Dobbelmann lekker...man! lT5EWv..e£rWnTE fcO DE RAADSELACHTIGE MR. X. |'5ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 7 December 1934 Vierde Blad No. 22919 GEMENGD NIEUWS. RECHTZAKEN. CRISIS-BERICHTEN. BURG. STAND VAN LEIDEN. FAILLISSEMENTEN. De passagiers ongedeerd. De K.L.M. heeft bericht ontvangen, dat par toestel de „Ekster" van den dienst histerdam—Kopenhagen, dat gistermor- 60 met acht passagiers aan boord te half ^lt van Schiphol was vertrokken, bi] jjnkomst te Kopenhagen een minder for- „Inltjke landing heeft gemaakt. Bij het iilrollen kwam het toestel ln omgeploegd kod terecht, waardoor de wielen in den pond wegzakten. Het toestel werd licht kschadigd. De inzittenden zijn allen Ugedeerd gebleven Omtrent de toedracht van het ongeluk emeemt de „Msb." het volgende: In verband met werkzaamheden ter ver wering van het landingsterrein op het iliegveld van Kopenhagen is een gedeelte jarvan omgeploegd. Toen de „Ekster" nu ji de landing een vijftig meter was uit- iiold, kwam het toestel in dit omge- joegde terrein terecht, met het gevolg, it het dompte en op den neus kwam te «aan. De middenmotor en de propeller daar in werden hierbij beschadigd, terwijl ook neus van de machine een deuk kreeg. Vandaag zullen drie deskundigen naar Spenhagen vertrekken om de schade op nemen en te zien, wat er met het toe- tl moet gebeuren. Daar het vliegtuig ook vooraan, waar middenmotor is bevestigd, beschadigd kon men niet volstaan met alleen een ieuwen motor en propeller te sturen. De Eparatie zal dan ook hier te lande moe- in geschieden. Als dat mogelijk is, zal de fkster" op de twee andere motoren naar iderland vliegen. Kan dit niet, dan zal et vliegtuig worden gedemonteerd en ir schip naar het vaderland worden ver inden. De Scandinavische dienst der K.L.M. zal :or dit ongeval geen vertraging onder- aden. Zooals men weet, vliegt de K.L.M. Ken dienst samen met de Zweedsche ifhtvaart Mij. Deze laatste zal nu een jn haar toestellen inleggen om de „Ek- zr" te vervangen. motor door auto gegrepen. Terwijl gisterenmorgen de motorrijder K G uit Loppersum den Damster- ekweg te Oosterhoogebrug passeerde in richting Groningen, kwam van een erf vrachtauto, bestuurd door den heer J. uit Groningen, die dezelfde richting im. De motor en de auto raakten elkaar, tardoor de motor in het water terecht ram. De berijder echter bleef gelukkig ilf op den wal hangen. Hij werd door Anderson behandeld en daarna met ernstige beenfractuur naar het R. K. ekenhuis te Groningen overgebracht. RECLAME. 2732 IBIS SHAG - LICHTE PIJPTABAK Rookt Oobbelmonn's Tabak en géén andara! brand. Ten gevolge van het in brand raken van een oliemotor is gisteravond brand uit gebroken in de groote vlasschuur van den heer D. van Wijk te Aalburg (N.Br.) De schuur werd geheel verwoest, terwijl drie vlasmijten eveneens een prooi der vlammen werden. De schade, waartegen op beurspolts ver zekerd Is, wordt geschat op f. 15.000. De motorspuit uit Wijk moest zich be perken tot het nathouden der belendende boerderijen. BUITENLANDSCH GEMENGD. de sneltrein parijs—weenen ontspoord. De sneltrein ParijsWeenen is gisteren op een overweg bij Vaihingen-Enx in Wür- temberg in botsing gekomen met een vrachtauto, die den overweg passeerde, omdat de wachter vergeten had de af- sluitboomen intijds neer te laten. De vrachtauto werd volkomen vernield en de beide inzittenden waren op slag dood. Van den sneltrein ontspoorden de locomotief en tender, een goederenwagen en het eerste personenrijtuig, die na ongeveer 300 M. omvielen Machinist en stoker zijn in de vlammen omgekomen De passagiers van de eersten wagen wer den door elkaar geschud en eenigen liepen builen en ontvellingen op, maar niemand is ernstig gekwetst- De passagiers van den verongelukten trein zijn met autobussen naar Stuttgart gebracht, waar een nieuwe trein is samengesteld. militair vliegtuig neergestort Op 15 km ten Z.-W. van Warschau is een militair vliegtuig, tengevolge van het weigeren van den motor, neergestort. De piloot, tweede luitenant Adamski, werd op slag gedood. o filmbrand in perpignan. In den loop van den dag van gisteren zijn vier kinderen en een vrouw, die bij een voorstelling van een reizend bioscoop theater in de nabijheid van Perpignan waar de film plotseling in brand vloog, ernstige brandwonden hadden bekomen, overleden, zoodat, waar reeds een persoon was gedood, zes dooden door dit ongeluk te betreuren zijn. Men verwacht echter, dat nog eenige gewonden aan hun kwetsuren zullen bezwijken. zeelieden wenschen radio aan boord. In verband met het vergaan van het stoomschip „Coramba" op 2 Dec. j.l. heb ben de zeelieden in den Australischen staat Victoria besloten met een termijn van veertien dagen te weigeren om op schepen te monsteren, die geen radio aan boord hebben. De zeelieden-organisatie in Victoria zal pogingen in het werk stellen om deze actie uit te breiden tot geheel Australië. nog geen spoor van ulm. Ofschoon het zoeken naar den vermisten Australischen vlieger Ulm dag en nacht wordt voortgezet, is tot nog toe geen spoor van hem gevonden. Kingsford Smith heeft telegrafisch uit Los Angeles mede gedeeld, dat hij vast overtuigd is dat het vliegtuig zich verscheidene dagen boven water zou kunnen houden. Hij verzoekt daarom dringend de opsporingen niet op te geven. een rijke arme vrouw. Een 79-jarige vrouw Louise Herle ge naamd, werd onlangs dood in haar bed in haar vervallen huisje te Brooklyn bij New York gevonden. Buren fluisterden dat ze een aanzienlijk fortuin moest bezitten doch voor kort had men aan deze praatjes geen geloof gehecht. Na haar dood is men echter in het krotje aan het zoeken ge gaan en het verhaal van haar rijkdom bleek niet zonder waarheid te zijn- In den kelder tusschen een vreeselijken rommel vond men groentenblikken die vol chequeboeken, effecten en geld zaten. Uit de boeken bleek dat ze een zeer groot be drag op de bank had staan, maar de groot ste ontdekking deed men toen men onder het zeil in de keuken een aantal goud certificaten vond. De tot nu toe gevonden bedragen maken een waarde uit van 1.200.000 dollar. Men vermoedt dat tus schen de spelen in de muren en schoor steen nog belangrijke sommen verborgen zitten. Er is geen testament gevonden en erfgenamen hebben zich nog niet aange meld. merkwaardige ontdekking in roemenië. De Roemeensche onderminister van bin- nanlandsche zaken heeft in de Kamer verklaard, dat op het bureau van een tele foonmaatschappij, waarvan de meerder heid van aandeelen in Amerikaansche handen is, een clandestiene installatie is ontdekt, waar 36 personen van verschil lende nationaliteit in de gelegenheid wa ren. gesprekken af te luisteren van staats belang. De ondersecretaris verklaarde, dat hij maatregelen heeft genomen, om dergelijke splonnage in de toekomst te voorkomen. Het onderzoek duurt intusschen nog voort groote brand te portland. Bij een grooten brand in de havenwijk van Portland (Maine) zijn twee pieren verwoest. De schade wordt op een milhoen dollar geschat. ontduiking van benzinebelasting Destijds zijn in de Haarlemmermeer razzia's gehouden door ambtenaren van de belasting, omdat het bekend was, dat garagehouders en landbouwers groote hoeveelheden benzine hadden ingeslagen en verborgen, om aan de belastingheffing te ontsnappen. Een groot aantal van hen heeft gisteren voor de Haarlemsche Rechtbank terecht gestaan. Een 31-jarige handelaar had 3477 kg. of 18 vaten verborgen, waarvoor geen belasting was betaald. Tegen hem werd een boete geêischt van f. 500 of 50 dagen hechtenis, met betaling van f. 1050, zijnde vijfmaal de ontdoken belasting. Een 34-jarige landbouwer, die vier vaten had verstopt, hoorde 20 dagen hechtenis tegen zich eischen, met betaling van ontdoken rechten. Een andere landbouwer, die 22 vaten onder stroo verborgen had, zijnde een voorraad van 7874 liter, is eveneens ver oordeeld tot het betalen der vijfvoudige belasting en f. 500 boete of 50 dagen. Een groot aantal landbouwers moest daarna voor den rechter verschijnen we gens hetzelfde misdrijf; de verborgen voorraden waren evenwel minder aanzien lijk dan de vorige. Tegen allen werden in verhouding over de hoeveelheden corres- pondeerende straffen geëischt. Uitspraak over 14 dagen. „Vad." haagsche rechtbank. De rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den verzekeringsagent C. J. R. uit Wassenaar, die op 22 Nov. j.l. in hooger beroep terecht heeft gestaan wegens het rijden met een rijwiel zonder licht en het opgeven van een valschen naam. De kan tonrechter te Den Haag had hem veroor deeld tot f. 2 en f.10 boete. De officier van justitie had bevestiging gevraagd van het vonnis en de rechtbank bevestigde het vonnis. onze haring-export naar duitschland. Verdere export kan niet over de clearing worden betaald Met het oog op de exporten van versche haring, die den laatsten tijd naar Duitsch- land hebben plaats gevonden, wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat er mede moet worden gerekend, dat door die exporten de hoeveelheid, welke zoo juist met Duitschland is overeengekomen via clearing te kunnen worden betaald, reeds is uitgevoerd. In dit verband wordt erop gewezen, dat betaling van export boven de overeenge komen hoeveelheid niet over de clearing kan geschieden. RECLAME. 2741 k Jecovitol levertraan weten- I schappelijk de beste lever traan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f0.75 p. flacon geboren. Hubertus Philippus. zn. van J. J. Bleiji en L. A. Filippo Judith, dr. van S. Koster en J. M. Rosbergen Jozef Gerardus, zn. van P. A. de Graaf en Q. G. Ammerlaan Gerrit, zn. van M. J. v, Steijn en R. J. v. Strien ondertrouwd. K. Levy jm. 25 jaar en S. de Vries jd, 23 jaar. OVERLEDEN. N. v. Immerseel, m. 66 jaar. Volgens het weekblad Handelsbelangen werden gedurende de maand November bij de gezamenlijke griffies in Nederland gedeponeerd 213 crediteurenlijsten met een totaal passief van f. 3.356.489.52, waarvan preferent f. 856.574.49. Sedert 1 Januari 1934 werden in totaal gedeponeerd 2117 crediteurenlijsten met een totaal passief van f. 39.604.133.84, waarvan preferent f. 8.465.072.57. tusschen twee harten. Hierboven een opname van den bekenden tücteur Harry Liedtke die velen «illjk zullen herkennen nu hij een snor Mt en Louise Ulrich in de nieuwe •V-film „Tusschen twee harten", die week hier vertoond wordt. ■fleuwe silly symphonies van walt disney. "alt Disney, de producer van de be- «Me kleurenfilmpjes de z.g- „Silly Sym- wies", die ook hier te lande met zoo W bijval worden vertoond, heeft onlangs Jserom 'n nieuwe serie aan deze „Hoofd kamers in 1 acte" zooals men ze noemde toegevoegd. Het enorme °Ms van het filmpje „Three little Pigs" '.aanleiding geworden tot een soort ver- .Roodkapje" waarin dezelfde drie -tentjes en dezelfde wolf wederom een *01 spelen. Ook het motief, het wijsje 's afrafd of the big bad wolf" is weer -dit nieuwe Disney-product verwerkt, (f Tweede Silly Symphonie is „The Gras- gPtt and the Ants" (geïnspireerd op de jwnde fabel: De Sprinkhaan en de *fen" van La Fontaine) gevolgd door *®ny Little Bunnies", een filmpje waar- jj de teekenaar zichzelf schijnt over- 'óta te hebben. Verder noemen wij nog "lying Mouse" en een serie nieuwe ^«y-Mouse-films. die ln de toekomst ,®tens zullen worden gekleurd in i'^icolour, het procédé, dat meer en wordt aangewend. -n- DE MILLE's „CLEOPATRA" Wat er te zien is! Welk een opgaaf heeft De Mille, de man van het „geweldige" zich in het geval van „Cleopatra" weer gesteld! Want in deze film verschijnt zoo het een en ar.der cp het doek! Wij" noemen slechts: Cleopatra's ontvoering naar de afge legen sphynx in de gloeiende woestijn. De moord op Julius Caesar in het Forum te Rome. De ontmoeting van Cleopatra en Marcus Antonius op Cleopatra's gouden bark, ver gezeld gaande van fantastische tooneelen, zooals de dans op de rug van den wilden stier, het vangen van meerminnen uit de rivier, de ode aan de Maangodin, enz- enz. He historische feest bij Calpurnia, Caesar's vrouw. Caesar's triomfale intocht in Rome. De oorlog tusschen Rome en Egypte, met als hoofdmomenten de verschrikkelijke slag bij Actium, de geweldige zeeslag voor Alexandrië en het beleg van Alexandrië. Het beroemde gevecht van Marcus An tonius tegen tien vijanden aan de voet van de Heilige Boom. Het tragisch einde van Antonius' en Cleopatra's liefdesidylle. De Mille is dus weer aan 't werk ge weest en op nog fantastischer wijze dan voorheen! maurice chevalier als mensch en kunstenaar. Sommige menschen vreezen het lot. Sommige menschen strijden en werken zij probeeren zich een carrière te schep pen alsof het Lot iets was, wat men kan dwingen! Maurice Chevalier denkt er anders over Hij beschouwt bet lot méér als een maal stroom. die hem, die er vertrouwen in stelt, regelrecht naar een aardsch para dijs kan voeren Deze talentvolle Fransch- man en held uit de Cinemafilm „Het jolige Weeuwtje" houdt er z'n eigen philosophic op na, met een vaste, doch ongewone kijk niet alleen op het leven, maar ook op de menschen. Zijn philosophie sluit altijd in elkaar, als de onderdeelen van een kruis woordraadsel, in een symmetrisch geheel. Hij speelt op het doek de gentleman, de romantische held van vroolijke, luchtige liefdeshistories, maar „ln civiel" spreekt bij zelfs niet over romantiek. „Als ik verkondig, dat ik in m'n dage lij ksch leven precies dezelfde rol speel als op het witte doek, dan klinkt dat niet bijster verstandig, en wanneer ik vertel, dat ik geheel anders ben, zoodra ik uit het studio kom, verstoor ik misschien een il lusie, die de basis vormt van mijn succes! Een feit is, dat er twee Chevaliers zijn: de „mensch" Chevalier en de „kunstenaar" Chevalier. Om een „lover" vol overtuiging te spelen, moet men zich heelemaal in zijn rol Inleven, er geheel in opgaan- Eerst moet je zelf vertrouwen hebben in je rol; men kan geen emoties gaan fabriceeren voor het publiek. En daarom is Chevalier, wanneer hij een charmeur-rol moet spelen, altijd verliefd, of beter, de „speler" die hij moet uitbeelden, is werkelijk verliefd misschien niet eens op een bepaald per soon! Het is meer en psychologisch soort liefde, iets onpersoonlijks, en toch persoon lijk. „Natuurlijk kan men heel goed 'n aandoe ning op 't doek brengen, die men al eerder heeft doorleefd, en die men zich nog her innert", voegt Chevalier er aan toe. „Een kunstenaar sluit zooiets weg in z'n ge heugen een soort kaart-systeem voor emoties waarin hij opbergt, wat hij noodig heeft en gebruikt, wanneer hij het te pas kan brengen". Wanneer Chevalier zijn liefdescènes goed speelt, staat Hollywood direct klaar om praatjes daarover rond te strooien. Er werd verteld, dat hij uit Frankrijk terug keerde om met Jeanette MacDonald in „Het jolige weeuwtje" te spelen, en toen dit gebeurde, moest Chevalier ervaren, dat zijn naam genoemd werd in verband met die van verscheidene jonge en charmante ac trices, meisjes, die hij echter nauwelijks kende. „Natuurlijk heb ik genoeg over Holly wood gehoord om te weten, dat men zich daar niets van moet aantrekken, hoewel ik dit eerst wel deed. Eens heb ik gedacht, dat het beter zou zijn mij niet tweemaal met dezelfde jonge dame in het openbaar te vertoonen, maar zelfs dan zouden de praatjes niet ophouden." Chevalier als mensch verschilt totaal van Chevalier als kunstenaar. De mensch Chevalier is een serieuze figuur, eenvoudig en hardwerkend. Hij bezit twee huizen, een in Beverley Hills en een in Cannes. Met zijn vriend Max Ruppa, tevens zijn manager, en Bob Spencer, zijn secretaris, vormt hij een onafscheidelijk drietal. Wat de menschen betreft, hij houdt van ze, zoowel mannen als vrouwen- Wat de da mes betreft, is hij van meening, dat na tuurlijkheid de basis is van alle vrouwe lijke charme. „Men kan niet geaffecteerd doen, het voorstellen anders te zijn, dan men is, en tegelijkertijd charmant zijn" verzekert hij. „Het is veel belangrijker een persoonlijkheid te zijn dan een actrice". Ongetwijfeld heeft de oorlogservaring Chevalier ernstig gemaakt. Gewond in de loopgraven, in een Duitsch hospitaal weer hersteld, in een interneeringskamp opge sloten, ontsnapte Chevalier na gevaarvolle avonturen, en keerde terug naar Parijs, een schaduw, van wat hij eens geweest was, om een nieuw leven te beginnen Zijn gehcele levensloop was veranderd. Hij be gon weer aan het tooneel, maar op een geheel andere manier, en het pad naar De zucht, om te genieten van een ont spannende, geheimzinnige detective-film, waarin het speurende Scotland Yard een hoofdrol speelt, is bij velen nog sterk aan wezig: geen wonder, wanneer men denkt, hoe zoo'n mysterieus verhaal U geheel uit de sfeer van het dageiijksche, minder op windende leven althans wat merk waardige voorvallen als in de film „De raadselachtige Mr. X" betreft haalt! De geschiedenis is gemaakt naar den bekenden roman van Philip Macdonald en werd door de medewerking van Robert Montgomery, Forester Harvey (de loge menthouder uit de Onzichtbare Man), Lewis Stone als inspecteur van politie en Elisabeth Allan tot een spannend geheel. Men rade mee. wie de geheimzinnige mr. X. wel isHierboven Robert Montgomery, en Elisabeth Allan ln deze film. den roem werd hem geenszins geëffend. „Ach", voegt hij eraan toe, „het komt er niet op aan, dat ik werkte als een razende, en streed en moest vechten. Ik vatte alles serieus op, concentreerde mijn geheele wezen op mijn werk. Alleen dan is het lot je welgevallig." Maurice speelt in „Het jolige weeuwtje" een romantische rol, die van Danilo, waar in hij Jeanette MacDonald tot partner heeft; dit trio speelt onder de regie van Ernst Lubitsch. terugkeer naar de „musical"? De muziekfilm komt steeds meer tot haar recht, omdat het publiek er een grootere dosis romantiek in vindt dan in welken anderen vorm van amusement- Dit is een uiting van Harry Rapf, een veteraan onder de productieleiders, en pionier op het gebied van het produceeren van mu zikale romantische films. „De romantiek van het heden verschilt veel van de glansrijke romantiek van vroe ger, maar toch houdt het publiek nog evenveel van de romantische spelscènes als vroeger. En juist in een muziekfilm kan de romantiek het best aannemelijk wor den gemaakt" Dit is Rapf's meening. Hij; is nu bezig met de vervaardiging van „The night is Young" een muzikale romance met Ramon Novarro en Evelyne Lay in de hoofdrollen. Deze film speelt in Weenen onder de monarchie, in een schilderachtig tijdvak van deze oude stad, die dank zij Strauss onsterfelijk is geworden. „Naughty Marietta" door Victor Her bert „The Dutchess of Delmonico", geba seerd op het leven van Strauss, en andere .films zijn momenteel in productie. Omdat muziek, waarin romantiek tege lijkertijd verwerkt is, meer populair wordt, geeft Rapf aan. dat muziek, tezamen met comediespel. eveneens belangrijk blijft, of schoon de „Hot-cha" songs van een paar )aar geleden niet zoo goed meer te ge bruiken zijn als vroeger. „Het publiek wenscht in het algemeen betere muziek dan ooit tevoren", stelt Rapf vast, „en ons werkplan voor onze muzikale produc tie is dienovereenkomstig bepaald."

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13