y* Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 1 December 1934 Derde Blad No. 22914 Buitenl. Weekoverzicht. PARLEMENTAIR OVERZICHT MOOISTE GESCHENK! C. F. MEERPOEL KUNST EN LETTEREN. KENTERING? Ortr gebrek aan gebeurtenissen behoeft i «teld tegenwoordig niet te klagen, al sni ongetwijfeld gaarne zien. dat zij Bmeer hoopvol karakter droegen. Laten j it voornaamste eens de revue laten is«ren. ild-Slavië heeft zijn beschuldiging aan adres van Hongarije thans probeeren gaven door het aangekondigd memo- udum. Vol belangstelling is daarnaar gdteken. Na het verschijnen is men jjtel unaniem teleurgesteld, daar con- 5;f feiten feitelijk niet meer gegeven «den. In algemeenen zin gesproken mag g, daarover verheugd zijn, want nu kan 'tn deze onverkwikkelijke historie een tt: algemeen getint cachet geven bij de Jundellng voor den Volkenbondsraad en i te meer, waar zich als van zelf twee rapen hebben gevormd. De Kleine En ge had zich direct achter den bondge- «it geplaatst en Frankrijk, hoewel een g om den arm houdend, moest toch :t wel de Zuid-Slavische partij kiezen, of (t wilde of niet. Daarentegen stelde slië zich achter Hongarije, zooals men a zien aankomen. Voor Frankrijk komt i de moeilijke taak van bemiddelaar Weliswaar zal op aandringen van Hon- jjje, dat de beschuldiging niet op zich j laten rusten, reeds begin van deze gind deze netelige affaire te Genève aan orde worden gesteld, dus schijnbaar teger dan eerst leek, doch er zal wel b commissie worden Ingesteld voor tier rapport, zoodat toch tot begin vol- :d Jaar uitstel wordt verkregen! Hoofdschotel voor de eerstvolgende zit- van den Volkenbondsraad blijft de Erkwestle en jdaaraan zal men de han- a vol genoeg hebben, al schijnt de com- lissie van drie, thans te Rome bijeen, Üreden over het verloop van zaken. Zoo lt bekend, loopen deze besprekingen in rofdzaak over de economische gevolgen j de beslissende stemming. Belde par- |en toonen zich nog al tegemoet komend ideze materie en een regeling in dit op- ibt behoort blijkbaar tot de grijpbare «gelijkheden. Wanneer dit vraagstuk der ur eens naar aller genoegen zou kun- [Q worden opgelost, zou Europa in menig picht er heel wat gunstiger voor staan; rgzamerhand dringt dit meer en meer v tot alle leidende figuren der groote iitiek! Het is de groote kwestie, die iire toenadering tusschen Duitschland Frankrijk nog tegenhoudt! Ook de ide direct hierbij betrokken partijen an dit gelukkig inzien en daarom is er tf, dat zij elkaar zullen weten te vin- 3 Niet voor niets is de bijzondere Duit- te gezant von Ribbentrop, al heeten b reizen steeds particulier, juist te Pa- i gearriveerd, na een bezoek aan Lon- a te hebben gebracht en daar door en en sir John Simon te zijn ontvangen. Deze Duitsche reis verdient de bijzon- re belangstelling, daar deze het eerste ictc contact tusschen Parijs en Berlijn rstelt, nadat dit contact zoo langen tijd rbroken is geweest. Alleen in dit ver- ad betcekent zij dus reeds een ont- inning, waarvan de beteekenis zeer wt zou kunnen zijn! Bijzonder cachet krijgt deze reis boven in, daar zij terstond volgt op een op- nkenswaardige rede van den Engelschen «-kanselier Baldwin in het Engelsche ierhuis. Daar deed de bekende Dle- id Churchill een gevaarlijke toon be keren, eischend een belangrijke uit- siding der Engelsche weermacht, spe- >1 op luchtvaart-terrein, zulks als ge it van de Duitsche bewapening. Chur- ill deed het voorkomen, alsof Engeland teeds de mindere van Duitschland was torden in de lucht of althans nauwe- a nog de meerderheid had. Baldwin gaf irtegenover een veel meer geruststellend ild, doch waarschuwde niettemin toch, i tengevolge van de Duitsche geheim- inigheid bij de bewapening Engeland h wel eens gedwongen zou kunnen wor- s om het bewapeningsvoorbeeld te gaan igen. In dit verband gaf hij Duitsch- id ernstig in overweging om die ge- imzinnigheid op te heffen en bovendien tg te keeren tot het verbond der volke- i, m. a. w. tot den Volkenbond, opdat nieuw algemeen overleg mogelijk zou rden! ïooals bekend, voelt Duitschland zijn taient reeds geruimen tijd en snakt Ier eigenlijk naar terug te keeren naar nève, maar de weg derwaarts was tot >ver vrijwel versperd. Zal na de Engel- ie aansporing en door de vervanging n Barthou door Laval, die meer plooi- T is, de weg vrij worden gemaakt? Het niet onmogelijk, dat na afloop van de v-stemming Duitschland stappen in die hting zal willen doen! Br lijkt eenige kentering aanstaande, k in verband met het Oost-Pact. Dit is ik opnieuw ter sprake gebracht door een insche nota aan Polen en uit War- #11 komen gunstiger geluiden dan tot 'ver vandaar gehoord. Het schijnt, dat J Pransche zijde ernstig rekening is houden met de geuite Poolsche klach- 1 en de aanvankelijke voorstellen moe- 1 dan ook beduidend zijn gewijzigd, hr los van deze actie schijnt toch de »lsch-Fransche verhouding heel wat te verbeterd! Kentering is er ook te Londen ter Vloot- •nferentie. Weliswaar houdt Japan nog Ms vast aan zijn eisch tot pariteit en Mhaaft het zijn voornemen om het tolverdrag van Washington op te zeg- zelfs trachtte het Frankrijk en ™e te bewegen, daaraan mede te doen, tevergeefs! maar niettemin durft toch niet aan het in de Engelsche »»tad tot een mislukking te doen ko- Uit Amerika komt trouwens een jjt Japan al zeer duidelijke taal: voor vete drie schepen, die Japan zal bou- bouwen wij er vijf.... Het is taal, *voor Japan spreekt! RECLAME. 2389 TWEEDE KAMER. BEGROOTING VAN DEFENSIE. Repliekendag. Bij de algemeene beschou wingen over de Defensie-begrooting. Repliekendag. En van alle kanten kwamen de afge vaardigden aanzetten na 's ministers rede. Waar een dergelijk debat ultteraard voor het overgroote deel herhaling is, zul len wij er slechts spaarzaam iets uit ver melden. Het spreekt vanzelf, dat de heer Albar- da, de leider der sociaal-democraten, niet voldaan was, maar toch scheen de uitleg ging van den minister omtrent het lezen van socialistische lectuur hem nog wat meegevallen te zijn; het verbod betreft alleen militaire ambtenaren (dus geen burgerlijke) en dan nog alleen wat de militaire verblijven betreft. Ook de vrou wen en kinderen van militairen vallen er niet onder. Buiten de kazernes mogen dus ook de mi litairen van die lectuur genieten. In hoofd zaak echter heeft de heer Albarda zich verzet tegen den feilen aanval, door den minister gericht op de matrozen- bonden en de socialistische fractie en hij hield staande, dat deze bonden in geen enkel opzicht schuldig staan aan de revo lutionaire gebeurtenissen op de vloot, in tegendeel, dat juist het bestaan en de arbeid van die bonden, waar de zaken gemeenschappelijk behandeld worden, een goeden invloed oefenen. De afgevaardigde verklaarde dat leden zijner fractie, ook hij zelf, contact hadden met vertegenwoor digers van die bonden (gelijk andere Ka merleden dit met andere organisaties heb ben), maar bij voorbaat protesteerde hij er tegen, dat daaruit zou worden gecon cludeerd tot een soort „samenzwering". Hij deelde mede, dat hij, nog vóór de ge beurtenissen op de „De Zeven Provin ciën" voorvielen, een onderhoud had met marine-mannen (die vruchteloos gepoogd hadden den minister te spreken te krij gen), en die incidenten voorzagen en kwamen bespreken, hoe deze voorkomen zouden kunnen worden. In verband met het slot van 's ministers rede, waarin hij (blijkbaar uit in beslag genomen correspondentie in Indië) had aangetoond, dat het bovenbedoelde con tact van socialistische Kamerleden met de matrozen-bonden er Inderdaad was geweest, noodigde de heer Albarda de Re geering uit een onderzoek in te stellen naar de vraag, of socialistische afgevaar digden de gebeurtenissen op „De Zeven Provinciën" mede hadden voorbereid of bevorderd. De heer Albarda verklaarde zich bereid, zijn getuigenis onder eede af te leggen en mocht er inderdaad van schuld blijken, daaruit voor zichzelf de noodige consequenties te trekken, mits, in het tegenovergestelde geval, de Regeering openlijk zou erkennen dat van schuld bij de sociaal-democratische afgevaardigden geen sprake is. En hij vroeg of het ver standig van de Regeering was, een vierde deel des volks meer en meer te verbitteren en tegen zich in te nemen. In de verdere replieken heeft meer dan één spreker (met name de heeren Gose- ling en Duymaer van Twist) de houding der vrijzinnig-democraten ernstig gecriti- seerd; zij wezen er op, dat deze zich de weelde om tegen de begrooting te stem men kunnen veroorloven, omdat zij weten dat de begrooting toch wordt aangeno men. En de heer van Twist protesteerde ook nog tegen „de onvaderlandslievende en denigreerende wijze", waarop de heer Westerman over de weermacht heeft ge sproken. Duidelijk bleek, dat verschillende afgevaardigden niet bevredigd waren door de argumenten, welke de minister ten gunste van de opheffing van het voor- oefenings-instituut had gebezigd; men verzocht hem, tot die opheffing niet bui ten de Kamer om over te gaan. Ook het ontslag van vele burger-corveeërs bleef bestrijding vinden. Natuurlijk vlogen de heeren bij dit alles elkander nog eens onderling in de haren; de sociaal-demo craten kregen daarbij ook nog menig woord van critiek te hooren. En men her innerde er daarbij nog eens aan, dat hun afgevaardigde, de heer Cramer, zich des tijds met instemming over de muiterij had uitgelaten. Wij hadden het zooeven over de vrij zinnig-democraten. Maar den één afge vaardigde. waaronder niemand minder dan mr. de Geer. heeft er hen op gewe zen, dat zij in de gegeven omstandigheden en op hun standpunt vóór de begrooting zouden kunnen en moeten stemmen, om dat er feitelijk geen principieele verschil punten zijn tusschen de Regeering en hen. Maar de heer Joekes, de leider der vrij zinnig-democratische fractie, bleef dit ontkennen; de begrooting is te hoog. Nog maals echter wees hij er op, dat men wel met de Regeering kan meegaan, al gaat men niet met de begrooting van defensie accoord. Minister Deckers, die nogmaals de spre kers heeft beantwoord, bleef zich op het standpunt stellen, dat uit de marine bonden de geest moet worden geweerd, welke in de kringen der sociaal-democra ten heerscht. Nogmaals somde hij een aantal voorbeelden on. van krijgstucht- ondermijnend karakter: uitingen van bondsbestuurders. Maar uitdrukkelijk ver klaarde de minister, dat hij er niet aan gedacht heeft, socialistische afgevaardig den te beschuldigen en daarom had hij geen behoefte aan een onderzoek, als door den heer Albarda gevraagd. Ziin Excel lentie meende te mogen zeggen, dat hi1 er in geslaagd is een eind te maken aan den gezaes-"ndermi.inenden geest in de weermacht. Ook de minister (die het be treurde, dat hij er niet in geslaagd is, de opposanten te overtuigen inzake de op heffing van het vooroefenings-instituut.) verklaarde niet te begriloen. waarom de vrijzinnig-democraten blijven weigeren voor de begrooting te stemmen. Er ziin bij enkele artikelen nog korte opmerkingen gemaakt; daarbij werden de begrooting van de Artillerie-inrich tingen en de Vestingbegrooting goedge keurd; maar over de begroot'ng van De fensie. wordt Dinsdag gestemd. ALLERLEI. Bij den aanvang der vergadering zijn de beide moties-ter Laan inzake het terug, fietalen van studie-voorschotten door be paalde groepen van onderwijzers (voor Indië) verworpen. Aangenomen is het wetsontwerp tot wijziging van de Postspaarbank-wet. HAGENAAR. 1 DE BEGROOTING VAN FINANCIEN. VOORLOOPIG VERSLAG DER TWEEDE KAMER. In het voorloopig verslag der Tweede Kamer betreffende Hoofdstuk VII/B (Fi nanciën) der Rijksbegrooting 1935 wijzen verschillende leden op de opvallende uit zetting van de personeelskosten, voorna melijk ten gevolge van uitbreiding van 't personeel en ten deele ook door zwaar dere bezetting van de hoogere rangen bij het departement, een verschijnsel, dat zich slecht verdraagt met den eisch tot ver sobering en inkrimping van den dienst. Zij voegden hieraan toe, dat de minister wel op algemeene bezuiniging aandringt, doch daarin ten aanzien van het hem toe vertrouwde departement niet voldoende voorgaat. Verschillende leden achtten verlaging van de indirecte belastingen dringend noodzakelijk. Sommige leden bepleitten in het alge meen herziening van de bestaande belas tingwetten, teneinde tot vereenvoudiging in de uitvoering daarvan te komen. Vele leden achtten het waarschijnlijk, dat ondanks de gunstige werking van het jongste „generaal pardon" nog altijd op groote schaal ontduiking van de naar het inkomen en het vermogen geheven belas tingen plaats vindt. Zij drongen opnieuw aan op krachtige maatregelen teneinde de belastingontduiking zooveel mogelijk tegen te gaan. Verscheidenen dezer leden bepleitten wederom de opheffing van het z.g. bank geheim. Verschillende leden drongen wederom aan op het nemen van maatregelen tegen Nederlanders, die zich door vestiging in het buitenland aan hun financieele ver plichtingen jegens den Nederlandschen Staat onttrekken. Zeer vele leden zouden het op prijs stel len Indien de minister een overzicht zou willen geven van de geldelijke resultaten van de tenuitvoerlegging der omzetbelas ting. Verschillende leden wezen op de dik wijls vrij willekeurige toepassing van de wet, op den omvangrijken administratie ven rompslomp en op de hooge kosten van de controle, welke de uitvoering dezer wet mei zich brengt. Verschillende leden achtten het ook bedenkelijk, dat verkoopers dikwijls meer in rekening brengen dan de omzetbelasting bedraagt. Gaarne zouden zij vernemen, welke maatregelen de minister denkt te nemen om aan dezen ongewenschten toe stand een einde te maken. Eenige leden merkten op. dat de per- soneele belasting een buitensporig zware last legt op het koffiehuis- en restaurant bedrijf, daar deze belasting practisch de zelfde uitwerking heeft als een bedrijfs belasting. Vele leden vestigden er de aandacht op, dat er een aanzienlijke achterstand is bij de uitreiking van dfe' aanslagen der inkom stenbelasting, zelfs van de voorloopige aanslagen. Eenige leden waren van meening, dat de verhooging van den tabaksaccijns de werkgelegenheid nadeelig heeft beïnvloed. Op die verhooging is terstond een snelle uitbreiding van de mechaniseering in het sigarenbedrijf gevolgd Bij de beoordee ling van de grootere opbrengst dient dan ook in aanmerking te worden genomen, dat de kosten van den werkloozensteun sterk gestegen en nog stijgende zijn. Zij vroegen, of de minister niet bereid is om in overweging te nemen de wet zoo danig te wijzigen, dat alleen het machi naal product zwaarder belast wordt en niet, zooals nu het geval is, de slgarillos. Door dezen maatregel zou de opbrengst zeker niet verminderen en de gevolgen zouden minder schadelijk zijn. Bovendien zou de schatkist gebaat worden door ver mindering van de werkloosheidsuitkeering. DE UIVER-BEMANNING TE PARIJS. Huldiging in tegenwoordigheid van vele bekende persoonlijkheden. De Uiver-bemanning met den heer Ples- man hebben gisteren de internationale luchtvaarttentoonstelling, welke te Parijs wordt gehouden bezocht. Na afloop van dit bezoek werd aan de leden van de be manning de groote gouden medaille van de Aeroclub de France uitgereikt, terwijl des avonds de Nederlandsche Kamer van Koophandel aan de vliegers een banket aanbood. Aan dezen feestmaaltijd zaten onder meer aan: de heer J. Ascher. voorzitter van de Kamer van Koophandel, voorts de Fransche ministers van luchtvaart en marine, de Nederlandsche gezant te Pa rijs, jhr. Loudon, Louis Bleriot de beken de pionier van de luchtvaart, de consul- generaal van Nederland te Parijs de heer Droogleever Fortuyn; ir. Damme, dir.-ge neraal van de P TT. en Paul May, presi dent commissaris van de K.L.M. Nadat de aanwezigen een minuut stilte hadden bewaard ter herdenking van de gistermiddag om het leven gekomen zweef vliegster, werden de vliegers toegesproken door jhr. Loudon, die allereerst een dronk uitbracht op president Lebrun en H. M. de Koningin en vervolgens de Uiver-beman ning huldigde. Daarna spraken achtereen volgens de heer Ascher, Bleriot. Arman Masars, president van het Olympisch co mité en den heer Paul May hun waardee ring voor de prestatie van de vliegers uit. De heer Plesman hield een rede, waar- In hij zich stelde boven de gedachte aan aanige politieke overtuiging en wees op de onbaatzuchtigheid van hen, die thans heel wat verder zijn dan op het oogenblik het geval is, nu voordeelen en politieke kortzichtigheid nog een al te groote rol spelen, Minister Denin sprak namens de ge- heele Fransche regeering, huldigde de be manning van de Uiver en ovechnndigde aan Parmentier en Mol de gouden medail le van het ministerie van Luchtvaart en aan de overige leden van de bemanning de zilveren medaille. DE LOONEN VAN HET SPOORWEG PERSONEEL. Zij blijven gedurende 1935 en 1936 onaangetast. Eergisteren had een delegatie van de Nederlandsche Vereeniging voor Spoor wegpersoneel, den R.-K. Bond „St. Ra phael" en den Protestantsch Chrlstelijken Bond een onderhoud met den minister president, dr. Colijn. teneinde zijn bemid deling te verzoeken om te verkrijgen, dat de door den minister van Waterstaat aan vankelijk gedane concessie om de jaren 1935 en 1936 de loonregeling van het spoorwegpersoneel met rust te laten, als nog gestand zou worden gedaan ondanks het ontbreken van de door den minister geëlschte algeheele overeenstemming. De minister-president heeft toegezegd, deze belangrijke aangelegenheid met zijn ambt genoot van Waterstaat den volgenden morgen te zullen bespreken. Waarschijn lijk tengevolge van dit intermediair is de minister van Waterstaat tot een milder standpunt bekeerd en heeft hij op 30 No vember aan een delegatie van den B A. N S. en den Centralen Bond medegedeeld, dat de loonen in 1935 en 1936 niet ver laagd zullen worden, behoudens de in de bespreking met de directie op 5 Novem ber ter sprake geweest zijnde buitenge wone omstandigheden. AMSTERDAMS BEGROOTING AANGENOMEN. Sociaal-Democraten en Communisten stemmen tegen. Gisteravond is na 18 zittingen de ge- meentebegrooting 1934 van Amsterdam rnet 24 tegen 21 stemmen aangenomen. Tegen stemden de sociaal-democraten en de communisten. De drie middenstanders stemden voor, omdat bij verwerping der begrooting een chaos zou ontstaan, fnui kend voor de financieele positie van Am sterdam, en omdat dit College met zijn pogen, een begrooting door de regeering te laten opmaken, zoodanig in beslag zou worden genomen, dat met name voor an der opbouwend werk vrijwel geen gelegen heid zou zijn. Daarvan zou de burgerij in al haar geledingen de gevolgen ondervin den. De heer De Miranda legde een verkla ring af namens de sociaal-democraten, waarin hij verwees naar de verklaring van 1933. Opnieuw wensch deze fractie door haar stem tegen uit te brengen, te getuigen van haar scherp afkeurend oor deel over het eigenmachtig en ondemo cratisch beleid van Burgemeester en Wet houders. o LEIDING NEDERLANDSCH CLEARINGINSTITUUT. Directorium en Raad van Toezicht. In het directorium van het Nederlandsch Clearinginstituut zijn benoemd prof. dr. G. W. J. Bruins, als president-directeur, en de heer J. A. Deknatel, oud-lid van de factorij der Nederlandsche Handelmaat schappij te Batavia, als directeur. De raad van beheer wordt vervangen door een raad van toezicht, waarin zijn aangewezen twee leden door het departe ment van Economische Zaken, n.l. dr. H. M. Hirschfeld, en ir. S. L. Louwes. twee leden door het departement van Finan ciën, mr. L. A. Ries, en mr. H. van Eb- benhorst Tengbergen, één lid door het de partement van Koloniën, prof. J. van Gelderen, die gedurende zijn afwezigheid wordt vervangen door dr. F. L. Rutgers, en vier leden die gezamenlijk door voor noemde departementen zijn aangewezen, t.w. dr. S.L. Posthuma voorzitter van het Comité ter bevordering van het normaal handelsverkeer, de heer G. H. Crone, voor zitter van de Kamer van Koophandel te Amsterdam, de heer R. Engelbrecht, en de heer Ch. J. I. M. Weiter, voorzitter van den ondernemersraad voor Nederlandsch- Indië, en ten slotte prof. A. M. de Jong, directeur van de Nederlandsche Bank, die door de Nederlandsche Bank is aange wezen. o ALGEMEENE BOND VAN TOURINGCAR ONDERNEMERS. Protestvergadering te Utrecht. Gistermiddag is te Utrecht een protest vergadering gehouden van den Algemee nen Bond van Touringcarondernemers. De voorzitter, de heer L. J. Dominicus van den Bussche te Amsterdam, zelde in zijn openingswoord, dat het doel van den bond was het touringcarwezen te bevor deren door 'n eerlijke actie die zijn grond zal vinden in wettige bepalingen. De spreker voor deze bijeenkomst, de heer mr. J. Nolen te Amsterdam, besprak het verkeersvraagstuk in het algemeen en het touringcarbedrijf in het bijzonder. Er is een verkeers-chaos ontstaan: voor eerst is het aantal vervoermiddelen zeer sterk toegenomen, ten tweede is er een sterke afname van het vervoer zelf te con- stateeren als gevolg van de crisis. Mr. Nolen besprak hier ook het ont staan van de zoogenaamde .wilde bus diensten". Spr. zeide o.m., dat de auto bussen- en touringcars-ondernemers moe ten streven naar: lo. bestrijding van ex cessen; 2o. een gezonde ontwikkeling van het bedrijf en 3o. naar goede wettelijke maatregelen, hetgeen spr. nader uiteen- Wij vechten voor een algemeen be lang. betoogde de voorzitter na deze in leiding, die een lange gedachtenwisseling tot gevolg had. We moeten de handen in eenslaan om te komen tot het doel: oplos sing van het verkeersvraagstuk Spr. zeide te willen komen tot een georganiseerd be drijf op hechte grondslagen. Bij de voort gezette discussie kwam er vooral van den reeds bestaanden Bond van Touringcar ondernemers bij monde van den heer Brug man, veel verzet los, die zoo niet ineens tot samenwerking bereid bleek, daar hij hierin zag de bedoeling om de touring car-ondernemers, die momenteel „wilde diensten" rijden op het traject Amster dam-Rotterdam en Amsterdam-Den Haag, te beschermen. Vele aanwezigen hebben vervolgens on RECLAME. Etn prima merk NAAIMACHINE is bet Alle lessen in stoppen en borduren gratis! LEIDEN BREESTRAAT 171. derlinge grieven tegen elkander geuit. De bestuursvoorstellen over de te voeren actie kwamen echter niet ter sprake, omdat de vergadering duidelijk te kennen gaf het in haar geheel niet eens te zijn over de bedoeling van het bestuur, betere toe standen te krijgen voor de touringcars. Ten slotte constateerde de voorzitter dan ook. dat deze protestvergadering eigen lijk op een onderling debat was ultge- loopen. Het bestuur zal nu nader met andere bonden overleg plegen. VERSPREIDE BERICHTEN. Te Laren is in den leeftijd van 48 jaar overleden mr. Chr. Ph. Ras. lid der directie van de N.V. Heinekens Bierbrou werij Mtj. te Amsterdam. Bij Kon. besluit is benoemd tot gede legeerde van de Nederlandsche Regeering bij het eerste internationaal congres voor maag- en ingewandsziekten dat van 8 tot 10 Augustus 1935 te Brussel zal worden gehouden, prof. dr. I. Snapper, hooglee raar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken is voor het tijdvak, aanvangende den dag van het in werking treden zijner beschikking en ingaande 1 September 1935 benoemd tot lid van het bestuur van de stichting Nederlandsche Veehouderij Centrale, gevestigd te Den Haag H. Wibbens te Den Haag. Te Enschede is eergisteren op bijna 86-jarigen leeftijd overleden de heer Wolf Kan, die in zijn geboorteplaats Oldenzaal in 1867 de textielfirma W. Kan oprichtte, welke firma later werd omgezet in de N. V. Textielfabriek W. Kan, waarvan de thans overledene de laatste jaren als commis saris optrad. Gedurende 60 jaren heeft de overledene zijn beste krachten gegeven voor den bloei der firma. Ook heeft hij als kerkeraadslid van de Israëlietische Ge meente te Oldenzaal nuttig werk verricht. RECLAME. 2153 VRAAGT DE PUZZLE! HOOFDPRIJS ƒ250.— RECTIFICATIE. Ons bericht over den 70en verjaardag van den sierkunstenaar den heer C. A. Lion Cachet behoeft verbetering. Nader blijkt nu toch dat met hem nog in leven is de heer Nieuwenhuis. RICHARD STRAUSS ONDERSCHEIDEN. Naar wij vernemen, heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen gisteravond ten huize van den Duit- schen gezant, bij gelegenheid van een daar gehouden maaltijd, aan den toonkunste naar Richard Strauss medegedeeld, dat de Koningin hem benoemd heeft tot groot officier in de orde van Oranje-Nassau. DE MOEILIJKHEDEN VAN HET SCHOUWSPEL. In verband met de „moeilijkheden van het Schouwspel", deelen de directies van „Het Groote Nederlandsch Tooneel" (Hans van Meerten); het „Nieuw-Schouwtoo- neel" (Ko van Dijk en Frits Bouwmeester), en „De Vereenigde Schouwspelers" (Pierre Molsi mede. dat zij besloten hebben, on verwijld over te gaan tot faillissements aanvrage der N.V. „Holland" die Het Schouwspel exploiteert en het nemen van alle verdere machtsmiddelen. WEEKBLADEN. „De Groene Amsterdammer" brengt arti kelen over „Vrede door macht" door mr. M. Kann, „Karl Barth afgezet" door dr. K. H. Miskotte. „De bloedige strijd om den Gran Chaco", „Het probleem van de Java- Suiker Industrie" door ir. H. v. Heyst, „Internationale handel aan banden" door C. A. Klaasse. De Haagsche Post" opent met een be schouwing over „De Oostenrijksche lont". Voorts artikelen over „Extra Rijkswinter- uitkeering". „Guila Bustabo het nieuwe 16-jarige vioolwonder", ,De Roman van John Loving" enz. „De Wereldkroniek" opent met een foto van een merkwaardige visschershut op de Lofoten, brengt een charmante opname van den hertog van Kent met zijn echt- genoote Marina en interessante beelden van een leeuwenmaaltijd, alsmede van de moderne revue in Japan naai Europeesch voorbeeld. Tenslotte opnamen van het weven van Russische tapijten en van de film „Cleopatra, koningin van Egypte".

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9