Vakcursussen voor werkloozen. 75ste Jaargang VRIJDAG 14 DECEMBER 1934 No. 22925 MUZJEK. Het voornaamste Nieuws van heden. EERSTE BLAD. Laatste verantwoording van de Kerstgave-inzameling. FFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. DAGBLAD .VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ots. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waai agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regeL Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ots. bij maximum, aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Burend Noorcleindspteln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTD Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland f. 0.80 per 3 mncLX LEIDSCH DAGBLAD HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. kijkje in de afd',-.voor schilderen en teekenen, waar onder leiding van den heer De W^ter dagelijks hard gewerkt wordt, Wijziging: Electrische Banketfabriek „De Hoop", Oranjegracht 40—42, Leiden. Vestiging filiaal Leiden, Haarlemmerstraat 251, KUNSTKRING „VOOR ALLEN". BUDAPESTER STRIJKKWARTET. De Budapesters spelen: niet alleen door het zelden gehoorde hooge niveau van hun spel wordt deze avond tot een eve nement in ons muziekleven. Zoo mogelijk nog méér door de boeiende en leerzame keuze van hun programma, waarin tus- schen Mozart en Beethoven het derde strijkkwartet van Hlndemith (op. 22) was geplaatst. Paul Hindemlth: de man, die op 't oogenblik door de voorvallen in Duitschland meer dan ooit in 't centrum der belangstelling staat. Nu ook van niet- muziek geïnteresseerden Is sterker contrast denkbaar, speciaal voor zich der traditie bewuste toehoorders, die onze stad in zoo groote mate bezit? Sinds de muziekfeesten te Donau- Eschingen, de kleine voormalige vorste lijke „Schwarzwald"-residentie, werd Hin- demith met één slag bekend. Dat was in 1920. Vorst Fürstenberg riep er de voor uitstrevende misici „revolutionair wer den zij tóen al genoemd" bijeen. Onder hen waren muzikale „snobs", maar ook serieuse kunstenaars: Hindemlth was één van hen Sindsdien is het met de faam van dezen enorm productieven componist steeds „crescendo" gegaan: fel werd hij eenerzijds geprezen, even fel anderzijds bestreden. Bovengenoemd strijkkwartet nu, werd in 1922 reeds te Donau-Eschingen ten doop gehouden, gespeeld door het beroem de Amar-kwartet. waarin Hindemith zélf de altpartij speelde. In den loop der ja ren is zijn reputatie van uitermate knap componist gestegen, totdat wij onlangs plotseling te hooren kregen, dat men van zijn z.g. revolutionaire „a-tonaliteiten" niet meer gediend was Doch bepalen wij ons tot den avond van gisteren. De Budapesters spelen Mozart: het wordt een „freudiges musizieren". Klan ken bloeien op, zóó vanzelfsprekend en natuurlijk als wanneer ge bloemen ziet ontluiken in de lente, het licht ziet door breken bij den dageraad en ge de bladeren hoort suizen, wanneer de wind er door blaast.... Ge vraagt niet „waarom" en „hoe", maar ge aanvaardt het, als iets dat u toebehoort en kent tot in ieder détail der schoonheidDe Budapesters spelen Hindemith: „Andere Zeiten, andere Laute" die slechts aanspreken bij hen, die hier voor openstaan en een antwoord hebben op de emoties, die déze moderne compo nist in zijn muziek tot uiting brengt. Modern? Ja: maar hier niet chaotisch, doch met een hecht fundament van streng-meesterlijke contrapunctiek. een zeer groote vereering voor het Bachsche formalisme, geheven op modern plan. Vreemd? Voor onze ooren niet meer. Voor zeker niet „a-tonaal", zooals men hem in in zekere kringen verwijt. Veel meer plu- rytonaal uit zich deze „neo-klassicist", in lineairen opbouw, zelfstandige teekening der stemmen, zoodat soms de scherpste klanken op elkander stooten, doch die bij meerder. aanhooren steeds gematigder aandoen. Men voelt onmiddellijk de volle atten tie, vooral van de jongeren, zich span nen en overgeven aan deze nieuwe stem der dingen, waarin de gedurfdheid, het min of meer a-religieuse, de uitbeelding van de felle jacht van het heden toch rust op de knappe grondslagen van voor gangers als Bach en Reger. Geen melodie? Geen harmonie? Wel ze ker: doch geen „welluidendheid" in tra- ditioneelen zin. Maar een zich uitspreken in gansch nieuwe vondsten. Het praegnant droefgeestige herdersfluitmotief in den aanvang van de fuga, dat steeds weder keert en het eerste deel doordrenkt met bitter-zoete bekoring: is dat soms geen melodieuse vondst? Met jagend tam-tam rythme stormt het tweede deel op ons aan: een geheimzinnige, intuïtief neerge schreven, profetische visie van den groo- ten in-'lp-d g.-kléurde rassen op de BINNENLAND. Distributie van kaas aan werkloozen. (Binnenland, 3e Blad). Vergadering der Prov. Staten van Zuid- Holland; herziening van de salarieering goedgekeurd. (Binnenland, 3e Blad). Ons parlementair overzicht. (4e Blad). Avontuur van Urker visschers: zes da* gen hulpeloos op zee. (Gemengd, 4e Blad). Ernstig ongeluk te Hoogezand; tweel arbeiders gedood. (Laatste Berichten, lei Bladl BUITENLAND De verdaging der Londensche vlootbe- sprekingen. (Buitenland, 3e Blad). Een reeks wetten in Duitschland. (Bui* tenland, 3e Blad). Vermoedelijk zullen de uit Zuid-Slavië uitgezette Hongaren mogen terugkeeren. (Buitenland, 3e Blad). Felix von Weingartner uit Basel opvol* ger van Clemens Krauss te Weenen als dirigent der Staatsopera. (Kunst, 3e Blad), hechte, klassieke Europeesche beschaving, die ons met een schok tot nadenken brengt en waarover nog veel te zeggen zou zijnMen hoort hier de veelver- scheidene timbre's als in een groot orkest, soms herinneringen aan de gamelan. Een wonder van stemmencoloriet De groote geesten, waaronder we zeker Hindemith rekenen, zijn hun tijd immer vooruit geweest. Daarom is het noodig hen voor 't front te brengen en niet te verdonkeremanen, daar het de dood voor de kunst met groote K beteekent, wanneer men slechts datgene zou geven, dat door de middelmaat onmiddellijk als gesneden koek met een glimlach van tevredenheid wordt genuttigd. Zei men niet in 1785 van Mozart's voor af gespeelde z.g. „Dissonanzenkwartet", dat het te sterk gekruid was en dat de musici valsch speelden? En barstten de toehoorders bij de eerste uitvoering in St. Petersburg van het dezen avond ook ge hoorde Beethovenkwartet op. 59 No. 1 bij den inzet niet in lachen uit? Doch wij dwalen af en worden gefasci neerd toeruggeroepen door de herinnering aan dit Hindemith opus, waarin vooral in het laatste deel wellicht nog ooren ver bijsterd werden door de „dissonanten", contrasten en metalen hardheden. Opval lend was het echter, hoe bij velen deze vindingrijke schrijfwijze aansloeg en men haar zeggingskracht in spanning meebe leefde. Ja waarlijk: althans in dit kwar tet is een geestrijk, ook gevoelig-muzikaal technicus aan 't woord. Van geenszins „destructieven" zin, wat velen modernen o.i. met recht verweten wordt. Doch iemand, die hier gestuwd werd door in spiratie, eerlijke scheppingsdrang. Men is in Leiden niet verwend met he- dendaagsche uitingen. Recht dankbaar zijn wij daarom voor de kennismaking met dit interessante, veelszins geniale werk. dat midden in dézen tijd staat! Hindemith behoort stellig tot hen, die waardevollen nieuwen inhoud vonden, met elementen tot hernieuwden opbouw. Na de pauze vertolkten de Budapesters Beethoven: de nobele mensch, met zijn diep-religieuse en smartelijke gevoelsbelij- denissen legde In rust en verhevenheid zijn wezen over de felle beroering van het vooraf gehoorde. Groote mannen sterven nietdoch worden lichtend voortge dragen door het herscheppend genie en kunstenaarsvermogen van discipelen als deze uitverkoren Budapesters! Waar hun spel subliem en vlekkeloos was, hebben wij slechts te danken voor dezen heerlijken avond en kan de critiek zich ditmaal gelukkig terugtrekken. Een stormachtig applaus gaf dan ook uiting aan de gevoelens die men dit vermaarde ensemble toedraagt. Dit nummer bestaat uit VIER bladen ADRES AAN DEN RAAD. VAKCURSUSSEN VOOR WERKLOOZEN. Van de bewoners der Hermanstraat. Voortreffelijk maatschappelijk werk. Ingekomen bij het „Leidsch Dagblad" n bij „De Leidsche Courant": Jhr. Mr. W. J. M. v. E. f. 10; Prof Dr. J. M. f. 10; A. C. d. K, v. B. f. 5 Rijswijk IJL); Mej. J. G. f.1; J. A. D. f.1; H. B. 1; N.N. f. 5 Oegstgeest; Mr. G, H. E. N. T. 10; A. W. f. 1. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is gift bestemd voor Leiden. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Lel len brengen ter algemeene kennis, dat van Leeuwen, te Oegstgeest, een verzoek leeft ingediend ter bekoming van een erlof A voor den verkoop van zwak-alco- lolischen drank in het klein in het per- eel Beestenmarkt No. 30, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. Lelden, 14 December 1934. 3110 BEGRAFENIS VAN DEN HEER v. d. HEEMST. Hedenmorgen werd op de begraafplaats Rhijnhof" het stoffelijk overschot van rijlen den heer R. v. d. Heemst ter aarde esteld. De overledene was gedurende 33 jaren ortier van de Ambachtsschool alhier en 'erd in 1927 gepensioneerd. Door den Directeur der Ambaohtsschool erden namens het Bestuur en het geheele ersoneel der school bloemen op het graf elegd en eenige woorden ter nagedach- enis gesproken. Bij het passeeren van de lijkkoets voor Ambachtsschool werd een oogenblik 1 gehouden en een laatste groet ebracht. I1NKELSLUITING - KERSTMISDRUKTE Vanaf 18 December tot en met 24 Dec. (behalve des Zondags! mogen de win- geopend blijven tot des avonds 10 uur et winkelpersoneel van 18 jaar of ouder gedurende die periode 11 uur per dag 62 uren per weerk arbeid verrichten, idien van deze bepaling gebruik wordt emaakt, moet naast de Arbeidslijst een eschrift hangen, waarop de werk- en usttijden zijn aangegeven. ORANJE KRUIS. In het Leidsche Volkshuis aan den Apo- iekersdijk werden gisteravond vanwege „Oranje Kruis" de examens afgenomen beëindiging van den door mej. dr. lemhuis gehouden cursus in E.H.B.O. Het ploma kon aan alle cursisten worden uit reikt, t.w. de heeren P. Jansen, J. enny, C. Paats en W. T. de Wolf en de ■mes A. G. J. van der Heijden. L. Nieuw- nd, A. Coster, M. Plomp, J. Quispel en C. Koen. Aan den raad dezer gemeente werd namens de Hermanstraat-bewoners onder staand adres gezonden. Ondergeteekende namens alle bewoners der Hermanstraat, brengt met verschui- digden eerbied onder Uwe aandacht; dat de gesteldheid van de Hermanstraat van dien aard is, dat het wonen daar, vrij wel onmogelijk is. dat voornoemde straat in een ware mid- deleeuwsche modderpoel is herschapen, zoodra een regenbuitje valt. mede omdat van de drie kolken zich in deze straat be vindende. slechts één nu en dan functio neert. terwijl de resteerende twee kolken, door het instorten der rioleering al sinds jaren geen dienst meer doen, zoodat de afvoer, door één nu en dan loopende kolk moet worden geleid, dat genoemde Instorting mede tot gevolg heeft, dat in verscheidene perceelen de normale waterafvoer zoo niet geheel stil staat, toch belemmerd wordt. dat voornoemde modderpoel een welkome speelplaats biedt voor de jeugd, waar zij de een of andere ziekte kan opdoen. dat verzoeken om verbetering aan de heeren hulseigenaren tot heden zonder ge volg zijn gebleven daar naar hun zeggen genoemde straat gemeente-eigendom is. dat zij na Uwen Raad al eens eerder genoemde toestand onder de aandacht ge bracht te hebben, de toezegging verkregen, dat aan voornoemde straat in den aan staanden voorjaarsschouw de noodige aan dacht zou worden geschonken, wat inmid dels 2 jaar geleden is en nog niets heeft uitgewerkt. dat zij toch alleszins recht meenen te hebben om verbetering te kunnen eischen, welshalve zij Uwen Raad langs dézen weg beleefd verzoeken, om zoo SDoediz mogelijk in genoemden toestand verbetering te willen laten brengen. Het welk doende. Namens de Hermanstraatbewoners (W.g"! J. J. BEKKER. CHR. JONGELIEDEN EN KNAPEN- VEREENIGING „PREDIKER Gezellige Ouderavond. De Christelijke Jongelieden- en Kna- penvereeniging „Prediker" heeft in haar gebouw een geslaagden ouderavond ge houden. Er heerschte den geheelen avond een gezellige stemming. De voorzitter, de heer D. van 't Zelfde heette allen hartelijk welkom waarna hij, zooals dit lederen Zondag gebruikelijk is, een gedeelte uit 1 Kon. 18 besprak. Spr. beëindigde zijn overdenking met er op te wijzen, dat wij ons, evenals de pro feet Elia, niet door groote vereering van menschen laten misleiden maar op een voudige wijze Gods naam uitdragen. Ook Prediker wil het zijne hiertoe bijdragen. De heer Heymans, voorzitter der Kna- penvereeniging hield vervolgens een korte toespraak. De avond werd verder afgewisseld met muziek, tooneeistukjes en een panto mime. In de pauze werden koffie en koek rond gediend terwijl er voorts voor de ouders gelegenheid was zich met die bestuurs leden te verstaan. Met het zingen van den Avondzang en gebed werd deze samenkomst, die onge twijfeld den band tusschen ouders en lei ders heeft versterkt, gesloten. Foto Bleuzé Volgaarne voldoen wij gan het verzoek van de Subcommissie „Ontwikkeling en Ontspanning" van het Leidsch Crisis- Comité om een artikel te wijden aan het belangrijke maatschappelijk werk, dat reeds eenige jaren achtereen door deze commissie in alle stilte wordt verricht. Wij bedoelen de vakcursussen in timmeren, schilderen, metaalbewerking e.d., welke ge regeld iederen dag (behalve Zaterdagsi in het Leidsche Volkshuis aan den Apothe- kersdijk worden gegeven. Aanvankelijk leek het ernaar alsof deze cursussen weinig opgang zouden maken; de belangstelling was slechts matig, hoe veel moeite de directeur van den Gem. Dienst voor Sociale Zaken, de heer Wijk- mans, zich ook gaf. Maar gaandeweg werd dat beter en vooral nadat aan de Com missie een grootere zelfstandigheid was verleend en zij daardoor ook financieel zich gemakkelijker kon bewegen, steeg het aan tal cursisten aanmerkelijk. Een nieuwe uit breiding werd daaraan gegeven doordat de maximum-leeftijdsgrens der jeugdige werkloozen werd afgeschaft en daardoor ook voor oudere crisis-slachtoffers de mo gelijkheid werd geopend zich vakkundig te bekwamen. Dat daarvan een dankbaar gebruik wordt gemaakt, bewijst het feit, dat thans dagelijks in het Volkshuis aan ongeveer 110 werkloozen vakonderricht wordt ver strekt, waarvan weliswaar velen tot de jeugd behooren, maar waaronder toch ook verscheidene op rijperen en zelfs gevor derden leeftijd. Het onderwijs wordt mogelijk gemaakt door den financieelen steun van rijk en gemeente en omvat de drie hoofdvakken timmeren, schilderen en metaalbewerking, die weer zijn onder te verdeelen in theorie, praktijk, teekenen. Nederlandsche taal en rekenen. Het materiaal wordt gratis ter beschikking van de cursisten gesteld, die de door hen vervaardigde werkstukken meestal mogen behouden. Een enkele maal wordt er wel eens Iets verkocht voor een tentoonstelling, verloting e.d. Behalve deze hoofdvakken zijn in den loop der jaren reeds vele en velerlei cur sussen georganiseerd en worden nog da gelijks gegeven. Wij noemen slechts die in electriciteits- leer, huisvlijt, monteurs, autogenisch las- schen, Engelsche handelscorrespondentie (voor dezen cursus van den heer Vlieland bestond overweldigende belangstelling!), voor binnenschippers over de behandeling van explosiemotoren, voor opleiding tot het zgn. groot-chauffeurs-examen (de laatste twee cursussen in de Ambachts school) enz. enz. De Commissie heeft in overweging om binnenkort ook cursussen voor meisjes en vrouwen in het leven te roepen, voorna- 1 melijk in verstellen, naaien en koken. De directrice van het Volkshuis, mej. Ruth, vertelde ons, dat een zoodanige cur sus, uitgaande van het Volkshuis, zich in een groote belangstelling mag verheugen. Voorts zijn er nog tal van ontwikke lingscursussen, zooals in wiskunde, scha ken, enz. De gemeenteraad verschafte den werk loozen ko'-tgeleden hun eerste werk-object door hun den aanleg op te dragen van een drietal sportterreinen aan den Haarlem merweg voor de somma van f. 3750. Hiervan zullen twee terreinen worden ver huurd, terwijl het derde bestemd is voor de werkloozen zelf. Dit is trouwens hard noodig. verzekerde ons de leider van de sportafdeeling, de heer Waringa, want het huidige veld in het Kooikwartler, waarvan de organisaties beurtelings gebruik maken voldoet niet aan redelijke eischen. De werkzaamheden der Commissie be sprekend, vestigde de voorzitter, ds. Joh.. W. Groot Enzerink ook nog onze aandacht op dè ongeveer 80 volkstuintjes, welke door welwillende medewerking van „Ons Genoegen", „Ons Belang" en „P. C. en L." zoomede van den heer Roelofs aan werk loozen konden worden verstrekt en op de excursies, welke dit jaar voor het eerst konden worden gehouden. Zoo bezochten 105 personen groepsgewijze het Zeiss-pla- netarium te Den Haag; een groep mon teurs en metaalbewerkers de fabriek van Kromhout en Werkspoor te Amsterdam en een groep electriciens de Sted. Lichtfa brieken en de telefooncentrale, terwijl voor de timmerlieden op 18 December a.s. een bezoek aan het Veiligheidsmuseum en het Scheepvaarthuis in Amsterdam op het programma staat. Hoezeer de cursussen bij de deelnemers in den smaak vallen, bewijst wel het feit, dat zij zich onmiddellijk weer voor deel neming aanmelden, zoodra een tijdelijke tewerkstelling beëindigd is. Wij willen, noch mogen ons artikel be sluiten zonder een woord van dank tot allen, die, in welke hoedanigheid ook, hun krachten in dienst stellen van dit mooie sociale werk en verbinden daaraan den oprechten wensch, dat zij, zoolang de tijdsomstandigheden zulks helaas nood zakelijk maken, in staat zullen worden ge steld hun zegenrijken arbeid voort te zetten. Hierboven het Budapester-strijkkwartet, een der bewonderenswaardigste ensembles, dat wij ooit hoorden: Joseph Roismann (le viool), Alexander Schneider (2e viool) Stefan Ipolyi (alt) en Mischa Schneider (cello), dat gisteren in de Stadsgehoor zaal uitbundig werd toegejuicht.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1