jéLm LEÏDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 3 December 1934 BUITENLAND. UIT DE OMSTREKEN. AGENDA. UIT DE RIJNSTREEK. DE ALGEMEENE TOESTAND. Von Ribbentrop bij Lav&l Duitschland en de oud strijders Uit het Saargebied. Het groote feit van den dag ls, dat von Ribbentrop door Laval is ontvangen! Het eerste contact dus tusschen Duitschland en Frankrijk! Van Dultsche zijde blijft men de front strijders als actie-vorm gebruiken. Goerlng sprak te Essen en zeide daar om.: Nog maar eenigen tijd geleden werd in de wereld politiek gevoerd zonder dat daar Duitschland bij werd gekend: thans weten wij echter, dat men geen wereld politiek meer kan maken, ten zU men dat doet met Duitschland. De Dultschers vormen geen innerlijk verscheurd volk meer; zij zijn thans weer een macht ge worden, en niet door kanonnen, maar door hun redelijke kracht Men weet. dat men thans geen wandeling naar Berlijn meer kan maken. Enkele dagen geleden heeft een Engel- sche staatsman verklaard, dat een onbe wapend, weerloos volk prikkelde tot ver storing van den vrede Laat hij, aldus Goring, bedenken, dat wat voor Engeland geldt, ook voor Duitschland van toepassing is Ook wij zijn van oordeel, dat een weer loos en eerloos volk niet in vrede kan leven. Slechts een eervol Duitschland ls een waarborg voor den wereldvrede. Daarom verlangen wij voor de Dultschers dezelfde rechten, als voor andere volken. Steeds weer zien wij. dat het juist de frontstrijders zijn. die elkaar begrijpen, omdat zij elkaar In jarenlangen strijd hebben leeren waardeeren De frontstrijder weet, dat de Duitschers geen lafaards zijn: zij weten, dat men er mee tot overeenstemming kan komen en dat men het er mee eens worden moet. lenige weken geleden, aldus Göring heb Ik met maarschalk Pétain gesproken, een man van eer, een soldaat, die ook den Duitscher respecteert. Met zulke mannen kan men zich verstaan. Wij willen geen oorlog, maar slechts onze eer. Slechts wie een scherp zwaard aan zijn zijde heeft, heeft rust en vrede. Tot den oorlog prikkelt dat niet. Als hij zich weet te verweren, dan zal de vrede ook bij hem verzekerd zijn en daarmede tegelijkertijd in de geheele wereld. Duitschland is thans weer in opkomst, dank zij de trouw van Hitier aan Duitsch land en van Hitler's volgelingen tot hun Führer. Deze trouw vormt het fundament, waarop het nieuwe Duitschland ls opge groeid. En Seldte sprak te Dessau: De frontsoldaten hebben uit hetgeen zij aan het front gezamenlijk hebben be leefd bruggen kunnen slaan. Wanneer wij, oud-soldaten, de handen grijpen die ons uit een vreemd land worden toege stoken, dan handelen wij in den geest van Adolf Hitler en In dien van alle oud-strij ders wier levensdoel geen ruwe strijd ls en die veel meer waarde hechten aan vreedzamen arbeid. En dat is toch ten slotte het groote levensdoel van den Führer, dat hij de Duitschers bevrijden wil van een druk die van buiten komt en dat hij de hindernis sen, uit den weg wil ruimen die nog be staan om mensch tot mensch en kameraad tegenover kameraad te zyn. Dat is ook het doel van veel menschen voor ons geweest, maar er was er niet een, die zoo vastbe raden en sterk was om voor het front te springen totdat Adolf Hitler kwam, wien God de kracht en een sterken wil gaf. De minister besloot zijn rede met de woorden: „Moge een gelukkig gesternte het levenswerk van Adolf Hitler bekronen". Voorts heeft Laval een langdurige ge- dachtenwisseling gehad met prins-regent Paul van Zuid-Slavlë over het Zuid- SlavischHongaarsche conflict en de be trekkingen tusschen Zuid-Slavië en Italië. Men vermoedt, dat Laval den prins-regent tegelijkertijd op de hoogte heeft gebracht van den stand der FranschItaliaansche onderhandelingen, die in zoo groote mate afhankelijk zijn van de betrekkingen tus schen Zuld-Slavië en Italië. Te voren had prins Paul aan een noen maal aangezeten, te zijner eere gegeven door den President der Republiek. Bij deze gelegenheid hadden Flandin en Laval reeds van gedachten gewisseld met den Prins. Op een vergadering in het Saargebied, waaraan werd deelgenomen door protes- tantsche en katholieke geestelijken is be sloten tot oprichting van 'n nieuwe partij, de Duitsche volksbond, die een religieuzen grondslag heeft. De bedoeling is, dat deze partij de leden der katholieke en protes- tantsche kerken, die op grond van hun geweten niet accoord kunnen gaan met het nationaal-socialisme, zal omvatten. Een motie is aangenomen, waarin het felle ingrijpen der natlonaal-soclalistische regeering in kerkelijke vraagstukken in Duitschland wordt afgekeurd evenals de propaganda onder de Duitsche jeugd. In de motie wordt verder gezegd, dat de nieuwe partij zal strijden voor een waar christendom. De communistische „Arbeiterzeitung" meldt, dat gisternacht drie gewapende agenten van de Duitsche geheime politie tevergeefs hebben getracht het gebouw van de communistische partij binnen te dringen en daarna de vlucht hebben ge nomen. Het persbureau der Saar-politie, dat dit bericht bevestigt, meldt, dat een gendar me nabij de Duitsche grens heeft getracht den Duitschen auto, waarin de agenten zaten, tegen te houden, maar dat de in zittenden hem hebben ontwapend en zijn ontvlucht. Vier bewoners van het Saar gebied, die van den aanval op de hoogte waren, zijn gearresteerd. De Engelsche minister van buitenland- sche zaken. Sir John Simon, heeft mede gedeeld, dat er in het kader der Engelsch- Japansche vlootbesprekingen thans plan nen bestaan voor een tienjaren-verdrag, dat het verdrag van Washington zou moe ten vervangen. Een dergelijk verdrag zou dan ook bepalingen bevatten omtrent de vlootbouwprogramma's der deelnemende mogendheden voor de eerste vijf Jaar als mede voor de volgende vijf jaren Intusschen verluidt, dat de Japanners niet zijn teruggekomen op hun elsch tot pariteit en dat nog geen noemenswaar dige vorderingen zijn gemaakt. RECLAME. 2559 oen kestbaah qescfw/ik dat iade'z ka/i cjecen -Jeesd&eJipakkinfj 3 stukken Óocï slechts In het Japansche Huis van Afgevaar digden heeft de minister van Marine Osoeml geantwoord op een vraag van Yandanji Nakajima, een lid der Minselto- partij De minister begon met te zeggen, dat hij uit de interpellatie begreep, dat het in hoofdzaak ging om de vrees voor een bewapeningswedloop ter zee. wan neer de vlootverdragen zouden zijn op gezegd en om de vraag, welke maatregelen de Japansche regeering in dat geval denkt te nemen. Door de gecom pliceerdheid der kwestie lijkt het er nog lang niet op, dat weldra overeenstemming tusschen de mogendheden zal worden be reikt. Indien de besprekingen ongelukki gerwijs in een mislukking zouden eindi gen. of Indien Japan de vlootverdragen zou opzeggen, dan zal er een verdraglooze toestand ontstaan, maar ook indien het verdrag van Washington nog binnen het jaar zal worden opgezegd, zal het nog gel den voor 1935 en 1936. In dien tijd be staat er een goede gelegenheid om de an dere mogendheden meer begrip te doen krijgen voor het Japansche standpunt. Indien dan een mogendheid, ongeacht de Japansche bereidheid tot ontwapening, zijn vloot zal uitbreiden, moet Japan daarop voorbereid zijn. Osoemi achtte een dergelijke ontwikkeling echter niet on vermijdelijk daar geen mogendheid meer eenheden zal bouwen dan inderdaad noo- dig is. o DUITSCHLAND. Vonnissen Memel-directorium afgetreden. Het volksgerechtshof te Berlijn heeft na een behandeling van 5 dagen uitspraak gedaan in de zaak tegen 24 leden der Socialistische Arbeiderspartij en van dén Socialistischen Jeugdbond, welke wegens hoogverraad terecht stonden. Met uitzon dering van vijf minderjarigen werden alle beklaagden schuldig bevonden. Drie hun ner werden veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf. De verdere beklaagden kre gen gevangenisstraffen tot 1 jaar en drie maanden, tuchthuisstraffen tot twee jaar enz Tot hen behoorde ook de in 1903 te Dres den geboren kopersmid Kurt Liebermann, die in Februari van dit jaar deelnam aan de internatinonale socialistische jeugd- conferentie te Laren in Noord-Holland. Bij deze gelegenheid werd hij door de Neder- landsche politie gearresteerd, over de Duitsche grens gebracht en aan de Duit sche politie uitgeleverd. Zijn vonnis is niet bekend. Prof. Johannes Leisegang, hoogleeraar in de philosophie aan de universiteit te Jena, is veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf wegens beleediging van Hitier. Hij werd ervan beschuldigd, gedu rende de rede van Hitler bij de begrafenis van Von Hindenburg te hebben gezegd, dat Hitler maar moest ophouden met spreken want dat hij slechts een verkiezingsrede uitsprak. Verder zou hij hebben beweerd, dat het niet te pas kwam, dat een korporaal een rede hield over een veldmaarschalk. De hoogleeraar gaf toe, het eerste gezegd te hebben, doch hij ontkende de laatste uitlating. Het directorium van Memel is afgetre den. Volgens Duitsche lezing omdat de mogendheden niet langer de inbreuken van Lithauen op het statuut wilden dulden. FRANKRIJK. Verrassende regeeringsmeerderheid. Inspecteur Bonny gearresteerd. In de Kamer is Zaterdag critiek geoefend op de bijzondere fondsen, welke op de be grooting voorkomen voor het leger, de luchtvaart en de vloot. Minister-president Flandin greep daarbij in de debatten in, om een voorgestelde mo tie te bestrijden. Hij wees er op, dat deze fopjjsen absoluut noodig zijn, hoewel het natuurlijk eveneens noodig is. om misbrui ken te bestrijden. De minister-president stelde de kwestie van vertrouwen, waarna bij de stemming de motie met 457 tegen 120 stemmen verworpen werd. De overweldigende meerderheid der re geering was voor alle aanwezigen een groote verrassing. Bon y, de inspecteur van den veilig heidsdienst. wiens naam in verband met de zaak-Prlnce dikwijls is genoemd, en wiens klacht tegen de leiders van het week blad Grlngoire is afgewezen, is Zaterdag gearresteerd onder verdenking van corrup tie, verduistering en andere feiten. Tijdens het proces Bon yGrlngoire zijn zeer be zwarende getuigenissen tegen hem afge legd. Inspecteur Bon y is naar de gevangenis Santé gebracht, ondanks het protest van zijn verdedigers, die van meening waren, dat de corruptie, in functie begaan, waar van Bon' y verdacht wordt, niet een der- gelijken maatregel toelaat. ITALIË. Verkorting van den diensttijd? Het verluidt, dat Mussolini het plan heeft, den militairen diensttijd in Italië te verkorten De nieuwe regeling, die in Januari 1935 zou Ingaan, zou den diensttijd van achttien maanden tot een jaar verkor ten. Van offlcieele zijde is dit bericht echter nog niet bevestigd. RUSLAND. Moord op partij-secretaris Kirof. De secretaris van de partij-organisatie van Leningrad. Kirof, is Zaterdagmiddag in het gebouw van het bureau der organi satie in Leningrad De dader werd na een korten strijd door beambten van de Ogpoe j gearresteerd- Op hem vond men een re volver en verscheidene patronen. Op last van den voorzitter van het uitvoerend commissariaat is een rouwplechtigheid ge houden, waarbij Kirof als een der groot ste voorvechters der partij gehuldigd werd eergei MironovltsJ Kirof. was lid van het politieke bureau van het centrale comité der communistische partij en lid van de executieve der sovjet-unie. Reeds vóór den oorlog was Kirof lid van de communistische partij en herhaaldelijk werd hij veroordeeld De revolutie van 1917 voorkwam zijn verbanning naar Siberië. Hij behoorde tot de vertrouwelingen van Stalin Nadat Sinovjef (Apfelbaumt we gens zijn oppositloneele houding uit dc partijorganisatie van Leningrad ontslagen was, werd Kirof tot zijn opvolger benoemd Op het laatste partijcongres werd hij tot partij-secretaris gekozen. De dader bleek te zijn de 30-jarige Ni- kolajef Leonide Wasseiljewltsj. Hij had het plan tot den moord al maanden lang ge koesterd. Hij wil echter nog steeds niet mededeelen, wat hem tot den aanslag heeft gedreven Alleen gaf hij te kennen, dat hij na zijn ontslag uit de Sovjet-Rus- siscnen staatsdienst onrechtvaardig was behandeld en dat hij zich zal onderwer pen aan iedere straf, die hem wordt opge legd. In samenhang met den moord ver luidt, dat de chef der Gepeoe te Leningrad van zijn post is ontheven, omdat hij niet voldoende veiligheidsmaatregelen heeft getroffen. Onmiddellijk na het bekend worden van den moordaanslag, aldus meldt het offi- cieele Sovjet-persbureau, verzamelden de arbeiders zich in de fabrieken te Leningrad om gezamenlijk uiting te gevean aan hun verontwaardiging en te betuigen, dat door het gebeurde de strijd tegen de vijanden van den staat niet zou verzwakken- Qok uit andere steden komen berichten over meetingen, die naar aanleiding van Kirof's dood zijn gehouden. In de pers wordt eveneens waardeering uitgesproken voor den Srbeid, dien de ver moorde heeft verricht en zijn dood een onherstelbaar verlies genoemd. Zoo wordt in een artikel, geteekend door Stalin, Mo- lotof en Kalinin, alsmede andere vooraan staande leden van de executieve commis sie verklaard, dat Kirof's dood een groolen slag beteekent voor de partij. Niet slechts de moordenaar, maar ook de kringen, die met hem in verbinding hebben gestaan zullen zonder pardon worden gestraft en uitgeroeid. Ook door het roode leger, het hoofdbe stuur van de communistische jeugd- en andere partijinstanties in de Sovjet-Unie zijn verklaringen gepubliceerd, waarin de nagedachtenis van den doode wordt ge huldigd en zijn heengaan wordt betreurd. Te Leningrad hebben in verband met dezen moord, talrijke arrestaties plaats gehad, vooral onder de familieleden van den dader. De moordenaar en eventueel zijn mede plichtigen. zullen terechtstaan voor het bondscommissariaat van binnenlandsche zaken, de voormalige Ogpoe. Het oordeel velt het opperste gerechts hof der sovjet-unie. VEREENIGDE STATEN. De opheffing van het drankverbod. Sinds een jaar geleden het drankverbod in Amerika werd opgeheven, zijn 50 millioen gallons gedistilleerd en meer dan een milliard gallons bier ingevoerd, het geen in niet geringe mate tot stijving van de schatkist heeft bijgedragen. In de eerste acht maanden van dit jaar heeft de Amerikaansche regeering aan invoerrecht op bier, wijnen en gedistilleerd een bijdrag van meer dan 29 millioen dollar ontvangen. Het grootste gedeelte van den invoer bestond uit whiskey, afkomstig uit Enge land, en uit wijnen, afkomstig voor het grootste deel uit Frankrijk. De dranksmokkelaars maken intusschen nog steeds goede zaken hetgeen voor een niet gering deel te wijten is aan de hooge invoerrechten. De regeering overweegt daarom, deze rechten te verminderen, teneinde de bonafide handelaren te steu nen. Overal in de Vereenigde Staten zijn er nog zaken, die drank verkoopen, zonder daartoe vergunning te hebben. Naar ver luidt, wordt thans overwogen, den onwet- tigen drankhandel te bestrijden. Er worden in Amerika nog vele dranken verhandeld, die minderwaardig zijn. Dit geldt niet alleen voor de producten, die het land worden binnengesmokkeld, doch ook de wijnen en andere dranken, die langs wettigen weg worden ingevoerd zijn naar verluidt, niet steeds van dezelfde kwaliteit als in het land van oorsprong. Voor de toekomst zullen strengere en meer uniforme wetten voor de regeling van den handel in sterken drank noodig zijn doch het. zal nog wel eenigen tijd duren voor dit doel bereikt ls. In het algemeen kan gezegd worden, dat de afschaffing van het drankverbod geen kwaad heeft gedaan. De gevallen van dronkenschap zijn zelfs iets verminderd. De criminaliteit heeft geen neiging tot stijgen getoond. De corruptie onder de ambtenaren is verminderd De gemiddelde Amerikaan is dan ook met de opheffing zeer ingenomen. OEGSTGEEST. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL BIJ HET GROENE KERKJE. Twee zwaargewonden. Zaterdagavond plm. 11 uur had op den nieuwen Rijksweg achter het Groene Kerkje een ernstig verkeersongeval plaats. Een vierwielig motorrijtuig bestuurd door J. W. G. M. S. te Delft reed met groote snelheid over genoemden weg, terwijl naast hem hadden plaats genomen de heeren E. S. uit Delft en H. v. M. uit 's-Gravenhage. Vermoedelijk door onoplettendheid reed de bestuurder door de aldaar verplaatste houden afscheiding, die is geplaatst in de bocht bij het- Groene Kerkje. De gevolgen waren ontzettend. Alle drie inzittenden werden over den rijweg geslingerd en ble ven zeer ernstig gewond liggen. Dr. H. en dr. V. zoomede de politie waren onmiddel lijk aanwezig; door de doktoren werd de eerste hulp verleend. E. S. en H. v. M. waren zeer zwaar gewond en zijn door de ziekenauto van A. P. v. Nieuwkoop en de ziekenauto van de fa. Dieben uit de ge meente Leiden, naar het Ac. Ziekenhuis te Leiden vervoerd. De bestuurder kon na verbonden te zijn, huiswaarts loeeren en is door een personenauto van de fa. Kam steeg naar Delft gebracht. De auto. die door dit ongeval zwaar werd beschadigd, is door een kraanwagen van de fa. Kam steeg naar diens garage vervoerd en door de politie voorloopig in beslag genomen. Naar wij later vernamen is de toestand van de 2 zwaargewonden redelijk. De chef-veldwachter verzoekt dengenen die het ongeluk zagen gebeuren, of inlichtin gen daarover kunnen verschaffen, zich zoo spoedig mogelijk bij de politie aan te melden. Botsing tusschen autobussen. Zaterdagmiddag had op den Endegees- terstraatweg een aanrijding plaats tus schen twee autobussen, de eene bestuurd door H. H. wonende te Rotterdam; de be stuurder van de andere bus is onbekend. Diens bus was gemerkt G-71084. Eerstgenoemde autobus werd aan de voorzijde ernstig, de andere licht bescha digd. In eerstgenoemde bus zat de 23 j. heer A. T.. agent van politie te Rotter dam. Deze kreeg, doordat de voorruit brak een glasscherf ln zijn linkeroog en ls voor verder onderzoek naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden gegaan. Daar bleek bij onderzoek dat zijn oog zeer ernstig was verwond en wel zoodanig dat hij het oog moest missen. De oorzaak van dit ongeval is gelegen in het feit dat de bestuurder van de auto bus G-71084 te veel links in de bocht heeft gereden met het gevolg dat hij een aan rijding maakte met de hem tegemoet ko mende autobus. De politie heeft de zaak in onderzoek. De heer L. Th. M. alhier, deed bij de politie aangifte van het feit dat hij door een hem onbekend persoon is opgelicht voor een bedrag van f. 7.32. Deze persoon had bij M. een oude kaas gekocht en zou, daar hij de kaas kon verkoopen, na den verkoop het geld wel even aanbrengen. Bij niet verkoopen zou hij de kaas wel weer terug brengen. Daar de man niets meer van zich liet hooren, bemoeide de politie zich hiermede. Het mocht haar gelukken hem op te spo ren. De kaas was verkocht en het ontvan gen geld ten eigen bate aangewend. CHINA. Geen huwelijken met buiten), vrouwen. De Chlneesche regeering heeft een ver ordening uitgevaardigd, volgens welke hooge militairen en diplomatieke ambte naren, die buitenlandsche vrouwen gehuwd hebben, zich zullen moeten laten schelden binnen een termijn van 7 maanden. Zij, die verloofd zijn met buitenlandsche vrouwen moeten deze verloving verbreken, daar zij anders hun post zullen verliezen. Als motief geldt het volgende Buitenlandsche vrouwen, ofschoon ge huwd met Chineezen, blijven van hun ge boorteland houden en zij zouden geneigd kunnen zijn, staatsgeheimen aan hun land mede te deelen. JAPAN. Lage loonen. Uit een officieel rapport, dat zoo Juist door de Japansche regeering is uitgegeven, blijkt de groote daling in de loonen der arbeiders in het landbouwbedrijf en de industrie gedurende de laatste twaalf jaren. Verleden jaar bedroeg het dagloon der arbeiders, die onder een jaarcontract werkten, gemiddeld ongeveer 18 cent en dat der vrouwen 13 cent. De landarbeiders met een seizoencont'ract ontvingen per dag circa 38 cent en zij, die per dag wer den aangenomen, circa 30 cent, de vrou welijke krachten nog aanzienlijk minder. In de zijdespinnerijen ontvingen de mannelijke arbeiders van 27 tot 55 cent per dag en de vrouwelijke krachten 21 tot 27 cent per dag. Dit beteekent, dat in vergelijking met de jaren 1921, 1922 en 1923, de loonen der landarbeiders zijn gedaald met 56 pet. en die der arbeiders in de spinnerijen met 26 pet. UIT HET VERRE OOSTEN. Het petroleum-monopolie in Mantsjoekwo De Vereenigde Staten hebben nieuwe voorstellen aan de Japanschen regeering gedaan betreffende de instelling van een petroleum-monopolie door de regeering van Mantsjoekwo. Tegelijkertijd heeft ook Engeland krachtig tegen het monopolie geprotesteerd. Naar verluidt, zou Engeland aan Japan hebben verklaard, dat Japan verantwoordelijk moet worden geacht voor de handelingen van de regeering van Mantsjoekwo. HEDEN. Oud-Hortuszicht: Leidsche Radiovereeml 814 uur nam. Schouwburg: Fritz Hirsch Operette 9 „Wlr walzen in den Hlmmel hlneta"™ 8' i uur nam. Dinsdag. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te al uur nam. Pnlël: Vragenavond dr. Riemens. 81/4 uur nam. Katwljk-aan-Zee Stengelinstr. 1) Spr. J. Siegelaar. 8 uur nam. Leiderdorp (Zaal Ramaker)VerJ van veehouders. Tl» uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theatcr, Stationsweg. 8 uur narij „Dancing Lady". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trianon Theater, Breestraat, 8 uur nam „Malle gevallen". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur. 4 uur 30 u 8 uur. Roxy-Theater, Haarlemmerstraat No. 52 8 uur nam. Zondag van 2 uur af door- loopende voorstelling: „Het liefdeleven va: een oorlogsverpleegster". Casino-theater. Hoogewoerd 49.8 u. na „De parachute-springer". Zondagnam. 4 uur en 8 uur. Lldo-Theater, Steenstraat 39. 8i/J u. nam „Koningin Christina". Zondag nam. 2 uur, 4.15 uur, 7 uur i 9.15 uur. De apotheek Hooigracht 48 ls dag nacht geopend voor leden v. h. ziekenfoni „Tot Hulp der Menschheld". echter nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen vck spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst d apotheken wordt van Maandag 3 tot met Zondag 9 De7c. a.5 waargenomen do de apotheken: W. Pelle Kort Rapenbu 12. telef. 594. J. E. M, ten Dijk. Haven telef. 85 en C. van Zijp. Wilhelminapa 8. Oegstgeest, telef. 274. RECLAME. IC! DAGEIIJKSCH WEERBERTCTU WASSENAAR. Opening tentoonstelling van resultate der „Werkloozenbezigheid". In het lokaal voor werkloozenbezighe aan het Plein alhier werd door den mini ter van Sociale Zaken de tentoonstelli geopend van door de werkloozen vervaa digde speelgoedartikelen. Aanwezig wi Ten burgemeester Wiegman, de wetho ders v? Leeuwen en Boichel, de vertege woordigers van het St. Nic.-comlté e vele genoodigden, w.o. enkele raadsled' en notabelen In het welkomstwoord tot den minist herdacht de wethouder v. Leeuwen woorden door den burgemeester bij de op ning der tentoonstelling voor het St. Nic laasfeest van verleden jaar geuit, dat e spoedige liquidatie der werkloozenbezi held te hopen was, omdat dit zou bete kenen het einde der werkloosheid. Dat deze verwachting niet verwezenüj is stemt tot droefenis, welke echter g temperd wordt door het bewustzijn het 1 der werkloozen verzacht te hebben, do hun aangename bezigheid en verpoozi verschaft te hebben. De minister verklaarde zich verheul hier weer aanwezig te kunnen zijn geconstateerd te hebben, dat de gelever werkstukken tot het „fijne" werk gereke mogen worden. Hij besefte welk een v( doening het moet zijn voor hen, die 1 laas noodgedwongen aangewezen om „ontvangen" thans in staat zijn te kunn „geven", een voldoening en tevreden» welke men uit een moreel oogpunt n: hoog genoeg kan schatten, omdat werkloozen die gemoedsstemming ook t dragen naar hunne vrouwen, van wi treurig lot in dezen tijd wij den omva nauwelijks kunnen gissen. Met de beste wenschen voor het verc welslagen van dit zegenbrengende we verklaarde Zijne Excellentie de tentoo stelling voor geopend. De genoodigden namen met belangsb ling het vervaardigde speelgoed in oogc schouw, waarvan sommige werkel prachtstukjes van houtsnijwerk zijn waarover men zich temeer verbaast, wa neer men bedenkt, dat hieraan gron werkers en landarbeiders gewerkt heblk ALPHEN. 25 jaar Hoofd der R.K. School voor L.O. en U.L.O. Heden herdenkt onze alom bekend»! plaatsgenoot de heer H. S. v. d. Putte, dag waarop hij voor 25 jaar geleden «er benoemd tot hoofd der R.K. School L.O. en Ui.O. Begrijpelijk is dezen dag m» zonder meer gepasseerd. Vanmorgen werd in de R.K. Kerk den jubilaris een H. Mis opgedragen, tel daarna de jubilaris in tegenwoordig van zijn familie door het zich ,p huldigingscomité op grootsche wijze o personeel, kinderen, ingezetenen werd een dn huldigd. Na afloop werd tevens bezochte receptie gehouden. De afd. Wegen en Verkeer van B. B. N. deelt mede, dat ingevolge van Ged. Staten van Zuid-Holiana heven is de gesloten verklaring Aardijk onder onze gemeente, den

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 6