LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 30 November 1934 UIT DE OMSTREKEN. BENTHUIZEN. Beroepen. Beroepen bij de Ned. Herv Kerk alhier de heer W. Bieshaar cand. te Utrecht. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Roelof Gijsbert, zoon van H Schipper en A. A. Heeren Rosxna Maria dochter van A. Bogaart en M C Buys y_..r'a Amelia Maria, dochter van J. Griekspoor en A J. van Groeningen Jacob, zoon van J. van der Spek en A. E. ,v d: BrotSk Gcrrlt, zoon van Y. Maas kant en W. Wolthuis Petrus, zoon van P. van Meel en A. C. Schilders Gijsbert zoon van G. Nleuwenhuis en A. H. Hooger- helde Johanna Maria Elizabeth, doch ter van J. Postma en A. van der Welle Guurtje, dochter van T van Vuren en C. Afur Clazlna Maria, dochter van D. F. Rietveld en G. A Spies Adrlanus Ja- codus, zoon van A. J. Vervaart en J C. van Steen Gerard us Maria, dochter vari G. J. Njjssen en M. G. Baars Franclscus Johannes, zoon van A. C van Bentem en A P Alkemade Ondertrouwd: T. van Iperen. 26 jaar en J. Nederveld, 22 Jaar J. Walkier, 30 Jaar en N Dol. 24 Jaar E. Ruizendaal. 29 jaar en T Bouterse, 24 Jaar. ,I,°?tr0"wf w Timmer, 21 Jaar en M. WiJker, 21 Jaar O. Huizer, wedr 55 jaar en M de Weerd, wede., 47 Jaarw van de Geer. 27 Jaar en L. van Zanten, 25 jaar. Overleden. Wllebrordus Faas. 65 Jaar. geh. met C. F. M. Holt Theodora Ar- nolda van Schaik. 66 Jaar. wede van J- Okkersen Christina Johanna Pill 48 jaar, geh. met A. A Knoppers. Loop der Bevolking. Vertrokken: Bernardus H. Doodkorte ran Lindenlaan 28 naar Bennebroek. Beu kenlaan 23 Steven P. van der Vegt, van Kruisweg 563, naar Hilversum. Spulstr. 5 Karei A. Oppelaar, van Lisserweg 714 naar Lisse, Wilhelminastr 31 Franclscus H. van den Berg. van Rustoordstr. 18, naar Hlllegom. Stationsweg 236 Oustaaf W. van Duinen, van Olmenlaan 76, naar Ned. Indie Johanna M Schreurs. van Jhr. v. d Polstr. 4. naar Hillegom. van der Ende laan 30 Helena J. van der Maden, van Boschstr. 14, naar Haarlem. Houtvaart 6 Barend de Groot, van Akerdijk 201, naar Amsterdam. Wittekade 122 hs. Johanna C. M. Goddijn, van Venneperweg 302, naar Oudorp, klooster Eerw. Zusters Derk Mulder, van Vijfhuizerweg 539, naar Veen- dam, Omlanderwtjk 139 Jan Stuut. van Parklaan 41, naar Dordrecht, Zuidendijk 32n Adrlanus A. v. Bruggen, van Kruis weg 1579, naar Alphen a/d. Rijn, Aarlan- derveen, Noordeinde Theodorus G. van der Horst, van IJweg 763, naar Nieuwer- Amstel. Bovenkerkerweg p/a. J. van Wees Maria E. E. van der Lintjen, van Sloter- weg 559, naar Rozendaal (Geld Velp 56 Maria M. Oudewaal. van Hoofdweg 1904, naar Rotterdam, Tulnderstr. 61 Karei H. Schreiber. van IJweg 42 a, naar Amster dam, Sportstr. 70 hs. Pietertje Gouwen, van Hillegommerdijk 262 naar Hillegom, Burgr. Wentholtstr. 3 Grietje P. van Duuren, van Venneperweg 1133, naar Haar lem, Gaelstr. 1 b Sije Jasper, van IJweg 116, naar Voorschoten, Papelaan 104. Gevestigd: Dirkje Bos, van Amsterdam, ter Haarstr 17, naar Zwanenburgerdijk 497 Sophia Buis, van Haarlem, Rlpperda- park 23, Spieringweg 481 Johannes W. Bus, van Voorhout. Leidschevaart 2, naar Bennebroekerweg 471 Arend de Jonge, van Wanneperveen, wijk B. 150, naar Vijf huizerweg 425 Wed P. G. van Maaren, van Haarlem, Zuidpolderstr. 79. naar Vijf- hulzerdljk 21 Antje Nleuwenhuljse, van 's Gravenhage, Stevlnstr. 204, naar Kore naarstraat 28 Berend Puitrum, van Mij drecht, D70, naar Kruisweg 573 Willy Reinke, van Naarden, Anna Meursstr. 20, naar H. M. Dljklaan 35 Cornells Schaap, van Amsterdam. Joris van Andringastr. 22, 3 gh.. naar LIJnderdijk 277 Catharina Tjalma, van Amsterdam Willemsparkweg 62. naar Zwanenburgerdijk 376 Maartje M Visser, van Aalsmeer. Bllderdammerweg 18, naar Splertngweg 1080 Willem Klun- dert van Vllmmeren, van Oranjestr. A. 17, naar Rustoordstr. 9 Kasper Bakker, van Weesperkarspel, Klompweg C. 33, naar Sloterweg 212 Petronella J. E. van den Bos, van Haarlem. Barteljorisstr. 2, naar Frledalaan 46 Hendrika A. v. d. Broeck van RUnsburg, Langevaart 28, naar Llsser- dljk 32 Jansje E Conijn, van Aalsmeer, Oostelnderweg 575, naar Aalsmeerderdljk 347 Johanna M Elstgeest, van Alkemade Rijpwetering D. 207, naar Huigsloterwijk 393 Maria H. Hegmans, van Hillegers- berg, Hlllegondastr. 10 b, naar Turfspoor 35 Theodorus D. van Hoesen Korndörffer, van Voorburg. Kon. Wilhelmina 506 d. naar Plesmanlaan 3 Echtgen. G. van der Meij van Leiden, Langegracht 60, naar Vijfhui- zerdijk 40 Johannes Pekel, van Weesper karspel, Gijn B. 141, naar Hoofdweg 470 Hendrika K. Remmerde, van Venray, Over- loonschestraat 2, naar Domineeslaan 33. Verkeersongeval. Op den Sloterweg kwam gisteravond de bestuurder van een motorrijwiel, de heer G uit Amsterdam, In botsing met een langs den weg staanden kar, die vermoede lijk niet van een achterlicht was voorzien. Hij sloeg met motor en al om en is door den chauffeur van een uit de richting Lel den komende auto naar een ziekenhuis ge bracht, alwaar beenbreuk en kneuzing van een paar ribben geconstateerd werden. HILLEGOM. Tegen een lichtpaal gereden. Gistermorgen reed de 18-jarige V. uit Nieuw-Vennep per rijwiel op de Weere- stelnstraat. Nabij de vluchtheuvel bij de van Tetsstraat bevond hij zich achter een vrachtauto, waardoor hij de lichtpaal niet zag en er tegen botste De kop van de paal was stuk; de wielrijder had een groote snijwonde boven het rechter oog. Hij is binnengedragen en behandeld door leden van EH BO en dr. Versluys. Op voor schrift van den dokter is de patiënt per ziekenauto naar het Diacnessen Zieken huis te Haarlem gebracht. Vermoedelijk had hij een lichte hersenschudding. De Bloembollenbeurs werd gisteren bezocht door 188 personen. De handel ln gladiolen was vlug. KATWIJK AAN DEN RIJN. De groentenhandel. Het verloop van den handel was deze week bevredigend. De prijzen van enkele producten gingen naar boven. Dit was v.n. het geval met het artikel waschpeen waar voor toenemende belangstelling bestond met verhooging van prijs. Iedere velling ging deze iets naar boven. Aanvankelijk verkocht voor f, 0 65 tot f. 0 90 per kist van 20 K G. liep de prijs geleidelijk naar boven, zoodat ten slotte van f. 0.90 tot f. 1.15 per kist werd betaald. Ook de bospeen ging vlug weg tegen goeden prijs, varleerend van f. 5.10 tot f.6 40 per 100 bos. Reuzen- bloemkool in de eerste kwaliteit bracht van f. 7.10 tot f. 8.60 per 100 op. Tweede soort ging voor f2.80 tot f. 3.30 per 100. De soorten Le Cerf of Weener is van geen beteekenis meer om te vermelden, 't Is wel een bijzonderheid, dat dit seizoen nog niets bevroren ls Geen enkele nachtvorst die schade berokkende kwam voor. Gelukkig voor de tuinders. Alles komt binnen en met het dekken van peenkuilen behoeft niet, zooals vorig jaar onverwachts gebeuren moest, bijzondere haast te worden ge maakt. De prijs der uten vertoont weinig wijziging. Het gaat geregeld om de f. 2 tot f 2.50 per 100 K.G De aanvoer ls niet over vloedig. Men maakt geen extra haast met deze prijs. Kroten gaan ln prijs iets naar boven De goede kwaliteit gaat per kist voor f. 0.S5 tot f. 0.45 Grovere brengen niet meer op dan f. 0.20 tot f. 0.25 p. kist. Voor andijvie ls geen buitengewone vraag. Er is schijnbaar overvloed. De beste soort kan niet meer dan f. 1.20 tot f. 1.70 per 100 opbrengen. Voor roode kool komt iets meer vraag met Iets verhoogde prijs. In de goede soort wordt van f. 5.30 tot f 6.30 per 100 betaald. Gele kool brengt niet loonende prijs op. De meeste ls ook niet van beste kwaliteit Prijs van f. 3.10 tot f. 4.50 per 100. Boerenkool, waarvan ook wel wat veel wordt aangevoerd, wordt per kist verkocht en brengt van f. 0.10 tot f 0 14 per kist op. Selderieknollen van f. 1.60 tot f. 3.30 per 100 De Tooneelclub der 8t. Josephgezel- lenvereeniglng gaf onder groote belang stelling een uitvoering ln het Parochie huis. De praeses, pastoor Buys sprak een openingswoord. Spr. heette allen hartelijk welkom Voor het voetlicht werd gebracht het kluchtspel ln drie bedrijven .Meneer Klaproos". „Meneer Klaproos" ls een mooi aange naam en leerzaam stuk dat voldoening geeft aan het gehoor, vooral als de rollen ln goede handen zijn en het wordt vlug gespeeld. De leden, donateurs en genoo- digden hebben zich kostelijk vermaakt en zullen de tooneelclub dankbaar zijn voor het gebodene. Pastoor Buys, sprak een dankend slot woord. KATWIJK AAN ZEE. De mondorgelclub „Concordia", direc teur de heer J. J. v. d. Reljden, een onder deel uitmakende van de Chr. Jeugdorga nisatie, zal uitgebreid worden met een afdeellng jongelui van den leeftijd van boven 17 jaar. LISSE. Burgerlijke Stand. Geboren: Catharina Petronella en Mar- garetha Johanna, dochters van J. Lange- veld en van J. C. v. d. Star Adrlanus Theodorus Thomas, zoon van J. v. Velzen en P. M. de Jeu Hendrlcus Wilhelmus, zoon van J. v. Dijk en van Th. J. Cornellsse. Overleden: Cornelia de Vreede, oud 3 maanden. Getrouwd: J. Chr. C. Nieuwveen en A. v. d. Zwet-A. L. Heljster en M. J. W. G. Huurman. Loop der bevolking. Vertrokken: H, A. v. d. Werff, naar Hll legom M C. v. d. Meer, naar Noordwij- kerhout Mej. S. Verdoom, naar 's-Gra- venhage Mej M de Vos, naar Bever wijk P. J. Berkhout, naar Apeldoorn Mej. M. Scheele, naar Waarde Mej. A. v. d. Zwet, naar Warmond. Gevestigd: C. C. Onderwater-Langeveld van Amsterdam. Heereweg 305 M, J. 'Weljers en echtgen. van Hillegom, Emma- straat 18 Mej. W Nieuwenhuijs, van Bloemendaal, Veldhorststraat 31 K. A. Oppelaar en gez. van Haarlemmermeer. Wilhelmlnastraat 31. Alhier had de wederoprichting plaats van de Geref. Mannenvereeniging „Rond om het Woord". Het bestuur werd als volgt gevormd: Voorzitter: Dr. Th. Ruys Jr., 2e voorzitter Th. van Werkhoven, secr. C. H. Steenwinkel Jr., penningm. J. J. Bos. Besloten werd om de drie weken te ver gaderen. Naar wij vernemen zal het gebouw „De Vereeniging" worden Ingericht als ontspanningslokaal voor de Protest. Werk- loozen; de officleele openstelling vindt volgende week plaats. NOORDWIJK. GEMEENTERAAD. Wijlen de heer Vink herdacht - Installatie nieuw Raadslid - Discussies over een nieuwe brandspuit - De salarissen der politie - Een „werkloozen- machine". De Raad kwam in openbare vergadering bijeen. Na opening met gebed sprak de voor zitter waardeerende woorden ter nage dachtenis aan het overleden raadslid Job Vink, die sinds 1 Sept. 1931 in het college zitting had en zich had doen kennen als een oprecht en rechtschapen mensch. Zijn ledige plaats ln den raad zal nu door een opvolger worden ingenomen, maar de ledige plaats ln zijn gezin, waar hij zoo noode gemist kan worden, is niet te ver vangen; vandaar dat woorden van warm,e sympathie uitgingen voor de nagelaten betrekkingen. Deze rede werd staande aangehoord. Namens de achtergeblevenen dankte de heer Casper den voorzitter. Als commissie van onderzoek van den geloofsbrief van het nieuwe lid, den heer J. Th. J de Groot werden aangewezen de leden Admiraal, Llefferlnk en Meyer, die bij monde van den heer Admiraal alles in orde verklaarden De heer De Groot legde in handen van den voorzitter de gebrui kelijke eeden af. Eenige woorden van wel kom volgden. Be voorzitter deelde mede. dat het ge wijzigde uitbreidingsplan bij de Provin ciale Commissie geen bezwaren heeft ont moet en dat hij het nieuwe ontwerp nog voor Kerstmis ln den raad hoopt te kun nen brengen, evenals de nieuwe tarieven van gas. In antwoord op gestelde vragen van den heer Krau over het slechte gas, kon de voorzitter mededeelen, dat het gas regel matig aan de fabriek gecontroleerd wordt en steeds van 4200— 4400 cal. blijkt te be vatten, wat zeer voldoende ls. De beschul diging. dat opzettelijk lucht in de leidin gen geblazen werd. is onjuist volgens het hoofd van dienst. De heer Krau zelde aan de rapporten van den directeur der Gas fabriek weinig waarde te hechten. De heer Van Eeden wilde gaarne kennis nemen van de 96 ingediende bezwaren tegen het uitbreidingsplan; deze liggen voor de Raadsleden in het beroemde kastje, waar van de raadsleden een sleutel hebben ter voorkoming dat ongewenschte oogen de stukken zien, ter Inzage. Ingekomen is een adres van de firma Kooymans, blijkbaar om verlaging van kadegelden, alsmede een adres van winke liers om verlaging van tarieVen voor win kelverlichting, welke beide in handen van B en W gesteld worden om advies. Verschillende arbeidersbonden vroegen aan den raad om adhaesle te betuigen aan een verzoek aan de regeering om wijzigin gen aan te brengen in de steunregeling. Aangezien echter de raad nimmer aan eenig verzoek adhaesie betuigt, stellen B en W. voor van deze gewoonte ook nu niet af te wijken De heer Krau stelde voor met het oog op de treurige toestanden ln sommige gezinnen op het verzoek wel in te gaan, welk voorstel echter niet werd ondersteund. De oud-commissaris van politie en de oud-rechercheur hebben ook thans weer adressen aan den raad gericht, waarvoor geen der raadsleden syi/pathie bliikt te hebben: zelfs werd voorgesteld om adressanten te berichten, dat op ver dere toezending van adressen geen prijs werd gesteld; aangezien echter niemand kan belet worden aan den raad adressen te richten, werd besloten deze zoowel als toekomstige adressen van deze heeren vóór kennisgeving aan te nemen. Versla gen commissie van toezicht op het lager onderwijs en schoolartsendienst. toeken ning van weezengeld en voorstel tot mach tiging tot het indienen van bezwaar tegen de aanslagen van het gas- en electrici- teitsbedrljf in de omzetbelasting werden goedgekeurd zonder h. st. Op een verzoek van M. J, Smit om verlaging van huur werd niet Ingegaan. Een voorstel om den watertoren te vernachten als uitzicht toren aan den heer Bcfthuis, werd na toe lichting in besloten zitting goedgekeurd. Eenzelfde lot ondergingen een voorstel tot het aangaan eener geldleening. groot f. 350.000 rentende 4 1/8 °/o a pari bij de Eerste Ned. Verzekeringsmij. N. V. te 's-Gravenhage, alsmede het aaneaan van een kasgeldleening. groot f. 175.000, tegen een rentevoet van 2 Volgde behandeling van het punt de .motorbrandspuit" der gemeente, die, of- schoon nog vrij nieuw, door den hoofd- brandspuitmeester voor een brand van ■eenlgerlei beteekenis onvoldoende wordt geacht. Zelfs kan de brandspuit met moeite hellingen nemen; de motor ont wikkelt, trots aangebrachte verbeteringen, onvoldoende kracht, hetgeen de hoofd brandmeester wijdt aan het boven capa citeit werken van den motor, overbelas ting en stationnair draaien Transmissie is geheel versleten; de hoofdbrandmeester acht de spuit nog maar geschikt om om te bouwen voor manschappenwagen of vrachtwagen. Voorgesteld werd nieuwe wielen en banden aan te brengen; het rijden wordt daardoor sneller en beter en de meeste hellingen zullen dan met eenige goeden wil wel te nemen zijn. De neer Llefferlnk was ln hooge mate verbaasd over zoo'n voorstel: hij meende, dat de inwoners, die hun belastingpenningen of feren. recht hebben op een behoorliike be scherming bij brand; de heer Brai'/r vroeg onder groote hilariteit of de brandspuit, na voorzien te zijn van nieuwe wielen, ook beter zou spuiten, waarna B en W. zich haastten het voorstel terug te nemen en beloofde met nieuwe voorstellen te zullen komen. Salarleering der politie - De ln de vorige vergadering aangenomen salarissen wor den door den minister te hoog geacht; waarom B en W. voorstellen de locnen der agenten te verlagen op het peil als door Den Haag gewenscht. Aangaande het salaris van den Inspecteur, dat vastgesteld was op f. 2850 plus f. 150 voor inspecteurs diploma, stelden B. en W voor te hand haven; de voorzitter heeft ln Den Haag den Indruk gekregen, dat men hier wel overheen zou stappen, na toelichting om trent deze functie ln de gemeente Noord- wijk. De heer Liefferlnk stelde voor om de voorgestelde regeling van den minister, dus verlaging voor agenten zoowel als in specteur. te aanvaarden, hetgeen werd ondersteund door de heeren Van der Meer, Van der Wiel, Admiraal, maar niettemin bij stemming werd verworpen Ondanks de hardnekkige pogingen van den voorzit ter, kon het voorstel van B. en W„ om alleen de agenten te verlagen, ook niet de meerderheid der stemmen halen, zoodat aan het verzoek van den minister geep gevolg zal worden gegeven en de in de vorige zitting vastgestelde loonen gehand haafd blijven. Verwacht werd echter, dat dit de goedkeuring van hoogerhand niet zal wegdragen. Een voorstel om crediet te verleenen voor aanleg van waterleidingbuizen en electriciteitskabel in de Heveastraat werd aangehouden. De Oranjeweg zal door de gemeente gedeeltelijk verhoogd worden om aan te sluiten aan den nieuwen weg. Tijdens de roodvraav we'd o.« 4"nr "en heer van der Niet eemmken ov»r 4» -'in ning der aanbesteding voor be* wnn-'w-'-k en rioolleering der nieuwe Be'"a;traat. De laagste Inschrijver die voor Iets meer dan een derde inschreef van het bedrag dat de hoogste inschrijver wenschte. heeft het werk gekregen, met een verhooging voor het gebruiken van steuntrekkers. Tot ieders verbazing verscheen echter een machine, welke het werk van circa 30 werkloozen doet, hetgeen niet in strijd met het bestek is cn dus getolereerd moet wor den De heer Meyer had vernomen, dat ln totaal zeven steuntrekkers zouden rou- leeren aan dit karwei, maar B. en W. had den gegronde hoop. dat dit aantal hooger zou zijn. Inmiddels levert deze machine, die door de Noordwijkers al spottend de werkloozenmachlne" wordt genoemd, voor de gemeente een onverwacht voordeeltje op. al is moeilijk aan te nemen, dat dit de bedoeling van den bestekmaker ls ge weest. Hierop ging men over ln besloten zitting. NOORDWIJKERHOUT. Verkooping. Ten overstaan van Notaris A. B Ter Haar had ln ,,'t Wapen van Noordwljker- hout" de verkooping bij afslag plaats van woonhuis, schuur en erf aan de Kerkstraat alhier. Kooper was de heer M. Smit voor f4600. Twee perceelen bouwterrein, gelegen aan de Kerkstraat, kooper de heer J. van Farceren voor f. 1350. Zes perceelen, teelt- en welland, werden gecombineerd gekocht door den heer L. M. van Noort voor f. 13 641. De totale opbrengst bedroeg f. 19.491. Liefdadigheidsuitvoering. Ten bate der armen uit de St. Vlctor- parochle gaf de Tooneelvereen. D.V.V. een welgeslaagde uitvoering in het Patronaats gebouw voor een zeer talrijk publiek. Kape laan P. Hofstede opende de bijeenkomst met eenige hartelijke woorden, waarna werd opgevoerd een klucht in drie bedrij ven. Ter afwisseling bracht de Zangvereen. „St. Caecilla" zeer verdienstelijk een acht tal nummers ten gehoore onder leiding van den heer L. de Jong. RIJNSBURG. Geref. Kerk. Gekozen zijn tot ouderling de heerenM. Pieper, C. v. Starkenburg Tzn. en W. v. Rijn en tot diakenen de heeren P. v. d- Haak. Op den dankdag bedroeg de najaars- collecte in de geref. kerken ruim f. 1455. SASSENHEIM. Lezing over het „Het Duizendjarig Rijk". De tweede lezing van het Comité voor Wlnterlezingen werd gehouden door ds. A. M. Boeyinga, Ger. Pred. te Haarlem, die sprak over „Het Duizendjarig Rijk". De Ned. Herv. Kerk was tot de laatste plaats bezet. Dr. P. le Grand, voorz. van het comité opende met gebed en liet zingen het derde vers van „De wet des Heeren", heette den spreker hartelijk welkom en las openbarin gen 20. Overlevering, aldus ds. Boeyinga leeft als een droom bij vele volken; niet alleen heidenen maar ook christenen kennen een schoonheidsdroom. Spr. zette uitéén, dat bij sommigen het Duizendjarig Rijk ls als 't allereerste begin van de wereld en ls ver legd naar het einde. Deze toekomst ver wachting ls verschillend bij alle Godsdien sten. Wat is de toekomstverwachting van het Jodendom? Men ziet in deze toekomst het herstel van het oude Jeruzalem, de op bouwing van de tempel en David zittend op zijn troon; men stelt zich voor een Messlaansch Rijk. De Geboorte van Christus bestond voor hen slechts als een vleeschelljke verwach ting Zelfs de discipelen van Christus ge tuigden daarvan. Ook heeft de Joodsche tijdrekening mee gewerkt om Duizend Ja ren als een afgesloten tijdperk te beschou wen. Men zag 6000 jaren, als een arbeidsweek en 1000 jaren als een Sabbath Gods. De aanvang hiervan hebben reeds vele profe ten zelfs bij Jaar en dag geprofeteerd, wel ke steeds hebben gefaald. In Openbaringen 20 wordt over het Dui zendjarig Rijk gesproken. Voorts ging spr. over tot bespreking van het Glliasme, dat beteekent duizend jaren. De afloop van de wereld zal In twee tempi of twee ge beurtenissen geschieden. Dit houdt in, dat Christus tweemaal op de wolken zal ver schijnen en wel de eerste maal om Satan te binden en de dooden op te wekken ter wijl dan de geloovlgen naar Kanaan zullen gaan. De joden zullen daarin een voorname plaats innemen. De Gillasten teekenen dit rijk in schrille kleuren en gelooven dat na 1000 Jaren dit rijk zal worden opgetrokken in den hemel, terwijl daarna de Satan weer zal worden los gelaten. De grondgedachte is dus: twee wederkomsten van Christus. Men bouwt dit op uit Openb. 20; spr. noemt dit voor hen den Bijbel ln het klein. De wezenlijke bestanddeelen voor hun opvat ting ontleent men aan Op. 20. Spr. toonde aan, dat dit Juist hun beschouwingen om ver werpt. Men bouwt zich een Rijk op aarde, terwijl Op. 20 een gezicht werpt ln den hemel. De wederopstanding des vleesches wordt door hen beweerd, wat juist in tegenstel ling ls, met wat er staat, n.l. dat er van zielen gesproken wordt. De Juiste opvatting van Op. 20, werd door spr aangegeven als te zijn in verband met het geheele boek der Openbaringen. Spr gaf een beschouwing over Op. 19 en ziet al het opgeteekende als aparte vergezichten in de toekomst; van Chrisuts geboorte af, tot het laatste oordeel. Zoo geeft bijv. Op. 19 het verloop van de cultuurvolken en Op. 20 van cultuurlooze volken, welke worden aangeduid als Gog en Magog. Men kan dus ook 1000 jaren niet letterlijk nemen en is evenals alle cijfers, in Openb. symbolisch. Het getal geeft het „groote" aan ln cijfers. Spr. bestreed het Glliasme en noemt het on-chrlstelljk, onschriftuurlijk, joodsch. De lijn van de geschiedenis gaat tot Christus en gaat daarna onder tot onzichtbaar en komt slechts dan weer boven, wanneer het Duizendjarig Rijk begint. Spr. ziet voorts het hedendaagsch wereldgebeuren als een reeks van feiten, die in Openbaringen worden genoemd. Deze lezing werd met groote aandacht gevolgd. i Burgerlijke Stand, Geboren: Hermanus, z. van G. j g— nlnga en H. Lautenbach Hendriklis rTÏ lof Obe, z. van W. Los en T. de Wit —oS Jacobus, z. van W. Verver en J. Hus Overleden; A. J. van der Mei] wed v.„ M, J. van den Berk 80 j. Loop der Bevolking. Gevestigd: E. J. Hoogmoed, Fl. Schou. tenstraat 9, van Noordwljkerhout P via der Stelt, Kerklaan 55, van Anna Paulówna Th. A van der Voort, Oosthaven 49 van Voorhout F. Staring, v. HeemstrastraTt 19. van Amsterdam. Vertrokken: G. W. Meijer, Kerklaan 35 naar Altona (D.) M. den Eisen rf Schoutenstraat 11, naar Haarlem 1- p Becher geb. Hoomans, Menneweg 7, naai Haarlem. Cursussen voor jeugdige werklooien. Door het Gemeentebestuur zullen deatn winter ontwikkelingscursussen voor jeug. dlge werkloozen worden georganiseerd. Deze cursussen zullen bestaan uit: a. Ned. taal, Engelsche taal, Rekenen en Boek houden; b. Electrlclteltsleer; c. Bloembol- lenteelt en bespreking van verschillende soorten bollenziektend. Bouwk teekenen De deelnemers verplichten zich de cur sussen zooveel mogelijk tot het einde le volgen. Bazaar Prot. Wijkverpleging. De Damesclub „De Soos" had de goede gedachte, dit Jaar de door haar vervaar digde handwerken te bestemmen voor de Prot, Wijkverpleging. Zoo werd dan ln het Vereeniglngsgebouw der Ned.-Herv. Gein. een bazaar daartoe geopend. De voorzitster van ,De Soos", mevr. Wachter, opende; zij achtte het 'n voor recht dit te mogen doen. Zij deelde mede dat de eere-voorzitster, mevr. Du Boeuil wegens ziekte verhinderd was. Hoogelljk werd dit betreurd, want mevr. Du Boeull was de ziel van de club en gaf groote leiding. Wij voelen allen -diep voor „Bethesda* en de zusters, aldus spr., die dag en nacht onvermoeid bezig zijn. Daarom hebben wij allen onze krachten gegeven om een mooie bazaar ln te richten. Met den wensch, dat allen zullen helpen den dag tot een succe3 te maken, besloot spreker Direct hierop heerschte een aangename verkoopstemming en groote drukte „stands" en attracties. Het was ln den middag en avond druk: wij verwachten dat de opbrengst niet zal tegenvallen! In leder geval kan „De Soos" met voldoening op deze bazaar terugalen! VALKENBURG. Tot Kerkvoogd is herkozen de heer B. Imthom. 0 VEUR—LEIDSCHENDAM. Propaganda-avond „Groene Kruis". Door een damescomité was een druk bezochte propaganda-feestavond beleg ten bate van het Groene Kruis. De voorzitter de heer Koerts opende. Om alle misverstand te voorkomen, zelde spr., dat deze avond niet uitgaat van he! „Groene Kruis", doch 'n bewijs van spon taniteit was van de dames Godschalk en Flulterman. In het voorjaar hoopt het „Groene Kruis" met aller medewerking weer een feestavond te belegger De bijeenkomst werd verdienstelijk op geluisterd door zang van den heer A Ver meer, de meisjesver. „Onisimus", plano- en orgelspel van den heer L. Oudshoorn en mej. Keijzer en 'n één-actertje van een aantal jonge dames. Hierna had een tom bola plaats. In zijn slotwoord dankte de heer Koerts allen voor de medewerking, brach: hulde voor 't gepresteerde en dankte het kerkbestuur van de Ned.-Herv, Kerk voor 't in bruikleen afstaan van het lokaal. De bazaar ten bate van het Groe Kruis heeft opgebracht f. 133. WARMOND. De Hanze. In hotel ,de Stad Rome" werd ond leiding van den heer F. Slager door de Hanze vergaderd. Na goedkeuring der no tulen deelde de voorzitter mede, dat een aanbeveling was ontvangen voor he Incassobureau der vereeniging, naar aan leiding waarvoor hij de leden ems' waarschuwde tegen vreemde tncassobu- reaux Mededeellng werd tevens gedaa over den onlangs gehouden bestuurders dag. Ter organisatie van een omstree" Kerstmis te houden kinderfeest werd een commissie benoemd, bestaande uit de hee ren Witsenburg, Van Sygelen, Kortekaas en Spierlngs. Nadat bij de rondvraag ver schillende huishoudelijke onderwerpen wa ren besproken, sloot de voorzitter de ver gadering. 0 WASSENAAR. Aangehouden werd mej. R. alhier als verdacht van diefstal van een gouden col lier ten nadeele van mej. v. d Buit den Haag, die tijdelijk hier verblijf hield. ZEVENHOVEN. Burgerlijke Stand. GeborenHendrikus, zn. van C. Mesman en A. Kiekens. Overleden C. Vlak, 48 j. echtgen. van J. van der Vegt. De collecte voor de Zending in Geref. Kerk bracht op de som van f- 25. Automobilisten, motorrijders en trambestuurders, helpt mede het stadsrumoer te bestrijden. t

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 14