen wij staan naar een vrede, die eenigszins den vrede-Gods meer nabij komt. Pal zullen wij staan, al valt dit niet mee, ln de wapenrusting Gods. Gebonden zullen wij ons weten in Jezus Christus, onzen Heer. Laat ons bidden tot God om de kracht welke wij zwakke menschen zoo noodig hebben en den strijd voor gerechtigheid en vrede. Op gebruikelijke wijze werd de bijeen komst gesloten DE ARBEIDSBEURS. Op den 13den December 1934 waren 4161 (v. j. 3435) werkzoekenden ingeschreven. CHR. KWEEKSCHOOL. Wij ontvingen het jaarverslag van de Vereeniging tot instandhouding van de Chr Kweekschool alhier. In het verslag van den secretaris, den heer J. Veenendaal wordt de overleden se cretaris mr dr N. G. Veldhoen, van wien een duidelijke foto is opgenomen, ln har telijke bewoordingen herdacht. Ook in het verslag van den secretaris van de commissie art XI der statuten, den heer D. Meyer wordt een sympathiek woord aan de nagedachtenis van den ont slapene gewijd In het verslag van den directeur, den heer H. Schilp. lezen wij. dat de cursus ln 1933 begon met 64 m. en 57 vr. leerlingen. Voor het Bijbelsch examen slaagden alle 31 candidaten. Bij het eindexamen kon aan 15 van de 17 meisjes en 13 van de 14 Jongens de akte worden uitgereikt. Aan den hoofdakte-cursus namen 14 dames en 24 heeren deel Van de 13 candidaten slaag den slechts 3. Sinds 1909 hebben 404 leer lingen van deze kweekschool de L. O. akte verkregen. Een naam-lijst van deze oud leerlingen is aan het verslag toegevoegd. FILMLIGA LEIDEN. De eerste voorstelling. In het Trianon-theater werd gister middag de eerste voorstelling der Filmliga Lelden gegeven. Vertoond werd de film ..De laatste dagen van St. Petersburg" van Poedowkin: een dier Russische films, die ongeveer 6 jaar geleden een ommekeer te weegbrachten in de filmwereld en in feite de aanleiding waren tot de oprichting der Filmliga. Sedert dien is echter andermaal zeer veel veranderd in de cinematografie en van vele avantgardistische regisseurs en operateurs van toen worden thans de films week in week uit ln de bioscopen ver toond En dit was weder de aanleiding tot de opheffing van vele Liga-afdeelingen; alleen Leiden telt thans nog een vereeni ging van de oude strekking. Met nadruk wees de voorzitter er op, dat het geenszins de bedoeling is door middel van de film propaganda te maken voor eenigerlei po litiek inzicht: niet de inhoud maar de cinematografische waarde der film is voor de Liga doorslaggevend. Nog werd met al- gemeene stemmen de oud-voorzitter, de heer Sanders, tot eere-lld benoemd In „De laatste dagen van St. Petersburg toont Poedowkin het eerste begin der re volutie tijdens 't tzarenrijk, de verschrik kingen van den wereldoorlog, de omwente ling in Rusland en het werken van de voorloopige regeering en tenslotte de stich ting der Sovjet-Republiek. Op boeiende wijze verwerkten regisseur en operateur deze omvangrijke stof en niet zelden be reikt zij een ongekende hoogte door sug- gestiviteit van rythme en beeld en vooral ln het begin bewezen zij de grondbegin selen der parodie volkomen te beheerschen Werd he_t dus ln cinematografisch op zicht een zeer interessanten middag, de wensch blijft bestaan dat de Liga tot het inzicht kome dat een teveel aan Russische fllmvertoonlngen onrecht beteekent voor de avantgarde in de andere landen en dat het daarom haar taak is ook deze te pro- pageeeren. NEON-, NATRIUM- EN KWIKLICHT. In zijn tweede lezing besprak ir. v. Gel deren gisterenavond in het Leidsche Volkshuis het kwiklicht en het neonlicht. Wat de kwiklampen betreft, merkte spreker op. dat de toepassing tot op heden nog beperkt is tot pleinverllchting. Ook haar nuttig effect ligt lager dan bij de andere koude stralers. Daarentegen is de toepassing van ejlelgaslampen nog bijna onbeperkt Deze lampen neonbuizen i ge bruiken slechts 1/9 van de energie tegen over gewone gloeilampen. Naast het ge ringe stroomverbruik zijn de bulzen in eiken vorm te vervaardigen en is eveneens bijna elke kleur te fabriceeren. Aan de hand van een aantal buizen werd een en ander nader toegelicht. Ten slotte besprak spr. een groot aantal toepassingen van elk der behandelde koude stralers en deelde als zijn meening mede, dat wij ons thans in een tijdperk bevin den. dat even belanrijk is als toen de gloeilamp werd ingevoerd. KOSMISCHE STRALEN. Lezing van prof A. Thomson. Voor de Philosophische faculteit der Leidsche studenten hield prof. A. Thom son uit Chicago gisteren avond een lezing over kosmische stralen. Spr. deelde allereerst iets mede over het waarnemen van deze stralen. Dit berust op het vermogen, dat ze bezitten, om lucht voor electriclteit geleidend te maken, het geen men kan meten door middel van een gevoelige galvanometer. De galvanometer wordt hiertoe met een laag lood omgeven, teneinde de stralen, die door radioactieve stoffen worden uitgezonden, te absor- beeren. Met de teller van Geiger kan men de stralen eveneens aantoonen. Deze methode berust op de omzetting van de trillingen der stralen in geluldstrillingen die men met behulp van een telefoon of een luidspreker kan waarnemen Hierbij bleek het aantal kosmische stralen, dat per minuut de toestellen treft, te varleeren tusschen tien en vijftig. De stralen zijn, zooals bij proeven geble ken is, van zeer kleine golflengte, hetgeen geheel in overeenstemming ls met hun groot doordringingsvermogen. Een bundel Röntgenstralen b.v. wordt door een water- laag ter dikte van 2>/i cM. reeds voor de helft geabsorbeerd Om een bundel gam- mastralen voor de helft te absorbeeren heeft men reeds een waterlaag van onge veer 30 c.M. noodig. Wil men echter een bundel kosmische stralen voor de helft absorbeeren, dan is een waterlaag van 6 M. noodig. Hieraan is het ook te danken, dat de stralen nog door de atmosfeer heen dringen. Ze krijgen dan ook hooger ln de atmosfeer, bv. in de stratosfeer, een groo- tere Intensiteit. In diepe tunnels daaren tegen bleken ze reeds vrijwel geheel geab sorbeerd te zijn. De Intensiteit van de stralen wisselt ook met de geografische breedte, zoo bedraagt deze aan de polen ongeveer 15» meer dan aan de evenaar. In dit verband wees spr. ook op de onder zoekingen van Prof Clay uit Amsterdam. Zooals men weet, heeft ook de K. XVIII VERKIEZING IN ZUID-AFRIKA. QUEENSTOWN (Kaap-Provincie), 14 Dec. (Reuter). Er heerschte Intense be langstelling voor ■(te eerste parlementaire tusschentijdsche verkiezing, waaraan een vertegenwoordiger der nieuwe Dominion partij deelnam. V Het resultaat is. dat Douglas (Fuslonist) met 2373 stemmen werd gekozen, tegen Sim (Dominion) met 1752 en Goetze (On afhankelijk Fuslonist) met 676 stemmen. VON PAPEN LICHT DOOPCEEL VAN HABICHT. PARIJS. 14 Dec. (Reuter). In een onder houd met een medewerker van het Petit Journal, noemde Von Papen, de Dultsche gezant te Weenen, sprekende over den moord op Dollfuss, dezen „een van die ge beurtenissen, die ontsnappen aan de actie der verantwoordelijke autoriteiten". Het nazisme kende heftige oncontroleer bare stooten. Degene, die tot de Putsch heeft aangespoord was „dat individu Ha bicht", wiens optreden Hitier „gelegenheid had te desavoueeren". Hij ls het, die aan de Oostenrljksch-Dultsche grens de fa meuze legioenen organiseerde. HET SAARGEB1ED. SAARBRüCKEN, 14 Dec. (Reuter) De opperbevelhebber van de Internationale troepenmacht ln het Saargebled, de Engelsche generaal-majoor Brind. ls van morgen met den nachttrein uit Parijs ln Saarbrüeken aangekomen, en heeft zijn Intrek genomen bij Knox, den voorzitter der regeerlngscommlssie van het Saar gebled. Ook Baron van Voorst tot Voorst en de Zweedsche aanvoerder, kolonel Edhelm zijn vanmorgen hier aangekomen Vanmorgen hebben de officieren der internationale troepenmacht een confe rentie gehouden met Knox. GEHEIM OORLOGSDOCUMENT VAN VON SCHEER. LONDEN, 14 Dec. (Reuter). De Morning Post" publiceert een geheim document van 1918, waarin admiraal Von Scheer aan Ludendorf uiteenzet, hoe volkomen anders de toestand zou zijn, indien ln plaats van Helgoland, Vlaanderen tot basis gemaakt werd van de Duitsche marine tegen En geland „Londen en het centrum van Engeland zouden dan onder ons bereik zijn," aldus schrijft de admiraal eb hij vervolgt: „De bezetting van Vlaanderen moet permanent worden, ook na den oortog." De „Morning Post" levert commentaar op dit document en zegt: Wij ontdekken de waarheid der woorden van Baldwin, die onze grens verplaatste naar den Rijn. Onze veiligheid hangt af van waakzaam heid en de macht om ons te verdedigen door de „Low Countries" te verdedigen. FRANSCH SCHIP VERMIST. MARSEILLE, 14 Dec (Reuter). Sinds Zondag j.l. heeft men niets meer gehoord van het vrachtschip „Schlaffing 24". dat een dienst onderhoudt tusschen Marseille en Algiers, met een bemanning van 21 per sonen. Nabij de haven Sète heeft men thans een fust gevonden met ledige me talen cylinders,, alsmede wrakstukken van de „Schiaffing". Visschers hebben een groote olievlek op zee waargenomen. De tot dusver ondernomen nasporingen heb ben nog geen resultaat opgeleverd. FRANSCH ARCHITECT GEDOOD. BOURG EN BRESSE. 14 Dec. (Reuter). De architect Nenot kwam gisteren per auto uit Genève te Parijs terug met zijn echtgenoote, chauffeur en een Engelsche verpleegster, toen de wagen tegep een boom opreed. Behalve Nenot werd ook de verpleegster gedood; zijn echtgenoote en de chauffeur werden ernstig gewond. In 1927 had Nenot tezamen met Flegen- helmer het plan uitgewerkt voor het nieu we Volkenbondspaleis en had hij tijdens het internationaal concours den prijs be haald voor zijn ontwerp- Voorts ontwierp hij het Victor Emanuel- gedenkteeken te Rome en leidde hij de werkzaamheden aan de Parijsche Sor bonne. een instrument van hem aan boord, om de intensiteit van de stralen op verschillende breedten te meten De onderzoekingen, die Prof. Thomson zelf hierover gedaan heeft ook met betrekking tot de intensiteit hooger in de atmosfeer, lichtte spr. met een groot aantal lantaarnplaatjes toe. In 1927 stelde Milllkan een theorie op, waarin hij veronderstelde dat de kosmi sche stralen zouden ontstaan bij de vor ming van atomen in de interstellaire ruimten Hij beschouwde dit als een scha kel van een cyclisch proces, dat het heelal voortdurend zou doormaken HIJ baseerde zijn theorie op het feit. dat de stralen electro-magnetische trillingen zijn op photonen van denzelfden aard als gamma- stralen, maar met kleinere golflengte. Een andere theorie werd opgesteld door Lemaitre De teloscopen en spectros- copen van de Mnt. Wilson hebben n.l. aan getoond, dat de verwijderde hemellicha men zich met groote snelheid van ons af bewegen Vele millioenen jaren geleden zou het heelal dus veel geconcentreerder zijn geweest, door een explosie zou aan dezen toestand evenwel een einde zijn ge maakt Bij deze explolsle zouden ook ato men, electronen en photonen uitgeworpen zijn, waaruit dan de kosmische stralen zouden bestaan, die nu nog steeds door de wereldruimte rondvliegen. Tenslotte zij nog vermeld, dat er onder zoekers zijn. die meenen, dat de kosmische stralen iets te maken zouden hebben met enorme natuurkrachten, van welker be staan wij niets afweten. De heer J. J. van Kins heeft heden in het pand Cobetstraat 60 een winkel in zuivelproducten geopend. De heer van der Mark ontwierp de plannen voor de ver bouwing van woon- tot winkelhuls, terwijl de aannemer Langeveld ze uitvoerde. De heer M. van Kins verrichtte het keurige schilderwerk. Behalve zuivelproducten in den ruimen zin van het woord, kan men er ook terecht voor fijne vleeschwaren, e. d In ons blad van gisteren maakten wij melding van het standpunt van B. en W ten aanzien van de loonsverlaging bij de H. T. M. De opmerkzame Ie- - zal hebben begrepen, dat hier bedoeld werd het ge meentebestuur van Den Haag. MISLUKTE AANSLAG OP MINISTER FEYT LONDEN, 14 Dec. (V.-D.) Uit Weenen wordt gemeld, dat eenlgen tijd geleden een aanslag was beraamd op den minister van blnnenlandsche zaken, majoor Fey, die op het laatste oogenbllk kon worden voorko men. Men hee'ft daaromtrent het diepste stijlzwijgen bewaard, maar naar van wel ingelichte zijde wordt medegedeeld, slaagde men erin den dader te arresteeren, toen hij reeds bijna tot den minister was door gedrongen. De man heet Nlederdorfer en stond bekend als een gematigd natlonaal- socialist en als zoodanig was hij geïnter neerd ln een der door de Heimwehr be waakte kampen. Hij praatte veel met de Heimwehrlleden en toonde zich hoe langer hoe meer overtuigd van de juistheid hun ner opvattingen, zoodat hij tenslotte ver zocht in de Heimwehr te worden opgeno men, welk verzoek werd toegestaan om dat men in hem een „bekeerling" meende te zien. Waarschijnlijk heeft hij in de Heimwehr spionage-werk ten behoeve van de nationaal-soclallsten gedaan, maar er bestond geen wantrouwen tegen hem, want toen hij eenigen tijd geleden toe gang tot den minister van blnnenland sche zaken vroeg, werd hem dit toegestaan In de garderobe van het ministerie, waar hij zich van jas en hoed moest ontdoen, om tot den minister te worden toegelaten, merkten de daar opgestelde lijfwachten iets verdachts en toen zij zijn jas open maakten, ontdekten zij een bom en een revolver. Nlederdorfer werd onmiddellijk gearresteerd en is momenteel in de ge vangenis te Weenen opgesloten. HET ONDERZOEK NAAR DEN WAPEN EN MUNITIEHANDEL. WASHINGTON, 14 Dec. (V.-D.) De Senaatscommissie voor het onderzoek naar den munltlehandel heeft gisteren nieuwe onthullingen gedaan. Gedurende den wereldoorlog hadden 181 personen in de Vereenigde Staten jaarinkomens van een mlllloen dollar of meer. De commissie publiceert een lijst van deze mlllionalrs, zondere nadere aanduiding van de bron nen van Inkomsten van deze personen. Tevens publiceert de commissie een lijst van ondernemingen, die winsten maakten tot een omvang van 3621 van het geïn vesteerde kapitaal tijdens een enkel jaar gedurende den oorlog. In antwoord op verwijten, die de com missie president Roosevelt had gedaan naar aanleiding van diens plannen tot bestrijding van oorlogswinsten, verklaarde president Roosevelt, dat het geenszins zijn bedoeling was in te grijpen in de werk zaamheden der commissie. Hij had inte gendeel slechts den wensch met de com missie samen te werken, teneinde het winstelement aan den oorlog te ontnemen Het was een te groot onrecht, dat ter wijl de mannen in loopgraven Gedurende den oorlog een dollar per dag kregen, de mannen, die in de fabrieken werkten tien dollar per dag verdienden. Naar aanleiding van de mededeelingen omtrent de enorme winsten gedurende den oorlog van de koper-, staal- en scheeps- bouwondernemlngen ontkende de firma Dupont, tijdens den oorlog excessieve winsten te hebben gemaakt. Van de winst, die gemaakt werd had de staat bovendien tachtig percent gekregen door een buiten gewoon hooge winstbelasting. ADVOCAAT IN RANG HERSTELD. KEULEN, 14 Dec. (V.D.) Dr. Legers, die verleden week als lid van den Juristen- Bond werd geschorst en uitgesloten van de balie omdat hij weigerde den Hitlergroet te brengen, is thans weer toegelaten op bevel van den Rijks-juristen-leider dr. Frank. COMMUNISTEN TE BREMEN GEARRESTEERD. BREMEN. 14 Dec. (V.D.) Te Bremen heeft de geheime staatspolitie een groot aantal communistische functionarissen ge arresteerd, die er van worden beschul digd pogingen te hebben gedaan de oude communistische organisatie in nieuwen vorm te laten voortbestaan. In den laatsten tijd ls een groote hoe veelheid materiaal in beslag genomen. In totaal zijn 53 functionarissen gearresteerd STEENKOOL BIJ DE ZUIDPOOL. NEW-YORK, 14 Dec. (V.D.) Uit Little America wordt gemeld, dat de geologen der Byrd-expedltie steenkool en fossielen hebben ontdekt op een afstand van 18 zeemijl van de Zuidpool. EEN BALCON INGESTORT. WARSCHAU, 14 Dec. (Reuter). Te Zawiercie stortte een balcon. waarop zich acht personen bevonden in. Alle acht moesten ernstig gewond naar het zieken huis worden gebracht. Drie hunner verkee- ren ln levensgevaar. DE HOTELBRAND IN AMERIKA. LANSING (MICHIGAN), 14 Dec. (Reu ter). Het aantal geïdentificeerde dooden als gevolg van de verschrikkelijke brand In het hotel alhier, bedraagt thans dertig. Ongeveer zestig hotelgasten worden nog vermist. ERNSTIG ONGELUK TE HOOGEZAND. Twee personen gedood. Hedenmorgen te ruim 8 uur heeft te Hoogezand bij het ophljschen van een electro-motor bij de meelfabriek der Firma J. G. Benes een ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan twee -werklieden het leven heeft gekost. Voor het ophljschen van den motor was de takel verbonden aan de hijschbalk, welke aan het 26 meter hooge, platte dak, was bevestigd. Door nog niet verklaarbare oorzaak ls de balk naar beneden gestort, toen men. juist met het hyschen was begonnen en de vracht nog slechts een halve meter omhoog was gegaan. Twee arbeiders werden door den zwaren houten balk getroffen en zoo ernstig gewond, dat zy vrywel op slag werden gedood. De slachtoffers zyn H. Ploem uit Hoogezand en K. Wolthof uit Klelnemeer, belden onge veer 30 Jaar oud, gehuwd en leder vader van twee kinderen. HILLEGOMSCH MEISJE TE AMSTERDAM DOODGEVONDEN. Twee arrestaties. De hulp van den Geneeskundigen Dienst te Amsterdam werd gistermiddag ingeroe pen op de Achterburgwal by een meisje van 19 Jaar uit Hillegom. De geneesheer van dezen Dienst kon alleen den dood con- stateeren. Hy deed van dit plotseling» sterfgeval aangifte by de politie. Deze Het het ïyk ln beslag nemen, dat overgebracht werd naar het Binnengasthuis, terwijl ln arrest werden genomen de bewoonster van de kamer waar het meisje werd gevonden en de vrouw die met het meisje mee uit Hillegom was gekomen. Het bleek dat het meisje reeds eerder op den Achterburgwal was geweest en daar door de bewoonster was behandeld. Die behandeling werd gis teren voortgezet en had een doodeiyk ver loop. De vrouw, die uit Hillegom was mee gekomen, ls uit de hechtenis ontslagen, terwitl de tweede vrouw ln arrest blijft en aan de justitie zal worden overgeleverd. TWEE GROOTE STOOMTURBINES BESTEMD VOOR NEDERLAND. De firma Escher Wyss, te Zurlcht, heeft I zich het vorige Jaar de belangryke op dracht weten te verzekeren van twee 29000/36000 P K. stoomturbines. Deze zijn voor een groote electrlsche centrale in Nederland bestemd. Een dezer groote turbines ls getaonteerd en wordt thans ln de montagehal be proefd. De andere ls Vóór montage gereed. By den bouw van deze stoomturbines zün belangryke op wetenschappeiyke ba sis vastgestelde verbeteringen toegepast. De geheele leverantie heeft een totaal gewicht van ongeveer 300.000 K.G., waar van elke stoomturbine zelf ongeveer 100.000 K.G. De zwaarste stukken wegen ongeveer 30.000 K.G. Dank zy deze belangryke opdracht was het mogeiyk zeventig arbeiders ongeveer 300 dagen en 20 beambten 150 dagen werk te verschaffen. DE DOODSTRAF IN SPANJE UITGEBREID. MADRID, 14 Dec. (Reuter). De minister raad heeft besloten om met het oog op het toenemend aantal gewapende overval len op het eigendom en het leven van vreedzame burgers, dit soort overtredingen te laten vonnissen door den krygsraad en de doodstraf daarop toe te passen. o HET ONGEVAL TE LIVERPOOL. LIVERPOOL, 14 Dec. (Reuter). Een vrouw is aan de verwondingen der In storting van eergisteren bezweken. TEXTIEL-CRISIS IN POLEN. WARSCHAU, 14 Dec. (Reuter) In de textielindustrie te Lodz zouden weer eenlg» fabrieken voor een aantal weken gesloten worden. Het personeel van de grootste splnnery van Lodz heeft daarop het fa brieksgebouw bezet en het gebouw gebarri cadeerd. De arbeiders verklaarden, dat zij het gebouw niet eerder zouden verlaten, dan nadat de directie de verzekering had gegeven het geheele personeel na Nieuw jaar weer te werk te zullen stellen. NIEUWE AARDBEVINGEN IN HONDURAS TEGUCICALPA, 14 Dec. (V.-D.) O's- teren hebben nieuwe aardschokken we derom een paniek veroorzaakt onder de bevolking van West-Honduras. Een deel vluchtte naar het gebergte, anderen vluchtten over de grens naar Guatemala. Men vreest tengevolge van de verhoogde onderaardsche werking een aardbeving van groote omvang Indien niet een der drie ln de nabyheid gelegen vulkanen tot uitbarsting komt. De regeering en parti culiere organisaties hebben het werk tot hulpverleening aan de dakloozen reeds ter hand genomen. Tot nog toe zün ln totaal vyftlg kleine dorpen verwoest. Het is niet bekend hoeveel menschenlevens verloren zijn gegaan. KINDERMOORD VAN ZES JAAR GELEDEN OPGEHELDERD. NEW YORK, 14 Dec. (V.-D.) De 65" Jarige Albert Fish heeft by de politie een bekentenis afgelegd, dat hy ln 1928 het tienjarige meisje Grace Bud heeft ont voerd en vervolgens gedood. Hy br®f,r de politiebeambten naar de plaats, wa» hy zyn slachtoffer had begraven. Inder daad kon de politie op deze plaats h gebeente van het meisje opgraven. zal terecht staan wegens ontvoering moord.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2