Dobbelmann lekker...maii? Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 30 November 1934 Derde Blad No. 22913 GEMENGD NIEUWS. buitenlandsch gemengd. SPORT. voetbal. vj biljarten. korfbal. motorsport. dammen. wielrennen. schaken. BURG. STAND VAN LEIDEN. KERK- EN SCH00LNIEUWS FEUILLETON. Set geheimzinnige Landhuis fraude met bananen. Ernstig bedrog te Rotterdam. jlet de arrestatie van vier grossiers in jonen en drie havenarbeiders heeft de 0j(ipolitie te Rotterdam een eind ge- yjk! aan de uitgebreide knoeierijen met aflevering van bananen, die sedert «es te Rotterdam zijn gepleegd. Iedere week komt er ln de Schlehaven uj toot uit Jamaica met bananen Die mot heeft verschillende havens in West- •ilè aangedaan, waar telkens duizenden Jassen bananen zijn ingeladen. Het is de Jftoonte, dat het aantal trossen wordt field, doch het gewicht wordt niet ge- jjteerd. De alnemers in Europa, ook die te Rot- gdam. bestellen de benoodigde hoeveel- aden ln aantallen trossen, maar zij be llen per kg. Van deze omstandigheid ebben eenige personen misbruik ge aaid ten nadeele van de Banana Sals Vóór het wegen der bananen neemt cargadoor, de firma Wambersle, los crsoneel van de havenarbeldersreserve in lenst, dat niet als weger beëedigd is. Een intal der wegers nu heeft er de ge loste van gemaakt, bij het laden van ato's voortdurend een lager gewicht te otteren, dan ln werkelijkheid geladen is. Wel klopte het aantal trossen steeds, verschil beliep dikwijls 20°/o. steekproeven is deze fraude aan het [bt gekomen. Gebleken is, dat verschu ilde groothandelaren den wegers steek- tnningen gaven voor deze tegemoetko- jng. Deze beliepen dikwijls f. 15 a f. 16 j week. De knoeierijen zijn zóó hoog •loopen, dat de markt er door beïn- oed is. Twee grossiers uit Rotterdam, een uit ya Haag en een uit Schiedam, benevens lie wegers, zijn thans opgesloten. OVERREDEN EN GEDOOD. Eergisteravond sprong de 26-Jarige recht J. van Tour op den Vughterdijk te Hertogenbosch van een rijdende vracht- ito. Hij kwam te vallen en werd over- den De borstkas werd ingedrukt. Het Kbtoffer is overgebracht naar het Zie- ahuis, waar hij korten tijd later is over- len. DIEND AMP VERGIFTIGING TE GOES. Te Goes heeft zich ten huize van den rer G. V. Pennings, onderwijzer bij het fa onderwijs, wonende in de Wilhel- inastraat te Goes, een geval van kolen- mpvergiftlging voorgedaan. Gistermor- i vond men zoowel den heer P. als zijn Itgenoote bewusteloos in de slaap- imer. Spoedig werd medische hulp in roepen. Naar wij vernemen is bij de ruw het bewustzijn teruggekeerd, ter- II de man nog steeds bewusteloos is. Di rt levensgevaar is niet aanwezig. De oorzaak van deze kolendampvergif- ing is wellicht een nieuwe kachel, die een aangrenzend vertrek stond te inden. o FEEJARIG KIND LEVEND BEGRAVEN. Woensdagmiddag kwam de landbouwer J. M. Mutsaers, wonende in de Alleen- luderstraat 83 te Tilburg met een vracht er van het land. Hij stortte de kar ach- r de schuur leeg. Even later werd het tweejarig dochtertje stilist. Men ging zoeken en vond het hdje ten slotte onder het voer. De G.G.D. relt nog getracht de levensgeesten op te tiken. doch het meisje bleek reeds te zijn Rieden. N.R.Grt. o DEENSCH MOTORSCHIP GEZONKEN? Het motorschip „Helena" uit Graven- thn (Noord-Sleeswijk), dat op weg was n Hamburg naar Aarhuus, is reeds 8 'ten over tijd. ken neemt aan, dat het gezonken is en •t de bemanning daarbij is omgekomen. RECLAME- 2269 IBIS SHAG LICHTE PIJPTABAK Rookt Dobbolmtnn't Tobak on géén andorol DRIE VISSCHERS OMGEKOMEN. Drie visschers uit Ahlheck (Noord- Duitschland), die gistermorgen vroeg wa ren uitgevaren, zijn ln een zwaren storm geraakt, die hun boot op slechts enkele honderden meters buiten de kust deed kenteren. Alle drie zijn verdronken. De boot dreef later met de kiel omhoog aan land. o TREINONGEVAL IN ITALIË. Aan het station Porta Susa van Turijn is gistermiddag om twee uur de sneltrein Milaan—Turijn bij het binnenloopen van het station in botsing gekomen met een railauto van de lijn TurijnAosta. Na de botsing vloog de railauto, die ge heel bezet was ln brand, waardoor onder de passagiers een paniek uitbrak. Daar de uitgangen door brokstukken versperd waren, konden de reizigers slechts door de vensters den wagen verlaten. De sneltrein MilaanTurijn werd door de botsing niet zoo ernstig beschadigd. Zoodra de reizigers van hun eersten schrik bekomen waren, namen zij aan het op- rulmlngs- en reddingswerk deel. De brandweer en het Roode Kruis waren terstond ter plaatse. Het ongeluk schijnt veroorzaakt te zijn door het weigeren van een wissel. Volgens de eerste berichten zijn tachtig reizigers meer of minder ernstig gekwetst. De meeste konden echter na het aanleggen van een noodverband hun reis voortzet ten. o— MUITERIJ OP EEN FRANSCH OORLOGSSCHIP. Aan boord van een te Toulon voor anker llggenden Franschen mijnenlegger is, naar de „Paris Soir" verneemt, muiterij uitge broken. Een deel der bemanning beklaagde zich over het slechte eten en ging in honger staking. Een door den commandant ingesteld onderzoek heeft tot gevolg gehad, dat 22 leden der bemanning voor den krijgsraad zullen moeten verschijnen. 1800 METER HOOGE BERG IN BEWEGING. Een 1800 Meter hooge berg in Turkije is in beweging gekomen en glijdt langzaam naar de vlakte van Hadim. Een nieuwe weg tusschen Hadim en Ermenek is door den berg volkomen versperd. Door de Turksche geologen worden de „bewegingen" van den berg nauwkeurig gevolgd. BELGIE—NEDERLAND. Definitief te Brussel. Definitief is thans bepaald, dat de jaar- lljksche wedstrijd BelgiëNederland, welke in het voorjaar 1935 zal worden ge houden, te Brussel ln het Heysel-stadion zal plaats vinden. De plannen tot uitbreiding van het Ant- werpsche stadion zouden niet tijdig genoeg gereed komen, om den txadioneelen wed strijd ln de Scheldestad ook in 1935 te kunnen houden. Het is echter zoo goed als zeker, dat ln 1936 deze ontmoeting weer te Antwerpen zal plaats hebben. OM DEN NEDERLANDSCHEN VOETBALBEKER. De 4e ronde van den Ned. Voetbalbeker wordt gespeeld op 2en Kerstdag. Van de clubs uit Leiden en omgeving heeft alleen Alphla zich nog weten te handhaven. Zij moet thans op bezoek bij de Noordelijke le klasser Be Quick, te Groningen. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN P. C. EN L. Morgenmiddag te 2 uur speelt P. C. en L. op het V. V. S. terrein haar tweede wed strijd in de eerste afdeeling tegen S. V. W. WEDSTRIJDEN TE BOSKOOP. Het programma voor Zondag luidt: Boysterrein 12 uur, Bosk. Boys 2Oude water 1. Voorwaartsterrein Tempel, 2 uur, Voor waarts 1Waddinxveen 3. R.K. voetbalvereen. Spoeldijk. 12 uur, Trekvogels 3B.S.V. 1; nam. 2 uur, Trek vogels 1—Esto 1. LEIDSCHE BILJARTBOND. De uitslag van den wedstrijd S.D.O. 1 P. v. Cleef I voor de le kl. comp. L.B.B. luidt: B Teegelaar (300) P.v.Cl. 300 31 57 9.67 I. Mazurel (125) S.D.O. 93 30 14 3.10 G. M. Teegelaar (200) J. N. (100) 169 40 17 4 22 100 40 12 2.50 B. de Roo (200) 200 42 30 4.71 H. A. Iterson (100) res. 95 41 12 2.31 P. v. Cleef 2 gew. partijen. S. D. O. 1 gew. partij. De uitslag van den wedstrijd S.D.O. 2 TOP. 1 voor de 2e kl. comp. L.B.B. luidt: P. Oudshoorn (100) T.O.P. L. A. Iterson (100) SD.O. J. Harteveld (100) R. Kantebeen (100) 77 30 16 2.56 100 30 20 3.33 100 41 9 2.43 75 40 8 1.87 B. v. d. Burg (80) 80 57 9 1.40 A. J. Kantebeen (100) 64 56 6 1.14 T.O.P. 2 gew. partijen. S.D.O. 1 gew. partij. De uitslag van den wedstrijd P. v. Cleef 2T.O.G. 2B voor de 2e kl. comp. L.B.B. luidt: J. Mulder (100) T.O.G. 82 40 9 1.05 A. L. Iterson (100) P.v.Cl. 100 40 13 2.50 G. Bontje (100) 100 42 22 2.27 G. Teegelaar (90) 64 41 8 1.56 S. Platteel (100) 82 37 11 2.21 M. v. Valderen (70) 70 37 11 1.86 P. v. Cleef 2 gew. partijen. T.O.G. 1 gew. partij. EXCELSIOR I—O.V.S. I 2—1. De returnwedstrijd tusschen bovenge noemde vereenigingen voor de 1ste klasse F.B.H.O. werd te Lisse gespeeld Na een zeer spannende strijd wist Excelsior revanche te nemen, voor de ln Haarlem geleden nederlaag. De volledige uitslag luidt: pnt brt h.s. gem. J. Winter O.V.S. 200 46 18 4.34 J. Waasdorp Exc. 143 45 17 3.17 J. Huiboom B. Duivenvoorden 103 49 12 2.10 150 50 18 3.00 J. v. Nimwegen 123 40 13 3.10 J Duivenvoorden 125 40 24 3.12 A.s. Dinsdag speelt Excelsior I te Lisse tegen 't Groene Woud I. LEIDSCHE KORFBALBOND. Programma voor morgen en Zondag. Zaterdagmiddagcompetitie (Adspiran- tenl Klasse I: Zuiderkwartier I—Noorder kwartier I (aanvang 2.30 uur). Klasse II: Noorderkwartier IIIOoster kwartier III (aanvang 2.30 uur). Zondagcompetitie (Leden): Klasse I: Algemeene IKlimop I (aan vang 2 uur). Klasse II: Oosterkwartier IIIAlgemeene n (aanvang 2 uur). Overzicht. Voor de le klasse der ledencompetitie ontmoeten Algemeene I en Klimop I elkaar waarbij een flinke zege van laatst genoemde in de lijn der verwachtingen ligt. Voor de 2e klasse ontvangt Oosterkwar tier III oo eigen terrein het tweede twaalf tal der kantoorbedienden. Na het goede werk van een week geleden heeft de thuisclub hier wel een kansje één of twee punten te veroveren. Voor de adspirantencompetitie komen de twaalftallen van Zuider- en Noorderkwar tier tegen elkaar in het strijdperk. Noor derkwartier lijkt ons iets sterker en heeft bovendien bü een overwinning het kam pioenschap voor het grijpen. Voor de tweede klasse ontmoeten de derde twaalftallen van Noorder- en Oos terkwartier elkaar. Beiden hebben één punt uit vier wedstrijden behaald, zoodat er hier omtrent den uitslag niets te zeg gen valt. o DE PRESTATIERIT DER M.C.L.O. De secretaris der M.Ci.O. schrijft ons: In den uitslag van de door ons gehou den prestatie-rit hebben wij vermeld, dat de heer J. Lasander de rit heeft uitgere den met 291 strafp. Bij nader onderzoek is komen vast te staan, dat dit niet geheel juist is. Bovengenoemde heer heeft de rit gereden tot Capelle en had daar 196 strafp. terwijl nog 44.6 k.m. moest worden afge legd, welk traject niet volgens de aange geven route, doch langs den kortsten weg door hem is gereden. Verder kan nog worden gemeld dat de rit ook nog is uitgereden door den heer J. de Mos Jr. met 218 strafp. P.D.L.V. (LISSE). De uitslag van de 10e ronde van de bordenwedstrijden van P.Di.V. (Lisse) is: le Tiental. I. v. d. MeulenC. Gastelaars 11 K. van EssenW. Möhlmann 11 A. Wijnhout—C. Blom 1—1 G. BalkenendeS. van Duin afgebr. D. VergunstJ. C. Hobo 02 2e Tiental. J. G. SnelD. Algera 02 Th. BoodenP. Boogerd 2—0 C. BouwmeesterH. Baartman 0—2 S. de JongC. v. d. Leede 11 IJ. de JongS. Klein 20 DE RIJNSTREEK (ALPHEN). Hedenavond zal om halfaeht ln Sport» rust te Alphen een wedstrijd op home trainers worden gehouden over 1000 Meter. Voor zoover dan nog tijd beschikbaar zal nog een poging tot verbetering van het record over 3000 M. worden gedaan. Voorts kunnen wij melden dat onderhandelingen worden gevoerd voor een wedstrijd op hometrainers te Boskoop. Een reden dus temeer dat verwacht wordt dat alle ledea present zullen zijn. LEIDSCHE SCHAAKBOND. Gisteravond was het tweede tiental van de Leidsche Arbeldersschaakclub de gast van de Katwijksche Schaakclub voor een competitiewedstrijd in de derde klas van. den Leidschen Schaakbond. Na een span- nenden kamp eindigde de wedstrijd ln een gelijk spel. De uitslag was als volgt: Katwijk Lelden J. de KreekA. Carton 01 Jac. HoogeveenP. Kruit 10 J. SlingerlandP. Beekman 01 A. RavensbergenN. Spierenburg V» H. SlingerlandF. v. d. Wijngaard 01 J. SchoneveldC. Koekebakker '/tVt P. v. d GugtenJ. Martijn 01 J. van Elk—H. v. Es l—O H. BinnendijkF. Blelji 1O J. v. d. MeerS. Fuchs 10 5—S GEBOREN. Jacoba Theodora Maria, d. v. P. Riet kerk en J. A. Wallaart. ONDERTROUWD. P. Lepelaar jm. 23 j. en J. C. Teegelaar jd. 24 j. o OVERLEDEN. J. Sluis wedn. 79 j. P. M. M. v. Vliet, d„ 3 j. J. H Witzel, wedn. 72 j. J. Hoogervorstv. Meurs, vr. 47 j- NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Langerak en te Nieuw- poort A. v. d. Kooy, cand. te Maarssen. Te Moordrecht E. A. A. Snijdelaar te Schoon- dijke. Te Rotterdam (vac. W. C. Posthumus Meijjes) J. H. Warners te Alkmaar. Aangenomen: Naar Pijnacker G. J. van Dingstee te Almkerk. Naar Breda (vac. prof. dr. Van Mourik Broekman) dr. E. Emmen te Noordhorn. Bedankt: Voor Woldendorp W. E. Heij- boer, cand. te Middelburg. Voor Barneveld C. B. Holland te Putten. Voor Engelum W. E. Heyboer, cand. te Middelburg. Ds. a. T. VINKt In den ouderdom van 60 jaar is plot seling overleden ds. A. T. Vink, Ned. Herv. predikant te Angeren (Geld.) Ds. Vink werd in 1874 geboren en in 1899 candidaat in Zeeland om 26 Nov. van dat jaar te Vleuten in het predikambt te worden be- bevestigd. Deze gemeente heeft hij ge diend totdat hij haar in 1928 met die van Angeren verwisselde- Ds. Vink was secun dus-lid van het classicaal bestuur van Nij megen. öt het Engelsch van Hugh Walpole en J. B. Priestley, door H. A. C. S. Op het oogenblik, dat ik heelemaal de ®P van den heuvel in Highgate had be- rakt (waarvan gedeelten er heuseh uitzien ze grenzen aan Emma Woodhouse's Wtbury) en aan de bel van een klein oud Cfflj had getrokken, had ik het gevoel een Mtengewone dwaas te zijn. Ik voelde mij heelemaal niet beter, toen ik mij in kleinen salon bevond, die van een herschaal gemaakt scheen, terwijl ik aan klein oud vrouwtje met helder blauwe (Jeen, die nogal schitterden en beminne- "Ik waren, maar die een beetje doof was, ™'egde, wie ik was. Er waren ook een ge- ■Jchapsjuffrouw Grace Zoo of Zoo aardig klein grijs lichaampje, dat naar JJ) zat te kijken, boven een gouden bril Jk, haar handen in haar schoot en haar ™Wrtoppen op elkaar en die nooit een 'oord zei. Je zoudt verbaasd zijn als je ""hokt hoe lastig een mensch kan zijn, JJ diets anders dan dat doet, terwijl jij je «ejallig niet op je gemak gevoelt. Hu, de oude dame en ik keuvelden of schreeuwden beminnelijk over een paar minuten lang. Geen woord 'tt Marjorie. Toen verliet de gezelschaps- Jtlrouw de kamer en ik besloot alles op te Sj-cpten, ondanks het feit, dat tante JJJhtlna klaarblijkelijk te oud was voor "Je melodramatische bekentenissen. schraapte mijn keel. „Het feit is Wat is het?" Zij spitste het eene oor ""mij toe. moest mijn stem uitzetten, 't Was maar er zat niets anders op. ,,'t Feit SHde ik tegen haar. „dat ik gekomen 41 om naar Marjorie te vragen". .ijob ik ooit van mijn leven!" Toen Utte ze. met mijn bc. voor den dag! „Ja, zij "ia mij weggeloopea". De oude dame knikte met groote vol doening. „Ik dacht het wel, zei ze koeltjes. „Ik wist heel goed ,dat het zoo was". Toen gilde ze: „Grace" en de juffrouw kwam weer binnen. „Zij was weggeloopen, Grace. Zei ik het je niet! .Lieve, lieve! Dat deedt u", kirde Grace. „Lieve, lieve!" „En het koppige kind wou geen woord zeggen, geen woord. Ik wist den heelen tijd, dat er iets was". De oude dame was triomfantelijk. „Bel nu, alsjeblieft, om thee, Grace". Je kunt je voorstellen, hoe 'n dwaas ik mij voelde, toen ik daar tusschen die bei den zat. Echter kwam ik er achter, onder de thee, dat Marjorie de eerste twee nach ten daar had doorgebracht, verschiUende telegrammen had verzonden en ontvangen, aangekondigd had, dat zij zichzelf geïnvi teerd had om een paar weken bij een vriendin buiten door te brengen en den derden dag, vroeg, vertrokken was. „En nu", zei haar tante, terwijl ze mij stralend aankeek, „nu loop je haar ach terna. Dat is heelemaal, zooals het hoort. Vrouwen moeten van tijd tot tijd eens van haar mannen wegloopën zoolang er geen jonge kinderen zijn, begrijp je en haar mannen moeten er op uit om ze te zoeken en vergeving te vragen". „Maar denk u nu eens in, dat de man niet het gevoel heeft dat hij iets slechts gedaan heeft?" „Hij heeft altijd iets slechts gedaan", beet ze terug. „En wat doet het er toe, wie ongelijk heeft? Ga zeggen, dat je er spijt van hebt. Jij hebt de macht er toe. Zij niet. Maar ik weet zeker, dat je het wilt doen". Ik was er niet zoo zeker van, maar ik zweeg er over. „Maar waar ging Marjorie heen? Wie is die vriendin? Vertelde zij het u?" Ja, zij vertelde het haar. En zij zouden het mij vertellen. Ik slaakte een zucht van verlichting; er was een einde gekomen aan mijn idiote zoeken. Zij vertelde het vlak voor haar vertrek", zei de oude dame opgewekt. „Ik zal er bin nen een seconde wel op komen. Goede hemel! Hoe dom van me! Mrs. Schaap. Neen, dat kan het niet zijn, nietwaar? Toch was het iets van een dier, dat weet ik zéker. Herinner jij het je niet, Grace?" „Mrs. Boon, geloof ik", zei Grace, ,,'t Was tenminste iets van groente. Ik ben er zeker van dat het een groente was". „Heelemaal niet, lieve. Ik herinner mij, dat het iets te maken had met een dier". „Dier, delfstof of plant", mompelde ik. „Dat zullen we moeten uitmaken". „Je begrijpt", ging de oude dame door, „het is meer dan een week geleden, bijna veertien dagen, niet? Je hadt eerder moe ten komen. Je hadt moeten begrijpen dat zij Ineens hier naar toe zou komen. Maar brengt dit je niet op de een of anderë ge dachte?" Ik dacht over dieren en groenten, maar kon er niets van maken. Toen vroeg ik ze, of zij zich konden herinneren, waarheen ze ging. Dat zou mij wel op weg helpen. „Derbyshire' geloof ik", zei de oude dame, weifelend, en keek Grace aan. „Dartmoor wat het, dat weet ik zeker", antwoordde Grace, eveneens weifelend, en keek mij aan. Dit bracht mij van het spoor. Wij hebben in beide een paar vrienden, maar ik ge loofde niet, dat het waarschijnlijk was, dat Marjorie op het oogenblik bij hen zou logeeren. Evenwel probeerde ik het met een paar namen, zonder succes. Toen her innerde ik mij jouw groote ontdekking. „Was de plaats Lambdale 1), in het Lake District?" Dat was het. Zij waren opeens opge lucht. Kende ik den naam van de vrien din? Ik noemde hun Masham. Die was het. En toen waren ze het eerste kwartier bezig om mij uit te leggen hoe en waarom zij aan dieren en groenten dachten. Toen dat klaar was, ontsnapte ik. Ik geloof, dat er niet de minste twijfel bestaat dat Marjorie van hier wegging naar haar Masham, in dat dak vlak bij het jouwe, ofschoon ze misschien daar nu niet meer is. Dat, beste Mark, is, wat jij voor mij moet uitvinden. Als zij daar nu is, ver laat ik ineens Londen en ga naar Keswick en kan je mij in „de Bruine Stier" ver wachten. 't Heeft natuurlijk heelemaal geen zin om nu hier te blijven, maar na tuurlijk heb ik geen lust om van Pontius naar Pilatus te rennen. Laat het mij dus zoo gauw mogelijk weten. 't Is nogal zelfzuchtig van mij om op deze wijze op Jou beslag te leggen, op het 1) Lambdale Lammeren-dal. oogenblik dat jouw zaken een crisis schij nen te bereiken. Ik wacht met verwonde ring af wat nu met jou gebeurt na die vreemde episode van je laatsten en bui tengewoon goeden brief, ofschoon ik je er van verdenk, dat je nogal een „roman achtige verbeeldingskracht" ontwikkelt, daar in je eenzame dal. Ik kan jouw Jean nog niet begrijpen, en ik wilde, dat je haar een beetje aan het praten kreeg. Wanneer je dik bent geworden en veertig, en op dieët gezet bent ,en dat zal alles met je gebeuren, Mark), zal haar praten er erg op aankomen. En ik kan niet laten je te vertellen, dat ik Marjorie's gepraat ver duiveld mis, ofschoon dat niet beteekent, dat ik eiken prijs wil betalen om het terug te krijgen. Maar het beteekent onder andere dat ik misselijk ben van andere ezels op middelbaren leeftijd, die in de clubs leven. Het is een feit en niemand let er op dat iedereen in dit leven met iemand of iets moet trouwen. Ik heb man nen gekend, die getrouwd waren met ver zamelingen van achttiende eeuwsche poezie of van oude Italiaansche gravures. Steeds je ROBERT. De Bruine Stier. Garrowdale. Beste Bob, Ik was blij gisteren met de tweede post je brief te krijgen. Ik heb nieuws voor je, ofschoon niet het beslissende nieuws, dat je wenscbt geduld, mijn beste vriend, alles op z'n tijd. Het amuseert me, moet ik bekennen, als ik jou hoor zeggen: „Als zij daar is, ga ik ineens van Londen naar Keswick". Wel, wel, de tijden veranderen en de gewoonten ook. Wie zou ooit ver moed hebben, dat de op zijn gemak ge stelde, voldane, gelukkig getrouwde Robert Newlands van een paar weken geleden nu Engeland door zou racen op zoek naar een vrouw? Zal het voor Marjorie goed zijn van jouw „innerlijken drang" te weten? Zal zij later niet altijd tegenover jou in de meerderheid zijn? Wanneer jullie weer bij elkaar bent, zou ik er, als ik jou was, mijn mond over houden. Intusschen, wat mijn zaken aangaat: je vraagt mij om je wat meer te vertellen van Jean's persoon en van wat ze praat. Wat .haar persoonlijkheid betreft: zij is nog een droom. Wat haar praten betreft: dat is ex nog niet. Ik heb haar éénmaal gekuxt, tien woorden met haar gewisseld. Ik kan je al leen vertellen, dat ik haar elk uur inniger liefheb Ja, elk uur, want ik ontdek, wan neer ik 's morgens wakker word, dat ik haar precies zeven uren inniger lief heb dan den vorigen avond. Maar wat heb ik lief? Haar haar, haar oogen, de lijn van haar hand, de zachtheid van haar stem? Dat alles, zooals alle verliefden, maar daar boven uit is er de droom. De dag zal ko men, wanneer ik in contact zal zijn met de werkelijkheid. Dan zal ik weten of hier iets waars is. Jouw nieuwsgierigheid zal be vredigd worden. Intusschen, wat meer tastbare dingen. Ik ben dezen brief aan het schrijven in mijn kamertje, vanavond, na twee zeer vreemde gesprekken, en een van die raakt jou. Vanmorgen was ik laat. Ronduit ge zegd: ik was in bed blijven liggen, terwijl ik Arabia Deserta 1) las, en dat zonder linge boek heeft de macht om je, als je er tenminste gevoelig voor bent, zóó volko men uit je eigen wereld uit te halen, dat je alteen aan woestijnen en eigenaardig maanlicht en aan bonte tapijten denkt. Zoo was ik dus laat en strompelde de trap af, terwijl ik de koele atmosfeer van een Octobermorgen voelde, en mijn neus een geur van spek, schoensmeer en chrysan then, alles door elkaar. Ik liep den weg op, terwijl ik Arabië van mij afschudde, en daar stond, recht vóór mij, op den weg een groote Sunbeam, er in enkele groote men- schen en een chauffeur met zilveren knoo- pen en majestueus naar de Bruine Stier stappend, een flinke, met zichzelf inge nomen vrouw. Ik zeg „met zichzelf inge nomen", omdat het duidelijk was, dat zij het gevoel had niet alleen de eigenares te zijn van de auto en de menschen er in, maar ook van „de Bruine Stier" en van den weg en de velden en den heuvel en van de heerlijke lucht. „Verdraaid", zei ik, „als je ooit eigenares zult zijn van mij, oi van mijn Arabia Deserta". Zij kwam naar mij toe alsof zij de koningin van Scheba was. 1) „Arabia Deserta", door C M. Doughty, .(.Wordt veryoilgd).

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9