Dobbclmann lekker... man! ALS IK EEN MILLIOEN HAD LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 14 December 1934 Vierde Blad No. 22925 BURG. STAND VAN LEIDEN. IT5EN vam «iT WITTE kP Ij5,te Jaargang ^GEMENGD NIEUWS^ RECLAME- 8054 IBIS SHAG LICHTE PIJPTABAK Rookt Dobbolmonn'o Tabak on (Één .nd.ro I dat de redders hem ln Terschelling brach ten, maar hoewel het hun twee nachten vlsschen kostte wilde de schippers Kramer en Romkes daar niet van hooren. Het is slechts te danken aan het feit dat het die zes dagen en nachten betrekkelijk mooi weer is geweest dat het schip behou den is. o DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD Gisteravond omstreeks zeven uur heeft even buiten Weert, dicht bij de Maaspoort een ernstige aanrijding plaats gehad, waar bij een 64-jarige weduwe om het leven kwam. Een personenauto bestuurd door den heer F. Groeliker, reed dicht bij de Maaspoort de 64-jarlge weduwe, mevr. A. P. Smulders aan. De bestuurder had de vrouw niet zien loopen. Mevr. S. was op slag dood. Te Apeldoorn zijn gisteravond bij het oversteken van de Loolaan de heer en me vrouw Foks gegri» en door een vrachtauto uit Hilversum, Het echtpaar werd gewond, mevr. F. zelfs vrij ernstig. De autobestuur der bleef ongedeerd, ondanks een botsing tegen een boompje. EEN ONTAARDE VADER. Men meldt uit Tiel aan het Vad.: De politie heeft dezer dagen aangehou den zekeren M. G. die verdacht wordt zijn vierjarig kind ernstig te hebben mishan deld. Beide onderarmen van het kindje en een sleutelbeen zijn gebroken. Het kind is naar het ziekenhuis vervoerd. De vader is naar Arnhem vervoerd en daar opge sloten. De verzorging van de overige leden van het gezin, de moeder en een kindje van twee maanden, is opgedragen aan de wijkverpleging te Tiel. REVOLVER-AANSLAG TE ROTTERDAM. Wraak van een Chinees. Te Rotterdam hebben gisteravond twee Chlneezen twist gekregen, waarbij de een met een revolver schoot en den ander ern stig heeft verwond. Het slachtoffer had zich 8 Jaar geleden te Rotterdam gevestigd Hij was gehuwd met een Nederlandsche vrouw en heeft 3 kinderen. De dader is nog niet gevonden. Men meent echter dat hier van bloedwraak moet worden gespro ken. Het slachtoffer moet een familielid zijn van den dader van een onlangs ge- pleegden moord op een Chinees. 9 ..De politie te Amsterdam heeft naar aanleiding van den aanslag te Rotterdam een viertal Chlneezen gearresteerd. Eén van hen deed een ongeloofwaardig ver haal, in een zak van zijn Jas werd een gat gevonden, terwijl in Rotterdam de dader waarschijnlijk door zijn jas geschoten heeft. De vier gearresteerden worden he den op transport gesteld naar Rotterdam. Het viertal werd op het Centraal Station aangehouden. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE ZAAK-HAUPTMANN. Bruno Richard Hauptmann is gisteren ln staat van beschuldiginggesteld van moord met voorbedachten rade op het kindje van Lindbergh. Hauptmann heeft geen medeplichtigen gehad in deze zaak. Alleen en zonder eenige hulp heeft Haupt mann volgens de beschuldiging een ladder geplaatst tegen het verblijf van Lindbergh te Hopewell. Hij klom tot het raam van de tweede verdieping, waar de baby van Llndberg sliep en nam het kind uit zijn bedje op. Hauptmann zou het kind nog te Hopewell hebben gedood, hetzij per on geluk of met opzet. Deze beschuldigingen zijn door het opperste gerechtshof van Flemington bekend gemaakt. Binnen vijf dagen zal precies de doodsoorzaak wor den medegedeeld: het ls nog niet zeker of het kind ls gedood, door een slag, dan wel of het is overleden ten gevolge van een hevige koude, welke de baby had gevat, voor het was ontvoerd. NIEUWE STER ONTDEKT. Zondagochtend ls om vijf uur door een astronoom in Suffolk een nieuwe ster ont dekt. Deze ster zal gedurende eenige da gen ln geheel Engeland, zoomede op het geheele Noordelijke halfrond met het bloote oog zichtbaar zijn! Het betreft een ster van de derde grootte. De ontdekking, welke direct ter kennis ls gebracht van alle sterrewachten ter we reld, heeft in astronomische kringen groo- te belangstelling gewekt. BRAND IN EEN ARBEIDERSBARAK Nabij de stad Yangkau, in Mandsjoekwo brak brand uit in een barak, waarin 45 bij wegenaanleg werkzame arbeiders sliepen. Twintig hunner vonden den dood in de vlammen. De overigen konden gered wor den. Verscheidenen der geredden hadden zware brandwonden opgeloopen. EEN ZWARTE LIJST VAN VROUWEN. Te Lodz wordt een „zwarte lijst" opge steld van vrouwen, die een betaalde be trekking bekleeden, terwijl haar mannen meer dan 323 zlotys per week verdienen. Het comité ter bestrijding van de werk loosheid, waarvan deze actie uitgaat, heeft reeds ongeveer 150 gehuwde vrouwen, die rijks- of gemeente-betrekkingen vervul len, op de lijst gezet. Dezen vrouwen zal verzocht worden, haar betrekkingen op te zeggen, waarna de opengevallen plaatsen door werkloozen zullen worden ingenomen. Mochten de vrouwen weigeren, haar betrekking vrij willig op te geven, dan zal het comité haar werkgevers verzoeken, haar te ont slaan. o HET ONGELUK TE LIVERPOOL. Gistermiddag waren nog 33 personen in de ziekenhuizen van Liverpool opgenomen tengevolge van het ongeluk, waarbij de vloer van de school van St. Clemens is in gezakt. Hieronder waren 18 kinderen. Twee vrouwen van middelbaren leeftijd verkeeren in levensgevaar en een der kin deren is ernstig gewond De andere ge wonden worden allen thuis verpleegd en zijn buiten gevaar. APPELBOOMEN BLOEIEN WEER. Te Lössnitz in Saksen bloeien de appel- boomen dit Jaar voor de tweede maal hetgeen toegeschreven moet worden aan het ongewoon zachte weer. BOOT OMGESLAGEN. Een boot met vier personen, welke op weg was naar een godsdienstoefening in een naburig dorp, is op de Saone in de na bijheid van Dijon omgeslagen. Alle vier inzittenden, een boer, zijn vrouw en zijn schoonouders, zijn om het leven gekomen. MIJN-ONGELUK IN ENGELAND. Tengevolge van het smelten van een kabel is gisteren in een .mijn in Lancashire (Schotland» een brand ontstaan, die be trekkelijk spoedig gebluscht was, maar een oogenblik zeer veel rook ontwikkelde. Van de 30 ln de nabijheid werkende mijnwer kers konden er 27 de schacht uitkomen en de liften bereiken. Drie mannen werden door de rook bevangen en bleken, na de blusschlng en de aankomst eener red dingscolonne, reeds te zijn overleden. De lijken zijn naar boven gebracht. BRUTALE ROOFOVERVAL. Gisternacht is te Brackwede in Rijnland een brutale roofoverval gepleegd. Voor een winkel in radioartikelen stopte een don kere, groot limousine, waaruit een man sprong, die de étalageruit insloeg. Hij klom naar binnen en reikte zijn mede plichtigen radiotoestellen ter waarde van 2000 R.M. aan. Door het rinkelen van het glas was een echtpaar, dat boven den winkel woonde, wakker geworden, en scha kelde het licht aan, waarop de inbrekers, in totaal 4 a 5 man riepen: „Licht uit of er wordt geschoten". Op hetzelfde oogen blik knalden alreeds eenige schoten, die echter geen doel troffen. Het echtpaar, aan wie de winkel toebehoorde, snelde den winkel binnen, waar zi"h een handgemeen ontspon. De vrouw kreeg verscheidene vuistslagen in het gezicht en werd tegen den grond gestooten. De man slaagde er in een roover vast te grijpen, doch hij moest hem, daar hij door een ander met de revolver werd bedreigd, weer loslaten. De vrouw, die inmiddels weer tot zlchzelve gekomen was, liep de straat op en pos teerde zich voor de auto, teneinde een wegrijden te voorkomen. De bandieten sloegen daar echter geen acht op en startten. De vrouw kon zich echter vast grijpen aan de bumper. Zij werd 150 M. meegesleurd. Toen stopte de auto en een der onverlaten sloeg zoolang op de on gelukkige vrouw in, tot zij eindelijk losliet. In razende vaart verdween toen de auto in de richting Bielefeled. De vrouw meent het nummer van den wagen te kennen. Op de plaats van het misdrijf werd een schroefsleutel gevonden, een zeemanspet en een hoed met een merk van een firma uit Keulen. De verwondin gen van de vrouw zijn bij onderzoek van niet ernstigen aard gebleken. GEBOREN Catharina Maria. d. van N. Langezaa! en C v. Sonsbeek Anthony, z. van H W. Fuchs en M. Siere Adriana Petronel'a Maria. d. van R. G. v. d. Zwet en M. v. d. Ploeg Adrianus Johannes z. van A. G. A. de Vrind en J. C. Borgerding Mar- garetha Maria, d. van A. G. A. de Vrind en J. C. Borgerding Jan Hendrik, z. van A. N. Gordijn en E. v. d. Berg Maria, d. van F. de Rooy en G. v. Dommelen. ONDERTROUWD. D. J. Wassenaar jm. 44 jaar en J. Hage- man. j.d. 30 jaar. OVERLEDEN G. A. Brugman, wedn. 57 jaar. til ZES DAGEN HULPELOOS OP ZEE. jVONTUUR VAN URKER VISSCHERS. ft Urk ls, naar de Tel. meldt, binnenge- Uacht het motorschip UK. 95 schipper P. jjarsen. Het schip heeft met een defecten jotor zes dagen op de Noordzee rondge zien. Aangezien reeds den tweeden dag ((etensvoorraad verbruikt was, had de be ginning vier dagen gebrek geleden, 'woensdagnacht der vorige week was het 5(t drie koppen bemande schip uit Ter- (telllng vertrokken ter vlschvangst op de Soordzee. De bedoeling was om een dag te lischen en dan naar Amsterdam te gaan jn de vangst te verkoopen. Het schip was ongeveer twee uur stoo- snn uit den wal toen plotseling de motor tijgerde. Het bleek dat de krukmetalen urm geloopen waren. Getracht werd om tilende de kust te bereiken, maar dat :;eek onmogelijk, het scheepje dreef steeds itrder uit de kust. Zondagmorgen bevond men zich op een liepte van 40 vadem. Voedsel had men liet meer en redding scheen uitgesloten, londagavond stak een hevige wind op zoo- iit de fok scheurde en er in 't geheel niet «eer gezeild kon worden. Een der leden van de bemanning opperde oen het denkbeeld om te trachten de la- eis van den motor te versterken met leer. Een drijfriem werd aan stukken gesneden 0 een stuk daarvan werd in de krukme- ülen gelegd. De motor werd aangezet en gelukkig, hij liep. Na een kwartier was echter het leer ver- rand. De opvarenden moesten een uur rachten voor het ijzer voldoende afgekoeld tas om een nieuw stuk leer in te leggen, fjj! en twintig maal moest dit werk her- üald worden eer men zoover gekomen was iat men Dinsdagnacht de lichtjes van de odere Urker visschers kon zien. Al het leer tan boord was opgebruikt en het schip kon liet verder. Door middel van fakkels trachtte de uit putte bemanning de aandacht te trekken nn de zich nog op grooten afstand bevln- iende schepen. Gelukkig bemerkte men an boord van de UK. 202, schipper L. (tamer, de noodsignalen. Onmiddellijk xrd het net ingehaald en zoo snel moge- tk voer de UK. 202 naar het in nood ver terende schip. Groot was de verbazing van de beman ing der UK. 202 toen men bemerkte dat I» signalen van een makker afkomstig wa in. Ook de UK. 68, schipper Romkes, tram te hulp. Enkele mannen stapten rer en verschaften allereerst eten aan de gehongerde visschers van de U.K. 95. Terwijl de doodelijk vermoeide mannen, 1 te hebben gegeten zich ter ruste bega- ai, werd het schip door de beide motor - itters op sleeptouw genomen en na een Kht van een-en-twntig uur behouden op rk binnengebracht. Schipper Baarsen vond het al voldoende 1 IETS OVER SPEL EN KLEEDING. Kay Francis. Hoewel zij een der best gekleede vrou- ten van Amerika is, houdt Kay Francis met van, dat er zooveel ophef van haar heeding wordt gemaakt. Zij vindt dat de ^langstelling van het publiek hierdoor Wrdt afgeleid en dat meer op de kleeding lan op het spel van een actrice wordt ge let. Vooral de jeugdige toeschouwers vin- -en de toiletten, die een filmster draagt Zangrijker dan haar spel. «Er bestaat geen onaangenamer film- tritiek dan die, waarin voortdurend ge broken wordt van de toiletten, die de "t of andere actrice gedragen heeft": Jtt Kay Francis. Dit komt ongeveer op hetzelfde neer, wanneer een kunstcriticus Kn schilderij moet bespreken en zegt: „De schilder heeft werkelijk een zeer goede «us gehard, waar het de lijsten betreft, om de schilderijen zijn aangebracht." longe actrices verkeeren meestal in de '«onderstelling, dat kleeren een der be- hngrijkste factoren zijn om beroemd te torden. Deze veronderstelling maakt hen Wbewust en leidt hen af van datgene, veel belangrijker is voor hun succes "h het „spel". „Daarom moet men dit denkbeeld trachten te overwinnen", zegt Ji' bit ls niet zoo heel gemakkelijk, daar 1 dragen van chique kleeren nu een- "bal een begeerte is waaraan men zicb tenakkelijk overgeeft. Vele menschen be bouwen dit echter als een deugd. Kay Francis meent, dat men zijn smaak cultlveeren. Zij heeft echter voor «eren geen afgodische vereering en wan neer zij een nieuwe film voorbereidt denkt zij het laatst aan de toiletten, die zij in deze film zal dragen. Tijdens haar onder handelingen met den regisseur treft men haar meestal in een oude japon aan. Als alle moeilijkheden zijn overwonnen begint ze eerst aan haar garderobe te denken. In „Dr. Monica" haar nieuwste film, waarin zij de rol vervult van een vrou welijke dokter, draagt zij de verschillende smaakvolle toiletten, waaraan zeer veel zorg werd besteed. Toch begon zij met de bespreking van het scenario en eerst toen zij zich op de hoogte gesteld had van alle finesses kwam het kleeding-probleem ter sprake met het gevolg, dat de ontwerpers en modisten dag en nacht moesten doorwerken, om de toiletten voor de eerste opnamen klaar te krijgen. Carrière maken heeft niets met mooie kleeren uit te staan. „Ik heb verschillen de jonge talentvolle actrices gekend", zegt Kay Francis die een engagement kregen bij de firma en die begonnen met de beste voornemens. Zij wenschten hard te werken en haar talent te ontwikkelen. Hoe wijzigden zij echter na korten tijd hun plannen. Zij begonnen meer aandacht aan hun kleeren te schenken, met het gevolg, dat hoe langer hoe meer het klee- dingprobleem hun gedachten beheerschte, en er van het „spel" niet veel meer te recht kwam. Velen hebben er naar gestreefd de titel van „best gekleede actrice" te verwerven hetgeen haar misschien gelukte, ten koste van haar carrière. Natuurlijk vind ik het prettig, dat men mij onder de best gekleede vrouwen re kent, doch even prettig zou ik het vinden wanneer men zei, dat ik een der char mantste actrices was. Maar duizendmaal liever zou ik wenschen, dat men zegt: „Kay Francis is een groot actrice". Chique gekleed zijn is slechts een kwes tie van goeden smaak, doch geen basis voor succes van een filmactrice. Goede smaak in kleeding beteekent het juiste toilet op den julsten tijd te dragen. De film „Dr. Monica" is gebaseerd op het dramatische stuk van de Poolsche schrijfster Marja Morozowicz Sczepkowska en vertaald in het Engelsch door Laura Walker Mayer. Kay Francis vervult de vrouwelijke hoofdrol als tegenspeelster van Warren William. William Keighley voerde de regie naar een draaiboek van Charles Kenyon.. FILMN1EUWS. Carmen Paramount heeft voorberei dingen getroffen voor een groots opgezette verfilm'*1" "an n* mor*" waarbij Pieper Merimee's roman als basis gebruikt zal worden. Claudette CcT.iert wordt als ver tolkster van de hoofdrol genoemd, terwijl Gary Cooper den toreador spelen zal. Jackie filmt weer Jackie Coogan, die eenige jaren niet meer voor de film ge speeld heeft, zal nu weer op het witte doek verschijnen. Hij heeft met Para mount een contract gesloten voor de hoofdrol in de Zane Grey-fllm „Code of the West", Randolph Scott, Gall Patrick en Kent Taylor zijn zijn tegenspelers. Lubltsch en Mariene! Sinds meer Han drie weken werkt Mariene Dietrich aan haar nieuwe Paramount-film: „Caprice Espagnol". Dit is de laatste film die deze actrice onder regie van Joseph von Stern berg zal spelen. Haar volgende film zal door Ernst Lubitsch geregisseerd worden, die hiermede voor het eerst een Dletrich- film zal maken. Anna May Wong Anna May Wong zal weer een groote rol vervullen. Zij heeft met Paramount een contract gesloten voor de vrouwelijke hoofdrol ln de nieuwe George Raft-fllm: „Llmehouse Blues". PERZISCHE SPROOKJESWERELD WORDT WERKELIJKHEID. „Turandot, Prinses van China" ontstaat in Neubabelsberg. Eigenlijk zijn de Ufa-terreinen in Neu babelsberg een sprookjeswereld op zich zelf, die de bloeiende fantasie van Oos- tersche sprookjesvertellers bijna ln de schaduw stellen. Hetgeen Scheherazada aan haar koningin in duizend-en-één nacht vertelt, is hier veelvuldig overtrof fen, want hier worden al die sprookjes achtige droomen werkelijkheid, hier wor den ze zichtbaar. Sprookjespaleizen ont staan zonder medewerking van Aladins wonderlamp: in'plaats van den magiër is er de regisseur, in plaats van een „toover- staf" dient hem zijn „staf" van medewer kers. Men zegge niet, dat de moderne tech niek onromantisch is juist zij geeft ons eerst de mogelijkheid, de romantiek zelf te beleven, en vooral de film doet ons de middelen aan de hand, ook werkelijke sprookjesstemming in onzen zoo reëelen tijd voor oogen te tooveren. Dat kan men zoo echt goed nu in de groote opname der Ufa beleven, want daar ontstaat het sprookje van de won dermooie, maar hooghartige en mannen- schuwe prinses Turandot als film. Thea von Harbou heeft in haar draai boek het oude sprookje totaal nieuwen in houd gegeven, zij heeft hieruit een zoo vroolijke comedie gemaakt, dat alle artis- ten vol goede stemming zijn. Een vroolljk gewemel vulde de reusachtige hal er werd juist de groote slotscène in de prach tlge „drakenzaal" van het paleis van den Chineeschen keizer gedraaid. Bijna tot aan het plafond van de reus achtige opnamehal reikt deze troonzaal, heelemaal boven zit Zijne Majesteit op den drakentroon Willy Schaeffers droomt daar voor zich uit en schijnt zich geweldig te vervelen. Niet ver van hem staat zijn schoonzoon in spé Kalat. die '.n de film geen prins doch een eenvoudige vogelhandelaar is en die vroolijk naar de op den grond liggende menigte kijkt. Deze Zeven regisseurs belastten zich met de film „Als ik een mlllioen had", w.o. als eerste genoemd mag worden Ernst Lu bitsch. Wat zoudt gij met een millioen doen, wanneer het u onverwacht in de schoot valt? Een wenschdroom, die wel nooit in vervulling zal gaan- daarom kunt u nu op de film zien, hoe anderen er mee omspringen. Iedere regisseur nam een ge- val voor zijn rekening en werkte het met bekende acteurs als Gary Cooper, George Raft, Wynne Gibson, Charles Laughton, rol schijnt voor Willy Fritsch gemaakt te zijn. Hoe hij daarop naar prinses Turan dot kijkt, die in een prachtigen draagstoel door vier dragers naar den troon wordt gebracht, is een kabinetstuk op zichzelf! Zes, zeven maal wordt de scène herhaald, en men vreest reeds, dat Kate von Nagy, die de rol van Turandot speelt, van het schommelen in den draagstoel duizelig zal worden. Hoe gewichtig doen de draag stoeldragers, die 'n werkelijke sprookjes prinses te dragen hebben. Overal heerscht een goede stemming, zelfs de strenge opperrechter (Waescher) en de angst inboezemende beul (Damann) lachen vergenoegd, alleen de anders in zijn rol zoo vroolijke Willibald (Paul Kemp), de knecht van Kaiaf, kijkt ern stig. Onder de toeschouwers huppelt het kleine, sierlijke figuurtje van Inge List, in de film Mian Li, de vertrouwelinge van de prinses. Op a) dat gewemel kijkt Zijne Keizer lijke Majesteit van China neer, maar al die honderden zijn slechts schijnbaar zijn onderdanen. Want nog hooger troont de eigenlijke heerscher in de „Drakenzaal", regisseur Gerhard Lamprecht. Voor zijn Frances Dee, Charles Ruggles en vele an deren uit. Hierboven de bekende Komiek Charles Ruggles in een der scènes: tot nu toe be diende in een porceleinwinkel, gebukt gaande onder de heerschzucht van chef, slaat hij alles bij wijze van wraakneming kapot, nadat hij het millioen ontvangen heeft. Het is te hopen, dat niet een ieder zoo te werk gaat, als hij onverwacht tot rijkaard wordt gepromoveerd....! commando, dat tot ver achter in de zaal te hooren is, heeft zelfs de keizer van China te buigen. Hij geeft het teeken: „Attentie, opname". Op zijn commando vallen de „onderdanen" op den grond, vlammen de Jupiterlampen op, en gaan ze weer uit. Opnamepauze alles stroomt naar de cantine. Een eigenaardig gezicht. Chlnee zen met lange staarten zitten aan de ta feltjes en slurpen als „beschaafde" Euro peanen hun koffie en limonade en roepen luidt: „Ober, nog een cognac". En van tafel tot tafel loopt met zijn vroolijken Jongenslach Willy Fritsch. Overal werkt zijn vroolijkheid aanstekelijk. Nog een blik in de hal, die na al dat heen en weer gedraaf thans als uitgestor ven ligt: naast de drakenzaal verheft zich het berglandschap van den keizerlijken tuin met het klokkenpaviljoen en een klein Chineesch tuinhuisje, omgeven door bloeiende kersenboomen. Een sorook*eswpreld uil de „duizend-en- één-nacht", dicht bij de poorten der we reldstad Berlijn. o

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13