75,le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 7 December 1934 Derde Blad No. 22919 BINNENLAND. KUNST EN LETTEREN. Berichten vorige oplage. BINNENLAND. BUITENLAND. D. F. W. VAN REES t J0U1STER COLIJN SPREEKT AAN DE GROEVE OP OUD EIK EN DUINEN. Gistermiddag had op Oud Eik en Duinen I, Den Haag de teraardebestelling plaats iin het stoffelijk overschot van den heer p p. W. van Rees, oud vice-president van J,,! Raad van Nederlandsch-Indië en on- jervoorzitter van de Mandaten-Commissie w den Volkenbond, die op 30 October te jlontreux ls overleden. Onder de vele autoriteiten, die den over- jdjene de laatste eer kwamen bewijzen, raien de Minister-president, Dr. H. Colijn, Rjnister van Koloniën, die mede namens lijn ambtgenoot van bultenlandsche zaken [nam in verband met de aanwezigheid tJn Minister de Graeff in de Eerste Kamer Pt. Hendrik P- N. Muller, oud-gezant te ptaag, Dr. H. D. van Broekhuizen, gezant van de Unie van Zuld-Afrika bij het Ne derlandsche Hof, vergezeld van zijn lega tie-secretaris W. du Plessis, Staatsraad Idenburg. oud-Gouverneur-Oeneraal van Sederlandsch-Indlë, oud-minister S. de Graaft, de oud-Gouverneur van Suriname Staal en Mr. Neytzell de Wilde, oud-voor- ntter van den Volksraad. Namens de Mandaten-Commissie in Ge- aeve was aanwezig de heer Catestinl, di- litcteui' van de Mandaten-afdeellng van den Volkenbond. Op de kist lag een groote krans van de Seder!. Regeering- Als eerste spreker trad in de rouwkapel uar voren Minister Colijn, die in een ge- Toelvolle rede de groote verdiensten schet- rte, welke de heer Van Rees op velerlei terrein heeft gehad. Ongeveer 32 jaren van ójn leven is de heer Van Rees werkzaam jeweest in het belang van den Indischen Pienst. En die periode was voor Indië een ■eer belangrijke periode; het was een tijd perk van overgang, en van groote veran deringen. Het oude koloniale stelsel ver dween en allerwege kwamen de vragen nn den nieuweren tijd op. Het is nu een- jaal het lot aldus vervolgde de Minister U dat aan alle ambtelijk werk verbonden Is. dat hét in het verborgen geschiedt. Er dringt in den regel weinig door naar hiten. Maar juist in die periode, in dien tjd van wording van het nieuwe heeft Tan Rees een buitengewoon werkzaam ur.deel gehad bij de beantwoording van k vragen die zich voordeden en die om jsantwoording vroegen. Een werkzaam lundeel had hij altijd, een leidend aandeel rkwijls. In dit verband wilde Minister Colijn memoreeren de nieuwe regeling van 1? grondhuur en de herziening van de indhuur-reglementen, op welk terrein ian Rees zich met groote bekwaamheid keft bewogen. De directeur van de Mandaten-afdee- van den Volkenbond, de heer Cates- inl, voerde vervolgens het woord namens it leden van de Mandaten-commissie en (tuigde zijn diep leedwezen met het verlijden van den ondervoorzitter. Staatsraad Hasselman, een der oudste irienden van den overledene, sprak na- »eas die vrienden en bracht in herinne- ing, dat de groote gaven van Wan Rees »ds bij zijn eerste indiensttreding, nu 55 liar geleden, in Indië de aandacht trokken Onder orgelmuziek werd de kist graf- jjarts gedragen- Aan de groeve bedankte de heer Has- Klman. bij afwezigheid van den zoon van tol overledene, namens mevr. Van Rees tn de nagelaten betrekkingen voor de be tonde belangstelling en richtte zich daar bij in het bijzonder tot den minister van Staat, minister van Koloniën en tot den keer Catestini. aan wien hij verzocht den (ank van de familieleden te willen over brengen aan de leden van de Mandaten- tommissie. Onder de vele kransen was ook een bans van de Zuld-Afrikaansche Regeering TEGEN DE NIEUWE TIJDREGELING. Stwds groote re bezwaren in tinancieele en handelskringen. Het door de Tweede Kamer aangenomen wtsontwerp, inzake de invoering van den itddel-Europeeschen tijd in ons land. totmoet in financieele en handelskringen deeds grooteren tegenstand. Door een aires van de Amsterdamsche Kamer van koophandel aan de Eerste Kamer is de tandacht gevestigd op de groote bezwaren, Je zoowel voor den handel in effecten als h goederen uit de tijdveranderingen zullën 'oortspruiten. Door de snelle behandeling de Tweede Kamer was men eenigszins wrrompeld en heeft men weinig aan- tacht besteed aan de gevolgen, die een en ander voor den handel zou meebrengen. Naar wij thans vernemen koestert de "Weniging voor den Effectenhandel het tornemen dezer dagen eveneens een adres •an de Eerste Kamer te richten, waarin de 'oeilijkheden worden uiteengezet, waar- tor de effectenhandel en speciaal de ar- tkage zal worden gesteld, indien het vtsontwerp ook door haar zou worden aanvaard. RECLAME. NEDERLANDSCHE GEZANT IN POLEN OVERHANDIGT GELOOFSBRIEVEN. nieuwe Nederlandsche gezant te Polen teer Lambert Carsten heeft gisteren te "Jtschau den president der republiek zijn Mwtsbrieven overhandigd. In de daarbij gewisselde toespraken werd de nood- Jaelijkheid geconstateerd van een ont- JJfeling der economische betrekkingen «Skhen Polen en Nederland. GEBRUIKT WELDADIGHEIDS - POSTZEGELS. Centrale Commissie voor den verkoop «ëldadigheidspostzegels in Nederland 'tonitter mr H. de Bie, vice-pres. der Jj Rechtbank te Rotterdam, secretaresse mr. M. J. E. B. Alting von Geusau sGravenhage). schrijft ons dat Maan- 10 December, in ons land voor de elfde ^"aangevangen zal worden met de jflijksche uitgifte van de weldadigheids- ''feesels, waarvan de onbrenest door den Juister van BinnenlandFChe Zaken be- .'"d is voor de zorg ten behoeve van het Jfeelde kind. Evenals vorig jaar zullen r thans weder vier waarden verkrijg- tljn, KON 'S MORGENS HAAST NIET BEWEGEN. Nu zijn stijfheid in de spieren en hardlijvigheid verdwenen. Hardlijvigheid en stijfheid in de spieren weer een typisch Kruschen geval. De heer K. te R. schreef ons: ..Steeds had ik veel last van hardlijvig heid en stijfheid ln de spieren soms was ik zoo stijf, dat ik 's morgens haast niet in beweging kon komen. Daar ik dikwijls in de krant las over Kruschen Salts, wilde ik het" ook eens probeeren. Nu zou ik het niet gaarne meer willen missen. Ik ben er ten volste tevreden over en kan het iedereen aanraden. De stijfheid in de spieren is verdwenen en van hardlijvigheid heb ik geen last meer. Kruschen Salts voldoet aan alle elschen, waar het voor wordt uitgegeven." L. K. te R. Stijfheid en iheumatlsche aandoeningen ontstaan door onvoldoend werkende af- voerorganen, mede oorzaak der hardlijvig heid. Kruschen Salts spoort lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger wer king: de afvalstoffen en overtollig urine zuur worden uit het lichaam verwijderd, pijnen en stijfheid verdwijnen. De „dage- lijksche dosis" zal U voortaan blijven be hoeden voor hardlijvigheid, rheumatlek en U frisoh en „fit" houden. 2745 Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f. 0.90 en f. 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenver pakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. WIJZIGING DER ONTEIGENINGSWET. Voorloopig verslag der Eerste Kamer. Blijkens het voorloopig verslag der Eer ste Kamer over het wetsontwerp tot wij ziging van de Onteigeningswet heeft het afdeelingsonderzoek van dit wetsontwerp aanleiding gegeven tot beschouwingen en opmerkingen betreffende uitbreiding van de gevallen, waarin voorafgaande verkla ring van het algemeen nut eener onteige ning niet zal zijn verelscht. (Paragraaf 3>. Verscheidene leden waren van oordeel, dat in de Memorie van Toelichting de noodzakelijkheid van zoodanige uitbrei ding op geenszins overtuigende wijze was aangetoond. Bij zijn argumentatie zocht de minister in de eerste plaats verband met de wet van den 2den Juli 1934 betreffende het krediet van f 60 millioen voor de werk verruiming. Hij betoogt dan, dat een on verwijlde uitvoering dier wet het betrach ten van spoed ten aanzien van de in par. 3 vermelde objecten gebiedt. Ook indien dit moet worden toegegeven dat, naar de meening der leden hier aan het woord, de minister beter gedaan, met de indiening te bevorderen van een ontwerp-noodwet, waarin strikte beperking tot de noodzake lijke voorzieningen op dit stuk in acht zou zijn genomen. Veeleer waren zij van gevoelen, dat de critiek indertijd huns inziens niet ten onrechte geoefend op art. 72a der Ont eigeningswet, thans evenzeer op par. 3 van dit wetsontwerp van pas kan worden ge acht. Bij de onteigening van werken toch als in de voorgestelde uitbreiding zijn be grepen, kunnen zoo gewichtige en veelzij dige belangen betrokken zijn, dat aan een voorafgaande verklaring van het alge meen nut der onteigening bij de wet verre de voorkeur moet worden gegeven boven onteigening rechtstreeks door de Kroon. Sommige leden sloten zich wat de hoofd zaken betreft bij deze beschouwingen aan. Deze leden erkenden, dat in buitenge wone omstandigheden, met name ln het groote belang van een spoedige werkver ruiming, een krachtig argument ten gun ste van vergemakkelijking der onteigening is gelegen. Zulks had echter naar hun overtuiging moeten lelden tot het tot standkomen eener bepaling, dewelke aan den ontworpen maatregel een tijdelijk ka rakter bedoelde te verleenen. Gaarne zou den zij vernemen, of de minister hun standpunt deelt, en mitsdien bereid is te bevorderen, dat te zijner tijd die maat regel ongedaan zal worden gemaakt. Weder andere leden, hoewel voorstan ders van vereenvoudiging der voorschrif ten en formaliteiten, bij een onteigening ln acht te nemen, zulks ln alle gevallen, waarin dat maar eenigszins mogelijk en wenschelijk is, opperden niettemin beden kingen tegen de meergenoemde par. 3. Zij waren van oordeel, dat gevallen, als door hen bedoeld immer zooveel mogelijk moe ten worden omschreven, hetgeen hier niet is geschied, gelet op de algemeene bewoor dingen, waarin de voorgestelde uitbreiding is gesteld. Voorts ontkenden zij, dat bij den voorgenomen aanleg van spoorweg- werken en terreinen voor de luchtvaart als regel de tijd ontbreekt, van te voren een verklaring van het algemeen nut daarvan van den wetgever te erlangen. Vele leden verklaarden, met het oog op de wenschelijkheid van een spoedige ver wezenlijking van het 60-millioenenplan, hun stem aan dit wetsontwerp niet te zul len onthouden. Zij gaven echter daarne vens te kennen, dat ook h.i, onteigening bij Koninklijk besluit slechts bij uitzon dering diende te geschieden en niet al lengs tot regel mocht worden verklaard. WIJZIGING BEGROOTING SOCIALE ZAKEN VOOR 1933. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de begroo ting voor Sociale Zaken voor het jaar 1933. Tengevolge van deze wijziging wordt de begrooting (gewone dienst: verhoogd met f. 12.884.994, waarvan f. 12.745.420 wegens meerdere kosten voor werkverschaffing en steunverleening over 1933 en afgesloten dienstjaren. Van eerstgenoemd bedrag komt ten laste van den crisisdienst van het Leeningfonds 1914 een bedrag van f. 12745.420 (zie het tweede bedrag), zoo dat de gewone uitgaven worden verhoogd met f. 139.574. De begrooting (gewone dienst) wordt echter verminderd met f. 148.703, zoodat de gewone uitgaven ten slotte in totaal wor den verminderd met f. 9.129. WIJZIGING VAN DE BEROEPSWET. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over dit wetsontwerp wordt het volgende ontleend: Met de strekking van het wetsontwerp: het teweegbrengen van een vereenvoudi ging en versnelling van de procedure in sociale verzekeringszaken, kon men alge meen instemmen. Ook voor zoover men te gen sommige van de voorgestelde bepalin gen bezwaren had achtte men toch de voorgestelde wijziging als geheel genomen een verbetering. Sommige leden drongen er op aan in de wet op te nemen, dat Ged. Staten bij hun benoeming gebonden zijn aan voordrachten opgemaakt door de centrale organisaties van werkgevers, onderscheidenlijk werkne mers. Daardoor zou worden voorkomen, dat het leekenelement in de Raden van Beroep onvoldoende contact heeft met het bedrijfsleven, hetgeen thans nog al eens voorkomt en hetgeen deze leden een fout van het geldende systeem achtten. Ten aanzien van de benoeming van de leden van den Centralen Raad zouden deze leden een zeer belangrijke wijziging aange bracht willen zien. De Centrale Raad zelf, of wellicht ook de Minister van Justitie, zou een aanbeve ling aan de Tweede Kamer moeten zenden, die dan een voordracht zou dienen op te maken, waaruit de Kroon zou benoemen. Andere leden konden met deze voorstel len niet instemmen. GESCHENK AAN DE DIRECTIE DER FORDFABRIEKEN. Heden werd door jhr. mr. dr. A, Roëll, commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, in het kantoorgebouw der N.V. Nederlandsche Ford Automobiel Fa briek aan de Hembrug te Amsterdam, een gebrandschilderd raam onthuld, dat door de gezamenlijke Nederlandsche Ford Dea lers werd aangeboden aan den heer G. J. J. Both, directeur der N.V. Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek, als blijvende herinnering aan de vestiging der fabriek in Nederland. Dit fraaie gedenkraam werd ontworpen en vervaardigd door den bekenden kun stenaar Max Nauta". Het geeft een sym bolische voorstelling van het verband tusschen de fabriek, de dealers en de koo- pers. Te ongeveer half twaalf had zich in de showroom van de fabriek, waar het raam, dat in de hall van het kantoorgebouw een plaats krijgt, tijdelijk was opgesteld, een talrijk gezelschap verzameld, w.o. een door de dealers afgevaardigde commissie. Nadat de heer Both de aanwezigen had welkom geheeten, waarbij hij zich speciaal richtte tot den Commissaris der Koningin voerde de heer Theo Knegtel, official Ford dealer te Tilburg, het woord. Toen, zelde spr., nu anderhalf jaar geleden, de Neder landsche Ford Fabriek officieel werd ge opend, hebben wij Ford Dealers gevoeld, dat onzerzijds iets diende te worden ge daan, om uitdrukking te geven aan onze gevoelens van vreugde en trots over het tot standkomen van een fabriek, waarin de Nederlandsche Ford Automobiel zou worden vervaardigd. Een commissie van vijf dealers werd benoemd en deze kwam tot de slotsom, dat het meest passende „gedenkteeken" dat de Nederlandsche Ford Dealers aan het nieuwe Ford bedrijf zou den kunnen aanbieden een gebrandschil derd raam zou zijn, waarin op symbolische wijze het verband tusschen fabriek, dealers en koopers zou worden uitgedrukt. De heer Max Nauta, aan wien de uitvoering van deze gedachte werd opgedragen, heeft zich van deze taak op ingenieuze wijze gekweten. Dit raam is bedoeld als een symbool van de samenhang en samenwerking, die er bestaat tusschen de fabriek, die het Ford product vervaardigd en haar dealers, die het voorrecht hebben het te verkoo- pen. Wij hebben Jhr. mr dr. Róell, Commis saris der Koningin in'de Provincie Noord Holland, bereid gevonden, dit gebrand schilderde raam namens ons aan te bie den. Spr. zeide den Commissaris hiervoor eerbiedig dank en verzocht den heer Röell thans het gedenkraam te willen onthullen. Jhr. Röell verrichtte daarop de symbo lische handeling, door het doek, waarmede het gedenkraam was bedekt, weg te nemen. In verband met de opstelling in de showroom, had men het kunstwerk electrlsch doen verlichten. Tenslotte hield de heer Both een rede voering, waarin hij zijn oprechte dank uitsprak voor het geoffreerde cadeau. BEGROOTING ZUIDERZEEFONDS 1933. In een Nota aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het Verslag, zegt de Minis ter, dat het ongebruikt blijven van belang rijke bedragen op verschillende artikelen van afdeeling IV, in de eerste plaats is toe te schrijven aan de omstandigheid, dat de gelden moesten worden aangevraagd gerui- men tijd, vóórdat het werkplan voor 1933 met eenige nauwkeurigheid kon worden opgemaakt, waardoor het noodig was zoo danig bedrag te ramen, dat voor de uitvoe ring van een zoo ruim mogelijk opgesteld voorloopig werkplan voldoende middelen aanwezig waren. Aanvankelijk was er op gerekend, dat in 1933 met den bouw van het derde dorp Wieringerwerf zou kunnen worden begon nen. De stichting van dit dorp is evenwel door verschillende omstandigheden ver traagd, waardoor een belangrijk bedrag be schikbaar bleef. Dit overschot wordt mede veroorzaakt, doordat een gedeelte van den bouw van ruim 100 woningen te Midden- meer in 1933 nog kon worden bestreden uit bij de begrooting 1932 aan het Bouwbureau „de Wieringermeer" beschikbaar gestelde voorschotten. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij K. B. is benoemd tot officier van justitie bij de Arrondissementsrechtbank te Breda mr. C. M. F. Kneepkens, thans officier van justitie bij de Arrondisse mentsrechtbank te Assen. DR. GOEBBELS EN DE KUNST. Het „cultuurgeweten" der Natie. Het geval Kleiber-Furtwangler-BIcch. Gisteravond heeft de rijksminister dr. Goebels in het Sportpallast te Berlijn ter gelegenheid van de jaarlijksche demon stratie der Reichskulturkammer een rede voering uitgesproken waarin hij duidelijke toespelingen maakte op het geval-Furt- wangler. Dr. Goebbels zeide o.m.: Een ideeënver- andering verelscht een personenwljziging. En waar dit ook vaak door gebrek aan talenten niet kon worden uitgevoerd, moest toch zooal niet enthousiasme en overgave, dan toch minstens begrip en loyaliteit voor de nieuwe politieke vor ming van het rijk geëischt en verlangd worden. Wij zijn bij deze omstelling der krach ten niet kleinzielig opgetreden, maar het kan en mag de nationaal-socialistische beweging en haar woordvoerders niet ont zegd worden, ondubbelzinnig en zonder compromis stelling te nemen ten opzichte van den Duitschen cultuurstand. Het is niet ln overeenstemming met de loyaliteit, die de scheppende kunstenaar den nieuwen staat verschuldigd is, wan neer nationaal-socialistische elschen, die in den geest der beweging haar rechtvaar diging vinden, verdacht worden gemaakt en gediscrediteerd worden als komende uit zekere kringen. (Men zai zich herinneren dat deze laatste woorden door Furtwang- ler in zijn bekende artikel over het geval- Hindemith gebruikt waren). Want het nationaal socialisme ls niet slechts het politieke en sociale, maar ook het cultureele geweten der natie. Het be- teekent ook geen vrijbrief voor hem, die als woordvoerder van een voorbij tijdperk optrad, dat hij zich als vaderlijk bescherm heer van onbestreden kunstenaars doet gelden en het zich daarbij laat ontbreken aan het noodlge politieke instinct, gelijk in dit geval (d.w.z. het geval-Furtwang- ler). Men kan ontsporingen van den ergsten aard op het gebied der wereldopvatting in het verleden niet verontschuldigen door ze af te doen als Jeugdwerken. Daarvoor is niet de geest des tijds maar de kunste naar zelf verantwoordelijk, die met zijn persoon en met zijn naam achter het werk staat. Dat Juist noemen wij laag-conjunctuur: met de wolven in het bosch hullen en den z.g. geest des tijds offers brengen om er bovenop te blijven. Mogelijk, dat volgende werken de vroegere zonden weer trachten goed te maken. Wat ligt echter meer voor de hand, dan dat het nat. socialisme dan een termijn moet bedingen, waarin getoond moet wor den, of de man van gisteren of van van daag de echte en ware is? De minister sprak dan over het mis bruik, dat men om sensaties te dienen naakte vrouwen op het tooneel in de ge meenste scènes in het bad doet optreden en haar daarbij omgeeft met de dissonan ten van een muzikaal onvermogen. Onze oude Duitsche meesters zouden er voor bédanken in zoodanig verband ge noemd te worden. En wanneer de Duit sche muzikale jeugd zich daarbij aansluit, dan is dat er slechts een bewijs voor, hoe noodzakelijk het is, onmeedoogend daar tegen op te treden. Wij in ieder geval kunnen daarin noch iets vooruitwijzends, noch toekomstster- kends ontdekken. Wij verzetten ons met de meeste kracht ertegen, dit type kunstnaars als Duitsche te zien aangesproken en vatten het feit van 'smans naar het bloed zuiver Ger- maanschen oorsprong op als een stuk be wijs, hoe diep het Joodsch intellectualisme zich reeds in ons eigen volkslichaam had vastgezet. Inderdaad kunnen wij ons niet veroor loven, afstand te doen van een echten Duitschen kunstenaar. Maar dan moet het ook een werkelijke kunstenaar zijn, geen rumoermaker. Dat moest gezegd worden om klaarheid te scheppen in den strijd der meeningen. Gistermorgen heeft Rosenberg, zoo meld het „Vad." in de „Voelkische Beo- bachter" een artikel tegen Hindemith- Furtwangler geschreven, waarin hij nog maals zegt, dat het gaat om de poging der reactionnairen, om het nationaal-so- cialisme te ondergraven van de cultuur uit en dit zal het nat.-socialisme echter niet gedoogen. Men neemt nu algemeen aan, dat naast de N.S. Kulturgemeinde, het Ministerie van Propaganda het standpunt van Ro senberg deelt en dus het aanvaarden van het ontslag van Kleiber waarschijnlijk blijft. Men verdenkt Kleiber, aan wie, ge lijk bekend, verweten werd, dat hij de muziek van Alban Berg ten gehoore heeft gebracht, bovendien van niet zuiver ari sche afstamming is. Leo Blech, ofschoon geen ariër, is tot dusver gehandhaafd, om dat hij reeds tijdens keizer Wilhelm II directeur-generaal was. Wegens ouderdom zou hij toch moeten worden gepension- neerd. Misschien beteekent dit, dat dit thans vroeger dan eerst in het voornemen lag, zal gebeuren. Wij vermeldden reeds, dat ook Gene- ral-Musikdirektor Knappertsbuch in Mün- chen afgetreden is als gevolg van het pre cedent Furtwangler. Eveneens treedt de directeur van het conservatorium, Stein, in Berlijn af. TIEN JAAR N.C.R.V. Op Donderdag, 20 December a.s. hoopt de Nederlandtsche Christelijke Radio Ver- eeniging in de Julianakerk te Den Haag een feestelijke herdenkingsavond te hou den ter gelegenheid van het tien-jarig be staan van den omroep der N.C.R.V. Ds. D. A. van den Bosch uit Den Haag spreekt de feestrede terwijl door verschil lende autoriteiten. o.a. door mr. J. A de Wilde, minister van binnenlandsche zaken, het woord zal worden gevoerd. Aan het bestuur der N.C.R.V. zal dien avond namens de Provinciale Commissies worden aangeboden het N.C.R.V - jubileum fonds 1934. Ofschoon nog niet bekend is. hoeveel de inzameling van den Offerdag heeft op gebracht kan wel reeds worden medege deeld, dat bii de Uitvoerende Commissie meer dan f. 120.000 is ingekomen. KUNSTKRING „HET SCHOUWSPEL." De gecontracteerde voorstellingen gaan door. In een gistermiddag gehouden bijeen komst van de directies der tooneelgezel- schappen: Het Nieuw Schouwtooneel iKo van Dijk en Frits Bouwmeester), De Ver- eenigde Schouwspelers (Pierre Molsl, en het Groot Nederlandsch Tooneel (Hans v. Meerten) met een der belangrijkste plaat selijke vertegenwoordigers van den Kunst kring Het Schouwspel, is, in verband met het faillissement van de N.V. Int, Thea terbureau Holland, besloten, de in ver schillende plaatsen bestaande Kunstkrin gen Het Schouwspel te handhaven en alle aanvankelijk gecontracteerde voorstellin gen zooveel mogelijk door te laten gaan. Dit besluit werd genomen in het belang van de duizenden leden-contribuanten, de zaalhouders, als in 't belang van de too- neelgezelschappen zelf. De genoemde directies hebben zich be reid verklaard hun volle medewerking te verleenen voor dit doel. Ongetwijfeld zullen de noodige maatge- len worden genomen. Onderstaande berichten werden reeds ln een deel van onze vorige oplaag opgenomen. VOETBAL. FEDERATIE VAN EERSTE-KLASSERS OPGERICHT. Voorzitter is mr. E. J. Bulder De eerste-klassers in het Noorden, Oos ten en Westen hebben besloten tot het vormen van een Federatie van vereeni- gingen spelende in de eerste klasse van den K N V B, kortweg Federatie van eerste klassers (F. E, K.) genoemd. In het be stuur dezer federatie worden tot dusver 4 van de 5 bestuurszetels vervuld, omdat het in de bedoeling ligt eventueel de vijfde zetel door den candldaat der Zuidelijke eerste-klassers te doen bezetten. Deze heb ben in hun laatst gehouden vergadering zich uitgesproken voor een zeer nauwe samenwerking en zullen binnenkort be slissen of ook zij zullen toetreden tot de F- E. K. Voorzitter is mr E. J. Bulder, se cretaris Jac. F, Lamey, Sneeuwbalstr. 68, Den Haag; penningmeester J. Schuitema ker; commissaris J. J. Grootmeyer en één vacature. In een schrijven aan het bestuur van den K.N.V.B., de afdeelingsbesturen, de diverse vereenigingen van tweede, derde en vierde klassers, de federatie van erkende bonden en de vereeniging van Oostelijke eerste klassers, zet het F.E K.-bestuur uiteen, dat niets anders dan het welbegrepen bonds- belang de stuwende kracht voor het voor men van deze federatie is geweest. Van daar dat er prijs wordt gesteld om op de meest aangename wijze samen te werken. DE IN BESLAG GENOMEN TOURINGCARS. Zoo men zich herinnert, zijn in de vorige maand eenige touringcars van de N.O.V.A.R. en Sommeling's Reisbureau in beslag genomen op grond van overtreding van de Wet op de openbare middelen van vervoer door een dienst te onderhouden tusschen Den Haag en Amsterdam, waar voor geen vergunning was verleend. Het Haagsche Kantongerecht heeft toen dit beslag opgeheven. De Hooge Raad heeft gisteren een be schikking gegeven, waarbij het vonnis van den Kantonrechter is vernietigd wegens onvoldoende motiveering. De Hooge Raad heeft de zaak naar de Haagsche Recht bank verwezen. NOG MEER TERECHTSTELLINGEN IN DE SOVJET-UNIE. MOSKOU, 6 Dec. (Reuter). In ver band met het besluit van het praesidium van het Centraal Comité der Sovjet-Unie, dat tegenover personen, die zich aan ter roristische daden tegenover de Sovjet- Unie hebben schuldig gemaakt geen mild heid mag worden toegepast, zijn in den afgeloopen nacht te Alma Ata en Samar kand acht doodvonnissen voltrokken, die op 21 November j.l. door het gerechtshof zijn uitgesproken. GEEN COMMUNIST IN HET LUXEMBURGSCHE PARLEMENT. BRUSSEL, 6 December (VXU Het Lu- xemburgsche parlement heeft met 34 tegen 19 stemmen besloten, dat de verkiezing van een communist tot afgevaardigde in strijd met de grondwet is, aangezien een communist, wiens doel omverwerping der bestaande orde is. geen eed op de grond wet kan afleggen en dus geen functie kan bezetten waarbij deze eed verplicht is. - vojo 's 'O o£v\ ypWen

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9