DE KERST- I INZAMELING KERST-INZAMELING 175ste Jaargang VRIJDAG 7 DECEMBER 1934 No. 22919 F erde verantwoording van !de Kerstgave-inzameling STADSNIEUWS. Steunt onze actie! liiniuiiiu Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DtkGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ots. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waai agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ots. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd, zijne per 3 maanden f. 2.36 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) lit nummer bestaat uit VIER blaoen EERSTE BLAD. ^gekomen bij het „Leidsch Dagblad" [bij „De Leldsche Courant": W. W. B. f. 10.— (Oegstgeest); H. P. 1.5.—; A. L. B. f.5.—; A. K. f.1.—; K. f.1—; Mevr. Wed. H. d. J. f.5.—; J. J. d. J. f. 5.—; J. J. B. f2.—; W. F. d. K. f.1.—; P. A. d. G. f.5.—; Van drieën f. 1.50; J. A. N. f.5.—; C. R. |Z. f. 3.—; Dr. H. J. M. B. f. 2.50 lOegst- !st); N. A. v. d. W. f.1.(Oegstgeest); k. H. G. P. D f. 10.—; Dr. J. M. v. L. l—R. D. f.1.— (Oegstgeest); L. v. d. ft.l.— (Oegstgeest); A. M. d. B. f.5.—; lM. d. H. f. 1.—; A. A. W. F. v. d. P. f. 2.— gstgeest); N. N. f. 2.50 (Llsse); Mevr. d. A. A. S. P. f. 10.—; E. H. M. f. 5.—; li. Z. f.2.—; E. S. f. 1.—; A. A. M. v. P. 1.50; Fam. D. L. f. 1.—; M. G. B. f. 5.—; B. f. 1.—; Mevr. W. C. M. f. 2.50; F. H. S. I.- (Oegstgeest)N. J. S. f. 1.—; T. S. W. 1.50; A. S. f.1.— M. C. J. f. 2.50 (Oegst- sst)L. M. f.1.—; D. B. f.5.—; Dr. W. f. 5.— (Oegstgeest)F. E. L. M. f. 1.—; A. R. B. f. 1.—; Prof. Dr. G. G. K. f. 1.50; .1.1.— (Ter-Aar)J. B. M. f. 1.—; D. S. |.50; Dr. J. D. A. B. f.5.—; v. V. f.1.— derdorp); C. W. J. f. 2.50; Mevr. L. C. f.2.50; Dr. H. J. f.1.(Oegstgeest); I F. C. v. H. t. D. f. 5.—; Mr. J. S f. 1.—; V. G. f.0.63; G. B. f.2—; Q Q. f.2.50; T. Wed. J .W. N.—S. f. 2.—; Fam v. H. 50; A. P. f.2.50 (Oegstgeest); Kantoor i.-Ontvanger f. 6.85; J. A. V. L. f.2. [N. f.2.50; N. N. f. 3.50; A. P f.0 50; f.2.50; R. U. f.5.—; W. F. L f.2.50; ivr. Wed. E. de V.—B. f. 10.—; Mej. K. B. f. 3.—; P. v. S. f. 10.—; Fam. hv. K. f. 2.50; W. G. f. 1.— C. F. v. R. I—W. S. f. 1.—; Fam. M. f. 2.—; W. N. L. 1.5.—; A. B. f.2.—; H. J. v. D. f. 1.—; 0. f.2.50; Busjes a/d. loketten Bur L. D. 27V«; N.N. f. 1.—; N.N. f. 2.50; J. J. f 1.— |N. f.5.—; F. F. f.1.—; J. W. f.2.50; R. f.1.—; N. N. f.2.50; N. N. f.1.— eterwoude)N. N. f 5.(Zoeterwoude) N. f. 1.G. J. M. P. f. 1.(Warmond) j] C J. f.2.50 (Warmond); F. C A. 50; K, f.5.(Hazerswoude). ffaar geen plaatsnaam ls vermeld, is [gift bestemd voor Leiden. ndag a.s. zullen wij de volgende ver woording geven. ST. NICOLAASFEEST L. G. V. De Leidsohe Geitenfok-Vereeniging vierde gisteravond haar traditioneel St. Nicolaas- feest in het Nutsgebouw aan de Steen- schuur. Circa 200 kinderen, benevens hun geleiders waren aanwezig. Te even zes uur opende de voorzitter met een kort. woord, en heette de zuster- vereenlglngen van Oegstgeest en Hazers woude welkom, evenals een afgevaardigde van den Politiebond voor Dierenbescher ming. Voorts werd den heer J. M. v. d. Moolen, den secretaris der L. G. V., die als steeds weer de ziel van de organisatie van dit feest was geweest, onder daverend applaus een bloemenhulde aangeboden. Ook den heer H. Roest, land- en tuinbouw- leeraar te Brielle, werd een welkom toe geroepen, wijl deze heer weer met praatjes bij plaatjes bereid was te zorgen dat ook deze avond weer een opvoedkundig karak ter droeg. Spoedig ving men aan met het pro gramma. Allereerst een korte vertelling, waarover de kinderen een opstel moeten maken, daarna vertooning van lantaarn plaatjes met toespraak, vertooning van een poppenkast, bezoek van St. Nlcolaas met Piet en daaraan verbonden tractaties. Alle kinderen ontvingen bij hun vertrek nog een cadeautje. VEREENIGING MAATSCHAPPELIJK WERK IN ZIEKENHUIZEN. NEON-, NATRIUM- EN KWIKLICHT. In het Leidsche Volkshuls hield Ir. L. van Gelderen gisteravond zijn eerste lezing over bovenstaand onderwerp. Behandeld werd Natriumlicht. Als voordeelen noemde spr. de groote gezichtsscherpte en vooral het zeer geringe stroomverbruik tegenover gloeidraadlampen van eenzelfde vermogen. Uitvoerig werd uiteengezet het verschil in lichtopwekking tusschen gloeidraadlam pen en deze „koude" stralers en de wer king van deze lampen. Om tot een prac- tisch bruikbare lamp te komen zijn 20 jaar van arbeid in het laboratorium noodig geweest. Spr, wees op een aantal van de te overwinnen moeilijkheden. De interessant lezing werd toegelicht door een serie lichtbeelden en demonstra tie van een Natriumlamp. DE ARBEIDSBEURS. Op den 6den December 1934 waren 4094 (v. j. 3317) werkzoekenden ingeschreven. uitgaande van de Vereen. „De Nederlandsche Dagbladpers" g geven: dat weegt weer tegen elkander op! Offert uw bijdrage persoonlijk, per giro (no. 57055) of per postwissel onder het opschrift: „KERSTINZAMELING NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS". Ook in het in onze Bureaux opgehangen busje kunt gij eventueel nog een klein bedrag werpen. Voor hen, die geen reserves konden maken, en in den goeden tijd nog juist genoeg hadden om van te leven, maar die de stormen van den tijd niet kunnen weerstaan, voor deze „niet- gesteunde werkloozen" heeft de Vereeniging „De Neder landsche Dagbladpers" een actie geopend om hen op het a.s. Kerstfeest met een gave te verheugen. BEDENKT, DAT DE ARMEN EN BEHOEFTIGEN ONZE MEDEMENSCHEN ZIJN! Bedenkt eveneens, dat de nood IEDERS HUIS kan binnen dringen MEN SCHENKE NAAR ZIJN BESTE KRACHTEN! Zelfs het „penningske der weduwe" is welkom! Talmt niet: zendt ons heden Uw gift! s Zorgt dat gij op de lijst in ons blad niet ontbreekt! a Iedere abonné sture ons bijv. f. 1een mooi bedrag komt jjj dan reeds bijeenWij weten, dat er zijn, die minder kunnen afstaan. Laten dan zij, die meer kunnen afzonderen, ook méér Uiteenzetting van doel en wezen door Dr. Maas en Zr. Sasburg. De Vereeniging Maatschappelijk Werk in Ziekenhuizen alhier hield gisteravond in een der zalen van het Administratiege bouw van het Academisch Ziekenhuis aan den Rijnsburgerweg een bijeenkomst, waarin zij het doel en het streven nader wilde uiteenzetten aan de verschillende plaatselijke vereenigingen, die zoowel rechtstreeks als zijdelings betrokken zijn bij het werk op sociaal-maatschappelijk gebied. Doel dezer bijeenkomst was de mogelijkheid van nauwer contact en even- tueele samenwerking op dit terrein nader onder de oogen te zien. Aan dezen oproep van het bestuur was gevolg gegeven door de navolgende ver eenigingen of instellingen: het St. Elisa beth Ziekenhuis, vertegenwoordigd door de eerw. overste Zr. Sebastiana en de hoofd zuster Zr. Zephyrina, door den heer Cou- vée voor het Diaconessenhuis, den heer v. Aggelen voor het Leidsch Crisiscomité, den heer mr. Rozemond, directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon, voorts door den Armenraad, de R.K. Ver. van Kraam- verzorging, de ver. Bethesda, de Onderl. Ver. voor Ziekenhuisverpleging, de ver. Tot Steun, de ver. Vooruit, de St. Elisa- bethvereeniging. de Ziekenver. Israël, Chr. Jeugdhulp, de Mij. voor Weldadigheid, de St. Margarita van Cortona Stichting, de ver. tot ondersteuning van behoeftige kraamvrouwen en de Wijkverpleging van den Ned. Protestantenbond. Zij allen werden door den directeur van het Acad. Ziekenhuis, voorz. der Ver. voor Maatschappelijk Werk, dr. H. H. Maas, hartelijk welkom geheeten, terwijl hij zijn vreugde uitsprak over de groote opkomst. Spr. zeide. dat het niet alleen gewenscht maar zeer noodzakelijk en nuttig was om tot de zoo noodige samenwerking te ko men. De vereeniging bestaat hier ter stede reeds twintig jaar, zonder dat zij echter ooit sterk op den voorgrond is gekomen. Zij was zelfs zoo onbekend, dat er bijna een tweede dergelijke vereeniging werd opgericht, toen bleek, dat er een haast schrijnende behoefte bestond aan meer contact tusschen patiënten en achterge bleven familiebetrekkingen. Spr. achtte het doel bij de aanwezigen welbekend: het psychisch lijden der op genomen patiënten, die niet weten wat met hun gezin gebeurt, wanneer zij in het ziekenhuis verblijven, zooals niet geheel weg te nemen, dan toch voor een groot deel te verminderen. De vele tragedies, welke zich telken dage afspelen in de ziekenhuizen, zijn daar om te bewijzen, dat een dergelijke vereeniging zeer nood zakelijk werk kan verrichten. Dit werk nu is in Leiden nagenoeg in geslapen en in ieder geval bij andere ste den schromelijk ten achter. Dr. Maas gaf daarom het woord aan Zr. Sasburg, die in Utrecht maatschappe lijk werkster is en die de aanwezigen een en ander over het werk en de werkwijze der vereeniging en de maatschappelijke werkster wilde laten hooren. Zr. Sasburg vertelde dan, hoe zij reeds twintig jaar geleden in Groningen voor de patiënten der vijf ziekenhuizen werkte en daar den band vormde tusschen arts en patiënten, die middels de maatschap pelijke werkster een veel beter inzicht kunnen krijgen in het zieleleven van den patiënt. Over de geschiedenis van het maat schappelijk werk vertelde Zr. Sasburg, dat reeds in 1885 prof. Emerson in Baltimore de behoefte gevoelde aan meer contact met zijn patiënten en dat hij zijn stu denten en co-assistenten erop wees, dat zii in hun practijk lang niet genoeg af wisten van de sociale omstandigheden hunner patiënten. Daarom droeg hij hun op zich erop toe te leggen deze nader te bestudeeren. De vader van het Maatschappelijk Werk is eigenlijk dr. Richard Cabot, die in 1905 te Boston het maatschappelijk werk in de ziekenhuizen stichtte. Deze had meerma len bemerkt, dat zijn patiënten de advie zen, welke hij gaf, niet opvolgden en hij stelde een zuster aan, om te onderzoeken waarom dit niet geschiedde. Daarbij kwam aan het licht, dat de sociale nooden een groote rol spelen bij de pogingen der medici om genezing te brengen. In andere landen werd het werk eerst veel later nagevolgd en in 1913 werd het door Zr. Termeulen in het Wilhelmina- Gasthuis te Amsterdam ingevoerd, waarna het in 1909 door den Geneeskundigen Dienst aldaar voor de Gem. Ziekenhuizen werd overgenomen. Spreekster wijdt dan verder uit over het werk zelf en betoogt, dat hetgeen in het gewone dagelijksche leven dikwijls niet wordt bemerkt, in de ziekenhuizen aan het licht komt. De patiënten hebben voor lichting, raad en hulp noodig. Onderstand geven is echter niet mogelijk. Het maat schappelijk werk mag geen bedeelend in stituut worden, het is geen werk voor armen of onvermogenden, maar het is werk voor de zieken. Het is om den medi cus te helpen, die de sociale omstandig heden moet kennen, om den aard van sommige ziekten bij patiënten re kunnen vaststellen. Dat helpt mede voor de medt sche en therapeutische behandeling De zuster, die dat werk doet. werkt voor alle patiënten, kijkt niet naar stand, reli gie of overtuiging, ziet niet. of de patiënt komt uit een dorp of uit de stad Zij ver leent haar hulp middels de bestaande in stellingen en naar gelang van de nooden van den patiënt zal zij hulp moeten zoe ken bij deze of gene vereeniging Zij kan zich ook van hulp terugtrekken, wanneer de vereenigingen zich zelf het lot der patiënten geheel aantrekken en wanneer de patiënten weten, dat hun belangen genoegzaam worden behartigd. Spr. geeft dan verschillende wenken en voorbeelden aan de hand van haar jaren lange practijk op dit gebied en wijst er dan op, dat de zuster voor het maat schappelijk werk van alles op de hoogte moet zijn, van Voogdijraad en armenraad, van maatschappelijk hulpbetoon en bui tengewoon onderwijs, van moederschaps- zorg en volkshygiëne, van beroepskeuze en drankbestrijding en van nog zoovele an dere dingen, zoodat men niet beter kan zeggen, dan dat zij van alles op de hoogte moet zijn. Het is natuurlijk begrijpelijk, dat zio aangaande al deze dingen niet alleen hulp kan bieden. Daarom moet zij ook in con tact staan met instellingen en personen, waarheen zij patiënten kan verwijzen. Wanneer tenslotte de betreffende veree nigingen een goede keus weten te maken voor een goed onderlegde zuster, dan acht spr. succes te allen tijde verzekerd. (Ap plaus). De heer Maas, een dankwoord sprekend voor de keurige uiteenzetting, zegt ver volgens een vraag van de aanwezigen te willen voorkomen en wel deze: waarom dan de ziekenhuizen zelf geen zuster aan stellen voor die taak, doch dat is onmo gelijk, omdat dit nu eenmaal weer geld kost en dat moet komen van de vereeni gingen. Er wordt op het oogenblik reeds veel in de beoogde richting gedaan, doch mogelijk wordt er teveel naast elkaar gearbeid op hetzelfde terrein, zoodat bij concentratie veel meer bereikt kan worden. Daarom vraagt spr. alle aanwezigen in hun vereenigingen het hier voorgestelde plan te willen bespreken en te verdedi gen, opdat men zal kunnen overgaan tot de aanstelling van een zuster voor maat schappelijk werk. Verschillende aanwezigen vroegen nog nadere inlichtingen en werden op af doende wijze beantwoord, waarna dr. Maas de bijeenkomst sloot met het uitspreken van de verwachting, dat alle vereenigin gen bereid zullen worden gevonden, om financieel voor het mooie werk bij te dragen. DE GESTICHTEN ENDEGEEST, VOORGEEST EN RHIJNGEEST. Jaarverslag over 1933. Nog in meerdere mate dan dit in 1932 het geval was, hebben de slechte tijds omstandigheden in het afgeloopen jaar haar invloed op de exploitatie der gestich ten doen gelden. Door de hiervoor in aanmerking ko mende autoriteiten, eenerzijds B. en W. van Leiden, anderzijds Ged. Staten van Zuid-Holland werd herhaalde malen met klem op meerdere bezuinigingen aange drongen. De verpleegprijzen van „Endegeest" en „Voorgeest" werden met ingang van 1 Jan. 1933 verlaagd van f. 825 tot f. 795 (Kleedgeld ad f.30 inbegrepen). Gedep. Staten drongen echter op een verdere be langrijke verlaging aan. De restauratie van het Kasteel werd voortgezet. In „Endegeest" werken 106 verplegen- den bij 525 patiënten, dus 1 op 5; in „Voorgeest" werken 30 verplegenden bij 165 patiënten, dus 1 op 5.5; in „Rhijn- geest" werken 35 verplegenden bij 80 pa tiënten, dus 1 op 2.3. De bezetting van „Endegeest" was in 1933 zeer goed. De mannen-afdeeling was gedurende het geheel jaar volledig bezet; de vrouwenafdeeling in het eerste halfjaar eveneens, doch in de laatste maanden steeg het aantal open vrouwen-plaatsen snel tot 14 aan het einde des jaars. Gemid deld waren in 1933 echter slechts 2 plaat sen onbezet, tegen 4 in 1932. Ook „Voorgeest" was heel goed bezet. De jongens-afdeeling was, behalve in BINNENLAND. Ons parlementair overzicht; de Tweede Kamer vergaderde hedennacht tot twintig minuten over drie (2de Blad). Begrafenis D. F. W. van Rees. oud-vice- president van den Raad van Ned.-Indië). (Binnenland, 3de Blad). Groote branden in de moutfabriek „Aurora" te Gennep en in het gebouw van den R.K. Volksbond te Alkmaar. (Laatste Berichten, le Blad.) Was het noodig 14 nieuwe Douglas- machines in het buitenland te bestellen; critiek van ir. Stephan op de houding der K.LJW.-directie. (Laatste Berichten, le Blad.) Cultureel werk voor werkloozen; circu laire van den minister aan de gemeente besturen. (Laatste Berichten, le Blad.) BUITENLAND. Sir John Simon over de Saar-regeling. (Buitenland, 1ste Blad). Na opzegging door Japan van het Vloot- verdrag zal Amerika zijn delegatie uit Londen terugroepen (Buitenland, le Blad) Geen S.A. of S.S. mag naar het Saar- gebied (Buitenland, 1ste Blad). In Duitscbland is Feder, een der eerste Nazis, op pensioen gesteld (Buitenland, le Blad). Dr. Göbbels en de kunst; het geval Kleiber-Furtwangier-Blech (Kunst, 3de Blad). December, steeds volledig bezet; de meisjes-afdeeling had in de eerste maan den des jaars nog eenige open plaatsen, doch was later ook steeds volledig bezet. Gemiddeld was in 1933 slechts 1 plaats open, tegen 4 in 1932. De bezetting van „Rhijngeest" was, spe ciaal wat betreft de 2e klasse A, ongun stiger dan in 1932. In verband met meer dere aanvragen voor de 2e klasse B. werd deze klasse met een paar bedden uitge breid. De verdeeling over de klassen was als volgt In de le klasse: gemiddeld 5,97 p. dag (1932: 5.85). In de 2e klasse A gemiddeld 32,59 per dag (1932: 39,25). In de 2e klasse B gemiddeld 13,23 per dag (1932: 12.49). In de Rijksafdeeling gemiddeld 18.80 per dag (1932: 18,41). Totaal 70,59 per dag (1932: 76,00). Afgeschreven werden uit „Endegeest" als: (genoegzaam) hersteld 10 mannen en 17 vrouwen; verbeterd 3 mannen en 24 vrouwen; niet verbeterd 1 man en 1 vrouw; overgeplaatst naar ander ge sticht 3 mannen en 5 vrouwen; overleden 15 mannen en 14 vrouwen. Totaal 32 mannen en 60 vrouwen. Van de in 1932 opgenomen patiënten waren aan het einde van 1933: nog aan wezig 16 mannen en 20 vrouwen; ontsla gen 21 mannen en 26 vrouwen; overleden 7 mannen en 7 vrouwen; overgeplaatst naar ander Gesticht 2 mannen. Na i jaar waren dus van de 97 patiën ten, die niet naar een ander gesticht wa ren overgeplaatst ongeveer 37°/o nog aan wezig; 49"/o reeds ontslagen en 14°/o over leden. In „Voorgeest" werden in 1933 slechts 5 jongens en 11 meisjes opgenomen, zulks in verband met de bijna voortdurende volle dige bezetting. In 1930 b.v. werden 22 jongens en 22 meisjes opgenomen. Afgeschreven werden als: verbeterd 1 jongen en 2 meisjes; niet verbeterd 4 jongens en 1 meisje; overleden 3 jongens VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Vult nog heden onderstaanden bon in en stuurt deze onmiddellijk aan ons at! Wij komen dan het geld bij U aan huis halen. Ondergeteekende wonende stelt voor de Kersf*inzamelin9 der Vereeniging „De Nederlandsche Dagblad- Ders" beschikbaar de somma van r» u j hem Uit bedrag is door voor Uwen looper gereedgelegd.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1