De Ontwapeningsconferentie. J5ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 30 November 1934 Zesde Blad No. 22913 BINNENLAND. tflu) Cenriïsserv met jeest&dkp.aJzJtirig 'deftote stidé&en Docft deefds INGEZONDEN. FAILLISSEMENTEN. Het Amerikaansche ontwerp-conventie tot reglementeering van de wapenfabricatie en van den wapenhandel. GENEVE, 27 Nov. 1934. Het Bureau der Ontwapeningsconferen tie heeft de vorige week besloten, dat het onterenttewerk niet meer zou worden uitgezet op den grondslag van het ont- srp-conventle van MacDonald van Maart 933. Voorlooplg zal de conferentie zich en heel wat bescheidener taak stellen: de eglementeering van de wapenfabricatie %an den wapenhandel, de openbaarma- g der militaire uitgaven op een uni- «rme, gemakkelijk te overziene wijze en i schepping van een Permanente Ontwa peningscommissie, die het toezicht zal loeten houden op de naleving van de ïorschriften der conventie inzake wapen- ibricatie en wapenhandel en inzake penbaarmaking der militaire uitgaven De Amerikaansche gezant te Bern, Hugh "ilson, die den eersten Amerikaanschen plelegeerde ter Ontwapeningsconferentie orman Davis (door de vlootbesprekingen Londen vastgehouden) vervangen oest. diende reeds terstond een ontwerp- onventie van de Amerikaansche regeering d, waarbij de noodige voorzieningen mor de reglementeering van de wapen- ibricatle en van den wapenhandel en oor de schepping van een Permanente otwapeningsconferentie worden voorge- >Id. Wilson voegde aan zijn woorden tot lichting van dit Amerikaansche ont- orp-conventie de verklaring toe, dat de inerikaansche regeering van oordeel is, it ook de kwestie van de uniforme open- nrmaking der militaire uitgaven in dit- Ifde ontwerp-conventie behoort gere ld te worden, doch dat zijn regeering i eenige aanvullende studies hierom- nt noodig oordeelde, alvorens ook te lozen opzichte precies uitgewerkte voor dien aan de conferentie te kunnen «leggen. Het ingediende Amerikaansche ontwerp staat voorloopig dus slechts uit vier Mfdstukken, die alle vier op de regle- nteering van de wapenfabricatie en van s wapenhandel betrekking hebben. Het ste hoofdstuk brengt een groepeering i de verschillende soorten van wapenen oorlogsmateriaal, die onder deze con- at-ie vallen. Het tweede hoofdstuk be ft de wapenfabricatie, het derde den ipenhandel. Het vierde hoofdstuk brengt schepping der Permanente Ontwape- igscommissie, die toezicht op de nale- der bepalingen inzake wapenfabri- tie en wapenhandel uitoefenen moet. Het eerste hoofdstuk groepeert de wa- aen en het oorlogsmateriaal in vijf issen. De eerste klasse bestaat uit oor- ismateriaal en wapenen, die uitsluitend ilemd zijn voor de oorlogvoering te de tweede klasse wordt gevormd de oorlogsschepen en hun bewape- de derde klasse bestaat uit lucht- tepen en vliegtuigen, die voor den :htoorlog bestemd zijn; de vierde klasse wat die wapenen, die zoowel voor ml- lïire als voor niet-miütaire doeleinden amen gebruikt worden; de vijfde klasse indeüjk heeft betrekking op die wape nt die voor niet-militaire doeleinden nvaardigd werden en die slechts ln ult- nderingsgevallen voor militaire gebruik mnen dienst doen, zooals revolvers en ditgeweren met de daarbij behoorende unitie. Het tweede hoofdstuk stelt als hoofd- sel. dat de nationale wetgeving der tot conventie toetredende staten op de eest strikte wijze het staatstoezicht op wapenfabricatie en op den wapenhan- zal moeten verzekeren. In ieder land de fabricatie van oorlogsmateriaal en ipenen, tot de eerste drie klassen be kend, slechts mogen geschieden door personen, die een door de regeering -''leende vergunning tot fabricatie ver legen hebben. De vergunning tot het vervaardigen van ipenen en oorlogsmateriaal zal voor niet »ger dan vijf jaren telkens verleend amen worden en de soorten van wape- moeten vermelden, waarvan de fa ced bricatie wordt toegestaan. De fabrikant zal van iedere bestelling onmiddellijk me- dedeeling aan de regeering moeten doen. Iedere regeering zal aan den Volkenbond een lijst moeten toezenden der fabrikan ten, die vergunning tot wapenfabricatie verkregen hebben Bovendien zal iedere regeering steeds binnen dertig dagen na de ontvangen bestelling den Volkenbond mededeeling moeten doen van Iedere be stelling van wapenen en oorlogsmateriaal, die hetzij door de staatsfabriek, hetzij door een particuliere wapenfabriek ontvangen wordt Bovendien zal iedere regeering den Volkenbond ieder jaar een overzicht van ;den omvang der wapenfabricatie ln haar land moeten doen toekomen. Het derde hoofdstuk heeft, zooals reeds gezegd, op den wapenhandel betrekking. De regeeringen zullen den uitvoer van oor logsmateriaal en wapenen van alle klas sen en den invoer van wapenen en oor lógsmateriaal der eerste drie klassen slechts krachtens een uitdrukkelijk door de regeering zelf verleende vergunning mogen toestaan. De vergunning zal moe ten bevatten een aanwijzing van het oor logsmateriaal en van de wapenen, waarop zij betrekking heeft, onder aanduiding van het aantal of van het gewicht. De vergunning zal tevens moeten bevatten den naam van den uitvoerder en van de persoon van bestemming. De wapenen en het oorlogsmateriaal zullen slechts mogen verzonden worden naar de regeering van het land van invoer of naar een wapen fabriek in dat land, die uitdrukkelijk door de regeering gemachtigd is wapenen en oorlogsmateriaal in te voeren. De regee ringen zullen den Volkenbond telkens onmiddellijk mededeeling van alle invoer en uitvoer-vergunningen moeten doen; ook zullen zij ieder jaar den Volkenbond een overzicht van alle Invoeren en van alle uitvoeren moeten toezenden. Bijzon dere bepalingen worden in het ontwerp- conventie aangetroffen voor het verstrek ken van mededeelingen aan den Volken bond ten opzichte van den bouw van oorlogsschepen. Het vierde hoofdstuk van het Ameri kaansche ontwerp-conventie betreft de te scheppen Permanente Ontwapeningscom missie, die alle aan den Volkenbond ge zonden inlichtingen zal ontvangen en te bestudeeren zal hebben. Deze Permanente Ontwapeningscommissie, die te Genève haar zetel zal hebben, zal uit vertegen woordigers van alle tot de conventie toe tredende staten staan Zij zal moeten toe zien op de naleving der conventie en voor dit doel alle van de regeeringen ontvangen inlichtingen bespreken. Zij zal op regel matige tijden in ieder land een onderzoek omtrent de volkomen juistheid der ont vangen inlichtingen moeten instellen en voorts moeten zorgen voor een behoorlijk stelsel van openbaarheid met betrekking tot de wapenfabricatie en den wapen handel in alle landen. Regelmatige rap porten van haar werkzaamheden zullen ook worden openbaar gemaakt- De com missie zal zich vooral ervan moeten ver gewissen, dat inderdaad iedere regeertng een voldoende toezicht op de handelingen der wapenfabrikanten uitoefent en ervoor gezorgd heeft, dat haar gegevens aan den Volkenbond volkomen in overeenstemming met de juistheid zijn. Bijzondere commis sies van inspectie zullen in iederen staat beurt om beurt een onderzoek hiernaar instellen. Bovendien zal de Permanente Ontwapeningscommissie tot een extra enquête kunnen besluiten, indien de een of andere regeering zou meenen, dat een andere regeering de conventie niet strikt eerlijk toepast. Het zou inderdaad een voordeel voor het internationale leven zijn, indien het ge lukken zou deze conventie tot stand te brengen, waarvan het hoofddoel is, zooals Hugh Wilson zelde, het internationale wantrouwen te bestrijden door een stelsel van internationaal gecontroleerde open baarheid inzake de vervaardiging van en den handel ln wapenen. EN GEMENGD ZENDERBEDRIJF. t ZENDER HUIZEN WORDT GESLOTEN Overeenstemming bereikt met de omroep-organisaties. gistermiddag vond in het gebouw van -1 Hoofdbestuur der Posterijen, Tele- JJlie en Telefonie, te Den Haag, onder jKitterschap van mr. J. A. de Wilde, Juister van Binnenlandsche Zaken, een JSfflkomst plaats van de vier groote Jjtepvereenigingen in het bijzijn van directeur-generaal der P.T.T. en de "®oissie voor het zendersvraagstuk. Hft doel van deze samenkomst wa6 te /'«hoeken of de voorstellen vervat in rapport van Zendercommissie, het- '1 lenigen tijd geleden aan den Minister Binnenlandsche Zaken werd aange- .'r», de instemming van de besturen der Eroote omroepvereenigingen hebben, .vertegenwoordigers dezer omroepver- Mgen hadden in de commissie voor 'wdervraagstuk door onderteekening 8 Jet verslag reeds blijk gegeven zich die voorstellen te kunnen vereenigen, i gevoerde besprekingen is, zooals jjvens verwacht mocht worden, komen staan, dat ook de omroeporganisa tie voorgestelde oplossing van het zen- Ijiaagstuk aannemelijk achten. Ie; Er zal komen een gemengd zenderbe- drijf waarin Staat, en omroepvereenigin gen participeeren, doch waarin aan den Staat overwegende zeggenschap zal wor den toegekend. Dit gemengd bedrijf, dat in den vorm van een N.V. tot stand zal komen, zal met uitsluiting van ieder ander belast zijn met den aanleg en de exploitatie van de zend- inrichtingen voor den Nederlandschen radio-omroep. In deze vennootschap zullen de Staat en de algemeene omroeporgani saties de eenige aandeelhouders zijn. Het bestuur van het Zenderbedrijf zal berusten bij een Raad van Beheer, waarin naast vertegenwoordigers der algemeene omroeporganisaties vertegenwoordigers van den Staat (P.T.T. en Radloraad) zullen zitting hebben. Op belangrijke besluiten van dit be heersorgaan zal van Overheidswege, hetzij in den vorm van een goedkeuringsrecht van den Minister, hetzij in den vorm van een vernietigingsrecht door de Kroon, toezicht worden uitgeoefend. Verder zijn nog verschillende bevoegd heden voorbehouden voor de algemeene vergadering van aandeelhouders, welke tenminste éénmaal per jaar gehouden wordt en waarin de aandeelhouders door andere personen, dan die. welke in den Raad van Beheer zitting hebben, zullen worden vertegenwoordigd. Gedurende den tijd, welke gemoeid zal zijn met den aanleg van de definitieve zendapparatuur, zal. voor zoover het de uitzendingen over de lange golf betreft, gebruik gemaakt worden van den Rijks zender te Kootwijk, welke voor dit doel aanzienlijk versterkt zal worden; de zen der te Huizen zal gesloten worden. Voor zoover betreft de uitzendingen over de korte golf onderzoekt de Zendercom- missie momenteel nog de verschillende mogelijkheden om ook ten aanzien van deze uitzendingen den overgangstoestand te overbruggen. 0 EEN OUD-KATWIJKER OP, TRISTAN DA CUNHA. DE K XVUI ZAL ONDERZOEK INSTEL LEN NAAR NAKOMELINGEN VAN DEN KATWIJKER P. W. GROEN. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Een buitengewoon eenzaam en geweldig afgelegen oord ls dat Tristan da Cunha, die kleine groep van eilanden in den Zuidelijken Atlantischen Oceaan, op om streeks 1750 Engelsche mijlen (één mijl gelijkstaande met 1609 Meter) ten zuid westen van Kaap de Goede Hoop. Het voornaamste eiland ls ongeveer 18 Eng. mijlen ln omtrek (d. 1. 5 1/4 uur). Door de Portugeezen ln 1506 ontdekt en naar hun opperhoofd genoemd, werd het in 1816 door de Engelschen ln bezit genomen. Er is nu bijna een eeuw verstreken, sedert een Katwijker, zielsblij weer drogen grond te voelen, dezen afgelegen bodem betrad. Door de uiterst slechte verbinding, die Tristan da Cunha met de beschaafde wereld heeft, vormt de groote wereldreis van de Nederlandsche onderzeeër K XVIH die het eiland aandoet, al bereikt zij het ook eerst in Maart, voor de familie Groen te Katwijk aan Zee een eenige gelegen heid, om nog eens iets van de nakome lingen van hun oud-oom P. W. Groen te vernemen. In 1828 was deze voor het laatst te Katwijk. Na op vele schepen, vooral Engelsche gediend te hebben, leed hij, die ouders noch overige familie te Katwijk ooit weer zag, ten Z.W. van Kaap de Goede Hoop schipbreuk. Met een ande ren schepeling bracht P. W. Groen er het leven af en landde 5 October 1836 op Tristan da Cunha. Daar de, zij het schaarsche, briefwisseling met den een zamen eilandbewoner nog niet zoo ver in het verleden ligt ln 1899 arriveerde hier zijn laatste schrijven, hij was toen een grijsaard van 90 Jaar oud en stierf twee jaar later leeft er ln de Katwijksche familie en een zeer groot deel der bevol king nog altijd zeer veel belangstelling t. o. v. het lot van de nakomelingen van hun oud-oom, die een werkelijk eervolle rol op het eiland gespeeld heeft, als gou verneur ervan ln 1853 optrad en meerdere stoffelijke blijken van erkende verdiensten van vorstelijke regeeringspersonen in ont vangst mocht nemen. Slechts één jaar voor hem, ln 1900, overleed te Katwijk de broer van P. W. Groen, die Jan Groen heette en de grootvader was van de nog levende 3 gebroeders Groen, achterneefs van P. W. Groen. Nu deze zoo zeldzame gelegenheid zich voordeed en een Hol- landsch schip het eiland zou bezoeken, kon men niet nalaten, zich eens per brief tot den Commandant der Marine te Wil lemsoord te wenden en tevens het boven staande onderwerp aan te roeren. Be doelde commandant der Marine, schout bij-nacht T. L. Kruys, was zoo vriendelijk, op het tot hem gerichte schrijven te ant woorden, dat hij den brief van den heer J. Groen, waarin met het oog op de reis van de K XVIII om inlichtingen aan gaande bovengenoemde nakomelingen ver zocht werd, aan den Commandant van bedoelden onderzeeër had doorgezonden. Zeer waarschijnlijk zullen we dus in het voorjaar van 1935, na een lange periode van onwetendheid, iets naders vernemen. UIVER-BEMANNING TE PARIJS GEHULDIGD. EEN TOESPRAAK VAN JHR. LOUDON, DEN NEDERLANDSCHEN GEZANT. De bemanning van de Uiver is gister middag te Parijs op hartelijke wijze ge huldigd. Parmentier, Moll, van Bruggen en Prins arriveerden om twee uur op Le Bourget met de Ekster, met welk toestel ook de heer A. Plesman, de directeur der K.L.M uit Nederland was meegekomen. Aange zien de aankomst van de Ekster op drie uur was bepaald (dus een uur later) ont braken bij de ontvangst verschillende officieele persoonlijkheden, die anders on getwijfeld aanwezig zouden zijn geweest. De heeren werden verwelkomd door den commandant van het vliegveld, den heer Glrandot, en eenige zijner officieren. Voorts was ter begroeting aanwezig de heer Labouchère, voorzitter der Neder landsche Vereenlging te Parijs. Verder be vond zich op Le Bourget een groote groep landgenooten en tal van bekende figu ren uit luchtvaartkringen. Na de ontvangst in een der gebouwen, voerde een tweetal eskaders eenige vluch ten uit. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de Nederlandsche ambassade, waar den gasten een tea werd aangeboden door den Nederlandschen gezant te Parijs, jhr. dr. J. Loudon. Deze hield een korte rede, waarin hij op kernachtige wijze de ver diensten der aviateurs deed uitkomen. Hij noemde de vliegtocht van de Uiver één dier prestaties, welke den Nederlanders in den vreemde trotsch doet zijn op hun va derland, en de vliegers het type van den goeden Nederlander, die het niet te doen is om roem, maar die zonder bluf met onverzettelijke energie zijn taak vol brengt. Spr. huldigde eveneens den heer Plesman, die de K.L.M. heeft opgebouwd en groot gemaakt. Een dronk, uitgebracht op het dappere viertal en hun vrouwen en verloofde ln Nederland, sloot de bijeen komst. Tot de aanwezigen behoorden generaal Détroyat, de vader van den beroemden vlieger-acrobaat en de heer Wateau, pre sident van de Aero Club de France en voorts vele Nederlandsche notabelen, o.w. de heeren L. Droogleever Fortuyn, consul- generaal der Nederlanden en J. B. D. Pennlnk, vice-consul. IN AFSCHEIDSAUDIENTIE BIJ H.M. DE KONINGIN. Vertrekkende Hongaarsche gezant onderscheiden. H.M. de Koningin heeft gisterennamid- dag half vier ten Paleize Huis ten Bosch in afscheidsgehoor ontvangen den heer Bela Török van Mura en Köröstarcsa, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister van Hongarije bij Hr. Ms. Hof, ter over handiging van zijn terugroepingsbrief. H. M. heeft den scheidenden gezant be giftigd met het Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau. RECLAME. 229S ACTIEVE HANDELSPOLITIEK. REDE VAN PROF. H. A. KAAG. Regeeringsmaatregelen aan de practijk getoetst. Voor de Vereeniging voor Actieve han delspolitiek sprak gisteren prof. H. A. Kaag hoogleeraar te Tilburg, ln Pulchri Studio te 's Gravenhage over „Nederland's han delspolitieke maatregelen in de praktijk". Spreker constateerde, dat tot etnde 1933 onze handelspolitiek in de crisisjaren is beheerscht door de crisis-invoerwet 1931. Allen, die de contingenteeringsmaatregelen hebben ondervonden of met aandacht ge volgd, zullen moeten erkennen, dat de Nederlandsche industrie zich op voortref felijke wijze heeft aangepast. De contingenteering heeft er toe geleid, dat tal van artikelen thans in Nederland worden vervaardigd, waarvoor men eerst op het buitenland was aangewezen; voorts heeft de contingenteering de werkgelegen heid hier te lande in belangrijke mate ver hoogd en de energie in vele opzichten aan gewakkerd, in plaats van, zooals wel ge vreesd werd, in slaap gesust. Dat de prijzen gestegen zijn door de con tingenteering is een in haar algemeenheid onjuiste bewering; in diverse gevallen is zelfs een prijsdaling als gevolg der contin genteering grooter dan die der gemiddelde indexcijfers. In elk geval heeft de contingenteering de aanpassing aan de prijsverschillen ver gemakkelijkt. Wellicht zou dit nog meer zijn geslaagd indien Nederland het voor beeld van Engeland had gevolgd, doch dit vraagstuk wil spreker hier laten rusten. De mate van prijsbeïinvloeding hangt af van verschillende omstandigheden. Men meent wel, dat waardecontingenten prijs- dalend en hoeveelheidscontingenten prijs- stijgend werken, doch ook hier is het effect in de practijk niet zoo sprekend. Spr. acht als algemeene grens een hoeveelheidscon- tingent wenschelijk, doch voor de uitgifte van consenten een waardemaatstaf daar- Naarmate de groep grooter is, kan de contingenteering gemakkelijker worden toegepast. Een nadeel van de contingenteering is de verstarring. Vast staat evenwel, dat bij de onderhan delingen met verschillende landen resul taten zijn verkregen, die zonder de contin genteeringsmaatregelen niet verkregen zouden zijn. Men moet intusschen de consequentie aanvaarden, dat de meeste landen bewust streven naar protectie; reciprociteit staat niet meer voorop. Merkwaardig is het, dat hier te lande thans een beroep wordt ge daan op de protectionlsten. Komende tot de wet Inzake instelling, verhooging, verlaging of afschaffing van invoerrechten, betoogde spreker, dat tarie ven in wezen onschuldiger zijn dan contin genteering. Verstarringsverschijnselen en administratieve rompslomp doen zich bij de tarieven nauwelijks voor, terwijl de stabili teit grooter is dan bij contingenteering. Specifieke rechten zijn volgens spreker beter dan waarderechten. In het tarief en in de contingenteering beide ziet spreker echter middelen om den invoer te beperken. Zooals dr. Colijn heeft gezegd in zijn rede: „St. Vitusdans", moeten wij thans, als eerste taak vechten voor het naakte bestaan. Onze maatregelen, hetzij tarieven dan wel contlngenteeringen, moeten daar om op dat doel in de eerste plaats zijn ge richt. Bij de gedachtenwlsseling zeide prof. Kaag dat wij er rekening mee moeten hou den, zeer groote offers te moeten brengen om onzen export te herwinnen. Eerder dient onze politiek te zijn gericht op de structuur-verandering. De vraag, hoe hoog het invoerecht moet zijn, kan slechts wor den beantwoord naar omstandigheden, zich bij elk artikel of elke groep van arti kelen voordoende. Spreker is geen autar- kist, doch om 'n zekeren export te verkrij gen, moeten we een groot offer brengen op de binnenlandsche markt. SPAANSCH-NEDERLANDSCHE HANDELSOVEREENKOMST. VERKRIJGBAARSTELLING EMMAZEGEL Tot en met 5 December verkrijgbaarstelling verlengd. De termijn van verkrijgbaarstelling van het Emmazegel, waarvan de opbrengst boven de frankeerwaarde ten bate komt van de T. B. C.-bestrijding, oorspronkelijk eindigende op 30 November, is nog verlengd tot en met 5 December a.s. Zooals bekend wordt het Emmazegel slechts in één waarde uitgegeven, n.l. 6 cent, met heffing van een toeslag van 2 cent bedraagt de verkoopwaarde 8 cent. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Maandag den 3en December a.s. niet plaats hebben. BEURS VOOR EIERENHANDEL TE ARNHEM. Commissie van voorbereiding benoemd. Het „Ned. Weekblad voor Kruideniers waren" meldt, dat in verband met de ex portmoeilijkheden op Duitschland, de lan delijke vereeniging van eierenexporteurs en handelaren een commissie heeft be noemd, welke de oprichting van een te Arnhem te houden beurs voor den eieren- handel zal voorbereiden. Door de Cortes aanvaard. Met 212 tegen 32 stemmen heeft de Cortes (het Spaansche parlement) gister middag definitief zijn goedkeuring ge hecht aan de radificatie van de Spaansch- Nederlandsche handelsovereenkomst. DE CONFERENTIE TÜSSCHEN NEDERL. INDIE EN JAPAN. Minister Hirota aan het woord. In den Japanschen landdag heeft mi nister Hirota gesproken over de confe rentie tusschen Nederlandsch-Indië en Japan. Deze conferentie, zoo zeide hij, werd geopend op ultnoodiging der Neder landsche Regeering, die, met het oog op den achteruitgang van den handel in haar eigen land en in Nederlandsch Oost-Indië en de aanzienlijke toeneming van den Japanschen uitvoer naar het laatste, in Januari van dit jaar voorgesteld heeft een conferentie te beleggen, om een overeen komst op te stellen, bestemd om het be staande Nederlandsch—Japansche han delsverdrag aan te vullen en den boven- geschetsten toestand te regelen. Zes maanden lang heeft onze dele gatie. aldus de minister, onderhandeld met de Nederlandsche delegatie over verschil lende onderwerpen, met de ernstige be doeling om tot een accoord te komen. Maar wegens de ingewikkelde en zeer ver schillende problemen, welke behandeld moeten worden, is de conferentie er nog niet in geslaagd een volkomen overeen stemming van Inzichten tot stand te brengen- Onze Regeering echter, een consequent billijke en rechtvaardige houding aanne mend, zocht een uitweg naar een compro mis, door alle voorstellen der Nederland sche delegatie, die practisch lijken en de gemeenschappelijke belangen van beide landen kunnen bevorderen, zorgvuldig te overwegen. Ik hoop, dat de conferentie in de naaste toekomst tot een goed einde ge bracht zal worden en bijdragen tot de be vordering der NederlandschJapansche vriendschap. TOENEMEND INTERLOCAAL TELEFOON. VERKEER. De verlaging van de telefoontarieven met ingang van 1 October mocht met re den hier te lande een toeneming van het verkeer doen verwachten. Indien men in aanmerking neemt, dat de beteekenis van een dergelijke tariefs verlaging eerst langzamerhand tot het publiek doordringt, dan kunnen de thans bekend geworden cijfers van het inter- locale telefoonverkeer over de maand Oct. niet ongunstig worden genoemd, al is de totaal opbrengst tengevolge van de ver laging ruim f. 100.000 minder dan over de vorige maand. Het aantal gesprekken beliep n.l. 2.690.135 tegen 2.429.927 in de daaraan vooraf gaande maand, een toeneming derhalve met 260 208 of 10.7 pet. Vergeleken met dezelfde maand van het vorig jaar valt een vermeerdering te constateeren met 181.405 gesprekken of 7.2 pet. (Bulten verantwoordelijkheid der Red.)' Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. AUTO-VLEGELS EN LICHT DIMMEN- Meneer de Redacteur verzoeke beleefd opname van onderstaande in uw Blad. Hoewel er den laatsten tijd vaak op het gevaar van verblindend lichtvoeren gewe zen wordt, schijnt er toch nog een percen tage automobilisten te zijn, die ziéh van de voorschriften op dit gebied niets aan trekken. Naast baldadigheid of. liever ge zegd misdadigheid, is ook wel gemak zucht van den auto-bestuurder, de oor zaak. Het gevaar dat deze beide categoriën voor de overige weggebruikers opleveren, ls zeer groot. Hier ter stede houden de weggebruikers zich toch al niet te stipt aan de verkeersregels, zooals: voorrang- verleenen, richting aangeven en andere. Als men nu ook nog met verblindend licht gaat rijden, komen de ziekenhuizen heelemaal vol te liggen. Tot slot zou ik den automobilisten wil len toeroepen: „Rijdt nooit met verblin dend licht in bebouwde kommen; ook niet in de z.g. „buitenwijken" en dimt bij tegenliggers op de buitenwegen bijtijds uw lichten. „Aan het rijden kent men den meester." U meneer de Redacteur mijn hartelijke dank voor de verleende plaatsruimte, M. C. SCHOUTEN, Leiden. Surséance van betaling: Verzocht door A. A. Hogewoning, bloembollenkweeker, Rijnsburg, handelende onder de firma Harry A. Hogewoning. Verhoor Donder dag 10 Januari 1935 te 11 30 uur in het Gerechtsgebouw te Den Haag. Bewind voerder Mr. P. J. Teebaal, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 21