DE KERST- I I INZAMELING f 75ste Jaargang DINSDAG 4 DECEMBER 1934 No. 22916 STADSNIEUWS. MAAKT MET KERSTMIS DUIZENDEN BLIJDE GEZICHTEN .MET ELKANDER, VOOR EEN ANDER!' LEIDSCHE SCHOUWBURG. SCHEEPSVERBINDINGEN. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 ,Cta. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER GOURANTn Voor Lelden per 3 maanden f.2:35; per week ƒ.0.18; Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijp, per wëék Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. Ds. F. TEN CATE. Ds. F. ten Cate is voornemens Zondag Januari a.s. afscheid te nemen van de Ooopsgezinde Gemeente te Sappemeer, om Zondag 27 Januari d.o.v. zijn intrede te doen hier ter stede. VEILIG VERKEER. Verblindende verlichting van rijwiel- lantaarns. Het rijden met verblindende verlichting door wielrijders is den laatsten tijd weer band over hand toegenomen. Blijkbaar is men er zich niet van bewust, dat daardoor bet uit tegenovergestelde richting komend lerkeer zooveel hinder ondervindt, terwijl bet euvel toch zoo gemakkelijk te verhel pen Is door aan de lantaarn een zoodani- jen stand te geven, dat de lichtbundel enkele meters voor het rijwiel den grond raakt. De politie heeft zich genoodzaakt ge- den strenger tegen het „kwaad" op te treden nu voordurende waarschuwing niet bet gewenschte resultaat heeft opgeleverd. Iedere wielrijder zal daarom verstandig doen zich persoonlijk te overtuigen of zijn djwiellantaarn wel behoorlijk naar be neden gericht ls, wil hij niet de kans be- loopen te worden verbaliseerd. GEREF. KERK. Verkiezing van ambtsdragers. Bij de gehouden verkiezing voor ambts dragers ln de Geref. Kerk zijn tot ouder ling gekozen de heeren H. Alberts (aftr.l, A. Bcgaards, W. v. d. Brink (aftr.). D. G. t. d Horst (aftr.), G. de Jong Ezn., N. laman, H. M. Markusse (aftr.), J H. Waltez in R. Yntema (aftr.). Er zouden aanvan kelijk acht ouderlingen worden verkozen naar doordat ook de heer Pothuis wegens ongesteldheid zich niet langer beschikbaar i stellen, had een verkiezing van negen ouderlingen plaats. Tot diaken werden ge kozen de heeren J. Ravenstein. C. Veerman Mtr.) en G. Wassenaar. SINT NICOLAASFEEST. Van de speeltuinvereen. „Noorderkwartier" De kinderen van bovengenoemde buurt- «reenlging hebben gisteravond bezoek ontvangen van Sint Nicolaas en zijn knecht. Nadat de voorzitter en secretaris, do toeren Guldemond en Verlint achtereen- 'olgens het woord hadden gevoerd en de teer van Genne de poppenkast had ver toond en eenige verhalen had verteld, leed Sint Nicolaas, vergezeld van Zwarte Piet z(jn intrede in de zaal en nam op bet tooneel plaats. De Sint vertelde het een en ander over zijn reis en liet eenige kinderen bij zich komen. Natuurlijk werd Jij door de jeugd hartelijk toegezongen. Nadat de Spaansche heilige weer was ver trokken, werd nog een tooneelstukje op- levoerd, „Klein Duimpje", dan onder lei ding van den heer Verlint in korten tijd ingestudeerd en waarmede de kinde ren veel succes oogstten Mej. Kokkedee Jerleende hierbij pianistische medewer king. Alsof de kinderen nog niet genoeg fetracteerd waren, kreeg ieder hunner bij net naar huis gaan nog een tablet cho colade mee. Was het wonder, dat allen het roerend over eens waren, dat het een njne" avond was geweest? VAN DEN SCHOUWBURG NAAR HET KLOOSTER. Nachtelijk avontuur van een student. Hedenmorgen omstreeks halfzeven kreeg ■e Politie telefonisch het alarmeerend be ticht, dat zich in het Carmelitessenkloos- *r aan de Oude Vest een man bevond! «ze bleek te zijn de 23-jarige student D„ Je gisteravond, in een vroolijke stemming buwaarts keerende. na afloop van de «oouwburg-voorstelling een kijkje in dit Sebouw wilde nemen en in een vertrek Jfhter het tooneel verzeild raakte. De Won noodden tot rusten; bovendien D eenigszlns licht in het hoofd en dus "cl hij ln een diepen slaap. Toen hij ont wikte, was niemand meer in den Schouw- aanwezig en alle deuren gesloten. Hoor het raam van een der kleedkamers jon hij evenwel een dik touw bereiken en !"!t langs liet hij zich afzakken tot in den tuin van bovengenoemd klooster. Bijzon- veel afwisseling was daar op dat uur ,!n den nacht ook niet, zoodat D„ na J-W'Seefs naar een uitweg te hebben ge- 7™, tenslotte op een binnenplaatsje in •■lap viel. Toen hij door de koude voor de •cede maal wakker werd, had de klok hl'zes uur Seslagen en waren de zusters »et klooster reeds aan den arbeid. Door deur kon D. zich toen naar binnen ■leven, waar zyn verschijning eenige op- «tuddlng veroorzaakte. Zooals gezegd de bolitie erbij gehaald, die het nach- avontuur registreerde en wel voor Ja voor D. minder plezierig vervolg zal dragen. m uitgaande van de Vereen. „De Nederlandsche Dagbladpers" m Alle couranten in Nederland hebben een aanval op de beurs van hun lezers geopend. Moeten wij alweer offeren, zult gij zeggen? Ja, maar DE NEDERLANDSCHE REGEERING heeft twee millioen gulden beschikbaar gesteld voor een extra Kerstgave voor de werkloozen in Nederland. DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS vraagt nu voor de behoeftige: niet-werkloozen en die zijn er immers ook zoo velen in ons land een offer van U, opdat ook zij met Kerstmis een uitkeering zullen krijgen. Met volle instemming en medewerking van de Regeering is deze oproep voorbereid; de burgemeesters in Nederland zijn op de hoogte gebracht en aan hen zullen straks de binnen gekomen gelden worden overgemaakt. Zij zullen dan naar eigen inzicht aan de behoeftigen in hunne gemeenten een extra uitkeering kunnen doen, wanneer iedere lezer een gift, groot of klein, aan zijn krant zal toezenden. en Uw Kerstmis zal er des te gelukkiger door zijn! Vergeet voor een oogenblik al wat verdeelt en scheidt en steunt met uw gave, groot of klein, dezen algemeenen oproep. lederen abonné verzoeken wij ons bijv. f. 1.te zenden: zoodoende komen wij reeds tot een mooi bedragWij weten, dat er zijn, die minder kunnen afstaan. Laten dan zij, die méér kunnen afzonderen, ook méér geven: dat weegt weer tegen elkander op! ïfc Brengt of zendt ons Uw gift! Persoonlijk, per giro (no. 57055), per postwissel, onder het opschrift „KERSTINZAMELING NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS". Ook in het in onze Bureaux opgehangen busje kan men eventueel nog een klein bedrag werpen. Wij hopen, dat talloozen zich geroepen zullen gevoelen, gevolg te geven aan den dringenden oproep: AANBESTEDING. Namens B. en W. dezer gemeente Is j hedenmorgen door den directeur van Ge meentewerken aanbesteed het uitvoeren van slootdempingen, rioleerings- en be- stratingswerken op terreinen ten noorden van de Zeemanlaan en het maken van een overweg over de trambaan der N Z. H.TM. tegenover de Leliestraat. Er waren 14 biljetten ingeleverd, waarop als volgt was Ingeschreven: F. H. de Bruin, Den Haag f. 33.519; H. en P. J. Visser te Rijs wijk en Wassenaar f. 31.770; A. van Halem en I. Doornik f. 30.400; H. C. Heemskerk f. 30.300; W. Visser Wassenaar f. 28.990; fa. Gebrs A. en J. den Ouden. Oegstgeest f 28 430; de Winter en van Weeren f. 28.00; H. Veld f. 27.996; A. J. de Later en Ph. Meyers, Oegstgeest f. 26.500; fa. E. Sanders en Co. Gouda f. 26.243; H. Bun schoten f. 26.200; L. P. v. d. Geer en A. Th. Stuifzand f. 25.830; C. Godschalk f. 25.760; G. A. Koning Voorschoten f25.000. Waar geen plaatsnaam is vermeld, wonen de inschrijvers alhier. De gunning werd aangehouden. INSTITUUT PONT. Deze week slaagden te Haarlem voor Machineschrijven, mej. Tjioe en de heer de Klerk; voor boekhouden: mej- N. Drie bergen te Katwijk Zee en de heer de Wolf. Allen zijn leerlingen van het Instituut Pont, Breestraat 89 a, alhier. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Indisch Recht mej. T. Heyligers (Utrecht) voor het doctoraal examen Geneeskunde de dames C. E. de Roos (Wassenaar) en C. Wiselius (Den Haag); voor het voorbe reidend kerkelijk examen de heer R. W. Steur (Burgt Schouwen) en voor het can didaatsexamen Rechtsgeleerdheid de heer I. C Droste (Haarlem.) RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN. Door een agent van politie alhier werd gisteren aangehouden de 27-jarige bloe- menkoopman J. v. d. E., uit Amsterdam. Deze jongeman reed op een rijwiel zonder bel, doch hij maakte bij zijn aanhouding zulk een zonderlingen indruk, dat de agent hem meenam naar het bureau. Daar bleek, dat hij het rijwiel te Amsterdam had ontvreemd. ONVERANTWOORDELIJK AUTO BESTUURDER. Gisteravond werd op de Hoogewoerds- brug nabij het Gangetje door een achter op rijdende auto, de 15-jarige wielrijdster N. V- aangereden, die de 16-jarige K. op de duozitting meevoerde. Beiden kwamen op de straat terecht. Eerstgenoemde liep ver wondingen op aan het hoofd, de tweede ontvellingen aan de handen. Beiden wer den naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. De autobestuurder, zekere K. uit Voorschoten, die later werd aangehouden bleek onder den invloed van sterken drank te verkeeren. Het Nederlandsch Leger des Heils bericht ons, dat het voor een aantal jaren beslag heeit gelegd op een nieuw gebouw, Oude Vest 181. In dit gebouw zal behalve een bijeenkomstlokaal ook gevestigd wor den een toevlucht voor mannen. Daarin zullen dan mannen ter verpleging en her stel worden opgenomen, welke anders zwervend en hongerend geheel zouden moeten ondergaan. Het gebouw zal bevatten de noodige slaapzalen, badkamer, verblijf- en kleed kamer, werkplaats enz. en bovendien woonruimte voor het personeel. Met de inrichting en installatie werd bereids een aanvang gemaakt en het Ned. Leger des Heils hoopt het gebouw binnen 2 a 3 weken officieel te kunnen openen. FRITZ HIRSCH OPERETTE. „Wir walzen in den Himmel hinein". Het nieuwe product van de vervaardi gers der bekende operettes „Ich küsse ihre Hand, Madame" en „Wenn der weisse Flieder wieder blüht" van bovenstaanden titel sluit zich aan bij genoemde voorgan gers. Het is niet, wat men noemt, „fijn werk", het is integendeel eenigszlns van grovere allures, maar dank zij de uiterst vlotte opvoering der Hirsch Operette houdt ook deze operette de bezoekers een avond allergezelligst bezig. Aan het par lando is een zeer groot deel toegemeten, de muziek komt slechts naar voren ln een heele reeks „Schlagers". Feitelijk is „Wir Walzen in den Himmel hinein" o.i. dan ook meer een zangspel dan een operette. Maar die „Schlagers" doen het perfect, dat zij erkend! Noemen wij daarvan: Der Husar hat seinesgleichen nicht auf der Welt; Roszika, du bist ein ungarisches Marchenl; Wundervoll ist ein Walzerschritt; Leb' wohl, das ist das Lied aller Husaren!; Mit Dir durch dick und dünnl; Gibt es noch Liebe? Er zit „Schwung" in en de meesleepende melodietjes doen ze makkelijk liggen voor het gehoor. De inhoud is van het echte operette genre: een lach en een enkele traan. Het is de geschiedenis van een „junge Liebe" tusschen een knap en geestig maar arm pleekind van een arme Wirtin met een huzaren-luitenant, die tenslotte, na vele en velerlei tegenslagen, samen gelukkig den Himmel hinein walzen. Men kent dit recept in algemeenen zin en deze operette maakt daarop geen uitzondering. Het is echt een kolfje naar Fritz Hirsch hand en dat zegt genoeg! Zelf heeft hli alle gelegenheid om zijn humoristisch talent ten volle te ontplooien ln de rol van den kellner Janos en daarbij zoo leuk voor zijn neus weg te filisofeeren, zooals hij dat kan. Hoeveel van den humor op zijn privé-rekening zou komen door eigen gevonden Witzen als anderszins? Het lijkt ons een groote portie! Het ls weer kostelijk, zooals hij deze figuur uit beeldt tot een van leven bruisend „mensch". Tal van nieuwelingen zijn even zoovele gelukkige grepen geweest. Neem Martha Wagner als Roszika, de vrouw in 't spel. en Egon Karter als de huzarenluitenant! Beiden hebben een voor de operette frisch en krachtig geluid en spelen daarnevens leutig en los. En voeg dan daarbij Arpad Latabar als opvolger van Herbert Weiss- bach. dien hij zoo mogelijk als slangen- mensch nog overtreft. Het is uiterst ko misch, zooals hij zijn lange lichaam weet te draaien en dan weer te ontknoopen. Kostelijk was zijn dansduet met Claire Clairy, die weer ot> volle kracht is met haar gamin-achtige vroolijkheid. Het moest, wat wonder, gebisseerd worden! Voorts is er Paul Harden als „Kultur- mensch", Walter Triebei als „boer", twee raak getypeerde typen, terwijl Lily Majus verrast als chansonnette. Talrijk zijn de bijfiguren, te talrijk om te noemen, doch allen met elkaar brengen zij ten tooneele het temperament, dat de Fritsch Hirsch-operette zoo'n roep heeft geschonken, die ook gisteravond weer be vestigd werd. Decors, aankleeding etc. waren natuur lijk weer keurig verzorgd. Er is weer genoten door de aanwezigen, die, helaas, niet zoo talrijk waren als anders wanneer dit gezelschap komt. We vermoe den tengevolge van den Sinterklaas, 't Was in ieder geval jammer voor Hirsch en ook voor de afwezigen zelf. Herhaaldelijk klaterde het applaus, dat na afloop schier geen eind scheen te zullen nemen. De navolgende schepen zijn morgen radiotelegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen Radio. Alchiba, Alcyone, Alphacca, Alpherat, Cottica, Crijnssen, Flandria, ïndrapoera, Johan van- Oldenbarnevelt, Kota Agoeng, Kota Nopan. Kota Tjandi, Marnix van St. Aldegonde, Orania. Poelau Laut, Poelau Roebiah, Sibajak, Venezuela. Behalve bovengenoemde passagiers schepen zijn de meeste Nederlandsche vrachtschepen eveneens via Scheveningen radio te bereiken. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningen radio bedragen de totale kosten 44 ct. per woord. De dienstplichtige Opperwachtmees ter-Administrateur J. M. Knoop van het 6e Regiment Veld-Artlllerie alhier is van 3 tot 22 December voor herhalingsoefening onder de wapenen voor het verrichten van administratieve werkzaamheden. Gistermorgen is op den Haagweg een voor een melkwagen gespannen paard van den heer v. d. Stoel, uit de Genestetstraat op den Haagweg op hol geslagen, vermoe delijk doordat het dier was geschrokken van het verkeer. Het paard kwam eigener beweging tot stilstand, doch de op den wa gen staande melkbussen, welke eraf ge slingerd waren, werden beschadigd ter wijl de Inhoud verloren ging. BINNENLAND. H. K. H. Prinses Juliana keert morgen» ochtend in ons land terug (Binnenland, 3de Blad). Mr. P. W. A. Cort van der Linden heeft eervol ontslag gevraagd als lid van den Raad van State (Binnenland, 3de Blad). Valsche aandeelen verhandeld door een internationale oplichtersbende; drie arres taties te Amsterdam (3de en 1ste Blad). BUITENLAND. Na Von Ribbentrop's bezoek aan Parijs (Buitenland, 1ste Blad). De overeenkomst inzake het Saargebied. (Buitenland, 1ste Blad). Een vreemde krantenhistorie in heb Saargebied (Buitenland, 1ste Blad). DE ALGEMEENE TOESTAND. Algemeene beweging in de politiek. Het onderhoud tusschen Ribbentrop en Laval wordt ook verder door de Fransche bladen uitvoerig besproken. „Paris de Soir" wil elke goeden wil van Duitschland af meten aan zijn houding in de kwestie van het Oostelijk verdrag. De „Temps" vraagt of het onderhoud een uitgangspunt zijn kan van werkelijke Duitsch-Fransche onderhandelingen. Men zal zonder twijfel over eenige dagen beter Ingelicht zijn over de houding van Berlijn. Onderhandelingen kunnen echter, indien, zii kans op welslagen willen hebben, sle-hts langs den normalen aiplomatieken weg gevoerd worden. Het blad legt vooral den nadruk op de overeenstemming der Fransche en der Engelsche staatslieden omtrent alle essen- tieele vragen, welke gebleken is uit de redevoeringen van Baldwin en Laval, en vraagt, of Duitschland misschien een manoeuvre wil opzetten? Het „Journal des Debats" Dlljft bij zijn afwijzende houding. He', blad is bang, dat de minister van bul'er.li.n-'cche zaken, Laval, alleen al door Ribbentrop te ont vangen, te ver is gegaan. In dit verband maakt men melding van geheimzinnige woorden door Goebbels ge sproken in een vergadering te Stettin. De minister zinspeelde op „toekomstige gebeurtenissen". De tijd was nog niet rijp om er over te spreken. Duitschland zal het gedurfdste experiment doen, dat de geschiedenis ooit zag. Een regeering, die historie wil maken, zei hij, moet den moed hebben groote, stoutmoedige beslissingen te nemen. Van Duitsche zijde wordt dit echter be slist tegengesproken. Ribbentrop is intusschen naar Berlijn teruggekeerd. Hij wilde zich niet uitlaten over zijn Parijsch bezoek. De Duitsche minister von Neurath heeft den chef van het bureau Reuter te Lon den een onderhoud toegestaan. De minister verklaarde op de vraag van den vertegenwoordiger dat Duitschland: volkomen bereid blijft ieder voorstel tot waarborging van den vrede in Europa met de grootste welwillendheid in over weging te nemen. „Duitschland, zeide de minister, „wil even gaarne als ieder ander land de wol ken die thans boven Europa saamgepakt zijn, helpen verstrooien. Ieder plan of voorstel met die strekking heeft onze volle aandacht, maar helaas ligt de beslissing over dit belangrijke punt niet bij Duitsch land of bij Duitschland alleen. Men heeft in het buitenland verklaard aldus de corresuondent dat het debat in het Lagerhuis over de bewapening, als een nieuwe stap naar de ontwapening kan worden beschouwd? Men moet afwachten welke gevolgen de rede van Baldwin hebben zal. Acht u het mogelijk dat Duitschland zijn houding nopens Genève zal herzien en zoowel naar den Volkenbond als naar de Ontwapeningscoferetie zal terugkeeren? Ons standpunt, antwoordde de minis ter, is zoo duidelijk, dat het mij eigenlijk verwondert, dat er nog twijfel over kan bestaan. Volkenbond beteekent rechts gelijkheid voor alle leden van zulk een bond; Duitschland is altijd tot medewer king aan de taak van dien Volkenbond bereid geweest mits naar de woorden van uw eigen generaal Smuts eindelijk gehan deld wordt, die een vrije en openlijke er kenning inhielden dat aan Duitschland niet was gegeven wat het was beloofd. Zonder rechtsgelijkheid kunnen wij niet naar Genève terugkeeren en zullen dit dus ook niet doen. De aandacht gaat zich nu weer op Genève concentreeren. waarheen de voor naamste kopstukken thans op weg zijn. De Zuid-Slavische minister Jeftitsj is eerst te Parijs geweest voor een ontmoeting met

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1