Gouden huwelijk te Alphen. fl»fe Jaargang LLTDSCH DAGBLAD, Maandag 3 December 1934 Derde Blad No. 22915 BINNENLAND. Het echtpaar de Roode-de Ruiter. BURG. STAND VAN LEIDEN. VRAGENRUBRIEK. RECHTZAKEN. LAND- EN TUINBOUW. gewijzigde vleeschkeuring. jlft bedoeld als bron van inkomsten voor de gemeente. Ingediend Is een wetsontwerp tot wijzi- llng van artikel 20 der vleeschkeurings- ret. In dit wetsontwerp wordt o.m. bepaald, dit de opbrengst van de keurloonen en nn de slachthuisrechten de kosten van den dienst met niet meer dan een zeer matig bedrag mag overtreffen. In de memorie van toelichting lezen wij Wijziging van artikel 20 der wet is vtnschelijk en wordt voorgesteld om jjgemoet te komen aan rechtmatige grie len van de slagers tegen de bestaande jegelingen. De eerste grief is, dat in verschillende lemeenten de keurloonen zóó hoog zijn, nat de dienst een bron van belangrijke inkomsten ls voor de gemeenten. Daardoor tordt een belangrijk voedingsmiddel naarder belast dan noodig is en worden je bedrijfslasten van de slagers onnoodlg tpgevoerd. Er zijn voorts gemeenten waar keurin- {(ii voor zekere ondernemingen tegen ver. iaagd tarief worden verricht en waar flKSCh van slachtdieren, die in die ge- eenten voor export zijn geslacht tegen eel lager loon dan het loon voor de ge- eentelijke keuringen, in het verkeer rdt gebracht. Komt vleesch, dat tegen elijk laag tarief is gekeurd, in de ge- ieente zelf in het verkeer, dan onder inden de slagers daardoor een moeilijke currentle Deze omstandigheid geeft leiding tot een tweede, gegronde grief, r wegneming waarvan voor het gestelde eral de heffing van een nader keurloon voorgeschreven, daar het vleesch in ie gemeente uniform belast was. Een nieuw lid, aan artikel 20 toegevoegd ient om scherp te doen uitkomen, dat eee dienst mag zijn een bron van in- msten voor de gemeenten. Behalve de keuring is daarin ook opge- men het slachthuis. Het komt voor. dat 1 slachthuizen belangrijke winsten op veren. Hiertegen bestaat hetzelfde be- aar als tegen de winsten met keurloo- "n. Om het maken van belangrijke winsten t een einde te brengen, is aan het wets- twerp een overgangsbepaling toege- welke noopt tot herziening van de "eentelijke verordeningen op de hef- van de rechten. STEUN AAN WERKLOOZE INTELLECTUEELEN. Bijeenkomst van het nationaal comité tot steunverleening. In het gebouw van het Koninklijk Insti- t voor Ingenieurs te Den Haag is Zater- ddag een door het nationaal comité r arbeid aan werklooze intellectueelen eschreven vergadering gehouden met organisaties van intellectueelen, welke den oproep tot een onderlinge gedach- wisseling over het brandende vraagstuk werkloosheid onder de intellectueelen den gevolg gegeven. Aan de bestuurstafel hadden plaats ge en de luit-gen. b. d. H. A Seyffardt, tter van het comité, de secretaris, de P. J. van Lookeren Campagne, ds. De r, mgr. F. J. H. Evers en dr. H. J. ,:ken Fock. Ds. De Boer wees er met nadruk op, dat comité zich tot taak stelde met man en ht te vechten tegen een soort angst- hose, welke zich van den Nederland- e ondernemer en werkgever schijnt te n meester gemaakt. Dat er reeds 150 llectueelen aan een werkkring waren "Ipen moge dan aanvankelijk al een es genoemd worden toch kunnen de klooze intellectueelen op dit trage po niet wachten. Bij de discussie, welke deze rede volgde, kwam ook de kwestie sprake waar de grens te trekken was elfende het al dan niet tot de intellec ten te behooren. De voorzitter wees er dat deze grens niet getrokken behoeft rorden bij academisch gevormden. Spr. at tot de intellectueelen te moeten nen ieder die niet naar de arbeidsbeurs t te moeten gaan om een hem pas en werkkring te vinden, voorzitter der Nederlandsche Dag pers, deelde mede, dat de Ned. Dag pers besloten heeft het comité een be te doen toekomen en wekt andere ver ingen op dit voorbeeld te volgen. Hierna merkte de heer Hans op, dat on- de intellectueelen de groep van kun- trs niet vertegenwoordigd is. Spr. J vervolgens, dat de Koningin het voorbeeld tot werkverschaffing aan naars heeft gegeven door Neder- r.e kunstenaars te laten meewerken Het aan het Engelsche prinsenpaar aan tieden geschenk. Hij deelde ten slotte ,'t dat de Nederlandsche Journallsten- besloten heeft een bedrag beschik te stellen voor het comité. «neraal Seyffardt merkte vervolgens op, dat de groep der kunstenaars bui de competentie van het comité valt. hinstenaars vallen wel is waar even onder de groep intellectueelen, maar 'in in anderen zin werkloos, n.l. niet gebrek aan werk, maar omdat zij hun niet verkoopen kunnen. RECLAME. 2518 'ging van parmentier en soer ''•niagmiddag heeft de Amstelveensche J haar plaatsgenoot Parmentier ge- °d. Ten gemeentehuize werd hij toe ben door burgemeester Haspels, die namens het gemeentebestuur de eere-medaille van de gemeente -andigde. Ook Soer werd in de huldi- «Itokken en aan hem werd eveneens ';'°nnd met zijn Pelikaanvlucht het j® eeremetaal uitgereikt. -erna werd Parmentier voor zijn wo- v*n zang en muziekhulde gebracht fileerden de diverse vereenigingen 'oboolkinderen. Honderden automo- kwamen met hun wagens voorbij "ft overhandigde den vermaarden en een stukje van een speciaal ont- Dlverpuzzle. 'tte werd door den heer Koppels, "er van het comité een fraai Ongeboden namens de burgerij. VïaaQt hstotichelvcim Uw dokten! ORIGINEELE FLACON THANS. OOK IN KLEINE FLACONS a fl IJS DE LOONREGELING BIJ DE SPOORWEGEN. Minister van Waterstaat verleent geen garantie van twee jaar. Blijkens door de twee combinaties van spoorwegorganisaties bekend gegeven be slissing van den minister van Waterstaat omtrent de loonregeling van het spoor wegpersoneel bestaat er daaromtrent groot verschil van meening. De Ned. Vereeniging St. Raphael en de Prot. Chr. Bond hebben na een bespreking terzake met den minister meegedeeld, dat deze niet bereid was om voor twee jaar de garantie te verleenen, dat geen verdere verlaging van de inkomsten zou plaats hebben. De bond van ambtenaren en de Centrale Bond, die daarna den minister bezochten, kwamen met het hoopvolle be richt terug, dat de minister hun deze ver zekering wel had gegeven en dat de pu blicatie der drie eerstgenoemde organi saties onjuist was. Zaterdagmiddag hebben de drie bonden ter zake van de directie der Nederland sche Spoorwegen het bericht ontvangen, dat zij. na zich daaromtrent zekerheid te hebben verschaft, moest verzekeren, dat het bericht van de B.A.S.N. en de C. B. onjuist was en de minister niet bereid was de begeerde garantie te geven. JAARVERGADERING NEDERL. ADVOCATEN-VEREENIGING. Verplichte W. A. verzekering van automobilisten en motorrijders wordt noodig geacht. Zaterdag vergaderde de Nederlandsche Advocatenvereeniging te Utrecht in het Jaarbeursgebouw onder leiding van den voorzitter mr. J. Drost, uit Rotterdam. Prae-adviezen werden uitgebracht door mrs. N. It H. van Essen uit Amsterdam en W. Nolst Trenité uit Rotterdam over de wenschelijkheid van „Verplichte verzeke ring van automobilisten tegen wettelijke aansprakelijkheid". Deze wenschelijkheid ls door beide prae-adviseurs aangenomen, doch alleen mr. Van Essen achtte een voorziening zeer urgent. Na langdurige discussie over deze prae- adviezen werden gestemd over de desi derata, welke stemming als volgt verliep: 1. Is een verplichte verzekering wen- schelijk betreffende schade door automo bielen (en andere motorrijtuigen) berok kend aan personen niet inzittend in de schade toebrengende automobiel? Aangenomen met 41 tegen 32 stemmen. a. Indien neen, is dan wenschelijk: a. ten behoeve van het slachtoffer een recht van preferentie te geven op de vor dering van den verzekerde op zijn ver zekeraar? b. een directe actie van het slachtoffer tegen den verzekeraar? la sub, a wordt met algemeene stem men aangenomen, sub b verworpen met 40 tegen 31 stemmen. lb. Indien ja, moet dan deze verzeke ring dekken tegen schade, waarvoor de automobilist niet aansprakelijk is? Met algemeene stemmen verworpen. 2. Moet de verzekering in beginsel zijn: a. een verzekering van den automobilist tegen zijn wettelijke aansprakelijkheid, of b. een verzekering van het slachtoffer tegen schade? Met algemeene stemmen werd het prin cipe sub a. aanvaard. 3. Moet de verplichting tot verzekering zich bepalen tot schade door dood of lichamelijk letsel, of worden uitgestrekt tot schade aan zaken? Aangenomen met 46 stemmen voor. 4. Indien de verzekering is een verzeke ring van den automobilist tegen wette lijke aansprakelijkheid, mag dan de ver zekeraar zich van excepties bedienen of beroep doen op beëindiging der verzeke ring? Aangenomen met 40 tegen 25 stemmen. Moet in sommige gevallen aan den ver zekeraar tegen den automobilist een recht op terugvordering van het aan den be schadigde betaalde worden toegekend? Met algemeene stemmen aangenomen. DE GOUDCLAUSULE. Voor het Haagsche Hof is verschillende malen gepleit in het goudclausule geding tusschen de Vereeniging voor den Effec tenhandel eenerzij ds en de Bataafsche en de Koninklijke anderzijds. De uitslag werd bepaald op 14 Januari. DE CLEARING MET DUITSCHLAND. Bij den aanvang der onderhandelingen tusschen de Duitsche en Nederlandsche regeering over het afsluiten van een nieu we clearingovereenkomst was reeds over eengekomen, dat het door Nederland op gezegde verdrag nog tot 30 November van kracht zou blijven. De thans te Den Haag gevoerde onderhandelingen hebben tot resultaat gehad, dat het clearingverkeer met Nederland nog verder zal worden ver lengd. Dientengevolge hebben de betrok ken instanties instructie gekregen betref fende de controle van den invoer uit Ne derland en Nederlandsch Indlë in de eerst volgende maanden. bij FOKKER OP SCHIPHOL. De F 36 moet nog veranderd worden. In de Fokkerloods op Schiphol staat aldus het Hbld. thans een keur van vliegtuigen gereed, de een verder de an der minder ver, maar alle bijna klaar om afgeleverd te worden. De F 36 is sinds eenigen tijd, nadat de verschillende proefvluchten aangetoond hadden, wat nog ter perfectioneering veranderd moest worden, weer in de loods van Fokker op Schiphol teruggenomen en men is op de fabriek druk bezig uitge breide verbeteringen aan te brengen. De cockpit, welke van boven te klein was, zoodat een lange piloot zijn hoofd zou stooten. terwijl hij op de tweede be stuurders-plaats scheef zou moeten zitten, krijgt een nieuw dak, dat tegelijk de ga rantie van volkomen tochtvrïjheld zal geven. De motoren zijn uitgebouwd en de gon dels worden iets Ingekort, nieuwe uitlaten worden aangebouwd en het verwarmings systeem wordt gewijzigd. Achter in de ca bine bleek bij de proefvlucht, dat het la waai aanmerkelijk sterker was dan voorin en men zal trachten, door den romp eenigszins te wijzigen, ook dat euvel te verkleinen. Een en ander zal wel eenige maanden in beslag nemen, maar men mag aanne men, dat deze toch reeds zoo buitenge woon geslaagde machine dan aan de hoogste verwachtingen zkl voldoen. Dan, zooals reeds bekend, is er de F 22 bijgekomen, de eerste van vier bij Fokker bestelde toestellen. Een voor de ABA, de Zweedsche vier, drie komen er voor de K.L.M. Over een dag of veertien zal men de eerste proefvluchten met deze verkleinde uitgave der F 36 tegemoet kunnen zien. Zoo op het oog vertoont de F 22 een slankere lijn als de F 36 en doet de ge- heele kist vlotter aan dan de ietwat lompe verschijning van de andere. Dit type heeft evenals de F 36 vier mo toren elk van 525 pk., de zoogenaamde Wasp-Tidi speciaal opgevoerde motoren. Het vliegtuig is bestemd voor het vervoer van 22 passagiers en vier man beman ning. Er zijn vier cabines van zes passa giers elk: twee plaatsen zijn voor mecano en marconist vrij gehouden. Als „Dritte im Bunde" staat er dan nog een Douglas DC 2, waarschijnlijk bestemd voor de Duitsche Luft-Hansa. Het is de derde door Fokker geïmporteerde Douglas en opzijeven onder de cockpit, staat „Fokker Douglas". Wat betreft de militaire afdeeling staat er ook wat nieuws. Sinds eenigen tijd wordt proef gevlogen met een nieuw militair Fokker toestel, n.l. de C X. Dit is een verbeterde uitgave van de over geheel Europa verkochte C V-verken ner, die voor Fokker een geweldig succes is geweest. De C X is gebouwd op bestelling voor de Ned.-Indische Luchtvaartafdeeling. Als deze machine na de proefvluchten de noodige verbetering zal hebben ondergaan en door de militaire afdeeling zal zijn overgenomen, worden er liefst 25 stuks van bij gemaakt: Een aardige bestelling dus! De C X heeft een Kestrell Rolls Royce van 425 p.k., voert onder de vleugel 12 bommen mede, is ingericht voor het ma ken van foto's, heeft een mitrailleur waar mede tusschen de schroefbladen door ge schoten kan worden. Dit toestel heefteen maximum snelheid van ongeveer 300 k.m. Een jager-verkenner-bommenwerper dus, een gevaarlijke en allround gevechts machine. Ten overstaan van een luchtvaartcom missie van het Indische leger, speciaal voor deze machine overgekomen, worden op Schiphol aanhoudend proefvluchten met de C X gemaakt. Verder staan in de Fokkerloods twee van de 12 door de Finsche regeering be stelde C. V. Eenige er van zullen door Meinecke worden ingevlogen; de overige gaan ingepakt naar Finland. CONTINGENTEERING VAN GLOEILAMPEN VERLENGD Ingediend is een wetsontwerp tot de regeling van den invoer van gloeilampen, dat noodig is tot dekking van het K B. van 26 October 1934, waarbij de contin- genteering van den invoer van metaal- draad-gloeilampen voor den duur van zes maanden is verlengd. Een onderzoek, ingesteld naar de resul taten van deze contingenteerlng in het afgeloopen tijdvak, toonde aan, dat de maatregelen grootendeels aan de ver wachtingen beantwoordden. Aangezien de omstandigheden die indertijd tot deze contingenteering deden besluiten, ook thans nog onverminderd van kracht zijn, is verlenging der maatregelen geboden. Na overleg met den minister van Econo mische zaken zijn door de belangrijkste producenten van gloeilampen hier te lande voor verschillende soorten lampen de prij- zijn verlaagd. Deze verlaging is te be schouwen als een gevolg van het beginsel dat de minister bij elke contingenteering nauwgezet waakt tegen prijsverstarring. Het percentage waarvoor de invoer uit alle landen geleidelijk zal zijn toegestaan, is thans gesteld op 50 °/o. Aldus is de mogelijkheid geopend, ook deze contin genteering aan handelspolitieke doelein den dienstbaar te maken. Dirk de Roode en Cornelia de Ruiter, wonende in de Emmalaan te Alphen aan den Rijn zullen morgen hun 50-jarig huwelijksfeest herdenken. Zoowel de 75-jarige brui degom als de 71-jarige bruid mogen zich nog in een goede gezondheid verheugen! Het echtpaar, dat nog 7 kinderen in leven heeft, bezit 20 kleinkinderen. Wij twijfelen er niet aan, of het zal hen morgen in hun woning aan de Emmalaan niet aan be langstelling ontbreken. Onze hartelijke gelukwenschen voegen wij bij degenen, die hen ongetwijfeld reeds bereikt zullen hebben! DE HAVIK OP SCHIPHOL. Gistermiddag om 12.47 uur is de „Havik" die met motorpech de Djask was blijven steken, waarheen de „Oehoe" een nieuwe motor voor de Havik heeft vervoerd, op Schiphol geland. VERSPREIDE BERICHTEN. Benoemd is tot notaris te Zevenaar T. B Kampschöer, candidaat-notaris te Nijmegen. o UIT NED. OOST-INDIE. RUBBEREXPORT UIT NED. INDIË. Sterke beperking van voorraden. BATAVIA, 1 Dec. (Aneta) De uitvoer- verordeningen voor ondernemingsrubber en bevolkingsrubber zijn gewijzigd. De rubberondernemers mogen slechts assignaties afgeven voor voorraden onder nemingsrubber welke voor verpakking of verzending gereed zijn. Alle voor 1934 uitgegeven licenties, assig naties en uitvoerbons vervallen met uit, 1934. Voor de op 31 Dec., in Ned.-Indië aanwe zig zijnde voorraden ondernemingsrubber, waarvoor op dien datum assignaties of uit voerbons zijn afgegeven, zullen mits zij het toegelaten maximum der overschrij ding naar het volgend jaar niet te boven gaan extra uitvoerbons worden verstrekt die tot 1 April 1935 geldig zijn. Van 15 Dec. af mogen slechts rubberon dernemers en erkende rubberhahdelaren voorraden boven de honderd kilogram in bezit hebben. Ten aanzien van de bevolkingsrubber is bepaald, dat de bezitters van tuinen van 15 Dec. af maximum slechts tweemaal de hoeveelheid van de maandproductie van hun tuinen in voorraad mogen hebben Rubberexporteurs, welke door de Gewes telijke Bestuurshoofden moeten worden er kend als zoodanig, mogen gezamenlijk geen grooteren voorraad in bezit hebben dan één achtste van het gewestelijk uitvoerquotum over de laatste twaalf maanden. Het Gewestelijk Bestuurshoofd bepaalt het individueel maximum. Tusschenhandelaren mogen hun rubber niet langer dan 14 dagen in hun opslag plaatsen aanhouden. HET HOOFDBESTUUR DER NEDERL. R.K. STAATSPARTIJ IN BRUSSEL. Zaterdagmiddag heeft de Katholieke Unie van België te Brussel een algemeene vergadering gehouden, waar de Neder landsche staatslieden prof. Aalbersc, Go- zeling, de Bruyn en Frans Teulings na mens de Nederlandsche R.K. Staatspartij j aanwezig waren. Van Belgische zijde waren aanwezig de heeren Foullet, Poncelet, van Cauwelaert. van Isacker, Rubbens, Mg.' van Eynde, Janssens etc. Het woord werd gevoerd door oud-minister Poul'.et. den heer Aalberse, Gozeling, van Cauwelaert. In hoofdzaak werd de economische toe stand van Nederland en "België besproken Des avonds werd ter eere der Nederland sche gasten een feestmaaltijd aangericht. GEBOREN. Petrus Egbertus Johannes, z. van F. Prins en J. H. de Groot Nicolaas, z. van A. v. Duuren en E. M. v. d. Pot Elisa beth Lena, d. van H. J. v. d. Laan en J. v. d. Linden. ONDERTROUWD. J. Freeke jm. 25 en H. M. v. Oosten jd. 22 j. H. W. Steenbergen jm. 23 j. en L. Jan sen jd. 20 j. OVERLEDEN. P. v. d. Heuzen wedn. 84 j. L. v. d. Niet zn. 2 dg. N. v .d. Krocht m. 59 j. J. Aalbersberg m. 25 j. A. C. B. te K. a. Z. Dat is ons niet bekend. D. H. S. te R. Aan de Nationale Lucht- vaartschool, Waalhaven, Rotterdam. M. H. te N. V. Voor het eerste weten wij geen afdoend middel. Voor het tweede: flink wasschen in zeepsop met toevoeging van een paar druppels slaolie. Rek de handschoenen dan en laat ze opdrogen op een niet warme plaats. Zijn ze bijkans droog, dan zacht wrijven. W. M. R. Eerst flink wrijven met oud brood, dan benzine gebruiken. VLEESCH- SMOKKELAARS VEROORDEELD. Door rechtbank te Antwerpen. De rechtbank te Antwerpen heeft vijf Nederlandsche veehandelaren, onder wie de heer Peuschgen, den vroegeren Brussel- schen vertegenwoordiger van de Varkens- centrale. wegens het smokkelen van var- kensvleesch op groote schaal tot zware gevangenisstraffen en hooge geldboeten veroordeeld. Alle beklaagden hadden er de voorkeur aan gegeven, niet ter terechtzitting te ver schijnen. en werden derhalve bij verstek veroordeeld. De vleeschkoopman B, Wilmus en de handelaar A. Tax, wie ten laste werd gelegd, ca. 130 000 kg versch varkensvleesch alsmede 19.000 kg bacon uit Nederland naar België te hebben gesmokkeld, werden bij verstek veroordeeld tot ieder een jaar gevangenisstraf en tezamen fr. 3,7 mill, boeten. Peuschgen en zijn medeverdachte H van den Eynde hadden tusschen 30 Sep tember 1933 en 2 Februari 1934 ca. 68.000 kg varkensvleesch en ca. 22.000 kg bacon naar België gesmokkeld. Van den Eynde werd te dezer zake tot 18 maanden, Peuschgen tot zes maanden gevangenis straf veroordeeld, terwijl zij tezamen fr, 1.40 mill, boete zullen moeten betalen. Wegens een ander geval van smokkelarij waarbij ook de Nederlandsche veekoopman I. van Hassel betrokken was geweest, wer den Van Hassel en Van den Eynde bij verstek ieder tot 18 maanden, en Peusch gen nogmaals tot zes maanden gevangenis straf veroordeeld Bovendien zal het drietal gezamenlijk een geldboete van 250.000 fr. moeten betalen. DE STEUNVERLEENING AAN DEN TUINBOUW. Adres van den Nederl. Tuindersbond. Door den Nederl. Tuindersbond is eert adres gezonden aan den Minister van Econ. Zaken inzake de steunverleening. Adressant concludeert dat de Nederland sche tuinbuow door jarenlangen onvol doenden steun en waardeering thans aan het einde van zijn weerstandsvermogen is gekomen en dat 50 pet vergoeding der „verliezen" niet meer voldoende is voor in standhouding der bedrijven; dat de eerste eisch voor „aanpassing" is, dat door garantie en zeer spoedige uitbe taling van de z.g. productieprijzen een werkelijke basis aan de noodige saneering wordt gegeven: dat de Nederlandsche tuinbouw, zoowel uit sociaal-economische als nationale be- teekenis. dezen „steun" volledig verdient en mag opeischen". dat de Nederlandsche tuinbouw tot heden in vergelijking met de andere agra rische bedrijven zeer onrechtvaardig is be- haneld en dat het ter voorkoming van verdeeldheid onder de agrarische bevolking dringend noodig is. dat hieraan een eind wordt gemaakt; dat het garandeeren der productieprij zen de voornaamste basis voor verdere aanpassing is. doch dat met het oog op de jarenlange ondermijning, zeer spoedige regeling van het rente- en credietvraag- stuk noodig is. temeer daar de tegen woordige richtprijzen zijn gebaseerd op productieprijzen voor geheel „aangepaste" bedrijven; dat de jarenlange onvoldoende steun aan en finantieele ondermijning van de tuin- bedrijven allerlei nadeelige gevolgen heb ben medegebracht, zoowel voor het bedrijf alsook voor de nationale samenleving. Wij vestigen speciaal uwe aandacht op de noodzakelijke gevolgde verextensiveering van het bedrijf, wat medebrengt minder personeel, minder bemesting, later stoken en vooral het later in het voorjaar aan de markt komen met onze primeurs. Welke schade de tuinder en het land hierdoor lijden of geleden hebben is niet nauwkeu rig te berekenen, maar deze is zeer groot. Want niet alleen is onze voorsprong ver kleind. door de verlating ontstaat opeen- hooping met de producten van latere groe pen. mindere prijzen en al dergelijke na- deelen op de zoo gevoelige markten; en verzoeken uwe Excellentie eerbiedig, doch dringend alsnog zoo spoedig mogelijk voor 1934 voor den tuinbouw den vollen productieprijs te doen uitbetalen en voor 1935 te garandeeren, c q. bij de begrooting van het Landbouwcrisisfonds uit te trek ken.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9